Σωρεία καταγγελιών για bullying και σεξουαλικές παρενοχλήσεις στο χώρο του θεάτρου

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ξέρω οτι για κάποιον το δικό του πρόβλημα έχει σημασία, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι στη μεγάλη εικόνα τα προβλήματα δεν μπορούν να ιεραρχηθούν. Δηλαδή κάποιος μπορεί να λέει οτι το οτι τα κομμωτήρια είναι κλειστά και δεν μπορεί να περάσει τη βαφή είναι πρόβλημα, αλλά σόρρυ, εγώ δεν μπορώ να τον πάω σοβαρά. Καλώς ή κακώς δεν είμαστε ξεχωριστές χιονονιφάδες ώστε τα δικά μας προσωπικά προβλήματα να εκμηδενίζουν των άλλων, πάντα υπάρχει μια σύγκριση αφού είμαστε μια σταγόνα στα τρισεκατομμύρια του πλανήτη.


Δεν νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να μην έχει υποστεί σεξουαλική παρενόχληση, το λιγότερο, τουλάχιστον μια φορά στη ζωή της. Το θέμα είναι πόσο νιώθει δυνατή να το ξεπεράσει, να θεωρήσει οτι ναι, κακώς συμβαίνουν τέτοια πράγματα, μακάρι να μη συνέβαιναν, μακάρι όλοι να ήταν καλοί άνθρωποι και να μη γινόταν καμιά κακή πράξη στον κόσμο, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Δυστυχώς κακές πράξεις γίνονταν και θα γίνονται. Μακάρι οι καταγγελίες αυτές να έχουν κάποιο αποτέλεσμα από δω και πέρα και δε διαφωνώ με το να γίνονται προφανώς, απλά θεωρώ οτι είναι λάθος ο τρόπος. Θεωρώ οτι τα δικαστήρια είναι ο μόνος σωστός τρόπος για την καταγγελία αυτή γιατί αν γίνει συνήθεια να παρακάμπτουμε τη νομική οδό, αυτό δίνει το δικαίωμα σε όλους να καταγγέλουν όχι μόνο ενόχους αλλά και αθώους, και αυτή είναι μια οδός πολύ επικίνδυνη. ΔΕΝ ΑΘΩΩΝΩ τους καταγγελόμενους, αλλά επισημαίνω οτι όπως τώρα κάποιος καταγγέλλει για παρενόχληση κάποιον ένοχο μέσω τηλεοπτικής δίκης κι εμείς είμαστε οκ με αυτό, έτσι αύριο μπορεί κάποιος να καταγγείλει κάποιον αθώο, εσένα ας πούμε ή εμένα ή κάποιον συγγενή μας μέσω τηλεοπτικής δίκης, και τότε δε θα είναι σωστό και δίκαιο.

Εσύ δέχεσαι με ευκολία οτι η κοινωνία είναι τέτοια που δεν είναι εύκολη η καταγγελία, γιατί το δέχεσαι αυτό τόσο εύκολα; Γιατί να μην προσπαθήσουμε όλοι ώστε ΑΥΤΟ να βελτιωθεί; Γιατί αυτή είναι η σωστή οδός όταν είσαι στόχος (δε μού αρέσει η λέξη θύμα, αποδυναμώνει τη γυναίκα) τέτοιας παρενόχλησης. Να υπάρχει ένα σύστημα που να σε βοηθάει να μιλήσεις για το έγκλημα αυτό, να πάρει στοιχεία, να σε υποστηρίξει και να ελέγξει αν αληθεύει, κι αν αληθεύει να τιμωρήσει τον ένοχο.

