Τα δώρα των ... πεθερικών

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η Ζανίν είναι μόλις 21............!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι και;;; Η γυναίκα απλά την συμπαθεί ιδιαιτέρως, την θεωρεί οικογένειά της και την αντιμετωπίζει σαν κόρη της. Τόσο δυσκολονόητο είναι αυτό; :confused:

(Αν υποψιαστώ πως μόνο εγώ και ο Τρουφ έχουμε τέτοια μαμά.. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ήμουν από τις τυχερές που είχα καλή σχέση με την πεθερά μου. μια σχέση που συντηρείται και από τις δυο πλευρές. Ίσως να μην μπορώ να καταλάβω την καχυποψία σας επειδή δεν έχω εμπειρία από κακές σχέσεις με την πεθερά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δυσκολονόητο δεν είναι.
Υποπτο και επικίνδυνο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω μάλλον αδιάφορες εμπειρίες.. αλλά και πάλι, δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο να σε θεωρήσει μια πεθερά σχεδόν παιδί της και να κάνει για σένα, όσα θα έκανε και για το παιδί της. Επειδή σπανίζει, δεν σημαίνει πως πρέπει να το ψειρίζουμε ακατάπαυστα αν συμβεί.. :)

Γιατί είναι ύποπτο κι επικίνδυνο βρε Πειρατή; Δως μου επιχειρήματα! (διότι η μάνα μου όταν έκανε 200? δώρο στον πρώην μου -σε μετρητά- ενώ πριν μερικές μέρες του ειχε αγοράσει κι ένα πουκάμισο και μια γραβάτα περίπου παρόμοιας αξίας -είχε κοντά δύο γιορτές- δεν είχε τπτ περίεργο στο νου της! Απλά επειδή τον είχα επιλέξει, τον αντιμετώπιζε σαν να ήμουν εγω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
kajira (και roumana κτλ κτλ)... όχι φυσικά και τπτ δεν είναι παράλογο και κανείς δεν κατακρίνει κανέναν :)

@roumana: είπες ότι τα 30 γρ χρυσό στα κάνανε όταν παντρευτηκες... ήτοι για το γάμο όχι απλά σε κάποια σου γενέθλια..

@ kajira (και όχι μονο)... δλδ εσύ το θεωρείς λογικό αυτό??? δλδ τι... όταν χώρισες η μαμά σου ... έχασε ένα παιδί???

Δεν κατακρίνω τπτ απλά δεν ξέρω... έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα τουλ, ΟΧΙ τέτοια δώρα μου φαίνονται λογικά μόνο αν μιλάμε για πεθερά και νύφη (ακόμα και αν δεν έχει μπει στεφάνι αλλά να είναι... κατασταλλαγμένοι και πχ... να συζούν-γιατί οκ, όλα γίνονται και οι παντρεμένοι χωρίζουν κτλ) αλλά όχι όταν μιλάμε για "πεθερά" και "νύφη" και σε αυτές τις ηλικίες (20-21) που κανείς (όσο και αν αγαπάει κτλ) δεν έχει τη διάθεση -και δεν είναι και παράλογο- να πάρει συνειδητοποιημένες αποφάσεις κοινής ζωής... Ναι μπορεί οι εν λόγω 2 [και οποιοιδήποτε άλλοι 2!] να μείνουν μαζί μια ζωή (να συζούν ή να παντρευτούν αδιάφορο) αλλά εφόσον ακόμα κάτι τέτοιο δεν...έχει πέσει στο τραπέζι (οχι από έλλειψη συναισθημάτων αλλά γιατι απλά... δεν έγινε) να παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες η πεθερά εμένα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο...

Imo πάντα :). Η λογική μου πίσω από αυτό είναι ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όταν αποφασίζεις να μείνεις πιο "σοβαρά" με έναν άνθρωπο μπαίνεις στην οικογένεια του όπως και αυτός στη δική σου με όλα τα πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματα που αυτό έχει... Πριν λοιπόν ... "σοβαρευτείς" δεν υπάρχει λόγος να "υποχρεώνεσαι" σε τέτοιους προβληματισμούς... καλύτερα μακρυά και αγαπημένοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό.....
Συν επίσης οτι εγώ θα θεωρούσα την κίνηση της "πεθεράς" (που δεν είναι πεθερά, αλλά λέμε τώρα) ως παρέμβαση.
Είναι σαν να σπρώχνει την κατάσταση προ μια συγκεκριμένη κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
@ kajira (και όχι μονο)... δλδ εσύ το θεωρείς λογικό αυτό??? δλδ τι... όταν χώρισες η μαμά σου ... έχασε ένα παιδί???

