Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη (28/2/23)

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,746 μηνύματα.
Ώρες ώρες σκέφτομαι τι παιχνίδια παίζει η τύχη: η μητέρα της Μαρθης λέει πως η κόρη της και η κολλητή της έχασαν το προηγούμενο τρένο, ο γιος μου θα έπαιρνε εκείνο το τρένο, αν δεν είχε πρόσκληση να μείνει ένα ακόμη βράδυ στο Βόλο.

Λες και είμαστε μαριονέτες και κάποιος κουνάει τα σχοινια.
Βεβαθως το λεμε και τυχη.Με την εννοια του ....τυχαιου..και οχι τυχερου.Διοτι κανενας θεος δεν νομιζω να θελει να πεθανει ενα παιδι και να σκοτωθει ενα αλλο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Είναι αξιοπρόσεκτο πάντως πως υποτιθέμενες ιδιωτικές επιχειρήσεις όπως ΜΜΕ, κανάλια, ειδησεογραφικά σαιτ κλπ είναι τόσο άμεσα εξαρτημένα από το κράτος και την κεντρική κυβέρνηση.

Προφανώς γιατι όσο ανεβαίνεις και έχεις επιρροή συναντάς και τους άλλους στην κορυφή.

Απο τη μία οι επιχειρηματίες απο την άλλη οι κρατικοί αξιωματούχοι.

Σκέψου σαν απλός αξιωματικός εισαι καθημερινός δε σε ξέρει κανείς... αν ομως γινεις πχ αρχηγος σε κάποιο σωμα... αμεσως εχεις τα κινητα της κυβέρνησης... κτυπάει το τηλ. Κυριακος.... ο πρωθυπουργος... ελα κυριε πρωθυπουργε πείτε μου τι κανετε πως περάσατε το σαββατοκυριακο... κτλ κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Μου έκανε εντύπωση και η τύχη αυτού του παιδιού
Δεν ήταν να παιθανει αυτός..δεν είναι θέμα τύχης..δεν εξυπηρετεί το "σενάριο"..το ανέφερες πριν, είμαστε απλές μαριονέτες.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,044 μηνύματα.
417694574_915918863871117_3619614309138699501_n.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Να υπενθυμίσουμε, βέβαια, πως Πρόεδρος και Εισαγγελέας του ΑΠ συμβούλεψαν 2 από τους γονείς των αδικοχαμένων θυμάτων να στραφούν στην Εκκλησία για παρηγοριά και βοήθεια.

Καλά πήγε αυτό.

Ε καλά τωρα αφου και ο εισαγγελέας του ΑΠ διορισμένος απο τη κυβέρνηση ειναι. Γιατι η ΠτΔ πως μπήκε , με θετικη εισηγηση Μητσοτάκη και άλλων.

Αφου δικούς τους βάζουν σε αυτές τις θέσεις και αλοίμονο αν τύχει και πρέπει να επιλέξεις αναμεσα στη δικαιοσύνη και τις δημόσιες σχέσεις. Στη πρώτη περίπτωση στην οποία θα επέλεγα εγώ... πρέπει να είσαι απιστευτα δυνατός για να αντιταχθείς όλους αυτους και με πολλές καβάτζες και απο την άλλη δεν θα προλάβεις κιολας ρε φιλε γιατι θα σε καθαρίσουν Και δεν θα το κάνουν αυτοι θα βάλουν αλλούς να το κάνουν. Για να μη φανούν αυτοί.... κλασσικές Μακιαβελικές τεχνικές.

Οταν λέω καθαρισουν δεν εννοω φυσικά δολοφονία.... πραγματική.

Αλλα υπάρχουν και άλλου είδους πχ η εργασιακή... σε πετάνε απο μια θέση.

Δυστυχώς για τις οικογένειες των θυμάτων το μόνο που έχω να πώ ειναι οτι έμπλεξαν.

Έχουν όμως μια καλή επιλογή. Τον Κούγια.

Ο Κούγιας αφενος ειναι χορτάτος πλέον στα 70+ του απο δοξες λεφτά και γυναίκες... και αφετέρου απο το τρόπο που κινείται και κράζει δείχνει οτι τουλάχιστον πρίν φυγει απο το ματαιο τουτο κόσμο ... σε 10-15 μπορει και παραπάνω χρονια τη τελευταια περίοδο της ζωής του θα κοιτάξει να τους σκίσει. Μάλλον αυτο έχει επιλέξει και σε αυτό με βρίσκει σύμφωνο και αν χρειάζοταν και σύμμαχο.

