Σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας

Πιστεύετε ότι οι "προκλήσεις" μπορούν να οδηγήσουν σε κάποια γενικευμένη σύρραξη?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 100.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
το οτι κανουν και αυτοι παραβιασεις, συμφωνα με τη λογικη σου, σημαινει οτι μας απειλουν αυτοι; ειναι περισσοτερο πολιτικο το παιχνιδι και λιγοτερο θεμα πολεμου. ελληνικα αεροπλανα εχουν καταρριψει τουρκικα σε αυτο το "παιχνιδι" και σε ελληνικο εναεριο χωρο και εξω απο αυτον
Αν ήταν μέσα σε ελληνικό εναέριο χώρο,καλά έκαναν(συγχώρεσέ με,αλλά έτσι είναι.),αν έκαναν έξω-κάτι που δεν έχω δει πουθενά όμως-κακώς.
Μην ξεχνάμε τον Ηλιάκη...
Δεν πιστεύω σε μια γενικευμένη σύρραξη με την Τουρκία,δεν νομίζω να τους απασχολεί κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή.Έχουν άλλα σχέδια...Και καλά κάνουν,γιατί έχουν πανέξυπνους διπλωμάτες-και ειδικά αυτός ο Νταβούτογλου,είναι άλλο πράμα-ενώ εμείς έχουμε όλους τους διορισμένους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

celine

Νεοφερμένος

Η celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καλως ή κακώς, η ευρωπαικη ενωση ειναι μια ασπιδα.

Φυσικά και είναι, και αυτό δεν το καταλάβαίνουν καποιοι που βλέπουν την Ε.Ε. μόνο αρνητικά. Ευτυχώς που ο Σαρκοζί έχει και ελληνικές καταγωγές...

η αληθεια ειναι οτι τους τουρκους που εχω γνωρισει μπορω να πω οτι δεν διεφεραν σε τιποτα απο πολλους ελληνες. εχω δουλεψει σε εργοστασιο ενος θειου μου μαζι με εναν τουρκο ο οποιος προσπαθουσε να με βοηθησει οσο μπορουσε στη γερμανια.

Δεν είμαι καθόλου ενάντια του Τούρκικου πληθυσμού. Μήπως σε όλον τον κόσμο δεν υπάρχουν κακοί και καλοί άνθρωποι? Αυτό που λέω εγώ είναι ότι μας απειλούν.
Σύμφωνα με δημοσκόπηση στην Τουρκία το 29% των Τούρκων θεωρούν μεγαλύτερο τους εχθρό την Ελλάδα (ακολουθούν Ιράκ και άλλες χώρες...) και επίσης στο youtube με ένα ψάξιμο βρίσκεις ένα σωρό σχετικά πολεοχαρή και υβριστικά βίντεα, αλλά βλέπουμε και τι έκτροπα γίνονται σε αγώνες ποδοσφαίρου και άλλα... και οι παραβιάσεις φυσικά! Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να πει ότι ο μέσος Τούρκος μας βλέπει θετικά.
-----------------------------------------
αν στηνουν καποιες συμμοριες τουρκων ενεδρες σε ελληνες, να εισαι σιγουρη οτι γινεται και το αντιθετο.

ναι πιθανόν να γίνεται και το αντίθετο, αλλά αυτό δίχνει το "επιθετικό" κλίμα που επικρατεί.

η τουρκια ειναι μια χωρα που δεν εχει πολιτικη σταθεροτητα. αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα της αυτη τη στιγμη, και οχι οι γειτονικες χωρες

Ναι, όμως δεν επιτέθηκε στο Ιρακ?
-----------------------------------------
Αυτό με τον Τούρκο και τον Ομπάμα:)
Ο Δουκάκης,που ήταν υποψήφιος πρόεδρος των ΗΠΑ και έχασε βέβαια απο τον Τζωρτζ Μπους τον πατέρα(σιγά μην έβγαινε εδώ που τα λέμε...)ήταν χρόνια κυβερνήτης της Μασσαχουσέτης και γεννήθηκε στις ΗΠΑ.Ένας Τούρκος με ανάλογη πορεία στις ΗΠΑ;;;Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι υπήρξε και Έλληνας αντιπρόεδρος των ΗΠΑ,ο Σπύρος Αναγνωστόπουλος,επι προεδρίας Νίξον:)
Ο Μπαράκ Ομπάμα πληρούσε τις προϋποθέσεις ορισμένων,για να βγεί πρόεδρος.Αν το αποφασίσουν,είναι εύκολο να γίνει και Κινέζος πρόεδρος.Αρκεί να το θέλουν κάποιοι:)
Βγήκα off-topic.

