Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη (28/2/23)

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Δεν γλιτώνεις και δεν τους αγγίζεις. Όπως τα λες Devil. Βγαίνουν και λένε μεγάλα λόγια για να γίνουν αγαπητοί στο κοινό στηριζόμενοι στον πόνο ανθρώπων.

Εμενα ο Κουγιας δεν μου ειναι κάτι αλλα ως προς αυτο το σημείο καλά κάνει. Εχει ξεφυγει η κατασταση. Οποιοσδηποτε για να κάνει τον καλό οπως ειπες και τη δουλειτσα του βγαινει και κρεμάει τον οποιονδηποτε φταιει - δε φταίει. Πρέπει να μαζευτούν και ο Κουγιας εχει λεφτά δεν τον νοιαζει κιολας κρατικοδιαιτος δεν ειναι να τον απειλουν και να τον εκφοβιζουν και θα πεσει καλό γλεντι ηδη εστειλε τις πρωτες αγωγες εμαθα σε δημοσιογράφους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οπως ειπα και σε αλλο θρεντ κάποιοι βγαινουν και φωναζουν για τα πάντα εδω μεσα αλλα οταν το προβλημα σκάσει στο δικο τους επιπεδο εκει ψάχνουν..... νομοθεσιες που τους δένουν τα χέρια. Τάχα μου.

Λες και σε μια εταιρεια ή σε ενα συστημα που εχει ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΤΣΙ τοσα χρονια ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ μπορει ΕΝΑΣ πεφωτισμενος να κάνει κατι εκτος απο το να παραιτηθει. Πράγμα που επισης δεν ειναι ΕΥΚΟΛΟ γιατι οπως γνωριζετε οι υποχρεωσεις ολων μας καθε μηνα τρέχουν.

Για αυτο λέω στους γνωστους αγνωστους ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.... μη λέτε πολλα δεν απευθυνεστε σε παιδάκια.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,920 μηνύματα.
Από το πρωί βλέπω να βγαίνουν οι εξασφαλισμένοι δημοσιογράφοι και εύκολα να παίρνουν την χαντζάρα και να σφάζουν τον σταθμάρχη. Έναν άνθρωπο, με πόση ευκολία πέφτουν να τον φάνε. Δεν μπήκατε ποτέ στην θέση του. Ο ίδιος δήλωσε ότι δεν το κατάλαβε, όταν τους έβαλε στην ίδια ράγα. Συνταραγμένος. Φταίει ναι, ασφαλώς, αλλά άνθρωπος. Μπορεί να έχει οικογένεια και παιδιά. Έχει μία ζωή, η οποιά ποτέ της δεν θα είναι ίδια μετά από αυτό που διέπραξε.

Μα τι περιμένεις; αυτό ειναι το επίπεδο της ελληνικής δημοσιογραφίας.

Δείτε εδώ Σαράφογλου και τον άλλον τον παπάρα του οποίου το όνομα μού διαφεύγει αυτή τη στιγμή.



(Σκατιάνα απαξιώ να βάλω)

Έως και ο ίδιος ο Πρωθυπουργός έδωσε το σήμα με το χθεσινό του διάγγελμα, βγάζοντας πόρισμα("τραγικό ανθρώπινο λάθος"). Δεν ισχυρίζεται κανείς ότι δεν έχει ευθύνη ο σταθμάρχης. Αλλά για μία ακόμη φορά, φοβάμαι ότι το θέμα θα ξεχαστεί και οι πραγματικά υπεύθυνοι δεν θα τιμωρηθούν ποτέ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Η Σαράφογλου... μου θυμιζει κάτι προϊσταμενες που ζούν σε δικο τους κοσμο... σε μια γυάλα. Εμεις τι φταιμε να τρωμε στη μουρη τα κομπλεξ τους ! Καλα της εκανε αν και δεν ειδα ακομη το βιντεο.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ο πρωθυπουργός μίλησε για δημιουργία υπερκομματικής επιτροπής που θα αναζητήσει τα αίτια της τραγωδίας, και στο αμέσως επόμενο λεπτό έβγαλε πόρισμα ότι αυτή οφείλεται στο ανθρώπινο λάθος του σταθμάρχη. Τι να σχολιάσεις.

