Τα πάντα για τους εξωτερικούς δίσκους

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καταλαβα..τα ειχα διαβασει και αλλη φορα,,αλλα τωρα συνειδητοποιώ τι πραγματικα κανει το φορματ..(διαγραφει το ιδιο τα δεδομενα οσο και η απλη διαγραφη..,,σοκαριστικο λιγο..:confused: ..
αλλα ενας ιος θα μπορουσε να επιβιωσει στο δισκο μετα απο φορματ?


γιαυτο και αλλωστε τον παλιο δισκο που εβγαλα προχθες,,τον φυλαξα και δεν τον πεταξα..

για να καταστραφουν πληρως τα δεδομενα του δισκου σιγουρα..μονο η φωτια κανει δουλεια..σε κανα κλιβανο..:hehe:


βρηκα αυτο.τι γινεται?:confused:
https://support.microsoft.com/kb/941961

The format command behavior has changed in Windows Vista. By default in Windows Vista, the format command writes zeros to the whole disk when a full format is performed. In Windows XP and in earlier versions of the Windows operating system, the format command does not write zeros to the whole disk when a full format is performed.

https://pcsupport.about.com/od/toolsofthetrade/ht/write-zeros-format-command.htm

The format command gained write-zero abilities beginning in Windows Vista so if you have an older operating system, you won't be able to use the format command as data destruction software.

ειναι αληθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Νομίζω έχουμε τον ίδιο...και το ίδιο πρόβλημα...
Εμένα ευτυχώς μου τα βρήκαν τα αρχεία μετά από πολλές προσπάθειες (τι τον βάλαμε στην κατάψυξη...και τιποτα).
Μη με στέλνετε σε recovery tools recomendations :P. Έχω 3 εναλλακτικά που έχουν δουλέψει (και με έχουν σώσει) πάραυτα σε όλες τις περιπτώσεις corrupted/lost δεδομένων. Το 'πρόβλημα΄ μου είναι να τον πείσω να τον ...εμφανίσει. Κάποια στιγμή στο pc της δουλειάς τον είδε για λίγο, αλλά δεν κατάφερε να τον διαβάσει και ύστερα από μπόλικη προσπάθεια μου τον πέταξε εκτός.

όσον αφορά το να πάω στον ειδικό/να συμβουλευτώ ειδικό.. Well από τις διαθέσιμες "εμπορικές" επιλογές να'χαμε κι άλλες άμα περιμένω από πιτσιρικάκια που ξέρουν λιγότερα από μένα σε υπολογιστές να κάνω δουλειά... σώθηκα :P. Και να τον αντικαταστήσουν απλώς (όπως κάνουν Most of the time in such cases) δεν μου κάνει.

Ήλπιζα μήπως κανείς ήξερε τι θα μπορούσα να πειράξω/ελέγξω αν έχει κουνηθεί για να καταφέρω έστω και temporarily να πείσω τα windows να τον δουν.
(επίσης δεν είμαι φορουμίστας εν γένει και σκυλοβαριέμαι να κάθομαι να γράφομαι στα διάφορα sites, οπότε είπα μήπως τη "γλυτώσω" τη διαδικασία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Resident Evil, αν τα 300gb data είναι πολύτιμα μην κάνεις τίποτα άλλο. Βρες κάποια εταιρία ανάκτησης δεδομένων από καταστραμένους δίσκους (google it). Δυστυχώς είναι μια απλή διαδικασία σχετικά που την πουλάνε όμως ακριβά. Συνήθως απλά αλλάζουν την πλακέτα με μια πλακέτα από παρόμοιο δίσκο. Ίσως με ένα howto να μπορεί να το κάνει και ένας φοιτητής πολυτεχνείου με τα κατάλληλα εργαλεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
To λαπτοπ μου μας άφησε χρόνους πρόσφατα και δεν αξίζει πλέον να φτιαχτεί, οπότε αποφάσισα να πάρω καινούριο, συγκεκριμένα αυτόν.

O εσωτερικό σκληρός δίσκος του προηγούμενου λαπ τοπ μου όμως υπάρχει ακόμα και είναι μια χαρά. Κι έχω κι ένα σωρό χρήσιμα αρχεία μέσα. Μου είπαν, λοιπόν, ότι υπαρχει μία θήκη που μπορείς να βάλεις μέσα τον εσωτερικό σκληρό και να τον χρησιμοποιείς κανονικά σαν εξωτερικό. Δεν μπορώ πουθενά όμως να βρω κάτι τέτοιο. Μήπως ξέρετε αν όντως υπάρχει, σε τι τιμές κυμαίνεται και πού μπορώ να την βρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε αν όντως υπάρχει, σε τι τιμές κυμαίνεται και πού μπορώ να την βρω;

https://www.e-shop.gr/search_per.pht...5%D1%C9%CA%C5%D3+%C8%C7%CA%C5%D3&filter-878=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
σου ειπανε για αυτο: https://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/HDD-Optical-Frames-accessories/Turbo-X-Docking-Station-2-5-3-5-Sata-HDD-to-USB2-0-eSata-GDPD04T_USB2.htm
ναι ειναι μια καλη λυση απλα πρεπει να προσεξεις να ταιριαζει με το σκληρο σου ;)
https://www.plaisio.gr/Computers/Har...3-5-Sata-HDD-to-USB2-0-eSata-GDPD04T_USB2.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.

