Ταξικές διαφορές στις κοινωνικές σχέσεις

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.
Παλιό αλλά καλό thread. Σίγουρα οι σχέσεις επηρεάζονται από το financial situation των δύο. Δεν υπήρχε ποτέ στην φύση μας ένας φτωχός με μία πλούσια ή το ανάποδο. Ο ένας έμαθε να διεκδικεί τα πράγματα που για τον άλλον είναι δεδομένα και να χαίρεται με αυτά ενώ ο άλλος διεκδικεί πράγματα που για τον άλλον είναι κάπου κάποτε σε ένα παράλληλο σύμπαν.

Αν και αυτά είναι τα δύο άκρα γενικά πιστεύω ακόμα και στις μικρές διαφορές, working class με middle class πάλι θα υπήρχαν αρκετά προβλήματα αλλά λιγότερα μεν.

Περιττό να σχολιάσω ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αν ο οικονομικά κατώτερος είναι ο άντρας. Υπάρχει ένα κατάλοιπο της πατριαρχίας που θέλει να είναι ντροπή να συντηρείται ο άντρας από μία γυναίκα. Θα υπάρχει και δημόσια κατακραυγή.

Εμείς οι φτωχοί δεν έχουμε σχέση με τους πλούσιους. Αλλά και δεν τους πολεμάμε, that's how life works man.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μπλέκονται και τα πεθερικά της ανώτερης τάξης και τα κάνουν μπάχαλο .

Δεν ξέρω και κανένα αυτοδημιούργητο στη πιο νέα γενιά μπορώ να πω, κάποιοι έχουν από τα λεφτά του μπαμπά και είναι πιο μπροστά και κάποιοι δεν έχουν , για αυτό και τα πεθερικά χώνουν την μύτη τους γιατί είναι δικά τους τα λεφτά και θα τους τα φάει ο γαμπρός/ νύφη . Δεν πιστεύω ότι εμείς σαν πιο νέα γενιά θα βγάλουμε τα λεφτά των γονιών μας γενικότερα που ήταν σε άλλες εποχές.

Απλά πιστεύω ο φτωχός με αυτά που έχω δει , κομπλεξαρίζεται από μόνος του και κυρίως οι άντρες που επιβάλλουν τα στερεότυπα να έχουν μια ''περηφάνια'' περισσότερο. Και γιατί οι άντρες είναι εκ φύσεως πιο ανταγωνιστικοί.

Τα πτυχία τα θεωρώ άσχετα, αν δεν είμαστε σνομπαρίες. Δηλαδή αν είμαι γιατρός δεν σημαίνει ότι δεν θα τα βρω με την κομμώτρια αλλά θα τα βρω με τη δασκάλα, αφού τίποτα κοινό δεν θα έχω σε αυτό τον τομέα με καμία από τις δυο .

Απλά είναι και θέμα τρόπου ζωής , διαφορετικών εμπειριών καλών ή κακών, καπιταλιστικού πνεύματος και φιλοδοξιών γενικότερα που μπορεί να φέρει διαφορές στο ζευγάρι . Και σαφώς όποιος φέρνει εισοδήματα στο σπίτι με τεράστια διαφορά από τον άλλο θα έχει περισσότερο λόγο στα πράγματα και και αυτό θα φέρνει προστριβές .Και τέλος έχει να κάνει με τι βρίσκω γοητευτικό και τι εκτιμώ σε ένα άτομο , εκτιμώ το όμοιο ή το διαφορετικό ή και τα δυο ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πτυχία τα θεωρώ άσχετα, αν δεν είμαστε σνομπαρίες. Δηλαδή αν είμαι γιατρός δεν σημαίνει ότι δεν θα τα βρω με την κομμώτρια αλλά θα τα βρω με τη δασκάλα, αφού τίποτα κοινό δεν θα έχω σε αυτό τον τομέα με καμία από τις δυο .

