Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όχι ρε. Μονολέπιδη double edge παραδοσιακή, ξυράφι. Μια λεπίδα είναι αρκετή.

Όχι σαν τα άλλα τα fusion 5 λεπίδων που γραπώνουν την τρίχα και ουσιαστικά γδέρνουν, γιατί φαντάσου να περάσεις 3 φορές πάνω απο αυτό το σημείο μέχρι να γίνει λείο, 15 λεπιδιές έχεις φάει με την fusion και 3 με την double edge
Μου την κάνει σαν τον κωλο της μαϊμούς όμως με ξυράφι.....για αυτό είπα ίσως με μηχανη



Μηχανή ξυρίσματος έχεις δοκίμασει?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,030 μηνύματα.
Μου την κάνει σαν τον κωλο της μαϊμούς όμως με ξυράφι.....για αυτό είπα ίσως με μηχανη



Μηχανή ξυρίσματος έχεις δοκίμασει?
Εσυ τι λες να μην έχω δοκιμάσει; :bleh:

Δεν μου αρέσει, αφήνει stubble.

Η μόνη σοβαρή δουλειά γίνεται με αυτό, japanese kamisori:

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Μόνο ξυραφάκια Wilkinson pronto για πυκνη τριχοφυΐα. Δυστυχώς δεν φερνουν πια στον Γαλαξία...

Δεν τα βρισκω πουθενά. Ούτε στο skroutz...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,030 μηνύματα.
Μόνο ξυραφάκια Wilkinson pronto για πυκνη τριχοφυΐα. Δυστυχώς δεν φερνουν πια στον Γαλαξία...
Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσφορά σου στη συζήτηση, μάλλον χάνεις πολλές εξελίξεις στο χώρο του ξυρίσματος και πίστεψέ με, είμαι η χαρά της τριχοφυϊας στα γένια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσφορά σου στη συζήτηση, μάλλον χάνεις πολλές εξελίξεις στο χώρο του ξυρίσματος και πίστεψέ με, είμαι η χαρά της τριχοφυϊας στα γένια.
Ο,τι κι αν έχω δοκιμάσει, δε με βόλεψε όσο αυτά.
Εν τω μεταξύ όπου το βρίσκω στο ίντερνετ, μου βγάζει not available :(
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,030 μηνύματα.
Ο,τι κι αν έχω δοκιμάσει, δε με βόλεψε όσο αυτά.
Εν τω μεταξύ όπου το βρίσκω στο ίντερνετ, μου βγάζει not available :(
Είσαι κι εσυ πυκνή κοριτσάρα μου;

Εγω με R41 έχω κατεβάσει μουσι 2 μηνών και μαλλιά, αβάδιστα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Είσαι κι εσυ πυκνή κοριτσάρα μου;

Εγω με R41 έχω κατεβάσει μουσι 2 μηνών και μαλλιά, αβάδιστα.
Αυτό το ξυραφάκι ήταν πολύ βολικό. Το χρησιμοποιούσα πολλές φορές. Όλα τα άλλα ξυραφάκια δεν κάνουν ούτε για μισή χρηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εσυ τι λες να μην έχω δοκιμάσει; :bleh:

Δεν μου αρέσει, αφήνει stubble.

Η μόνη σοβαρή δουλειά γίνεται με αυτό, japanese kamisori:

Πολλες γκραατζουνιες για μη έμπειρους :)

Εγώ συνηθίζω να κάνω τι εξής .....μηχανή ξυρίσματος .Και μετά από πάνω με ένα ξυραφάκι απ' το πιο φθηνό για ένα καλό γυάλισμα
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Επιστήμη το ξύρισμα το κάνατε φιλτατοι 😂
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν ξαναγεννιόμουν, θα ήθελα να ξαναγεννηθώ άντρας!:P

Ball Soap.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,030 μηνύματα.
Επιστήμη το ξύρισμα το κάνατε φιλτατοι 😂
Υπάρχει και ειδικότερο θέμα:


Κάθε ασχολία έχει και την ειδίκευσή της για όποιον θέλει να εντρυφήσει.

