Σχετικά με την Αιμοδοσία

Δίνετε αίμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι

    Ψήφοι: 20 31.3%
  • Όχι, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα

    Ψήφοι: 5 7.8%
  • Όχι επειδή δεν έχω χρόνο

    Ψήφοι: 2 3.1%
  • Όχι επειδή φοβάμαι

    Ψήφοι: 6 9.4%
  • Όχι επειδή δεν θέλω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θέλω αλλά δεν μπορώ

    Ψήφοι: 31 48.4%

Manos_Hellas

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Όποιος μπορεί να δώσει, είναι καλά να το κάνει. Οι ανάγκες για αίμα είναι τεράστιες. Και βέβαια κάποια στιγμή δεν αποκλείεται να το χρειαστείς και εσύ ο ίδιος. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω λόγω και χαμηλού αιματοκρίτη, αλλά και μόνιμης φαρμακευτικής αγωγής. Εγώ χρειάστηκα 2 φορές αίμα, για διαφορετικούς λόγους και τη μία τρέχαμε τους συγγενείς και τους φίλους για να βρούμε αίμα....

Τώρα για κάποια πράγματα που ρώτησαν κάποιοι φίλοι. Αυτό με την ανανέωση του αίματος είναι απλά ένας μύθος. Δεν χρειάζεται να δώσεις αίμα για να ανανεώσεις αυτό που έχεις. Τα ερυθρά αιμοσφαίρια ούτως ή άλλως έχουν ζωή μερικών λεπτών. Πράγμα που σημαίνει ότι το αίμα σου ανανεώνεται συνεχώς. Για παράδειγμα, το αίμα που θα "χάσεις" σε μια αιμοδοσία αναπληρώνεται σε μόλις 10 λεπτά.
Τα νεφρά δεν το ανανεώνουν, αλλά το καθαρίζουν από τα "σκουπίδια" που παράγονται από την "καύση" των τροφών.
Η πορτοκαλάδα δεν σου ανεβάζει την πίεση όπως λανθασμένα έχει επικρατήσει η άποψη. Κάποιος είπε ότι αναπληρώνει τον όγκο του αίματος που σου πήραν. Κάπως έτσι είναι. Και βέβαια η ζάχαρη σε βοηθάει να πάρεις τα πάνω σου.
Κάποτε το όριο για το τατουάζ ήταν 5(!) χρόνια. Προφανώς έχει αλλάξει, αλλά δεν το ξέρω γιατί πλέον δεν με ενδιαφέρει το θέμα και δεν ξέρω. Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας, για την περίπτωση που κάνοντας τατουάζ έχεις κολλήσει κάποια ασθένεια. Βέβαια είναι τρομερά δύσκολο έως απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο πλέον, αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι αρκετά προσεκτικός. Ειδικά όταν έχεις να κάνεις με την υγεία κάποιου.

Πάντως μην φοβάστε όσοι μπορείτε. Δώστε άφοβα. Ούτε θα πάθετε το παραμικρό, ούτε θα πονέσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, ναι, δώστε. Νιώθεις πολύ καλά μετά... και δε στοιχίζει τίποτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi85g

Νεοφερμένος

Ο vivi85g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπαρχουν τοσα πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις για να βοηθησεις ατομα που το εχουν πραγματικα αναγκη....οσοι δεν μπορουν να δωσουν αιμα λογω χαμηλου αιματοκριτη ή πιεσης μπορουν να δωσουν ανετα αιμοπεταλια...ειναι μια ανωδυνη διαδικασια στην οποια κραταμε μονο αιμοπεταλια τα οποια αναπληρωνονται στον οργανισμο μεσα σε 7 ημερες και κατα τη διαδικασια επιστρεφεται ολο το αιμα πισω στο δοτη,οποτε σε καμια περιπτωση δεν πεφτει ο αιματοκριτης...ο δοτης μετα τη διαδικασια μπορει να συνεχισει στην εργασια του χωρις κανενα προβλημα.Σκεφτειτε το...ειναι τοσο σημαντικα τα αιμοπεταλια,οσο και το ολικο αιμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
υποψιάζομαι ότι πολλοί είναι αυτοί που θα ήθελαν αλλά για διάφορους λόγους υγείας δεν μπορούν.... :(


Είμαι κι εγώ σε αυτούς που θα ήθελαν αλλά δεν μπορούν.
Χαμηλός αιματοκρίτης, κάτι αρκετά συνηθισμένο για γυναίκες λόγω της περιόδου.
Ο αιματοκρίτης ανεβαίνει αν και εφόσον γίνεται λήψη σιδήρου από πηγές όπως ειδικά χάπια κλπ....
Οταν ανεβαίνει ο αιματοκρίτης από χάπια, απ όσο γνωρίζω δεν είναι μόνιμο αλλα περιστασιακό. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν είναι και ο πλέον κατάλληλος δότης.

