Σχετικά με την δημιουργία ιστοσελίδων

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
δεν το έθεσα σωστά
δεν θέλω να το κάνω εγώ σε άλλον να το αναθέσω αλλά τί διαδικασία χρειάζεται??αυτό θέλω να μάθβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Θα πρέπει να ξέρεις τι δεδομένα θα ήθελες να έχεις στην σελίδα σου και τι πληροφορίες θα θέλεις να παρέχεις απο εκει...

Στην συνέχεια απευθύνεσε σε κάποιον που ασχολείτε με το θέμα, αγοράζετε χώρο και όνομα και αρχίζει να σου "χτίζει" την σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρες καποιον ταλαντουχο γραφιστά που να εχει γνώσεις από ιστοσελίδες, πες του τι πληροφοριες θα εχει ... και εισαι οκευ :) Απο θεμα κοστους υπαρχει και το υπερβολικα φτηνο υπαρχει και το ακριβο ... οτι πληρωσεις θα παρεις ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν το έθεσα σωστά
δεν θέλω να το κάνω εγώ σε άλλον να το αναθέσω αλλά τί διαδικασία χρειάζεται??αυτό θέλω να μάθβω

Ο καθένας λειτουργεί με ελαφρώς διαφορετικό τρόπο. Θα σου πω τι βλέπω να συμβαίνει συχνότερα απο συναδέλφους που εκτιμώ τουλάχιστον στοιχειωδώς.
Αν μιλάμε για στατικές ιστοσελίδες, δηλαδή για μια απλή παρουσίαση της επιχείρησης, των προιόντων που πωλεί, πιθανώς φωτογραφίες απο τους χώρους του κλπ, δεδομένα δηλαδή που δεν αλλάζουν συχνά και δεν χρειάζεται να τα ανανεώνεις εσύ ή να υπάρχει κάποια διαδραστικότητα (πχ παραγγελίες), τότε μιλάμε για 300-1000 αναλόγως του όγκου των πληροφοριών και τον γραφίστα-web designer που θα το αναλάβει. Θα σου σύστηνα να αποφύγεις λύσεις κάτω των 400 ευρώ διότι η εμπειρία μου μου έχει δέιξει οτι σπανίως είναι αξιόλογες και συνήθως αυτός που τις επιλέγει σε κανα χρόνο είναι πάλι σε αναζήτηση γραφίστα για κάτι καλύτερο. Επίσης για στατική ιστοσελίδα, εξέτασε με προσοχή προτάσεις άνω των 900 (με ΦΠΑ) διότι για να χρεώσει τόσα πρέπει να είναι πραγματικά πολύ καλός ή τεράστια η ιστοσελίδα ή γενικά να έχει να αναλάβει πολλήηηη δουλειά για να την διεκπεραιώσει (πχ να πρέπει να επεξεργαστεί φωτογραφίες απο όοολα τα προιόντα στο photoshop!).
Για δυναμικές ιστοσελίδες, όπου το περιεχόμενο ανανεώνεται απο τον πελάτη (δλδ εσένα) μέσω κάποιου admin control panel ή έχει δυνατότητα παραγγελιών με βάση χρηστών (για να γίνονται απλά παραγγελίες γίνεται και με στατική ιστοσελίδα μέσω αποστολής mail σε εσάς, για να υπάρχει βάση χρηστών δεν τη γλιτώνεις τη δυναμική) και γενικά διάφορους αυτοματισμούς, οι τιμές ξεκινούν συνήθως απο 1000. Θεωρούμε οτι το design είναι εξίσου αξιόλογο και στις 2, δηλαδή δεν χάνεις σε αυτό τον τομέα επιλέγοντας στατική ιστοσελίδα, είναι απλά θέμα λειτουργικότητας.
Πριν επιλέξεις web designer κοίτα το portfolio του, δηλαδή τις δουλειές που έχει αναλάβει. Αν σου αρέσουν αρκετά αυτές και γενικά το σχεδιαστικό του στυλ, τότε πήγαινε με αυτόν. Πρόσεχε αρκετά για λεπτομέρειες που ίσως προδίδουν προχειρόττητα.
