Συναντάς τον 18χρονο εαυτό σου πίσω στο παρελθόν!

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,112 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μοναξιά βέβαια δεν είμαι να είμαι 22 και να μην έχω σχέση ή να ξέκοψα με τους φίλους μου.

Σημαίνει ότι θα λιποθυμήσω ή θα πεθάνω ένα βράδυ στο σπίτι και δεν θα με ψάξει κανείς την επόμενη ή τη μεθεπόμενη μέρα και δεν είναι ωραίο συναίσθημα.

Θυμάμαι πήγαινα στο νοσοκομείο μια εποχή και ήταν μια γιαγιά στο θάλαμό μας , παιδιά δεν είχε, αποκλειστική δεν είχε , λεφτά δεν είχε, όσο την φρόντιζαν ή τις μιλούσαν οι υπόλοιποι . Ερχόταν ο αδερφός της μια στο τόσο και του έλεγε κάτσε λίγο ακόμα ...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Μοναξιά βέβαια δεν είμαι να είμαι 22 και να μην έχω σχέση ή να ξέκοψα με τους φίλους μου.

Σημαίνει ότι θα λιποθυμήσω ή θα πεθάνω ένα βράδυ στο σπίτι και δεν θα με ψάξει κανείς την επόμενη ή τη μεθεπόμενη μέρα και δεν είναι ωραίο συναίσθημα.
Είναι και αυτό που λες αλλά εγώ όταν λέω μοναξιά εννοώ την οικειοθελή ανάγκη που έχω να είμαι πολλές ώρες την ημέρα μόνη μου. Δεν ξέρω ποια λέξη πρέπει να χρησιμοποιήσω για να γίνει πιο κατανοητό και να μην μπερδευόμαστε.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είναι και αυτό που λες αλλά εγώ όταν λέω μοναξιά εννοώ την οικειοθελή ανάγκη που έχω να είμαι πολλές ώρες την ημέρα μόνη μου. Δεν ξέρω ποια λέξη πρέπει να χρησιμοποιήσω για να γίνει πιο κατανοητό και να μην μπερδευόμαστε.
Ναι κατάλαβα πως το εννοούσατε στο περίπου , απλά ήθελα να πω και εγώ το δικό μου :P
Ε μοναχικότητα ή και εσωστρέφεια ίσως αν έχεις και συντροφιά σε ένα γενικό πλαίσιο .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σημαίνει ότι θα λιποθυμήσω ή θα πεθάνω ένα βράδυ στο σπίτι και δεν θα με ψάξει κανείς την επόμενη ή τη μεθεπόμενη μέρα και δεν είναι ωραίο συναίσθημα.

Θυμάμαι πήγαινα στο νοσοκομείο μια εποχή και ήταν μια γιαγιά στο θάλαμό μας , παιδιά δεν είχε, αποκλειστική δεν είχε , λεφτά δεν είχε, όσο την φρόντιζαν ή τις μιλούσαν οι υπόλοιποι . Ερχόταν ο αδερφός της μια στο τόσο και του έλεγε κάτσε λίγο ακόμα ...
Μοναξιά είναι να μην ξοδέψεις μια ολόκληρη ζωή που δεν θέλεις είτε αυτό σημαίνει με παιδιά ή με ανθρώπους που δεν γουστάρεις απλά για να μην πεθάνεις μόνος ή να σε γηροκομήσει κάποιος.
Προσωπικά, καλύτερα να ζούσα 30 χρόνια όπως ήθελα κι ας πέθαινα στο παγκάκι.
Παρά το αντίστροφο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μοναξιά βέβαια δεν είμαι να είμαι 22 και να μην έχω σχέση ή να ξέκοψα με τους φίλους μου.

Σημαίνει ότι θα λιποθυμήσω ή θα πεθάνω ένα βράδυ στο σπίτι και δεν θα με ψάξει κανείς την επόμενη ή τη μεθεπόμενη μέρα και δεν είναι ωραίο συναίσθημα.

Θυμάμαι πήγαινα στο νοσοκομείο μια εποχή και ήταν μια γιαγιά στο θάλαμό μας , παιδιά δεν είχε, αποκλειστική δεν είχε , λεφτά δεν είχε, όσο την φρόντιζαν ή τις μιλούσαν οι υπόλοιποι . Ερχόταν ο αδερφός της μια στο τόσο και του έλεγε κάτσε λίγο ακόμα ...
Εγώ πάντως στο νοσοκομείο θα προτιμούσα να είμαι εντελώς μόνος μου.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,112 μηνύματα.
Μοναξιά είναι να μην ξοδέψεις μια ολόκληρη ζωή που δεν θέλεις είτε αυτό σημαίνει με παιδιά ή με ανθρώπους που δεν γουστάρεις απλά για να μην πεθάνεις μόνος ή να σε γηροκομήσει κάποιος.
Προσωπικά, καλύτερα να ζούσα 30 χρόνια όπως ήθελα κι ας πέθαινα στο παγκάκι.
Παρά το αντίστροφο.

