Σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας

Πιστεύετε ότι οι "προκλήσεις" μπορούν να οδηγήσουν σε κάποια γενικευμένη σύρραξη?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 100.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Να πάω να τους πω ά στα διαλα κι εσείς και η ΣΤΡΟΥΓΚΑ (ΟΥΓΚ) σας; :crazy:

Α,ρε , με τι πιθηκοβρωμοβάρβαρους έχουμε μπλέξειειειει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Να πάω να τους πω ά στα διαλα κι εσείς και η ΣΤΡΟΥΓΚΑ (ΟΥΓΚ) σας; :crazy:

Α,ρε , με τι πιθηκοβρωμοβάρβαρους έχουμε μπλέξειειειει.

(Για σένα το έβαλα qwerty το άρθρο. :P)


Επίσης ας θυμηθούμε το αεροπλανάκι της "Δημοκρατίας της Μασεντονίας" που ήρθε στην Κέρκυρα και η κ. Μπακογιάννη δε μίλησε. :hmm::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μην λες οτι να ναι , το θεμα ειναι καθαρα συμφερον ελλαδα εναντιον συμφερον της τουρκιας , δεν επικαλειται η ελλαδα οσο αναφορα το αιγαιο την συνθηκη του 31 και η τουρκια του 48 της ICAO επειδη αυτη η "Αμερικη" που τα ελεγχει ολο κρυβεται πισω απο τουτο.
Γενικολογιες του τιποτα ειναι αυτα που λες.
Λοιπόν επειδή δεν έχω γίνει απολύτως κατανοητή. Ίσως και να χεις δίκιο για τις γενικολογίες. Όμως άκου τούτο δω. Δεν ασχολούμαι με το θέμα μιας και δεν έχει νόημα για μένα. Όμως βάση όσα ξέρω έχω σχηματίσει την εξής άποψη. Συμφέρει άλλες μεγαλύτερες δυνάμεις(δεν αναφέρω ποιες για να μη θίγω αλλά και για να μην προκαλώ αντικρούσεις)να υπάρχουν αντιθέσεις μεταξύ κάποιων χωρών. Ποιος έχει τη μεγαλύτερη εμπορία όπλων; Η αμερική. Σωστά δε λέω; Η ελλάδα για να είναι σε ετοιμότητα σε ότι αφορά την τουρκία προμηθεύεται συνεχώς όπλα. Γι αυτό είμαστε η τρίτη στον κόσμο χώρα με τη μεγαλύτερη προμήθεια όπλων. Έτσι πλουτίζουμε την Αμερική. Η ΑΜερική, για να μη χάσει τα λεφτά της, φροντίζει να υπάρχει πάντα διαμάχη μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας. Ελίπζω να έγινε κατανοητή η γνώμη μου.

Αν έχω κάπου λάθος διόρθωσέ με. Όπως είπα παραπάνω δεν ασχολούμαι με το θέμα. Ότι έχω ακούσει από επιφανειακά. Όμως τα συμπεράσματα είναι δικά μου. Διόρθωσέ με αν λαθαίνω κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή δεν έχω γίνει απολύτως κατανοητή. Ίσως και να χεις δίκιο για τις γενικολογίες. Όμως άκου τούτο δω. Δεν ασχολούμαι με το θέμα μιας και δεν έχει νόημα για μένα. Όμως βάση όσα ξέρω έχω σχηματίσει την εξής άποψη. Συμφέρει άλλες μεγαλύτερες δυνάμεις(δεν αναφέρω ποιες για να μη θίγω αλλά και για να μην προκαλώ αντικρούσεις)να υπάρχουν αντιθέσεις μεταξύ κάποιων χωρών. Ποιος έχει τη μεγαλύτερη εμπορία όπλων; Η αμερική. Σωστά δε λέω; Η ελλάδα για να είναι σε ετοιμότητα σε ότι αφορά την τουρκία προμηθεύεται συνεχώς όπλα. Γι αυτό είμαστε η τρίτη στον κόσμο χώρα με τη μεγαλύτερη προμήθεια όπλων. Έτσι πλουτίζουμε την Αμερική. Η ΑΜερική, για να μη χάσει τα λεφτά της, φροντίζει να υπάρχει πάντα διαμάχη μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας. Ελίπζω να έγινε κατανοητή η γνώμη μου.

Αν έχω κάπου λάθος διόρθωσέ με. Όπως είπα παραπάνω δεν ασχολούμαι με το θέμα. Ότι έχω ακούσει από επιφανειακά. Όμως τα συμπεράσματα είναι δικά μου. Διόρθωσέ με αν λαθαίνω κάπου.