αυτά που είπες ετοιμαζόμουν να πω κι εγώ.
Αν το θέλουν λοιπόν, μπορούν να κάνουν πρόεδρο οποιονδήποτε όπως είπα, π.χ. Τούρκο
-----------------------------------------
απ'οσο ξερω, τους "πειραξαμε" μια φορα, λιγο πριν τη μικρασιατικη καταστροφη. βιασμοι, δολοφονιες, πλιατσικο. μετα μας "πειραξαν" αυτοι. δεν ειναι αμετρητες, ειναι αρκετες

Φυσικά φταίμε εμείς για πολλά συμβάντα και αν είναι να κατηγορήσω μία φορά για κάτι τους Τούρκους εμάς με το σύστημά μας και τα σχετικά θα μας κατηγορήσω 50 φορές.
Αλλά επειδή τους "πειράξαμε" σημαίνει ότι αν δεν τους "πειράξουμε" αυτοί δεν θα το κάνουν? Στους προηγούμενους πολέμος τι έφταιγαν οι 'Ελληνες? Και κυρίως κατά το θλιβερό γεγονός της εισβολής στη Κύπρο οι κύπριοι δεν είχαν επιτεθεί φυσικά στην τουρκία.
-----------------------------------------
Εδώ μιλάμε για την Γιουροβίζιον.Και εμείς απλώς συζητάμε,δεν χρησιμοποιούμε τα όπλα:)

+10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Φυσικά και είναι, και αυτό δεν το καταλάβαίνουν καποιοι που βλέπουν την Ε.Ε. μόνο αρνητικά. Ευτυχώς που ο Σαρκοζί έχει και ελληνικές καταγωγές...



Δεν είμαι καθόλου ενάντια του Τούρκικου πληθυσμού. Μήπως σε όλον τον κόσμο δεν υπάρχουν κακοί και καλοί άνθρωποι? Αυτό που λέω εγώ είναι ότι μας απειλούν.
Σύμφωνα με δημοσκόπηση στην Τουρκία το 29% των Τούρκων θεωρούν μεγαλύτερο τους εχθρό την Ελλάδα (ακολουθούν Ιράκ και άλλες χώρες...) και επίσης στο youtube με ένα ψάξιμο βρίσκεις ένα σωρό σχετικά πολεοχαρή και υβριστικά βίντεα, αλλά βλέπουμε και τι έκτροπα γίνονται σε αγώνες ποδοσφαίρου και άλλα... και οι παραβιάσεις φυσικά! Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να πει ότι ο μέσος Τούρκος μας βλέπει θετικά.
-----------------------------------------


ναι πιθανόν να γίνεται και το αντίθετο, αλλά αυτό δίχνει το "επιθετικό" κλίμα που επικρατεί.



Ναι, όμως δεν επιτέθηκε στο Ιρακ?
-----------------------------------------


αυτά που είπες ετοιμαζόμουν να πω κι εγώ.
Αν το θέλουν λοιπόν, μπορούν να κάνουν πρόεδρο οποιονδήποτε όπως είπα, π.χ. Τούρκο
-----------------------------------------


Φυσικά φταίμε εμείς για πολλά συμβάντα και αν είναι να κατηγορήσω μία φορά για κάτι τους Τούρκους εμάς με το σύστημά μας και τα σχετικά θα μας κατηγορήσω 50 φορές.
Αλλά επειδή τους "πειράξαμε" σημαίνει ότι αν δεν τους "πειράξουμε" αυτοί δεν θα το κάνουν? Στους προηγούμενους πολέμος τι έφταιγαν οι 'Ελληνες? Και κυρίως κατά το θλιβερό γεγονός της εισβολής στη Κύπρο οι κύπριοι δεν είχαν επιτεθεί φυσικά στην τουρκία.
Απο που και ως που να βγεί Τούρκος;:):)Άλλωστε δεν χρειάζεται.
Κουβέντα να γίνεται βέβαια...Λέμε τώρα!
Η Τουρκία δεν επιτέθηκε στο Ιράκ,στους Κούρδους του Βορείου Ιράκ επιτέθηκε,είναι διαφορετικό.
Οι Τούρκοι δεν μπαίνουν στην ΕΕ έτσι και αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

celine

Νεοφερμένος

Η celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ελληνικα αεροπλανα εχουν καταρριψει τουρκικα σε αυτο το "παιχνιδι" και σε ελληνικο εναεριο χωρο και εξω απο αυτον

Μια πηγή, ειδικά για το δεύτερο? Γιατί όπως είπα σε προηγούμενο μύνημα δεν έχω ακούσει/διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο και πουθενά , κι από προσωπικό ενδιαφέρον θα ήθελα να διβάσω σχετίκή πηγή αν υπάρχει.
-----------------------------------------
Απο που και ως που να βγεί Τούρκος;:)Άλλωστε δεν χρειάζεται.
Κουβέντα να γίνεται βέβαια...Λέμε τώρα!