Σωστή πάντως η παραίτηση Καραμανλή. Καταρχάς, για την αντιμετώπιση της όλης κατάστασης ασχολούνται άλλοι υπουργοί και υπηρεσίες, συνεπώς δεν ήταν άκαιρη η παραίτηση ούτε επιζήμια. Δεύτερον, είναι μια ελάχιστη ένδειξη της σοβαρότητας της κατάστασης και των ευθυνών που αναλογούν στους υπεύθυνους. Τρίτον, (ελπίζω ότι) δημιουργεί ένα είδος δεδικασμένου, ώστε να εμπεδωθεί πιο έντονα το αίσθημα ευθύνης των υπουργών και να γνωρίζουν πως η ανεπάρκεια έχει συνέπειες. Αν απ την άλλη ξέρεις πως ό,τι κι αν γίνει θα μείνεις στην καρέκλα, δεν υπάρχει ιδιαίτερο κίνητρο να θεραπεύσεις παθογένειες.
(Σίγουρα πάντως η παραίτηση στην τελική λίγη ουσιαστική αξία έχει, αφού με τις εκλογές που έρχονται όλο και σε κάποιο άλλο υπουργείο θα μπει ο συγκεκριμένος, αλλά ελπίζω ότι τουλάχιστον όλο αυτό θα λειτουργήσει σα προηγούνενο ανάληψης πολιτικής ευθύνης).

Ίσως άκομψο να σχολιάζονται αυτά τα σχετικά ασήμαντα πολιτικά γεγονότα, αλλά νομίζω μόνο με την κριτική και την αυτοκριτική μπορούμε να πάμε μπροστά. Όσο για το ατύχημα per se, τι να πει κανείς. Νομίζω είναι καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις να σιωπά κανείς εντελώς, απ το να πει το οτιδήποτε.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,128 μηνύματα.

Γενικά η μεταμόρφωση του Παπαδόπουλου (και του Παυλόπουλου) εφέτο είναι σοκαριστική.
Τυπάδες που θυμόμαστε πόσο διαφορετικά κάλυπταν/μετέδιδαν τα γεγονότα (πυρκαγιές 2021 πχ.) στους προηγούμενους εργοδότες τους (open και real).
Κι απ' την ανάποδη εντυπωσιακή είναι και του Στραβελάκη (σκαι -> open και real).

Αλλά έτσι πάνε αυτά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Άκυρο βεβαια το σχόλιο που εκανα πρίν.... σε μια τέτοια περιπτωση και αν υπάρχουν τέτοιες ενδειξεις περι μη συντηρησης, μη συμμορφωσης με ευρωπαϊκες οδηγίες κτλ δεν θα εβαζα πουθενα καμια υπογραφή. Θα προτιμουσα να μεινω χωρίς δουλειά. Απο το να εχω μετά τέτοιες εξελίξεις.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,079 μηνύματα.
Θα καταδικαστούν ο Σταθμάρχης και τίποτα άλλοι 2-3 έτσι για τα μάτια του κόσμου και θα κουκουλωθεί η υπόθεση. Σύντομα θα ξεχαστεί.

Η ουσία του προβλήματος ούτε που θα προσεγγιστεί έστω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Θα καταδικαστούν ο Σταθμάρχης και τίποτα άλλοι 2-3 έτσι για τα μάτια του κόσμου και θα κουκουλωθεί η υπόθεση. Σύντομα θα ξεχαστεί.

Η ουσία του προβλήματος ούτε που θα προσεγγιστεί έστω.
Εγώ θέλω να βγει στην δημοσιότητα ότι μας τράβηξε στο δικαστήριο η Κομισιόν για αυτό το θέμα πριν 3 εβδομάδες. ΓΙΑΤΙ να τιμωρηθεί μόνο ο σταθμάρχης και όχι και αυτοί τους οποίους το δικαστήριο κατηγορεί; Αλλά τι λέω και εγώ, περιμένουν να περάσει η μπόρα και να το θάψουν και να συνεχίσουν τα καρναβάλια.
Κάθε ημέρα που περνάει τόσο πιο πολύ αναρωτιέμαι αν αξίζει να μένει κάποιος σε μια τέτοια χώρα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,079 μηνύματα.
Εγώ θέλω να βγει στην δημοσιότητα ότι μας τράβηξε στο δικαστήριο η Κομισιόν για αυτό το θέμα πριν 3 εβδομάδες. ΓΙΑΤΙ να τιμωρηθεί μόνο ο σταθμάρχης και όχι και αυτοί τους οποίους το δικαστήριο κατηγορεί; Αλλά τι λέω και εγώ, περιμένουν να περάσει η μπόρα και να το θάψουν και να συνεχίσουν τα καρναβάλια.
Κάθε ημέρα που περνάει τόσο πιο πολύ αναρωτιέμαι αν αξίζει να μένει κάποιος σε μια τέτοια χώρα
Η χώρα πρέπει να νοικοκυρευτεί όχι να εγκαταλειφθεί.

