Σωρεία καταγγελιών για bullying και σεξουαλικές παρενοχλήσεις στο χώρο του θεάτρου

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.


Αναμένονται εξελίξεις.


Θα πω ότι με την Μπεκατώρου. Μου φαίνεται γελοίο αυτό το πράγμα. Αν θέλουν κάτι ας πάνε δικαστικά. Το τηλεοπτικό και το ιντερεντικο κράξιμο οδηγεί σε λαϊκά δικαστήρια που δεν ταιριάζουν σε μια αστική δημοκρατία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ο Κιμούλης δεν έπαιζε στο Λούφα και Παραλλαγή του 2008;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Υπάρχουν ήδη έξι μαρτυρίες σε βάρος του και στην συνέντευξη του που είδα με την γλώσσα του σώματος και γενικά είναι εύκολο να παρατηρήσεις κάπως την ενοχή του. Κρίμα γιατί ήταν και από τα γνωστά ονόματα. Οι ασκοί του Αιόλου έχουν ανοίξει για τα καλά. Αυτό μάλλον είναι μόνο η αρχή, έχουν να γκρεμιστούν πολλές εικόνες για πολλά διάσημα πρόσωπα. Το πρόβλημα είναι ότι τα δημόσια πρόσωπα πιο εύκολα δέχονται τις επιπτώσεις των πράξεων τους από ότι οι καθημερινοί "άσημοι" πολίτες που κυκλοφορούν και κάνουν τα ίδια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Γενικά βγήκαν και άλλοι ηθοποιοί και επιβεβαιώνουν τα όσα είπε η Ζέτα Δούκα, ενώ μιλήσανε κι άλλες γυναίκες για παρόμοια περιστατικά.

Το γενικό concept είναι ότι οι εντός του χώρου τα γνωρίζανε τα περιστατικά και τον χαρακτήρα του.
Απλά έκανε η Δούκα την αρχή και το θέμα βγήκε στο ευρύ κοινό.


