Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είδα ντοκιμαντέρ με σκοπιανους φοιτητές και αυτοι ελεγαν οτι η ιστορια δεν σημαινει κατι επειδή "γράφεται από τους νικητες" και είναι ανακριβής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Καμία εθνική ευαισθησία δεν ευθυγραμμίζεται με το φασισμό. Τελεία, παύλα, παράγραφος.



Άκου klean "αλά κάρτ" δεν είναι κανένας τίποτα, ότι είναι ο καθένας το αποδεικνύει στην πράξη. Εγώ αυτό έμαθα στην ζωή μου. Αρκετά μας παραμύθιασαν:

Οι "σωτήρες" που μας έβαλαν σε μνημόνια.
Οι προοδευτικοί που αποδείχτηκαν φασίστες.
Οι πατριώτες που βγήκαν συνεργάτες.
Οι εργατοπατέρες που τελικά ήταν πουλητάρια.
Τα Μέσα Μαζικής Παραπληροφόρησης σε Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.
κλπ κλπ κλπ


Αρκετά μας ονόμασαν τον πιο ταραγμένο ωκεανό ΕΙΡΗΝΙΚΟ.
Αρκετά μας ονόμασαν το ξύδι ΓΛΥΚΑΔΙ.
Αρκετά μας ονόμασαν τον αφιλόξενο πόντο ΕΥΞΙΝΟ ΠΟΝΤΟ.




Φτάνει πια ότι είναι ο καθένας θα το δείχνει με πράξεις και όχι με λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνείς στο ότι η εθνική ευαισθησία δεν ευθυγραμμίζεται με το φασισμό; Πέφτω από τα σύννεφα.
Ποιοι μας ονόμασαν το ξύδι γλυκάδι wtf :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Διαφωνείς στο ότι η εθνική ευαισθησία δεν ευθυγραμμίζεται με το φασισμό; Πέφτω από τα σύννεφα.
Ποιοι μας ονόμασαν το ξύδι γλυκάδι wtf :P


Δεν ξέρω, ο καθένας δεν είναι ότι φαντασιώνεται αλλά ότι αποδεικνύει με πράξεις, αν οι προοδευτικοί νομίζουν ότι είναι δημοκράτες να τα αποδείξουν, αν νομίζουν ότι είναι πατριώτες να το αποδείξουν.


Στον κόσμο πια δεν αρκεί αυτό που υποστηρίζουν ότι είναι ο καθένας.


Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ο καθένας δεν είναι ότι φαντασιώνεται αλλά ότι αποδεικνύει με πράξεις, αν οι προοδευτικοί νομίζουν ότι είναι δημοκράτες να τα αποδείξουν, αν νομίζουν ότι είναι πατριώτες να το αποδείξουν.


Στον κόσμο πια δεν αρκεί αυτό που υποστηρίζουν ότι είναι ο καθένας.


Τι δεν καταλαβαίνεις;

Άρα αν εγώ διατυμπανίζω με χαιρετισμούς, όρκους, τατουάζ το 88 και στολές ότι είμαι nazi sympathiser, αλλά δεν καθαρίσω κανέναν εβραίο (ακόμα) είμαι οκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Άρα αν εγώ διατυμπανίζω με χαιρετισμούς, όρκους, τατουάζ το 88 και στολές ότι είμαι nazi sympathiser, αλλά δεν καθαρίσω κανέναν εβραίο (ακόμα) είμαι οκ;


Συ είπας. Αυτά είπα εγώ;


Δεν με κατάλαβες όμορφα αφού δεν καταλαβαίνεις εμένα δες τι είπαν:


Τζ Πανούσης : Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία. Φασίστας μπορεί να είσαι και με τη γυναίκα σου. Αν δώσεις μπουνιά στη γυναίκα σου, είσαι φασίστας, δεν το συζητάμε, δεν πα' να 'σαι πρωτοπαλίκαρο του ΣΥΡΙΖΑ. Είσαι φασίστας όταν σκέφτεσαι ότι η γυναίκα είναι κατώτερη από σένα”.



Οι Βούλγαροι αντιδρούν


Τη στιγμή που η Ελλάδα έχει αυτοκτονικές τάσεις δεχόμενη να παραδώσει το όνομα και την ιστορία της Μακεδονίας μας, ευτυχώς οι Βούλγαροι για δικούς τους λόγους φαίνεται ότι... θα μας σώσουν.




