Τί είναι αυτό που το λένε Αγάπη;

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Καλώς την καλοκαιρινή Μαργαρίτα.
Αυτή τη φορά δεν θα γράψω κατεβατά, γιατί θα είναι καταχρηστικό και θα καταντήσει όντως ξύλινο.
Και τη ξύλινο.. από μασίφ οξιά!

Αυτή τη φορά δεν βρήκα πολλά σημεία που να διαφωνώ ή να χρειάζεται να σχολιάσω.
Μια χαρά τα γράφεις.
Οπότε στέκομαι στα ελάχιστα.
πραγματικα με εχει γοητευση -ιντριγκαρει το μυαλο τους !
Πάντως μην ιντριγκάρεσαι με τον πρόεδρο των ΚΑΠΗ.
Να, αυτά χάνουμε οι εμείς οι πρεσβύτεροι. Τι πρεσβύτεροι δηλαδή... πρεσβύτατοι είναι το ακριβές.
Μαλλον δεν μπορω να πιασω το point σου στην εν λογο περιπτωση γιατι εγω προσωπικα αντιλαμβανομαι διαφορετικα την ερωτικη αγαπη ,την συναδελφικη ,την φιλικη κ.ο.κ.
Τη σχέση βρε αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά. Και έτσι είναι. Ισχύει για όλους.
Η αγάπη όμως, δεν είναι τι νιώθεις. Μάλιστα έχει την υπεροχή να μην εξαρτάται καν από αυτό που νιώθεις.
Μπορεί ακόμα και πάνω στην οργή να ενεργήσεις με αγάπη!
Το 'σε αγαπω' ειμαι ενας ανθρωπος που το λεω συνεχεια εκει που το αισθανομαι πραγματικα
Άντε, με το καλό να το δω κι εγώ.
και οταν βλεπω οτι ο αλλος εχει την αναγκη να το ακουσει
Όλοι έχουμε ανάγκη να το ακούμε. Αλλά πολύ περισσότερο να το βιώνουμε.
Βλέπεις, υπάρχει το εξής ζήτημα.
Αν μέσα μας νιώθουμε ότι αγαπάμε κάποιον αλλά αυτός δεν το εισπράττει επειδή αντί για καλό συχνά του κάνουμε κακό, (πχ ένας κακός σύζυγος) η αγάπη γίνεται μόνο ιδέα. Δεν έχει πρακτικό αντίκρυσμα.
Η λεξη ειναι μια και δεν αλλαζει το παραμικρο ουτε στον τονισμο της αλλα ουτε και στην γραμματικη της ..Αλλαζει ομως ολοκληρωτικα την συναισθηματικη της αξια ,αρα πως λοιπον μια λεξη που ειναι ερμαιο των συναισθηματων δεν ανηκει σε αυτα ?
Δεν είμαι κυνηγός ορθογραφικών ή συντακτικών λαθών. Οπότε δεν με απασχόλησε έτσι.
Η αγάπη δεν είναι έρμαιο των συναισθημάτων. Αντιθέτως είναι πολύ πάνω από αυτά.

Έγραψα παραπάνω ότι Αγάπη μπορεί να εκδηλωθεί ακόμα και σε αρνητικά συναισθήματα ακριβώς επειδή μπορώ να το ΕΠΙΛΕΞΩ.
Δες ένα πολύ απλό παράδειγμα έτσι για καλύτερη κατανόηση.
Τονίζω είναι απλά παράδειγμα και θα το βασίσω στα γυναικεία αισθητήριά σου.

Μεθαύριο που θα είσαι μαμά, μπαίνεις μια μέρα στο υπνοδωμάτιο του παιδιού σου και βλέπεις ότι έχει ζωγραφίσει με ανεξίτηλο μαρκαδόρο όλους τους τοίχους.
Έστω νιώθεις το μάτι σου να τείνει να στρίψει 180 μοίρες, να βγει έξω μόνο το λευκό μέρος.
Μόλις την περασμένη εβδομάδα το βάψατε με τον άντρα σου. Έχει ακόμα υπολείμματα από μπογιές στα νύχια σου.

Τι επιλέγεις;
1. Πλακώνεις το παιδί στις σφαλιάρες να μάθει να μην το ξανακάνει το σκασμένο.
2. Επειδή είσαι καλή μαμά, λες στον άντρα σου να το πλακώσει στις σφαλιάρες.
3. Του εξηγείς με τρόπο που να μπορεί να το καταλάβει, ότι δεν έπρεπε να το κάνει αυτό και πως ακόμα καλό θα ήταν να μην το ξανακάνει. Μετά σκέφτεσαι με ποιον τρόπο θα το παρουσιάσεις στον άντρα σου για να μην γίνει κι αυτός έξω φρενών. Μάλιστα στο τέλος, όλο αυτό μπορεί να καταλήξει σε μια οικογενειακή αγκαλίτσα για τρεις.

Αν... λέω ΑΝ επιλέξεις το 3ο, δεν βλέπεις ότι η Αγάπη ΔΕΝ είναι έρμαιο των συναισθημάτων, αλλά αρκετά μεγαλύτερη ώστε να μπορεί να χωρέσει όλα τα συναισθήματα;


Και ομως ετσι παρουσιαζεται στην σχολη που προσφατα ξεκινησα να παρακολουθω
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για την απόφασή σου! Εύχομαι τα καλύτερα.

Σε ότι αφορά τους καθηγητές της σχολής, δεν μπορώ να κρίνω τι σας διδάσκουν αν δεν μιλήσω ο ίδιος μαζί τους.
Να θυμάσαι ότι σε κάθε κατεύθυνση ιδιαίτερα στην ακαδημαϊκή αλλά και βαθύτερα ερευνητικά επιστημονική, εμπλέκεται πάντα ΚΑΙ η προσωπική άποψη του επιστήμονα όπου χωράει, την οποία σου συστήνω φιλικά να μπορείς να την ξεχωρίζεις από αυτό καθαυτό το αντικείμενο της επιστήμης τους.

Ψιλοβλακίτσες λέμε ενίοτε όλοι. Από αυτό δεν εξαιρούνται ούτε οι "ειδικοί".
Από αυτό δεν εξαιρέθηκε ούτε καν αυτός ο θείος Αλβέρτος.

Πάντως, γενικά η επιλογή σπουδών (όποιο κι αν είναι το αντικείμενο) είναι πολύ καλή.
Σου εύχομα ειλικρινά, καλή πρόοδο!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το ΚΑΛΟ ποιο είναι? Και γιατί είναι αυτό?
Καλημέρα!

Πολύ ωραία ερώτηση!
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά.
Εσύ ο ίδιος χαρακτηρίζεις κάποια πράγματα καλά και άλλα κακά;
Αν όχι, φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να σε πιστέψω.
Αν ναι, απαντήσαμε ήδη στο πρώτο ερώτημα. Ήδη για εσένα τον ίδιο, ξέρεις ποιο είναι το καλό και το διαχωρίζεις μια χαρά από οτιδήποτε άλλο.

Το ουσιώδες λοιπόν είναι το δεύτερο ερώτημα.
Αν δηλαδή, αυτό που εσύ προσωπικά θεωρείς καλό είναι ή δεν είναι αντικειμενικά καλό.
Άρα αν υπάρχει ή όχι αντικειμενικά το καλό. Ή μήπως τελικά δεν υπάρχει καλό και κακό;

Ασφαλώς και υπάρχουν παγκόσμιας αποδοχής καλά και κακά.

