Τα ελαττώματα του άντρα

Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ψεύτης

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Τσιγκούνης

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Πνεύμα αντιλογίας

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ατημέλητος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βωμολόχος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Αναποφάσιστος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ασυνεπής

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Πολυλογάς

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Ξερόλας

    Ψήφοι: 9 10.7%
  • Μαμάκιας

    Ψήφοι: 17 20.2%
  • Όλα τα παραπάνω

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Άλλο...

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 6.0%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Μετά λέτε για τις γυναίκες ότι δίνουν σημασία στην παραμικρή λεπτομέρεια, ότι υπεραναλύουν τα πάντα με τις φιλενάδες τους, ότι ξεκινάνε από μια απλή κουβέντα που είπε κάποιος και το σκέφτονται τόσο πολύ που στο τέλος καταλήγουν σε συμπεράσματα που καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα, ότι γενικά κάνουν την τρίχα, τριχιά!

Κι εσείς εδώ γράφετε διατριβές που περιέχουν το απόσταγμα ανάλυσης χρόνων!
΄Αλλες έχουν το όνομα και άλλοι τη χάρη!

Και όλα αυτά για μια απλή ερώτηση: "΄Ενας άντρας που μένει με τους δικούς του, θεωρείται μαμάκιας;"
Η δική μου απάντηση λοιπόν και ενσυνείδητα και ασυνείδητα (και έχω το θάρρος της γνώμης μου και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να πω την αλήθεια) είναι: "΄Οχι!"

Ο μαμάκιας είναι αυτός:

Εγω δεν σκέφτομαι έτσι αλλα οταν οι άλλοι/αλλες βλεπω να σκέφτονται δεν μπορω να τους αλλάξω. Τα χω ξαναγραψει για δικους μου γνωστους φιλους οταν ερχοντουσαν κ μ λεγανε μαλακιες για τις γυναικες προσπαθουσα να τους δειξω 1-2 πράγματα αλλα δεν.... επανερχοντουσαν πάλι στα δικά τους.

Ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξεις το τροπο που σκέφτεται κάποιος ανθρωπος διοτι έχουν συντελεσει αλλα γεγονοτα ριζωμενα ακομη και του παρελθοντος ή του τροπου που αυτος ο ανθρωπος μεγάλωσε πολυ πριν τον γνωρισεις εσυ.

Και δεν τους έδειχνα επειδη εχω το βιτσιο του δασκάλου αλλα επειδη ειναι σπαστικο κάθε φορά να τους βλέπεις να σχηματιζουν μπακουρο παρέες. Και συνηθως οι μπακουροπαρεες ανακυκλωνουν κ τα ιδια κ ιδια θέματα συζητησης και κακομοιριας. Οι γυναικες φταινε, αυτοι ποτέ. Απλα ηθελα 1-2 ανθρωπους σωστους να ακολουθουν χωρις να μου πρήζουν τα ουμπαλα.

Καθομαστε κ ακουμε τη μλκια του καθε κολημενου ... λές του αλλου πάμε εξω σε ενα μπαράκι να κάνουμε παιχνιδι και σου λεει "Μου το παιζεις γκομενιαρης κ δάσκαλος" και "εγω ειμαι ηθικος και εσυ ο μλκας που ψάχνεις μονο να πδηξεις" και άλλες τέτοιες βλακειες. Οταν απλα αντικρουεις τις ανοησιες που σου λεει. Και που δεν ισχυουν για αυτο κ δεν εχει δει θεού προσωπου τοσο καιρο και εχει μεινει μπακούρι.

ο άλλος ξαφανιζεται βγαινει μονος του με 3-4 να μην του τις φάμε... χα χα χα λες κ αμα δεν σε θέλει η άλλη θα την κοψεις με αυτο το τροπο. Στο τέλος ως εκ θαυματος απλα ακουει τα γκομενικα τους με άλλους και δεν κανει και τιποτα με καμία.

Ο παράλλος του λές αν έχει βρει μαγαζι που να μαζευει καλο κοσμο να πάτε απευθειας ... σε παιρνει και γυριζετε ολη την Αθηνα για να δει που ειναι καλά. Οτι να ναι. Φερνουμε σβούρες χωρις νοημα για καμια ωρα. Δεν του ειπες να σου βρει γυναικα του ειπες μια απλή γμημενη δουλειά ! Ούτε αυτο. Υπάρχουν συγκεκριμένα μαγαζια που μαζευουν κοσμο οπως και στο Ιντερνετ σε κάποιο σάιτ δεν πατάει ουτε θηλυκιά γάτα σε άλλα σάιτ μπαινουν ξερω γω κοπελες και μάλιστα θέλουν κ παρέα κιολας. Απλά πράγματα χωρις πολλες αναλυσεις.

Και η λιστα δεν εχει τελειωμο...... οταν σας λενε οτι έχουν μεινει μπακούρια.

Στο κεντρικο νοημα ο gaspar ειχε δικιο απο τα 30 κ μετά πρέπει να χεις μια δουλειά και να μη μένεις με τη μαμά που σε ελέγχει δεν ειπε κάτι παράλογο. Εγω οταν έμενα με τη μαμά επειδη ειχε έρθει να με δει και έκατσε παραπανω της ειπα την αλλη βδομάδα να πάει σπιτι της γιατι θέλω να μεινω μονος μου κ έτσι κ έγινε.