Ναι, μακάρι να μη βγει ποτέ, αλλά να μη βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά λέγοντας ότι κάτι τέτοιο ποτέ δεν μπορεί να γίνει.

Η Τουρκία δεν επιτέθηκε στο Ιράκ,στους Κούρδους του Βορείου Ιράκ επιτέθηκε,είναι διαφορετικό.

Γιατί όμως φίλε Clash, αν ας πούμε ξέρω γω οι τούρκοι δεν τους πάνε τους (ονόματα τυχαία αναφέρονται) αθίγγανους του Έβρου και τους επιτεθούν, ή πάνε και βομβαρδίσουν το Άγιο Όρος, θα πούμε: "Α, δεν επιτίθονται στην Ελλάδα, είναι διαφορετικό, τίποτα δεν τρέχει με τους τούρκους" ? :P:)

και ειδικά αυτός ο Νταβούτογλου,είναι άλλο πράμα-ενώ εμείς έχουμε όλους τους διορισμένους...

+100!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σύμφωνα με δημοσκόπηση στην Τουρκία το 29% των Τούρκων θεωρούν μεγαλύτερο τους εχθρό την Ελλάδα (ακολουθούν Ιράκ και άλλες χώρες...) και επίσης στο youtube με ένα ψάξιμο βρίσκεις ένα σωρό σχετικά πολεοχαρή και υβριστικά βίντεα, αλλά βλέπουμε και τι έκτροπα γίνονται σε αγώνες ποδοσφαίρου και άλλα... και οι παραβιάσεις φυσικά! Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να πει ότι ο μέσος Τούρκος μας βλέπει θετικά.
αν δεν μας δειξεις την δημοσκοπιση, το θεωρω απλως μια προπαγανδα

αναρωτιεμαι αραγε, μια αντιστοιχη δημοσκοπιση στην ελλαδα τι θα εδειχνε;

το ζητημα δεν ειναι οτι δηθεν ειναι μια πραγματικη "απειλη" για την ελλαδα.
το ζητημα ειναι οτι οι πολιτες θελουν να βλεπουν απειλες. ειτε ελληνες, οπως για παραδειγμα εσυ(δεν το λεω για να σε θιξω) ειτε τουρκοι.

το θλιβερο γεγονος της κυπρου ειναι ευθυνη και της ελλαδας, η οποια παραβιασε και αυτη τις συνθηκες.

η ελλαδα δεν εστειλε στρατευματα και αυτη στο ιρακ;

ναι πιθανόν να γίνεται και το αντίθετο, αλλά αυτό δίχνει το "επιθετικό" κλίμα που επικρατεί.
αυτο δειχνει την επιθετικοτητα των αμορφωτων νεων, η οποια ειναι υπερβαινει τα ορια του εθνικου. συμμοριες που αποτελεουνται απο ατομα ιδιας εθνικοτητας τσακωνονται η μια με την αλλη. συμμοριες που αποτελουνται απο διαφορες εθνικοτητες υπαρχουν. ειναι προτιμοτερο να μη προσπαθουμε να γενναμε μιση, κατι που δυστυχως καταφερνει η διδασκαλια της Ιστοριας στα σχολεια. το μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο φανατισμος, ο οποιος προερχεται απο την αγνοια
-----------------------------------------
The conflict over military flight activities has led to a practice of continuous tactical military provocations. Turkish aircraft regularly fly in the zones over which Greece claims control (i.e. the outer 4 miles of the claimed Greek airspace and the international parts of Athens FIR), while Greek aircraft constantly intercept them. Aircraft from both countries frequently engage in mock dog-fights. These operations often cause casualties and losses for both the Greek and Turkish Air Forces. Amongst the lost pilots are Nikolaos Sialmas, whose plane crashed near the island of Saint Eustratius in the Northern Aegean[citation needed], the Turkish F-16 pilot Nail Erdoğan, who was possibly shot down by a Greek Mirage 2000 in 1996,[5] and Kostas Iliakis, who crashed after a collision with a Turkish F-16 near the island of Karpathos while intercepting a Turkish reconnaissance flight.[6]


https://en.wikipedia.org/wiki/Greek–Turkish_relations
-----------------------------------------
Ναι, μακάρι να μη βγει ποτέ, αλλά να μη βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά λέγοντας ότι κάτι τέτοιο ποτέ δεν μπορεί να γίνει.
γιατι να μη βγει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
αν δεν μας δειξεις την δημοσκοπιση, το θεωρω απλως μια προπαγανδα