Πολυ σωστα!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πολλες χωρες του συγχρονου κοσμου εχουν τοπικες στρατιωτικες βιομηχανιες που προμηθευουν με οπλα το στρατο της χωρας, η ελλαδα ( Ελληνική Βιομηχανία οχημάτων , Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία , Ελληνική Βιομηχανία Όπλων κτλ) και η τουρκια ανηκουν σε τουτες τις χωρες.
Οσο για την προμηθεια οπλων δεν ειμαστε καν στο τοπ 15 , ουτε η τουρκια ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
3η στα βαλκάνια μπορεί να άκουσες Μάρω.


Οι ελληνικές βιομηχανίες τι να κλ@σουνε μωρέ με τα ΛΕΩΝΙΔΑΣ Ι και ΙΙ ? Κινούμενοι στόχοι είναι -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πολλες χωρες του συγχρονου κοσμου εχουν τοπικες στρατιωτικες βιομηχανιες που προμηθευουν με οπλα το στρατο της χωρας, η ελλαδα ( Ελληνική Βιομηχανία οχημάτων , Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία , Ελληνική Βιομηχανία Όπλων κτλ) και η τουρκια ανηκουν σε τουτες τις χωρες.
Οσο για την προμηθεια οπλων δεν ειμαστε καν στο τοπ 15 , ουτε η τουρκια ειναι.
Αμφισβητείς τα λόγια μου και καλά κάνεις αν λαθαίνω. Όμως παρουσίασέ μου μια ολοκληρωμένη άποψη του τι γίνεται γιατί αμφισβιτώντας κάποια λόγια μου μου αφήνεις κάτι λειψό να πιστεύω. Παρουσίασέ μου την άποψή σου και διόρθωσέ με αφού δε συμφωνείς. Μην αμφισβιτείς κάποια λόγια μου αφήνοντας λειψή την κουβέντα μου.
-----------------------------------------
Πολυ σωστα!!!:no1:
Αυτό με το οποίο συμφωνείς είναι το μόνο πράγμα για το οποίο είμαι 100% σίγουρη!:P Για τα υπόλοιπα ποτέ δεν ξέρεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
3η στα βαλκάνια μπορεί να άκουσες Μάρω.


Οι ελληνικές βιομηχανίες τι να κλ@σουνε μωρέ με τα ΛΕΩΝΙΔΑΣ Ι και ΙΙ ? Κινούμενοι στόχοι είναι -.-
Δεν τα γνωριζω αυτα τα δυο , ομως ειναι γεγονος πως εχουμε ικανοποιητικα αποτελεσματα με τα F-16, Mirage 2000, Mirage 2000-5 Mk2, F-4E Phantom II , A-7 Corsair II ,F-16 Fighting Falcon κτλ
Αμφισβητείς τα λόγια μου και καλά κάνεις αν λαθαίνω. Όμως παρουσίασέ μου μια ολοκληρωμένη άποψη του τι γίνεται γιατί αμφισβιτώντας κάποια λόγια μου μου αφήνεις κάτι λειψό να πιστεύω. Παρουσίασέ μου την άποψή σου και διόρθωσέ με αφού δε συμφωνείς. Μην αμφισβιτείς κάποια λόγια μου αφήνοντας λειψή την κουβέντα μου.
Τι ακριβως θες , ισχυριστηκες για την αληθεια καποιων πραγματων που δεν ισχυουν και σου γραψα γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ακρότητες ακραίων

Έκαψαν ελληνική σημαία στην πόλη Στρούγκα στην ΠΓΔΜ

Άγνωστοι έκαψαν τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής ελληνική σημαία στην παραλίμνια πόλη Στρούγκα, στο Β.Δ τμήμα της ΠΓΔΜ.

Το περιστατικό, σύμφωνα με ανακοίνωση της αστυνομίας, συνέβη τα ξημερώματα Σαββάτου προς Κυριακή.

Η ελληνική σημαία είχε αναρτηθεί σε ιστό μαζί με σημαίες αρκετών ακόμη χωρών, στη διάρκεια της διεθνούς εκδήλωσης ποίησης που διεξάγεται κάθε χρόνο, την περίοδο αυτή, στην πόλη της Στρούγκας η οποία απλώνεται κατά μήκος της λίμνης της Οχρίδας.