Έχεις δει πολλές γιατρίνες να παντρεύονται υδραυλικούς ή σερβιτόρους?
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έχεις δει πολλές γιατρίνες να παντρεύονται υδραυλικούς ή σερβιτόρους?
Άπειρες :P

Δεν είναι και τόσο απίθανο γενικά, έχω στο σόι μου παραδείγματα με τον άντρα ''κατώτερο'' . Αλλά ίσως στους άντρες να ήταν περισσότερο ελαστικοί , ότι ας πάρει την ομορφούλα αφού τη θέλει και χωρίς πτυχίο / κύρος/ βρακί.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άπειρες :P

Δεν είναι και τόσο απίθανο γενικά, έχω στο σόι μου παραδείγματα με τον άντρα ''κατώτερο'' . Αλλά ίσως στους άντρες να ήταν περισσότερο ελαστικοί , ότι ας πάρει την ομορφούλα αφού τη θέλει και χωρίς πτυχίο / κύρος/ βρακί.

Έλα ρε, να μου γνωρίσεις καμία να με ταΐζει. :D

Άλλο οι άντρες. Οι άντρες ανέκαθεν παίρνανε ομορφούλες χωρίς βρακί. Οι γυναίκες όχι. Ο κύριος λόγος που όσο ψηλότερα κοινωνικά φτάνει ένας άντρας τόσο περισσότερες επιλογές έχει στον ερωτικό τομέα, ενώ όσο πιο ψηλά φτάνει μια γυναίκα τόσο λιγότερες έχει.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έλα ρε, να μου γνωρίσεις καμία να με ταΐζει. :D

Άλλο οι άντρες. Οι άντρες ανέκαθεν παίρνανε ομορφούλες χωρίς βρακί. Οι γυναίκες όχι. Ο κύριος λόγος που όσο ψηλότερα κοινωνικά φτάνει ένας άντρας τόσο περισσότερες επιλογές έχει στον ερωτικό τομέα, ενώ όσο πιο ψηλά φτάνει μια γυναίκα τόσο λιγότερες έχει.
Νομίζω ότι είναι δική σου θεωρία αυτή, τα ίδια στερεότυπα ισχύουν και για τον άντρα που θα πάρει την ''παρακατιανή'' τα οποία τα έχουν και οι άντρες , ίσως λίγο λιγότερο. Απλά μπορεί μια γυναίκα κελεπούρι, όντας πιο επιλεκτική από τη φύση της, να μη βρίσκει με τίποτα άντρα και όλοι να της φαίνονται κατώτεροι οπότε να πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω. Δεν νομίζω ότι δεν έχει επιλογές πάντως όταν ανεβαίνει η γυναίκα.

Την θες και όμορφη και έξυπνη να φανταστώ ; να κοιτάξω στον κύκλο μου αν έχω κάτι :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι είναι δική σου θεωρία αυτή, τα ίδια στερεότυπα ισχύουν και για τον άντρα που θα πάρει την ''παρακατιανή'' τα οποία τα έχουν και οι άντρες , ίσως λίγο λιγότερο. Απλά μπορεί μια γυναίκα κελεπούρι, όντας πιο επιλεκτική από τη φύση της, να μη βρίσκει με τίποτα άντρα και όλοι να της φαίνονται κατώτεροι οπότε να πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω. Δεν νομίζω ότι δεν έχει επιλογές πάντως όταν ανεβαίνει η γυναίκα.

Την θες και όμορφη και έξυπνη να φανταστώ ; να κοιτάξω στον κύκλο μου αν έχω κάτι :P

Αν μου παρέχει τα προς το ζειν, χωρίς να δουλεύω Aura, δεν έχω περαιτέρω απαιτήσεις.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Έλα ρε, να μου γνωρίσεις καμία να με ταΐζει. :D

Άλλο οι άντρες. Οι άντρες ανέκαθεν παίρνανε ομορφούλες χωρίς βρακί. Οι γυναίκες όχι. Ο κύριος λόγος που όσο ψηλότερα κοινωνικά φτάνει ένας άντρας τόσο περισσότερες επιλογές έχει στον ερωτικό τομέα, ενώ όσο πιο ψηλά φτάνει μια γυναίκα τόσο λιγότερες έχει.

Νομίζω ότι είναι δική σου θεωρία αυτή, τα ίδια στερεότυπα ισχύουν και για τον άντρα που θα πάρει την ''παρακατιανή'' τα οποία τα έχουν και οι άντρες , ίσως λίγο λιγότερο. Απλά μπορεί μια γυναίκα κελεπούρι, όντας πιο επιλεκτική από τη φύση της, να μη βρίσκει με τίποτα άντρα και όλοι να της φαίνονται κατώτεροι οπότε να πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω. Δεν νομίζω ότι δεν έχει επιλογές πάντως όταν ανεβαίνει η γυναίκα.