Οπως ειπε και ο gaspar 25-40 πολυ δυνατη ηλικια για έναν άντρα και δεν έχει χρονο για χάσιμο με καμένους βρισκει 2-3 άτομα συνενοησιμα οταν βγαινουν να τα βρισκουν κ να μη φαγωνονται για τις γυναικες και κάνουν παιχνιδι ωραιο και διακριτικο. Πλέον εχω κανει αρκετες εκκαθαρισεις - δεν κάνουν ολοι για αυτες τις ασχολιες. Ο ενας ειναι πολυ ανασφαλης και θα πειράζεται θα γνωριζετε κάποιες και μετα θα κανονιζει μόνος... ο αλλος το παιζει περηφανος κ ηθικος και λέει ολο μαλακιες.... ο άλλος δεν μπορει να κάτσει σε ενα μέρος θελει συνεχεια να γυριζει χωρις νόημα... γενικα ο καθενας εχει τις ιδιοτροπιες του δεν βρισκεις ευκολα σωστά άτομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έχω μια θεία που είναι αυταρχική, χειριστική και τσιμπούρι, είναι του στυλ ''ωχ παιδί μου η καρδιά μου''. Ο ξάδερφος και σχέση έχει και μια χαρά παιδί είναι , αλλά δεν τον αφήνει η μάνα του, δεν είναι ότι είναι όμως ''αντισεξουαλικός μαμάκιας '' που θα έδιωχνε τις γυναίκες επειδή έχει ψηλά την μάνα του , απλά την ανέχεται . Και στον ορισμό του Χάκερ έχει διαφορά αν ο γιος επιδιώκει το τηλέφωνο με την μαμά του ή της κάνει το χατίρι για να την ξεφορτωθεί τουλάχιστον για μένα . Χωρίς να σημαίνει ότι πάλι δεν πρέπει να βάζεις όρια και να κόψεις τα πολλά πολλά. Τέτοιοι άντρες που το καταλαβαίνουν συνήθως ντρέπονται για τη μαμά τους και το κρύβουν , ο γνήσιος μαμάκιας δεν ντρέπεται, δεν το καταλαβαίνει καν .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μια θεία που είναι αυταρχική, χειριστική και τσιμπούρι, είναι του στυλ ''ωχ παιδί μου η καρδιά μου''. Ο ξάδερφος και σχέση έχει και μια χαρά παιδί είναι , αλλά δεν τον αφήνει η μάνα του, δεν είναι ότι είναι όμως ''αντισεξουαλικός μαμάκιας '' που θα έδιωχνε τις γυναίκες επειδή έχει ψηλά την μάνα του , απλά την ανέχεται . Και στον ορισμό του Χάκερ έχει διαφορά αν ο γιος επιδιώκει το τηλέφωνο με την μαμά του ή της κάνει το χατίρι για να την ξεφορτωθεί τουλάχιστον για μένα . Χωρίς να σημαίνει ότι πάλι δεν πρέπει να βάζεις όρια και να κόψεις τα πολλά πολλά. Τέτοιοι άντρες που το καταλαβαίνουν συνήθως ντρέπονται για τη μαμά τους και το κρύβουν , ο γνήσιος μαμάκιας δεν ντρέπεται, δεν το καταλαβαίνει καν .

Πάλι διυλίζουμε τον κώνωπα...
΄Οταν λέμε μαμάκιας εννοούμε αυτόν που ζει τη ζωή του σύμφωνα με τις υποδείξεις της μάνας του.
Δεν εννοούμε την εμμονή της μάνας να χώνεται στη ζωή ενός άντρα που δεν το θέλει.
Στη δεύτερη περίπτωση ο άντρας αυτός θα βάλει όρια και αργά ή γρήγορα η μάνα θα το πάρει απόφαση και όλα θα μπουν στη θέση τους.
Πώς τα μπλέκετε έτσι βρε παιδιά;
Μην κάνετε τη ζωή σας δύσκολη!
Απλά είναι τα πράγματα!
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πάλι διυλίζουμε τον κώνωπα...
΄Οταν λέμε μαμάκιας εννοούμε αυτόν που ζει τη ζωή του σύμφωνα με τις υποδείξεις της μάνας του.
Δεν εννοούμε την εμμονή της μάνας να χώνεται στη ζωή ενός άντρα που δεν το θέλει.
Στη δεύτερη περίπτωση ο άντρας αυτός θα βάλει όρια και αργά ή γρήγορα η μάνα θα το πάρει απόφαση και όλα θα μπουν στη θέση τους.
έστω ότι ένας άνδρας 35 ετών επιλέγει να μένει με τους γονείς του. δεν τους ακούει σε τίποτα και είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.
Αν τρώει από το φαγητό της μαμάς, καθαρίζει το δωμάτιο του η μάνα του, οι γονείς του πληρώνουν λογαριασμούς κτλ δεν θεωρείτε αρνητικό στα μάτια μιας γυναίκας?

δλδ το να μην δίνεις λογαριασμό στους δικούς σου το τί ώρα βγαίνεις σε βγάζει από το πλαίσιο του μαμάκια?
εγω δεν το βλέπω έτσι. ο πλήρης απογαλακτισμός απο τους γονείς είναι μια κατάκτηση που συμβαίνει μόνο όταν φεύγεις από την κοινή στέγη και αναλαμβάνεις υποχρεώσεις

δεν το κερδίζει κάποιος αυτό με το να λέει απλά αντιδραστικά στους δικούς του θα έρθω σπίτι ότι ώρα γουστάρω.
αυτα τα οσφρίζονται οι ώριμες γυναίκες καλύτερα και από Κ9

δεν θα πείτε ποτέ α αυτός είναι μαμάκιας γιατί αυτο θα ήταν πολύ αγενές για τον πολιτισμό μας...θα πείτε δεν είναι έτοιμος για κάτι σοβαρό, δεν μου κάνει το κλικ κτλ
τα συν και πλην που καθορίζουν το ποιος θα κάνει το κλικ μπαίνουν ασυνείδητα

η έννοια του μαμάκια όπως την περιγράφεται εσείς είναι ακραία και σπάνια περίπτωση άνδρα που δεν έχει καμία ελπίδα
ο devil περιέγραψε κάποιον που απλά μένει με τους δικούς του
και ναι πιστεύω οτι και μόνο αυτό καθ αυτό επιδρά αρνητικά.


αν ρωτήσουμε τις γυναίκες τι θέλουν σε έναν άντρα συνήθως λένε:
να είναι καλός μαζί μου
να έχει χιούμορ
να με βλέπει σαν την βασίλισσά του.

και τα 3 είναι ψέματα. αυτό που πραγματικά θέλουν έιναι:
να είναι οικονομικά ανεξάρτητος και απογαλακτισμένος
να πηγάζει δύναμη και σταθερότητα
να μην είναι εύκολα χειραγωγήσιμος απο εκείνες και να έχει ισχυρή άποψη
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έστω ότι ένας άνδρας 35 ετών επιλέγει να μένει με τους γονείς του. δεν τους ακούει σε τίποτα και είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει.
Αν τρώει από το φαγητό της μαμάς, καθαρίζει το δωμάτιο του η μάνα του, οι γονείς του πληρώνουν λογαριασμούς κτλ δεν θεωρείτε αρνητικό στα μάτια μιας γυναίκας?