Αυτό όμως θα ανοίξει ένα άλλο θέμα που δεν θα απαντηθεί με την ίδια λιτότητα κειμένου που απαντήθηκε η πρώτη ερώτηση.
Άνοιξε αν θέλεις μία άλλη θεματική συζήτηση και δεσμεύομαι να συμμετέχω. Αναλόγως και του διαθέσιμου χρόνου βέβαια (όπως ισχύει και για όλους μας φαντάζομαι).

Καλή Κυριακή!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αν η πρόθεση της προσφοράς είναι από καλές προθέσεις, καλώς γίνεται και δεν νομίζω ότι θα έπρεπε ο λαμβάνων να τις "βαθμολογεί".

Εξ άλλου στην πράξη, αν κάποιος θείος σου δώριζε 100.000€ δεν θα ήταν αποδεκτά από εσένα αν πρώτα δεν έψαχνες αν το κάνει επειδή είναι καλός ή επειδή προσπαθεί να γίνει καλός;
Όχι δεν βαθμολογούμε αλλά το παράδειγμά σου είναι βολικό .

Αν είχαμε ένα φίλο που μας ζήλευε όμως και χαιρόταν με την δυστυχία μας και ας ήταν στην πράξη σωστός , δεν θα μας άρεσε που καταπιεζόταν και έλεγχε τα ''ένστικτά '' του.

Αλλά κατάλαβα τι λες , ότι όποιος κάνει το καλό ανεξαρτήτως τι νιώθει αρχικά επειδή είχε το λάθος γονεϊκό περιβάλλον ή οτιδήποτε γίνεται και καλός στο είναι του , αισιόδοξη οπτική μπορώ να πω :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Experience το καλό ποιο είναι? Και γιατί είναι αυτό?
Όταν λέει κάποιος ότι ο φθόνος είναι ''κακός'', μπορεί να το λέει επειδή τρώει το ίδιο το άτομο ( άσε το βλάψιμο των γύρω γιατί θα πεις για χριστιανική ηθική ), οπότε κάνει μια διάκριση καλού κακού που κάνουν όλοι για το ατομικό όφελος τουλάχιστον .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα!

Πολύ ωραία ερώτηση!
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά.
Εσύ ο ίδιος χαρακτηρίζεις κάποια πράγματα καλά και άλλα κακά;
Αν όχι, φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να σε πιστέψω.
Αν ναι, απαντήσαμε ήδη στο πρώτο ερώτημα. Ήδη για εσένα τον ίδιο, ξέρεις ποιο είναι το καλό και το διαχωρίζεις μια χαρά από οτιδήποτε άλλο.

Το ουσιώδες λοιπόν είναι το δεύτερο ερώτημα.
Αν δηλαδή, αυτό που εσύ προσωπικά θεωρείς καλό είναι ή δεν είναι αντικειμενικά καλό.
Άρα αν υπάρχει ή όχι αντικειμενικά το καλό. Ή μήπως τελικά δεν υπάρχει καλό και κακό;

Ασφαλώς και υπάρχουν παγκόσμιας αποδοχής καλά και κακά.

Αυτό όμως θα ανοίξει ένα άλλο θέμα που δεν θα απαντηθεί με την ίδια λιτότητα κειμένου που απαντήθηκε η πρώτη ερώτηση.
Άνοιξε αν θέλεις μία άλλη θεματική συζήτηση και δεσμεύομαι να συμμετέχω. Αναλόγως και του διαθέσιμου χρόνου βέβαια (όπως ισχύει και για όλους μας φαντάζομαι).

Καλή Κυριακή!

Άρα μιλάμε για καθαρά προσωπικό θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν λέει κάποιος ότι ο φθόνος είναι ''κακός'', μπορεί να το λέει επειδή τρώει το ίδιο το άτομο ( άσε το βλάψιμο των γύρω γιατί θα πεις για χριστιανική ηθική ), οπότε κάνει μια διάκριση καλού κακού που κάνουν όλοι για το ατομικό όφελος τουλάχιστον .

Άρα όλα εξετάζονται με βάση το τι θέλει το άτομο. Αν σου αρέσει να φθονείς λοιπόν πως είναι κακό για σένα?
 

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Όχι δεν βαθμολογούμε αλλά το παράδειγμά σου είναι βολικό .
Αν είχαμε ένα φίλο που μας ζήλευε όμως και χαιρόταν με την δυστυχία μας
Βρε Αύρα μου, κατ'αρχάς αυτός μας "κάνει" τον φίλο. Δεν είναι.
Αποσκοπεί σε κάτι άλλο και είναι κοντά μας. Δεν νιώθει φιλία.

Από την άλλη σε περιπτώσεις, (όχι τόσο καταχθόνια όπως του "φίλου" στο παράδειγμά σου) μπορεί καθένας μας να σκεφτεί άσχημα ακόμα και για πραγματικά αγαπημένα πρόσωπα.
Εκεί μπαίνει μπροστά η αδυναμία μας που νικά την Αγάπη μας.
Αν υπάρχει όμως Αγάπη, μετανιώνει, ζητά συγγνώμη αν το κακό είχε εξωτερικευτεί, ή η ίδια η Αγάπη μας μαλώνει που σκεφτήκαμε έτσι.
και ας ήταν στην πράξη σωστός , δεν θα μας άρεσε που καταπιεζόταν και έλεγχε τα ''ένστικτά '' του.
Αν το να είναι κάποιος σύμφωνος με το πρωτόκολλο συμπεριφοράς γίνεται με κίνητρο την υστεροβουλία, δεν υπάρχει αγάπη. Υπάρχει απλά υστεροβουλία.
Εγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους Αγαπούν, ή που έχουν καταλάβει την αξία της Αγάπης και προσπαθούν να την ασκήσουν.

Αλλά κατάλαβα τι λες , ότι όποιος κάνει το καλό ανεξαρτήτως τι νιώθει αρχικά επειδή είχε το λάθος γονεϊκό περιβάλλον ή οτιδήποτε γίνεται και καλός στο είναι του , αισιόδοξη οπτική μπορώ να πω :D
Δεν είπα ότι σε κάθε περίπτωση φταίει το γονικό περιβάλλον, αν και αδιαμφισβήτητα αυτό διαμορφώνει τον πυρήνα της πρώιμης προσωπικότητας.
Ότι είναι δυνατόν ο άνθρωπος να κάνει το καλό παρότι το ένστικτο ΚΑΙ το συναίσθημα εισηγούνται κάτι κακό, είναι επίσης βέβαιο.

Η αισιοδοξία έγκειται στο ότι τελικά ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ, μπορεί να τα καταφέρουμε.
Και ΑΝ το ήθελαν όλοι, ο κόσμος θα ήταν παράδεισος!
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Άρα όλα εξετάζονται με βάση το τι θέλει το άτομο. Αν σου αρέσει να φθονείς λοιπόν πως είναι κακό για σένα?
Όχι μπορεί να εξετάζονται και για τους άλλους απλά θα έλεγες για το χριστιανισμό :D

Και ο Νίτσε δεν έλεγε ότι ο φθόνος των δούλων έβλαψε τους κυρίαρχους που απέκτησαν ενοχές , και αυτό μια ηθική δεν είναι ;

Και άμα πω ο κάθε ένας να είναι αυτό που είναι στη φύση του/ αυτό που θέλει και αυτό μια ηθική είναι . Γιατί να είναι κάθε ένας ότι θέλει ; γιατί είναι καλό αυτό; για την ευημερία του μάλλον , κάπως το μετράω σαν κάτι καλό .

