Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι?Αλλες οι αναγκες και οι προτεραιοτητες?Η΄λογω του χασματος?
Οι σοβαρές σχέσεις των αντρών με μεγαλύτερες δεν λειτουργούν για το ίδιο λόγο που δεν λειτουργούν οι σοβαρές σχέσεις των γυναικών με μικρότερους. Timing.

Εάν εγώ αυτή τη στιγμή γνώριζα μια γυναίκα 37 χρόνων ας πούμε αυτή θα είχε άλλες βιαστικές προτεραιότητες όπως γάμο και παιδιά asap πριν κλείσει η ευκαιρία της,ενω εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο άμεσα.

Με κάποια μικρότερη ας πούμε 10χρονια το μέγιστο δεν θα υπήρχαν αυτά τα θέματα. Θα είχα όλο το χρόνο τον χρονο στην διάθεση μου και να την γνωρίσω και να περάσουμε τις ξέγνοιαστες στιγμές του έρωτα χωρίς υποχρεώσεις και να κάνω τα πράγματα που θέλω επαγγελματικά αλλά και θα μπορούσα να έχω μέλλον μαζί της αν έβλεπα τελικά ότι ειναι αξιόλογο άτομο και θέλω να κάνουμε οικογένεια.

Καλώς ή κακώς οι γυναίκες έχουν συγκεκριμένο time frame για οικογένεια, οπότε ειναι αυτές που δεν έχουν χρόνο για χάσιμο και γι αυτό συνήθως είναι ανοιχτες σε σχέσεις με μεγαλύτερους.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οι σοβαρές σχέσεις των αντρών με μεγαλύτερες δεν λειτουργούν για το ίδιο λόγο που δεν λειτουργούν οι σοβαρές σχέσεις των γυναικών με μικρότερους. Timing.

Εάν εγώ αυτή τη στιγμή γνώριζα μια γυναίκα 37 χρόνων ας πούμε αυτή θα είχε άλλες βιαστικές προτεραιότητες όπως γάμο και παιδιά asap πριν κλείσει η ευκαιρία της,ενω εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο άμεσα.

Με κάποια μικρότερη ας πούμε 10χρονια το μέγιστο δεν θα υπήρχαν αυτά τα θέματα. Θα είχα όλο το χρόνο τον χρονο στην διάθεση μου και να την γνωρίσω και να περάσουμε τις ξέγνοιαστες στιγμές του έρωτα χωρίς υποχρεώσεις και να κάνω τα πράγματα που θέλω επαγγελματικά αλλά και θα μπορούσα να έχω μέλλον μαζί της αν έβλεπα τελικά ότι ειναι αξιόλογο άτομο και θέλω να κάνουμε οικογένεια.

Καλώς ή κακώς οι γυναίκες έχουν συγκεκριμένο time frame για οικογένεια, οπότε ειναι αυτές που δεν έχουν χρόνο για χάσιμο και γι αυτό συνήθως είναι ανοιχτες σε σχέσεις με μεγαλύτερους.
ναι αλλα ειναι αναλογα τις προτεραιοτητες οπως λες που εχει ο καθενας.Κι αν βρεις καποιον /αν με τις ιδιες συχνοτητες ,εκει τι κανεις?Αυτο ρωταω θα σε πειραζε η διαφορα ηλικιας αν ειχατε τα ιδια μυαλα πανω κατω?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι αλλα ειναι αναλογα τις προτεραιοτητες οπως λες που εχει ο καθενας.Κι αν βρεις καποιον /αν με τις ιδιες συχνοτητες ,εκει τι κανεις?Αυτο ρωταω θα σε πειραζε η διαφορα ηλικιας αν ειχατε τα ιδια μυαλα πανω κατω?
Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο να βρω κάποια μεγαλύτερη με τις ίδιες συχνότητες. Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στην περίπτωση μου λόγο της ηλικίας μου. Μια γυναίκα μεγαλύτερη μου για να έχει τις ίδιες συχνοτητες με εμένα πρέπει να μην θέλει να κάνει οικογένεια ή να έχει ήδη, κάτι που δεν θα ενδιέφερε εμένα anyway.