δλδ το να μην δίνεις λογαριασμό στους δικούς σου το τί ώρα βγαίνεις σε βγάζει από το πλαίσιο του μαμάκια?
εγω δεν το βλέπω έτσι. ο πλήρης απογαλακτισμός απο τους γονείς είναι μια κατάκτηση που συμβαίνει μόνο όταν φεύγεις από την κοινή στέγη και αναλαμβάνεις υποχρεώσεις

δεν το κερδίζει κάποιος αυτό με το να λέει απλά αντιδραστικά στους δικούς του θα έρθω σπίτι ότι ώρα γουστάρω.
αυτα τα οσφρίζονται οι ώριμες γυναίκες καλύτερα και από Κ9

δεν θα πείτε ποτέ α αυτός είναι μαμάκιας γιατί αυτο θα ήταν πολύ αγενές για τον πολιτισμό μας...θα πείτε δεν είναι έτοιμος για κάτι σοβαρό, δεν μου κάνει το κλικ κτλ
τα συν και πλην που καθορίζουν το ποιος θα κάνει το κλικ μπαίνουν ασυνείδητα

η έννοια του μαμάκια όπως την περιγράφεται εσείς είναι ακραία και σπάνια περίπτωση άνδρα που δεν έχει καμία ελπίδα
ο devil περιέγραψε κάποιον που απλά μένει με τους δικούς του
και ναι πιστεύω οτι και μόνο αυτό καθ αυτό επιδρά αρνητικά.


αν ρωτήσουμε τις γυναίκες τι θέλουν σε έναν άντρα συνήθως λένε:
να είναι καλός μαζί μου
να έχει χιούμορ
να με βλέπει σαν την βασίλισσά του.

και τα 3 είναι ψέματα. αυτό που πραγματικά θέλουν έιναι:
να είναι οικονομικά ανεξάρτητος και απογαλακτισμένος
να πηγάζει δύναμη και σταθερότητα
να μην είναι εύκολα χειραγωγήσιμος απο εκείνες και να έχει ισχυρή άποψη

Κοίτα αν νομίζεις ότι εσύ ως άντρας μπορείς να μεταφράσεις καλύτερα το τι θέλει μια γυναίκα από το να σου το πει με ειλικρίνεια η ίδια η γυναίκα, τότε εγώ πάω πάσο!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Όταν λες gaspar να μην ειν;ι χειραγωγισιμος από εκείνες τι εννοείς γιατί εγώ βλέπω ότι οι μισοί που έχουν σχέσεις ότι τους λέει η σχέση τους κάνουνε ουτε καν βγαίνουνε μόνοι τους όπως παλια. Όποτε ναι σταμάτησαν να είναι μαμάκηδες κ έγιναν σχεσακηδες. Συγχαρητήρια για την προαγωγη.

Στο τέλος λες ένα άντε γεια σε όλους γονείς παιδια σκυλία ανιψιά κ γυναίκες κ πας κ κανεις τη ζωή σου μέχρι να βαρεθείς.

Εγώ βλέπω όλοι απαιτήσεις έχουνε μην ανησυχείς και οι γονείς κ όλοι.

Όλοι τα θέλουν όλα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δλδ το να μην δίνεις λογαριασμό στους δικούς σου το τί ώρα βγαίνεις σε βγάζει από το πλαίσιο του μαμάκια?
εγω δεν το βλέπω έτσι. ο πλήρης απογαλακτισμός απο τους γονείς είναι μια κατάκτηση που συμβαίνει μόνο όταν φεύγεις από την κοινή στέγη και αναλαμβάνεις υποχρεώσεις
Μόνο μια απορία έχω στο παραπάνω κομμάτι της ανάρτησής σου.
Πριν 30 χρόνια που όλοι οι άντρες έφευγαν από τα πατρικά τους μόνο όταν παντρεύονταν, ήταν όλοι τους μαμάκηδες;
Επειδή απ΄όσο έχω παρατηρήσει τουλάχιστον, οι σύγχρονοι μαμάκηδες είναι πολλαπλάσιοι των παλαιότερων γενεών.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν λες gaspar να μην ειν;ι χειραγωγισιμος από εκείνες τι εννοείς γιατί εγώ βλέπω ότι οι μισοί που έχουν σχέσεις ότι τους λέει η σχέση τους κάνουνε ουτε καν βγαίνουνε μόνοι τους όπως παλια. Όποτε ναι σταμάτησαν να είναι μαμάκηδες κ έγιναν σχεσακηδες. Συγχαρητήρια για την προαγωγη.

Στο τέλος λες ένα άντε γεια σε όλους γονείς παιδια σκυλία ανιψιά κ γυναίκες κ πας κ κανεις τη ζωή σου μέχρι να βαρεθείς.

Εγώ βλέπω όλοι απαιτήσεις έχουνε μην ανησυχείς και οι γονείς κ όλοι.

Όλοι τα θέλουν όλα.

Με απόλυτους όρους δεν γίνεται να μιλάμε καθώς όλες οι σχέσεις είναι δυναμικές καταστάσεις και παίζει μεγάλο ρόλο το context και οι άνθρωποι που βρίσκονται σε αυτές.

Σε γενικές γραμμές όταν έχεις σοβαρή σχέση δεν μπορείς να κάνεις όλα όσα έκανες πριν. Το να βγαίνεις με τον μπουρδελιαρη φίλο σου που είναι όλη μέρα στα στριπ κλαμπς δεν γίνεται και θα στο ξεκαθαρίσει και η άλλη, όπως δεν γίνεται αυτή να είναι πάνω στο τραπέζι στα μπουζούκια με τις φίλες κι εσύ να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Αυτά τα πράγματα είναι λίγο πολύ αυτονόητα και τα θυσιάσεις διότι υποτίθεται πως η σχέση αυτή έχει άλλα θετικά.

Από ένα σημείο και μετά κιόλας οταν παντρευτείς και κάνεις παιδιά οι υποχρεώσεις είναι πολλές και συνήθως χανόμαστε με φίλους που βγαίναμε παλιά κυρίως διότι αν έχεις μικρά παιδια όλο σου το πρόγραμμα περιφέρεται γύρω από αυτά και σπάνια έχεις χρόνο για τσαρκες.

Η πιο κλασσική περίπτωση που βλέπω από κάποιους στην παρέα είναι πως μόλις βρουν γκόμενά χάνονται και σε θυμούνται όταν χωρίσουν. Αυτους σιγά σιγά τους κάνεις πέρα ή τουλάχιστο τους αντιμετωπίζεις για αυτό που είναι και δεν επενδύεις παραπάνω. Φαίνονται κιόλας από πολλά άλλα σημεία πως έχουν θέματα.