Επίσης αν παρατηρήσατε, στη συνέντευξη - απάντηση, ο Κιμούλης είπε ότι η Δούκα δεν είχε ενημερώσει την εκπομπή ότι θα αποκάλυπτε το όνομά του κι ότι αν το ξέρανε οι παρουσιαστές / ο σταθμός, αυτό δε θα είχε βγει ποτέ στη φόρα. :ermm:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μου φαίνεται γελοίο αυτό το πράγμα. Αν θέλουν κάτι ας πάνε δικαστικά. Το τηλεοπτικό και το ιντερεντικο κράξιμο οδηγεί σε λαϊκά δικαστήρια που δεν ταιριάζουν σε μια αστική δημοκρατία.
Είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ 100% με τον ακίκο. Τί μας πρήζουν; Υπάρχουν τόσο σοβαρά θέματα και τρώνε τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό χρόνο για πράγματα που αποδεικνύονται και λύνονται μόνο στα δικαστήρια. Νισάφι.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ 100% με τον ακίκο. Τί μας πρήζουν; Υπάρχουν τόσο σοβαρά θέματα και τρώνε τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό χρόνο για πράγματα που αποδεικνύονται και λύνονται μόνο στα δικαστήρια. Νισάφι.
Πιστεύω συμφωνείς και άλλες φορές με τον Άκικο αλλά ντρέπεσαι να μας το πεις.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Είναι η πρώτη φορά που συμφωνώ 100% με τον ακίκο. Τί μας πρήζουν; Υπάρχουν τόσο σοβαρά θέματα και τρώνε τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό χρόνο για πράγματα που αποδεικνύονται και λύνονται μόνο στα δικαστήρια. Νισάφι.
Αλήθεια, ποια είναι τα τόσα σοβαρά θέματα; Μην και δεν ακούσουμε για χιλιοστή φορά πόσοι εμβολιάστηκαν και πόσα είναι τα κρούσματα; Τι ψυχή έχουν σοβαρές καταγγελίες οι οποίες ανοίγουν τον δρόμο και για νέες καταγγελίες μπροστά τους για να τις δίνουμε τηλεοπτικό χρόνο, ε; Ας συνεχίσουν να λένε τα πρωινάδικα για το τι έγινε στο σαρβαιβορ...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
faih_kokinopoulou.jpg
fanis_pavlopoulos__1_.jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Νέες καταγγελίες εναντίον του Σπυρόπουλου. :DΊσως πρέπει να μεταονομαστεί το thread σε κάτι ποιο γενικό.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλήθεια, ποια είναι τα τόσα σοβαρά θέματα; Μην και δεν ακούσουμε για χιλιοστή φορά πόσοι εμβολιάστηκαν και πόσα είναι τα κρούσματα; Τι ψυχή έχουν σοβαρές καταγγελίες οι οποίες ανοίγουν τον δρόμο και για νέες καταγγελίες μπροστά τους για να τις δίνουμε τηλεοπτικό χρόνο, ε; Ας συνεχίσουν να λένε τα πρωινάδικα για το τι έγινε στο σαρβαιβορ...
Σκέψου λογικά. Ο άνθρωπος από τη φύση του υπερασπίζεται τον μικρό και αδύνατο και κράζει/κατηγορεί τον ισχυρό. Αυτό είναι κάτι σίγουρα θα επιδιώξουν να το εκμεταλλευτούν κάποιοι. Γι αυτό τέτοιες καταγγελίες πρέπει να λύνονται στα δικαστήρια και η δημόσια δυσφήμιση να απαγορεύεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Νέες καταγγελίες εναντίον του Σπυρόπουλου. :DΊσως πρέπει να μεταονομαστεί το thread σε κάτι ποιο γενικό.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σκέψου λογικά. Ο άνθρωπος από τη φύση του υπερασπίζεται τον μικρό και αδύνατο και κράζει/κατηγορεί τον ισχυρό. Αυτό είναι κάτι σίγουρα θα επιδιώξουν να το εκμεταλλευτούν κάποιοι. Γι αυτό τέτοιες καταγγελίες πρέπει να λύνονται στα δικαστήρια και η δημόσια δυσφήμιση να απαγορεύεται.
Εσύ σκέψου λογικά Ακίκο. Η Ζέτα που άνοιξε τον δρόμο για τις καταγγελίες στο θέατρο όπως είπε η ίδια δεν ζητάει κάτι νομικό. Στις περισσότερες από αυτές δεν υπάρχει κάποια αγωγή. Η ίδια είπε ότι προσπαθεί να ανοίξει τον δρόμο της κατανομαστικής καταγγελίας όπου δεν φοβάσαι και δεν ντρέπεσαι να κατονομάσεις τον θύτη σου ώστε να πάρουν θάρρος και οι υπόλοιποι, όπως πήρε και η ίδια από την Μπεκατώρου. Συνέλθετε λίγο με τα νομικίστικα. Τα είπε και η Άριελ Κωσταντινίδη, η οποία δεν είπε καν το όνομα του θύτη της, το θέμα δεν είναι απλά η τιμωρία του χ Κιμούλη αλλά η καταπολέμηση του φόβου, ότι θα υπάρξουν άτομα που θα σε στηρίξουν. Κανείς μας εδώ δεν είναι δικαστής και μάλλον ξεχνάς ότι ακόμα και σε πολύ σημαντικές υποθέσεις που έχουν ήδη πάρει τον νομικό δρόμο υπάρχει η δημόσια συζήτηση και το κάλεσμα για μάρτυρες ή άλλους που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση μέσω των ΜΜΕ. Αν όλα γίνουν πίσω από τις κλειστές πόρτες τίποτα δεν θα αλλάξει, ειδικά όταν μιλάμε για λεκτική και ψυχολογική παρενόχληση που αποδεικνύεται ακόμα πιο δύσκολα και ο Κιμούλης και κάθε Κιμούλης τώρα θα ήταν "τι ωραία τι καλά, σκίζει η βάρκα τα νερά", γιατί αυτό που τον καίει περισσότερο είναι η δημόσια κατακραυγή και η καριέρα που γκρεμίζεται σε μια νύχτα. Το αποτέλεσμα είναι περισσότερο κοινωνικό παρά νομικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αλήθεια, ποια είναι τα τόσα σοβαρά θέματα; Μην και δεν ακούσουμε για χιλιοστή φορά πόσοι εμβολιάστηκαν και πόσα είναι τα κρούσματα; Τι ψυχή έχουν σοβαρές καταγγελίες οι οποίες ανοίγουν τον δρόμο και για νέες καταγγελίες μπροστά τους για να τις δίνουμε τηλεοπτικό χρόνο, ε; Ας συνεχίσουν να λένε τα πρωινάδικα για το τι έγινε στο σαρβαιβορ...
Τα σοβαρά θέματα είναι φυσικά η φτώχεια, η ανεργία και η ανασφάλεια των νέων ανθρώπων αλλά και των ηλικιωμένων που περιμένουν συντάξεις ή που βλέπουν τις συντάξεις τους να κόβονται. Σε αυτόν τον τηλεοπτικό χρόνο θα μπορούσε να γίνει ένας τηλεμαραθώνιος για να βοηθηθούν αυτοί οι άνθρωποι.