Αν το να είναι κάποιος σύμφωνος με το πρωτόκολλο συμπεριφοράς γίνεται με κίνητρο την υστεροβουλία, δεν υπάρχει αγάπη. Υπάρχει απλά υστεροβουλία.
Εγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους Αγαπούν, ή που έχουν καταλάβει την αξία της Αγάπης και προσπαθούν να την ασκήσουν.
Μπορεί να πει κάποια ''Ζηλεύω τη φίλη μου και έχω ενοχές για αυτό και προσπαθώ να της φέρομαι καλά '' που το κατατάσσεις αυτό ; ότι αυτή είναι μοχθηρή και υστερόβουλη ; σε αυτό αναφέρθηκα.

Αλλιώς δεν γίνεται να τα καταφέρουμε όλοι στην αγάπη, είναι αντιφατικό έτσι όπως το θέτεις .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Άρα μιλάμε για καθαρά προσωπικό θέμα.
Το "Άρα.." ταιριάζει στο ότι το ΚΑΛΟ μπορεί ο καθένας να το εξετάσει προσωπικά. Φυσικά!
Μόνο που έχει δύο όψεις το "νόμισμα".

1. Αν θα το δω απ'την πλευρά του καλού για εμένα που ΔΕΝ κάνει κακό σε κανέναν άλλον, αλλά μάλλον καλό σε όλους,
ή
2. αν το δω από την πλευρά "αφού κάνει καλό σε εμένα, δεν πα να κόψουν το λαιμό τους οι άλλοι".

Αφού όμως οι δύο πλευρές έχουν διαφορετικό ορισμό, προφανώς η επιλογή του "καλού" είναι προσωπική και αυτό μας χαρακτηρίζει όλους.
Άρα όλα εξετάζονται με βάση το τι θέλει το άτομο. Αν σου αρέσει να φθονείς λοιπόν πως είναι κακό για σένα?
Για τουλάχιστον 150 λόγους. Όπως είπα, άνοιξε άλλη ενότητα για να δούμε συγκεκριμένα αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί να πει κάποια ''Ζηλεύω τη φίλη μου και έχω ενοχές για αυτό και προσπαθώ να της φέρομαι καλά '' που το κατατάσσεις αυτό ;
Αύρα έχεις ζηλέψει ποτέ κάτι (έστω κάτι μικρό) σε άνθρωπο που κατά τα λοιπά έχεις καλά αισθήματα γι'αυτόν;
Αν όχι, σε θαυμάζω. Ας επανέλθουμε αν ποτέ το κάνεις.
Αν πάλι σου έχει συμβεί, ένιωσες μετά κάπως άσχημα γι'αυτό;

Αλλιώς δεν γίνεται να τα καταφέρουμε όλοι στην αγάπη, είναι αντιφατικό έτσι όπως το θέτεις .
Το ότι δεν καταφέρνουμε ένα υψηλό ιδανικό, θα πρέπει να μας οδηγήσει σε μία στάση που να "μειώνει" το ιδανικό ή να το κατεβάζει στο επίπεδο που μπορούμε εμείς να το κατέχουμε;

Το ότι ορίζουμε κάτι υπέροχο, δεν το καθιστά λιγότερο υπέροχο το ότι δεν φτάνουμε την υπεροχή του.
Και επιπλέον είναι προτιμότερο να κρατήσουμε μία Αξία ψηλά αλλά να την υπερασπιστούμε στην ολότητά της,
παρά να τη χαμηλώσουμε για να τη βάλουμε στο δικό μας "κουτάκι".
Έτσι, θα υπάρχει πάντα ανοιχτή η εκδοχή να βελτιωθούμε.
Έτσι δεν είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώς την καλοκαιρινή Μαργαρίτα.
Αυτή τη φορά δεν θα γράψω κατεβατά, γιατί θα είναι καταχρηστικό και θα καταντήσει όντως ξύλινο.
Και τη ξύλινο.. από μασίφ οξιά!

Αυτή τη φορά δεν βρήκα πολλά σημεία που να διαφωνώ ή να χρειάζεται να σχολιάσω.
Μια χαρά τα γράφεις.
Οπότε στέκομαι στα ελάχιστα.
Να ξερεις τα βαρια και καλα ξυλα ειναι παντα διαχρονικα και ανεκτιμητης αξιας :)
Πάντως μην ιντριγκάρεσαι με τον πρόεδρο των ΚΑΠΗ.
Να, αυτά χάνουμε οι εμείς οι πρεσβύτεροι. Τι πρεσβύτεροι δηλαδή... πρεσβύτατοι είναι το ακριβές.
Απο τα νεα μυαλα ειπα ιντριγκαρομαι ,εσυ αν δεν κανω λαθος ανηκεις στην κατηγορια του σοφο γεροντα ...
Μην ανυσηχεις παει καιρος που επαψε να με ιντριγκαρει κατι απροσωπο και αγνωστο ,δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια ...
Τη σχέση βρε αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά. Και έτσι είναι. Ισχύει για όλους.
Η αγάπη όμως, δεν είναι τι νιώθεις. Μάλιστα έχει την υπεροχή να μην εξαρτάται καν από αυτό που νιώθεις.
Μπορεί ακόμα και πάνω στην οργή να ενεργήσεις με αγάπη!
Κατσε γιατι θα με στελεις αδιαβαστη εσυ με τις ρητορικες σου απαντησεις ..
αν δεν ειναι αγαπη αυτο που νιωθεις τι ειναι ?

Ισα ισα το παραδειγμα που αναφερεις ειναι ενα ακομα στοιχειο που συμπεριεχεται στην αγαπη αλλα απο ενα αλλο στοιχειο τον θυμο ..Μιλαμε για αρρωστημενη αγαπη...
Εδω βεβαια παμε αλλου ετσι ?Εδω θα μιλησουμε για αλλα στοιχεια που πλαισιονουν ολο αυτο και μαλιστα εχουν παθολογικα αιτια ...
Άντε, με το καλό να το δω κι εγώ.

χαχαχα!
ειπαμε ειμαι σε ηλικα που επιλεγω οι σχεσεις μου και οι εκδηλωσεις των συναισθηματων μου να γινονται μονο κατω απο τις διαπροσωπικες μου σχεσεις και αν εχουν περασει τα δικα μου κριτηρια ...

Αν γινει κατι τετοιο τοτε σιγουρα θα το δεις ..
Όλοι έχουμε ανάγκη να το ακούμε. Αλλά πολύ περισσότερο να το βιώνουμε.
Βλέπεις, υπάρχει το εξής ζήτημα.
Αν μέσα μας νιώθουμε ότι αγαπάμε κάποιον αλλά αυτός δεν το εισπράττει επειδή αντί για καλό συχνά του κάνουμε κακό, (πχ ένας κακός σύζυγος) η αγάπη γίνεται μόνο ιδέα. Δεν έχει πρακτικό αντίκρυσμα.
Πραγματικα τωρα ,οντως δεν μπορω να σε καταλαβω ...
Ενας κακος συζηγος δεν περιλαμβανεται στον ορο αγαπη .Εξαφανιζεται και αυτη μαζι με ολα τα αλλα παρεμφερη συναισθηματα ...

Μην το λες οτι ολοι το εχουμε αναγκη ..Δυστηχως υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ιδεα πως να δωσουν και να παρουν αγαπη .
Μην νομιζεις οτι ειναι στοιχειο που μπορει ο αλλος να το αφομοιωσει ευκολα στην ζωη του και αυτο εξαρτατιαι απο τις βιωματικες του εμπειριες ..
Ενα παιδι ας πουμε, που κακοποιειται και εισπρατει συνεχεια απορριψη ,εχει αφομοιωση οτι ετσι ο αλλος δειχνει μονο το ενδιαφερων του και την υποτιθεμενη "αγαπη ' του .
Αυτο το παιδι συνεχιζει αυτη την παραβατικη συμπεριφορα γιατι δεν ξερει τι θα πει πραγματικη αγαπη και οτι αυτη δεν ερχεται μεσα απο την κακομεταχειρηση και την τιμωρια ..