Διαφωνώ με τα τηλεδικαστήρια. Αυτή είναι η ένστασή μου. Και διαφωνώ με το να περιμένεις χρόνια για να μιλήσεις. Ίσως βέβαια εγώ είμαι πιο δυνατή ή πιο κυνική από άλλες γυναίκες, ποιος ξέρει.
Χιμελα το γεγονος οτι συγκρινεις τη σεξουαλικη παρενοχληση ή τεσπα αυτο που συμβαινει στον καλλιτεχνικό χωρο με τη βαφη μαλλιων(η οποια, what a surprise, δεν αποτελλει κοινωνικο προβλημα) δειχνει οτιι ενω φαινεσαι ευαισθητοποιημενη σε καποια θεματα, στην πραγματικοτητα δεν εισαι. Θα απαντησω στο υπολοιπον μηνυμα σου αλλα πραγματικα μην περιμενεις να παρω τη γνωμη σου στα σοβαρα.

Δυστυχως, ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι ιδανικος. Μακαρι το δικαστικο συστημα στην Ελλαδα να λειτουργουσε ετσι ωστε να ενθαρυνε ολα τα ατομα, ανεξαρτητα απο το φυλο τους, να καταγγείλουν τετοιες συμπεριφορες. Οποτε αν δεν εχεις το Α που ειναι ενα αξιοκρατικο συστημα, πως θα πας στο Ω που ειναι η ποινη;
Επισης, η σεξουαλικη παρενοχληση ή η οποιαδηποτε παρενοχληση διαφερει απο ατομο σε ατομο και διαφερει το πως το βιωνει καθε ατομο. Μου δινεις την εντυπωση οτι θεωρεις δεδομενο το γεγονος οτι ολες οι γυναικες εχουν υποστει σεξουαλικη παρενοχληση ενω δεν θα επρεπε να ηταν. Θα επρεπε να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονονας. Οποτε το θεμα δεν ειναι να νιωσει δυνατη να το ξεπερασει, το θεμα ειναι να μην της συμβει κατι τετοιο. Ειναι παραλογο να περιμενουμε απο τον οποιοδηποτε να ξεπερασει αυτο που του συνεβη και να ειναι δυνατος. Δεν ειναι μειονεκτημα ή αδυναμια χαρακτηρα να μην μπορεις να ξεπερασεις κατι ουτε το να ζητας βοηθεια ειναι μειονέκτημα. Αυτο που ειναι κατακριτέο ειναι το να φερεσαι σαν σκουπιδι. Και ενω κι εγω διαφωνω με τα λαικα δικαστηρια, καλα κανουν και υπαρχουν για να καταλαβαινουν καποιοι ανθρωποι οτι οι συμπεριφορες τους ειναι μη αποδεκτες και για να παιρνουν κουραγιο καποια ατομα να μιλησουν γι αυτο που τους συνεβη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Χιμελα το γεγονος οτι συγκρινεις τη σεξουαλικη παρενοχληση ή τεσπα αυτο που συμβαινει στον καλλιτεχνικό χωρο με τη βαφη μαλλιων(η οποια, what a surprise, δεν αποτελλει κοινωνικο προβλημα) δειχνει οτιι ενω φαινεσαι ευαισθητοποιημενη σε καποια θεματα, στην πραγματικοτητα δεν εισαι. Θα απαντησω στο υπολοιπον μηνυμα σου αλλα πραγματικα μην περιμενεις να παρω τη γνωμη σου στα σοβαρα.
Διαστρεβλώνεις αυτά που είπα. Έφερα αυτό το ακραίο παράδειγμα για να δείξω οτι καλώς ή κακώς υπάρχει ιεράρχηση των προβλημάτων κι όχι για να συγκρίνω. Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

Δυστυχως, ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι ιδανικος. Μακαρι το δικαστικο συστημα στην Ελλαδα να λειτουργουσε ετσι ωστε να ενθαρυνε ολα τα ατομα, ανεξαρτητα απο το φυλο τους, να καταγγείλουν τετοιες συμπεριφορες. Οποτε αν δεν εχεις το Α που ειναι ενα αξιοκρατικο συστημα, πως θα πας στο Ω που ειναι η ποινη;
Δε διαφωνούμε σε κάτι. Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Οτι πρέπει να γίνει κάτι με το σύστημα ώστε η καταγγελία να γίνεται στους αρμόδιους φορείς κι όχι σε τηλεμαϊντανούς.