αναρωτιεμαι αραγε, μια αντιστοιχη δημοσκοπιση στην ελλαδα τι θα εδειχνε;

το ζητημα δεν ειναι οτι δηθεν ειναι μια πραγματικη "απειλη" για την ελλαδα.
το ζητημα ειναι οτι οι πολιτες θελουν να βλεπουν απειλες. ειτε ελληνες, οπως για παραδειγμα εσυ(δεν το λεω για να σε θιξω) ειτε τουρκοι.

το θλιβερο γεγονος της κυπρου ειναι ευθυνη της ελλαδας, η οποια παραβιασε και αυτη τις συνθηκες.

η ελλαδα δεν εστειλε στρατευματα και αυτη στο ιρακ;


αυτο δειχνει την επιθετικοτητα των αμορφωτων νεων, η οποια ειναι υπερβαινει τα ορια του εθνικου. συμμοριες που αποτελεουνται απο ατομα ιδιας εθνικοτητας τσακωνονται η μια με την αλλη. συμμοριες που αποτελουνται απο διαφορες εθνικοτητες υπαρχουν. ειναι προτιμοτερο να μη προσπαθουμε να γενναμε μιση, κατι που δυστυχως καταφερνει η διδασκαλια της Ιστοριας στα σχολεια. το μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο φανατισμος, ο οποιος προερχεται απο την αγνοια
-----------------------------------------
The conflict over military flight activities has led to a practice of continuous tactical military provocations. Turkish aircraft regularly fly in the zones over which Greece claims control (i.e. the outer 4 miles of the claimed Greek airspace and the international parts of Athens FIR), while Greek aircraft constantly intercept them. Aircraft from both countries frequently engage in mock dog-fights. These operations often cause casualties and losses for both the Greek and Turkish Air Forces. Amongst the lost pilots are Nikolaos Sialmas, whose plane crashed near the island of Saint Eustratius in the Northern Aegean[citation needed], the Turkish F-16 pilot Nail Erdoğan, who was possibly shot down by a Greek Mirage 2000 in 1996,[5] and Kostas Iliakis, who crashed after a collision with a Turkish F-16 near the island of Karpathos while intercepting a Turkish reconnaissance flight.[6]


https://en.wikipedia.org/wiki/Greek–Turkish_relations
-----------------------------------------
γιατι να μη βγει;
Ναι,το ξέρουμε το γεγονός του 1996.Το θέμα είναι,που έπεσε το αεροπλάνο;Σε ελληνικό ή σε τουρκικό εναέριο χώρο;;Ενώ ο Ηλιάκης;Απλώς έπεσε,ε;Δεν τον έριξαν;
Οι σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας δεν είναι έτσι απλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ναι,το ξέρουμε το γεγονός του 1996.Το θέμα είναι,που έπεσε το αεροπλάνο;Σε ελληνικό ή σε τουρκικό εναέριο χώρο;;Ενώ ο Ηλιάκης;Απλώς έπεσε,ε;Δεν τον έριξαν;
Οι σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας δεν είναι έτσι απλές.

αν θυμαμαι καλα. ο ηλιακης σκοτωθηκε απο συγκρουση, αλλα δεν ειναι το θεμα αυτο. κανενας δεν ειναι παναγια. οι σχεσεις ελλαδας τουρκιας δεν γινονται απλες γιατι κανεις δεν το επιδιωκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
αν θυμαμαι καλα. ο ηλιακης σκοτωθηκε απο συγκρουση, αλλα δεν ειναι το θεμα αυτο. κανενας δεν ειναι παναγια. οι σχεσεις ελλαδας τουρκιας δεν γινονται απλες γιατι κανεις δεν το επιδιωκει
Δεν είναι απλές,γιατί παίζονται μεγάλα συμφέροντα.
Μιλάμε για γεωστρατηγική πολιτική,ο λαός δεν παίζει σημαντικό ρόλο,δυστυχώς:)
-----------------------------------------
Πιλότος δεν είμαι,αλλά απ'όσο θυμάμαι ο Τούρκος πιλότος έστειλε το αεροπλάνο του πάνω στον Ηλιάκη,ο Τούρκος έπεσε με αλεξίπτωτο στην θάλασσα και τον βρήκε ένα εμπορικό πλοίο,δεν θυμάμαι ποιάς χώρας και κάτι έγινε και έβγαλε πιστόλι ο Τούρκος,κάτι που βέβαια είναι διαταγές σε διάφορες περιπτώσεις και ζήταγε να έρθει τουρκικο πολεμικό πλοίο να τον παραλάβει...Όλα αυτά σε ελληνικό εναέριο χώρο και ελληνικά ύδατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δε θελω να προσβάλω και το τονίζω αυτό, ωστόσο παραλίγο να πέσω από την καρέκλα από το γέλιο, λόγω ξαφνιάσματος.