Μην πας μακρυα ,ποσες περιπτωσεις υπαρχουν που εκδηλωνεται ακομα και στην πιο ερωτικη πραξη που η αγαπη ειναι εκδηλει καθε λεπτο .
Ποσες φορες ακουμε ανθρωπους να αρεσκονται σε βιαιες συνευρευσεις γιατι ετσι εκδηλωνουν την υποτηθεμενη αγαπη και την ηθικη -συναισθηματικη ικανοποιηση που εχυν μαθει στην ζωη τους ?
Δεν είμαι κυνηγός ορθογραφικών ή συντακτικών λαθών. Οπότε δεν με απασχόλησε έτσι.
Η αγάπη δεν είναι έρμαιο των συναισθημάτων. Αντιθέτως είναι πολύ πάνω από αυτά.
Μια απο τα ιδια ..Ποτε δεν θα κρινω τον συνομιλητη μου ουτε για την γραμματικες του γνωσεις ουτε για τιποτε τετοιο ..Ισα ισα τετοιες αναφορες για εμενα κρυβουν αλλες ανασφαλειες και ακυρα επιχειρηματα αντιπροσωπευσεις ιδεων και αποψεων του εκαστοτε συνομιλητη μου ...
Έγραψα παραπάνω ότι Αγάπη μπορεί να εκδηλωθεί ακόμα και σε αρνητικά συναισθήματα ακριβώς επειδή μπορώ να το ΕΠΙΛΕΞΩ.
Δες ένα πολύ απλό παράδειγμα έτσι για καλύτερη κατανόηση.
Τονίζω είναι απλά παράδειγμα και θα το βασίσω στα γυναικεία αισθητήριά σου.

Μεθαύριο που θα είσαι μαμά, μπαίνεις μια μέρα στο υπνοδωμάτιο του παιδιού σου και βλέπεις ότι έχει ζωγραφίσει με ανεξίτηλο μαρκαδόρο όλους τους τοίχους.
Έστω νιώθεις το μάτι σου να τείνει να στρίψει 180 μοίρες, να βγει έξω μόνο το λευκό μέρος.
Μόλις την περασμένη εβδομάδα το βάψατε με τον άντρα σου. Έχει ακόμα υπολείμματα από μπογιές στα νύχια σου.

Τι επιλέγεις;
1. Πλακώνεις το παιδί στις σφαλιάρες να μάθει να μην το ξανακάνει το σκασμένο.
2. Επειδή είσαι καλή μαμά, λες στον άντρα σου να το πλακώσει στις σφαλιάρες.
3. Του εξηγείς με τρόπο που να μπορεί να το καταλάβει, ότι δεν έπρεπε να το κάνει αυτό και πως ακόμα καλό θα ήταν να μην το ξανακάνει. Μετά σκέφτεσαι με ποιον τρόπο θα το παρουσιάσεις στον άντρα σου για να μην γίνει κι αυτός έξω φρενών. Μάλιστα στο τέλος, όλο αυτό μπορεί να καταλήξει σε μια οικογενειακή αγκαλίτσα για τρεις.

Αν... λέω ΑΝ επιλέξεις το 3ο, δεν βλέπεις ότι η Αγάπη ΔΕΝ είναι έρμαιο των συναισθημάτων, αλλά αρκετά μεγαλύτερη ώστε να μπορεί να χωρέσει όλα τα συναισθήματα;
χαχαχα ,γελασα με την δευτερη επιλογη σου .
Αληθεια πιστευεις οτι μια μαμα την κανει καλη το να διαταξει να χειροδικησει καποιος αλλος επανω στο παιδι της ???
Δεν νοιμιζω...το θεωρω πολυ αστειο ολο αυτο για να μην το δω αλλιως ..

Κοιτα να δεις που τυχαινει να ειμαι μαμα και μαλιστα εις διπλουν και μαμα που εχει περασει ολα τα σταδια της εξελικτικης αναπτυξης των παιδιων της ..
Βλεπεις εγω προλαβα και εκανα παιδια πριν χασω λιγο απο την νεανικη μου τρελα ,αλλιως δεν θα μπορουσα να ημουν η μαμα που σκοπευα να ειμαι οταν το αποφασισα ..

Εγω ειμαι 40 για να μην απορεις και να καταλαβαινομαστε λιγακι παραπανω ...

Καμια απο τις τρεις σου επιλογες δεν εχω επιλεξει ..Τεινω λιγακι προς την τριτη αλλα βγαζω τελειως το κομματι του συζηγου και τις αγκαλιτσας .
Εχω ερθει σε αυτη την θεση και οντως μου γυρισε το ματι ,δεν το παιζω καμια υπερανω ,απλα εκανα οτι εκανα παντα σε μια τετοια αναλογη περιπτωση .

Εξηγουσα παντα τα ορια τους .Σε πληροφορω οτι υπηρχε τετοιος τοιχος στο παιδικο δωματιο τους μιας που ηταν ο καθαρα προσωπικος τους χωρος και επρεπε να καταλαβουν οτι εκει μεσα υπαρχει ελευθερια εκφρασης .Ηταν ομως ενα συγκεκριμενος τοιχος που μπορουσαν να εκφραστουν ανετα και αβιαστα και οχι ολοκληρο το σπιτι που επρεπε να αναπτυχθει εκει ενας αλλος ορος ,ο ορος του σεβασμου στο να διατηρω καποια πραγματα αναλυωτα γιατι καποιος κουραστηκε και προσπαθησε πολυ για να τα φτιαξει ...!

Ασε αυτο το κομματι το εχω δουλεψει παρα πολυ μιας και οι αρχικες μου σπουδες αφορουσαν τα παιδαγωγικα και την εξελικτικη ψυχολογια τους !

Στην προκειμενη περιπτωση λοιπον ,η δικη μου αγαπη εχει φροντισει να βαλει ορια για να μην γινει ερμαιο των παρορμητικων συναισθηματων της στιγμης .

Σε καμια περιπτωση αν παραβιαζοταν αυτα τα ορια δεν θα κατεληγα σε αγκαλιτσα με τους τρεις μας .
Αν παραβιαζοταν τα ορια ,στην ουσια αν δεν ακουγε το παιδι σιγουρα θα κρατουσα μια αλφα σταση που να του δειξει αυτα που λεγαμε .
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το ότι δεν καταφέρνουμε ένα υψηλό ιδανικό, θα πρέπει να μας οδηγήσει σε μία στάση που να "μειώνει" το ιδανικό ή να το κατεβάζει στο επίπεδο που μπορούμε εμείς να το κατέχουμε;
Συμφωνώ , μη μας τρώει και ο φθόνος :D

Απλά επειδή είπες είναι θέμα επιλογής και όλοι θα τα καταφέρουμε αλλά προυποθέτεις τελικά και ένα καλό συναίσθημα που δεν είναι θέμα επιλογής , άρα κάποιοι θα τα καταφέρουν καλύτερα από άλλους , θα είναι πιο ''υπέροχοι'' από άλλους.
 

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Να ξερεις τα βαρια και καλα ξυλα ειναι παντα διαχρονικα και ανεκτιμητης αξιας :)
Ααααυτά είναι!
Να, τώρα βλέπω πως έχεις σε όλα δίκιο! Ανακαλώ κάθε προηγούμενη διαφωνία μου :D

Σοβαρά τώρα, νομίζω πως θα πάρει μερικά κατεβατά ακόμα, αλλά νομίζω πως δεν είμαστε μακριά από το να συνεννοηθούμε.