Κοιτα εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι της άποψης πως για να στεριωσουν δύο άνθρωποι δεν έχουν τόσο σημασία οι προσωπικότητες, αν ο ένας είναι εσωστρεφης ή ο άλλος εξωστρεφής ή αν ο ένας είναι του έξω και ο άλλος του μέσα ας πούμε, αλλά ειναι θέμα φιλοσοφίας ζωής και στόχων. Αν με κάποιον βλέπεις την ζωή με τον ίδιο τρόπο όσον αφορά τις αξιες σας και θέλετε τα ίδια ή συμπληρωματικά πράγματα από την ζωή τότε είναι εφικτή μια σοβαρή σχέση. Τα άλλα είναι λεπτομέρειες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο να βρω κάποια μεγαλύτερη με τις ίδιες συχνότητες. Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στην περίπτωση μου λόγο της ηλικίας μου. Μια γυναίκα μεγαλύτερη μου για να έχει τις ίδιες συχνοτητες με εμένα πρέπει να μην θέλει να κάνει οικογένεια ή να έχει ήδη, κάτι που δεν θα ενδιέφερε εμένα anyway.
Ας εξαιρεσουμε αυτο που λες δεν γινεται,σου κανω την υποθετικη ερωτηση πες οτι εβρισκες και δεν ηταν δεκα ήταν 6 για παραδειγμα.Θα χωριζες λογω διαφορας ηλικιας?Γιατι ας πουμε στους δικους σου τι θα ελεγες?
υποθετικα παντα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε πως θα έβρισκα αν δεν ψάξω; Θα σκονταψω πάνω της; Τελος πάντων. Αν σόι και καλά έπρεπε να κάνω σχέση με μια 37αρα θα της είχα εξηγήσει εκ των προτέρων πως δεν βλέπω αυτή σχέση στα σοβαρά, πως μένει με δική της ευθύνη και πως αν θέλει γάμο καλό θα ήταν να ψάξει αλλού. Δεν είμαι του στυλ να είσαι με κάποια που δεν βλέπεις στα σοβαρά ενώ αυτή έχει άλλα expectations απλά για να γαμας. Οι καλοί λογαριασμοί κανουν τους καλούς φίλους. Και γι αυτό δεν κοιτάω αυτές τις γυναίκες anyway.

Επίσης ας μ την ξεχνάμε πως οι αντρές και οι γυναίκες ωριμάζουν με διαφορετικούς ρυθμούς. Μια 30ρα βλέπει έναν 23αρη σαν παιδί της και η σχέση θα είναι μάλλον μαμάς παιδιού. Το αντίθετο όμως δουλεύει.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ε πως θα έβρισκα αν δεν ψάξω; Θα σκονταψω πάνω της; Τελος πάντων. Αν σόι και καλά έπρεπε να κάνω σχέση με μια 37αρα θα της είχα εξηγήσει εκ των προτέρων πως δεν βλέπω αυτή σχέση στα σοβαρά, πως μένει με δική της ευθύνη και πως αν θέλει γάμο καλό θα ήταν να ψάξει αλλού. Δεν είμαι του στυλ να είσαι με κάποια που δεν βλέπεις στα σοβαρά ενώ αυτή έχει άλλα expectations απλά για να γαμας. Οι καλοί λογαριασμοί κανουν τους καλούς φίλους. Και γι αυτό δεν κοιτάω αυτές τις γυναίκες anyway.
σωστα πολυ σωστα/ευχαριστω :)

Επίσης ας μ την ξεχνάμε πως οι αντρές και οι γυναίκες ωριμάζουν με διαφορετικούς ρυθμούς. Μια 30ρα βλέπει έναν 23αρη σαν παιδί της και η σχέση θα είναι μάλλον μαμάς παιδιού. Το αντίθετο όμως δουλεύει.
κοιταξε σιγουρα ναι αλλα μπορει καποια ατομα να ειναι ωριμα και στα 25 τους/εχω συναντησει τετοια ατομα,και ανωριμα μεγαλυτερα εντωμεταξυ.
Δεν υπαρχει κατι ορισμενο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Επίσης ας μ την ξεχνάμε πως οι αντρές και οι γυναίκες ωριμάζουν με διαφορετικούς ρυθμούς. Μια 30ρα βλέπει έναν 23αρη σαν παιδί της και η σχέση θα είναι μάλλον μαμάς παιδιού. Το αντίθετο όμως δουλεύει.
Στερεότυπο .....απλά είναι μεγάλη αυτή η διαφορά ηλκιας ...3-4 είναι κάπως κομπλέ
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στερεότυπο .....απλά είναι μεγάλη αυτή η διαφορά ηλκιας ...3-4 είναι κάπως κομπλέ
Οχι είναι science. Ο αντρικός εγκέφαλος ολοκληρώνει την ωρίμανση του αρκετά μετά τον γυναικείο. Ο άντρας που είναι ήδη πιο ώριμος στα 20 του από την 20αρα φίλη του όταν φτάσει 30+ θα την έχει αφήσει πολύ πίσω και πιθανόν δεν θα ταιριάζουν πλέον
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Στερεότυπο .....απλά είναι μεγάλη αυτή η διαφορά ηλκιας ...3-4 είναι κάπως κομπλέ
Οντως/ευχαριστω :)