Το πρόβλημα της χρειριστικοτητας έχει δύο όψεις. Από την μία έχεις μια γυναίκα η προσπαθεί σιγά σιγά να αποξενωσει τον άντρα από τα πάντα ώστε να μην έχει επιλογές και να είναι αναγκαστικά μαζί της και από την άλλη έχεις έναν άντρα αδύναμο να βάλλει όρια που δέχεται αυτές τις συμπεριφορές. Αυτά βέβαια δεν είναι ο κανόνας, είναι ακραίες περιπτώσεις αλλά όχι και τόσο σπάνιες.

Αυτό που συμβαίνει συνήθως όταν κάνει σοβαρή σχέση κάποιος είναι να περικοπτει κάποιες που είναι "κακή" επιρροή γιατί τον πριζει η γκόμενά του. Αυτό μπορεί να είναι χειριστικο ή μπορεί η άλλη να έχει δίκιο και όντως να είναι κακή επιρροή ο άλλος και αυτό είναι ανάλογα την περίσταση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Με απόλυτους όρους δεν γίνεται να μιλάμε καθώς όλες οι σχέσεις είναι δυναμικές καταστάσεις και παίζει μεγάλο ρόλο το context και οι άνθρωποι που βρίσκονται σε αυτές.

Σε γενικές γραμμές όταν έχεις σοβαρή σχέση δεν μπορείς να κάνεις όλα όσα έκανες πριν. Το να βγαίνεις με τον μπουρδελιαρη φίλο σου που είναι όλη μέρα στα στριπ κλαμπς δεν γίνεται και θα στο ξεκαθαρίσει και η άλλη, όπως δεν γίνεται αυτή να είναι πάνω στο τραπέζι στα μπουζούκια με τις φίλες κι εσύ να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Αυτά τα πράγματα είναι λίγο πολύ αυτονόητα και τα θυσιάσεις διότι υποτίθεται πως η σχέση αυτή έχει άλλα θετικά.

Αυτό που συμβαίνει συνήθως όταν κάνει σοβαρή σχέση κάποιος είναι να περικοπτει κάποιες που είναι "κακή" επιρροή γιατί τον πριζει η γκόμενά του. Αυτό μπορεί να είναι χειριστικο ή μπορεί η άλλη να έχει δίκιο και όντως να είναι κακή επιρροή ο άλλος και αυτό είναι ανάλογα την περίσταση.

Για τις μπουρδελοτσαρκες που λές έχεις δίκιο. Καμια δεν θα το δεχοταν και καλα θα έκανε. Αλλα το να βγει ενας φίλος ή μια φιλη στα μπουζουκια με φιλες ή φιλους κ εγω να μεινω σπιτι ή αυτη δεν θα με ενοχλουσε εφοσον ξέρω οτι το άτομο ειναι σοβαρο και δεν κανει μαλακιες. Αλοιμονο αν οποιος κανει σχέση κλεινεται σε φυλακή.

Τελικα ειναι ή δεν ειναι χειριστικο κάποια ή κάποιος να οριζει στον άλλον με ποιους θα μιλάει; δωσε μας μια ξεκαθαρη απαντηση. Γιατι νομιζω ενας αντρας με προσωπικοτητα καταλαβαινει ποτε πρέπει να κοψει σε κάποια ή μια γυναικα σε κάποιον τον παραπάνω αέρα χωρις να τρέχει να κάνει διαγραφες και μπλοκ ας πουμε στο ξαφνικο.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μόνο μια απορία έχω στο παραπάνω κομμάτι της ανάρτησής σου.
Πριν 30 χρόνια που όλοι οι άντρες έφευγαν από τα πατρικά τους μόνο όταν παντρεύονταν, ήταν όλοι τους μαμάκηδες;
Επειδή απ΄όσο έχω παρατηρήσει τουλάχιστον, οι σύγχρονοι μαμάκηδες είναι πολλαπλάσιοι των παλαιότερων γενεών.
τότε οι περισσότεροι παντρεύονταν μικρότεροι και έφευγαν αναπόφευκτα.
όμως όσοι ήταν μαμάκιδες το πρότυπο της μητέρας το αντικαθιστούσε η γυναίκα τους.

ούτε αυτό λειτουργούσε σωστά και δημιουργούσε προβλήματα. η γυναίκα χάνει την έλξη και ο γάμος αποτυγχάνει.

για έναν άνδρα που θέλει να ξεπεράσει οριστικά την μάνα του το σωστό είναι να ζήσει πρώτα τελείως μόνος. είναι ένα βασικό στάδιο στην ανδρική ωρίμανση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Κανείς δεν γεννιέται ακριβώς μαμάκιας.Το εαν θα γίνει εξαρτάται απο το πόσο ανεξάρτητο νιώθει/είναι το ίδιο το άτομο σε συνδυασμό με πλύση εγκεφάλου που δέχεται απο μικρή ηλικία. Ο πρώτος τύπος εαν δεν έχει μάνα που το παίζει αρχηγός και θέλει να ελέγχει τα πάντα, απλά θα βρει κάποιον άλλο άνθρωπο να τον χειρίζεται(π.χ. την σχέση του,κάποιον φίλο του,το αφεντικό του κτλπ.). Δηλαδή το πρόβλημα πάλι υπάρχει αλλά με διαφορετική μορφή.

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί προσκόλληση του άντρα στις απόψεις του πατέρα του. Πιστεύετε οτι αυτό δεν υπάρχει ή οτι είναι λιγότερο πρόβλημα ; :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τις μπουρδελοτσαρκες που λές έχεις δίκιο. Καμια δεν θα το δεχοταν και καλα θα έκανε. Αλλα το να βγει ενας φίλος ή μια φιλη στα μπουζουκια με φιλες ή φιλους κ εγω να μεινω σπιτι ή αυτη δεν θα με ενοχλουσε εφοσον ξέρω οτι το άτομο ειναι σοβαρο και δεν κανει μαλακιες. Αλοιμονο αν οποιος κανει σχέση κλεινεται σε φυλακή.

Τελικα ειναι ή δεν ειναι χειριστικο κάποια ή κάποιος να οριζει στον άλλον με ποιους θα μιλάει; δωσε μας μια ξεκαθαρη απαντηση. Γιατι νομιζω ενας αντρας με προσωπικοτητα καταλαβαινει ποτε πρέπει να κοψει σε κάποια ή μια γυναικα σε κάποιον τον παραπάνω αέρα χωρις να τρέχει να κάνει διαγραφες και μπλοκ ας πουμε στο ξαφνικο.