Όταν επιλέξεις θα του πεις τι περίπου θέλεις, θα κάνετε μια σύντομη κουβέντα και θα σου δώσει έπειτα μια προσφορά, δηλαδή ένα έντυπο που θα αναφέρει τι ακριβώς θα κάνει και πόσο θα κοστίσει. Μπορείτε να πάρετε προσφορές απο διαφορετικούς και να καταλήξετε μετά στην καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης (μην κοιτάξετε ΜΟΝΟ την τιμή όπως ο μέσος έλληνας, χαμένοι θα βγείτε). Μην ανησυχείς αν δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις, ελάχιστοι πελάτες ξέρουν :P
Απο φωτογραφίες φαγητών βάλε είτε έτοιμες stock photos, είτε αν θέλεις δικών σας φαγητών, οπωδήποτε κάνε επαγγελματική φωτογράφιση για να μην καταλήξετε με κιτς ερασιτεχνικές που ο γραφίστας θα παλέυει στο photoshop να τις κάνει κάπως αξιοπρεπείς, όπως αυτές που βλέπουμε σε διάφορους καταλόγους.
Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσετε να αποκτήσετε πρώτα ένα αξιοπρεπές λογότυπο αν δεν έχετε ήδη. Αν το δημιουργικό γραφείο/γραφίστας που επιλέξεις κάνει και λογότυπα, θα σας έρθει πιο οικονονομικά να το κάνετε μαζί με το site και ίσως και άλλες εφαρμογές απ'ότι μόνο του. Βέβαια αυτό θα απαιτήσει και αλλαγή άλλων εντύπων. Απλά το αναφέρω μιας και οι εταιρικές ταυτότητες των περισσότέρων σχετικά μικρών πιτσαριών είναι αρκετά προχειροφτιαγμένες και μη καλαίσθητες. Μπορεί στη δική σας περίπτωση αυτό να μην ισχύει οπότε απλά αγνόησε το. :)
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Bunny σε γραφιστα που ασχολειται με web design θα απευθυνθειτε..Συνηθως ο πελατης δινει το υλικο που θελει να ανεβασει -φωτογραφιες, λογοτυπο, καταλογος κτλ-, και ο γραφιστας αναλαμβανει το εικαστικο.. Αν θελετε καινουριο σημα-λογοτυπο, φωτογραφιες κτλ, θα ειναι πιο τσιμπημενη η τιμη αλλα σιγουρα πιο επαγγελματικο το σαιτ. Οι τιμες ειναι οπως τα γραψε η μισελ..αν παντως περιμενετε μεγαλη ανταποκριση απο το σαιτ, η ενα μεγαλο μερος των πελατων βασιζεται εκει, μη το τσιγκουνευτειτε, μονο ζημια θα κανει τελικα. Καλυτερα καθολου απο τα διαφορα καρακιτς που κυκλοφορουν..(τωρα θα μου πεις ποιος χεστηκε για την εικαστικη προσεγγιση του σαιτ της πιτσαριας, αλλα μια φωνη μου επιβαλλει να το πω :hehe: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αν θέλεις μια σοβαρή παρουσία θα πρέπει να κάνεις αυτό που είπαν οι προηγούμενοι. Δε φαντάζεσαι πόσο μπορεί να βοηθήσει αλλά και να βλάψει μια επιχείρηση μια καλή ή μια κακή εμφάνιση στο διαδίκτυο αντίστοιχα.
Σύγκρινε προσφορές από διάφορους web designers και πάρε την καλύτερη απόφαση βάση του λόγου απόδοση / κόστος.

Αν θέλεις στατική σελίδα τα πράγματα είναι αρκετά απλά. Δίνεις κατάλογο, φωτογραφίες, κείμενα που όμως δε θα αλλάζουν συχνά.
Μπορεί να το κάνει και ένας γραφίστας.