Πληροφοριακά, αυτό δεν ισχύει. :)
Και εγώ έχω τραγικά χαμηλή φεριτίνη και σίδηρο (εξού και το χρώμα μου είναι λίγο η ''Βασίλισσα του Χιονιού'' style :P) αλλά παίρνω 6 μέρες τον μήνα σίδηρο σε δισκία και δίνω κανονικά αίμα. Στην αρχή νόμιζα οτι δεν μπορούσα αλλά πριν 2 χρόνια που είχαμε εθελοντική αιμοδοσία στην σχολή είχα πάει να ρωτήσω λεπτομέριες και οι κυρίες εκεί μου είπαν οτι η ήπια αναιμία που έχουν οι περισσότερες γυναίκες λόγω περιόδου δεν αποτελεί πρόβλημα. Από τότε είμαι μόνιμη αιμοδότης γιατί έχω και βολική ομάδα απ' ότι μου είπαν.

Σαν διαδικασία δεν είναι τίποτα το τρομερό, τολμώ να πω οτι ούτε το καταλαβαίνεις -σας μιλάει τώρα άνθρωπος που του ανοίγει η μύτη και κοντεύει να πέσει ξερός από τον φόβο. :P Στην αρχή βέβαια πρέπει να συμπληρώσεις ένα ερωτηματολογίο με ερωτήσεις τύπου: αν έχεις αλλεργίες, αν έχεις κάνει ποτέ χρήση ουσιών, αν έχεις αλλάξει πολλούς ερωτικούς συντρόφους το τελευταίο εξάμηνο, αν είχες ποτέ νοσήσει σοβαρά από οτιδήποτε, κλπ- και σου παίρνουν πίεση, βάρος και ένα άλλο πράγμα που σου βάζουν στο δάκτυλο αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται (αέρια or something :worry:). Mετά, ελέγχουν σε ποιο από τα δύο χέρια σου έχεις πιο ''γερή'' φλεβούλα και ανάλογα με τα κυβικά σου σου παίρνουν και το ανάλογο αίμα.

Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η διαδικασία, δεν υπάρχει λόγος να το φοβάστε. Και ειδικά όσοι έχετε ομάδα 0 σχεδόν επιβάλλεται κιόλας γιατί υπάρχει μεγάλη έλλειψη...είναι πάντως πολύ ωραίο συναίσθημα να ξέρεις οτι κάτι που σου περισσεύει σήμερα μπορεί να σώσει έναν άνθρωπο. :rolleyes::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
εγω εχω το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας (ενα απο τα πολλα καλα που πηρα απο τον μπαμπακα μ:P) και δυστυχως δε μπορω να δωσω... :(:( ξερει ομως κανεις αν μπορω να δινω εστω καποια παραγωγα του αιματος, οπως αιμοπεταλια κλπ??... και επισης, ισχυει το ιδιο και για δωρεα μυελου των οστων ή δεν εχει καμμια σχεση?..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Ξεθάβω το θέμα γιατί θέλω να ακούσω κάποιες απόψεις απο νέα (ηλικιακά) άτομα σχετικά με το αν θεωρούν σωστό να δίνουν αίμα ή όχι.

Εχτές ήταν ημέρα εθελοντικής αιμοδοσίας και όπως κάθε φορά πήγα να δώσω αίμα, άσχετα αν με έκοψαν λόγω αρρύθμιστου θυρεοειδή, εγώ έκανα την προσπάθειά μου, όχι για μένα αλλα για τον συνάνθρωπο. Είναι πολλοί γύρω μας που έχουν ανάγκη απο αίμα, και πολλοί λιγοτεροι αυτοί που προσφέρουν.΄
Φεύγοντας λοιπόν απογοητευμένη συναντήθηκα με μία παρέα κι όταν αναφέρθηκα στο γεγονός η αντίδρασή τους ήταν " μα καλά χαζή είσαι και πας και δίνεις αίμα, εσένα σου χει δώσει ποτέ κανένας τίποτα?"
Και ρωτάω εγώ τώρα, μα καλά ο κόσμος πόσο πίσω ζεί, πόσο κοιτάει την πάρτη του, και πόσοι είναι αυτοί που εχουν τέτοιες πεποιθήσεις και που ερχόμενοι στην ανάγκη ζητούν απεγνωσμένα βοήθεια.
Είμαι πολύ απογοητευμένη απο τους συνανθρώπους μου, αλλά κάτι τέτοια περιστατικά με κάνουν περήφανη που έχω μεγαλώσει με τέτοιες αρχές.
Εσείς τι άποψη έχετε σχετικά με αυτό, δίνετε αίμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω λογο ηλικιας δεν δινω, αλλα εχω σκοπο να δωσω οταν μεγαλωσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αν και φοβαμαι αρκετα θα ηθελα να δωσω αιμα αλλα δε μπορω πρωτον λογο ηλικιας και δευτερον λογο ελειψης σιδηρου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν και φοβαμαι αρκετα θα ηθελα να δωσω αιμα αλλα δε μπορω πρωτον λογο ηλικιας και δευτερον λογο ελειψης σιδηρου :)
τότε βρες ένα άτομο από την οικογένεια σου να δώσει. :) (αρκεί μόνο ένας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Εσυ Γιώργο είσαι όντως νοσηλευτής?
Δίνεις αίμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
απο τα 18 μου και οσο μπορω παω και δινω:)

