Συναίσθημα ή λογική;

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση χρησιμοποιείτε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 120)
  • ... το συναίσθημα

    Ψήφοι: 39 32.5%
  • ... τη λογική

    Ψήφοι: 74 61.7%
  • Ανάλογα την κατάσταση...

    Ψήφοι: 7 5.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
πνευμα ή υλη
μπασκετ ή ποδοσφαιρο
αντρας ή γυναικα

:whistle:

δεν ειναι εντελως δυο ακρα αντιθετα, εχουν αρηκτες συνδεσεις ;)

ρε παιδια παντως οι αποφασεις ειναι διαφορετικες, δλδ αλλο η αποφαση τι αμαξι θα παρεις κι αλλη η αποφαση το πως θα ανακοινωσεις στα παιδια πως πεθανε ο πατερας τους ξερω γω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα !

Κάποτε δρούσα με γνώμονα και τη λογική και το συναίσθημα.Ύστερα από διάφορα γεγονότα , συνειδητοποίησα ότι η λογική είναι το καλύτερο "όπλο" για να παίρνει κανείς αποφάσεις.Όπως λέει και ο αγαπητός ιστορικός Θουκυδίδης : "Η λογική είναι η μόνη αξία στην οποία μπορεί να στηριχτεί ο άνθρωπος".Κάπως έτσι διαμορφώνω απόψεις , γνώμες και οδηγούμαι σε αποφάσεις.Πιστεύω ότι το συναίσθημα μας παρασέρνει αρκετές φορές και δεν αντικρίζουμε αυτό που πραγματικά πρέπει να αντικρίσουμε.Ίσως η υπεροχή της λογικής με φαντάζει αναίσθητο κάποιες φορές , αλλά δεν πτοούμαι άμα πιστεύω ότι κάνω το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Κυριως με βαση τη λογικη δρω,αλλα δινω και ιδιαιτερη σημασια στο συναισθημα!Μαλλον χρειαζονται και τα δυο... :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ξέρω ότι είναι αναλόγως την περίσταση αλλά αν μπορούσατε να πράττετε μόνο λενα από τα 2 τι θα διαλέγατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
αν ειχα επιλογη μονο για ενα θα διαλλεγα λογικη!
δεν με εχει εγκαταλειψει ποτε............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν θα εγκατέλειπα ποτέ την καρδιά. Ποιο όργανό μου θα έπαιρνε το επαχθές έργο της αντλίας του αίματος και της γενικής εποπτείας του κυκλοφοριακού;

Κοινώς, είμαι της λογικής, για όσους δεν κατάλαβαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
You can close your eyes to the things you don't want to see, but you can't close your heart to the things you don't want to feel.


Εγώ αυτό ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina_92

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αν και ξέρω πως πρέπει να ακολουθώ τη λογική,συνήθως ακολουθώ την καρδιά μου..Γι αυτό πάντα την πατάω.. Το καλύτερο είναι να είσαι κυρίαρχος του μυαλού και του εαυτού σου και να μην υποκύπτεις ούτε στους εξωγενείς πειρασμούς,ούτε στους ενδογενείς-διλήμματα που σου βάζει η καρδιά δηλαδή..Βέβαια είμαστε άνθρωποι κι έχουμε ευαισθησίες και συναισθήματα που έχουμε την ανάγκη να εξωτερικεύουμε, για να νιώθουμε πλήρεις και ευτυχισμένοι. Δεν αρκεί να προσπαθούμε μόνο να είμαστε επιτυχημένοι. Κάπως έτσι τα έχω στο νου μου.. Επιτυχία-ακολουθώ τα πρέπει,τη λογική.. Ευτυχία-ακολουθώ τα θέλω,την καρδιά..
Είμαι σε μια τέτοια περίεργη φάση τελευταία..Έχω ψιλοαπογοητευτεί απ τους ανθρώπους οπότε προσπαθώ πλέον να ακολουθώ τη λογική μου για να μην πληγώνομαι από κανέναν και να παίρνω πιο σοβαρές και υπεύθυνες αποφάσεις για τη ζωή μου ακολουθώντας πάλι ό,τι ορίζει η λογική. Αν και το ιδανικό βρίσκεται κάπου στο μέσο νομίζω,οι ακραίες καταστάσεις δεν οδηγούν ποτέ σε κάτι καλό.
Η φράση που ταιριάζει εδώ είναι αυτή του Αριστοτέλη που έχω στην υπογραφή μου.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Έχει νεκρώσει η λογική, μα έχω ακόμα την καρδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Το συναίσθημα ακολουθώ κυρίως. :redface:
Δε μπορώ να θυμηθώ κάποια κατάσταση που να έχω σκεφτεί με τη λογική. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
You can close your eyes to the things you don't want to see, but you can't close your heart to the things you don't want to feel.

πάλι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
"Η καρδιά έχει τη δική της λογική, που η Λογική δεν κατανοεί" Pascal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οταν μπορεις να συνδιασεις το συναισθημα με τη λογικη ,οταν μπορεις να παρεις μια αποφαση εχωντας υποψην και τους 2 παραγωντες τοτε νομιζω οτι εχεις καταφερει το ιδανικο.Δεν ειναι λιγες οι φορες που ερχονται σε αντιπαραθεση και τοτε ερχεται η στιγμη που θα πρεπει να αποφασισεις ποιος δρομος θα ειναι ο καλυτερος για εσενα και τους γυρω σου.Δεν ειναι λιγες οι φορες που καταληγεις σε μια ενδιαμεση λυση.

Οσο ωριμαζω συμπαιραινω πως αρχιζω να λειτουργω και να χρησιμοποιω ολο και περισσοτερο τη λογικη.Ισως στην παιδικη μου ηλικια να ημουν λιγο εγωκεντρικη και εγωιστρια οποτε κοιτουσα παντα το δικο μου συμφερον.Τωρα ομως εχω καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι να λαμβανεις υπ'οψην και αλλες παραμετρους.Χαιρομαι που μεχρι στιγμης μπορω και αποφασιζω και με βαση τα συναισθηματα μου αλλα και τη λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οταν δε λειτουργεί ούτε το ένα ούτε το άλλο ή συγχέονται ή έρχονται σε κόντρα, τότε βάζω σε εκκίνηση το ένστικτο το οποίο μου και δουλεύει πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
θα ελεγα το συναισθημα...δεν ειμαι ανθρωπος της λογικης αν και το εχω μετανιωσει καποιες φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Λογική θέλει η δύση,λογική θα έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Η λογικη μου λεει σε ποια θεματα και που μπορω να χρησιμοποιησω το συναισθημα

Ο συνδιασμος που προσπαθω να επιτυχω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τη λογική, παντού.
Είμαι και λίγο control freak μπορώ να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Προσπαθώ με τη λογική αλλά καμιά φορά επιδρά και το συναίσθημα!Γμτ! Καμιά φορά είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 333 μηνύματα.
μαλλον την λογικη...αλλα μερικες φορες με επηρεζει και το συναισθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top