Μ αρέσουν αυτές οι μάχες.... των σκληρών δίκαιων όχι του φραμπαλά και των δημοσιοσχετιστών.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Θα σου πω κάτι.. και όπως θέλεις πάρτο . φταίει το κράτος πράγματι, αλλά ακόμα και αν όλα ήταν στη θέση τους και λειτουργούσαν άψογα, το ατύχημα πάλι θα γινοταν και τα παιδιά θα πεθαιναν ούτως η άλλως. Αν σε κυνηγάει ο διάβολος , δύσκολα γλυτώνεις και μην με ρωτήσεις γιατί σε κυνηγάει...δες την σειρά των ταινιών "βλέπω το θανατο σου" και ίσως καταλάβεις..
Καταλαβαίνω τι λες, και προσωπικά εντάξει, και εγώ το πιστεύω αυτό. Είναι σαν την έκφραση "τόσο λάδι έχει η καντήλα μου", αν την έχεις ακούσει. Αλλά και να μην κάνεις τίποτα; Να μην διαμαρτυρηθείς; Δε γίνεται, απλά δεν το δέχομαι. Μου κάθεται άσχημα, πώς να στο πω. Ειδικά όταν βλέπεις με τι αλαζονεία φέρονται ορισμένοι που βρίσκονταν σε κάποιες θέσεις νευραλγικές. Ο άλλος ο έξυπνος στην επιτροπή έκανε και αστειάκια. "Διασκέδαζε".
Δε λέω άλλα γιατί δεν έχει νόημα, μόνο εγώ νευριάζω και πονοκεφαλιάζω, και απλά θα τους βρίσω. Και έτσι δεν κερδίζουμε τίποτα, ούτε τιμάμε τα παιδιά και τα υπόλοιπα θύματα.
Απλά συνεχίζω, ακόμη και τώρα, να ελπίζω ότι θα αποδωθούν ευθύνες. Με τον έναν, ή τον άλλον τρόπο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες, και προσωπικά εντάξει, και εγώ το πιστεύω αυτό. Είναι σαν την έκφραση "τόσο λάδι έχει η καντήλα μου", αν την έχεις ακούσει. Αλλά και να μην κάνεις τίποτα; Να μην διαμαρτυρηθείς; Δε γίνεται, απλά δεν το δέχομαι. Μου κάθεται άσχημα, πώς να στο πω. Ειδικά όταν βλέπεις με τι αλαζονεία φέρονται ορισμένοι που βρίσκονταν σε κάποιες θέσεις νευραλγικές. Ο άλλος ο έξυπνος στην επιτροπή έκανε και αστειάκια. "Διασκέδαζε".
Δε λέω άλλα γιατί δεν έχει νόημα, μόνο εγώ νευριάζω και πονοκεφαλιάζω, και απλά θα τους βρίσω. Και έτσι δεν κερδίζουμε τίποτα, ούτε τιμάμε τα παιδιά και τα υπόλοιπα θύματα.
Απλά συνεχίζω, ακόμη και τώρα, να ελπίζω ότι θα αποδωθούν ευθύνες. Με τον έναν, ή τον άλλον τρόπο.

Τους πάς μέχρι τέλους εννοείται δεν το αφήνεις.