Οχι είναι science. Ο αντρικός εγκέφαλος ολοκληρώνει την ωρίμανση του αρκετά μετά τον γυναικείο. Ο άντρας που είναι ήδη πιο ώριμος στα 20 του από την 20αρα φίλη του όταν φτάσει 30+ θα την έχει αφήσει πολύ πίσω και πιθανόν δεν θα ταιριάζουν πλέον
συμφωνω.καποια ατομα ομως τα ωριμαζει η ιδια η ζωη και στα 25 τους σκεφτονται σαν 35 αυτο θελω να πω.
Μπορει να υπαρχει αυτη η διαφορα στους εγκεφαλους γυναικων/ανδρων οκ το ξερω αλλα εχω συναντησει ατομο που στα 25 του ηταν σαν ενας αντρας 35/
περα απο οικονομικη ανεξαρτησια που παιζει το ρολο της ενταξει.
ειχε δουλεψει τον εαυτο του.το μεσα του/ειχε ωριμασει λογω καποιων καταστασεων που σε ωριμαζουν νωρις/
και τα θαυμαζω αυτα τα ατομα/
που περνανε τα ορια της ηλικιας τους/
δεν ηταν τυπικος 25αρης ουτε φεροταν σαν 55/
δεν λεω αυτο/
λεω ηταν ατομο που μπορουσες να του πεις 2 κουβεντες και να συννενοηθεις και ειχε να σου πει και την αποψη του,πατουσε γερα στο εδαφος,ουτε εγωπαθης ουτε τιποτα/
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συμφωνω.καποια ατομα ομως τα ωριμαζει η ιδια η ζωη και στα 25 τους σκεφτονται σαν 35 αυτο θελω να πω.
Μπορει να υπαρχει αυτη η διαφορα στους εγκεφαλους γυναικων/ανδρων οκ το ξερω αλλα εχω συναντησει ατομο που στα 25 του ηταν σαν ενας αντρας 35/
περα απο οικονομικη ανεξαρτησια που παιζει το ρολο της ενταξει.
ειχε δουλεψει τον εαυτο του.το μεσα του/ειχε ωριμασει λογω καποιων καταστασεων που σε ωριμαζουν νωρις/
και τα θαυμαζω αυτα τα ατομα/
που περνανε τα ορια της ηλικιας τους/
δεν ηταν τυπικος 25αρης ουτε φεροταν σαν 55/
δεν λεω αυτο/
λεω ηταν ατομο που μπορουσες να του πεις 2 κουβεντες και να συννενοηθεις και ειχε να σου πει και την αποψη του,πατουσε γερα στο εδαφος,ουτε εγωπαθης ουτε τιποτα/
Αυτά έχουν να κάνουν κυρίως με τις δυσκολίες που έχεις περάσει στην ζωή οι οποίες αναγκαστικά σε ωριμάζουν, αλλά και με την γενετική φύση του ατόμου. Κάποιοι άνθρωποι έχουν χαμηλό γενετικό cap και δεν ωριμάζουν αρκετά ποτέ. Οι δυσκολίες που περνά κάποιος μικρός πολλές φορές γίνονται ο λόγος για την μελλοντική του επιτυχία.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο να βρω κάποια μεγαλύτερη με τις ίδιες συχνότητες. Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό στην περίπτωση μου λόγο της ηλικίας μου. Μια γυναίκα μεγαλύτερη μου για να έχει τις ίδιες συχνοτητες με εμένα πρέπει να μην θέλει να κάνει οικογένεια ή να έχει ήδη, κάτι που δεν θα ενδιέφερε εμένα anyway.