ναι ρε συ Χριστίνα, εννοείται πως δεν κάνουμε συμβιβασμούς. τους βλέπουμε γύρω μας. τους κάναμε στο παρελθόν. τους κάνουμε καθημερινά: για παράδειγμα και προσωπικά μιλώντας, έχω κάνει τεράστιους συμβιβασμούς υπομένοντας ένα τοξικό εργασιακό περιβάλλον.
αλλά σε μια ακρούλα του μυαλού δεν υπάρχει μια ελπίδα ότι μπορεί και να βρεθεί στο δρόμο σου κάποιος που να γουστάρεις και να σε γουστάρει; :hug:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλλά σε μια ακρούλα του μυαλού δεν υπάρχει μια ελπίδα ότι μπορεί και να βρεθεί στο δρόμο σου κάποιος που να γουστάρεις και να σε γουστάρει;
Μα έχουν βρεθεί αλλά τι σχέση έχει αυτό με το τι θέλω εγώ;
Δεν πιστεύω αυτά που πιστεύω επειδή δεν γουστάρω κανέναν ή δε με γουστάρει κανένας.
Απλά θέλω αυτό που θέλω και δεν καταλαβαίνω γιατι υπάρχει debate.
Aν εσένα η χαρά σου προσδιορίζεται (και) απο άλλα άτομα με γειά σου με χαρά σου εγώ μιλάω για εμένα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μοναξιά είναι να μην ξοδέψεις μια ολόκληρη ζωή που δεν θέλεις είτε αυτό σημαίνει με παιδιά ή με ανθρώπους που δεν γουστάρεις απλά για να μην πεθάνεις μόνος ή να σε γηροκομήσει κάποιος.
Aυτό είναι ψευδές δίλημμα, δεν είναι ή ανθρωποι που δεν γουστάρω ή τίποτα. Αποκλείεται να μην υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που να γουστάρω, έστω και λίγοι.
Γενικά όποιον βλέπω να κάνει τη "μοναξιά" personality trait προσωπικά μου χτυπάνε αμέσως καμπανάκια ότι μάλλον δεν κατέχει καθόλου κοινωνικές δεξιότητες και συμβιβάζεται. Και το λέω εγώ που πραγματικά επιλέγω να κάνω πάρα πολλά πράγματα μόνη μου, από θέατρα μέχρι ταξίδια.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,112 μηνύματα.
Μα έχουν βρεθεί αλλά τι σχέση έχει αυτό με το τι θέλω εγώ;
Δεν πιστεύω αυτά που πιστεύω επειδή δεν γουστάρω κανέναν ή δε με γουστάρει κανένας.
Απλά θέλω αυτό που θέλω και δεν καταλαβαίνω γιατι υπάρχει debate.
Aν εσένα η χαρά σου προσδιορίζεται (και) απο άλλα άτομα με γειά σου με χαρά σου εγώ μιλάω για εμένα.

με μπέρδεψες.
έχεις ανθρώπους γύρω σου που γουστάρεις, αλλά παρόλα αυτά επιλέγεις την μοναξιά; αυτό μου λες; :scratchhead:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά όποιον βλέπω να κάνει τη "μοναξιά" personality trait προσωπικά μου χτυπάνε αμέσως καμπανάκια ότι μάλλον δεν κατέχει καθόλου κοινωνικές δεξιότητες και συμβιβάζεται. Και το λέω εγώ που πραγματικά επιλέγω να κάνω πάρα πολλά πράγματα μόνη μου, από θέατρα μέχρι ταξίδια.
Έχετε μια φοβερή μανία να προσπαθείτε να βάλετε ανθρώπους σε καλούπια.Σου χτυπάνε καμπανάκια εσένα επειδή εγώ είμαι οκ με τον τρόπο που επιλέγω να ζώ;
Αυτό τι καμπανάκια πρέπει να χτυπήσει σε εμένα;Spoiler alert: κανένα.
Θα σε αντιμετωπίσω σαν Ολίβια και οχι σαν ενα framework απο αβάσιμα biases που έχω φτιάξει για τους ανθρώπους γύρω μου.

Τέλος πάντων δεν οφελεί να συζητήσω παραπάνω καθώς δεν βγάζει πουθενά αυτή η συζήτηση.
Eγώ στα δικά μου πόστς δεν μίλησα πουθενά για το πως πρέπει να ζεί ο καθένας την ζωή του ενώ εσείς βγάζετε συμπεράσματα και κρίνετε με βάση τις δικές σας εμπειρίες.
See we can't argue.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έχεις ανθρώπους γύρω σου που γουστάρεις, αλλά παρόλα αυτά επιλέγεις την μοναξιά; αυτό μου λες;
Ναι γιατι σου φαίνεται τόσο περίεργο; get over it.
Δεν σου κλέβω το οξυγόνο
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,112 μηνύματα.
Ναι γιατι σου φαίνεται τόσο περίεργο; get over it.
Δεν σου κλέβω το οξυγόνο