Απολαύστε. :p

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=yLyH0Ifjl_I&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

celine

Νεοφερμένος

Η celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
αν δεν μας δειξεις την δημοσκοπιση, το θεωρω απλως μια προπαγανδα

Φυσικά και να την δίξω. Δεν την είχα πρόχειρη φυσικά , απλά το θυμόμουν που το είχα διαβάσει στο παρελθόν. Αλλά να ξέρεις ότι ποτέ δε θα έκανα προπαγάνδα. Τη βρήκα μετα απο ψάξιμο

https://www.geocities.com/patriotismos/radical.html

Αλλά τι είδους προπαγάνδα θα μπορούσα να έκανα δηλαδή? Ότι οι Τούρκοι είναι εναντίον μας? Δε θα είχα όφελος φυσικά. Και παρεπιπτόντως, για όσους δεν το έχουν καταλάβει, εγώ είμαι πολύ κατά των συρράξεων αυτών και φυσικά κατά των τρομοκρατικών λαθών των ελλήνων. Ούτως ή άλλως δεν υποστηρίζω κανένα κόμα άρα δεν θα έκανα προπαγάνδα φίλε fasdag.

το θλιβερο γεγονος της κυπρου ειναι ευθυνη και της ελλαδας, η οποια παραβιασε και αυτη τις συνθηκες.

η ελλαδα δεν εστειλε στρατευματα και αυτη στο ιρακ;


αυτο δειχνει την επιθετικοτητα των αμορφωτων νεων, η οποια ειναι υπερβαινει τα ορια του εθνικου. συμμοριες που αποτελεουνται απο ατομα ιδιας εθνικοτητας τσακωνονται η μια με την αλλη. συμμοριες που αποτελουνται απο διαφορες εθνικοτητες υπαρχουν. ειναι προτιμοτερο να μη προσπαθουμε να γενναμε μιση, κατι που δυστυχως καταφερνει η διδασκαλια της Ιστοριας στα σχολεια. το μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο φανατισμος, ο οποιος προερχεται απο την αγνοια
-----------------------------------------
The conflict over military flight activities has led to a practice of continuous tactical military provocations. Turkish aircraft regularly fly in the zones over which Greece claims control (i.e. the outer 4 miles of the claimed Greek airspace and the international parts of Athens FIR), while Greek aircraft constantly intercept them. Aircraft from both countries frequently engage in mock dog-fights. These operations often cause casualties and losses for both the Greek and Turkish Air Forces. Amongst the lost pilots are Nikolaos Sialmas, whose plane crashed near the island of Saint Eustratius in the Northern Aegean[citation needed], the Turkish F-16 pilot Nail Erdoğan, who was possibly shot down by a Greek Mirage 2000 in 1996,[5] and Kostas Iliakis, who crashed after a collision with a Turkish F-16 near the island of Karpathos while intercepting a Turkish reconnaissance flight.[6]


https://en.wikipedia.org/wiki/Greek–Turkish_relations

+1

Δεν παίζουν όμως ρόλο (για το δικό μου "περιεχόμενο" των σχολίων μου εδώ, δηλαδή ) στο ότι η Ελλάδα ενδέχεται να θιχτεί από Τουρκική απειλή.