Κοιτα ο ανθρωπινος οργανισμός έτσι λειτουργει... ξεχνάει οχι μονο τις χάρες αλλα και απο που ξεκίνησε. Σηκώνει κεφάλι και κοιτάζει υπεροπτικά.... μέχρι να ξαναγυρισει εκει που ηταν. Νομιζω ειναι πλέον μια ανθρώπινη ιδιοτητα που οσο και αν τη κράξουμε απλά θα υπάρχει.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες, και προσωπικά εντάξει, και εγώ το πιστεύω αυτό. Είναι σαν την έκφραση "τόσο λάδι έχει η καντήλα μου", αν την έχεις ακούσει. Αλλά και να μην κάνεις τίποτα; Να μην διαμαρτυρηθείς; Δε γίνεται, απλά δεν το δέχομαι. Μου κάθεται άσχημα, πώς να στο πω. Ειδικά όταν βλέπεις με τι αλαζονεία φέρονται ορισμένοι που βρίσκονταν σε κάποιες θέσεις νευραλγικές. Ο άλλος ο έξυπνος στην επιτροπή έκανε και αστειάκια. "Διασκέδαζε".
Δε λέω άλλα γιατί δεν έχει νόημα, μόνο εγώ νευριάζω και πονοκεφαλιάζω, και απλά θα τους βρίσω. Και έτσι δεν κερδίζουμε τίποτα, ούτε τιμάμε τα παιδιά και τα υπόλοιπα θύματα.
Απλά συνεχίζω, ακόμη και τώρα, να ελπίζω ότι θα αποδωθούν ευθύνες. Με τον έναν, ή τον άλλον τρόπο.
Όποιος κάνει αστείακια με αυτό το θέμα είναι γελοίος, γα να μην πω καμιά πιο βαριά λέξη.. τα παιδιά που έφυγαν είναι παιδιά μας..είναι τραγωδία ...και δεν πρέπει να μιλάει κανένας..σεβασμός στους γονείς πάνω από όλα..

Δεν ξέρω τι δικαιοσύνη μπορεί να αποδοθεί σε αυτή την περίπτωση γιατί τα παιδια δυστυχώς δεν γυρίζουν πίσω..
Θέλω να πιστεύω ότι εκεί που πήγαν είναι καλύτερα από εδώ και ήταν τυχερά που έφυγαν..αλλιώς δεν έχει νόημα η ζωή..είναι όλα μάταια!
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,080 μηνύματα.
Ο Έλληνας βρίσκεται σε ένα παρατεταμένο, διαρκές μούδιασμα, μια παράλυση, μια άνευ όρων αποδοχή ότι τα πάντα είναι διεφθαρμένα και πρέπει να ζήσουμε με αυτό, ότι είναι φυσιολογικό. Ένας χρόνος κλείνει από την εθνική τραγωδία των Τεμπών και όλοι, εμμέσως πλην σαφώς, έχουμε αποδεχτεί ότι δεν πρόκειται να τιμωρηθεί κανένας (εκτός ίσως από κάναν σταθμάρχη.) Αυτή η απάθειά μας έχει αρχίζει ειλικρινά να με τρομάζει.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι ο Αγοραστός παραδέχτηκε ότι έκανε ότι μπορούσε για να καλύψει τον αριθμό των νεκρών με εντολές της Κυβέρνησης
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,617 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,077 μηνύματα.
Ζούμε στην χώρα όπου όλα τα κανάλια έχουν δείξει συνέντευξη του παλαιοχριστιανού αλλά ούτε μια εκπροσώπηση της Καρυστιανού.
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 718 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δε κτλβνω είναι που τα βάλανε τα γ....να τα λεφτά που δόθηκαν στην Ελλάδα για τα συστήματα ασφαλείας;; Και χάθηκαν 57 ψυχές ετσι...Επειδή πόσοι ανθρωποι (αν μπορούν να ονομαστούν έτσι) ευθύνης αμέλησαν την ασφάλεια εκατομμυρίων ανθρωπων...Πιάστε έναν έναν υπουργούς μεταφορών τι έγιναν αυτά τα λεφτά;;; Τα βάλανε σε βίλες κ χόρτο; Τα βάλανε στο δημόσιο; Τα βάλανε εκεί που ξέρουν; Τι τα κάνανε κ ήταν πιο σημαντικό από το να σωθούν ζωές;;; Κ μετά από αυτό που έγινε θα κάνουν το καθήκον τους κ ας πονέσει η τσέπη τους;;;; Φοβάμαι πως όχι... R.I.P.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δε κτλβνω είναι που τα βάλανε τα γ....να τα λεφτά που δόθηκαν στην Ελλάδα για τα συστήματα ασφαλείας;; Και χάθηκαν 57 ψυχές ετσι...Επειδή πόσοι ανθρωποι (αν μπορούν να ονομαστούν έτσι) ευθύνης αμέλησαν την ασφάλεια εκατομμυρίων ανθρωπων...Πιάστε έναν έναν υπουργούς μεταφορών τι έγιναν αυτά τα λεφτά;;; Τα βάλανε σε βίλες κ χόρτο; Τα βάλανε στο δημόσιο; Τα βάλανε εκεί που ξέρουν; Τι τα κάνανε κ ήταν πιο σημαντικό από το να σωθούν ζωές;;; Κ μετά από αυτό που έγινε θα κάνουν το καθήκον τους κ ας πονέσει η τσέπη τους;;;; Φοβάμαι πως όχι... R.I.P.
Ε πού λες να τα έβαλαν ρε Μήτσο; Απλό, ως συνήθως τα έφαγαν, δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Λες και δεν τους ξέρουμε.
Τώρα θα τους μάθουμε;
Καλή η απορία σου δηλαδή όπως και αυτά που λες, μόνο που στην γελοιότητα που θέλει να ονομάζεται ελληνικό κράτος δυστυχώς δεν μπορούν να εφαρμοστούν αυτά.
 