Κοιτα εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι της άποψης πως για να στεριωσουν δύο άνθρωποι δεν έχουν τόσο σημασία οι προσωπικότητες, αν ο ένας είναι εσωστρεφης ή ο άλλος εξωστρεφής ή αν ο ένας είναι του έξω και ο άλλος του μέσα ας πούμε, αλλά ειναι θέμα φιλοσοφίας ζωής και στόχων. Αν με κάποιον βλέπεις την ζωή με τον ίδιο τρόπο όσον αφορά τις αξιες σας και θέλετε τα ίδια ή συμπληρωματικά πράγματα από την ζωή τότε είναι εφικτή μια σοβαρή σχέση. Τα άλλα είναι λεπτομέρειες.
Μα τι εννοείς αξίες που το λες και το ξαναλές και για τις φιλίες ;
Πες ας πούμε δυο αντίθετες αξίες ενός ζευγαριού που δεν θα έκαναν χωριό μεταξύ τους ούτε ερωτικά ούτε φιλικά
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τι εννοείς αξίες που το λες και το ξαναλές και για τις φιλίες ;
Πες ας πούμε δυο αντίθετες αξίες ενός ζευγαριού που δεν θα έκαναν χωριό μεταξύ τους ούτε ερωτικά ούτε φιλικά

Αφοσίωση, οπορτουνισμος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έκανε θα ήταν ήδη παντρεμενη. Στα 42 της.
Έχω καραθεματαρα ...
Αυτός στα 31 και αυτη στα 43 παρακαλώ χωρισμένη με ένα παιδάκι μικρό αν θυμαμαι καλά πρώτη ή Δευτέρα δημοτικού..

Αυτός ότι και να του λέω (συν και κατά, όχι να χωρίσεις)εκεί τρώει τρελό κόλλημα και μιλάμε για παιδί και κατσε καλά και από χαρακτήρα και από εμφάνιση και φυσικά από θέμα δουλειά όλο το πακέτο ...

Να στο στείλω μπας και του αλλάξεις μυαλά γιατί η άλλη τον παίζει τόσο καλά που άρχισε να μου συζητάει και το ενδεχόμενο παιδιού μαζί της :bleh:

Αν ήταν για μια σχέση απλή κανένα πρόβλημα αλλά το γεγονός να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά που επειδή μου την εχει δείξει κιόλας φαίνεται αρκετά και δεδομένου ότι η γυναίκα μεγαλώνει τελείως διαφορετικά από τον άντρα ,δεν μπορώ να το δω διαφορετικά αυτό το πράγμα ειδικά όταν μπαίνει και το θέμα παιδί σε όλο αυτό...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Όντως πιασαμε θέματαρα...

Κοίτα αυτά τα σενάρια για σοβαρές σχέσεις δεν είναι μην κοροϊδευόμαστε. Εκτός και αν ο τυπος ειναι συνειδητοποιημένος τόσο αυτός όσο κ αυτή ότι θέλουν να ξανακάνουν αυτή κυρίως οικογένεια.

Αλλιώς αν αυτός ζητάει σχέση ενώ αυτή όχι κ αυτός κολλάει εκεί σορρυ αλλά είναι ηλίθιος. Ζητάει πραγματα από μια γυναίκα που δεν μπορεί να του δώσει.

Δεν μπορείς να πεις στον άλλον με λόγια και να σε ακουσει εκτός κ αν εισαι επίσημα ο life coach του πραγμα που εγώ δεν είμαι ως επάγγελμα.

Εγώ έχω ζήσει διαφορετικό παρελθον από κάποιον άλλο κ με βάση αυτό προχωραω. Για αυτό κ δεν μπορουμε κάποιες φορές να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο γιατί προερχομαστε από διαφορετικές οικογένειες τρόπο που μεγαλώσαμε... Διαφορετικό παρελθον κ διαφορετικό χαρακτήρα που επεξεργάζεται διαφορετικά τα δεδομένα...

Το βασικό παντως για το αν κάποια είναι καταλληλη για μια σοβαρή σχέση φαίνεται από το ποσο είναι διατεθειμένη να επενδυσει... Όταν εσυ της ανοιγεσαι και της λες δεν είμαι εδώ μόνο για να πηδιομαστε κ αν έχεις κανα θέμα μπορείς να με παρεις τηλ... Και αυτή σου γυρνάει εεε ξέρεις δεν γνωριζόμαστε κ τόσο δεν είσαι υποχρεωμένος... Δεν σου λέει αυτό που ακους.... Σου λέει ότι ξέρεις φίλε εγώ αυτό δεν θα το έκανα για σένα γιατι δεν έχω κ σκοπό να επενδυσω με σένα. Απλά τα πραγματα.