Κάτι που δεν θα γίνει φυσικά. Μακάρι ο άδικος χαμός τους να γίνονταν ένα είδος " θυσίας " για κάτι καλλίτερο. Αυτό θα ήταν σίγουρα ο ύψιστος σεβασμός προς τους αδικοχαμένους αλλά όλοι ξέρουμε πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο. Όσα δυστυχήματα και να γίνουν θα χύνουν οι πολιτικοί πέντε δάκρυα, θα ωρύονται τα πρωϊνάδικα και σε λίγες μέρες θα ασχολούμαστε πάλι με το ζεϊμπέκικο του Μπισμπίκη για τη Βανδή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εγώ θέλω να βγει στην δημοσιότητα ότι μας τράβηξε στο δικαστήριο η Κομισιόν για αυτό το θέμα πριν 3 εβδομάδες. ΓΙΑΤΙ να τιμωρηθεί μόνο ο σταθμάρχης και όχι και αυτοί τους οποίους το δικαστήριο κατηγορεί; Αλλά τι λέω και εγώ, περιμένουν να περάσει η μπόρα και να το θάψουν και να συνεχίσουν τα καρναβάλια.
Κάθε ημέρα που περνάει τόσο πιο πολύ αναρωτιέμαι αν αξίζει να μένει κάποιος σε μια τέτοια χώρα

Αυτά θα τα ψάξει ένας καλός συνηγορος.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,747 μηνύματα.
Αρχιζουν και ψελλιζουν οτι οι επιβατες ηταν πολλοι περισσοτεροι αφου μπαινουν ειδικα απο καποιους σταθμους χωρις εισητηριο και βγαζουν ΜΕΣΑ.
Για αυτο δεν λεει η εταιρια επιβατες.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.Που σημαινει παραπανω νεκροι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και βεβαια επιβεβαιωνεται το ρεπορταζ του Χατζηνικολαου.
ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ!!!!

Αν θέλετε δικαιοσύνη, να τιμωρείτε τους πάντες, όχι μόνο αυτούς που είναι εύκολο να τιμωρηθούν. Και κάτι ακόμα για να μην λέμε μπαρούφες. Οι άνθρωποι που πενθούν, έχουν έντονα συναισθήματα αυτήν την στιγμή, και γενικά υπάρχει μια βαριά ατμόσφαιρα σε όλους μας. Ας μην επωμίζεται την οργή ολόκληρου του λαού ένας κακομοίρης. Δεν είναι δύσκολο να βρεθούμε στην θέση του. Έγκλημα τέτοιων διαστάσεων, μπορεί να μην είναι εφικτό να διαπράξουμε, αλλά εξ αμελείας μας, όλοι μπορούμε να κάνουμε μοιραίο λάθος.

Αφήστε κάτω τα τσεκούρια, και μάθετε να αγαπάτε λίγο παραπάνω.
Το οτι δεν φταιει μονο ο ενας ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ,ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΥΘΥΝΟ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΜΑΛΆΚΑ ΞΕΡΟΛΑ,ΩΧ ΑΔΕΛΦΕ ΣΙΓΑ......ΑΠΕΧΕΙ ΑΙΩΝΕΣ.Συνελθε.
Αυτο δεν ειναι ενα λαθακι.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΜΑΛΆΚΑ
 

Συνημμένα

  • 1677758089152.png
    1677758089152.png
    756.8 KB · Εμφανίσεις: 33
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Αυτά θα τα ψάξει ένας καλός συνηγορος.
Εδώ Ελλάδα αποκλείεται, μόνο αν το ευρωπαϊκό δικαστήριο βάλει το χέρι της και προσλάβει εκείνο δικό του συνηγορο, όχι αυτούς τους εδώ της Ελλάδας που τους λαδωνουν για να θάψουν την λάσπη. Πολύ θέλω να το δω αυτό το έργο. Για να δούμε η Ούρσουλα αν θα κάνει τίποτα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,640 μηνύματα.
Βλέπω ότι υπήρχαν λαθραίοι επιβάτες μέσα στο τρένο και μάλιστα αυτό είναι μια τακτική που γίνεται συχνά. Εγώ μα ρωτήσω γιατί αφήνει η εταιρεία να μπαίνουν άτομα χωρίς εισιτήριο στο τρένο;; Τώρα που να ξέρουμε ποσά είναι τα θύματα και το σημαντικότερο ποιοι είναι τα θύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,617 μηνύματα.
Θα ξαναμπείτε σε τρένο στην Ελλάδα?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Η χώρα πρέπει να νοικοκυρευτεί όχι να εγκαταλειφθεί.