Όλοι αυτοί γιατί δεν μιλούσαν όταν έγιναν αυτά τα περιστατικά; Όσο δεν μιλάς και γνωρίζεις ότι θα υπάρξουν και νέα θύματα κατά κάποιο τρόπο είσαι και συνεργός. Εγώ νομίζω ότι θα ήταν πιο χρήσιμο να μιλούσαν τότε είτε δικαστικά είτε έστω και μέσω τηλεόρασης από το να το κάνουν τώρα μετά από τόσα χρόνια. Μάλλον η κυρία Δούκα περίμενε να γίνει γνωστή - εδώ γελάμε - και μετά να καταγγείλει ένα έγκλημα.
 

Snoopy Doo

Νεοφερμένος

Η Snoopy Doo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τα σοβαρά θέματα είναι φυσικά η φτώχεια, η ανεργία και η ανασφάλεια των νέων ανθρώπων αλλά και των ηλικιωμένων που περιμένουν συντάξεις ή που βλέπουν τις συντάξεις τους να κόβονται. Σε αυτόν τον τηλεοπτικό χρόνο θα μπορούσε να γίνει ένας τηλεμαραθώνιος για να βοηθηθούν αυτοί οι άνθρωποι.

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Το ότι η φτώχεια, η ανεργία και η ανασφάλεια είναι σοβαρά θέματα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει χώρος για δημόσια συζήτηση πάνω σε άλλα, εξίσου σοβαρά θέματα. Η λογική αυτή είναι slippery slope: αν η απόφαση για συζήτηση και προβολή κάποιων θεμάτων γινόταν στη βάση σύγκρισης με άλλα "σοβαρά" θέματα δε θα συζητούσαμε ποτέ τίποτα.
Όλοι αυτοί γιατί δεν μιλούσαν όταν έγιναν αυτά τα περιστατικά; Όσο δεν μιλάς και γνωρίζεις ότι θα υπάρξουν και νέα θύματα κατά κάποιο τρόπο είσαι και συνεργός.
Αναρωτιέμαι πόσες φορές θα πρέπει να απαντηθεί αυτό το ερώτημα μέχρι να εντυπωθεί στο μυαλό όσων επιμένετε να καθιστάτε τα θύματα θύτες. Η πλειονότητα αυτών δεν μιλούσε για πολλούς λόγους, μερικοί από τους οποίους είναι η ανεργία που αναφέρεις πιο πάνω. Το έχουν αναφέρει ηθοποιοί. Πριν χρόνια (όχι πολλά) η κοινή γνώμη δεν ήταν ούτε ενημερωμένη ούτε ευαισθητοποιημένη γύρω από αυτά τα ζητήματα και δεν υπήρχε και το πλαίσιο για να προστατεύσει αυτούς τους ανθρώπους από θύτες που ήταν σε θέση εξουσίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Τα σοβαρά θέματα είναι φυσικά η φτώχεια, η ανεργία και η ανασφάλεια των νέων ανθρώπων αλλά και των ηλικιωμένων που περιμένουν συντάξεις ή που βλέπουν τις συντάξεις τους να κόβονται. Σε αυτόν τον τηλεοπτικό χρόνο θα μπορούσε να γίνει ένας τηλεμαραθώνιος για να βοηθηθούν αυτοί οι άνθρωποι.

Όλοι αυτοί γιατί δεν μιλούσαν όταν έγιναν αυτά τα περιστατικά; Όσο δεν μιλάς και γνωρίζεις ότι θα υπάρξουν και νέα θύματα κατά κάποιο τρόπο είσαι και συνεργός. Εγώ νομίζω ότι θα ήταν πιο χρήσιμο να μιλούσαν τότε είτε δικαστικά είτε έστω και μέσω τηλεόρασης από το να το κάνουν τώρα μετά από τόσα χρόνια. Μάλλον η κυρία Δούκα περίμενε να γίνει γνωστή - εδώ γελάμε - και μετά να καταγγείλει ένα έγκλημα.
Όλα αυτά είναι άσχετα. Με την ίδια λογική να μην προβάλλονται ούτε τα υπόλοιπα εγκλήματα. Οι τηλεμαραθώνιοι είναι άσχετοι, δεν είναι ειδήσεις, δεν διοργανώνονται από τους υπεύθυνούς των ειδήσεων, είναι στο χέρι των καναλιών/χορηγών και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και φυσικά παίζονται μετά τις ειδήσεις και όχι πάνω σε αυτές. Ο τηλεοπτικός χρόνος που φαγώθηκε π.χ. στην Ζέτα, ήταν ο δικός της στην εκπομπή της Δανάης όπου θα έλεγε το πως περνάει στην καραντίνα της. Κανενός άλλου...