Αυτά τα καταλαβαίνεις απευθείας δεν χρειαζεται η άλλη να γυρνάει κ να λέει στο κόσμο... Του χω πει αλλά δε καταλαβαίνει... Και συνεχίζει κ μ στέλνει ακόμη... Πωπω μλκα αυτή η ατάκα ποσο με εκνευρίσε όταν την άκουσα ακόμη και για άλλο που αναφερόταν... Σε φάση ξεκαβαλα κοπελιά... Σαν κ εσένα μπορουμε να βρουμε 100... Εγώ της είχα πει της προσφατης... Δεν θα επενδυσω μόνο εγώ να σε κερδίσω θα κανεις κ εσυ το ίδιο. Ξεκάθαρα. Και από την αρχή να ξέρει... Αμα δεν θέλει κ δεν έχει χρόνο να μας το πει να μη παιδευομαστε άδικα...

Σε κάποια φάση πηγα τη πηρα κ από το σπίτι... Εντάξει... Δεν..... Μια φορά έγινε αυτό. Αμα δεν έχεις χρόνο μείνε όπως είσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φάση είναι ότι θελουν και οι δύο αλλα ο καθένας για καθαρά δικούς του λόγους.

Το παιδι δεν είναι καθόλου ηλιθιος απλά παίζει θέμα και το ξέρει το έχει δουλέψει και το έχει αποδεχτεί.
Δεν έχουμε καμία επαγγελματική σχέση εφόσον ΔΕΝ είμαι επαγγελματίας και ούτε πρόκειται να αφήσω την τωρινή μου δουλειά και να κάνω μια νέα καριέρα το ξεκαθαριζω.
Άλλο η δουλειά μου και άλλο αυτό το κομμάτι που το κάνω καθαρά γιατί γουστάρω το κομμάτι του εθελοντισμού και της ψυχολογίας εφόσον με βοηθάει πάρα πολύ τα τελευταία πέντε χρόνια.

Τώρα στο θέμα μας για να νην ακούσω καμία μακακια από διάφορους ;)

το παιδί αντιμετωπιζει καποια θεματακια και είναι αποδεδειγμένα πλέον πολυ γενικα θα το πω, ότι η προτίμηση του σε γυναίκες μεγαλύτερες από αυτών βασίζεται στην έλλειψη πρότυπου μητέρας.
Ολο αυτο ανακαλύφθηκε και δουλεύτηκε από ψυχολογο εφόσον μιλάμε για επαναλαμβανομενες τέτοιες σχέσεις και άλλα πολλά παράλληλα θεματακια ..
Του αρέσει ολο αυτο που νιώθει ,βρίσκει πολλά " μαμαδιστικα "στοιχεία που του έλειπαν και αντιλαμβάνεται ότι του ειναι αναγκαία πλέον στην ζωή του .

Αυτή την φορά η διαφορά ειναι μεγάλη και σε κάποια εθελοτυφλεί δυστυχώς.
Πότε δεν λεω σε έναν άνθρωπο που απλά θελει καποιον να τον ακούσει και να του πει πέντε πράγματα, χώρισε ή μείνε σε μια σχέση.
Παντα του λέω τα υπέρ και τα κατά, του κάνω κάποιες ερωτήσεις όπου μέσα από αυτές δίνει μόνος του τις απαντήσεις στον ευατο του,δεν είναι σκοπός μου μέσα από τις απαντήσεις του να μου δικαιολογησει τις επιλογές του .

Έχει λίγο καιρό θέλει να βγούμε να μου την γνωρίσει και μάλιστα θελει και η ιδια να με γνωρίσει γιατί της μιλάει αρκετά και εκείνος για εμένα και την σχέση που έχουμε.
Η αληθεια ειναι οτι εγώ δεν το θέλω αυτο ,δεν βρίσκω τον λόγο άλλωστε να το κάνω, εφόσον δεν αμφισβητώ την κοπέλα από πλευράς ήθους ή εμφάνισης ή οτιδήποτε αλλο ,οπότε μια ενδεχόμενη επαφή πόσο να με κάνει να αλλάξω την ήδη υπάρχων γνώμη μου .