γιατι να μη βγει;

Για το προφανές ότι θα βοηθούσε τα "επεκτατικά" συμφέροντα της Τουρκίας έναντι των δικών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αλλά τι είδους προπαγάνδα θα μπορούσα να έκανα δηλαδή? Ότι οι Τούρκοι είναι εναντίον μας? Δε θα είχα όφελος φυσικά. Και παρεπιπτόντως, για όσους δεν το έχουν καταλάβει, εγώ είμαι πολύ κατά των συρράξεων αυτών και φυσικά κατά των τρομοκρατικών λαθών των ελλήνων. Ούτως ή άλλως δεν υποστηρίζω κανένα κόμα άρα δεν θα έκανα προπαγάνδα φίλε fasdag.
τι σχεση εχει η προπανδα με τα κομματα; το ζητημα ειναι οτι εχεις πιστει οτι οι τουρκοι ειναι εναντιων μας, κατι που θα ελεγα οτι ειμαι μια αυθαιρετη γενικευση

Για το προφανές ότι θα βοηθούσε τα "επεκτατικά" συμφέροντα της Τουρκίας έναντι των δικών μας.
εναντι των δικων μας επετακτικων σχεδιων; μηπως παει περα απο το "δικα μας, δικα σας" το ολο ζητημα;

Δεν παίζουν όμως ρόλο (για το δικό μου "περιεχόμενο" των σχολίων μου εδώ, δηλαδή ) στο ότι η Ελλάδα ενδέχεται να θιχτεί από Τουρκική απειλή.
τονιζεις συνεχεια το ιδιο ζητημα. δεν νομιζω να τιθεται θεμα ελληνικης απειλης. θεωρω οτι μια δικαιολογια πισω απο συμφεροντα που, εκτος των αλλων, αφορουν και μειζες.(θεματα εξοπλισμου)


οι Τούρκοι χαρίζουν στους Έλληνες τον τίτλο των επιθετικών, ανήθικων, αναξιόπιστων και ανέντιμων, βαθμολογώντας τα διάφορα έθνη σε μία κλίμακα από το 1 έως το 10.
εσυ και εγω θα υποστηριζαμε οτι οι ελληνες δεν ειναι ετσι. ομως παραλληλα πολλοι ελληνες εχουν την ιδια εικονα για τους τουρκους. τυχαιο; δεν νομιζω. αυτο ειναι θεμα προπαγανδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

celine

Νεοφερμένος

Η celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
τι σχεση εχει η προπανδα με τα κομματα; το ζητημα ειναι οτι εχεις πιστει οτι οι τουρκοι ειναι εναντιων μας, κατι που θα ελεγα οτι ειμαι μια αυθαιρετη γενικευση


εσυ και εγω θα υποστηριζαμε οτι οι ελληνες δεν ειναι ετσι. ομως παραλληλα πολλοι ελληνες εχουν την ιδια εικονα για τους τουρκους. τυχαιο; δεν νομιζω. αυτο ειναι θεμα προπαγανδας

Κι εγώ που είμαι κατά της πολιτικής των ελλήνων και πολλών συμβάντων που συμβαίνουν, θα τους έδινα (στους έλληνες) αρκετά από αυτά τα επίθετα. Όλος ο δημόσιος τομέας είναι διεφθαρμένος κλπ. Η ξαδέλφη μου είναι στο νοσοκομείο για τη καρδία της και πάσχει σοβαρά και ο γιατρός θέλει φακελάκι για εγχείρηση....... (αλλά αυτά είναι άλλη ιστορία...)

Και ναι, φυσικά πολλοί έλληνες πιθανώς θα έχουν την ίδια εικόνα για τους Τούρκους, γιατί όπως λέω, Έλληνες-Τούρκοι μισούνται θανάσιμα (πολύ λανθασμένα φυσικά και υποκινούμενοι από συμφέροντα άλλων).

Πώς μπορούμε να λέμε ότι οι Τούρκοι δεν είναι εναντίων μας? Τι γίνεται καθημερινά κάθε φορά που είναι ένας αγώνας ποδοσφαίρου, οι παραβιάσεις, και τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης? Η δίωξη των ελλήνων από την Κων/Πολη η εισβολή στην Κύπρο! Είναι πακγοσμίως γνωστό ότι είναι εναντίων μας.