Επισης, η σεξουαλικη παρενοχληση ή η οποιαδηποτε παρενοχληση διαφερει απο ατομο σε ατομο και διαφερει το πως το βιωνει καθε ατομο. Μου δινεις την εντυπωση οτι θεωρεις δεδομενο το γεγονος οτι ολες οι γυναικες εχουν υποστει σεξουαλικη παρενοχληση ενω δεν θα επρεπε να ηταν. Θα επρεπε να ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονονας. Οποτε το θεμα δεν ειναι να νιωσει δυνατη να το ξεπερασει, το θεμα ειναι να μην της συμβει κατι τετοιο. Ειναι παραλογο να περιμενουμε απο τον οποιοδηποτε να ξεπερασει αυτο που του συνεβη και να ειναι δυνατος. Δεν ειναι μειονεκτημα ή αδυναμια χαρακτηρα να μην μπορεις να ξεπερασεις κατι ουτε το να ζητας βοηθεια ειναι μειονέκτημα. Αυτο που ειναι κατακριτέο ειναι το να φερεσαι σαν σκουπιδι. Και ενω κι εγω διαφωνω με τα λαικα δικαστηρια, καλα κανουν και υπαρχουν για να καταλαβαινουν καποιοι ανθρωποι οτι οι συμπεριφορες τους ειναι μη αποδεκτες και για να παιρνουν κουραγιο καποια ατομα να μιλησουν γι αυτο που τους συνεβη.
Και σε αυτά συμφωνώ. Και ναι, το θεωρώ δεδομένο οτι συμβαίνει σε όλες και σε πολλούς άντρες. Δεν χαίρομαι γι' αυτό αλλά είναι μια πραγματικότητα. Το μάθημα θα το πάρουν αυτοί που φέρονται έτσι με το να δοθούν ποινές στα δικαστήρια κι όχι με το τηλεκουτσομπολιό που σε μια βδομάδα θα έχει ξεχαστεί όπως όλα.

Επίσης ποτέ δεν είπα να μη ζητήσει κάποιος βοήθεια. Να τη ζητήσει όμως από τα σωστά άτομα. Αυτό λέω.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Διαστρεβλώνεις αυτά που είπα. Έφερα αυτό το ακραίο παράδειγμα για να δείξω οτι καλώς ή κακώς υπάρχει ιεράρχηση των προβλημάτων κι όχι για να συγκρίνω. Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.


Δε διαφωνούμε σε κάτι. Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Οτι πρέπει να γίνει κάτι με το σύστημα ώστε η καταγγελία να γίνεται στους αρμόδιους φορείς κι όχι σε τηλεμαϊντανούς.


Και σε αυτά συμφωνώ. Και ναι, το θεωρώ δεδομένο οτι συμβαίνει σε όλες και σε πολλούς άντρες. Δεν χαίρομαι γι' αυτό αλλά είναι μια πραγματικότητα. Το μάθημα θα το πάρουν αυτοί που φέρονται έτσι με το να δοθούν ποινές στα δικαστήρια κι όχι με το τηλεκουτσομπολιό που σε μια βδομάδα θα έχει ξεχαστεί όπως όλα.