Ο προβληματισμούς μου είναι κατά πόσο μπορεί να δουλέψει μια τέτοια σχέση δεδομένου όχι των συναισθημάτων.που αυτά οκ τα βλέπω υπάρχουν, αλλά τις συνθήκες που θα προκύψουν ....
Είναι ένα άτομο που το νιάζομαι πολύ, δυστυχώς για εμένα επηρεάζεται από την άποψη μου και κάπου αισθάνομαι συν υπεύθυνη αν του πω κάτι και τον επηρεάσω...
Πελαγωμενη πολυ γιατί είχε ακόμα μια φορά σχέση με μια κοπέλα μια πενταετία μεγαλύτερη του , αλλά εκεί ποτέ δεν τέθηκε θέμα διαφοράς αλλά ούτε και παιδιού και οι συζητήσεις μας ήταν πολύ πιο χαλαρές 🤔

Πολύ θα ήθελα να ακούσω διάφορες απόψεις πως θα έβλεπε ο καθένας σας ένα τέτοιο ενδεχόμενο και τι γνώμη θα είχε αν στη θέση του δικού μου φίλου ήταν ένας δικός σας άνθρωπος
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,165 μηνύματα.
επαναλαμβανομενες τέτοιες σχέσεις
Εφόσον αυτό είναι το γούστο του, αδιάφορο το πώς προέκυψε, αν δεν είναι αυτή η μεγαλύτερη θα είναι άλλη οπότε δεν καταλαβαίνω (ίσως κατάλαβα και λάθος βέβαια) για ποιο λόγο δείχνεις οτι θες να τον αποτρέψεις να είναι μαζί της. Εντάξει αντιλαμβάνομαι οτι αν ήταν δικός μου άνθρωπος θα του έλεγα τους φόβους μου και τις ανησυχίες μου ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ αλλά δε θα προσπαθούσα να τον αποτρέψω ούτε να παρουσιάσω τα πράγματα χειρότερα από ό,τι είναι. Το οτι εκείνη έχει παιδιά είναι για μένα το χειρότερο κι όχι η διαφορά ηλικίας ή αν είναι ωραία ή αν φαίνεται μεγάλη ή μικρή. Έχω πει κι άλλες φορές τις ανησυχίες μου για το θέμα των παιδιών οπότε δε θα επαναληφθώ. Παρ' όλα αυτά είμαι γενικά της γνώμης να αφήνουμε τους δικούς μας ανθρώπους να κάνουν αυτό που θέλουν κι αν είναι λάθος στο τέλος να είμαστε εκεί για αυτούς.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
. Εντάξει αντιλαμβάνομαι οτι αν ήταν δικός μου άνθρωπος θα του έλεγα τους φόβους μου και τις ανησυχίες μου ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ
Για δικό μου άνθρωπο μιλάω, τουλάχιστον έτσι τον αισθανομαστε .
Ούτε αυτό κάνω να φανταστείς.
Γιατί κάτι που ειναι δικός μου καθαρά φόβος δεν είναι απαραίτητα να είναι και του άλλου και φυσικά δεν έχω το δικαίωμα να του τον μεταδώσω.

Σε μια τέτοια περίπτωση λες τα υπέρ που σίγουρα υπάρχουν στην προκειμένη φάση,επιτέλους έψαχνε και βρήκε αυτό που ηθελρ , αλλά είσαι υποχρεωμένος να πεις και τα κατά ειδικά όταν πέφτει το ενδεχόμενο να έρθει και ένα παιδί από ολο αυτο .