Κάτι που δεν θα γίνει φυσικά
Συμφωνώ αλλά να καθόμαστε να πεθάνουμε εδώ πέρα μέχρι και μπας και βάλουν μυαλό οι οικογένειες "δυναστείες" που παίζουν μπαλάκι την μοίρα της Ελλάδας από πριν καν η Ελλάδα γίνει κράτος; Δεν αξιζει, πάρτε βαλίτσες και σηκωθείτε φύγετε αν υπάρχει δυνατότητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βλέπω ότι υπήρχαν λαθραίοι επιβάτες μέσα στο τρένο και μάλιστα αυτό είναι μια τακτική που γίνεται συχνά. Εγώ μα ρωτήσω γιατί αφήνει η εταιρεία να μπαίνουν άτομα χωρίς εισιτήριο στο τρένο;;
Δεν έχουν ελεγκτές. Στον προαστιακό στην Αθήνα έχουν τα τελευταία χρόνια, αλλά σε κάτι επαρχίες τζιφος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ξαναμπείτε σε τρένο στην Ελλάδα?
Εγώ αναγκαστικά. Και θα τρέμει η ψυχή μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Στον προαστιακό υπάρχουν εισπράκτορες οχι ελεγκτές. Την δουλειά αυτη την κάνουν οι οδηγοί που μετά απο λιγο κλειδώνουν την καμπίνα και βγαινουν να εισπράξουν. Στην γραμμή Αθηνα - Χαλκιδα αυτο γίνεται. Όλοι πληρώνουν και οι αλλοδαποί που κατεβαίνουν στην δομή της Μαλακάσας.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Βλέπω ότι υπήρχαν λαθραίοι επιβάτες μέσα στο τρένο και μάλιστα αυτό είναι μια τακτική που γίνεται συχνά. Εγώ μα ρωτήσω γιατί αφήνει η εταιρεία να μπαίνουν άτομα χωρίς εισιτήριο στο τρένο;; Τώρα που να ξέρουμε ποσά είναι τα θύματα και το σημαντικότερο ποιοι είναι τα θύματα.
Μπαινουν γτ πολλοι "σταθμοι" δεν εχουν εκδοτηρια ή λογω αργοποριας τους λενε μπειτε μεσα να κοψετε. Π.χ απο σινδο συνήθως μπαινουν και κοβουν μεσα. Μονο οταν φευγεις π.χ απο θεσσαλονικη δεν επιτρεπεται να το κανεις...(υπαρχουν και ατομα που νομιζουν οτι δεν θα τους παρουν χαμπαρι και θα κινηθουν τζαμπα)
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,920 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα ξαναμπείτε σε τρένο στην Ελλάδα?
Εγώ έπαιρνα τρένο πέρα απ'τό ότι μου άρεσε σάν διαδρομή περισσότερο αλλά επειδή φοβόμουν τα ΚΤΕΛ.

Ελπίζω μετά απ'αυτό να βάλουν μυαλό, να διακοπεί κάθε λειτουργία του ΟΣΕ καί να φτιάξουν εξ ολοκλήρου τις γραμμές.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Μόλις βγήκε απέξω ότι το τμήμα Πλακεντίας - αεροδρόμιο του προαστιακού ΚΑΙ μέτρο δεν έχει σύστημα σηματοδότησης.
Παμε να βαρεσουμε το κεφάλι μας στον τοίχο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ έπαιρνα τρένο πέρα απ'τό ότι μου άρεσε σάν διαδρομή περισσότερο αλλά επειδή φοβόμουν τα ΚΤΕΛ.

Ελπίζω μετά απ'αυτό να βάλουν μυαλό, να διακοπεί κάθε λειτουργία του ΟΣΕ καί να φτιάξουν εξ ολοκλήρου τις γραμμές.
Σιγα μην το κάνουν. Μόνο τα λεφτά τους νοιάζουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top