• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, απλά και μέσα στο κουτάκι των φακών, υγρό φακών έχει. Απλά είναι της εταιρείας και μπαίνει ενώ τους συσκευάζουν. Ψάξε μήπως κυκλοφορεί το υγρό αυτό στο εμπόριο
Όχι δεν είναι υγρό φακών. Είναι αλατούχο διάλυμα με ιωδιούχο ποβιδόνη (μικροβιοκτόνο που χρησιμοποιείται και σε οφθαλμικές σταγόνες).

Νομίζω αυτό που με ενοχλεί είναι το συντηρητικό που περιέχουν τα υγρά καθαρισμού.

Όπως και να' χει με τους ημερήσιους έχω βολευτεί απίστευτα. Ούτε καθαριστικά, ούτε μπουκαλάκια, ούτε τριψίματα, και το κυριότερο: οποιαδήποτε στιγμή σε ενοχλήσουν οι φακοί τους βγάζεις και τους πετάς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Οι ετήσιοι φακοί ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να καθαρίζονται βιολογικά κάθε 6μηνο.
Ας πούμε ότι είναι ένας βαθύς καθαρισμός, γιατί οι φακοί αυτοί μαζεύουν πολλά πάνω όταν τους χρησιμοποιείς για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Πχ οι μηνιαίοι δεν χρειάζονται γιατί σε ένα μήνα πόσο να μαζέψει, όταν όμως τους φοράς έναν και ενάμιση χρόνο (υπάρχουν φακοί και για 2 χρόνια) τότε φαντάσου τι γίνεται πάνω στο φακό.
Όταν φορούσα ετήσιους τους πήγαινα πάντα στον οπτικό και έκανε τον βιολογικό καθαρισμό. Αλλά γύρισα στους μηνιαίους γιατί πολύ απλά δεν αξίζουν οι ετήσιοι. Δεσμεύεσαι για 1 χρόνο (αν πχ τον χάσεις τότε πάνε τα λεφτά σου χαμένα), έχεις μεγαλύτερο κίνδυνο μόλυνσης (τους φορούσα 1μισι χρόνο και είχα πάθει 2 βαριές μολύνσεις παρόλο που ήμουν υπερβολικά προσεκτική).
Πραγματικά απορώ γιατί ο οφθαλμίατρος σου έδωσε ετήσιους, ενώ είναι πρώτη φορά που φοράς φακούς επαφής. Και επίσης απορώ πως δεν σου εξήγησε πως λειτουργούν οι φακοί.
Μην το αμελήσεις πάντως. Για τα μάτια σου πρόκειται.
Εγώ άλλαξα 4 οφθαλμιάτρους μέχρι να βρω τον σωστό.
Σου έχει πει κάθε πόσο πρέπει να αλλάζεις τα υγρά στη θήκη αν δεν τους χρησιμοποιείς πχ για μια βδομάδα;
Μάλιστα. Τέτοια να μου λες και δεν ξαναπατάω το ποδάρι μου σε αυτόν.:mad:
Έχω απορίες. 1) Το Biotrue με το μπουκάλι των 300 ml+ 120 ml δώρο,πόσο το παίρνεις; Θα πάω σήμερα για έρευνα αγοράς γιατί το αγοράζω 13 ευρώ και το΄χω βρει από online κατάστημα 11 ευρώ.:confused:
2) Πάλι καλά που το΄πες να το΄χω υπ'όψην μου να πάω για βιολογικό. Μπορείς να μου πεις τι θα πω στον οπτικό και πόσο περίπου κοστίζει;
Να τους χάσω αποκλείεται διότι τους φοράω μόνο σε βόλτες σχολείο και εκτός σπιτιού.Τώρα με τις εξετάσεις πάνε μέρες που μπορεί να μη τους φορέσω.
Θα μου πεις,ποτέ μη λες ποτέ,αλλά..:redface:
Πάντως μόλις περάσει ο 1,5 χρόνος εγώ ετήσιους δεν ξαναπαίρνω. Άι στο διάολο δηλαδή και δεν πάω ξανά σε αυτόν για φακούς.Απευθείας στον οπτικό θα πάω.:mad:
3) Ούτε αυτό μου το΄πε.:whistle:
Βέβαια αν περάσει μία μέρα και δεν τους βάλω τους βγάζω από τη θήκη και τους πλένω.