Η ηλικία ειναι πολυ σημαντικό κομμάτι δεδομένου ότι μια γυναίκα όταν μεγαλώνει και έχει ένα μικρότερο άντρα δίπλα της πολλά θεματακια μπορούν να σκάσουν όπως και το αντίθετο φυσικά.
Το γεγονός και μονο οτι έχει ήδη ένα παιδί και θέλει να κάνει ακόμα ένα, σημαίνει ότι το κομμάτι γυναίκα θα μπει σε δεύτερη μοίρα με ότι συνεπάγεται όλο αυτό...
αλλά δε θα προσπαθούσα να τον αποτρέψω ούτε να παρουσιάσω τα πράγματα χειρότερα από ό,τι είναι.
Τι εννοείς χειρότερα από ότι ειναι ?
Για εμένα δεν είναι χειρότερα στην φάση που είναι απλά προβληματιζομαι μην γίνουν εφόσον έρθει ακομα ενα παιδί και μετά πως να τα διαχειριστής όλα αυτά.
. Παρ' όλα αυτά είμαι γενικά της γνώμης να αφήνουμε τους δικούς μας ανθρώπους να κάνουν αυτό που θέλουν κι αν είναι λάθος στο τέλος να είμαστε εκεί για αυτούς.
Αυτό ειναι δεδομένο αλλά πάλι μιλαμε για την περίπτωση ότι θελουν να ακούσουν την γνώμη σου άνθρωποι που κουβαλάνε και ένα θέμα από πίσω τους ,δεν προσπαθείς να τους την επιβάλλεις ούτε χώνεσαι που λένε σε θέματα που δεν σου πέφτει λόγος..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,165 μηνύματα.
Το γεγονός και μονο οτι έχει ήδη ένα παιδί και θέλει να κάνει ακόμα ένα, σημαίνει ότι το κομμάτι γυναίκα θα μπει σε δεύτερη μοίρα με ότι συνεπάγεται όλο αυτό...
Είμαι σίγουρη οτι εκείνος το γνωρίζει και το έχει συνυπολογίσει στην απόφαση που έχει πάρει ή θα πάρει. Μπορεί για κείνον να μην έχει τόση σημασία η ομορφιά ή τα νιάτα της γυναίκας του αλλά η συντροφικότητα, η αγάπη και κυρίως το παιδί που έχει εκείνη που ίσως νιώθει σαν δικό του κι ένα παιδί που ίσως κάνουν. Θέλω να πω, αυτό που εσύ το σκέφτηκες και ανησυχείς για αυτό μην θεωρούμε οτι δεν το έχει σκεφτεί κι εκείνος.
Τι εννοείς χειρότερα από ότι ειναι ?
Εννοώ οτι δε θα αρχίσω να παρουσιάζω κάποια φοβία δική μου ως τερατώδη, πχ αυτό που είπες πιο πάνω οτι αν κάνει και παιδί θα "αφήσει" τον εαυτό της, αυτό δεν το ξέρουμε ούτε οτι θα συμβεί ούτε οτι αν συμβεί εκείνος θα νοιαστεί.
Για μένα αυτό στο οποίο θα του έλεγα να επικεντρωθεί είναι το παιδί που έχει εκείνη, πώς τον βλέπει εκείνον, τί σχέση υπάρχει με τον πατέρα του παιδιού αλλά και πώς βλέπουν οι δικοί της αυτή τη σχέση. Γιατί ξέρουμε πολύ καλά οτι στην Ελλάδα αν παντρευτείς παντρεύεσαι όλο το σόι κι έχουν χαλάσει ΑΠΕΙΡΟΙ γάμοι έτσι.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε !
Είμαι σίγουρη οτι εκείνος το γνωρίζει και το έχει συνυπολογίσει στην απόφαση που έχει πάρει ή θα πάρει. Μπορεί για κείνον να μην έχει τόση σημασία η ομορφιά ή τα νιάτα της γυναίκας του αλλά η συντροφικότητα, η αγάπη και κυρίως το παιδί που έχει εκείνη που ίσως νιώθει σαν δικό του κι ένα παιδί που ίσως κάνουν. Θέλω να πω, αυτό που εσύ το σκέφτηκες και ανησυχείς για αυτό μην θεωρούμε οτι δεν το έχει σκεφτεί κι εκείνος.

Εννοώ οτι δε θα αρχίσω να παρουσιάζω κάποια φοβία δική μου ως τερατώδη, πχ αυτό που είπες πιο πάνω οτι αν κάνει και παιδί θα "αφήσει" τον εαυτό της, αυτό δεν το ξέρουμε ούτε οτι θα συμβεί ούτε οτι αν συμβεί εκείνος θα νοιαστεί.
Ακριβως αυτο ειναι το ποιντ και οταν ελεγα οτι ολα θα μπουν σε δευτερη μοιρα δεν εννουσα φυσικα την εξωτερικη εμφανιση ,αυτα ειναι λεπτομεριες για εμενα μπροστα στο μεγαλειο αυτου που βιωνεις συνειδητά τον πρωτο καιρο μη παραβλεποντας ομως τις δυσκολιες και δεν συν υπολογιζονται απο αντρες που ξερουν τι σημαινει ενα παιδι .
Δεν θα προέβαλλα ποτε τετοιο επιχείρημα για να αποτρεψω καποιον να κανει οικογενεια ...
Εδω μιλαμε για ενα ανθρωπο που εχει αναγκη την συντροφικοτητα πανω απ ολα ,ειναι αυτο που ερωτευεται σε μια γυναικα δεδομενου της συναισθηματικης ελειψης που εζησε μικρος .
Αρα ποσο ξερει ή μπορει να κατανοησει χωρις καμια εμπειρια αν μπορει να αντεξει κατι τετοιο ?