«Η Βουλγαρία δεν είναι σύμφωνη στην ονομασία της ΠΓΔΜ να συμπεριλαμβάνεται γεωγραφικός προσδιορισμός», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Βούλγαρος πρωθυπουργός, Μπόικο Μπορίσοφ σε τηλεοπτική συνέντευξη και αρνήθηκε κάθετα την ονομασία Βόρεια Μακεδονία.




Η πρόταση είναι «απόλυτα απαράδεκτη για μας επειδή τα νοτιοδυτικά τμήματα της Βουλγαρίας συμπεριλαμβάνονται σε παρόμοια ονομασία, από γεωγραφική άποψη. Κι αυτό θα μπορούσε να γίνει προϋπόθεση για εδαφικές διεκδικήσεις εις βάρος της Βουλγαρίας» ξεκαθάρισε ο Μπορίσοφ.




https://www.voicenews.gr/index.php/...aria-gia-to-onoma-makedonia-allazoun-ola.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Σουρεαλιστικός

Νεοφερμένος

Ο Σουρεαλιστικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πήγα στο συλλαλητήριο Αθηνών. Ήταν γεμάτο, αλλά όχι 1μιση εκ. Ούτε ένα... Νομίζω μερικές εκατοντάδες χιλιάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Πήγα στο συλλαλητήριο Αθηνών. Ήταν γεμάτο, αλλά όχι 1μιση εκ. Ούτε ένα... Νομίζω μερικές εκατοντάδες χιλιάδες.

Εσύ ποιο όνομα θα πρότεινες για την ΠΓΔΜ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σουρεαλιστικός

Νεοφερμένος

Ο Σουρεαλιστικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να σκεφτεί κάποιος για να απαντήσει στην ερώτησή σου. Για παράδειγμα, θέλουμε το όνομα της ΠΓΔΜ να είναι ιστορικά ακριβές, ή προέχει η διπλαματία;
Όπως και να έχει, δεν έχω αποφασίσει ποιο είναι το καλύτερο όνομα για την ΠΓΔΜ. Μου αρέσει, όμως, αυτό το βίντεο, και νομίζω πως έχει ορθά επιχειρήματα δίχως να παίρνει θέση.
https://youtu.be/Z9lXfKjmep8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,017 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να σκεφτεί κάποιος για να απαντήσει στην ερώτησή σου. Για παράδειγμα, θέλουμε το όνομα της ΠΓΔΜ να είναι ιστορικά ακριβές, ή προέχει η διπλαματία;

Πιστεύω οτι σε αυτό το σημείο που είμαστε δεν έχουμε και πολλά περιθώρια για ελιγμούς. Πιστεύω ακόμα πως ό,τι κι αν αποφασιστεί για το όνομα (ΑΝ αποφασιστεί) πάλι ριγμένοι θα νιώθουμε γιατί το παιχνίδι έχει χαθεί χρόνια τώρα. Αν και δεν είμαι και σίγουρη ποιο ήταν ακριβώς το παιχνίδι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σουρεαλιστικός

Νεοφερμένος

Ο Σουρεαλιστικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οι αντιπρόσωποι του λαού δεν είναι άξιοι για την διακυβέρνηση της χώρας. Είναι τόσο απλό και όμως τόσο δύσκολο να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.
Όπως, λοιπόν, λέει και στο βίντεο, εφόσον οι Σκοπιανοί δηλώνουν Έλληνες, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τα δικά τους λεγόμενα και να προτείνουμε ένωση. Με άλλα λόγια, μπορούμε να δεχθούμε στην Ελλάδα όσους Σκοπιανούς επιθυμούν να έρθουν, να τους δώσουμε πλήρη ελευθερία να κινούνται στην χώρα μας κτλ. Επίσης, θα έχουν και Ευρωπαικά δικαιώματα, ενώ έμμεσα θα προστατεύονται από το ΝΑΤΟ.

Δεν θα έχουν λόγο να μην δεχθούν αυτή την προσφορά, και το πρόβλημα της ονοματοδοσίας θα είναι παρελθόν. Δεν πρόκειται να υπάρξει άξιος πολιτικός που να επιχειρήσει κάτι τέτοιο. Και γιατί να το κάνει άλλωστε; Σε μερικά χρόνια θα έρθουν πάλι εκλογές. Αυτοί θα έχουν κάνει την δουλειά τους, θα έχουν παρει τις μίζες τους και θα εξαφανιστούν, όπως έκανε ο Παπανδρέου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
τυπο που στα σχολια του βιντεο του γραφει για κομμουνιστοσυμμοριτες που σφαζανε στον εμφυλιο, δεν μπορω να τον παρω σοβαρα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σουρεαλιστικός

Νεοφερμένος

Ο Σουρεαλιστικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πρωτού απαντήσω, εγκλήματα των κομμουνιστικών και δεξιών οργανώσεων την περίοδο του εμφυλίου είναι ιστορικά. Πολλοί σημερινοί κομμουνιστές και δεξιοί τα αποδέχονται και μάλιστα υπερυφανεύονται για αυτά.