Από την αστυνομία ανακοινώθηκε ότι διεξάγεται σχετική έρευνα για τον εντοπισμό και σύλληψη των δραστών.

Η διεθνής εκδήλωση ποίησης στην πόλη Στρούγκα διεξάγεται κάθε χρονιά από το 1966 και θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα πολιτιστικά γεγονότα στην ΠΓΔΜ. Το 1985 το πρώτο βραβείο ποίησης απονεμήθηκε στον Έλληνα ποιητή Γιάννη Ρίτσο.

Από skai.gr

(Μιας και μιλήσαμε για Σκόπια)

όταν την καίνε τα καμάρια μας στο πολυτεχνίο...

να ξαναπώ ότι τα ΜΜΕ φροντίζουν να χάνονται οι μετριοπαθείς και λογικές απόψεις και υπερπροβάλλουν ακραίες ενέργειες για να βγάλουν τα προς το ζην.
αν οργάνωνε ένας σύλλογος στα Σκόπια βραδία ελληνοσκοπιανής φιλίας θα το έλεγε κανένα κανάλι? Δεν λέω ότι έγινε κάτι τέτοιο αλλά πιο πιθανό είναι να έγινε και να θάφτηκε παρά να μην έγινε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σιγά μη μπορούν οι Τούρκοι να αγοράσουν οικόπεδα φιλέτα στην Ελλάδα! (χρειάζεται τρελό παραδάκι)

να ξαναπώ ότι τα ΜΜΕ φροντίζουν να χάνονται οι μετριοπαθείς και λογικές απόψεις και υπερπροβάλλουν ακραίες ενέργειες για να βγάλουν τα προς το ζην.
Δεν μπορείς να είσαι απόλυτος σ'αυτό αλλά σε μεγάλο βαθμό έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν τα γνωριζω αυτα τα δυο , ομως ειναι γεγονος πως εχουμε ικανοποιητικα αποτελεσματα με τα F-16, Mirage 2000, Mirage 2000-5 Mk2, F-4E Phantom II , A-7 Corsair II ,F-16 Fighting Falcon κτλ
Τι ακριβως θες , ισχυριστηκες για την αληθεια καποιων πραγματων που δεν ισχυουν και σου γραψα γιατι.

Εγώ λέω για τα επίγεια. Δες κινουμενοι στοχοι:

https://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Kentaurus
https://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Leonidas-2

Αυτά που λες εσύ είναι αερσκάφη που τα παράγουμε έχοντας αδεια κατασκευης τους (πολλα λεφτα για αδεια). Ουσιαστικά αντί να τα αγοράζουμε το ένα 1.000.000 (πχ) δίνουμε 500.000 για την άδεια και 400.000 για να το κατασκευάσουμε.

Εγώ λέω για ελληνικο σχεδιασμο πατεντα κλπ είμαστε μάπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ λέω για τα επίγεια. Δες κινουμενοι στοχοι:

https://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Kentaurus
https://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Leonidas-2

Αυτά που λες εσύ είναι αερσκάφη που τα παράγουμε έχοντας αδεια κατασκευης τους (πολλα λεφτα για αδεια). Ουσιαστικά αντί να τα αγοράζουμε το ένα 1.000.000 (πχ) δίνουμε 500.000 για την άδεια και 400.000 για να το κατασκευάσουμε.

Εγώ λέω για ελληνικο σχεδιασμο πατεντα κλπ είμαστε μάπες.
Δεν γνωριζα πως αναφεροσουν σε επιγεια στρατιωτικα οχημα , ομως αν διαβαζες αυτο το λινκ που παρεθεσες δεν μιλαγες καν.
Γραφεις πως "Οι ελληνικές βιομηχανίες τι να κλ@σουνε μωρέ " ενω στο λινκ παρεθεσες λεει καθαρα πως ο κενταυρος του 98 ηταν ενα απο τα πιο προηγμενα AIFV .
Μια χαρα κρατανε σημερα.
Μαλλον θες καποιον να βρισεις για αυτο παρουσιαζεις μια εικονα που δεν υφισταται , οσο για τα σχεδια δεν δινουμε μυθικα ποσα και επιπλεον φτιαχνουμε ικανοποιητικα δικα μας μοντελα με την συνεργασια ΕΑΒ - KETA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
παντος οι τυποι συνεχεια προκαλουνε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Επικοινωνία Κ. Καραμανλή με Χριστόφια και Ερντογάν

Τηλεφωνικές επικοινωνίες με τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας Δημήτρη Χριστόφια και τον πρωθυπουργό της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν είχε τη Δευτέρα ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής.