Σου είπα είναι ανάλογα το context και δεν μπορουμε να μιλάμε γενικά. Σε μπουζούκια και λοιπές τέτοιου είδους διαδεσκαζεις κατά τη γνώμη μου οφείλεις να πας συνοδευόμενος/η όταν έχει σχέση με σοβαρές προοπτικές. Εγώ έτσι το βλέπω και το αντίθετο μου κάθεται πολύ λάθος. Δεν μπορώ να φανταστώ μια νιόπαντρη δηλαδή σε all girls night out όπου θα της την πέφτει ο καθένας. Οποιαδήποτε σέβεται το γάμο της δεν δίνει τέτοια δικαιώματα εξ αρχής γιατί σκέφτεται και τον άλλο. Αλλιώς να πάμε κι εμείς βόλτα με τον μπουρδελιαρη ανύπαντρο φίλο μας. Δεν θα γαμησουμε μωρέ, λίγο βυζι θα βλέπουμε να χορεύει από μακρυά.

Χειριστικος είναι κατά βάσιν ο τρόπος που θα σου πει κάποια να ξεκοψεις από ένα φίλο. Αν σου πει ευθέως εγώ δεν γουστάρω τον Χ γι αυτό και γι αυτό το λόγο μετά είναι δικό σου θέμα να το αξιολογησεις αυτό και αν είσαι σοβαρός άνθρωπος και έχεις επιλέξει σοβαρό άνθρωπο αυτά δεν θα συμβαίνουν συχνά και όταν συμβούν μάλλον θα υπάρχει Ουσιαστικός λόγος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανείς δεν γεννιέται ακριβώς μαμάκιας.Το εαν θα γίνει εξαρτάται απο το πόσο ανεξάρτητο νιώθει/είναι το ίδιο το άτομο σε συνδυασμό με πλύση εγκεφάλου που δέχεται απο μικρή ηλικία. Ο πρώτος τύπος εαν δεν έχει μάνα που το παίζει αρχηγός και θέλει να ελέγχει τα πάντα, απλά θα βρει κάποιον άλλο άνθρωπο να τον χειρίζεται(π.χ. την σχέση του,κάποιον φίλο του,το αφεντικό του κτλπ.). Δηλαδή το πρόβλημα πάλι υπάρχει αλλά με διαφορετική μορφή.

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί προσκόλληση του άντρα στις απόψεις του πατέρα του. Πιστεύετε οτι αυτό δεν υπάρχει ή οτι είναι λιγότερο πρόβλημα ; :P

Και αυτό συμβαίνει αλλά είναι πιο σπάνιο. Το πιο σύνηθες είναι να υπάρχει κόντρα στις απόψεις και ριξη καθώς ο γιος επαναστατεί απέναντι στην εξουσία του πατέρα του και προσπαθεί να γίνει ο ίδιος κύριος του εαυτου του.

Οι πατεράδες επειδή είναι άντρες συνήθως δεν είναι χειριστικοι με τον τρόπο που είναι οι μανάδες που φτιάχνουν τους μαμακιδες. Ή θα είναι αυταρχικοι και οξύθυμοι ας πούμε και θα πλακοντονται με τους γιους ή μαλθακοι και ουσιαστικά ανύπαρκτοι σαν παρουσία ή απόντες ή νορμάλ πατέρες όπου δεν υπάρχει θέμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Σου είπα είναι ανάλογα το context και δεν μπορουμε να μιλάμε γενικά. Σε μπουζούκια και λοιπές τέτοιου είδους διαδεσκαζεις κατά τη γνώμη μου οφείλεις να πας συνοδευόμενος/η όταν έχει σχέση με σοβαρές προοπτικές. Εγώ έτσι το βλέπω και το αντίθετο μου κάθεται πολύ λάθος. Δεν μπορώ να φανταστώ μια νιόπαντρη δηλαδή σε all girls night out όπου θα της την πέφτει ο καθένας. Οποιαδήποτε σέβεται το γάμο της δεν δίνει τέτοια δικαιώματα εξ αρχής γιατί σκέφτεται και τον άλλο. Αλλιώς να πάμε κι εμείς βόλτα με τον μπουρδελιαρη ανύπαντρο φίλο μας. Δεν θα γαμησουμε μωρέ, λίγο βυζι θα βλέπουμε να χορεύει από μακρυά.

Χειριστικος είναι κατά βάσιν ο τρόπος που θα σου πει κάποια να ξεκοψεις από ένα φίλο. Αν σου πει ευθέως εγώ δεν γουστάρω τον Χ γι αυτό και γι αυτό το λόγο μετά είναι δικό σου θέμα να το αξιολογησεις αυτό και αν είσαι σοβαρός άνθρωπος και έχεις επιλέξει σοβαρό άνθρωπο αυτά δεν θα συμβαίνουν συχνά και όταν συμβούν μάλλον θα υπάρχει Ουσιαστικός λόγος.
Οχι φιλε μου για μενα κάποια αμα θελει ενα βραδυ να βγει με τις φιλες της μπορει να το κανει και παντρεμενη να ειναι και ας φορέσει κ οτι θέλει αρκει να μην βαδισει κάπου μονη της σκοτάδια κτλπ. δεν εχω τέτοια κολληματα και περιμενω κ απο την αλλη αν ενα βραδυ αποφασισω να βγω με εναν φιλο να μην με πρηζει εξίσου. Αν εγω δεν ψάχνομαι για να ξενογαμησω δεν θα με παρασυρει ο φιλος. Αμα της την πέσει κάποιος μπορει να του πει ωραια κ ευγενικα οτι ειναι δεσμευμενη και δεν ενδιαφέρεται.

Πολυ αυστηροι οροι... για το 1ο χρονο καλα ειναι... αλλα οπως μου εχει πει κ ενας γνωστος... μεινε 10 χρονια σε μια σχεση κ μετα το ξανασυζητάμε αν θα βγεις μια βολτα μονος ή οχι.

Καποιες δεν θα σου πουν απλά τη γνωμη τους... θα προσπαθησουν να την επιβάλλουν κιολας κρατώντας μουτρα. Μπορει να σε απειλησει και έμμεσα με χωρισμο για να σε ψαρώσει.