γενικα,λιγο μικρη εισαι για φακους:P εμενα η οφθαλμιατρος μου ειχε πει μετα τα 17..
Όλοι μου το λένε. Απλώς όταν βλέπω τα 13χρονα να φοράνε απορώ γιατί να μην μπορώ να βάλω και εγώ.
Συν τοις άλλοις πλέον μετά τα 14-15 μπορείς να βάλεις λέει η πλειοψηφία των ειδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Όλοι μου το λένε. Απλώς όταν βλέπω τα 13χρονα να φοράνε απορώ γιατί να μην μπορώ να βάλω και εγώ.
Συν τοις άλλοις πλέον μετά τα 14-15 μπορείς να βάλεις λέει η πλειοψηφία των ειδικών.

εχμ,ναι..δεν ειναι και τοσο σωστο αυτο που λες:P

και τα 14 χρονα πλεον πινουν μπαφους,θα κανεις το ιδιο; :eek::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
εχμ,ναι..δεν ειναι και τοσο σωστο αυτο που λες:P
και τα 14 χρονα πλεον πινουν μπαφους,θα κανεις το ιδιο; :eek::worry:
Με την καμία.
Δεν εννοούσα αυτό. Απλώς,μου είχαν πει για παράδειγμα,δεν είσαι προσεκτική κλπ κλπ.
Ναι,ενώ το 13χρονο λέμε τώρα είναι.
(Μιλάω γενικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Με την καμία.
Δεν εννοούσα αυτό. Απλώς,μου είχαν πει για παράδειγμα,δεν είσαι προσεκτική κλπ κλπ.
Ναι,ενώ το 13χρονο λέμε τώρα είναι.
(Μιλάω γενικά)

ok,εσυ ξερεις.αλλα γενικα να προσεχεις πολυ με τους φακους και τη καθαριοτητα τους γιατι ειδικα νερο (θάλασσας ή βρύσης) απαγορευεται !!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ok,εσυ ξερεις.αλλα γενικα να προσεχεις πολυ με τους φακους και τη καθαριοτητα τους γιατι ειδικα νερο (θάλασσας ή βρύσης) απαγορευεται !!;)

Εγώ πέρσι με τους φακούς κολυμπούσα. Απλά δεν έκανα βουτιές (με ανοιχτά μάτια). :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ok,εσυ ξερεις.αλλα γενικα να προσεχεις πολυ με τους φακους και τη καθαριοτητα τους γιατι ειδικα νερο (θάλασσας ή βρύσης) απαγορευεται !!;)
Το ξέρω καλέ. Πάλι καλά αυτό μου το είπε ο γιατρός.:whistle:
Αυτό είναι απαράβατος κανόνας οι φακοί μακριά από νερό. Ειδικά από το προηγούμενο καλοκαίρι όταν μία ξαδέρφη με 10 βαθμούς μυωπίας έχασε το φακό της και ήτανε γκαβή.:P
Και΄γω στη θάλασσα που δε φοράω φακούς,γκαβή είμαι.:P

Εγώ πέρσι με τους φακούς κολυμπούσα. Απλά δεν έκανα βουτιές (με ανοιχτά μάτια). :P:P:P
Γτφ,ποιος μπορεί και ανοίγετε τα μάτια σας στο νερό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Εγώ πέρσι με τους φακούς κολυμπούσα. Απλά δεν έκανα βουτιές (με ανοιχτά μάτια). :P:P:P
lol:P 2 χρονια φοραω φακους και δεν εχουν ακουμπησει ποτε νερο..και μια φορα που ξεχασα και τους φορεσα οταν εκανα μπανιο (οχι στη θαλασσα) μου εφυγαν :(

Το ξέρω καλέ. Πάλι καλά αυτό μου το είπε ο γιατρός.:whistle:
Αυτό είναι απαράβατος κανόνας οι φακοί μακριά από νερό. Ειδικά από το προηγούμενο καλοκαίρι όταν μία ξαδέρφη με 10 βαθμούς μυωπίας έχασε το φακό της και ήτανε γκαβή.:P
Και΄γω στη θάλασσα που δε φοράω φακούς,γκαβή είμαι.:P

το ίδιο,ακριβώς!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γτφ,ποιος μπορεί και ανοίγετε τα μάτια σας στο νερό.:P
Συνήθεια είναι, μετά από κάποιο καιρό γίνεσαι αναίσθητος. :P

lol:P 2 χρονια φοραω φακους και δεν εχουν ακουμπησει ποτε νερο..και μια φορα που ξεχασα και τους φορεσα οταν εκανα μπανιο (οχι στη θαλασσα) μου εφυγαν :(
Εμένα δεν μου φυγαν ποτέ στο νερό. :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Συνήθεια είναι, μετά από κάποιο καιρό γίνεσαι αναίσθητος. :P