Τώρα, αν εσύ αποφάσισες να μην παίρνεις στα σοβαρά όποιον υποστηρίζει πως κάποιοι κομμουνιστές έκαναν ορισμένα εγκλήματα μετά την απελευθέρωση της Ελλάδας, και στο πλαίσιο του αντιβασιλικού τους αγώνα, τότε αυτό είναι δική σου υπόθεση.
Όπως και να έχει, είτε αποφασίσεις να πάρεις κάποιον τα σοβαρά είτε δεν αποφασίσεις να τον πάρεις σοβαρά, βασισμένος σε ένα σχόλιό του, το βίντεο, κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε να το δεις και να το συλλογιστείς. Διότι, δεν έχει σχέση το βίντεο με το σχόλιό του, αλλά και να είχε, δεν θα έπρεπε να επηρεάζει κάποιον που αναζητεί την αλήθεια.

Με άλλα λόγια, αν κλείνεις τα αυτιά σου σε όποιον έχει έστω και μια άποψη με την οποία δεν συμφωνείς, τότε πολύ σύντομα δεν θα ακούς κανέναν, αφού σχεδόν όλοι έχουμε από μερικές απόψεις τις οποίες δεν θεωρείς σωστές.
Για παράδειγμα, εσύ μπορεί να θεωρείς πως όποιος πιστεύει στην επίπεδη γη, είναι γελοίος. Όταν όμως μιλούμε για ένα άλλο θέμα (πχ. το Μακεδονικό), τότε δεν έχει σχέση αν εγώ πιστεύω στην επίπεδη γη ή όχι. Εγώ μπορώ να είμαι όσο γελοίος θέλω, αλλά ένας ορθολογικός άνθρωπος οφείλει να κρινει τα επιχειρήματά μου με βάση το θέμα συζήτησης, όχι κάποιο άλλο.
Έτσι, λοιπόν, δεν θα έπρεπε και εσύ να κρίνεις μια συζήτηση για το Μακεδονικό με βάση ένα σχόλιο για τους κομμουνιστοσυμμορίτες. Είναι δύο διαφορετικά θέματα. Φυσικά, ελευθερία του λόγου έχουμε, οπότε κάνεις ό,τι θελήσεις τελικά.
Επομένως, για να υπάρξει διάλογος και πρόοδος, αφήνουμε στην άκρη αυτά στα οποία δεν συφμωνούμε, και μιλούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Συνέντευξη στο επίσημο τουρκικό πρακτορείο ειδήσεων Ανατολή, την παραμονή της επίσκεψής του στην Τουρκία παραχώρησε ο πρωθυπουργός του κράτους των Σκοπίων.


Εκτός του ότι δήλωσε ότι «Η Τουρκία είναι ένας από τους πιο μεγάλους φίλους της Μακεδονίας»,
έδωσε μηνύματα προς την Άγκυρα ότι «η πόρτα μας θα είναι πάντα ανοικτή στους Τούρκους».
Επίσης, ανέφερε ότι τα Σκόπια «πολεμούν ώμο με ώμο στο πλάι της Τουρκίας» εναντίον της τρομοκρατίας», εννοώντας προφανώς τους Κούρδους, που ενώ είναι 40 εκατομμύρια με χιλιάδες χρόνια ιστορία δεν έχουν το δικαίωμα να λέγονται Κούρδοι, ενώ ο ίδιος που είναι βουλγαροσλάβος, απαιτεί να λέγεται «Μακεδόνας».
https://www.crashonline.gr/diethni-...e-synentefksi-tou-se-tourkous-dimosiografous/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν πόση γεωπολιτική σημασία έχει να λυθεί το ονοματολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Οι αντιπρόσωποι του λαού δεν είναι άξιοι για την διακυβέρνηση της χώρας. Είναι τόσο απλό και όμως τόσο δύσκολο να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.
Όπως, λοιπόν, λέει και στο βίντεο, εφόσον οι Σκοπιανοί δηλώνουν Έλληνες, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τα δικά τους λεγόμενα και να προτείνουμε ένωση. Με άλλα λόγια, μπορούμε να δεχθούμε στην Ελλάδα όσους Σκοπιανούς επιθυμούν να έρθουν, να τους δώσουμε πλήρη ελευθερία να κινούνται στην χώρα μας κτλ. Επίσης, θα έχουν και Ευρωπαικά δικαιώματα, ενώ έμμεσα θα προστατεύονται από το ΝΑΤΟ.