Δεν κατακρίνω τπτ απλά δεν ξέρω... έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα τουλ, ΟΧΙ τέτοια δώρα μου φαίνονται λογικά μόνο αν μιλάμε για πεθερά και νύφη (ακόμα και αν δεν έχει μπει στεφάνι αλλά να είναι... κατασταλλαγμένοι και πχ... να συζούν-γιατί οκ, όλα γίνονται και οι παντρεμένοι χωρίζουν κτλ) αλλά όχι όταν μιλάμε για "πεθερά" και "νύφη" και σε αυτές τις ηλικίες (20-21) που κανείς (όσο και αν αγαπάει κτλ) δεν έχει τη διάθεση -και δεν είναι και παράλογο- να πάρει συνειδητοποιημένες αποφάσεις κοινής ζωής... Ναι μπορεί οι εν λόγω 2 [και οποιοιδήποτε άλλοι 2!] να μείνουν μαζί μια ζωή (να συζούν ή να παντρευτούν αδιάφορο) αλλά εφόσον ακόμα κάτι τέτοιο δεν...έχει πέσει στο τραπέζι (οχι από έλλειψη συναισθημάτων αλλά γιατι απλά... δεν έγινε) να παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες η πεθερά εμένα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο...

Imo πάντα :). Η λογική μου πίσω από αυτό είναι ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όταν αποφασίζεις να μείνεις πιο "σοβαρά" με έναν άνθρωπο μπαίνεις στην οικογένεια του όπως και αυτός στη δική σου με όλα τα πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματα που αυτό έχει... Πριν λοιπόν ... "σοβαρευτείς" δεν υπάρχει λόγος να "υποχρεώνεσαι" σε τέτοιους προβληματισμούς... καλύτερα μακρυά και αγαπημένοι :)

Όταν του έκανε τα συγκεκριμένα δώρα συζούσαμε. Πιο πριν δεν της το επέτρεπε η κατάσταση, μιας και δεν είχαν ιδιαίτερες επαφές - αν είχαν όμως, είμαι σίγουρη πως και πάλι θα έκανε κάτι αντίστοιχο, επειδή είναι έτσι ο χαρακτήρας της, δηλ δεν το έκανε λόγω συμβίωσης και από τυπικότητα. Και όχι όταν χώρισα δεν ήταν σαν να έχασε ένα παιδί σε καμία περίπτωση. Ούτε φυσικά μετάνιωσε για όσα είχε πληρώσει (σε διάφορα δώρα για μένα ή εμάς) για να μείνουμε μαζί. :)

Ακριβώς αυτό.....
Συν επίσης οτι εγώ θα θεωρούσα την κίνηση της "πεθεράς" (που δεν είναι πεθερά, αλλά λέμε τώρα) ως παρέμβαση.
Είναι σαν να σπρώχνει την κατάσταση προ μια συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν κάτι άλλο στο μυαλό τους και κάνουν απλά αυτό που φαίνεται, χωρίς να υπάρχει κρυφός άσσος. Είναι απλά έτσι ο χαρακτήρας τους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ισως.....
αλλά γιατί να το ρισκάρεις;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα δεν το ρισκάρεις! Δεν το επιλέγεις καν, ο άλλος θέλει και το κάνει. Τι θα του πεις μετά; Σόρρυ αλλά πάρτο πίσω; Δεν μπορώ να φανταστώ μεγαλύτερη αγένεια απ' αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φυσικά και το επιλέγεις. Αλοίμονο αν αποφασίζουν και επιλέγουν άλλι αντί για σένα.
Εδωσα την απάντησή μου στην πρώτη σελίδα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι, οκ, εσύ δεν θα είχες καν πεθερικά. Θεωρητικά μιλάμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ε, ναι....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δε χρειάζεται να πεις "παρτο πίσω". Πολύ απλά λες:"εκτιμώ φοβερά την κίνηση, το δε ποσό όμως με φέρνει εμένα και την οικογένειά μου σε πάρα πολύ δύσκολη θέση". θα το πιάσει το νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οκ, πάσο, έχουμε διαφορετική άποψη Ντουζάκι μου. :) Κι εγώ σίγουρα θα έλεγα πως ήρθα σε δύσκολη θέση (αλλά μόνο εγώ, όχι εγώ και η οικογένειά μου- αυτό ομολογουμένως δεν το καταλαβαίνω καν), όμως μετά απλά θα ευχαριστούσα θερμά, θα έδινα και μια πολύ ζεστή αγκαλιά και τέλος. Απλά μετά θα φρόντιζα το επόμενο δώρο μου να είναι κάπως καλό.. αλλά και πάλι όχι ανάλογο με το αρχικό ποσό, αλλά όσο καλό θα μου επέτρεπαν οι κανονικές μου συνθήκες (δηλ δεν θα χρησιμοποιούσα τα χρήματα για αυτό). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Διακρίνω λίγη προκατάληψη…η πεθερά δεν είναι πάντα η ανώριμη γυναίκα που ζηλεύει την νύφη επειδή της «πείρε το γιο από την αγκαλιά της». Έχει ώριμες γυναίκες που βλέπουν σωστά την εξέλιξη των συναισθημάτων του γιου τους. Αγαπά την μαμά…αγαπά όμως και άλλη γυναίκα. Αυτές οι γυναίκες(οι ώριμες) δεν δυσκολεύονται να αγαπανε ειλικρινά την νύφη τους αν βλέπουν ότι ο γιος περνά καλά.