Με μια δυναμική σελίδα μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα. Όπως να προσθέτεις, να αλλάζεις, να διαγράφεις περιεχόμενο από τις σελίδες σου. Π.χ. θέλεις να βάλεις ένα καινούργιο προϊόν στη σελίδα σου. Ο web designer / developer θα ετοιμάσει ένα script σε μια web γλώσσα προγραμματισμού από όπου θα μπορείς να κάνεις όλες τις αλλαγές. Εδώ ο γραφίστας δεν είναι αρκετός. Απαιτείται κάποιος που έχει κυρίως γνώσεις web developing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Όντως η ιστοσελίδα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο -εφόσον υπάρχει- στην εικόνα που σχηματίζουν οι πελάτες για την αντίστοιχη επιχείρηση.
Αν αποφασήσετε να ανοίξετε και ιστοσελίδα, κάντε ότι καλύτερο μπορείτε, ώστε να έχετε και το θάρρος να αναφέρετε τη διεύθυνση της στους καταλόγους, στα διαφημιστηκά φυλλάδια, ακόμα και στη ταμπέλα έξω από το μαγαζί. ;)
Καλή ιδέα είναι επίσης: αν έχετε υπολογιστή & Internet μέσα στο μαγαζί, μπορείτε - αν ανοίξετε δυναμική σελίδα - να δέχεστε και παραγγελίες μέσο του site. :yes: ;)






-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HitMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βίκτωρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Όλα καλά αυτά που είπαν τα παιδιά αλλά ο γραφίστας δεν είναι αυτόματα και web designer. Έστω κι αν έχει λίγες γνώσεις. Άλλο το έντυπο άλλο το διαδίκτυο!

Έχω βαρεθεί κι εγώ να βλέπω sites με "εικόνα" εντύπου που τα κάνουν βαρία και μη λειτουργικά. Το usability είναι πάρα πολύ σημαντικό πλέον.
Ακόμη περισσότερο και του αισθιτικού τομέα. Πέραν αυτών που προανέφερα καλό θα ήταν να δώσετε προσοχή και στην εύκολη και σωστή πρόσβαση της σελίδας σας [scanning] απ'τις μηχανές αναζήτησης και να υπάρχει σωστή δομή των πληροφοριών στην σελίδα. Λέγοντας σωστή δομή έννοω να μην βομβαρδίζεται ο χρήστης με πληροφορίες που θα τον αποτρέψουν από την παραμονή τους στην σελίδα.

Αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
σωστός ο Hitman!
ειδικά σε αυτό...
Έχω βαρεθεί κι εγώ να βλέπω sites με "εικόνα" εντύπου που τα κάνουν βαρία και μη λειτουργικά. Το usability είναι πάρα πολύ σημαντικό πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστός hitman, προσωπικά εννοούσα κάποιον που έχει λάβει γνώσεις γραφιστικής αλλά ασχολείται με το web design. Διότι πλέον web designer αποκαλούνται διάφοροι που πολλές φορές σε χαντακώνουν χειρότερα και απο το να το έκανες μόνος σου (γεμάτο το web απο τέτοια παραδείγματα), ενώ το να έχει κάποιες γνώσεις γραφιστικής (είτε απο σχολή είτε απο βιβλία) σε διασφαλίζει κάπως. Φυσικά δεν σημαίνει οτι είναι όλοι το ίδιο, απλά είναι πιο ασφαλής οδός. :) Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, έχω δει και sites απο γραφίστες που σε έντυπο είναι πολύ καλοί αλλά τα sites είναι χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τελικα Bunny τι εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
επειδή ετοιμάζουμε κάτι καινούργιο το έχουμε τρενάρει λίγο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fytolee

Νεοφερμένος

Ο fytolee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θελω να δημιουργησω μια ιστοσελιδα απο μονο μου πια εινε τα 1α βηματα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
θελω να δημιουργησω μια ιστοσελιδα απο μονο μου πια εινε τα 1α βηματα:redface:
Σου μετακίνησα το μήνυμά σου στο παρόν θέμα, που είναι και σχετικό με την απορία σου. :)
Δες τα πρώτα posts να πάρεις ιδέες και ό,τι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εχω δει καποιες σελιδες που λενε "create your own website for free!"... τι γινεται με αυτες?
1)ειναι αληθεια εντελως μα ΕΝΤΕΛΩΣ free?

