Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω εχω τους αισθητηρες παρκαρισματος!! βοηθανε πολυ σε τετοιες καταστασεις! καλα ναι και εγω παρκαρα προχτες και επειδη δυσκολευτηκα λιγο ειχαν βγει 2-3 στο μπαλκονι και με κοιταζαν! δεν πειραζει σιγα καλε που δε θα πιασεις τιμονι ποτε!! μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. και εγω φοβομουν και φοβαμαι αλλα καθε μερα βελτιωνεσαι. μην το παιρνεις απο φοβο!! αν προσεχεις θα εισαι μια χαρα!!
Καλά τωρα πια έχω μάθει να παρκάρω.(πανε κοντά 3 χρόνια απο τότε:P)
Τους αισθητήρες παρκαρίσματος τους έχω χρησιμοποιήσει μια φορά(σε αλλο αμαξι).Είναι αρκετά βολικοί.Αν και το μπιπ που ακουγεται συνεχεια ειναι σπαστικό.Ευτυχώς υπάρχουν μερικοί που αρχίζουν να σφυράνε στα κρίσιμα σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά χαλαρά, όλοι τα περάσαμε αυτά... στην Ελλαδίτσα ζούμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι αν οι αισθητηρες παρκαρισματος ειναι αναισθητοι και δε δουλεψουν καλα ; Τους εμπιστευεστε ; Εγω δε μπορω να πω πως θα τους εμπιστευομουν. Προτιμω να παω να κανω ασκησεις να μαθω τον ογκο του αυτοκινητου μου, και μετα αν τυχον χρειαστει να κατεβω να δω.

(ποιο χαπακι να παρω τωρα...θα παρω το πρασινο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...]ποιο χαπακι να παρω τωρα...[...]

Come on Neo, you know the answer!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εμένα ενώ στην αρχή οι αισθητήρες παρκαρίσματος με άγχωναν πολύ, πλέον με εξυπηρετούν άπειρα και δεν έχω και τόσο πολύ τον νου μου όσο στην αρχή. Βέβαια έχω μάθει αρκετά καλά και τον όγκο του αμαξιού μου, οπότε δεν είναι και θέμα. Αλλά όταν μπαίνω να οδηγήσω το άλλο αμάξι που ΔΕΝ έχει αισθητήρες, όταν κάνω πίσω ..αγχώνομαι που έχει τόση ησυχία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Its like ...a drug perhaps ? huh? ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
kαλοι οι αισθητηρεs αλλα και σπαστικοι!:redface:

:)πολυ ωραια φωτο εχειs βαλει στο πλανο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγω τωρα κανω τα μαθηματα μου για οδηγηση.ασυναισθητα παταω τον συμπλεκτη!;)ο δασκαλοs μου μου ειπε νε αλλαξω και παππουτσια γιατι δεν φοραγα αθλητικα.αλλα ουτε τακουνια βεβαια,γενικωs πηρα μια απογοητευση!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Αμεση απάντηση θέλω....
Πήρα το δίπλωμα πριν 2 χρόνια απο τότε δεν οδηγησα ξανα,
Τώρα έποιασα ξανα το τιμόνι..και την Παρασκευή πρέπει να οδηγήσω το
Celica από Καβάλα προς Αθήνα. Να το κάνω η να πάρω το λεωφορείο;
Το μονο που με φοβήζει είναι τα άλλα αυτοκίνητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αμεση απάντηση θέλω....
Πήρα το δίπλωμα πριν 2 χρόνια απο τότε δεν οδηγησα ξανα,
Τώρα έποιασα ξανα το τιμόνι..και την Παρασκευή πρέπει να οδηγήσω το
Celica από Καβάλα προς Αθήνα. Να το κάνω η να πάρω το λεωφορείο;
Το μονο που με φοβήζει είναι τα άλλα αυτοκίνητα.
ΟΧΙ.
Μην κάνεις κανα αστείο.:worry:
Ελπίζω να σε πρόλαβα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
ΟΧΙ.
Μην κάνεις κανα αστείο.:worry:
Ελπίζω να σε πρόλαβα :P

Με πρόλαβες... οκ την Παρασκευή πρέπει να πάω..
Οχι λες ε; Γιατί αφού το έχω... Θα κάνω πρόβες(οδηγηση) μέσα στην βδομάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι βρε Σοφια....Σε καμμια περιπτωση...Λεωφορειο και παλι λεωφορειο...:)
Ειναι μεγαλο το ταξιδι και ειναι πολυ σημαντικο θεμα το οτι δεν εχεις οδηγησει τα τελευταια δυο χρονια και μετα τα μαθηματα που εχεις κανει...σε περιπτωση που συμβει κατι μπορει ευκολα να τα χασεις...αστο να παει αστο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν θα είμαι μόνη μου τελείος.
Απλά επιδει εκείνος(οΓιωργος) δεν έχει δίπλωμα πρέπει να οδηγησω εγώ,
τουλάχιστων σε κάποια σημεία. Φοβάται μην μας σταματήσουν και μετά αστα ναπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Με πρόλαβες... οκ την Παρασκευή πρέπει να πάω..
Οχι λες ε; Γιατί αφού το έχω... Θα κάνω πρόβες(οδηγηση) μέσα στην βδομάδα

Και πιστεύεις ότι θα είσαι έτοιμη να βγεις σε τέτοιον αυτοκινητόδρομο;
οχι δε θα είσαι, 24 ώρες το 24ώρο να κάνεις πρόβες μέχρι την Παρασκευή.
Δηλαδή απορώ και που το ρωτάς :worry:

Δεν είναι καν Καβάλα-Θεσσαλονίκη. Είναι Καβάλα-Αθήνα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και μία ενδιάμεση λύση αν θες σώνει και καλά να ξεσκουριάσεις τις οδηγικές σου ικανότητες:

Καβάλα --> Θεσσαλονίκη (αυτοκίνητο)
Θεσσαλονίκη --> Αθήνα (τρένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θα είμαι μόνη μου τελείος.
Απλά επιδει εκείνος(οΓιωργος) δεν έχει δίπλωμα πρέπει να οδηγησω εγώ,
τουλάχιστων σε κάποια σημεία. Φοβάται μην μας σταματήσουν και μετά αστα ναπαν.
Οταν λες τουλάχιστον σε κάποια σημεία, εννοείς πως άνθρωπος που δεν έχει δίπλωμα θα βγει να οδηγήσει στην Εθνική και μάλιστα σε τόσο μεγάλη απόσταση; :blink: Και το μόνο που φοβάται είναι μη τον πιάσουν; (Συγνώμη, αλλά μακάρι να τον πιάσουν!)
Επιπλέον με αμάξι που δεν ξέρεις και δεν έχεις οδηγήσει ΠΟΛΛΕΣ ώρες πριν και δεν έχεις ήδη βγει εθνική για μικρότερη απόσταση, δεν το παίρνεις να οδηγήσεις από Καβάλα - Αθήνα. Ειδικά άμα σκέφτεσαι πως υπάρχουν άλλα αυτοκίνητα και φοβάσαι..

Το αυτοκίνητο δεν είναι αστείο. Κι η εθνική ακόμα περισσότερο. Μισό λεπτό να τα χάσεις μπορεί να σκοτωθείς ..έτσι απλά. Και ακόμα χειρότερα να σκοτώσεις και κάποιον άλλον που δεν φταίει. Συνεπώς αν δεν έχεις εμπειρία, δεν βγαίνεις για τετοιες αποστάσεις (βγαίνεις για αποστάσεις του μισαώρου μόνο προκειμένου να μάθεις και εννοείται με άλλον μαζί). Επίσης δεν βγαίνεις ούτε για πλάκα, αν δεν έχεις καν δίπλωμα!!! Όχι δεν έχει σημασία αν οδηγεί δέκα χρόνια χωρίς δίπλωμα στη Καβάλα.. δεν έχει σχέση η Καβάλα και η οποιαδήποτε Καβάλα με Εθνική και Αθήνα.. Και επιπλέον μετά στην Αθήνα ποιος θα οδηγεί; Ξέρεις πόσα φανάρια έχει; Πόσα αυτοκίνητα; Πόσο δύσκολο είναι να βρεις θεση παρκαρίσματος;

Αν σου φάνηκα απότομη, ζητώ συγνώμη, απλά θεωρώ πως αυτά είναι πολύ σοβαρά θέματα που δεν πρέπει να παίρνουμε έτσι αψήφιστα. Ειδικά όταν από τις κινήσεις μας μπορεί να πάθουν και άλλοι κακό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια πλακα πλακα το τιμινι θελει θαροs!αλλα με προσοχη.και εγω σε αυτη την φαση βρισκομαι!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αν και με κάλυψε η Ντινα, να σου πω κι εγώ ΠΑΡΕ ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ.
Και σορυ κιολας αλλα η στάση "δεν εχει διπλωμα αλλα ξερει να οδηγεί και θα οδηγήσει Καβαλα-αθηνα και θα το παρω κι εγω (που δεν εχω ξαναοδηγησει απο το διπλωμα)" ειναι απιστευτα ανευθυνη.
Και ναι είμαι απότομη και το ξέρω, αλλά και μόνο στη σκέψη ότι αύριο μεθαύριο μπορεί κάποιος με αυτή τη λογική να σκοτώσει εμένα ή καποιον άλλο ανθρωπο με φρικαρει τελειως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια και εγω κομπλαρω με το τιμονι!σκεφτομαι αρχη ειναι ακομα και ετσι παρηγοριεμαι!εσειs τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με πρόλαβες... οκ την Παρασκευή πρέπει να πάω..
Οχι λες ε; Γιατί αφού το έχω... Θα κάνω πρόβες(οδηγηση) μέσα στην βδομάδα

Σοφία μου, εδώ και μερικούς μήνες οδηγώ κάθε μέρα σχεδόν, και μιλάμε για αποστάσεις μισής ώρας και... Ε εθνική δεν έχω βγει ποτέ! Ούτε καν στην Αττική Οδό δεν έχω βγει :worry:
Όχι ψέματα-βγήκα μία φορά για 3 λεπτά, με τη μητέρα μου μέσα, για να βγω από Βριλήσσια στο Μαρούσι και να κόψω δρόμο. Ε περιττό να σου πω ότι φρίκαρα! Πήγαιναν όλοι σαν τρελοί- και στην εθνική θα είναι ακόμα χειρότερα :worry:
Και να σκεφτείς ότι το δίπλωμα το έχω ένα χρόνο και πάλι δε νιώθω έτοιμη και ασφαλής να βγω σε τέτοιους δρόμους. Δε μπορείς σε μία βδομάδα να βγεις εθνική μόνη σου, με συνοδηγό κάποιον που δεν έχει άδεια οδήγησης- είναι εντελώς απερίσκεπτο αυτό... Για την ασφάλεια τη δική σας και των άλλων οδηγών, θα πρότεινα να πάρετε λεωφορείο ή τρένο. Στην ουσία δε νομίζω να δώσετε κάτι παραπάνω από άποψη χρημάτων, πάνω κάτω στα ίδια θα έρθει, και δε θα χετε και το άγχος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top