Προφανώς έχετε εμπειρίες με ανώριμες (κακές) πεθερές. Σωστά λέτε και την άλλη όψη του νομίσματος, μήπως η μαμά του (σορρι τρουφ) είναι από τις επικίνδυνες που έχουν ένα κακό σκοπό όταν κάνουν δώρα…(υποθετικά μιλώντας….προσπαθεί να την αγοράσει ή να την δοκιμάσει…τι άλλο?)
Η ζανιν και ο τρουφ θα ξέρουν καλύτερα τι χαρακτήρας είναι η γυναίκα για την οποία μιλάμε(η πεθερά)…και μπορούν να ψυχολογήσουν την πρόθεση της.
Εμένα μου φαίνεται καθαρά ένδειξη αγάπης. Αν παίζει κάτι άλλο, είναι οι μόνοι που μπορούν να το ξέρουν.
Εμείς prepei na λέμε την γνώμη μας γενικά.


Αυτή τη στιγμή η συζήτηση φέρνει σε δύσκολη θέση τα παιδιά που υποτίθεται θέλουμε να βοηθήσουμε λέγοντας την γνώμη μας…Γιατί ξεχάσαμε ότι μιλάμε για υπαρκτά πρόσωπα… εδώ γράφουμε και ότι είναι επικίνδυνη - παρέμβαση…:/:






(Αν πάλι…φταίνε τα ελληνικά μου…διορθώστε με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν εδώ Ρουμάνα πρέπει να γράφουμε τη γνώμη μας και πως αντιμετωπίζουμε ή πως κρίνουμε ένα θέμα, δεν θεωρώ οτι αυτός που βάζει το θέμα θα πρέπει να παρεξηγηθεί.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο καλό θα είναι να βάζουμε κάποιους όρους όπως πχ: μην γράψετε τη γνώμη σας αν έχετε να πείτε κάτι αρνητικό, ή μη γράψετε τη γνώμη σας αν είναι απλά θεωρητική και δεν έχετε παρόμοια εμεπιρία.
Τα παιδιά μπορούν να καταλάβουν κάτω από ποιο πρίσμα μιλάει κανείς και είμαι βέβαιος οτι δεν πρόκειται να παρεξηγήσουν κανέναν.
Εγώ δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία, αλλά είπα πια είναι η γνώμη μου.
Αν είχα επιλέξει να έχω δεσμό με μια κοπέλα, δεν θεωρώ καθόλου μα καθόλου αυτονόητο οτι θα έπρεπε να με γνωρίζει καν η μητέρα της, όχι να ξέρει και πότε έχω γενέθλεια.
Εγώ επέλεξα την κοπελιά, όχι την μητέρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η προκατάληψή σου σε αυτό το θέμα σε εκανε να κρίνεις «επικίνδυνη» την κίνηση μιας γυναίκας που δεν ξέρεις καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Φοβερή η πεθερά σου!
Τελικά, τι έκανες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top