Εξάπαντος ο γραπτός διάλογος δεν προσφέρεται για πολύ βαθιά θέματα.
Ένα σεντόνι κειμένου, στον προφορικό λόγο θα ήταν ζήτημα ενός λεπτού.
Άσε που οι εκφράσεις στο πρόσωπο με κάνουν πολύ χαριτωμένο. Ξέρεις, όταν ξεδιπλώνονται το πλισέ απ'τις ρυτίδες στα μούτρα μου.

Αν έχεις υπομονή λοιπόν, θα μιλήσουμε περισσότερο.
Για την ώρα να αναπαύσω λίγο τα ετοιμοθάνατα ακροδάκτυλά μου και θα επανέλθω.

Απο τα νεα μυαλα ειπα ιντριγκαρομαι ,εσυ αν δεν κανω λαθος ανηκεις στην κατηγορια του σοφο γεροντα ...
Α, ναι! Πάλι οφσάιντ είμαι.
Τι να κάνουμε παιδί μου, ξεχνάω. Ου γαρ έρχεται μόνον το γήρας.

Δεν θα σε κουράσω περισσότερο σήμερα, αλλά μόνο λίγες προτάσεις ακόμα.
Ήξερα ότι μπορούσα να "επενδύσω" στο μητρικό σου ένστικτο για να πετύχω συνεννόηση.
Και οφείλω να παραδεχτώ πως ήταν συγκινητική η ανταπόκρισή σου και τα προσωπικά σου θέματα που συμμερίστηκες δημόσια.
Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και τον άντρα σου και να είστε όλοι καλά και πάντα μια αγκαλιά (έστω και αν για την αγκαλιά στο τέλος δεν κατάλαβες τι έγραψα).

Τέλος, στα 40 σου, μια χαρά πιτσιρίκα είσαι.
Εγώ 40 ήμουν το 40μ.Χ.

- - -

Συμφωνώ , μη μας τρώει και ο φθόνος :D

Απλά επειδή είπες είναι θέμα επιλογής και όλοι θα τα καταφέρουμε αλλά προυποθέτεις τελικά και ένα καλό συναίσθημα που δεν είναι θέμα επιλογής , άρα κάποιοι θα τα καταφέρουν καλύτερα από άλλους , θα είναι πιο ''υπέροχοι'' από άλλους.
Αύρα μου καλή, δεν έγραψα ποτέ ότι η εκδήλωση της αγάπης προϋποθέτει ένα καλό συναίσθημα.
Αντίθετα έγραψα ότι η αγάπη μπορεί να καλύψει όλα τα συναισθήματα χωρίς συναισθηματικές προϋποθέσεις (θετικά και αρνητικά).

Το ότι υπάρχουν άνθρωποι που ΣΕ ΤΟΜΕΙΣ είναι πιο υπέροχοι από εμάς είναι γεγονός και δεν το βρίσκω κακό να το παραδεχόμαστε.
Προσοχή, δεν μιλώ για την εγγενή αξία του ανθρώπου αλλά για τις "επιδόσεις" του σε τομείς.

Ευτυχώς, η αγάπη μοιάζει λίγο με άθλημα αλλά όχι με πρωταθλητισμό.
Δηλαδή χρειάζεται κατ'αρχάς να σε ενδιαφέρει,
μετά να συνειδητοποιείς ότι μπορεί να είσαι λίγο ντεφορμέ
μετά να αρχίσεις την προπόνηση με στόχο μια καλύτερη επίδοση.
Μπορεί να μη σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ, αλλά μια τέτοια πρόθεση και προσπάθεια είναι άξια κάθε τιμής!

Έχεις χιούμορ και γράφεις νηφάλια.
Πολύ ευχάριστη η επικοινωνία μας και σε ευχαριστώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
@hack3r τζάμπα προσπαθείς. Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να ζει έχοντας τα πάντα τακτοποιημένα σε κουτάκια και να ζει τη ζωή του σύμφωνα με αυτά. Πολύ λίγοι άνθρωποι ΘΕΛΟΥΝ και τελικά μπορούν να ξεφύγουν από αυτό και να ζήσουν τη ζωή τους σύμφωνα με το πώς γεννήθηκαν και το πώς απαιτεί ο χαρακτήρας τους γιατί, όπως σού έχω ξαναπεί, αν το κάνουν αυτό πάνε κόντρα στην κοινωνία και αυτό σημαίνει μοναξιά. Έτσι, για χάρη της κοινωνικότητας και την αποδοχής των άλλων, δέχονται να καταπιέζουν τις ανάγκες και τα συναισθήματά τους. Παράλληλα ακυρώνουν και περιθωριοποιούν κάθε τί και καθέναν που είναι διαφορετικός από αυτούς γιατί το διαφορετικό τους φοβίζει και τους θυμίζει τί χάνουν.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ο ανθρωπος εξελισσεται μεσα απο την γνωση ,την θετικοτητα ,την αποδοχη και τον σεβασμο στο κατι διαφορετικο και οχι μεσα απο το εγωιστικο πλαισιο που εχει δημιουργησει μπλοκαρωντας ετσι οποιαδηποτε εισροει διαφορετικων αποψεων .
Καλή και όμορφη μέρα και σε εσένα!!

Συμφωνώ με αυτό που λες, ο ίδιος ο βίος του ανθρώπου είναι μια ακατάπαυστη προσπάθεια να προοδεύσει, να εξελιχθεί.. Αντικαθιστούμε παλιότερη γνώση με νεότερη και αυτή η ανανέωση είναι η ουσία της εξελικτικής διαδικασίας.
Μα οταν μιλαμε για εγωισμο αυτοματα καταριπτεται η εννοια της αλληλεπριδρασης καθαρα και μονο απο αμυντικο χαρακτηρα .
Νομιζω ανθρωπος που δεν ειναι σε θεση να δεχτει και οχι απαραιτητα να υιοθετηση μια διαφορετικη αποψη δεν μπορει να συνυπαρξει αρμονικα μεσα σε κατι τετοιο ..
Τώρα, πάνω σε αυτό....προσωπικά δεν θεωρώ πως η αλληλεπίδραση παύει με τον εγωισμό...Δεν είναι όλοι στον ίδιο βαθμό εγωιστές, αλλά και η αλληλεπίδραση με έναν εγωιστικό και αμυνόμενο χαρακτήρα πάλι μπορεί να προσφέρει στην εκμάθηση της αγάπης στο άλλο άτομο δια μέσου της υπομονής και της ανοχής...Γενικά μιλώντας, γιατί η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Στο εν λογο παρδειγμα θα πω ,πως φιλοι που σου χαιδευουν τα αυτια ειτε σε ενα χωρισμο ειτε σε μια οποιαδηποτε αντιπαραθεση σου ή διαφωνια σου με κατι, δεν ειναι φιλοι για εμενα .
Χμμμμμ.....Δεν είμαι τοσο απολυτη....Οι περισσότεροι το κάνουν από "αγάπη", γιατί θέλουν να σε στηρίξουν στη δυσκολία σου και να σε ανεβάσουν ψυχολογικά...Ας πούμε, κάτι σαν τη μαμα που κακομαθαίνει το παιδί κανοντας του όλα τα χατίρια - θέλω να πω, πως σκοπός της φυσικά και δεν είναι να το κακομάθει, αλλά να το ευχαριστήσει.
Σε όλο το υπόλοιπο (για τη φλία,την ειλικρίνεια και την επικοινωνία), συμπίπτουν οι απόψεις μας.
Εγωισμος και αγαπη δεν συμβαδιζουν ποτε .Οποτε οπου υπαρχει εγωισμος δεν μπορουμε να μιλαμε για καταστασης αγαπης και παρεμφερων συναισθηματων .
Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι την αγάπη ως συναίσθημα....περισσότερο ως δύναμη. Δεδομένου ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για κακό..Ας πούμε δεν αφήνω το παιδί μου να παντρευτεί (την τάδε) γιατί δεν θέλω να κακοπέσει. Εδώ συμβαδίζει η αγάπη με τον εγωισμό, γιατί ναι μεν αγαπώ το παιδί μου, αλλά με τρόπο εγωιστικό, κτητικό ...
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έχουμε και ορμόνες της αγάπης.
Τί μορφή έχουν; χάπια ή αναβράζοντα δισκία;

Ερευνες έχουν βρει την μορφή που είχε η εκδήλωση αγάπης πριν χρόνια... πολλά.