Επίσης ποτέ δεν είπα να μη ζητήσει κάποιος βοήθεια. Να τη ζητήσει όμως από τα σωστά άτομα. Αυτό λέω.
Ναι βρε Χιμελα αλλά τα παιδιά της Αφρικής με μαλάρια, η βία στα τρανς άτομα, η οικονομική και η σεξουαλική παρενόχληση είναι κοινωνικά προβλήματα. Η βαφή μαλλιών, οι κλειστές ταβέρνες κλπ είναι πράγματα που εμπίπτουν σε μία άλλη κατηγορία. Θεωρώ ότι είναι καλό να είμαστε ευαισθητοποιημένοι σε οποιοδήποτε κοινωνικό πρόβλημα και να στοχεύουμε άμεσα στη λύση τους. Δε θεωρώ κατώτερο αυτό που συμβαίνει τώρα στον καλλιτεχνικό χώρο από την φτώχεια στην Αφρική ή στην Ελλάδα.
Τώρα σε ότι αφορά τα λαϊκά δικαστήρια, ναι μπορεί να είναι "μόδα" στην τηλεόραση αυτό τό θέμα τώρα (προσοχή: δε θεωρώ τις καταγγελίες μόδα απλά έχει γίνει ένας ντόρος που τα κανάλια τον εκμεταλλεύονται για τα νούμερα) όμως σκέψου πόσο καλό θα κάνει αυτή η τάση στην κοινωνία και πόσα άτομα θα ωθήσει νά μιλήσουν . Μακάρι τέτοιες μόδες να υπάρχουν κάθε μέρα έτσι ώστε να θίγονται περισσότερα κοινωνικά προβλήματα και με αφορμή αυτά να λαμβάνονται σοβαρές πρωτοβουλίες για την επίλυση τους . Δε νομίζω ότι όταν βγαίνει ένα άτομο στην τηλεόραση για να μοιραστεί ένα τέτοιο προσωπικό γεγονός ζητάει τη βοήθεια τού κόσμου για να αντιμετωπίσουν το τυχόν ψυχολογικό τραύμα του, ίσα ίσα είναι κάτι πάρα πολύ ριψοκίνδυνο καθώς ακούγονται πολύ άσχημα σχόλια και χρειάζεται κουράγιο, τόλμη και γερό στομάχι για νά κάνεις κάτι τέτοιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σχετικα με το κινημα mee too, σας προτεινω να το δειτε ολοι σας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε ένα περιστατικό του στιλ κάποιος έχει εξουσία -> συμπεριφέρεται στους πάντες λες και είναι σκουπίδια ή παρενοχλεί γυναίκες κάποιοι θεωρούν ότι είναι ανάξιο να ειπωθεί μιας και δεν είναι τόσο σοβαρό όσο άλλα θέματα. Να θυμίσω τι έγινε στο γεωλογικό που οι καθηγητές ζητούσαν συγγνώμη που τόσα χρόνια δε βοήθησαν ενώ ήξεραν σαν τις βρεγμένες γάτες;

Χιμέλα μου δε θυμάμαι να είχες το ίδιο κόλλημα για τα "σοβαρά" προβλήματα όταν στο θέμα με το βιτριόλι - που λύνεται στα δικαστήρια όπως λες - όταν έγραφες εκεί ένα εκατομμύριο μηνύματα ως άλλος αστυνόμος Σαΐνης. Για να ξέρουμε τι λέμε εδώ μέσα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Χιμέλα μου δε θυμάμαι να είχες το ίδιο κόλλημα για τα "σοβαρά" προβλήματα όταν στο θέμα με το βιτριόλι - που λύνεται στα δικαστήρια όπως λες - όταν έγραφες εκεί ένα εκατομμύριο μηνύματα ως άλλος αστυνόμος Σαΐνης. Για να ξέρουμε τι λέμε εδώ μέσα.
Δίκιο έχεις. Βέβαια άλλο τί γράφω εγώ σε ένα φόρουμ κι άλλο να ξοδεύονται άπειρα χρήματα και ώρες τηλεόρασης και ραδιοφώνου για να γίνεται κουτσομπολιό ενώ το θέμα είναι σοβαρό και θα έπρεπε να λυθεί στα δικαστήρια. Παρ' όλα αυτά ναι όντως εγώ έγραφα στο θρεντ με το βιτριόλι και δεν ήταν σωστό.