Την θες και όμορφη και έξυπνη να φανταστώ ; να κοιτάξω στον κύκλο μου αν έχω κάτι :P
Παρόλο που η φεμινίστρια μέσα μου επαναστατεί, νομίζω Aura πώς το στερεότυπο που λέει ο hack3r μάλλον έγινε στερεότυπο επειδή επιβεβαιώθηκε περισσότερες φορές στο παρελθόν. Δυστυχώς.
Όχι πώς όλες οι γυναίκες είναι έτσι, απλά υπάρχουν περισσότερες γυναίκες που θα απέρριπταν κάποιον λόγω του ''''κατώτερου κοινωνικού επιπέδου'''' (duh) παρά άντρες.
Φυσικά, όσο πάει ο καιρός, τα πράγματα αλλάζουν.
Για να είμαστε όμως ειλικρινείς, υπάρχει και το στερεότυπο του ματσό, επιτυχημένου άντρα που θέλει τη γυναίκα κατώτερή του για να την έχει του χεριού του (εδώ κι αν επαναστατεί η φεμινίστρια).
Και τα δύο είναι έξισου τραγικά, και σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι!
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,632 μηνύματα.


Sorry αλλά αυτά σκέφτηκα κατευθείαν μόλις είδα το thread :P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Παρόλο που η φεμινίστρια μέσα μου επαναστατεί, νομίζω Aura πώς το στερεότυπο που λέει ο hack3r μάλλον έγινε στερεότυπο επειδή επιβεβαιώθηκε περισσότερες φορές στο παρελθόν. Δυστυχώς.
Όχι πώς όλες οι γυναίκες είναι έτσι, απλά υπάρχουν περισσότερες γυναίκες που θα απέρριπταν κάποιον λόγω του ''''κατώτερου κοινωνικού επιπέδου'''' (duh) παρά άντρες.
Φυσικά, όσο πάει ο καιρός, τα πράγματα αλλάζουν.
Για να είμαστε όμως ειλικρινείς, υπάρχει και το στερεότυπο του ματσό, επιτυχημένου άντρα που θέλει τη γυναίκα κατώτερή του για να την έχει του χεριού του (εδώ κι αν επαναστατεί η φεμινίστρια).
Και τα δύο είναι έξισου τραγικά, και σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι!
Κυρίως διαφώνησα με το ότι η γυναίκα όσο ανεβαίνει δεν έχει επιλογές, ότι ο γιατρός θα προτιμήσει τη νοσοκόμα παρά την γιατρό, την γιατρό θα προτιμήσει και αυτός. Απλά στη γυναίκα είναι πιο έντονο .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κυρίως διαφώνησα με το ότι η γυναίκα όσο ανεβαίνει δεν έχει επιλογές, ότι ο γιατρός θα προτιμήσει τη νοσοκόμα παρά την γιατρό, την γιατρό θα προτιμήσει και αυτός. Απλά στη γυναίκα είναι πιο έντονο .

Είναι το κύριο παράπονο όλων των δυναμικών γυναικών με καριέρες. "Οι άντρες δεν μπορούν να μας διαχειριστούν, μας φοβούνται.¨

Ο άντρας δεν θα προτιμήσει τη γιατρό. Θα προτιμήσει την πιο όμορφη, αυτή με το καλύτερο χαρακτήρα, αυτή που έχει δουλειά με λιγότερες υποχρεώσεις. Τα οικονομικά και κοινωνικά της κριτήρια είναι πολύ κάτω στη λίστα για τους άντρες.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είναι το κύριο παράπονο όλων των δυναμικών γυναικών με καριέρες. "Οι άντρες δεν μπορούν να μας διαχειριστούν, μας φοβούνται.¨