Του εχω εκθεσει πανω κατω την εικονα πως εχει μια γυναικα το πρωτο διαστημα και γενικα μεχρι να βρει τα πατηματα της εχοντας παιδια .Τον βλεπω οτι προβάλει συνεχεια επιχειρηματα που ειναι σαν να εχει λυσεις για ολα μη θελοντας να μπει σε κατι τετοιο εχοντας το ενδεχομενο στο πισω μερος του μυαλου του οτι μπορει για ενα διαστημα να ερχεται τριτος ..
Ξερεις αυτα τα εγωιστικα και απολυτα στοιχεια που βγαζουμε οταν εχουμε βρει κατι και εθελοτυφλουμε σε οτιδηποτε αλλο .
Εκεινος θα υπαρχουν στιγμες που δεν θα υπαρχει καν για εκεινη οσο σκληρο και αν ακουγεται και φυσικα κανενας δεν ξερει ποσο χρονο θελει η καθε γυναικα να αρχισει να μοιραζει τον χρονο της τοσο οσο ενας ανθρωπος που εχει δηλωσει ξεκαθαρα οτι η συντροφικοτητα ειναι το αλφα και το ωμεγα σε μια σχεση να μην επηρεαζει την συμπεριφορα του και την ηδη υπαρχων επηρεασμενη ψυχολογια του απο διαφορα αλλα θεματακια ..
Για μένα αυτό στο οποίο θα του έλεγα να επικεντρωθεί είναι το παιδί που έχει εκείνη, πώς τον βλέπει εκείνον, τί σχέση υπάρχει με τον πατέρα του παιδιού αλλά και πώς βλέπουν οι δικοί της αυτή τη σχέση. Γιατί ξέρουμε πολύ καλά οτι στην Ελλάδα αν παντρευτείς παντρεύεσαι όλο το σόι κι έχουν χαλάσει ΑΠΕΙΡΟΙ γάμοι έτσι.
Αυτο ειναι ενα κομματι που μου το ειπε στην αρχη και δεν μου αρεσε καθολου δεδομενου οτι αναγνωρισα μια γυναικα που εκρυβε πολυ θυμο μεσα της για τον πατερα του παιδιου τους και μαλιστα του ειπα προσεχε αυτο τον θυμο της να μην στο περασει και σε εσενα και κανεις λαθος κινησεις ,αυτο ειναι καθαρα δικο τους κομματι και καλο ειναι να το διαχωρίσει ..

Με το παιδι τις λιγες φορες που εχουν βρεθει ειναι παρα πολυ καλος γιατι ειναι ψυχουλα ,γινεται παιδι με τα παιδια και εκει δεν τον φοβαμαι ειλικρινα .
Άλλο ομως βλεπω ενα παιδι για λιγο και παιζουμε παιρναμε καλα και αλλο μπαινω στην ζωη του με τελειως διαφορετικο ρολο πλεον ..

Η μητερα της ειναι μια χαρα ,δεν ξερω βεβαια αν της εχει πει με πιο βγαινει γιατι την βοηθαει παρα πολυ με το παιδι και την στηριζει στο γεγονος να ξαναφτιαξει την ζωη της
Αυτο το πολυ γενικο ,αρκουμε σε αυτα που μου λεει και δεν τον ρωταω παραπανω γιατι εμενα με ενδιαφερει καθαρα αυτος και οτι ειναι ενας ανθρωπος που θελει ιδιαιτερη μεταχείριση ,δεν ειναι το φιλαρακι μας που θα του πεις και πεντε πραγματα παραπανω και θα του πεταξεις την μπαλα .

Γι αυτο και με προβληματιζει τοσο πολυ και το κακο ειναι οτι δεν μπορω να το συζητησω και με αλλους κοινους μας γνωστους για να δω και εκεινοι πως το βλεπουν γιατι σεβομαι απολυτα την εμπιστοσυνη που μου δειχνει να γνωριζω μονο εγω τοσες λεπτομεριες για εκεινων .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μαργαρίτα εγώ δεν θα το υπέρ ανελυα αν έβλεπα ότι ταιριάζουμε κ έχει κ τη δουλειά της η κοπέλα και μ άρεσε το σκηνικό κ δεν είχε θέμα να κάνει κ άλλο παιδι οκ.

Εξαλλου είναι τόσο απρόβλεπτο το αν θα χωρίσεις η όχι ακόμη κ γάμο να μην έχει κάνει η άλλη πριν από σένα... Όταν έχει κάνει ίσως να είναι πιο έμπειρη και να δείχνει κατανόηση... Καθώς είδε πως με τα καπετανιλικια άκρη δε βγαίνει. Λέμε τώρα. Είναι μια σκεψη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αγχώνεται πολυ ο κόσμος και υπέρ αναλυει αυτό βλέπω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top