Εμένα δεν μου φυγαν ποτέ στο νερό. :clapup::clapup:

βρε δεν ειναι αυτό,είναι το γεγονός οτι προκαλουνται σοβαρες συνεπειες στα ματια γιατι κολλας μυκητες:P
τωρα,μπορει να μη σε νοιαζει αλλα σε λιγα χρονια θα το δεις:worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Εγω φοραω φακους απο 1η γυμνασιου.
Τους φοραω και στο νερο. Μια φορα μου χουν φυγει γιατι δεν ειχα κοντρα το νερο.
Επισης, πολυ συχνα τους φοραω πανω απο μηνα και δεν ειναι πολυ καλο . :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
lol:P 2 χρονια φοραω φακους και δεν εχουν ακουμπησει ποτε νερο..και μια φορα που ξεχασα και τους φορεσα οταν εκανα μπανιο (οχι στη θαλασσα) μου εφυγαν :(
το ίδιο,ακριβώς!:P
Εγώ για να χάσω τους φακούς... Έχει να πέσει βρισίδι.:whistle:
Συνήθεια είναι, μετά από κάποιο καιρό γίνεσαι αναίσθητος. :P
Εμένα δεν μου φυγαν ποτέ στο νερό. :clapup::clapup:
Και τι στο διάολο κάνετε με ανοιχτά τα μάτια μέσα στο νερό;
Τα ψάρια; :crazy:

βρε δεν ειναι αυτό,είναι το γεγονός οτι προκαλουνται σοβαρες συνεπειες στα ματια γιατι κολλας μυκητες:P
τωρα,μπορει να μη σε νοιαζει αλλα σε λιγα χρονια θα το δεις:worry::P
Μετά από αυτό.. Ενός λεπτού σιγή για όλους εμάς που είμαστε γκαβοί μέσα στη θάλασσα προκειμένου να προσέξουμε τα μάτια μας. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ έχω πάρει μάσκα με βαθμούς και ησύχασα. Την πλήρωσα ένα 50άρικο αλλά, την έχω ήδη 4 χρόνια, άθικτη, άψογης ποιότητας. :P Στην ουσία παίρνεις τη μάσκα και τα τζάμια τα αλλάζεις όποτε θες, 10 ευρώ κάνουν από εκεί που τα πήρα.

Fairygirl μου, οι γιατροί τη σήμερον ημέρα, είναι τόσο διεφθαρμένοι με τα βιβλιάρια, με τα κονέ, με τα τα τα... που πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς και για τον γιατρό σου.

Μερικά πράγματα για τους φακούς:

1. Αλλάζεις υγρό στη θήκη κάθε φορά που τους χρησιμοποιείς. Εσύ μπορεί να καθαρίζεις τα μικρόβια με το υγρό φακών και τρίβοντας με το δάχτυλο, αλλά αν δεν αλλάζεις συνέχεια το υγρό στη θήκη, οι σπόροι όμως των μικροβίων μένουν στο υγρό και να πως έρχεται η μόλυνση.... :P

2. Όταν κάνεις καιρό να βάλεις τους φακούς, πες 4-5 μέρες, τότε αν έχεις σκοπό να τους φορέσεις πχ μια συγκεκριμένη μέρα, πρώτα θα αλλάξεις τα υγρά και θα αφήσεις τους φακούς τουλάχιστον 6 ώρες μέσα.

3. Εννοείται κάθε φορά που βγάζεις το φακό από το μάτι και τον βάζεις στο κουτάκι, τον πλένεις ΠΑΝΤΑ.

Τον βιολογικό καθαρισμό τον κάνεις στον οποιονδήποτε οπτικό ή μπορεί και ο γιατρός να τον κάνει. Ρώτα εσύ, μικρό κόστος έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ έχω πάρει μάσκα με βαθμούς και ησύχασα. Την πλήρωσα ένα 50άρικο αλλά, την έχω ήδη 4 χρόνια, άθικτη, άψογης ποιότητας. :P Στην ουσία παίρνεις τη μάσκα και τα τζάμια τα αλλάζεις όποτε θες, 10 ευρώ κάνουν από εκεί που τα πήρα.
Fairygirl μου, οι γιατροί τη σήμερον ημέρα, είναι τόσο διεφθαρμένοι με τα βιβλιάρια, με τα κονέ, με τα τα τα... που πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς και για τον γιατρό σου.
Μερικά πράγματα για τους φακούς:
1. Αλλάζεις υγρό στη θήκη κάθε φορά που τους χρησιμοποιείς. Εσύ μπορεί να καθαρίζεις τα μικρόβια με το υγρό φακών και τρίβοντας με το δάχτυλο, αλλά αν δεν αλλάζεις συνέχεια το υγρό στη θήκη, οι σπόροι όμως των μικροβίων μένουν στο υγρό και να πως έρχεται η μόλυνση.... :P