εναντι των δικων μας επετακτικων σχεδιων; μηπως παει περα απο το "δικα μας, δικα σας" το ολο ζητημα;

Δεν κατάλαβες τα προηγούμενα σχόλια μου, ή τα μπερδεύεις με αυτά άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Οχι για πολλους λογους και ενας απο αυτους ειναι οτι ο καραμανλης εχει βαφτησει το παιδι του ερντογαν!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Παρακαλώ;
-----------------------------------------
Moυ ειπε ο κουέρτης να γράψω αυτά: Ωρέ παληκάρια χαίρομαι που τα λεμε εμμέσως, δείτε αυτό και πείτε τι σας θυμίζει. https://www.youtube.com/watch?v=UDY0nhyKOi4&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
https://www.metopo.gr/article.php?id=3406

Επέτειος των σεπτεμβριανών σήμερα.. φιλια μετα απο ολα αυτα, οχι ευχαριστω, δεν θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πώς μπορούμε να λέμε ότι οι Τούρκοι δεν είναι εναντίων μας? Τι γίνεται καθημερινά κάθε φορά που είναι ένας αγώνας ποδοσφαίρου, οι παραβιάσεις, και τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης? Η δίωξη των ελλήνων από την Κων/Πολη η εισβολή στην Κύπρο! Είναι πακγοσμίως γνωστό ότι είναι εναντίων μας.
δεν θεωρω οτι ειναι "εναντιον μας". ετσι και αλλιως, οι ιδιοι οι ελληνες επιτεθηκαν στην Κυπρο. ο αγωνας ποδοσφαιρου; ελπιζω να μην το θεωρεις σοβαρο κριτηριο. ειναι σαν να μου λες οτι η ελλαδα ειναι στα προθυρα εμφύλιου λογω τις διαφορες παναθηναικου ολυμπιακου

και υπ' οψιν. οι κυπριοι θελουν ενα δικο τους κρατος, χωρις δυναμεις κατοχής. ειτε ελληνο- είτε τουρκο- κυπριοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rock93panos

Νεοφερμένος

Ο rock93panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
βασικα αυτο που συμβαινει στην τουρκια ειναι οτι το στρατιοτικο καθεστος δεν επιθυμει την ενταξη της χωρας στην ευρωπαικη ενωση γιατι τοτε θα εχανε καθε εξουσια του οι πολιτικοι της χωρας δεν ειναι σε θεση να ελεγξουν τουσ στρατηγους σε οτι αφορα τισ στρατιωτικες δυναμεις της χωρας ετσι με τισ παραβιασεις στο αιγαιο λοιπον οι στρατηγοι σαμποταρουν εμμεσα την ευρωπαικη πορια της χωρας τους αφου η ελλαδα εχει απιλησει με βετο αν δεν σταματησουν οι προκλησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VOLVO_XC90

Νεοφερμένος

Ο VOLVO_XC90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
δεν θεωρω οτι ειναι "εναντιον μας". ετσι και αλλιως, οι ιδιοι οι ελληνες επιτεθηκαν στην Κυπρο. ο αγωνας ποδοσφαιρου; ελπιζω να μην το θεωρεις σοβαρο κριτηριο. ειναι σαν να μου λες οτι η ελλαδα ειναι στα προθυρα εμφύλιου λογω τις διαφορες παναθηναικου ολυμπιακου

και υπ' οψιν. οι κυπριοι θελουν ενα δικο τους κρατος, χωρις δυναμεις κατοχής. ειτε ελληνο- είτε τουρκο- κυπριοι

Ποιά είναι η πραγματικότητα;

Ότι η Τουρκία αναδεικνύεται σε περιφερειακή δύναμη στην Ανατολική Μεσόγειο, καταπατά τα νόμιμα δικαιώματα της Ελλάδος ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, δημιουργεί προβλήματα στις διμερείς σχέσεις, διατηρεί στρατό κατοχής στην Κύπρο, υπερίπταται ελληνικών νήσων, δημιουργεί πρόβλημα στον τουρισμό των περιοχών αυτών, θέτει θέμα αποστρατικοποίησης, προμηθεύεται συστήματα ταχείας ζεύξης του ποταμού Έβρου, βαλλιστικούς πυράυλους, συστήματα καταστολής αεράμυνας νήσων, και αποβατικά σκάφη. Τέτοιοι εξοπλισμοί δε χρειάζονται για την άμυνα της Τουρκίας. Είναι καθαρά επιθετικά όπλα.