Μήτσος10

Δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών. Έχει γράψει 718 μηνύματα.
Ε πού λες να τα έβαλαν ρε Μήτσο; Απλό, ως συνήθως τα έφαγαν, δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Λες και δεν τους ξέρουμε.
Τώρα θα τους μάθουμε;
Καλή η απορία σου δηλαδή όπως και αυτά που λες, μόνο που στην γελοιότητα που θέλει να ονομάζεται ελληνικό κράτος δυστυχώς δεν μπορούν να εμαρμοστούν αυτά.
Δυστυχώς ένα μπ...ελο είμαστε.... Από τύχη ζούμε... Απορώ αυτοι άνθρωποι πως κοιμούνται τα βράδια; Ξέροντας ότι έχουν πάρει τόσους ανθρώπους στον λαιμό τους; Πώς μπορεί ένας άνθρωπος να συνεχίζει να ζει, ξέροντας ότι με τη δική του αμέλεια σκότωσε, μαζί με τα 57 παιδιά, άλλους τόσους συγγενείς τους κ έκλεισε άλλα τόσα σπίτια; Δεν είναι άνθρωποι αυτοί ρε γαμώτο;;; Πώς το κάνουν;;;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,077 μηνύματα.
Πάντως πέρα από κάθε πλάκα, αξίζουν πολλά μπράβο το ότι σε αυτή τη χώρα επί τέλους βρέθηκε μια αυτοοργανωμένη κίνηση απαγκιστρωμένη από κάθε κόμμα. Οι αυριανές εκδηλώσεις του συλλόγου συγγενών θυμάτων των Τεμπών υπό την Καρυστιανού πρέπει να στηριχθούν. Πρέπει να στηριχθούν γιατί εκτός του ηθικού ζητήματος είναι και για πρώτη φορά μια πρωτοβουλία που δεν αφήνεται να καπηλευτεί από κόμματα.

Πολλά κόμματα με χυδαίο τρόπο προσπάθησαν πέρυσι να καπηλευτούν το ζήτημα.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Δυστυχώς ένα μπ...ελο είμαστε.... Από τύχη ζούμε... Απορώ αυτοι άνθρωποι πως κοιμούνται τα βράδια; Ξέροντας ότι έχουν πάρει τόσους ανθρώπους στον λαιμό τους; Πώς μπορεί ένας άνθρωπος να συνεχίζει να ζει, ξέροντας ότι με τη δική του αμέλεια σκότωσε, μαζί με τα 57 παιδιά, άλλους τόσους συγγενείς τους κ έκλεισε άλλα τόσα σπίτια; Δεν είναι άνθρωποι αυτοί ρε γαμώτο;;; Πώς το κάνουν;;;
Αν τους ένοιαζε καν αυτό, δε θα είχαν το κουράγιο ποτέ να συνεχίσουν τις καριέρες τους στην πολιτική.
Όμως δυστυχώς, είναι πολιτικοί. Αρκεί να σου πω ότι λίγες μόλις μέρες πριν το δυστύχημα ο ίδιος ο Καραμανλής διαβεβαίωνε στη Βουλή ότι τα τρένα είναι ασφαλές μέσο μετακίνησης. Ξέχασε απλά να πει ότι δε θα έβαζε ποτέ το δικό του παιδί μέσα.
Άστο, αν το πιάσεις και δεις τι σαπίλα κρύβεται... Άστο. Δεν είναι ότι δεν το ξέραμε, απλά με το δυστύχημα το καταλάβαμε πολύ καλύτερα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,076 μηνύματα.
Γαμώτο.. ο άδικος θάνατος δεν ξεπερνιέται ποτέ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top