Ποτέ δεν είπα να μην συζητηθεί το θέμα. Πανηγυράκι να μη γίνει είπα. Αυτό.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δίκιο έχεις. Βέβαια άλλο τί γράφω εγώ σε ένα φόρουμ κι άλλο να ξοδεύονται άπειρα χρήματα και ώρες τηλεόρασης και ραδιοφώνου για να γίνεται κουτσομπολιό ενώ το θέμα είναι σοβαρό και θα έπρεπε να λυθεί στα δικαστήρια. Παρ' όλα αυτά ναι όντως εγώ έγραφα στο θρεντ με το βιτριόλι και δεν ήταν σωστό.

Ποτέ δεν είπα να μην συζητηθεί το θέμα. Πανηγυράκι να μη γίνει είπα. Αυτό.
Ξοδεύεται χρόνος για τη δημοσιοποίηση ενός κοινωνικού φαινομένου όπου άτομα με κάποια θέση έχουν τη συμπεριφορά του Κιμούλη και του κάθε Κιμούλη. Όπως ο βιασμός Μπεκατώρου και οι χιλιάδες παρενοχλήσεις σε σχολές και θέσεις εργασίας.
Αλλά ποιος ασχολείται τώρα με αυτήν την κατάχρηση εξουσίας και τον εξευτελισμό τόσων ανθρώπων σε καθημερινή βάση, έτσι;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δίκιο έχεις. Βέβαια άλλο τί γράφω εγώ σε ένα φόρουμ κι άλλο να ξοδεύονται άπειρα χρήματα και ώρες τηλεόρασης και ραδιοφώνου για να γίνεται κουτσομπολιό ενώ το θέμα είναι σοβαρό και θα έπρεπε να λυθεί στα δικαστήρια. Παρ' όλα αυτά ναι όντως εγώ έγραφα στο θρεντ με το βιτριόλι και δεν ήταν σωστό.

Ποτέ δεν είπα να μην συζητηθεί το θέμα. Πανηγυράκι να μη γίνει είπα. Αυτό.
Μα η δημοσιοποιηση τετοιων φαινομενων μονο θετικα αποτελεσματα εχει: περισσοτερα θυματα μιλανε, οι κυβερνησεις πιεζονται,ο θυτης στιγματιζεται. Χιμελα δες σε παρακαλω το βιντεο που ανεβασα, θα σου απαντησει σε πολλα που εσυ και πολυς κοσμος κατακρινει και ειναι λαθος.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η συνέντευξη της Κατερίνας Λέχου για το ζήτημα. Με τον τρόπο της μου μετέδωσε προσωπικά ακριβώς τα συναισθήματα που πέρασε και περνάει και πάλι εξαιτίας της βίας που υπέστη.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η συνέντευξη της Κατερίνας Λέχου για το ζήτημα. Με τον τρόπο της μου μετέδωσε προσωπικά ακριβώς τα συναισθήματα που πέρασε και περνάει και πάλι εξαιτίας της βίας που υπέστη.
Περαν οτι ανατριχιασα με αυτα που ειπε, φαντασου καποιος που φερεται ετσι στον επαγγελματικο τομεα, που βριζει την κοπελα του, πως θα της φεροταν και εκτος δουλειας...
 

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Δίκιο έχεις. Βέβαια άλλο τί γράφω εγώ σε ένα φόρουμ κι άλλο να ξοδεύονται άπειρα χρήματα και ώρες τηλεόρασης και ραδιοφώνου για να γίνεται κουτσομπολιό ενώ το θέμα είναι σοβαρό και θα έπρεπε να λυθεί στα δικαστήρια. Παρ' όλα αυτά ναι όντως εγώ έγραφα στο θρεντ με το βιτριόλι και δεν ήταν σωστό.

