Τα ελαττώματα του άντρα

Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ψεύτης

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Τσιγκούνης

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Πνεύμα αντιλογίας

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ατημέλητος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βωμολόχος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Αναποφάσιστος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ασυνεπής

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Πολυλογάς

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Ξερόλας

    Ψήφοι: 9 10.7%
  • Μαμάκιας

    Ψήφοι: 17 20.2%
  • Όλα τα παραπάνω

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Άλλο...

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 6.0%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
Σοβαρό ελάττωμα του άντρα είναι το νύχι στο μικρό δάχτυλο του ποδιού ή του χεριού. Πάντα είχα απορία τι εκφράζει. :sick:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το νύχι στο μικρό δάκτυλο του ποδιού δεν γνωρίζω.
Αυτο του χεριού πολλοί το χρησιμοποιούν για ξύστρα (όχι μολυβιού, άλλων οπών του σώματος)....
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Χαίρομαι που σε αυτό το θέμα (σε αντίθεση με το θέμα για τις γυναίκες) το χειρότερο ελάττωμα του άντρα (το να είναι "μαμάκιας", όχι φυσικά με την έννοια ότι αγαπάει κι είναι πιο "δεμένος" συναισθηματικά με τη μαμά σε σχέση με τους 2 γονείς) έχει τις ψήφους που του αναλογούν...τα συγχαρητήριά μου στις κυρίες του forum!:thumbup:
Το νύχι στο μικρό δάκτυλο του ποδιού δεν γνωρίζω.
Αυτο του χεριού πολλοί το χρησιμοποιούν για ξύστρα (όχι μολυβιού, άλλων οπών του σώματος)....
Επίσης και για ν' ανοίγουν μπύρες και αναψυκτικά, να κάνουν "γεώτρηση" στ' αυτί...έχει πολλές χρήσεις!:lol:
Όσο για το μικρό δάχτυλο τι να σου πω, ούτε καν είχα παρατηρήσει ποτέ ότι το αφήνουν επίτηδες...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Χαίρομαι που σε αυτό το θέμα (σε αντίθεση με το θέμα για τις γυναίκες) το χειρότερο ελάττωμα του άντρα (το να είναι "μαμάκιας", όχι φυσικά με την έννοια ότι αγαπάει κι είναι πιο "δεμένος" συναισθηματικά με τη μαμά σε σχέση με τους 2 γονείς) έχει τις ψήφους που του αναλογούν...τα συγχαρητήριά μου στις κυρίες του forum!:thumbup:

Επίσης και για ν' ανοίγουν μπύρες και αναψυκτικά, να κάνουν "γεώτρηση" στ' αυτί...έχει πολλές χρήσεις!:lol:
Όσο για το μικρό δάχτυλο τι να σου πω, ούτε καν είχα παρατηρήσει ποτέ ότι το αφήνουν επίτηδες...
Πραγματικά μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα να βλέπεις κανά μπάρμπα να βάζει το δακτυλάκι είτε στη μύτη είτε στο αυτί... Η επιτομή του savoir vivre...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Χαίρομαι που σε αυτό το θέμα (σε αντίθεση με το θέμα για τις γυναίκες) το χειρότερο ελάττωμα του άντρα (το να είναι "μαμάκιας", όχι φυσικά με την έννοια ότι αγαπάει κι είναι πιο "δεμένος" συναισθηματικά με τη μαμά
Το ίδιο χαλια είναι να είναι μπαμπάκιας.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαίρομαι που σε αυτό το θέμα (σε αντίθεση με το θέμα για τις γυναίκες) το χειρότερο ελάττωμα του άντρα (το να είναι "μαμάκιας", όχι φυσικά με την έννοια ότι αγαπάει κι είναι πιο "δεμένος" συναισθηματικά με τη μαμά σε σχέση με τους 2 γονείς) έχει τις ψήφους που του αναλογούν...τα συγχαρητήριά μου στις κυρίες του forum!:thumbup:

Η σχέση του άντρα με τη μάνα του είναι ιδιαίτερη και χωράει πολλή ανάλυση.
Δεν μιλάω με τη κακή έννοια του "μαμάκια" που σημαίνει εξάρτηση, τυφλή υπακοή, παράδοση στα "θέλω" της, φόβο να μην την απογοητεύσει κτλ
Μιλάω για μια υγιή σχέση μεταξύ μάνας και γιου.
Ε, λοιπόν αυτό το ιδιαίτερο δέσιμο, είναι κάτι αναμφίβολο που εγώ προσωπικά το σέβομαι.
Δεν έχει καμία σχέση με το δέσιμο πατέρα-γιου ή με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό μεταξύ των μελών μιας οικογένειας.
Η μάνα θα τον γεννήσει, θα τον θηλάσει, θα τον αγκαλιάσει, θα είναι γλυκιά, στοργική,αφοσιωμένη και δοτική απέναντί του, θα του δημιουργήσει αισθήματα ασφάλειας και σιγουριάς, η σχέση θα εξελίσσεται και θα αλλάζει στα διάφορα στάδια της ανάπτυξής του και θα υπάρξει με τον χρόνο ένα αίσθημα αμοιβαίας αποδοχής με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένας μοναδικός συναισθηματικός δεσμός τον οποίο ισχυροποιεί το γεγονός ότι είναι διαφορετικού φύλου.
Αφού λοιπόν περάσει όλες τις φάσεις ζωής και φτάσει στην ωριμότητα είναι πολύ πιθανό ν΄ αναζητήσει κάποια χαρακτηριστικά της μάνας του και να θελήσει κι αυτός να επαναλάβει στο ταίρι του, όλα αυτά που βίωσε απ΄αυτή (μεγάλο + για μας).
Υπάρχει ένα ρητό που λέει: "«Ο άντρας που συμπεριφέρεται στη γυναίκα του σαν να είναι πριγκίπισσα, αποτελεί τη μεγαλύτερη απόδειξη ότι ανατράφηκε από μια βασίλισσα»!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει ένα ρητό που λέει: "«Ο άντρας που συμπεριφέρεται στη γυναίκα του σαν να είναι πριγκίπισσα, αποτελεί τη μεγαλύτερη απόδειξη ότι ανατράφηκε από μια βασίλισσα»!

Τι περιλαμβάνει αυτή η συμπεριφορά;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ήταν αυτονόητα δεν θα σε ρώταγα Λένω. Υπάρχουμε κι εμείς οι μη πορφυρογεννητοι :(
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή τώρα θέλεις να σου περιγράψω ποια είναι η σωστή συμπεριφορά ενός άντρα προς τη γυναίκα του;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Ο άντρας που συμπεριφέρεται στη γυναίκα του σαν να είναι πριγκίπισσα
Γιατί μου θυμίζει ενα τραγουδι του Μαλαμα;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν έχεις καλύτερο να κάνεις.

Σου τα έχω πει πολλές φορές!
Αν δεν έχεις κι εσύ κάτι καλύτερο να κάνεις μπορείς ν΄ανατρέξεις σε παλιότερα μηνύματά μου και να το δεις.
Αν και νομίζω ότι δεν θα κάνει καμία διαφορά στον τρόπο σκέψης σου.
Παρόλο που λες ότι σου αρέσει να εκτίθεσαι σε διαφορετικές νοοτροπίες έτσι ώστε να πάρεις κάποια νέα στοιχεία που σου φαίνονται σωστά και που πιθανόν να τα εντάξεις στη συμπεριφορά σου, εσύ συνεχίζεις να εμμένεις στα δικά σου.
Ας απαντήσουν πάνω σ΄αυτό και άλλες κοπελιές να δούμε τι γνώμη έχουν γι΄ αυτά που είπα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σου τα έχω πει πολλές φορές!
Αν δεν έχεις κι εσύ κάτι καλύτερο να κάνεις μπορείς ν΄ανατρέξεις σε παλιότερα μηνύματά μου και να το δεις.
Αν και νομίζω ότι δεν θα κάνει καμία διαφορά στον τρόπο σκέψης σου.
Παρόλο που λες ότι σου αρέσει να εκτίθεσαι σε διαφορετικές νοοτροπίες έτσι ώστε να πάρεις κάποια νέα στοιχεία που σου φαίνονται σωστά και που πιθανόν να τα εντάξεις στη συμπεριφορά σου, εσύ συνεχίζεις να εμμένεις στα δικά σου.
Ας απαντήσουν πάνω σ΄αυτό και άλλες κοπελιές να δούμε τι γνώμη έχουν γι΄ αυτά που είπα.
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ εκτιμώ πολύ θετικά όταν κάποιος, είτε φίλος είτε σύντροφος, έχει καλή σχέση με τη μαμά του, που δεν περιορίζεται απλώς στον "σεβασμό προς τον γονέα", αλλά είναι κάτι πιο βαθύ. Μου αρέσει και δείχνει μια διαφορετικού είδους ευαισθησία και απουσία του γνωστού κόμπλεξ "δε χρειάζομαι κανέναν είμαι άντρας πολλά βαρύς". Και με βάση τη δική μου απλώς προσωπική παρατήρηση (δεν έχω να παραθέσω και κάποια έρευνα δηλαδή) αυτοί με το μεγαλύτερο δέσιμο έδειχναν και σε μένα τον μέγιστο σεβασμό. Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως δε με έχουν σεβαστεί άτομα που δεν ήταν τόσο δεμένα με τις μητέρες τους, μην παρεξηγηθώ.

Κατά τ άλλα κι εγώ η ίδια στη δημοσκόπηση επέλεξα ως το χειρότερο χαρακτηριστικό τον μαμάκια. Αυτόν που κρύβεται κάτω από τη φούστα της μαμάς και δείχνει ιδιαίτερη προσκόλληση προς αυτήν. Που δεν μπορεί να κάνει κανένα βήμα χωρίς τη συμβουλή της και στην ουσία οι επιλογές του είναι δικές της. Αυτόν ναι δεν τον θέλω στη ζωή μου, περισσότερα προβλήματα θα μου προκαλέσει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού λοιπόν περάσει όλες τις φάσεις ζωής και φτάσει στην ωριμότητα είναι πολύ πιθανό ν΄ αναζητήσει κάποια χαρακτηριστικά της μάνας του και να θελήσει κι αυτός να επαναλάβει στο ταίρι του, όλα αυτά που βίωσε απ΄αυτή (μεγάλο + για μας).