εεεε... παρεξήγησες. δεν μου φαίνεται περίεργο, ούτε έχω πρόβλημα.
απλά δεν το κατάλαβα εξαρχής. είχα σχηματίσει άλλη εντύπωση.
οκ, δεκτό.
σορρυ
:'(
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά όποιον βλέπω να κάνει τη "μοναξιά" personality trait προσωπικά μου χτυπάνε αμέσως καμπανάκια ότι μάλλον δεν κατέχει καθόλου κοινωνικές δεξιότητες και συμβιβάζεται.
Υπάρχουν άνθρωποι που είναι κοινωνικά λειτουργικότατοι, μπορούν να συνομιλήσουν και να είναι και πολύ ευχάριστοι σε παρέες αλλά επιλέγουν να μην το κάνουν και τη βρίσκουν με την μοναχικότητα. Δεν χρειάζεται να βρίσκουμε πρόβλημα σε οτιδήποτε δεν μοιάζει μαζί μας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχετε μια φοβερή μανία να προσπαθείτε να βάλετε ανθρώπους σε καλούπια.Σου χτυπάνε καμπανάκια εσένα επειδή εγώ είμαι οκ με τον τρόπο που επιλέγω να ζώ;
Αυτό τι καμπανάκια πρέπει να χτυπήσει σε εμένα;Spoiler alert: κανένα.
Θα σε αντιμετωπίσω σαν Ολίβια και οχι σαν ενα framework απο αβάσιμα biases που έχω φτιάξει για τους ανθρώπους γύρω μου.

Τέλος πάντων δεν οφελεί να συζητήσω παραπάνω καθώς δεν βγάζει πουθενά αυτή η συζήτηση.
Eγώ στα δικά μου πόστς δεν μίλησα πουθενά για το πως πρέπει να ζεί ο καθένας την ζωή του ενώ εσείς βγάζετε συμπεράσματα και κρίνετε με βάση τις δικές σας εμπειρίες.
See we can't argue.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι γιατι σου φαίνεται τόσο περίεργο; get over it.
Δεν σου κλέβω το οξυγόνο
Καταρχάς, ηρέμησε.
Ο καθένας προφανώς όπως θέλει ζει, ούτε σε ξέρω ούτε με ξέρεις.
Πολύς κόσμος κάνει κόπινγκ με τη δυσκολία του να κοινωνικοποιηθεί λέγοντας πως δεν το χρειάζεται και σίγουρα το έχεις συναντήσει, αν δεν είσαι σε αυτή τη κατηγορία χαίρομαι και ειλικρινά μπράβο σου, δεν το λέω ειρωνικά. Αλλά δεν είναι η πλειονότητα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τότε πώς θα νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας; :rolleyes:
Καλά, όλοι το κάνουμε λίγο πολύ, συνειδητά ή ασυνείδητα. Βέβαια (όπως τα πάντα στη ζωή) δεν είναι απόλυτα αρνητικό, χρειάζεται να έχεις παραδείγματα προς αποφυγή, ένα "κοίτα μην γίνεις έτσι", για να έχεις κι ένα μπούσουλα και να αυτορυθμίζεσαι όταν ξεφεύγεις.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Aυτό είναι ψευδές δίλημμα, δεν είναι ή ανθρωποι που δεν γουστάρω ή τίποτα. Αποκλείεται να μην υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που να γουστάρω, έστω και λίγοι.
Γενικά όποιον βλέπω να κάνει τη "μοναξιά" personality trait προσωπικά μου χτυπάνε αμέσως καμπανάκια ότι μάλλον δεν κατέχει καθόλου κοινωνικές δεξιότητες και συμβιβάζεται. Και το λέω εγώ που πραγματικά επιλέγω να κάνω πάρα πολλά πράγματα μόνη μου, από θέατρα μέχρι ταξίδια.
Υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που το κάνει όντως αυτό. Επειδή δηλαδή δεν έχουν τις απαραίτητες κοινωνικές δεξιότητες κι αυτό αναπόφευκτα τους οδηγεί στην απομόνωση, βαφτίζουν την αναγκαστική μοναξιά επιλογή. Αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Νομίζω ότι εδώ στο θρεντ έχουμε μπερδέψει την έννοια της μοναξιάς με αυτήν της μοναχικοτητας και για αυτό προκύπτουν παρεξηγήσεις.
Όπως και να έχει, shout out to you που κάνεις πράγματα μόνη σου, το ίδιο κάνω κι εγώ. Σινεμά, θέατρο, παραλία. Όχι ότι δεν πάω και με παρέα, αλλά δεν κάθομαι να σκάσω αν τύχει να μην βρω που και που.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,112 μηνύματα.
μιας και το έφερε η κουβέντα, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν και μια ψεύτικη θεωρία για να δικαιολογήσουν διάφορες καταστάσεις, επιλογές κλπ. το ζω όσο μεγαλώνω και με απομακρύνει ακόμα περισσότερο από ανθρώπους. προτιμώ την ειλικρίνεια.

σημείωση: δεν εννοώ την @_Christine_ ή κάποιον άλλο από το ε-στέκι. δεν σας γνωρίζω καλά-καλά. :giveup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top