Ενα μεγάλο ρόπαλο με ρόζους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι την αγάπη ως συναίσθημα....περισσότερο ως δύναμη. Δεδομένου ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για κακό..Ας πούμε δεν αφήνω το παιδί μου να παντρευτεί (την τάδε) γιατί δεν θέλω να κακοπέσει. Εδώ συμβαδίζει η αγάπη με τον εγωισμό, γιατί

ναι μεν αγαπώ το παιδί μου, αλλά με τρόπο εγωιστικό, κτητικό ...
χμμμ,,, η αγάπη εδώ νοσεί!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τί μορφή έχουν; χάπια ή αναβράζοντα δισκία;

Ερευνες έχουν βρει την μορφή που είχε η εκδήλωση αγάπης πριν χρόνια... πολλά.

Ενα μεγάλο ρόπαλο με ρόζους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




χμμμ,,, η αγάπη εδώ νοσεί!!!
Ήρθε και ο Μάξιμος να μας την σπάσει :P

Ορμόνες που υποτίθεται εκκρίνονται και μετά το σεξ και στο θηλασμό που ενισχύουν τους δεσμούς με το βρέφος δεν είναι ότι σταματάει η βιοχημεία του οργανισμού επειδή ''αγαπήσαμε'' και λειτουργούν μόνο για την αναπαραγωγή.

Το ρόπαλο δεν ..
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ήρθε και ο Μάξιμος να μας την σπάσει :P

Ορμόνες που υποτίθεται εκκρίνονται και μετά το σεξ και στο θηλασμό που ενισχύουν τους δεσμούς με το βρέφος δεν είναι ότι σταματάει η βιοχημεία του οργανισμού επειδή ''αγαπήσαμε'' και λειτουργούν μόνο για την αναπαραγωγή.

Το ρόπαλο δεν ..
Αύρα, καλή μου Αύρα. Σαν την πρωινή αύρα μου την είπες. Τέλος πάντων, σε προκάλεσα και καλά να πάθω. :heat:

:teasing::teasing::teasing:

Οσο για το ρόπαλο, συμφωνώ. Είναι απαρχαιωμένη η μέθοδος.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
η αγάπη εδώ νοσεί!!!
Νομίζω πως η αγάπη δεν είναι δυνατό να νοσεί... Το άτομο που την αντιλαμβάνεται με αυτό τον τρόπο (που ανέφερα στο παράδειγμα) είναι αυτό που νοσεί ψυχικά (σημ.: ψυχικά δεν εννοώ ψυχιατρικά).
Ο άνθρωπος έχει αυτενέργεια, συνεπώς μπορεί να επιλέξει να αντιδράσει με την αγάπη που ανυψώνει τον άνθρωπο από την ζωώδη κατάσταση στην πιο πνευματική / ουσιαστική / αυθεντική / αληθινή / αλτρουιστική ... ... Το να διευρύνουν όμως κάποιοι (ανάμεσα σε αυτούς είμαι και εγώ) την προσοχή τους από το ΕΓΩ στο ΕΣΥ, θέλει πολύ προσπάθεια...Αλλά τελος πάντων, μπορούμε να ξεκινήσουμε με τα πιο απλά ..λίγο μετριοφροσύνη, λίγο καλοσύνη, λίγο πραότητα, λίγο υπομονή ...και λίγο λίγο κάπου θα φτάσουμε!:)
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω πως η αγάπη δεν είναι δυνατό να νοσεί... Το άτομο που την αντιλαμβάνεται με αυτό τον τρόπο (που ανέφερα στο παράδειγμα) είναι αυτό που νοσεί ψυχικά (σημ.: ψυχικά δεν εννοώ ψυχιατρικά).
Πράγματι, η αγάπη είναι κάτι που δεν την αγγίζει τίποτα.
Η εκδήλωση της όμως μπορεί να είναι νοσηρή. Το άτομο που εκδηλώνει αγάπη, νομίζει τις περισσότερες φορές ή μάλλον έχει άγνοια της νοσηρότητας που εκφράζει, γιατι αν πρόκειται για νοσηρότητα, τότε απλά ΔΕΝ είναι αγάπη. Η αγάπη συνοδεύεται και απο την απαραίτητη ελευθερία.
Δεν αγαπάς μια πεταλούδα και την πιάνεις απο τα φτερά της.
Ο άνθρωπος έχει αυτενέργεια, συνεπώς μπορεί να επιλέξει να αντιδράσει με την αγάπη που ανυψώνει τον άνθρωπο από την ζωώδη κατάσταση στην πιο πνευματική / ουσιαστική / αυθεντική / αληθινή / αλτρουιστική ... ... Το να διευρύνουν όμως κάποιοι (ανάμεσα σε αυτούς είμαι και εγώ) την προσοχή τους από το ΕΓΩ στο ΕΣΥ, θέλει πολύ προσπάθεια...Αλλά τελος πάντων, μπορούμε να ξεκινήσουμε με τα πιο απλά ..λίγο μετριοφροσύνη, λίγο καλοσύνη, λίγο πραότητα, λίγο υπομονή ...

και λίγο λίγο κάπου θα φτάσουμε!:)
Θέλει απίστευτα πολλά <<λίγο>>.
Αλλά και ένα βλέμμα αρκεί...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα, πάνω σε αυτό....προσωπικά δεν θεωρώ πως η αλληλεπίδραση παύει με τον εγωισμό...Δεν είναι όλοι στον ίδιο βαθμό εγωιστές, αλλά και η αλληλεπίδραση με έναν εγωιστικό και αμυνόμενο χαρακτήρα πάλι μπορεί να προσφέρει στην εκμάθηση της αγάπης στο άλλο άτομο δια μέσου της υπομονής και της ανοχής...Γενικά μιλώντας, γιατί η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Όπως το είπες, η κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική και σίγουρα δεν πατρονάρετε με καμιά άλλη .
Ο εγωισμός ομως είναι ενα στοιχείο του ανθρώπου που καμιά φορά μπλοκάρει τα πάντα .
Προσωπικά δε έχω πλέον την υπομονή να αντιμετωπίσω εγωιστικούς χαρακτήρες .Βασικά έχουν πάψει να με ενδιαφέρουν, γιατι θεωρό τον χρόνο μου πολύ πολύτιμο ώστε να τον σπαταλήσω σε κάποιον που δεν έχει την παραμικρή διάθεση για αυτή την μορφή αλληλεπιδρασης που συζητάμε ..
Χμμμμμ.....Δεν είμαι τοσο απολυτη....Οι περισσότεροι το κάνουν από "αγάπη", γιατί θέλουν να σε στηρίξουν στη δυσκολία σου και να σε ανεβάσουν ψυχολογικά...Ας πούμε, κάτι σαν τη μαμα που κακομαθαίνει το παιδί κανοντας του όλα τα χατίρια - θέλω να πω, πως σκοπός της φυσικά και δεν είναι να το κακομάθει, αλλά να το ευχαριστήσει.
Σε όλο το υπόλοιπο (για τη φλία,την ειλικρίνεια και την επικοινωνία), συμπίπτουν οι απόψεις μας.
Όχι εδώ δεν συμφωνώ και στο λεω αυτό τώρα ,στην ηλικια την δικια μου ,και εχοντας κλάψει ακόμα για την ¨αδικια κάποιον υποτιθέμενων φίλων μου, που τους υπολόγιζα στα πολυ δύσκολα και όμως τοτε σφύριζαν σε άλλους ρυθμούς ...
Πριν κάποια χρόνια θα σου ελεγα οτι ειμαι μαζί σου ,πλέον όχι,για εμένα φίλος σημαίνει πολλά και μέσα σε αυτα είναι απαραίτητη προϋπόθεση αυτα που ανέφερα.
Οπως είδες στο προηγουμενο ποστ ειπα πως την στιγμη που εισαι ευάλωτος ψυχολογικά δεν ¨χτυπάς" ,περιμένεις και συζητάς το οτιδήποτε μολις περάσει λιγάκι ο χρόνος και το αναζητα και εκεινος .