Ποτέ δεν είπα να μην συζητηθεί το θέμα. Πανηγυράκι να μη γίνει είπα. Αυτό.
πανηγυράκι και κουτσομπολιό γίνεται με το αν είναι έγγυος η γκόμενα του Τανιμανίδη και με ποια τα έφτιαξε ποιος από τη σοου μπιζ.Εδώ μιλάμε για ένα φαινόμενο που μπορεί να συμβαίνει καθημερινά γύρω μας και κανείς να μην μιλάει.Ξέρω πολλές κοπέλες που φοβούνται να χωρίσουν γιατι φοβούνται τις ''αντιδράσεις'' του αγοριού τους και μένουν στάσιμες και σε μια κατάσταση που τις κάνει κακό. Τέτοιες καταγγελίες μόνο καλό μπορούν να κάνουν στην κοινωνία.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να ασελγεί πάνω σε ψυχές, σώματα και συνειδήσεις.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παιδια συμφωνω με @Εχέμυθη και @Gate4 και @Panosp95 και @Memetchi και @giannhs2001 για τα εδω σχολια σας και ετσι ειναι οπως τα λετε.
Ας σταματησουμε επιτελους να δειχνουμε με το δάχτυλο οσους μιλανε και ξεσκεπαζουν συμπεριφορές τετοιες. Το θεμα δεν ειναι αν θα γινει μεσω δικαστηριων, να ξερετε ειναι ατοπο καποιες φορες αυτο το επιχειρημα, στα δικαστηρια καταληγουν ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ. Και εκει μετα βλεπουμε ποιος ειχε δικιο/αδικο.
Εν πασει περιπτώσει το θεμα μας ακριβως επειδη η σεξουαλική κακοποιηση και γενικα η κακοποιηση είναι πολυ λεπτο, και το θυμα δεν νιωθει έτοιμο να βγει αμέσως να μιλησει, ακριβως γιατι υπαρχει ολη αυτή η αποδοκιμασια του οτι καπου αποσκοπουσε επειδη δεν μιλησε νωριτερα ή το κανει για δημοσιοτητα, ας είμαστε δεκτικοι σε οσους/ες βγαινουν και μιλανε.
Μην κοβετε τον αερα.
Εξαλλου ο καθενας επιλέγει και πως θα τα πει και ειναι καθαρα δικο του προσωπικο θεμα.
Ειδα οτι οι Μπότση, Λάμπρη, Μιχαλά εκαναν μεσω της πληρεξουσιας τους δικηγορου την όποια καταγγελια τους και δεν βγηκαν στα τηλεοπτικα πλατό.
Το πως κατανέμεται ο τηλεοπτικός χρόνος δεν εχει να κάνει ακριβως με το να παραμεριζονται καποια θεματα σοβαρα για χαρην αλλων θεματων, ειναι αναλογα στο προγραμμα και στη γραμμη του καναλιου τι θα δειξει και σε τι θα επιμείνει περισσότερο.
Οποτε καθολου τηλεοπτικο χρονο δεν αφαιρουν τετοιες αποκαλύψεις ισα ισα ανοιγουν το δρομο και για αλλες και αν δεν ξεκινουσε η ΣΟΦΙΑ αυτα τώρα τα προσφατα δεν θα τα ειχαμε μαθει καν το ευρυ κοινο εννοω. Γιατι σε όλους τους κυκλους αυτοι που είναι εντος ολο και κατι θα δουν κατι θα φτασει στα αυτια τους δυσκολα το κοινο απομακρα θα καταλαβει ή θα αντιληφθει κατι.
Για επαγρύπνηση λοιπον, να ξυπνήσουν καποιοι, να μιλησουν καποιοι να ξεσκεπαστουν καποιοι, να αφυπνιστει ο κοσμος επιτελους ισως και να μειωθουν φαινόμενα τετοια.
Γιατι για να εκλείψουν εντελώς ειμαστε μακρια ακόμα.
Επομένως ας αφησουμε τον καθενα που επιλεγει να βγει και να μιλήσει ανοιχτα, να το κάνει οπως θέλει, και φυσικα να τιμωρουνται οι ενοχοι απο τη δικαιοσυνη.
Και να σταματησει επιτελους το στερεοτυπο οτι γυναικα είναι, καποια στιγμη θα τα υποστει να βρει τη δυναμη να τα ξεπερασει, και να τα καταγγείλει.
Γιατι να πρεπει να φτάσουμε εκει?
Μέχρι τώρα είχε περάσει ως κανονικότητα στην καθημερινότητα μας να θεωρούμε σχεδόν φυσιολογικό να γίνονται σεξουαλικά σχόλια ακόμα και σε ανήλικες μαθήτριες, η παρενόχληση, η υποτίμηση, επισης η ιδια κατάσταση σε χώρους εργασίας, εντος της οικογένειας ακομα, τα ενοχικά σύνδρομα των θυμάτων, και για να αλλάξει αυτό πρέπει να γίνει κατι,κάτι πολύ,πάρα πολύ, κάτι μαζικό.
ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ.
Και η δικαιοσυνη να φερει το εργο της εις περας.
Στο τέλος στο ταμείο πάει κανείς μόνος ακόμα και αν είναι χειροκροτούμενος, γιαυτο λεμε αν σε αντεξει το σκοινι θα φανει στο χειροκροτημα.
Και να γκρεμιστει επιτέλους αυτο το στερεοτυπο, ότι οι αδυναμοι ανδρες/γυναικες/τρανς /παιδια κλπ. πρέπει να γινουν θυματα στα χερια του εκαστοτε ισχυρού.
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. Ας φτιαξουμε μια κοινωνια πιο δικαιη για ολους/ες οπου ολοι θα έχουν φωνη.
Και θα ακούγονται.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Καλώς κάνουν τα media που ασχολούνται με αυτά τα θέματα, προτιμότερο είναι να προβάλλονται από την υπερκομψότητα της Μαρέβας.
Η δικαιοσύνη θα κάνει ότι (μπορεί να) κάνει, και αντίστοιχα οι (τηλε)κατηγορούμενοι θα χρησιμοποιήσουν όσα ένδικα μέσα μπορούν.
Απ' το να τα κρύβουμε κάτω απ' το χάλι όπως τόσα χρόνια, καλύτερα.