2. Όταν κάνεις καιρό να βάλεις τους φακούς, πες 4-5 μέρες, τότε αν έχεις σκοπό να τους φορέσεις πχ μια συγκεκριμένη μέρα, πρώτα θα αλλάξεις τα υγρά και θα αφήσεις τους φακούς τουλάχιστον 6 ώρες μέσα.

3. Εννοείται κάθε φορά που βγάζεις το φακό από το μάτι και τον βάζεις στο κουτάκι, τον πλένεις ΠΑΝΤΑ.
Το γεγονός ότι όλος ο κόσμος είναι διεφθαρμένος το ήξερα ως λόγια φέτος που για διάφορα πράγματα που χρειάζομαι φροντίζω εγώ το΄μαθα και στην πράξη.:P
Γυαλιά φορούσα μόνο τα 5 χρόνια που έκανα κολύμπι για να βλέπω πού πατάω και πού βρίσκομαι μέσα στην πισίνα.:P
Ότι αλλάζεις το υγρό της θήκης είναι αυτονόητο. Μέχρι και για μπάνιο να μπω αλλάζω το υγρό. Βέβαια,η μαλακία είναι ότι πρέπει να περιμένω 4 ώρες για να απολυμανθούν οι φακοί. Αλλά είμαι μέσα στο σπίτι οπότε γυαλάκια και άγιος ο Θεός.:P
Το να χρησιμοποίησω το ίδιο υγρό δεν παίζει αφού όπως ανοίγω το καπάκι της θήκης αναποδογυρίζω τη θήκη στην παλάμη μου και τσουπ! Ο φακός είναι στην παλάμη μου.:P
Δαλιδά,εσύ όταν φορούσες μηνιαίους πριν τους φορέσεις (όχι την 1η φορά που τους βγάζεις από τα κουτάκια) τους έριχνες πάλι υγρό καθαρισμού ή ορό ή όπως ήταν τον έβαζες στο μάτι;
Α,και για να μη κουράζεσαι με το νικ μου,λέγε "Χαρά" να τελειώνεις καλέ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μερικά πράγματα για τους φακούς:

1. Αλλάζεις υγρό στη θήκη κάθε φορά που τους χρησιμοποιείς. Εσύ μπορεί να καθαρίζεις τα μικρόβια με το υγρό φακών και τρίβοντας με το δάχτυλο, αλλά αν δεν αλλάζεις συνέχεια το υγρό στη θήκη, οι σπόροι όμως των μικροβίων μένουν στο υγρό και να πως έρχεται η μόλυνση.... :P

2. Όταν κάνεις καιρό να βάλεις τους φακούς, πες 4-5 μέρες, τότε αν έχεις σκοπό να τους φορέσεις πχ μια συγκεκριμένη μέρα, πρώτα θα αλλάξεις τα υγρά και θα αφήσεις τους φακούς τουλάχιστον 6 ώρες μέσα.

3. Εννοείται κάθε φορά που βγάζεις το φακό από το μάτι και τον βάζεις στο κουτάκι, τον πλένεις ΠΑΝΤΑ.

Τον βιολογικό καθαρισμό τον κάνεις στον οποιονδήποτε οπτικό ή μπορεί και ο γιατρός να τον κάνει. Ρώτα εσύ, μικρό κόστος έχει.
Αυτά γιατί πρέπει να στα πει ο γιατρός; Αυτά στα λέει ο οπτικός, και τα γράφουν επάνω και οι φακοί / τα καθαριστικά στις οδηγίες.

Το θέμα με το νερό και τους φακούς δεν είναι τόσο να μην σου φύγουν και τους χάσεις, αλλά να μην κολλήσεις κάποιο μικρόβιο από αυτά που έχει το νερό, ειδικά όταν μιλάμε για στάσιμο νερό (π.χ. πισίνας) και όχι θαλασσινό.