Τους φίλους μου δεν θα μπορούσα να τους ταυτίσω σαν την μαμά που κακομαθαίνει το παιδακι της ,γιατί τότε θα μιλούσαμε για ¨αυλικούς ¨και οχι αληθινούς φίλους ...

Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι την αγάπη ως συναίσθημα....περισσότερο ως δύναμη. Δεδομένου ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για κακό..Ας πούμε δεν αφήνω το παιδί μου να παντρευτεί (την τάδε) γιατί δεν θέλω να κακοπέσει. Εδώ συμβαδίζει η αγάπη με τον εγωισμό, γιατί ναι μεν αγαπώ το παιδί μου, αλλά με τρόπο εγωιστικό, κτητικό ...
Τι εννοεις δυναμη ?
Πως μπορει να ταυτιστει η αγαπη με το κακο ?

Αυτό το παράδειγμα δεν έχει να κάνει με την αγάπη .Έχει να κάνει με την ανικανότητα της μητέρας να αποδεχτεί οτι το παιδί της μπορεί να αγαπήσει ένα άλλο άτομο και να φύγει απο την προστασία της .
Σίγουρα αγαπάς το παιδί σου αλλα οταν βγαίνουν στην επιφάνεια τετοια στοιχειά τοτε μιλαμε για αλλες καταστάσεις και σιγορα ξεπερνάνε και τα όρια του εγωισμού ...
Νομιζω οτι εκει μπαίνουν αρνητικά συναισθήματα ως προς το άτομο που μπαίνει ανάμεσα σε αυτή την σχέση και δεν κυριαρχούν τα θετικά που ειναι για το παιδί της .

Δεν ξερω πραγματικά ,άλλα δεν μπορώ εγω προσωπικα να διανοηθώ οτι μπορει το παιδι μου να μου φέρει εναν άνθρωπο να μου πει ,είμαι ευτυχισμένος μαζί της ,περνάω καλα και εγω να μην τον αποδεχτώ και να μην τον αγαπήσω εφόσον αυτη η αγαπη μου θα ειναι προέκταση του παιδιού μου ..
Γιατι αν αγαπήσω το αλλο άτομο τοτε ουτε η κτητικοτητα, ούτε ο εγωισμός μου θα κυριαρχήσουν ...

Ισως το παράδειγμα σου να μου ξύπνησε άλλα συναισθηματα και να είμαι λάθος αλλά δεν ξέρω ,οταν το νιώσω και αυτό θα μπορέσω ισως να μιλήσω με περισσότερη σιγουριά ,γιατι ετσι μιλάω πλεον ,μονο μέσα από βιωματικά γεγονότα ... :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξάπαντος ο γραπτός διάλογος δεν προσφέρεται για πολύ βαθιά θέματα.
Ένα σεντόνι κειμένου, στον προφορικό λόγο θα ήταν ζήτημα ενός λεπτού.
Άσε που οι εκφράσεις στο πρόσωπο με κάνουν πολύ χαριτωμένο. Ξέρεις, όταν ξεδιπλώνονται το πλισέ απ'τις ρυτίδες στα μούτρα μου.
Ετσι είναι και πιστεψε με και εμενα μου ειναι πολυ δυσκολο να αποτυπώσω ολα αυτά που πραγματικά θελω να πω μέσο του γραπτού λόγου ...
Δεν είναι μόνο οι εκφράσεις του προσώπου ,είναι και οι κινήσεις των χεριών και γενικά οι κινήσεις του σώματος μας !

Αν έχεις υπομονή λοιπόν, θα μιλήσουμε περισσότερο.
Για την ώρα να αναπαύσω λίγο τα ετοιμοθάνατα ακροδάκτυλά μου και θα επανέλθω.

Δεν μας βιάζει κανένας και τίποτα εδω μεσα. Τουλάχιστον αγχος και εδω δεν χρειάζεται, οποτε παρ τον χρονο σου και σαν γέροντας δικαιουσε αρκετό ...
Δεν θα σε κουράσω περισσότερο σήμερα, αλλά μόνο λίγες προτάσεις ακόμα.
Ήξερα ότι μπορούσα να "επενδύσω" στο μητρικό σου ένστικτο για να πετύχω συνεννόηση.
Και οφείλω να παραδεχτώ πως ήταν συγκινητική η ανταπόκρισή σου και τα προσωπικά σου θέματα που συμμερίστηκες δημόσια.
Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και τον άντρα σου και να είστε όλοι καλά και πάντα μια αγκαλιά (έστω και αν για την αγκαλιά στο τέλος δεν κατάλαβες τι έγραψα).
Να σαι καλα !Το εκτιμώ!
Και για εσενα ευχομαι τα καλυτερα και για τα εγγονια σου να υποθεω πλέον ?:)
Τέλος, στα 40 σου, μια χαρά πιτσιρίκα είσαι.
Εγώ 40 ήμουν το 40μ.Χ.

- - -
Ετσι ,για κάποιους ειμαι πιτσιρίκα και για κάποιους αλλη μια γεροντισα και εγώ ,αλλωστε τι σημασια εχει ενας αριθμος ....

Καλή ξεκούραση !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Όπως το είπες, η κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική και σίγουρα δεν πατρονάρετε με καμιά άλλη .
Ο εγωισμός ομως είναι ενα στοιχείο του ανθρώπου που καμιά φορά μπλοκάρει τα πάντα .
Προσωπικά δε έχω πλέον την υπομονή να αντιμετωπίσω εγωιστικούς χαρακτήρες .Βασικά έχουν πάψει να με ενδιαφέρουν, γιατι θεωρό τον χρόνο μου πολύ πολύτιμο ώστε να τον σπαταλήσω σε κάποιον που δεν έχει την παραμικρή διάθεση για αυτή την μορφή αλληλεπιδρασης που συζητάμε ..

Όχι εδώ δεν συμφωνώ και στο λεω αυτό τώρα ,στην ηλικια την δικια μου ,και εχοντας κλάψει ακόμα για την ¨αδικια κάποιον υποτιθέμενων φίλων μου, που τους υπολόγιζα στα πολυ δύσκολα και όμως τοτε σφύριζαν σε άλλους ρυθμούς ...
Πριν κάποια χρόνια θα σου ελεγα οτι ειμαι μαζί σου ,πλέον όχι,για εμένα φίλος σημαίνει πολλά και μέσα σε αυτα είναι απαραίτητη προϋπόθεση αυτα που ανέφερα.
Οπως είδες στο προηγουμενο ποστ ειπα πως την στιγμη που εισαι ευάλωτος ψυχολογικά δεν ¨χτυπάς" ,περιμένεις και συζητάς το οτιδήποτε μολις περάσει λιγάκι ο χρόνος και το αναζητα και εκεινος .