Ο άντρας δεν θα προτιμήσει τη γιατρό. Θα προτιμήσει την πιο όμορφη, αυτή με το καλύτερο χαρακτήρα, αυτή που έχει δουλειά με λιγότερες υποχρεώσεις. Τα οικονομικά και κοινωνικά της κριτήρια είναι πολύ κάτω στη λίστα για τους άντρες.
Ξέρω πολλούς γιατρούς και όλοι γιατρό πήραν . Για κοινωνική τάξη λέμε , όλοι κάτι σπουδάσαμε δεν μας κάνει γυναίκες καριέρας αυτό και ''δυναμικές '' . Αυτή είναι άλλη κατηγορία και μπορεί να τις βλέπουν ανταγωνιστικά οι άντρες δεν ξέρω. Αλλά και αυτό πάει με το τι κάνει και ο άντρας, πόσες ώρες δουλεύει ο ίδιος, αν έχουν το ίδιο επάγγελμα και αυξάνεται ο ανταγωνισμός μεταξύ τους .
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω πολλούς γιατρούς και όλοι γιατρό πήραν . Για κοινωνική τάξη λέμε , όλοι κάτι σπουδάσαμε δεν μας κάνει γυναίκες καριέρας αυτό και ''δυναμικές '' . Αυτή είναι άλλη κατηγορία και μπορεί να τις βλέπουν ανταγωνιστικά οι άντρες δεν ξέρω. Αλλά και αυτό πάει με το τι κάνει και ο άντρας, πόσες ώρες δουλεύει ο ίδιος, αν έχουν το ίδιο επάγγελμα και αυξάνεται ο ανταγωνισμός μεταξύ τους .
Το ζήτημα είναι πως οι γυναίκες επιλέγουν σχεδόν πάντα άντρες με λίγο ανώτερο κοινωνικοοικονομικό στάτους από αυτές ή, πιο σπάνια, ίσο. Το να δεις λοιπόν δικηγορίνα με το ταγιέρ και δίπλα το μπετατζή με τα workpants είναι πάρα πολύ σπάνιο φαινόμενο, όπως και γιατρίνα με μαθηματικό σε σχολείο π.χ. Επίσης, βάζω το χέρι μου στη φωτιά πως κάθε ψυχολόγος που έχει δουλέψει π.χ. με ζευγάρια όπου η γυναίκα έχει ανώτερο στάτους και περισσότερα χρήματα απ' τον άντρα, θα πει πως βρίσκονται πολλά προβλήματα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι πως οι γυναίκες επιλέγουν σχεδόν πάντα άντρες με λίγο ανώτερο κοινωνικοοικονομικό στάτους από αυτές ή, πιο σπάνια, ίσο. Το να δεις λοιπόν δικηγορίνα με το ταγιέρ και δίπλα το μπετατζή με τα workpants είναι πάρα πολύ σπάνιο φαινόμενο, όπως και γιατρίνα με μαθηματικό σε σχολείο π.χ. Επίσης, βάζω το χέρι μου στη φωτιά πως κάθε ψυχολόγος που έχει δουλέψει π.χ. με ζευγάρια όπου η γυναίκα έχει ανώτερο στάτους και περισσότερα χρήματα απ' τον άντρα, θα πει πως βρίσκονται πολλά προβλήματα.
Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας γενικά και να έχει το ζευγάρι την ίδια αυτοπεποίθηση. Μια γυναίκα μπορεί να είναι δυναμική και ανταγωνιστική και άλλη να είναι πιο ήρεμη και να τα βρει καλύτερα με τον μπετατζή , παίζουν ρόλο και αυτά .

Και ένας μέσος άνθρωπος δεν παντρεύεται στα 40 του, πιο νωρίς παντρεύεται και ακόμα πιο νωρίς γίνεται η γνωριμία που δεν ξέρεις ποιος έχει στάτους και ποιος δεν έχει . Από τους γονείς ότι έχει ο κάθε ένας . Δηλαδή ναι μεν κάποιος στα 25 μπορεί να μην έχει στον ήλιο μοίρα αλλά στα 35 του μπορεί να έχει αλλάξει και γίνει ίσος με την άλλη και να ζήσουν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα ..
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας γενικά και να έχει το ζευγάρι την ίδια αυτοπεποίθηση. Μια γυναίκα μπορεί να είναι δυναμική και ανταγωνιστική και άλλη να είναι πιο ήρεμη και να τα βρει καλύτερα με τον μπετατζή , παίζουν ρόλο και αυτά .

