Τα νέα της αυτοκινητοβιομηχανίας

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
H Tesla έκανε στα αυτοκίνητα ότι η Apple στα κινητά. Eσωτερικό με λογική less is more που είναι θέμα χρόνου να το αντιγράψουν όλοι και over the air ουσιαστικά update που προσθέτουν λειτουργίες και αλλάζουν την εμπειρία χρήσης .

H BMW προσφέρει το i4 στα 60.000 και η mercendes το eqa στα 50000. To model 3 αρχίζει από 42.000.

Η Tesla με ελάχιστη παρουσία στην Ελλάδα έκανε ότι το κράτος και οι υπόλοιποι κατασκευαστές αυτοκινήτων που δραστηριοποιούνται εδώ και δεκαετίες στην Ελλάδα δεν έκαναν. Δίκτυο ταχυφορτιστων 150MW - 250MW.

Ως ιδιοκτήτης Tesla μπορώ να σου πω ότι η λογική "less is more" είναι το δεύτερο μεγαλύτερο παράπονο που έχουμε οι περισσότεροι με Tesla. Το πρώτο παράπονο είναι να σου αλλάζουν το UI του μοναδικού χειριστηρίου που έχεις στο αυτοκίνητο και να πρέπει να περάσεις 1 ώρα μαθαίνοντας πού έχει πάει τι από το προηγούμενο βράδυ.

Τα Tesla δεν είναι καλύτερα επειδή δεν έχουν κουμπιά και παίρνουν updates, είναι καλύτερα ΠΑΡΑ το οτι δεν έχουν κουμπιά.

Το EQA το βλέπω στα 39.990 ευρώ.

Το "δίκτυο" φορτιστών είναι ξέρω γω Αθήνα, Ψαχνόπυργος, Αταλάντη. Ρεαλιστικά, με ηλεκτρικό στην Ελλάδα δεν μπορείς να κάνεις ταξίδι.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Πολύ θαυμάζω την τεχνολογία, αλλά αυτή τη έλλειψη ήχου στα ηλεκτρικά δεν μπορώ να την αντέξω (και τη χαμένη μυρωδιά της ακαυτης ενίοτε) οπότε μάλλον θα παραμείνω ες αει ο ιδανικός πελάτης των πρατηρίων καυσίμων.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πολύ θαυμάζω την τεχνολογία, αλλά αυτή τη έλλειψη ήχου στα ηλεκτρικά δεν μπορώ να την αντέξω (και τη χαμένη μυρωδιά της ακαυτης ενίοτε) οπότε μάλλον θα παραμείνω ες αει ο ιδανικός πελάτης των πρατηρίων καυσίμων.
υποθετω τα ιδια ελεγαν και για το χλημηντρισμα των αλόγων και τη μυρωδια της κοπριας.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το EQA το βλέπω στα 39.990 ευρώ.
Ναι έχεις δίκαιο. Ο συγγενής μου αυτό θα έπαιρνε πριν ρίξει τιμή το model Y.

Το "δίκτυο" φορτιστών είναι ξέρω γω Αθήνα, Ψαχνόπυργος, Αταλάντη. Ρεαλιστικά, με ηλεκτρικό στην Ελλάδα δεν μπορείς να κάνεις ταξίδι.
Έχει και Λάρισα και είναι κάποιος inactive στα Ιωάννινα που λογικά θα λειτουργήσει σύντομα. Μπορείς να κάνεις ταξίδι αλλά θέλει προγραμματισμό και χρόνο καθώς υπάρχουν φορτιστές από ΔΕΗ blue κ.λπ. Πάντως τα Tesla είναι τα πιο υποσχόμενα να κάνεις πιο εύκολα ταξίδια στο μέλλον στην Ελλάδα.

Για μένα το πιο εκνευριστικό είναι αυτά τα beep beep ότι και καλά πας να χτυπήσεις. Υπάρχει και το Joe mode αλλά δεν το εχω δοκιμάσει.

Πολύ θαυμάζω την τεχνολογία, αλλά αυτή τη έλλειψη ήχου στα ηλεκτρικά δεν μπορώ να την αντέξω (και τη χαμένη μυρωδιά της ακαυτης ενίοτε) οπότε μάλλον θα παραμείνω ες αει ο ιδανικός πελάτης των πρατηρίων καυσίμων.
Το πρόβλημα είναι όχι ότι είναι αθόρυβα αλλά ότι βγάζουν έναν εκνευριστικό ήχο όταν πάνε με την όπισθεν.

Προβλέπω σε καμιά 5ετία τα ηλεκτροκίνητα θα είναι τα λαϊκά αυτοκίνητα και τα θερμικά, υδρογόνοκίνητα (που δεν νομίζω να διαδοθούν) θα είναι για τους πλούσιους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκαιο. Ο συγγενής μου αυτό θα έπαιρνε πριν ρίξει τιμή το model Y.


Έχει και Λάρισα και είναι κάποιος inactive στα Ιωάννινα που λογικά θα λειτουργήσει σύντομα. Μπορείς να κάνεις ταξίδι αλλά θέλει προγραμματισμό και χρόνο καθώς υπάρχουν φορτιστές από ΔΕΗ blue κ.λπ. Πάντως τα Tesla είναι τα πιο υποσχόμενα να κάνεις πιο εύκολα ταξίδια στο μέλλον στην Ελλάδα.

Για μένα το πιο εκνευριστικό είναι αυτά τα beep beep ότι και καλά πας να χτυπήσεις. Υπάρχει και το Joe mode αλλά δεν το εχω δοκιμάσει.


Το πρόβλημα είναι όχι ότι είναι αθόρυβα αλλά ότι βγάζουν έναν εκνευριστικό ήχο όταν πάνε με την όπισθεν.

Προβλέπω σε καμιά 5ετία τα ηλεκτροκίνητα θα είναι τα λαϊκά αυτοκίνητα και τα θερμικά, υδρογόνοκίνητα (που δεν νομίζω να διαδοθούν) θα είναι για τους πλούσιους.
Δεν μπορει να αντεξει το συστημα ηλεκτρισμου πολλα EV. Θα λιωσουν τα καλωδια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top