Ο Πρόεδρος Χριστόφιας τηλεφώνησε στον κ. Καραμανλή και του εξέφρασε τη συμπαράστασή του λόγω των πυρκαγιών. Ο Τούρκος πρωθυπουργός εξέφρασε τη συμπαράστασή του στον Έλληνα ομόλογό του. Ο κ. Καραμανλής, ευχαρίστησε τους δύο επικεφαλής, τόσο για τη συμπαράσταση όσο και για τη βοήθεια που απέστειλαν.

--------------

Τα σχόλια δικά σας.

Πηγή: skai.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση με τα leopard και τα τέλεια αμερικάνικα αήττητα Abrams. Γι' αυτά είναι κινούμενος στόχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση με τα leopard και τα τέλεια αμερικάνικα αήττητα Abrams.

Για πυρκαγιές πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
To "κένταυρος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν τα γνωριζω αυτα τα δυο , ομως ειναι γεγονος πως εχουμε ικανοποιητικα αποτελεσματα με τα F-16, Mirage 2000, Mirage 2000-5 Mk2, F-4E Phantom II , A-7 Corsair II ,F-16 Fighting Falcon κτλ
Τι ακριβως θες , ισχυριστηκες για την αληθεια καποιων πραγματων που δεν ισχυουν και σου γραψα γιατι.
Δεν ισχυρίστηκα για κάτι τη γνώμη μου είπα. Όμως αμφισβιτείς κάποια στοιχεία της γνώμης μου και τη μηδενίζεις. Ποια είναι η δική σου γνώμη την οποία θεωρείς ποιο σωστή και πολύ πιθανό πιο λογική;
(δεν σου λέω ότι δεν είναι για να μη παρεξηγούμαστε κιολας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Έκανα ένα γρήγορο πέρασμα στις προηγούμενες σελίδες, οπότε δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι έχετε γράψει, να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Ο Κένταυρος είναι IFV και ο Λεωνίδας APC. Καμία επαφή με Leopard και m1 που είναι tanks.

Ο Κένταυρος συγκρίνεται με BMP, με m2, cv90
O Λεωνίδας με BTR90, VAB, Lav 3. Βασικά ο Λεωνίδας είναι λίγο πολύ unique γιατί σε APC λίγο-πολύ οι ερπύστριες δεν πολυ-προτιμούνται. Χωρίς να ξέρω υποθέτω ότι τις επέλεξαν λόγω τις ιδιαιτερότητας του ελληνικού εδάφους (?).

Από τεχνολογικής άποψης ήταν/είναι μια χαρά, παρ όλα αυτά δεν συνέφερε η παραγωγή λόγω υψηλού κόστους.

_________________________________________

(Σημείωση: Έχω δουλέψει στην ΕΑΒ)

α) Δεν παράγουμε (εξ ολοκλήρου) ούτε F-16, ούτε mirage, ούτε F4. ΑΛΛΑ. Για το F16 π.χ. το ποσοστό συμπαραγωγής το 2004 ήταν στο 18%, και σήμερα είναι στο 32%.

β) Τα αμερικανικά F16 που δρούσαν στο ΙΡΑΚ τα έχουμε στην ΕΑΒ για συντήρηση - αναβάθμιση. (CCIP / STAR). Έχουμε παραδώσει το πρώτο και μέχρι το χρονοδιάγραμμα του 2013 και υπόλοιπα.

γ) Προσφατα αναλάβαμε να φτιάχνουμε τμήματα του Beriev Be -200, και σύντομα και η ΕΑΒ θα είναι και κέντρο συντήρησης και γι αυτό το άφος.

δ) Η ΕΑΒ έχει βραβευτεί αρκετες φορές και από διεθνείς φορείς για ποιότητα εργασίας, άριστο εργασιακό περιβάλλον κτλ.


POINT GIVEN:
Δεν είμαστε τόσο μπουρδ3λο όσον αφορά τις Ελληνικές στρατιωτικές βιομηχανίες. RnD μόνο δεν έχουμε.(?) (το ερωτηματικό εκφράζει επιφύλαξη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση με τα leopard και τα τέλεια αμερικάνικα αήττητα Abrams. Γι' αυτά είναι κινούμενος στόχος.

τα πολεμικα παιχνιδια σου εχουν πειραξει τα μυαλα...
μιλας με εναν τετοιο θαυμασμο για μηχανες που δολοφονουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top