Πάρτο ένα νούμερο μεγαλύτερο να σου κάνει και του χρόνου.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Διάβασα όλα τα μηνύματα και νομίζω θα μείνω στο "Γιατί δε μίλησαν τότε;Χαζοί/ες ήταν;Τι φοβήθηκαν;".Εγώ πάντως μπορώ να καταλάβω το γιατί.Σεξουαλική παρενόχληση ευτυχώς δεν έχω υποστεί,αλλά κακοποίηση ψυχική κυρίως έχω δεχτεί από μια νηπιαγωγό που είχα στα 5 μου.Απαράδεκτη με τα όλα της,μου φώναζε,με τραβούσε,είχε συνέχεια πρόβλημα μαζί μου.Θυμάμαι ότι είχα επηρεαστεί τόσο πολύ από την κατάσταση που δεν ήθελα να πηγαίνω στο νήπιο καθόλου,έκλαιγα κάθε πρωί πριν πάω και απέκτησα πόνους στη κοιλιά οι οποίοι αποδόθηκαν στο γεγονός ότι είχα άγχος(μα προφανώς και είχα,φανταστείτε τώρα να σας βάζει να ζωγραφίσετε μια ζωγραφιά έτοιμη και επειδή βάλατε παρόμοια χρώματα με ένα άλλο παιδάκι το οποίο ήταν δίπλα σας,να σας φωνάζει και να σας βάζει τιμωρία.Έχω τραγικές μνήμες γενικότερα,και πολλά άλλα περιστατικά να παραθέσω με τη συγκεκριμένη.Δεν μίλησα τότε στη μαμά μου και για πολλά χρόνια δε το έκανα γιατί με είχε απειλήσει.Αφού τελειώσαμε το νήπιο και πήγα δημοτικό κάπως έστρωσα αλλά οι μνήμες υπάρχουν ακόμα και σήμερα.Στη μαμά μου θυμάμαι να μίλησα πρώτη φορά στο γυμνάσιο.Έπειτα από κάποια χρόνια είχα αναφέρει τα περιστατικά και σε φίλες μου που είχα από το ίδιο νήπιο.Και εκείνες είχαν υποστεί τα ίδια και μάλιστα σκηνικά να τις κλείνει μέσα σε αποθήκη με σκούπες!!!!Δεν κάναμε κάτι γιατί προφανώς όταν εμείς ήμασταν γυμνάσιο-λύκειο αυτή ΕΥΤΥΧΩΣ είχε αποσυρθεί.Στα τσακίδια και ακόμα παραπέρα εύχομαι.
Θα μου πείτε τώρα άλλο να είσαι μικρό παιδί και άλλο να είσαι ολόκληρη γαϊδάρα.Λυπάμαι αλλά όχι,δεν υπάρχει καμία διαφορά.Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για φόβο.Φόβο σαν να μην υπάρχει αύριο.Στην δική μου περίπτωση φοβόμουν πως αν μιλούσα ίσως μου φερόταν χειρότερα.Στην περίπτωση των γυναικών παραπάνω,υπήρχε φόβος πως θα έχαναν τη δουλειά τους και ποιος ξέρει αν δεν έκαναν και κακό στην οικογένεια τους με την ισχύ που είχαν.Οπότε ας αφήσουμε αν γίνεται τα "γιατί δεν μιλάγατε νωρίτερα;" Γιατί φοβηθήκαμε,it's simple.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα μου πείτε τώρα άλλο να είσαι μικρό παιδί και άλλο να είσαι ολόκληρη γαϊδάρα.Λυπάμαι αλλά όχι,δεν υπάρχει καμία διαφορά.
Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ένα 5 χρονο και έναν έφηβο 15 χρονών; Τότε σίγουρα κάτι δεν πηγαίνει καλά είτε με τον έναν είτε με τον άλλο.