Δεν θα έχουν λόγο να μην δεχθούν αυτή την προσφορά, και το πρόβλημα της ονοματοδοσίας θα είναι παρελθόν. Δεν πρόκειται να υπάρξει άξιος πολιτικός που να επιχειρήσει κάτι τέτοιο. Και γιατί να το κάνει άλλωστε; Σε μερικά χρόνια θα έρθουν πάλι εκλογές. Αυτοί θα έχουν κάνει την δουλειά τους, θα έχουν παρει τις μίζες τους και θα εξαφανιστούν, όπως έκανε ο Παπανδρέου.

Όπως πολύ σωστά λες στο τέλος, δεν υπάρχει και δεν υπήρχε πολιτική βούληση για να γίνει κάτι τέτοιο.
Το βίντεο τα λέει όλα( 5:24).

https://www.youtube.com/watch?v=GvD5zhsL1gY

Μιλάει για τους Έλληνες πολίτες, κομμουνιστές, που πολέμησαν ή που τους πήραν απο παιδιά στον Εμφύλιο, φύγαν κ εγκαταστάθηκαν στα Σκόπια και δεν τους επετράπη να γυρίσουν πίσω ποτέ. Το ελληνικό κράτος, δεν θέλει απλά να ακούει ούτε γι αυτούς αλλά ούτε και για προσάρτηση/απόκτηση αυτού του εδάφους, στο οποίο, κατά τον Γκλιγκόροβ, ζούσαν στις αρχές της δεκαετίας του 90 250.000(!) Έλληνες. Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν γινόταν ένας τέτοιος καταχωρισμός των Σκοπίων τότε και η Ελλάδα ελάμβανε το μισό νότιο τμήμα, αν θα είχαμε σήμερα αυτό το τσίρκο για το όνομα ή παραχαράξεις της ιστορίας απο πλευράς Σκοπίων σε βαθμό γελοιότητας. Σίγουρα, η ΝΔ και όλα το σόγια που την απαρτίζουν και έχουν ρημάξει(μαζι με ΠΑΣΟΚ κλπ) την Ελλάδα θα είναι πολύ ευχαριστημένοι που λαμβάνουν ακόμα μεγάλα ποσοστά σε εκλογές, ακόμα και εις βάρος της χώρας μας σε επίπεδο εξωτερικής πολιτικής και κάτι το οποίο δεν θα συνέβαινε αν γυρνoύσαν οι πρωην κομμουνιστές αγωνιστές. Το πολιτικό κόστος για την δεξιά παράταξη θα ήταν πολυ μεγάλο.

Συνέντευξη στο επίσημο τουρκικό πρακτορείο ειδήσεων Ανατολή, την παραμονή της επίσκεψής του στην Τουρκία παραχώρησε ο πρωθυπουργός του κράτους των Σκοπίων.


Εκτός του ότι δήλωσε ότι «Η Τουρκία είναι ένας από τους πιο μεγάλους φίλους της Μακεδονίας»,
έδωσε μηνύματα προς την Άγκυρα ότι «η πόρτα μας θα είναι πάντα ανοικτή στους Τούρκους».
Επίσης, ανέφερε ότι τα Σκόπια «πολεμούν ώμο με ώμο στο πλάι της Τουρκίας» εναντίον της τρομοκρατίας», εννοώντας προφανώς τους Κούρδους, που ενώ είναι 40 εκατομμύρια με χιλιάδες χρόνια ιστορία δεν έχουν το δικαίωμα να λέγονται Κούρδοι, ενώ ο ίδιος που είναι βουλγαροσλάβος, απαιτεί να λέγεται «Μακεδόνας».
https://www.crashonline.gr/diethni-...e-synentefksi-tou-se-tourkous-dimosiografous/

Απο εδώ φαίνεται ξεκάθαρα το πόσο λανθασμένα το έχει χειριστεί το θέμα η εξωτερική ελληνική πολιτική. Τα εμπάργκο και τα βέτο του παρελθόντος είχαν και έχουν ωθήσει τα Σκόπια προς τον αιώνιο αντίπαλο της Ελλάδας. Πρέπει να λυθεί άμεσα το ζήτημα για πολλούς λόγους, ένας απο τους οποίους είναι και ο πιθανός κίνδυνος ανάπτυξης μουσουλμανικού τόξου μεταξύ Τουρκίας-μουσουλμανικής μειονότητας στην Βουλγαρία-Σκοπίων-Αλβανίας-Κόσοβο, που θα αποσταθεροποιήσει την περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Να συνεχίσει τον κατήφορο μόνος του χωρίς να παρασέρνει και τον θεσμό του Δημάρχου της Θεσσαλονίκης, κάλεσε τον κ. Μπουτάρη η αντιπεριφερειάρχης.