Και όσο για τον fasdag που μίλησε παραπάνω για την Κύπρο, του απαντώ ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιεί ψευδή στοιχεία προκειμένου να στηρίξει τα αίολα επιχειρήματά του. Ο κυπριακός λαός το 1955, πριν ξεκινήσει ο αγώνας, ψήφισε με ποσοστό 95,7% ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Aπλά αυτό σήμερα είναι αδύνατον. Μη λες λοιπόν ανακρίβειες για να υποστηρίξεις τις ανθελληνικές θέσεις σου. Αμφιβάλω αν έχεις πάει ποτέ στην Κύπρο, ή γνωρίζεις την εκεί κατάσταση.
-----------------------------------------
Ωραία τα λέτε. Πίσω από την οθόνη όλοι βρίσκουμε ''την ουσία των γεγονότων" γιατί είμαστε ήσυχοι. Για να πάτε να μείνετε στην Κύπρο, ή σε κάποιο ακριτικό μέρος της Ελλάδος. Αν πάτε εκεί να πείτε τις "διεθνιστικές" σας απόψεις θα σας πετροβολίσουν, γιατί εκείνοι βλέπουν την πραγματικότητα καθημερινά, ενώ εσείς τη φαντάζεστε μέσα από τις εφημερίδες και τα βιβλία που διαβάζετε. Και έχει ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΗ διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ποιά είναι η πραγματικότητα;

Ότι η Τουρκία αναδεικνύεται σε περιφερειακή δύναμη στην Ανατολική Μεσόγειο, καταπατά τα νόμιμα δικαιώματα της Ελλάδος ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, δημιουργεί προβλήματα στις διμερείς σχέσεις, διατηρεί στρατό κατοχής στην Κύπρο, υπερίπταται ελληνικών νήσων, δημιουργεί πρόβλημα στον τουρισμό των περιοχών αυτών, θέτει θέμα αποστρατικοποίησης, προμηθεύεται συστήματα ταχείας ζεύξης του ποταμού Έβρου, βαλλιστικούς πυράυλους, συστήματα καταστολής αεράμυνας νήσων, και αποβατικά σκάφη. Τέτοιοι εξοπλισμοί δε χρειάζονται για την άμυνα της Τουρκίας. Είναι καθαρά επιθετικά όπλα.

Και όσο για τον fasdag που μίλησε παραπάνω για την Κύπρο, του απαντώ ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιεί ψευδή στοιχεία προκειμένου να στηρίξει τα αίολα επιχειρήματά του. Ο κυπριακός λαός το 1955, πριν ξεκινήσει ο αγώνας, ψήφισε με ποσοστό 95,7% ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Aπλά αυτό σήμερα είναι αδύνατον. Μη λες λοιπόν ανακρίβειες για να υποστηρίξεις τις ανθελληνικές θέσεις σου. Αμφιβάλω αν έχεις πάει ποτέ στην Κύπρο, ή γνωρίζεις την εκεί κατάσταση.
-----------------------------------------
Ωραία τα λέτε. Πίσω από την οθόνη όλοι βρίσκουμε ''την ουσία των γεγονότων" γιατί είμαστε ήσυχοι. Για να πάτε να μείνετε στην Κύπρο, ή σε κάποιο ακριτικό μέρος της Ελλάδος. Αν πάτε εκεί να πείτε τις "διεθνιστικές" σας απόψεις θα σας πετροβολίσουν, γιατί εκείνοι βλέπουν την πραγματικότητα καθημερινά, ενώ εσείς τη φαντάζεστε μέσα από τις εφημερίδες και τα βιβλία που διαβάζετε. Και έχει ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΗ διαφορά.
Λες ανακριβειες , ο fasdag δεν ειπε κατι διαφορετικο απο το τι θελουν οι κυπριοι σημερα.
Ας μαθεις τι σημαινει ανθελληνας διοτι βλεπω πολλους να το χρησιμοποιουν χωρις να αντιλαμβανονται την σημασια του , ανθελληνας ειναι εκεινος που εχθρευεται την ελλαδα , δεν νομιζω οποιος λεει πως "ι κυπριοι θελουν ενα δικο τους κρατος, χωρις δυναμεις κατοχής" να εχθρευεται την ελλαδα , αλλα ξεχασα ως ελληνικο εθνος πρεπει να φοβομαστε τους παντες.
Εσυ εχθρευεσαι την αληθεια παντως , το 1950 η ανατολικη ορθοδοξη εκκλησια οργανωσε ενα δημοψήφισμα στο οποιο η τουρκικη κοινοτητα δηλωσε άρνηση συμμετοχής , εκει περα το 90% ηθελε ενωση με την ελλαδα.Το 1955 ιδρυθηκε η EOKA.
Οσο αναφορα την κινδυνολογια απο την τουρκια εχω απαντησει σε αλλο θεμα που παραθετω εδω :
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50542&page=17
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50542&page=21
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπαινεται στο utube να δειτε κανενα βιντεο απο αεροναυμαχιες???ΤΡΕΛΗ ΦΑΣΗ!!
-----------------------------------------
ΕΛΛΑΔΑΣ-ΤΟΥΡΚΙΑΣ εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top