Όπως έχετε εσείς τις χειροτεχνίες και τα λουλουδάκια από πηλό ή δεν ξέρω κι εγω τι άλλο, εκτός αν δεν ασχολείται η νεα γενιά με χειροτεχνίες και το χει ρίξει στο καβαλίκεμα μόνο, οπότε πάω πάσο. :bleh:
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Υπάρχει και ειδικότερο θέμα:


Κάθε ασχολία έχει και την ειδίκευσή της για όποιον θέλει να εντρυφήσει.

Όπως έχετε εσείς τις χειροτεχνίες και τα λουλουδάκια από πηλό ή δεν ξέρω κι εγω τι άλλο, εκτός αν δεν ασχολείται η νεα γενιά με χειροτεχνίες και το χει ρίξει στο καβαλίκεμα μόνο, οπότε πάω πάσο. :bleh:
Ε εντάξει δεν είναι μόνο ο πηλός πολλές κοπέλες ασχολούνται με το self care. Το αντίστοιχο με εσάς με το ξύρισμα. Αλλά μου κάνει εντύπωση που το συζητάτε με τόση λεπτομέρεια... Περίμενα να το έχετε αρκετα απλοποιημένο το στυλ α οκ ραντομ ξυραφάκι και αφρός as long as κάνει τη δουλειά του.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,030 μηνύματα.
Ε εντάξει δεν είναι μόνο ο πηλός πολλές κοπέλες ασχολούνται με το self care. Το αντίστοιχο με εσάς με το ξύρισμα. Αλλά μου κάνει εντύπωση που το συζητάτε με τόση λεπτομέρεια... Περίμενα να το έχετε αρκετα απλοποιημένο το στυλ α οκ ραντομ ξυραφάκι και αφρός as long as κάνει τη δουλειά του.
Όχι λάκτα μου. Σιάχνουμε δέρμα με αφοσίωση. Είδες που τα στερεότυπα "εγω ετοιμάζομαι 2 ώρες κι ο άλλος παίρνει απλα τ αρχίδια του κι έρχεται" δεν είναι πάντα αληθινά;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Όχι λάκτα μου. Σιάχνουμε δέρμα με αφοσίωση. Είδες που τα στερεότυπα "εγω ετοιμάζομαι 2 ώρες κι ο άλλος παίρνει απλα τ αρχίδια του κι έρχεται" δεν είναι πάντα αληθινά;
Πρώτον ποια γεύση λακτα αναφέρεσαι; 😂

Δεύτερον καλά κάνετε πάντως και προσέχετε τον εαυτό σας! Είναι καλό συν το ότι έχετε και εσείς self care :)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,839 μηνύματα.
340568905_1217858522256298_6996591643180432017_n.jpg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Όχι λάκτα μου. Σιάχνουμε δέρμα με αφοσίωση. Είδες που τα στερεότυπα "εγω ετοιμάζομαι 2 ώρες κι ο άλλος παίρνει απλα τ αρχίδια του κι έρχεται" δεν είναι πάντα αληθινά;
το να εχεις γενειαδα και να βαζεις λαδι και κερί και να το περιποιεισαι ειναι πιο δυσκολο απο το να το ξυριζεις
κατα αντιστοιχια, ειναι πιο δυσκολο να εχεις μαλλιά και να τα συντηρεις παρά να εισαι φαλακρός και να τα παιρνεις με τη μηχανη. Βεβαια με ξυραφακι τη φαλάκρα ειναι ακραια δυσκολο, μονο με trimmer
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,030 μηνύματα.
το να εχεις γενειαδα και να βαζεις λαδι και κερί και να το περιποιεισαι ειναι πιο δυσκολο απο το να το ξυριζεις
Δεν το γνωρίζω αυτό το άθλημα, σε πιστεύω ότι έτσι είναι, έχω πολλά χρόνια να αφήσω μούσια και έβγαιναν όπως λάχει, ενω τωρα μετα τη στροφή στο Παραδοσιακό Ξυρισμα έχει αλλάξει η φορά και βγαίνουν όλα ομοιομορφα.