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ Λένω. Εμένα η μάνα μου σαν άνθρωπος ήταν πάντα δοτική, περιποιητική και σίγουρα δεν έκανε τσιγκουνιές στην αγάπη. Αν και με βασάνισε αρκετές φορές μικρό (όποιος έχει μάνα τελειομανή εκπαιδευτικό θα καταλάβει) ποτέ δεν της κράτησα κακία εν τέλει, γιατί ήξερα τα κίνητρα της. Εν τέλει τα συναισθήματα που έχεις για κάποιον αντικατοπτρίζουν και το συνολικό πρόσημο μιας μακροχρόνιας σχέσης. Ως εκ τούτου όλες οι κοπέλες για τις οποίες αισθάνθηκα κάτι παραπάνω από σωματική έλξη είχαν τέτοια χαρακτηριστικά προσωπικότητας. Οι ξινές, οι απόμακρες, οι εγωκεντρικές ή οι παλαβές ποτέ δεν με τράβηξαν κι ας ήταν πολύ ωραίες. Έχω φίλους που κολλάνε με τέτοιες γυναίκες και βλέπω πως και η μάνα τους είναι παρόμοια. Αν έχει ένα κακό η μάνα μου είναι πως είναι θύμα και πολύ εύκολα την εκμεταλλεύεται κάποιος και έχω παρατηρήσει ότι κι εγώ έχω αδυναμία στις γυναίκες θύματα. Και επειδή ως γνωστόν οι γυναίκες θύματα μπλέκουν με θύτες και έχω συνειδητοποιήσει πως διαθέτω όλα τα προσόντα για να γίνω ένας καλός θύτης σου κάνω ανά καιρούς τέτοιες ερωτήσεις, διότι δεν θέλω να προξενήσω κακό σε κάποια που θα αγαπήσω και θα με αγαπήσει. Μην νομίζεις ότι επειδή ενίοτε διαφωνώ και σε τρολλάρω πως δεν λαμβάνω αυτά που λες υπόψιν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ Λένω. Εμένα η μάνα μου σαν άνθρωπος ήταν πάντα δοτική, περιποιητική και σίγουρα δεν έκανε τσιγκουνιές στην αγάπη. Αν και με βασάνισε αρκετές φορές μικρό (όποιος έχει μάνα τελειομανή εκπαιδευτικό θα καταλάβει) ποτέ δεν της κράτησα κακία εν τέλει, γιατί ήξερα τα κίνητρα της. Εν τέλει τα συναισθήματα που έχεις για κάποιον αντικατοπτρίζουν και το συνολικό πρόσημο μιας μακροχρόνιας σχέσης. Ως εκ τούτου όλες οι κοπέλες για τις οποίες αισθάνθηκα κάτι παραπάνω από σωματική έλξη είχαν τέτοια χαρακτηριστικά προσωπικότητας. Οι ξινές, οι απόμακρες, οι εγωκεντρικές ή οι παλαβές ποτέ δεν με τράβηξαν κι ας ήταν πολύ ωραίες. Έχω φίλους που κολλάνε με τέτοιες γυναίκες και βλέπω πως και η μάνα τους είναι παρόμοια. Αν έχει ένα κακό η μάνα μου είναι πως είναι θύμα και πολύ εύκολα την εκμεταλλεύεται κάποιος και έχω παρατηρήσει ότι κι εγώ έχω αδυναμία στις γυναίκες θύματα. Και επειδή ως γνωστόν οι γυναίκες θύματα μπλέκουν με θύτες και έχω συνειδητοποιήσει πως διαθέτω όλα τα προσόντα για να γίνω ένας καλός θύτης σου κάνω ανά καιρούς τέτοιες ερωτήσεις, διότι δεν θέλω να προξενήσω κακό σε κάποια που θα αγαπήσω και θα με αγαπήσει. Μην νομίζεις ότι επειδή ενίοτε διαφωνώ και σε τρολλάρω πως δεν λαμβάνω αυτά που λες υπόψιν.
Attachment style problems :bye:
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος από σας τη διαφορά της μεταφοράς από την κυριολεξία;
Να υποθέσω πως όχι!

τα ρητά του κόσμου είναι απλά μια προσπάθεια να περάσει σε επόμενες γενιές τις αξίες του, τις προκαταλήψεις του και τις παθογένειές του.

πήγαινε μια βόλτα σε μια από τις φτωχές περιοχές της Αθήνας και θα δεις πολλές αμόρφωτες, παχύσαρκες και καταπιεσμένες πρώην πριγκήπισσες και νυν θαμώνες εκκλησιαστικών cult.

η ζωή είναι δούναι και λάβειν, αν το δούναι είναι μεταφορικές βασιλικές υπηρεσίες μάντεψε τι είναι το λάβειν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top