Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εκτός από αυτό το φαί, που μόνο από περιέργεια θα δοκιμάσω, υπάρχουν μέρη για αθλήματα στην φύση; :)

Για αθλήματα στη φύση δεν ξέρω, για τις μπύρες ξέρω :P
Πάντως, κατά τα δικά μου γούστα, απόλαυσα το ανάκτορο Σάντορ και την Εθνική Πινακοθήκη.
γιατί εκτός απο μπυρόβιες, αγαπάμε και την τέχνη

χαχαχα Γιατί τι έχουν οι Ούγγροι;;; :worry:

Είναι πολύ ....... ψηλοί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cicano

Νεοφερμένος

Η cicano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όσοι δεν έχετε πάει να πάτε Βαρκελώνη. Είναι πολύ όμορφη και συμμαζεμένη πόλη με χαμογελαστούς κατοίκους. Θα σας αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andre

Νεοφερμένος

Ο andre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δε ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος πριν αλλά...Βενετία...είναι πάαααρα πολύ γραφικό και ωραίο μέρος. Είχα πάει Οκτώβρη - Νοέμβρη και ούτε μύριζε, ούτε έβρεχε πολύ...τέλειο μέρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
1.σκωτία - εδιμβούργο. παραμυθένια πόλη! απ' τις αγαπημένες μου
2.το πολυαγαπημένο μου λονδίνο φυσικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Για οποιον ξερει σκι και θελει να παει καπου κοντα..Bansko!
περασα πολυ ωραια και εχει και φοβερες πιστες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
1.σκωτία - εδιμβούργο. παραμυθένια πόλη! απ' τις αγαπημένες μου
2.το πολυαγαπημένο μου λονδίνο φυσικά :)

Απφφφ αυτό μπήκα να γραψω τωρα!
Προχθες ημουν Εδιμβουργο και περασα παρα πολυ ωραια.
Βασικα χαζεψα με την πολη...
Η αρχιτεκτονικη των κτιριων της ειναι αρμονικοτατη..σε μεταφερει σε αλλους κοσμους..σε αλλους καιρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Την Παρασκευή φεύγω για 3ήμερο Άμστερνταμ.
Όποιος έχει πάει και έχει να προτείνει κάτι που δεν πρέπει να χάσω (εκτός από τα κλασσικά ΝΕΜΟ, Van Gogh, Rembrandt και Red Light District) παρακαλείται να παραθέσει πληροφορίες asap. Δεχόμαστε επίσης πληροφορίες για εστιατόρια και μπαράκια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Convert Garden στο Λονδινο. Περασα μια φορα μερα μεσημερι με πολυ κοσμο και μια αργα (για τους αγγλους) το βραδυ. Απλα πολυ πολυ ομορφα :)
Γενικοτερα λατρεψα το Λονδινο! Οποιος βρεθει εκει να μην παραλειψει να σταματησει σε μια παμπ για να φαει κατι "roasted" (εγω δοκιμασα κοτοπουλο. απλα υπεροχο ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με ένα ταξίδι στην Ελβετία μπορεί κάποιος να γνωρίσει την κουλτούρα τριών λαών της Ευρώπης, σε ένα μέρος: των Γερμανών, των Γάλλων και των Ιταλών.

Μία πρώτη γεύση μπορείτε να πάρετε από τα Ελβετικά τρένα. Δίπλα σε κάθε παράθυρο, υπάρχουν ταμπέλες με την κλασική προειδοποίηση "Μην σκύβετε" στις τρεις εθνικές γλώσσες.
Ωστόσο, έχει ενδιαφέρον το ΠΩΣ είναι γραμμένες.


  1. Γερμανικά: Nicht Hinauslehnen (Μην σκύβετε). Απότομο και κοφτό, λες στον Γερμανό ΜΗΝ κάνεις αυτό και υπακούει.
  2. Γαλλικά: Ne Pas Se Pencher Au Dehors (Μην σκύβετε έξω). Ίδιο νόημα, αλλά πιο ευγενικό. Ο Γάλλος θέλει να του πεις και ένα s'il vous plaît για να κάνει κάτι.
  3. Ιταλικά: E Pericoloso Sporgersi. Είναι επικίνδυνο να σκύβετε έξω. :P


Αντίστοιχες ιστορίες από τον Ελβετικό στρατό δείχνουν τα ίδια πράγματα.
Στην ακόλουθη ιστορία, κάπου στην Ελβετία, οι στρατιώτες είχαν εγερτήριο στις 09:00. Εκείνη την ώρα έπρεπε να παρουσιαστούν έτοιμοι, ξυρισμένοι και καλογυαλισμένοι.

  1. Οι Γερμανο-Ελβετοί ήταν εκεί έτοιμοι από τις 9 παρά πέντε, σε πλήρη παράταξη, τηρώντας απόλυτη πειθαρχία.
  2. Οι Γαλλο-Ελβετοί δεν έβρισκαν λόγο να το κάνουν αυτό τόσο νωρίς. Ωστόσο, 9 η ώρα νταν ήταν στις θέσεις τους, με την φινέτσα που τους διακρίνει.
  3. Οι Ιταλο-Ελβετοί ερχόντουσαν 9 και πέντε, τραγουδώντας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ευρώπη - Τι δεν πρέπει να χάσουμε το θέμα....