Τώρα για τα υπόλοιπα τα έχουμε ξαναπεί και είναι βαρετό να λέμε συνεχώς τα αυτονόητα. Η απάντηση της "ευτυχώς που ήρθε το τώρα" τα λέει όλα έτσι και αλλιώς. Και ναι είναι όντως γνωστή, οπότε το γελάμε δεν το καταλαβαίνω. Η χρησιμότητα της πράξης φάνηκε άλλωστε από την συνέχεια των γεγονότων για όσους αναρωτιέστε γιατί πρέπει να γίνεται αυτό και εκτός των δικαστηρίων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τί έγινε ρε παιδιά, κι ο Αρζόγλου την ανεργία φοβόταν και δε μιλούσε;

Δε μιλούσαν γιατί τότε είχαν λάβειν κάτι ο καθένας και όλοι αυτοί είναι μια κλίκα. Τώρα που δεν έχουν κάτι να κερδίσουν πλέον, μιλάνε. Είχε ανάγκη ο Αρζόγλου να περιμένει την Μπεκατώρου για να πει οτι ο Κιμούλης τού φερόταν άσχημα;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Νομίζω ότι το "επιχείρημα" ότι υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα στον κόσμο να ασχοληθεί κανείς είναι το ίδιο βλακωδες με το άλλο πολύ καλό που ακούγεται τελευταία "δεν είσαι καλά αλλά σκέψου ότι τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε". Δε θεωρώ ότι στα προβλήματα που υπάρχουν στον κόσμο προτεραιότητα μας είναι να συγκρίνουμε "ποιος την έχει μεγαλύτερη" όσο το να προχωρήσουμε στην αντιμετώπιση τους. Πολλοί λένε "γιατί μίλησε τώρα". Και νομίζω ότι πολύ απλά αυτά τα άτομα μιλάνε εκ του ασφαλούς, δε νομίζω ότι έχουν υποστεί ποτέ απειλές, σεξουαλική παρενόχληση, βιασμό κλπ. Η κοινωνία είναι τέτοια που δε μπορείς εύκολα να καταγγείλεις ένα τέτοιο περιστατικό ούτε ψυχολογικά είναι εύκολο να μιλήσεις γι αυτό, πόσο μάλλον δημόσια όταν είσαι ένα αναγνωρισμένο πρόσωπο. Εγώ προσωπικά είμαι ένα άτομο που έχει υποστεί περισσότερες απο μια φορές σεξουαλική παρενόχληση,η πρώτη μάλιστα σε ένα λεωφορείο όταν ήμουν 10 χρονών, και το βρίσκω πολύ δύσκολο να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τον καθένα. Και ναι, έχω ακούσει σχόλια τύπου "γιατί δε μίλησες πχ στον οδηγό λεωφορείου" ή ερωτήσεις τύπου"τι φορούσες". Οπότε πρίν ανοίξουμε το στόμα μας, καλό είναι να προσπαθήσουμε να μπούμε λίγο καί στη θέση του άλλου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω ότι το "επιχείρημα" ότι υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα στον κόσμο να ασχοληθεί κανείς είναι το ίδιο βλακωδες με το άλλο πολύ καλό που ακούγεται τελευταία "δεν είσαι καλά αλλά σκέψου ότι τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε".
Ξέρω οτι για κάποιον το δικό του πρόβλημα έχει σημασία, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι στη μεγάλη εικόνα τα προβλήματα δεν μπορούν να ιεραρχηθούν. Δηλαδή κάποιος μπορεί να λέει οτι το οτι τα κομμωτήρια είναι κλειστά και δεν μπορεί να περάσει τη βαφή είναι πρόβλημα, αλλά σόρρυ, εγώ δεν μπορώ να τον πάω σοβαρά. Καλώς ή κακώς δεν είμαστε ξεχωριστές χιονονιφάδες ώστε τα δικά μας προσωπικά προβλήματα να εκμηδενίζουν των άλλων, πάντα υπάρχει μια σύγκριση αφού είμαστε μια σταγόνα στα τρισεκατομμύρια του πλανήτη.