Χμμμ... ευχαριστώ πολύ! :)

Μήπως ξέρεις γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές;:hmm:

σου ειπανε για αυτο: https://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/HDD-Optical-Frames-accessories/Turbo-X-Docking-Station-2-5-3-5-Sata-HDD-to-USB2-0-eSata-GDPD04T_USB2.htm
ναι ειναι μια καλη λυση απλα πρεπει να προσεξεις να ταιριαζει με το σκληρο σου ;)

Όταν λες να ταιριάζει εννοείς απλά το μέγεθος (2,5 ή 3,5) ή είναι κι άλλα πράγματα που πρέπει να τσεκάρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
αναλογα ποσο παλιος ειναι ο σκληρος μπορει να εχει διαφορετικη συνδεση πχ υπαρχει η sata
και η IDE(παλαιοτερη)


Μήπως ξέρεις γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές;:hmm:
ρολο στην τιμη παιζει η συμβατοτητα(ενα που υποστηριζει και 2.5" και 3.5" ειναι ακριβοτερο καθως κ αν υποστηριζει IDE & SATA), η μαρκα,το αν υποστηριζει usb 3.0 και e-sata και τελος η ποιοτητα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Χμμμ... οκ! Εδώ σταματούσαν οι γνώσεις μου! :D

Δεν έχω ιδέα τι σύνδεση έχει. 3-4 χρονών πάντως ήταν το πισί που μας άφησε! Καλά, το πολύ πολύ να παώ και τον σκληρό στο μαγαζί και να μου πουν ποια θήκη ταιριάζει. Ελπίζω να μην είναι άσχετοι κι αυτοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλά, το πολύ πολύ να παώ και τον σκληρό στο μαγαζί και να μου πουν ποια θήκη ταιριάζει. Ελπίζω να μην είναι άσχετοι κι αυτοί...
Αυτο δεν μπορεις να το ξερεις πολλα εχουν δει τα ματια μου! :P

:hmm: μπορεις παντως να το καταλαβεις, στην IDE μπορεις να δεις κατι καρφακια στο σκληρο σου και ειναι περιπου 4 cm για τη μεταφορα δεδομενων+ 2 για την τροφοδοσια ενω το sata περιπου 2+1
ελπιζω να βοηθαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι σύνδεση έχει. 3-4 χρονών πάντως ήταν το πισί που μας άφησε! Καλά, το πολύ πολύ να παώ και τον σκληρό στο μαγαζί και να μου πουν ποια θήκη ταιριάζει. Ελπίζω να μην είναι άσχετοι κι αυτοί...
Αν και υποψιάζομαι ότι είναι IDE, όντως η καλύτερη λύση είναι να πας τον δίσκο από το μαγαζί. Εύκολα βγάζεις και μόνη σου ένα δίσκο από laptop απλά ξεβιδώνεις από πίσω ότι σου μοιάζει με "πορτάκι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλά ξεβιδώνεις από πίσω ότι σου μοιάζει με "πορτάκι".
και μπαινεις μεσα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αυτο δεν μπορεις να το ξερεις πολλα εχουν δει τα ματια μου! :P

:hmm: μπορεις παντως να το καταλαβεις, στην IDE μπορεις να δεις κατι καρφακια στο σκληρο σου και ειναι περιπου 4 cm για τη μεταφορα δεδομενων+ 2 για την τροφοδοσια ενω το sata περιπου 2+1
ελπιζω να βοηθαω



Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις! Αυτός είναι ο δίσκος μου! :)

Αν και υποψιάζομαι ότι είναι IDE, όντως η καλύτερη λύση είναι να πας τον δίσκο από το μαγαζί. Εύκολα βγάζεις και μόνη σου ένα δίσκο από laptop απλά ξεβιδώνεις από πίσω ότι σου μοιάζει με "πορτάκι".

Μου τον έχει ήδη ξεβιδώσει ένας φίλος και τον έχω έτοιμο. Γι' αυτό και πρότεινα να τον πάω και να μου πουν. Απλά φοβάμαι μήπως είναι κι αυτοί άσχετοι (πράγμα όχι τόσο σπάνιο όπως φαίνεται)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Βγάλτον, αν δεν σε καλύψει αυτό

βγάλτον φωτο και post εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Sata είναι! Έβαλα και το ακριβές μοντέλο από πάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απορία κυρίως στα πλαίσια μιας έρευνας. Ποιο είναι το μέσο κόστος ($/GB) των flash drives? :hmm:

Έχω παρατηρήσει πχ:

  • DDR3: transfer speed 6400 MB/s, 7$ / GB.
  • Flash (USB 3.0): transfer speed 625 MB/s, 0.875$ - 2$ / GB.
  • Disk: transfer speed 130-300 MB/s, 0.07 $ / GB.
Εκεί που δεν έχω βρει άκρη είναι στο κόστος της flash μνήμης ( USB 3.0 ) και στο μέσο transfer rate ενός Hard Disk (όχι SSD). Πού κυμαίνονται αυτά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο σκληρος δισκος απο οτι βλεπω και εχω δει και πριν στα τεστ παει 70mb/sec περιπου ταχυτητα,,πανω κατω,,τωρα στα πραγματικη εγγραφη αντιγραφη διαβασμα κλπ
ισως ειναι μικροτερο:worry:
sata 2 βεβαια,,για σατα 3 κατι παραπανω πρεπει να ειναι,,αλλα οχι πολυ

εχω δει usb 2 vs usb 3 κλπ,,ταχυτητες ,,2 γορες παω ειναι συνηθως

θα δω :worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Απορία κυρίως στα πλαίσια μιας έρευνας. Ποιο είναι το μέσο κόστος ($/GB) των flash drives? :hmm:

Έχω παρατηρήσει πχ:

  • DDR3: transfer speed 6400 MB/s, 7$ / GB.
  • Flash (USB 3.0): transfer speed 625 MB/s, 0.875$ - 2$ / GB.
  • Disk: transfer speed 130-300 MB/s, 0.07 $ / GB.
Εκεί που δεν έχω βρει άκρη είναι στο κόστος της flash μνήμης ( USB 3.0 ) και στο μέσο transfer rate ενός Hard Disk (όχι SSD). Πού κυμαίνονται αυτά; :hmm:

Παραθέτω άρθρα του storage review για disk performance
https://www.storagereview.com/western_digital_velociraptor_1tb_review ("γρήγορος" commercial δίσκος)
https://www.storagereview.com/seagate_barracuda_3tb_review_1tb_platters_st3000dm001 ("μεγάλος" commercial δίσκος)
Όπως βλέπεις υπάρχει tradeoff μεταξύ capacity και κόστους.
δεν ξέρω αν θέλεις commercial δισκους η πρέπει να συμπεριλάβεις και τους enterprise που όμως δεν έχουν τόσο αναλυτικά benchmarks:
Δεν ξέρω αν η έρευνά σου είναι για commercial δίσκους η πρέπει να δείς και enterprise λύσεις
https://www.tomshardware.com/reviews/enterprise-storage-sas-hdd,2612-4.html ("γρήγορος" 15k rpm enterprise δίσκος)
https://www.storagereview.com/hitachi_ultrastar_7k4000_4tb_enterprise_hard_drive_announced ("μεγάλος" 4Τ 7,2k rpm δίσκος)
που όμως θα έχεις πρόβλημα να βρείς και αναλυτικά benchmarks και τιμές.

Για το θέμα usb 3 flash drive τωρα.. το ολο θέμα είναι λιγο μουφα.. παραθέτω usb 3.0 flash drive
https://www.skroutz.gr/s/339642/Corsair-Flash-Voyager-USB-3-0-8GB.html
οπως βλέπεις δίνει 70 Mbits/sec, 13 Mbits/sec (65/12 γράφουν άλλοι) που είναι ταχύτητες που το usb 3.0 υποστιρίζει. Ήδη στο usb 2.0 bottleneck κάνει η flash μνήμη και όχι το interface. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι ο controller στο συγκεκριμένο φλασάκι είναι "κλειδωμένος" σε usb 2.0 transfer rate και απλά αναγνωρίζεται σαν usb 3.0, (αν δεν συμβαίνει αυτό δεν έχεις καμία αύξηση στην ταχύτητα). Για να δεις λοιπόν κόστος usb 3 flash memory πρέπει να βρείς στικάκι που να αποδίδει σαν usb 3, πράγμα που απ όσο ξέρω δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παρω ενα καινουριο εξωτερικο δισκο,
σκεφτομαι να ειναι απο 750gb-1tb,για ριξτε καμια προταση....
Γενικα θελω να παρω ενα καλο δισκο διοτι ολοι οι προηγουμενοι εξωτερικοι που ειχα παρει ειχαν καει. Η χρηση του θα ειναι κυριως για αποθηκευση και 24h/εβδομαδα seed....

Σκεφτομαι εναν απο αυτους τους 2:
https://www.plaisio.gr/Computers/sto...al-HDD-USB3-0-2-5-STAX1000202-STAX1000202.htm
https://www.plaisio.gr/Computers/sto...Blk-USB30-w-Adapter-3-5-WDBAAK0020HCH-ESN.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για πραγματικα φορητο παρε τον 1ο 2,5αρι

ο δευτερος θα καταληξει δεμενος με τον σταθερο σου, λογω ρευματος,οχι τοσο πρακτικος..
ασε που μπορεις να τον φτιαξεις και μονο σου με ενα απλο δισκο..
αναλογα τι θελεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top