Εγώ στη θάλασσα φοράω γυαλιά ηλίου-μυωπίας, έτσι και βλέπω και προστατεύομαι από την υπεριώδη ακτινοβολία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αυτά γιατί πρέπει να στα πει ο γιατρός; Αυτά στα λέει ο οπτικός, και τα γράφουν επάνω και οι φακοί / τα καθαριστικά στις οδηγίες.

Το θέμα με το νερό και τους φακούς δεν είναι τόσο να μην σου φύγουν και τους χάσεις, αλλά να μην κολλήσεις κάποιο μικρόβιο από αυτά που έχει το νερό, ειδικά όταν μιλάμε για στάσιμο νερό (π.χ. πισίνας) και όχι θαλασσινό.

Εγώ στη θάλασσα φοράω γυαλιά ηλίου-μυωπίας, έτσι και βλέπω και προστατεύομαι από την υπεριώδη ακτινοβολία ;)

Αυτά θα έπρεπε να της τα έχει πει ο γιατρός, από τη στιγμή που δίνει εκείνος τους φακούς, σε ένα μικρό κορίτσι που χρησιμοποιεί για πρώτη φορά στη ζωή της φακούς επαφής, είναι υποχρεωμένος. Αλλιώς να της έλεγε απλά τα νούμερα της μυωπίας, ώστε να πήγαινε σε έναν οπτικό και να έπαιρναν όλα το δρόμο τους όπως πρέπει.


Δαλιδά,εσύ όταν φορούσες μηνιαίους πριν τους φορέσεις (όχι την 1η φορά που τους βγάζεις από τα κουτάκια) τους έριχνες πάλι υγρό καθαρισμού ή ορό ή όπως ήταν τον έβαζες στο μάτι;
Α,και για να μη κουράζεσαι με το νικ μου,λέγε "Χαρά" να τελειώνεις καλέ. :P[/FONT]

Όλους τους φακούς πριν τους βάλω στα μάτια μου τους ξεπλένω με ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ (τον αγοράζεις από το φαρμακείο).
Το υγρό φακών δεν κάνει να έρχεται θεωρητικά σε επαφή με τα μάτια. Περιέχει του κόσμου τα συντηρητικά συν βορικό οξύ, το οποίο ερεθίζει τα ευαίσθητα μάτια.

Ως χρήστης φακών επαφής πρέπει οπωσδήποτε να έχεις στο σπίτι φυσιολογικό ορό, αφού αν πχ τα μάτια σου τσούξουν με το που βάλεις τους φακούς και γίνουν κόκκινα, θα πρέπει να ξεπλύνεις τα μάτια αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όλους τους φακούς πριν τους βάλω στα μάτια μου τους ξεπλένω με ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ (τον αγοράζεις από το φαρμακείο).
Το υγρό φακών δεν κάνει να έρχεται θεωρητικά σε επαφή με τα μάτια. Περιέχει του κόσμου τα συντηρητικά συν βορικό οξύ, το οποίο ερεθίζει τα ευαίσθητα μάτια.
Ως χρήστης φακών επαφής πρέπει οπωσδήποτε να έχεις στο σπίτι φυσιολογικό ορό, αφού αν πχ τα μάτια σου τσούξουν με το που βάλεις τους φακούς και γίνουν κόκκινα, θα πρέπει να ξεπλύνεις τα μάτια αμέσως.
Ντάξει. Τα κάνω σωστά.
Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω στη θαλασα φοραω τους φακους και απο πανω μασκα(τη μικρη,που ειναι σε μεγεθος και στυλ γυαλιων),οποτε και οταν κανω βουτιες βλεπω και τους φακους δεν χανω. τωρα φετος λεω να δοκιμασω να ανοιξω τα ματια με τους φακους σε βουτια οταν θα ειναι στο τελος του μηνα οποτε και να τους χασω δεν θα με πειραζει. παντως στη θαλασσα ο κινδυνος να μολυνθεις ειναι μικρος επειδη το νερο δεν ειναι στασιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
εγω στη θαλασα φοραω τους φακους και απο πανω μασκα(τη μικρη,που ειναι σε μεγεθος και στυλ γυαλιων),οποτε και οταν κανω βουτιες βλεπω και τους φακους δεν χανω. τωρα φετος λεω να δοκιμασω να ανοιξω τα ματια με τους φακους σε βουτια οταν θα ειναι στο τελος του μηνα οποτε και να τους χασω δεν θα με πειραζει. παντως στη θαλασσα ο κινδυνος να μολυνθεις ειναι μικρος επειδη το νερο δεν ειναι στασιμο

μη το δοκιμασεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top