Και ένας μέσος άνθρωπος δεν παντρεύεται στα 40 του, πιο νωρίς παντρεύεται και ακόμα πιο νωρίς γίνεται η γνωριμία που δεν ξέρεις ποιος έχει στάτους και ποιος δεν έχει . Από τους γονείς ότι έχει ο κάθε ένας . Δηλαδή ναι μεν κάποιος στα 25 μπορεί να μην έχει στον ήλιο μοίρα αλλά στα 35 του μπορεί να έχει αλλάξει και γίνει ίσος με την άλλη και να ζήσουν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα ..
Δεν αντιτίθεσαι σ' αυτά που λέω, μια γυναίκα προφανώς δε θα αρκεστεί μόνο στο κοινωνικοοικονομικό στάτους για να επιλέξει έναν άντρα, είναι όμως πάρα πολύ συχνά απαραίτητη προυπόθεση και έχει βάση στην προιστορική εξέλιξη του ανθρώπου.

Πάντα οι άνθρωποι κοιτάμε τους άλλους γι αυτό που είναι τώαρ. Αν κάποιος στα 25 δεν έχει στον ήλιο μοίρα, τότε καμιά δεν θα τον πάρει, δε μπορούμε να ξέρουμε το μέλλον.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν αντιτίθεσαι σ' αυτά που λέω, μια γυναίκα προφανώς δε θα αρκεστεί μόνο στο κοινωνικοοικονομικό στάτους για να επιλέξει έναν άντρα, είναι όμως πάρα πολύ συχνά απαραίτητη προυπόθεση και έχει βάση στην προιστορική εξέλιξη του ανθρώπου.

Πάντα οι άνθρωποι κοιτάμε τους άλλους γι αυτό που είναι τώαρ. Αν κάποιος στα 25 δεν έχει στον ήλιο μοίρα, τότε καμιά δεν θα τον πάρει, δε μπορούμε να ξέρουμε το μέλλον.
Μια χαρά θα τον πάρει γιατί και η ίδια μπορεί να είναι στην ίδια ή σε χειρότερη κατάσταση, δυστυχώς για εσάς και τα όνειρα της ευγονικής σας :P
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια χαρά θα τον πάρει γιατί και η ίδια μπορεί να είναι στην ίδια ή σε χειρότερη κατάσταση, δυστυχώς για εσάς και τα όνειρα της ευγονικής σας :P
'Αρα θα έχει εφάμιλλο στάτους. Μπέρδεψες τα μπούτχια σου. :tongue:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
'Αρα θα έχει εφάμιλλο στάτους. Μπέρδεψες τα μπούτχια σου. :tongue:
Ο κανόνας είναι κανόνας στις προτιμήσεις προς το ίσο, αλλά θα υπάρχουν και εξαιρέσεις που μπορεί να τα βρουν μεταξύ τους . Δεν θα καταδικάσω όλα τα άνισα ζευγάρια, ούτε τον 25χρονο φτωχό θα τον καταδικάσω σε μοναξιά.
 

Forgetit

Νεοφερμένος

Η Forgetit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Με αφορμη αυτο το αρθρο θεωρειτε οτι επηρεαζονται οντως οι σχεσεις απο το κοινωνικο/οικονομικο υποβαθρο ;Εσεις θα διαλεγατε τον συντροφο σας με βαση την κοινωνικη του ταξη η οχι; Η διαφορα που μπορει να εχουν οι δυο συντροφοι ειτε στο οικονομικο τομεα ειτε στο κοινωνικο/μορφωτικο θεωρειται ειναι σημαντικο κριτηριο η οχι ;Μπορουν να κρατησουν πολλα χρονια τετοιες σχεσεις; Προσωπικα εχω συναντησει πολλες περιπτωσεις αλλα κανενα συμπερασμα προς το παρον..

Οι ερωτικές σχέσεις,όπως και οι φιλικές,κοινωνικές κλπ,επηρεάζονται σίγουρα τόσο από το κοινωνικό όσο και από το οικονομικό υπόβαθρο των μελών που σχετίζονται.
Θεωρώ χρήσιμη τη συναναστροφή μας με μέλη διαφορετικής κοινωνικής ή πνευματικής τάξης μόνο εφόσον δεν υπάρχει φόβος για τη διαφορετικότητα.
Η αντιμετώπιση της ως πρόκληση ανοίγει νέους ορίζοντες μάθησης και εμπειριών

Σε γενικές γραμμές,όλες οι σχεσεις κρατούν τόσο όσο υπάρχει η διάθεση για παρε-δωσε.
Μετά ...χαιρετίσματα :girl_angel:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top