Και νομίζω ότι πολύ απλά αυτά τα άτομα μιλάνε εκ του ασφαλούς, δε νομίζω ότι έχουν υποστεί ποτέ απειλές, σεξουαλική παρενόχληση, βιασμό κλπ. Η κοινωνία είναι τέτοια που δε μπορείς εύκολα να καταγγείλεις ένα τέτοιο περιστατικό ούτε ψυχολογικά είναι εύκολο να μιλήσεις γι αυτό, πόσο μάλλον δημόσια όταν είσαι ένα αναγνωρισμένο πρόσωπο. Εγώ προσωπικά είμαι ένα άτομο που έχει υποστεί περισσότερες απο μια φορές σεξουαλική παρενόχληση,η πρώτη μάλιστα σε ένα λεωφορείο όταν ήμουν 10 χρονών, και το βρίσκω πολύ δύσκολο να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τον καθένα. Και ναι, έχω ακούσει σχόλια τύπου "γιατί δε μίλησες πχ στον οδηγό λεωφορείου" ή ερωτήσεις τύπου"τι φορούσες". Οπότε πρίν ανοίξουμε το στόμα μας, καλό είναι να προσπαθήσουμε να μπούμε λίγο καί στη θέση του άλλου.
Δεν νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να μην έχει υποστεί σεξουαλική παρενόχληση, το λιγότερο, τουλάχιστον μια φορά στη ζωή της. Το θέμα είναι πόσο νιώθει δυνατή να το ξεπεράσει, να θεωρήσει οτι ναι, κακώς συμβαίνουν τέτοια πράγματα, μακάρι να μη συνέβαιναν, μακάρι όλοι να ήταν καλοί άνθρωποι και να μη γινόταν καμιά κακή πράξη στον κόσμο, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Δυστυχώς κακές πράξεις γίνονταν και θα γίνονται. Μακάρι οι καταγγελίες αυτές να έχουν κάποιο αποτέλεσμα από δω και πέρα και δε διαφωνώ με το να γίνονται προφανώς, απλά θεωρώ οτι είναι λάθος ο τρόπος. Θεωρώ οτι τα δικαστήρια είναι ο μόνος σωστός τρόπος για την καταγγελία αυτή γιατί αν γίνει συνήθεια να παρακάμπτουμε τη νομική οδό, αυτό δίνει το δικαίωμα σε όλους να καταγγέλουν όχι μόνο ενόχους αλλά και αθώους, και αυτή είναι μια οδός πολύ επικίνδυνη. ΔΕΝ ΑΘΩΩΝΩ τους καταγγελόμενους, αλλά επισημαίνω οτι όπως τώρα κάποιος καταγγέλλει για παρενόχληση κάποιον ένοχο μέσω τηλεοπτικής δίκης κι εμείς είμαστε οκ με αυτό, έτσι αύριο μπορεί κάποιος να καταγγείλει κάποιον αθώο, εσένα ας πούμε ή εμένα ή κάποιον συγγενή μας μέσω τηλεοπτικής δίκης, και τότε δε θα είναι σωστό και δίκαιο.

Εσύ δέχεσαι με ευκολία οτι η κοινωνία είναι τέτοια που δεν είναι εύκολη η καταγγελία, γιατί το δέχεσαι αυτό τόσο εύκολα; Γιατί να μην προσπαθήσουμε όλοι ώστε ΑΥΤΟ να βελτιωθεί; Γιατί αυτή είναι η σωστή οδός όταν είσαι στόχος (δε μού αρέσει η λέξη θύμα, αποδυναμώνει τη γυναίκα) τέτοιας παρενόχλησης. Να υπάρχει ένα σύστημα που να σε βοηθάει να μιλήσεις για το έγκλημα αυτό, να πάρει στοιχεία, να σε υποστηρίξει και να ελέγξει αν αληθεύει, κι αν αληθεύει να τιμωρήσει τον ένοχο.

Διαφωνώ με τα τηλεδικαστήρια. Αυτή είναι η ένστασή μου. Και διαφωνώ με το να περιμένεις χρόνια για να μιλήσεις. Ίσως βέβαια εγώ είμαι πιο δυνατή ή πιο κυνική από άλλες γυναίκες, ποιος ξέρει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top