«Ανεπίτρεπτο ένας δημόσιος λειτουργός να καλύπτει την γύμνια του με το πέπλο της αυτοπροβολής με κάθε θυσία, ακόμα και αυτής των εθνικών συμφερόντων», είπε η αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης, Βούλα Πατουλίδου, σχολιάζοντας τις χθεσινές δηλώσεις του δημάρχου Θεσσαλονίκης, Γιάννη Μπουτάρη στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου.

Όπως είπε η ίδια, «η πολιτική γύμνια και απομόνωση οδηγεί στον αυτοεξευτελισμό. Είναι προσωπική επιλογή»

«Είναι όμως ανεπίτρεπτο ένας δημόσιος λειτουργός να καλύπτει την γύμνια του με το πέπλο της αυτοπροβολής με κάθε θυσία, ακόμα και αυτής των εθνικών συμφερόντων», συμπλήρωσε η ίδια και πρόσθεσε: «Δεν εξηγείται αλλιώς το συνεχιζόμενο παραλήρημα ενός ανθρώπου-διαμορφωτή πολιτικών σε έναν από τους μεγαλύτερους δήμους της Ελλάδας».

«Ο κ. Μπουτάρης παραπαίει και είναι θλιβερό. Αφού όμως το αποφάσισε ας συνεχίσει τον κατήφορο μόνος του χωρίς να παρασέρνει και τον θεσμό του Δημάρχου της Θεσσαλονίκης. Αν θέλει να είναι ο σταρ της πόλης και των New York Times, να αποποιηθεί του τίτλου του Δημάρχου», είπε η κ. Πατουλίδου και κατέληξε:
«Τα εκατομμύρια πολιτών της Μακεδονίας αισθάνονται προσβεβλημένοι και εν τέλει αρχίζουν να ανησυχούν για τους σκοπούς που εξυπηρετεί. Πέρα από αυτές τις εξηγήσεις άλλη δε μπορεί να δοθεί για να δικαιολογήσει την συγχυτικές απόψεις του περί “μακεδονικής ονοματολογίας”».

Πηγή: https://voria.gr/article/patoulidou-o-mpoutaris-na-apopiithi-tou-titlou-tou-dimarchou
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Μπα δεν προσβληθηκαμε. Ειμαστε διαφορετικοι, εχουμε διαφορετικες αποψεις(σεβαστες) , αλλου συμφωνουμε αλλου όχι αλλα θεωρω απαραιτητο ο καθενας να εχει αναπτυξει μια Α κριτικη ικανοτητα και να την χρησιμοποιει οταν απαιτειται και ειναι υπευθυνος για αυτην.
Νομιζω σαν λαος εχουμε να ασχοληθουμε με πιο σημαντικα προβληματα απο την ονοματολογια των Σκοπιων ή αλλιώς τα βαφτισια (που λεει και ο klean).
Το θεμα ειναι ενας λαβυρινθος(με πολλες εξοδους) μεσα στον οποιο εχουμε χαθει είτε απο λαθους χειρισμους παλιων κυβερνησεων, είτε απο συμφεροντα τριτων είτε απο δικαστικες αποφασεις είτε απο <<παρατυπιες>> των πολιτικων των Σκοπιων.
Δεν νομιζω οτι με ενα ονομα θα χαθει η ιστορικοτητα της Μακεδονιας.....
Το οτι καποιοι βρισκουν ψηφαλακια απο αυτην την διαδικασια θα επρεπε να μας προβληματιζει.

Προσωπικη μου αποψη ειναι να λυθει αμεσα , με καθε κοστος(μην περασουμε και τις κοκκινες γραμμες) , διοτι οφειλουμε να κοιταξουμε παρακατω. Οφειλουμε να δουμε και τις συνεπειες της μη λυσης του Σκοπιανου. Αυτο δεν μας προβληματιζει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ωστόσο οφείλουμε να δούμε και τις συνέπειες της λύσης του σκοπιανου. Έχουν ένα μήνα που κλαίνε οι σκοπιανοί για όνομα που υποτίθεται αυτοι θα έπρεπε να το βιαζονται για να μπουν σε εε και νατο και δεν έχουν υποχωρήσει σχεδόν σε τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top