Τους φίλους μου δεν θα μπορούσα να τους ταυτίσω σαν την μαμά που κακομαθαίνει το παιδακι της ,γιατί τότε θα μιλούσαμε για ¨αυλικούς ¨και οχι αληθινούς φίλους ...


Τι εννοεις δυναμη ?
Πως μπορει να ταυτιστει η αγαπη με το κακο ?

Αυτό το παράδειγμα δεν έχει να κάνει με την αγάπη .Έχει να κάνει με την ανικανότητα της μητέρας να αποδεχτεί οτι το παιδί της μπορεί να αγαπήσει ένα άλλο άτομο και να φύγει απο την προστασία της .
Σίγουρα αγαπάς το παιδί σου αλλα οταν βγαίνουν στην επιφάνεια τετοια στοιχειά τοτε μιλαμε για αλλες καταστάσεις και σιγορα ξεπερνάνε και τα όρια του εγωισμού ...
Νομιζω οτι εκει μπαίνουν αρνητικά συναισθήματα ως προς το άτομο που μπαίνει ανάμεσα σε αυτή την σχέση και δεν κυριαρχούν τα θετικά που ειναι για το παιδί της .

Δεν ξερω πραγματικά ,άλλα δεν μπορώ εγω προσωπικα να διανοηθώ οτι μπορει το παιδι μου να μου φέρει εναν άνθρωπο να μου πει ,είμαι ευτυχισμένος μαζί της ,περνάω καλα και εγω να μην τον αποδεχτώ και να μην τον αγαπήσω εφόσον αυτη η αγαπη μου θα ειναι προέκταση του παιδιού μου ..
Γιατι αν αγαπήσω το αλλο άτομο τοτε ουτε η κτητικοτητα, ούτε ο εγωισμός μου θα κυριαρχήσουν ...

Ισως το παράδειγμα σου να μου ξύπνησε άλλα συναισθηματα και να είμαι λάθος αλλά δεν ξέρω ,οταν το νιώσω και αυτό θα μπορέσω ισως να μιλήσω με περισσότερη σιγουριά ,γιατι ετσι μιλάω πλεον ,μονο μέσα από βιωματικά γεγονότα ... :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ετσι είναι και πιστεψε με και εμενα μου ειναι πολυ δυσκολο να αποτυπώσω ολα αυτά που πραγματικά θελω να πω μέσο του γραπτού λόγου ...
Δεν είναι μόνο οι εκφράσεις του προσώπου ,είναι και οι κινήσεις των χεριών και γενικά οι κινήσεις του σώματος μας !



Δεν μας βιάζει κανένας και τίποτα εδω μεσα. Τουλάχιστον αγχος και εδω δεν χρειάζεται, οποτε παρ τον χρονο σου και σαν γέροντας δικαιουσε αρκετό ...

Να σαι καλα !Το εκτιμώ!
Και για εσενα ευχομαι τα καλυτερα και για τα εγγονια σου να υποθεω πλέον ?:)

Ετσι ,για κάποιους ειμαι πιτσιρίκα και για κάποιους αλλη μια γεροντισα και εγώ ,αλλωστε τι σημασια εχει ενας αριθμος ....

Καλή ξεκούραση !
Μαργαρίτα εσύ που έχεις και παιδί , το παιδί το ελέγχεις πως θα βγει ; τι λες ; ή ξυπνάς μια μέρα και λες τι παλιοχαρακτήρα έφτιαξα ; ή δεν θα το δεις σαν μητέρα από αγάπη για το παιδί ;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα εσύ που έχεις και παιδί , το παιδί το ελέγχεις πως θα βγει ; τι λες ; ή ξυπνάς μια μέρα και λες τι παλιοχαρακτήρα έφτιαξα ; ή δεν θα το δεις σαν μητέρα από αγάπη για το παιδί ;
τι εννοεις το ελέγχω ?

Ενα παιδι οταν ξεκιναει να βγαινει ,βγαινει υπο προυποθεσεις(χρόνος ,χώρος ,εμφάνιση ) που τις θετει ο γονιος και φυσικα ακολουθούνται μεχρι ενα σημειο απο το παιδι .
Οσο μεγαλωνει το παιδι τοσο οι προϋποθέσεις μειώνονται απο πλευράς γονέα οπότε μειώνεται κατά καποιο τροπο και ο έλεγχος .

Απο ενα σημειο και μετα εχουν σταματησει οι προυποθεσεις αλλα μεχρι τοτε παραλληλα με αυτες εχεις φροντισει να καλλιεργεις και το αισθημα της εμπιστοσύνης και της καλης επικοινωνιας ωστε να ενημερωνεσαι απο το ιδιο ποιες θα ειναι πλεον οι προθέσεις του κάθε φορα που θα βγει ωστε να εισαι ηρεμη και ήσυχη οσο μπορεις .

Παντα στα παιδια ξεκιναμε με προϋποθέσεις ωστε αυτές αργοτερα να γινουν οι καλυτερες προθεσεις για μια πολυ ομοφη και ειλικρινη επικοινωνια ...

Τι εννοεις αν ενα παιδι εχει παλιοχαρακτηρα ?
Για εμενα καταρχην μεχρι μια ηλικια κανενα παιδι δεν εχει παγιωμενο παλιοχαρακτηρα .Εχει ενα χαρακτηρα απλως που ισως δεν ειναι σωστος ,αλλα ομως ακομα πειραματιζεται .
Μπορει μεσα απο αυτο τον πειραματισμο να εξελιχθει σε ενα αρκετα καλο χαρακτηρα αφου διαπιστώσει οτι δεν μπορει να συνεχισει με αυτον.
Οταν μιλαμε για παλιοχαρακτηρες εγω προσωπικα αναφερομαι μονο σε ενηλικα ατομα και οχι σε παιδια .
Τα παιδια εξελισονται συνεχως οποτε αποφευγω να τα χαρακτηρισω γιατι εχω δει πολλους ¨παλιοχαρακτηρες" την τελευταια και καθοριστικη στιγμή να κανουν στροφη και να ειναι οι καλυτεροι ενηλικες ! :)
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Οταν μιλαμε για παλιοχαρακτηρες εγω προσωπικα αναφερομαι μονο σε ενηλικα ατομα και οχι σε παιδια .
Ε δεν εννοούσα παλιοχαρακτήρα το 10χρονο.
Να είναι 20 χρονών ας πούμε.

Τα παιδια εξελισονται συνεχως οποτε αποφευγω να τα χαρακτηρισω γιατι εχω δει πολλους ¨παλιοχαρακτηρες" την τελευταια και καθοριστικη στιγμή να κανουν στροφη και να ειναι οι καλυτεροι ενηλικες ! :)
Κακοί χαρακτήρες σαν παιδιά στην εφηβεία ας πούμε δεν εννοούμε αλήτες ή κάτι τέτοιο εννοούμε στη ψυχή πιο κακά άτομα , πιο κτητικά, πιο ανταγωνιστικά , χωρίς ενσυναίσθηση , κακομαθημένα, εγωκεντρικά , κάτι τέτοιο εννοούσα δηλαδή.

Αυτό δεν νομίζω ότι αλλάζει εκτός αν το πιάσεις σαν γονιός όταν το παιδί είναι 10 χρονών ή και μικρότερο και αλλάξεις συμπεριφορά για να το διαμορφώσεις κάπως καλύτερα αν έκανες κάτι λάθος .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top