Όταν είσαι 5 χρονών, ο εγκέφαλος σου δεν έχει αναπτυχθεί αρκετά για να μπορείς να εκφράζεσαι όπως ένας ενήλικας. Άρα και οι γλωσσικές ικανότητες που διαθέτει ένα παιδί 5 χρονών είναι πολύ περιορισμένες. Ο λόγος λοιπόν που δεν μίλησες ήταν το γεγονός ότι δεν ήξερες τι να πεις. Οι πόνοι στο σώμα σου ήταν μια ισχυρή ένδειξη ότι πράγματι βίωνες άγχος και αυτός θα ήταν από τους λίγους τρόπους να ψυλλιαστουν κάτι είτε οι γονείς σου είτε ο γιατρός σας.

Καταλαβαίνω ότι το έγραψες αυτό με κάθε καλή πρόθεση και εννοείται πως δεν μειώνω την εμπειρία σου. Άλλο όμως το αναπτυξιακό επίπεδο ενός μικρού παιδιού που καλά καλά δεν πάει σχολείο, άλλο ενός έφηβου, άλλο ενός ενήλικα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
received_1591358447918395.jpeg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Δεν το έχω δει αλλά διάβασα οτι θέλει να ξεμπροστιάσει τα αίσχη που γίνονται στη showbiz. Μην τη βρούνε σε κάνα χαντάκι φοβάμαι.
Πέρα από κάποια πιο soft περιστατικά που την αφορούσαν (με Ρήγα, Καστάνη, Ρώπα) κι όπως λέει τα έλυσε απευθείας, έχει πει ότι δεν θα αποκαλύψει ονόματα γιατί δεν έχει αποδείξεις.

Χαμός και με τον Φιλιππίδη. Ο ίδιος είχε αρχικά στείλει εξώδικα να μην αναφερθεί το όνομά του από τα ΜΜΕ (πριν τις καταγγελίες στο όνομά του) οπότε και ο ίδιος προκάλεσε το διασυρμό του σε μεγάλο βαθμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top