γενικα το θεωρω εγκλημα να μπορεις και να μην πας να δωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εσυ Γιώργο είσαι όντως νοσηλευτής?
Δίνεις αίμα?
:D Ναι.
Ήμουνα νοσηλευτής πέρσι πλέον δε το εξασκώ το επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
τότε βρες ένα άτομο από την οικογένεια σου να δώσει. :) (αρκεί μόνο ένας)

Εχεις δικιο Φωκε...δε το ειχα σκεφτει :)

τωρα που το σκεφτομαι....εχω συγγενεις που δεινουν συχνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μου έχει πει γιατρός ότι αν είσαι κορίτσι,κάτω των 18 και χωρίς σταθερό κύκλο, καλύτερα να μην πας...(FYI)
αλλά είναι τέλειο να δίνει κανείς αίμα!!! είναι τόσο απλό μα τόσο χρήσιμο παράλληλα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Φεύγοντας λοιπόν απογοητευμένη συναντήθηκα με μία παρέα κι όταν αναφέρθηκα στο γεγονός η αντίδρασή τους ήταν " μα καλά χαζή είσαι και πας και δίνεις αίμα, εσένα σου χει δώσει ποτέ κανένας τίποτα?"

Γι' αυτό πάμε μπροστά σαν χώρα... γιατί κοιτάει ο καθένας την πάρτη του :/: Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη την αντίδραση της παρέας σου. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει... κάποια μέρα ίσως αυτοί που σε λένε χαζή τώρα, να χρειαστούν αίμα. Τι θα λένε τότε; Πόσο βλάκας είναι αυτός που έδωσε αίμα για να τους σώσει; Μακάρι να ήταν όλοι σαν εσένα. Ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος.

απο τα 18 μου και οσο μπορω παω και δινω:)

γενικα το θεωρω εγκλημα να μπορεις και να μην πας να δωσεις.

Συμφωνώ!!!
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω γιατί έχω χαμηλή πίεση... με έχουν απορρίψει 2 φορές :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Έδωσα πρώτη φορά τον Οκτώμβρη.Από εδώ και πέρα θα δίνω όποτε μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Και εγώ απαράδεκτη τη θεώρησα γι αυτό και αντέδρασα με άσχημο τρόπο. Το να βοηθάει κάποιος με όποιον τρόπο μπορεί είναι εξαίσιο ειδικά σε μία εποχή που οι περισσότεροι το χρειάζονται.
Οι συγκεκριμένοι που αντέδρασαν με άσχημο τρόπο σε πληροφορώ πως είναι πολύ μεγαλύτεροι μου και έχουν και παιδιά που δυστυχώς έχουν μάθει έτσι. Λέγοντάς μου λοιπόν πως δεν υπάρχει λόγος να δώσω αίμα αφού κανένας δεν θα δινε για μένα και αφού κανένας δεν μ εχει βοηθήσει ποτέ, απλά έμεινα άφωνη. Δεν μπορώ να πιστέψω πως σκέφτονται έτσι μερικοί και ιδίως άνθρωποι που δεν έχουν περάσει και λίγα.
Βοηθήστε παιδιά, όπως μπορεί ο καθένας, το να δώσεις αίμα δεν κοστίζει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ξεθαβω λίγο το θέμα για να ρωτήσω το εξής:
Μόλις έμαθα ότι αυριο θα διεξαχθεί εθελοντική αιμοδοσία στη περιοχή μου και θα ήθελα να πάω.Χρειάζεται να έχω μαζί μου κάποιο βιβλιάριο υγείας για να πιστοποιηθεί αν έχω ή δεν έχω κάποια αλλεργία κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεθαβω λίγο το θέμα για να ρωτήσω το εξής:
Μόλις έμαθα ότι αυριο θα διεξαχθεί εθελοντική αιμοδοσία στη περιοχή μου και θα ήθελα να πάω.Χρειάζεται να έχω μαζί μου κάποιο βιβλιάριο υγείας για να πιστοποιηθεί αν έχω ή δεν έχω κάποια αλλεργία κτλ;

απ'οσο ξερω δεν χρειαζεται....θα σου δωσουν εκεινη την ωρα να συμπληρωσεις ενα χαρτι που θα αναφερεις αν εχεις καποιο προβλημα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
απ'οσο ξερω δεν χρειαζεται....θα σου δωσουν εκεινη την ωρα να συμπληρωσεις ενα χαρτι που θα αναφερεις αν εχεις καποιο προβλημα κτλ.
Έγινε,thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top