Τα νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα από παλιά παιχνίδια

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εδώ δεν ξέρουν τους ευχούληδες τα film θα ξέρουνε;



Πατάς το πετράδι κάνεις μια ευχή ένα αστέρι πέφτει και μια ευχή πραγματοποιείται

τους μικρούς τους ευχούληδες τους βάζαμε στα μολύβια αλλά δεν είχαν πετράδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ένα παιχνίδι που έπαιζα μικρός ήταν τα μικροψαρέματα. Υπήρχε ένα ένα ενιδρύο το γεμίζαμε με νερό βάζαμε πλαστικά ψαράκια μέσα, πατούσαμε το on, έβγαζε μπουμπουρληθες και πιάναμε τα ψαράκια. ΄Όποιος έπιανε τα περισσότερα νικούσε.

Δυστυχώς δεν βρήκα φώτο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειχα και εγω ευχουλη! Εναν με μπλε μαλλια που στο τελος τον κουρεψα! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένα παιχνίδι που έπαιζα μικρός ήταν τα μικροψαρέματα. Υπήρχε ένα ένα ενιδρύο το γεμίζαμε με νερό βάζαμε πλαστικά ψαράκια μέσα, πατούσαμε το on, έβγαζε μπουμπουρληθες και πιάναμε τα ψαράκια. ΄Όποιος έπιανε τα περισσότερα νικούσε.

Δυστυχώς δεν βρήκα φώτο :(
Καλέ κι εγώ το είχα αυτό!!!!
Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο γνωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλέ κι εγώ το είχα αυτό!!!!
Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο γνωστό.
Αφού ίδια ηλικία έχουμε φυσικό είναι να είχαμε παρόμοια παιχνίδια (για τα unisex toys εννοώ). Όλα τα παιδιά λίγο πολύ παίρνουν αυτά που δείχνει η τηλεοράση.

Ότι διαφήμιζε η τηλεόραση το θέλανε τα παιδάκια και ήταν γνωστό (τώρα λόγω ραδιοτηλεοπτικού έχει απαγορεύσει τις διαφημίσεις παιχνιδιών στις πρωινές ώρες και το φαινόμενο αυτό έχει μειωθεί ).
___________________________
Άλλο παιχνίδι που θυμάμαι ήταν το splat (με τα ζουζούνια). Ητάν επιτραπέζιο της mb και το κουτί του ήταν αυτό
.
το θυμάστε; :) :) :) :)
Τα πιόνια ήταν ειδικές πλαστελίνες play do (λεγόντουσαν) τις φτιάχναμε από ειδικά καλούπια και μια φορά που ξέχασα το κουτάκι ανοιχτό ξεράθηκαν και έκλαιγα μέχρι να μου πάρουν άλλες :D. Τα πιόνια όταν μπαίνανε σε ειδικό κουτάκι παίρναμε κάρτες. Υπήρχαν οι κάρτες splat που σε αυτά ο αντίπαλος έπαιρνe ένα μεγάλο κίτρινο χέρι και πατούσε το πιόνι του αντιπάλου ο οποίος άρχιζε από την αρχή.

Εξέλιξη του παιχνιδιού άλλης εταιρίας ήταν η σταφυλοπαγίδα. Που τα σταφυλάκα έπεφταν σε κάρτες βασανιστήρια (θυμάμαι το πριόνι, τον τροχό (και δε θυμάμαι άλλα). Και υπήρχαν ολόκληρες κατασκευές στο ταμπλό του παιχνιδιού για να βασανίζουμε τα σταφυλάκια των αντιπάλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ειχα κι εγω το penguin race! και το αλλο με τα σταφυλακια, αλλα το μονο που θυμαμαι ειναι τα καλουπακια τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
fockos πληροφοριες αναφερουν οτι επαιζες με κατι κουκλες που γινονταν cupcakes :whistle:



ειχα μια τετοια κουκλα και ηρθε ενα αγορακι σπιτι μου να παιξουμε και του αρεσε και αρχισε να κλαιει οτι την θελει και με αναγκασαν να του την δωσω :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Tους ευχούληδες τους ξέρω και εγώ! (Μόνο αυτούς στα μολύβια όμως.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
είχα και εγώ ευχούληδες και penguins :) επίσης δεν νομίζω να ξέρουν πλέον τους action man δεν ξέρω.. τους διαφημίζουν ακόμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και με αυτοκινητακια transformers επαιζα... τι τελεια παιχνιδια που ηταν!!! Ειχα και χελωνονιντζακια! Δεν γινεται φυσικα να ξεχασω τα ηλεκτρονικα κατοικιδια σε μορφη μπρελοκ!!! Ειχα φαει τρελλο κολλημα τοτε! Το ταιζα, το ποτιζα, το καθαριζα και περιμενα απο αυγο να γινει πουλακι και να εξελιχθει σε κατι αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
και με αυτοκινητακια transformers επαιζα... τι τελεια παιχνιδια που ηταν!!! Ειχα και χελωνονιντζακια! Δεν γινεται φυσικα να ξεχασω τα ηλεκτρονικα κατοικιδια σε μορφη μπρελοκ!!! Ειχα φαει τρελλο κολλημα τοτε! Το ταιζα, το ποτιζα, το καθαριζα και περιμενα απο αυγο να γινει πουλακι και να εξελιχθει σε κατι αλλο!
είχα κερδίσει μικρός ένα τέτοιο στο λούνα παρκ :P μετά είχα αγοράσει ένα που ήταν σκυλάκι. εκείνο του λούνα παρκ ήταν δεινοσαυράκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το δικο μου ηταν κοτοπουλακι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
δεν ξέρω αν πιάνετε για toy αλλά μικρός έπαιζα super mario land στο gameboy το άσπρο το πρώτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καρδουλίνι μαμ είχατε; :P Εγώ έχω ακόμα σε κεράσι, μυρίζει το μπιμπερό! :D:P
Επίσης είχα το ζωάκι που έδειξε η sakura, το τάιζες, το πήγαινες στο γιατρό, γυμναστήριο.
Αυτά ήταν παιχνίδια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση οτι τα παιδια σημερα δεν παιζουν οπως εμεις παλαιοτερα. Εμεις πχ δεν ειχαμε πολλα ηλεκτρονικα παιχνιδια, μονο κατι super mario, donkey kong, bubble bobble, etc. Τον περισσοτερο χρονο μας τον περνουσαμε εξω στις αυλες και στον δρομο. Εχω την εντυπωση οτι τα παιδια σημερα μενουν περισσοτερη ωρα κλεισμενα στο σπιτι, τα στελνουν οι γονεις απο πολυ μικρα φροντιστηριο και σε γενικες γραμμες ειναι πιο καταπιεσμενα απο οτι ειμασταν εμεις χρονια πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βασικά είχαμε αυτοσχέδια παιχνίδια.
Είχα κατά βάση 2 μαγαζιά, πουλούσα ρούχα και είχα και εστιατόριο. :D
(Tούρτα από λασπες, λολ)

Έχω γίνει και θεία σε βαφτίσια κούκλας που έκανε μια φίλη καλώντας κορίτσια.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Βασικά είχαμε αυτοσχέδια παιχνίδια.
Είχα κατά βάση 2 μαγαζιά, πουλούσα ρούχα και είχα και εστιατόριο. :D
(Tούρτα από λασπες, λολ)

Έχω γίνει και θεία σε βαφτίσια κούκλας που έκανε μια φίλη καλώντας κορίτσια.

:D

χαχα εμείς ανακατέβαμε ότι βρίσκαμε στο ψηγείο μέσα σε ένα μπωλ και το παίζαμε μάγειρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ένα άλλο παιχνίδι που ηθελα να πάρω αλλά δεν πήρα ποτέ ήταν το furby


λέγανε ότι του μάθαινες να λέει λέξεις (δεν ξέρω αν ισχύει όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένα άλλο παιχνίδι που ηθελα να πάρω αλλά δεν πήρα ποτέ ήταν το furby


λέγανε ότι του μάθαινες να λέει λέξεις (δεν ξέρω αν ισχύει όμως)
Αχ κι εγώ το ήθελα! Είχε πάρει μια φίλη μου τέτοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top