Τα αποτελεσματα γυρω μας οταν ξαφνικα οπως εγραψες ενας φιλος σου χάνεται και δεν βγαινει ποτε μονος του... δεν σου κάνει εντυπωση ;

Οτι έχει μπλέξει με στριγκλα που δε σηκωνει αντιρρησεις ; εμενα μια που θα μου το έλεγε αυτο και μια που θα χωριζαμε.

Εγω ειχα έναν φιλο και ειχα παρατηρησει πως παντα μου λεγε να βγουμε και έφερνε και την άλλη. Αντε μονο αν πηγαινα σπιτι του να τα λεγαμε μονοι μας.... Μετα απο καιρο τσακωθηκα άσχημα με αυτην κ μάλιστα για τον Τράμπ. Εφτασε στο σημειο να μου πει οτι ειμαι κομμουνιστης και οτι εχω εγω χαμηλο επιπεδο επειδη δεν μασαω τις μαλακιες του Τραμπ και άλλων διορισμένων προεδρων. Απο τα λόμπι.

Και μάλιστα με εσβησε χωρις δισταγμο με μπλοκ και ντιλιτ οταν τα άκουσε. Τέτοιες τυπισες δεν μπορουν να την βγούν σε μενα με τις μλκιες τους. Μια που θα αρχισουν να ζητανε αηδιες κ μια που θα ειμαστε χώρια. Τωρα ο άλλος την κραταει χρονια... ντάξει καλα κάνει. Αμα του αρέσουν οι περιορισμοι.

και σε ρωταω τωρα εγω ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΤΟΜΟ ΤΣΑΚΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ με εναν ΦΙΛΟ και τον διαγραφει... η απαντηση ειναι ΚΑΝΕΝΑ. Εκτος και αν εισια νούμερο. Να την χαιρεται λοιπον! Φαινοταν απο τοτε τι μυαλα κουβαλουσε. Και ο αλλος που εκανε οτι του λεγε αυτη έπρεπε να της πει οχι εγω αποψε θελω να βγω μια βολτα μονος μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι φιλε μου για μενα κάποια αμα θελει ενα βραδυ να βγει με τις φιλες της μπορει να το κανει και παντρεμενη να ειναι και ας φορέσει κ οτι θέλει αρκει να μην βαδισει κάπου μονη της σκοτάδια κτλπ. δεν εχω τέτοια κολληματα και περιμενω κ απο την αλλη αν ενα βραδυ αποφασισω να βγω με εναν φιλο να μην με πρηζει εξίσου. Αν εγω δεν ψάχνομαι για να ξενογαμησω δεν θα με παρασυρει ο φιλος. Αμα της την πέσει κάποιος μπορει να του πει ωραια κ ευγενικα οτι ειναι δεσμευμενη και δεν ενδιαφέρεται.

Πολυ αυστηροι οροι... για το 1ο χρονο καλα ειναι... αλλα οπως μου εχει πει κ ενας γνωστος... μεινε 10 χρονια σε μια σχεση κ μετα το ξανασυζητάμε αν θα βγεις μια βολτα μονος ή οχι.

Καποιες δεν θα σου πουν απλά τη γνωμη τους... θα προσπαθησουν να την επιβάλλουν κιολας κρατώντας μουτρα. Μπορει να σε απειλησει και έμμεσα με χωρισμο για να σε ψαρώσει.

Τα αποτελεσματα γυρω μας οταν ξαφνικα οπως εγραψες ενας φιλος σου χάνεται και δεν βγαινει ποτε μονος του... δεν σου κάνει εντυπωση ;

Οτι έχει μπλέξει με στριγκλα ; εμενα μια που θα μου το έλεγε αυτο και μια που θα χωριζαμε.

Καλά στα λόγια όλα εύκολα είναι. Όταν έχεις μια σχέση λίγων μηνών χωρίς δεσμεύσεις κτλ είναι πολύ εύκολο να μην σε νοιάζει για τίποτα και να παίρνεις το καπελάκι σου.

Τα δύσκολα αρχίζουν όταν έχεις επενδύσει κάπου και υπάρχει σημαντικό κόστος του να φύγεις. Ο γάμος είναι δύσκολη κατάσταση η οποία δεν αντιμετωπίζεται με τακτικές εργένη.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Και αυτό συμβαίνει αλλά είναι πιο σπάνιο. Το πιο σύνηθες είναι να υπάρχει κόντρα στις απόψεις και ριξη καθώς ο γιος επαναστατεί απέναντι στην εξουσία του πατέρα του και προσπαθεί να γίνει ο ίδιος κύριος του εαυτου του.

Οι πατεράδες επειδή είναι άντρες συνήθως δεν είναι χειριστικοι με τον τρόπο που είναι οι μανάδες που φτιάχνουν τους μαμακιδες. Ή θα είναι αυταρχικοι και οξύθυμοι ας πούμε και θα πλακοντονται με τους γιους ή μαλθακοι και ουσιαστικά ανύπαρκτοι σαν παρουσία ή απόντες ή νορμάλ πατέρες όπου δεν υπάρχει θέμα.

Εδώ αυτό που λες έχει ενδιαφέρον τώρα όμως. Γιατί στην περίπτωση του πατέρα λοιπόν ο γιος επαναστατεί αλλά στην περίπτωση της μάνας όχι ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Καλά στα λόγια όλα εύκολα είναι. Όταν έχεις μια σχέση λίγων μηνών χωρίς δεσμεύσεις κτλ είναι πολύ εύκολο να μην σε νοιάζει για τίποτα και να παίρνεις το καπελάκι σου.

Τα δύσκολα αρχίζουν όταν έχεις επενδύσει κάπου και υπάρχει σημαντικό κόστος του να φύγεις. Ο γάμος είναι δύσκολη κατάσταση η οποία δεν αντιμετωπίζεται με τακτικές εργένη.

Ε καλα εντάξει.... ολα δυσκολα ειναι κάθε αρχή κ δυσκολη... εδω ξερω ανθρωπους που χωρισανε μετά απο 7 χρονια σχέση μετά απο 3... ενω ειχαν παντρευτει... αλλα βεβαια δεν ειχαν κάνει παιδιά. Δε βγαινει ετσι ζωη φιλε να θες να πάς για ενα καφέ με ενα φιλο και να καραδοκει η αλλη με καχυποψια μην βγεις μονος σου. Τωρα ενταξει αν εσυ το δέχεσαι αυτο δικαιωμα σου. Καθενας πρέπει να εχει και το χρονο του σε μια σχέση. Προσωπικα δεν προκειται να παρατησω τη παλια μου ζωη απλα κάποια πραγματα τοο ματσ δεν θα τα κανω πχ να βγω για γκομενες με φιλο. Αλλα οχι να αφησω το γυμναστηριο..... να αφησω κανα φιλο.... και πολλα άλλα.

