Ταινίες που πρέπει να δούμε

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Θέλω να μου προτείνετε ταινίες "βαριάς κουλτούρας" και κατά βάση να είναι καταθλιπτικές.
(όχι Κισλόφσκι και Τρίερ, τις έχω δει όλες)

Για κάποιον λόγο, όταν ακούω "καταθλιπτική ταινία" από τις πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό είναι το Jude του Michael Winterbotom, με την Cate Winslet. Φουλ της μιζέριας και με ένα πολύ μαύρο τέλος. Έχω και κάποιες άλλες πρόχειρες, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καταθλιπτικές. Θα σκεφτώ και θα επανέλθω. :P
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Μου άρεσε πάρα πολύ το the whale. Φοβερή ταινία.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Hachi: A dog's tale, τρελό κλάμα αλλά την λατρεύω. Μπορεί να μην είναι και καμιά ετσι υπερπαραγωγή αλλά ειναι από τις αγαπημένες μου
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Θέλω να δώ το Scream 6 και το John Wick 4. Είμαι οπαδός και των 2 ταινιών.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Φοβερό το scream 6. Στο προτείνω :D

Είμαι σκληροπυρηνικός φαν της σειράς ταινιών Scream. Δεν το έχω δει ακόμα, ευελπιστώ μέσα στο ΣΚ που μας έρχεται. Ελπίζω να είναι καλύτερο απο το 5. Δεν ήταν κακό, αλλά δεν μ'ενθουσίασε κιόλας.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Είμαι σκληροπυρηνικός φαν της σειράς ταινιών Scream. Δεν το έχω δει ακόμα, ευελπιστώ μέσα στο ΣΚ που μας έρχεται. Ελπίζω να είναι καλύτερο απο το 5. Δεν ήταν κακό, αλλά δεν μ'ενθουσίασε κιόλας.
Ήταν πολύ καλό πιστεύω και δε μπορούσες σε καμία περίπτωση να καταλάβεις ποιος ήταν από πίσω.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 345 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Το είδα χθες. Φοβερό! και με μια ανατριχιασική ερμηνεία από τη Mia Goth. Αν και φαντάζομαι πως πολλοί από εσάς την έχετε δει ήδη.

 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Το είδα χθες. Φοβερό! και με μια ανατριχιασική ερμηνεία από τη Mia Goth. Αν και φαντάζομαι πως πολλοί από εσάς την έχετε δει ήδη.

Καλή αλλά δεν τρελάθηκα. Πάνω κάτω μια από τα ίδια, μια που έχει ψυχικά προβλήματα και θέματα με τη μαμά (freud approves) ξεκοιλιάζει κόσμο :bleh:

Φήμες λένε ότι αυτός που ήταν στον σινεμά θα είναι ο νέος σουπερμαν.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.
Die Welle και το mother!

Συγκλονιστικά και τα δύο
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Going_the_distance_2010_poster.jpg

Εξαιρετική ταινία που αναπαριστά με ρομαντικο-κωμικό τρόπο την αλήθεια για τις εξ αποστάσεως σχέσεις.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Παιδιά, η ταινία που μίλησε στην καρδιά μου, ήταν το <<παμε χιόνι>> ή <cool runnings>. <3:clover::clover::clover:
Πέρασε σαν μια απλή κωμωδία, αλλά .... για μένα ήταν η μεγαλειώδης "αποτυχημένη" προσπάθεια τεσσάρων περιθωριακών.
Όσες φορές και να τη δω, τη στιγμή που σηκώνουν το έλκηθρο και τερματίζουν και δέχονται επιτέλους την αναγνώριση της προσπάθειάς τους, θα πλαντάξω στο κλάμα.
Και η τελευταία στο στιχομυθία μεταξύ Coach και Deris :
-Coach, πώς θα ξέρω αν αξίζω;
-Αύριο, την ώρα που θα περνάς τη γραμμή του τερματισμού, θα το ξέρεις!
Και πραγματικά, το έμαθε εκείνη την ώρα!
:clover:<3
Ti γνωμη έχετε;
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Αν έπρεπε να σώσω μια ταινία από την καταστροφή του κόσμου, αυτή θα ήταν το "Big Fish".

MV5BZTNlNTQzMGEtYjU4Yi00MzEzLThmMTQtNmM0NzcxZWI1MTk0XkEyXkFqcGdeQXVyMjUzOTY1NTc@._V1_.jpg
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κλασσική αγαπημένη ταινία και ταιριάζει με το κλίμα της εποχής
81ZRJ31dyWL._AC_UF894,1000_QL80_.jpg
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.
MV5BOWRiZDIxZjktMTA1NC00MDQ2LWEzMjUtMTliZmY3NjQ3ODJiXkEyXkFqcGdeQXVyNjU0OTQ0OTY@._V1_.jpg
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Με συγκίνησε πολύ. @ultraviolence δε θα χρειάζεσαι και υποτίτλους

(το έχει και το voody)
Χώμα έγινα, μίλησε στην καρδιά μου. Χθες βράδυ που έτυχε να είμαι μόνος στο σπίτι, πήρα παρέα κάτι ωραία μπισκότα με γεύση φράουλα και έκατσα να το δω. Πληροφορήθηκα πώς πρόκειται για αυτοβιογραφία και την διάβασα σήμερα, όλη νύχτα -να'ναι καλά το iPad-. Ίσως με άγγιξε λίγο παραπάνω γιατί κι εγώ, λίγο πιο μεγάλος βέβαια στα 20 μου μια εμπείρα όχι τόσο παρόμοια αλλά τέλος πάντων μου αφύπνησε κάποιες μνήμες. Αυτή την "αγνή" αγάπη, που δεν είναι κατά βάθος σαρκική. Η άρνηση, η συνειδητοποίηση, η αποδοχή, το να το ζεις.
Δυστυχώς αυτοί, δεν το έζησαν..Μακάρι ο Thomas να είχε καταλάβει ότι η ζωή είναι δική του, του ανήκει και θα τη ζήσει μόνο μια φορά..Μου θύμισε κάααπως το Brokeback Mountain.
Με συγκίνησε πολύ, σ'ευχαριστώ Χιμέλα μου. :flowers:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top