πάμε,

- Ψαροταβέρνες στο Sines (Πορτογαλία), σαρδέλλα στην σχάρα η ξιφία με τα καλύτερα κρασιά του πλανήτη και
μπαράκια σε αυλές (καλοκαίρι), καλντερίμια, βουτιές στον Ατλαντικό.
- Βόλτες στην Ramblas στην Μπαρτσελόνα (προσέχτε τους Μαροκινούς πορτοφολάδες και τους Τρανσ...αλ χαμηλά προς
το λιμάνι).
- Μακαρονάδες με χειροποίητα μακαρόνια (που φτιάχνονται λίγο πριν το μαγείρεμα) βόρεια Ιταλία (Trieste, Ravenna).
- Βιέννη κέντρο για κανα δυο-τρείς μέρες μόνο...μετά στην δίνει η μυρωδιά απο την καβαλίνα (λολ...άμαξες με άλογα για βόλτα)
- Αγία Πετρούπολη (θερινά ανάκτορα) για καλοκαίρι μόνο.
- Ciorba de burta (πατσάς) για οσους τρώνε και σοκολάτα Poiana , στην Ρουμανία ( Costanza, Mangalia),
- Amsterdam για τα κανάλια με τα σλέπια, sex shows, φούμες καλαματιανό στα σχετικά καφενεία
- Brasov, για καλό μασσάζ, ανανέωση σε ένα καταπράσινο μέρος (Ρουμανία και πάλι)
- Μάλτα (Valetta - Sliema) μεσαιωνικά κτίρια, βόλτες, μπάνια το καλοκαίρι, πολλοι Σκωτσέζοι.
- Ιslas Canarias (Κανάρια νησιά) ηφαιστειογενή, αφορολόγητα, πολλή ζέστη/τουρίστες (άστο καλύτερα)

Δεν πάμε Ελλάδα καλύτερα?


-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μαλλον τον εαυτό μας θα χάσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μοσχα:
Κοκκινη Πλατεια.Απλα τεραστια,ενα must see για οσους επισκεπτονται την ρωσικη πρωτευουσα.

Η θεα απο τον Καθεδρικο του Αγιου Βασιλειου


Ο Καθεδρικος του Αγιου Βασιλειου


Η Κοκκινη Πλατεια σε πανοραμικη θεα 360μοιρων.




Το Μετρο της Μοσχας
Το μετρό της Μόσχας λειτούργησε για πρώτη φορά το 1935 και σήμερα εξυπηρετεί 182 σταθμούς με γραμμές μήκους 301 χιλιομέτρων. Είναι το δέυτερο μεγαλύτερο σε επιβατική κίνηση μέσο μαζικής μεταφοράς στον κόσμο μετά το μετρό του Τόκυο, μεταφέροντας καθημερινά περίπου 7 εκατομμύρια επιβάτες!
Ενα κοσμημα!!!





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

padrino

Νεοφερμένος

Η padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
αχ! πολύ θα ήθελα να πάω μόσχα, αλλά και τα εισιτήρια είναι ακριβά και εκεί είναι ακριβα απ ότι έχω ακούσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κάνε like στην σελίδα και κέρδισε το ταξίδι των ονείρων σου!

Κάνε κλικ εδώ

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποιός απο εσάς έχει επισκεφθεί το Βερολίνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alesa

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγω εχω παει τρεις φορες αγγλια,στο Μπαθ και δυο στο Λονδινο!Πρεπει να ανεβειτε στο London Eye και να πατε στο μουσειο της Madame TissauμΗταν τελεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ποιος από εσάς έχει πάει Ισπανία;
Θα κάτσω αρκετό διάστημα εκεί, 3 βδομάδες και θα ήθελα κάποιος να μου πει που αξίζει να πάω, εκτός όμως από γνωστά αξιοθέατα, δηλαδή να μου πει ιδιαίτερα μαγαζιά με ντόπιο φαγητό,με μυστήρια διακόσμηση,ωραία μαγαζιά για βραδινή έξοδο (όχι τίποτα χλαμπατζίπαλα χεχε), ωραία πάρκα και δρόμους με μαγαζιά για ψώνια κλπ κλπ

Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για την πόλη της Γρανάδας αλλά και για τριγύρω περιοχές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanPan2

Νεοφερμένος

Ο PanPan2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λισσαβώνα παιδιά και Βερολίνο! Respect και στα δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Πρεπει οπωσδηποτε καποιος να παει στην Αμβερσα οπου εχουν το καλυτερο σταθμο τρενου σε ολη την Ευρωπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Eιδικα για εκεινους που πρωτοπανε εξωτερικο και ζητουν κατι οικονομικο, αξιζει πραγματικα η ΡΩΜΗ. Easyjet για μεταφορα και μη φοβηθειτε να μεινετε σε hostel. Eκει παιζεται ολη η φαση. Aν μεινετε κοντα στο κεντρο το μετρο ειναι απειρα εξυπηρετικο, ομως η πολη ειναι τοσο ομορφη που θα προτιματε το περπατημα. Απειρα μερη να δεις, αλλωστε ολοκληρη η πολη ειναι ενα αξιοθεατο. Γραφικες πιατσες(πλατειες), αγαλματα, τεραστια συντριβανια, πινακοθηκες(βιλα μποργκιζ), ενα κομματι της πολης γεματο με πετρινα σοκακια και πολλα αλλα. Το βραδυ δε απειρες γνωριμιες σε χοστελ και ενδιαφερουσα βραδυνη ζωη. Οχι τοσο κλαμπινγκ οσο ενα ποτηρι κρασι στο χερι και αραγμα στα σοκακια. Το φαγητο πεντανοστιμο αρκει να αποφευγετε τις πολλες τουριστοπαγιδες. Μια απτις μακραν καλυτερες εκδρομες που εχω παει. La dolce vita!

Y.Γ ελπιζω να μην ακουστηκα πολυ σαν μπροσουρα τουρστικου γραφειου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top