Αυτο ειναι ο ορισμος της χειριστηκοτητας για αυτο αυτη που εγραψα κ πιο πανω στο ΕΝΤΙΤ μολις ειδε κάποιον να εχει διαφορετικη γνωμη απο αυτην για.... τα ΠΟΛΙΤΙΚΑ κιολας... ξεκινησε τη διαδικασια του μπλοκαρισματος.

Δεν μ κανει εντυπωση βεβαια οταν δεν αφηνε το γκομενο της να βγαινει εστω κ μια φορά μονος του.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε καλα εντάξει.... ολα δυσκολα ειναι κάθε αρχή κ δυσκολη... εδω ξερω ανθρωπους που χωρισανε μετά απο 7 χρονια σχέση μετά απο 3... ενω ειχαν παντρευτει... αλλα βεβαια δεν ειχαν κάνει παιδιά. Δε βγαινει ετσι ζωη φιλε να θες να πάς για ενα καφέ με ενα φιλο και να καραδοκει η αλλη με καχυποψια μην βγεις μονος σου. Τωρα ενταξει αν εσυ το δέχεσαι αυτο δικαιωμα σου. Καθενας πρέπει να εχει και το χρονο του σε μια σχέση. Προσωπικα δεν προκειται να παρατησω τη παλια μου ζωη απλα κάποια πραγματα τοο ματσ δεν θα τα κανω πχ να βγω για γκομενες με φιλο. Αλλα οχι να αφησω το γυμναστηριο..... να αφησω κανα φιλο.... και πολλα άλλα.

Αυτο ειναι ο ορισμος της χειριστηκοτητας για αυτο αυτη που εγραψα κ πιο πανω στο ΕΝΤΙΤ μολις ειδε κάποιον να εχει διαφορετικη γνωμη απο αυτην για.... τα ΠΟΛΙΤΙΚΑ κιολας... ξεκινησε τη διαδικασια του μπλοκαρισματος.

Δεν μ κανει εντυπωση βεβαια οταν δεν αφηνε το γκομενο της να βγαινει εστω κ μια φορά μονος του.

Ντεβιλ δε κάνουμε κουβέντα έτσι με το να κάνεις defer αυτό που είπα σε κάτι ακραίο . Δεν μίλησα ούτε για καφέδες ούτε για κόψιμο καλημέρας, είπα κάτι συγκεκριμένο που μπορείς να το καταλάβεις, άσχετα αν συμφωνείς ή όχι.

Οταν είσαι εργένης δεν χρωστας τίποτα σε καμία και δεν σου χρωστάει τίποτα και καμία. Όπου δεις κάτι που δε σαρεσει φεύγεις. Αυτά όταν έχεις σπίτια, παιδιά, σκυλιά, γατιά και 10 χρόνια γάμου δεν υπάρχουν σαν επιλογές, έχουν τραγικές συνέπειες. Εκεί προσέχεις για να έχεις βάζεις όρους, γιατί σοβαρές δεσμεύσεις χωρίς όρους δεν γίνονται και οι σοβαροί άνθρωποι το καταλαβαίνουν αυτό. Άμα είσαι παντρεμένος 10 χρόνια και η γυναίκα σου κλαμπαρει με τις φίλες κάθε Σάββατο με το ντεκολτέ τούρλα και το στρινγκ από κάτω, τρως κέρατο στάνταρ. Και δεν είναι ότι πρέπει να της απαγορεύσεις κάποιας να το κάνει για να μη σε κερατώσει, αλλά η γυναίκα που ειναι σοβαρή το κατανοεί από μόνη της αυτό και δεν το κάνει. Και ο άντρας που έρχεται σπίτι στις 5 το ξημέρωμα φίλε κέρατο ρίχνει στην γυναίκα του, δεν θέλει πολύ σκέψη να το καταλάβεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ντεβιλ δε κάνουμε κουβέντα έτσι με το να κάνεις defer αυτό που είπα σε κάτι ακραίο . Δεν μίλησα ούτε για καφέδες ούτε για κόψιμο καλημέρας, είπα κάτι συγκεκριμένο που μπορείς να το καταλάβεις, άσχετα αν συμφωνείς ή όχι.

Οταν είσαι εργένης δεν χρωστας τίποτα σε καμία και δεν σου χρωστάει τίποτα και καμία. Όπου δεις κάτι που δε σαρεσει φεύγεις. Αυτά όταν έχεις σπίτια, παιδιά, σκυλιά, γατιά και 10 χρόνια γάμου δεν υπάρχουν σαν επιλογές, έχουν τραγικές συνέπειες. Εκεί προσέχεις για να έχεις βάζεις όρους, γιατί σοβαρές δεσμεύσεις χωρίς όρους δεν γίνονται και οι σοβαροί άνθρωποι το καταλαβαίνουν αυτό. Άμα είσαι παντρεμένος 10 χρόνια και η γυναίκα σου κλαμπαρει με τις φίλες κάθε Σάββατο με το ντεκολτέ τούρλα και το στρινγκ από κάτω, τρως κέρατο στάνταρ. Και δεν είναι ότι πρέπει να της απαγορεύσεις κάποιας να το κάνει για να μη σε κερατώσει, αλλά η γυναίκα που ειναι σοβαρή το κατανοεί από μόνη της αυτό και δεν το κάνει. Και ο άντρας που έρχεται σπίτι στις 5 το ξημέρωμα φίλε κέρατο ρίχνει στην γυναίκα του, δεν θέλει πολύ σκέψη να το καταλάβεις.

Α μαλιστα οποια βγει έτσι εξω ειναι στάνταρ οτι σε κερατώνει. Αν η άλλη θέλει να σε κερατώσει την συμφερει περισσοτερο να δειχνει σοβαρη και μαζεμενη χάκερ για να ζει την δευτερη κρυφη της ζωη χωρις κινδυνο ν αποκαλυφτει.