2)εχει κανεις απο σας ιστοσελιδα?αν ναι τη φτιαξατε εντελως μονοι σας η μεσω μιας τετοιας ιστοσελιδας?ποιας(αν επιτρεπεται να πειτε)?

3) για να εχει καποιος δικια του ιστοσελιδα πρεπει οπωσδηποτε να γνωριζει νομικα πραγματα και να βαλει κατω κατω κατι σαν "Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων τη" η "all right reserved" η τετοια πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχω δει καποιες σελιδες που λενε "create your own website for free!"... τι γινεται με αυτες?
1)ειναι αληθεια εντελως μα ΕΝΤΕΛΩΣ free?

2)εχει κανεις απο σας ιστοσελιδα?αν ναι τη φτιαξατε εντελως μονοι σας η μεσω μιας τετοιας ιστοσελιδας?ποιας(αν επιτρεπεται να πειτε)?

3) για να εχει καποιος δικια του ιστοσελιδα πρεπει οπωσδηποτε να γνωριζει νομικα πραγματα και να βαλει κατω κατω κατι σαν "Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων τη" η "all right reserved" η τετοια πραγματα?

1. Δοκίμασε το Google Site
3. Για να μπει κάτι τέτοιο θα πρέπει να τηρούνται 100% οι αναφορές πηγών και το μεγαλύτερο μέρος των κειμένων να είναι πρωτότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
1) Υπάρχουν πάρα πολλές εντελώς free υπηρεσίες εκεί έξω. Αν έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη στο μυαλό σου ρίξε ένα ΠΜ για να δω κ να σου πω κατά πόσο είναι free :)

2) Εγώ έχω 2 blogs. Και τα δύο τα έχω κάνει χρησιμοποιώντας το Wordpress. Το ένα μάλιστα φιλοξενείται δωρεάν στον χώρο του wordpress.com.

3) Δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις νομικά, αλλά καλά είναι να έχεις μια γενική εικόνα του τι επιτρέπεται να κάνεις και τι όχι. Αυτό που λες για το footnote δεν είναι απαραίτητο πάντως, εκτός αν γράφεις κάτι πρωτότυπο και θες κανείς να μην έχει το δικαίωμα να το αναπαράγει χωρίς την άδειά σου. Προσωπικά χρησιμοποιώ άδειες ελεύθερης χρήσης (Creative Commons) των κειμένων που γράφω στα blogs μου, επιτρέπωντας ελεύθερα την αντιγραφή των κειμένων και την χρήση τους για οποιαδήποτε μη κερδοσκοπική ενέργεια, αρκεί να υπάρχει αναφορά στο όνομά μου ή το url του blog.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ευχαριστω! (Μοναχε σου στειλα πμ.)
Τωρα ενα αλλο.η μαλλον 2!
-Αν καποιος θελει να φτιαξει φαν σαιτ ενος καλλιτεχνη για παραδειγμα..μπορει να τη φτιαξει ετσι χωρις αδεια χωρις τπτ? και να μιλαει για αυτον να βαλει και φωτογραφιες του?
-Αν καποιος τραγουδαει και παιζει σε οργανο ενα τραγουδι γνωστο που δεν ειναι δικο του και το δημοσιευσει..ειναι ενταξει?Υπαρχουν πολλα τετοια πχ στο γιουτιουμπ , αλλα επιτρεπεται να χρησιμοποιεις ετσι τους στιχους και τη μελωδια ενος αλλου δημιουργου και να το δημοσιευεις?

Παντα ειχα τετοιες αποριες!Σας εχω κουρασει με τις περιεργες ερωτησεις μου αλλα θελω να μαθω!Δν ξερω ποιον αλλο να ρωτησω..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
To να δημιουργήσεις fan-site δεν είναι απαραίτητα παράνομο πάντως. Αρκεί φυσικά να μην φιλοξενείς τραγούδια του καλλιτέχνη στην σελίδα σου (γιατί κάποιος μπορεί να τα ακούσει/κατεβάσει χωρίς άδεια). Επίσης, θα πρέπει οι φωτογραφίες που χρησιμοποιείς να μην προστατεύονται από κάποια απαγορευτική εμπορική άδεια χρήσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top