Οπως ειχε γράψει κ ενας χριστιανος εδω τις προαλλες.... πηγαιντε μια βολτα εξω απο το Πριαμο να δειτε τι γινεται μεσημεριανες ωρες υποτιθεται ωρες εργασιας..... μάλλον η "εργασια" γινεται αλλού... ;)

μπες σε ενα σάιτ αγγελιων να δεις τι γινεται τα μισα ζευγάρια κάνουν παρτουζες. Και θα μου πεις τωρα ειναι προβλημα να βγει κάποια ενα βράδυ εξω να πιει ενα ποτο κ να γυρισει σα κυρια σπιτι της. Τα χουμε δει φιλος ειμαστε της πιάτσας απο παλιά.

Κάποια μπορει να πάει οπου θέλει εκτος απο κτυπητες περιπτωσεις αλλα αν μάθω οτι την έκανε απλα θα φυγει.

Επιτρεπεται εννοειται να βγει με φιλες της και να φορέσει αν θέλει ενα φορεμα ή να βαφτει κτλπ
εννοειται να προσεχει την εμφανιση της κ να γυμναζεται κ οχι να μεινει πισω απο τη δικαιολογια ωραια τωρα παντρευτηκα κ εκανα παιδι πάει... δεν πάει τιποτα... το προγραμμα που έχω θα το κάνω μέχρι να φτάσω γέρος

Μια μου ειχε πει ΄'κΑΝΕ ΤΑ τωρα που εισαι εργένης... μετά δεν θα προλαβαινεις" δεν παιζει αυτο. Σορρυ αλλα ειμαι άλλης ιδεολογιας... καταλαβαινω τα παραδειγματα σου κ καλα κανεις κ τα έχεις αποψη σου ειναι μπορει να σου βγει κ καλυτερα. Εγω ομως έχω αλλες σκέψεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ αυτό που λες έχει ενδιαφέρον τώρα όμως. Γιατί στην περίπτωση του πατέρα λοιπόν ο γιος επαναστατεί αλλά στην περίπτωση της μάνας όχι ;

Αυτά που θα πω είναι δικές μου ερμηνείες και δεν ξέρω αν ισχύουν όντως.

Σε καθε σπίτι το κυρίαρχο αρσενικό είναι ο πατέρας και ο γιος το κατανοεί αυτό ενστικτωδώς όταν γεννιέται. Για καθαρά primal λόγους ο πατέρας μπορεί να επιβληθεί σε όλους λόγο σωματικής δύναμης και άρα αυτός θεωρείται ως ο αρχηγός που αναλαμβάνει και την προστασία. Καθώς ο γιος μεγαλώνει αποκτά και αυτός δύναμη, σωματική και νοητική και θέλει να κυριαρχήσει και αυτός τον χώρο του και να ξεφύγει από την υποτέλεια στον πατέρα. Ένας σωστός πατέρας που είναι ψυχικά υγιής και σωστός άντρας γενικότερα κατανοεί αυτή την τάση του γιου του και του δίνει σταδιακά όλο και περισσότερη ελευθερία, διατηρώντας βέβαια αυτός την θέση του αρχηγού στο σπίτι του. Έτσι ο γιος προετοιμάζεται σταδιακά για την ελευθερία και παράλληλα κατανοεί ότι πρέπει να φύγει αν θέλει να είναι πραγματικά ελεύθερος. Αυτές οι σχέσεις καταλήγουν σε αμοιβαιο σεβασμό πατέρα γιου και βαθύτερη αγάπη, ο πατέρας αγαπά το γιο και τον προετοιμάζει με το σωστό τρόπο για να γίνει αυτονομος και ο γιος το αντιλαμβάνεται αυτό και έτσι τρέφει σεβασμό για τον πατέρα του, τον έχει ως πρότυπο, τον συμβουλεύεται, κτλ

Οταν ο πατέρας είναι ανασφαλής συνήθως γίνεται τυρρανικος. Όσο είναι μικρός ο γιος αυτό δεν έχει μεγάλη διαφορά αλλά όταν ο γιος μεγαλώσει και αρχίσει να αποκτά και αυτός δύναμη ή τυρρανικοτητα του πατέρα του είναι ένα εμπόδιο μπροστά στη δική του εξέλιξη και άρα θα υπάρξει ριξη. Ο πατέρας μπορείς επίτηδες να προσθαπει να κρατήσει τον γιο σε κατάσταση αδυναμίας αν είναι ανασφαλης λόγο ζήλιας κτλ.

Η σχέση του γιου με την μάνα δεν είναι ίδιας φύσης γιατί η μάνα δεν είναι το κυρίαρχο αρσενικό. Τη μάνα σου τη φοβάσαι μικρός γιατι μπορει να σε δείρει αλλά από μια ηλικία και μετά ο λόγος της δεν έχει ισχη. Την ακούς μόνο λόγο σεβασμού ή αγάπης ή επειδή σε πριζει στη γκρίνια. Δεν φοβάσαι ότι θα φας ξύλο. Όταν η μάνα είναι το κυρίαρχο αρσενικό στο σπίτι σημαινει πως δεν υπάρχει άντρας, είτε είναι απών ή εντελως παθητικός και έτσι και ο γιος μοντέλοποιει τη συμπεριφορα του γύρω από αυτό.

Επειδή η μάνα δεν μπορεί να σε δείρει ως γυναίκα εμεταλλευεται πλαγιές μεθόδους για να επιβάλλει το δικό της. Στο σπιτι μαμακια είμαι σίγουρος πως ο πατέρας είναι τέρμα παθητικός και άρα έτσι γίνεται και ο γιος και μάνα μετά πολύ άνετα χειραγωγεί έναν γιο του οποίου ουσιαστικά η αντρική φύση έχει μείνει στάσιμη σε παιδική ηλικία και είναι αδύναμος.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως ο πατέρας πρέπει να δέρνει τα υπόλοιπα μέλη, απλά στο ζωικό βασίλειο η εξουσία συσσωρεύεται σε αυτούς που εν τέλη μπορούν να την επιβάλουν με την απειλή βίας. Γι αυτό όταν φωνάζει η μάνα στον έφηβο γιο είναι ενοχλητική ενώ αν φωνάξει ο πατέρας κάθεται σούζα. Δεν είναι ότι τομ δερνει, αλλά ο ζωωδης εγκέφαλος του γιου του λέει "όπα φίλε, καλύτερα να δώσεις προσοχή γιατι εδώ υπάρχει και σωματική απειλή αν δεν το κάνεις."
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενα αγόρι Θα Συζητάει επί μέρες αν μία γυναίκα τον θεωρεί Μαμακια!!

Ενας ανδραΣ,ΠΟΤΕ.

Placebo-
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top