κατα αντιστοιχια, ειναι πιο δυσκολο να εχεις μαλλιά και να τα συντηρεις παρά να εισαι φαλακρός και να τα παιρνεις με τη μηχανη. Βεβαια με ξυραφακι τη φαλάκρα ειναι ακραια δυσκολο, μονο με trimmer
Το ξύρισμα του κεφαλιού με ξυραφάκι DE, δεν ειναι τίποτα, μη φοβάσαι, μια δυο θα σφαχτείς, μετα θα συνηθίσεις.

Ετσι τα παίρνω γυαλί όλα επάνω. Αρχικά με μια κουρευτική, άμα είναι μήκος 3μήνου να φύγουν τα χοντρά μέχρι 0.8mm και μετά τους συμπεριφέρομαι σαν γένια, βάζω λεπίδα και χρακ χρακ, απόλαυση να τα βλέπεις να φεύγουν down the drain.

Και το καλό είναι ότι αν ξυριστείς και στο πρόσωπο το ίδιο απόγευμα, βγαίνουν μαλλιά-γένια ομοιόμορφα μετά μέχρι να ξαναξυριστείς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω αυτό το άθλημα, σε πιστεύω ότι έτσι είναι, έχω πολλά χρόνια να αφήσω μούσια και έβγαιναν όπως λάχει, ενω τωρα μετα τη στροφή στο Παραδοσιακό Ξυρισμα έχει αλλάξει η φορά και βγαίνουν όλα ομοιομορφα.


Το ξύρισμα του κεφαλιού με ξυραφάκι DE, δεν ειναι τίποτα, μη φοβάσαι, μια δυο θα σφαχτείς, μετα θα συνηθίσεις.

Ετσι τα παίρνω γυαλί όλα επάνω. Αρχικά με μια κουρευτική, άμα είναι μήκος 3μήνου να φύγουν τα χοντρά μέχρι 0.8mm και μετά τους συμπεριφέρομαι σαν γένια, βάζω λεπίδα και χρακ χρακ, απόλαυση να τα βλέπεις να φεύγουν down the drain.

Και το καλό είναι ότι αν ξυριστείς και στο πρόσωπο το ίδιο απόγευμα, βγαίνουν μαλλιά-γένια ομοιόμορφα μετά μέχρι να ξανάξυριστείς.
τι λεπιδα στο κεφαλι για να μην πετσοκοβεσαι; δεν το χω γενικα καθολου με το ξυραφι το φοβαμαι πολυ και παντα στα γενια ματωνα ολο το λαιμο
εκανα μια δυο δοκιμες περσι για το στρατο αλλα δε μου βγηκε σε τιποτα και το γυρισα σε μηχανη με 3 κεφαλες για το στρατο
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,030 μηνύματα.
τι λεπιδα στο κεφαλι για να μην πετσοκοβεσαι; δεν το χω γενικα καθολου με το ξυραφι το φοβαμαι πολυ και παντα στα γενια ματωνα ολο το λαιμο
εκανα μια δυο δοκιμες περσι για το στρατο αλλα δε μου βγηκε σε τιποτα και το γυρισα σε μηχανη με 3 κεφαλες για το στρατο
Με ξυράφι Muhle R41 έγινε λουτρό αίματος, με Rockwell 6s δεν άνοιξε μύτη (αυτα ειναι μάρκες ξυραφιών DE στο Π.Ξ.) . Ανεξαρτήτως λεπίδας μες το ξυράφι, αν και προτιμώ τις πιο ήπιες για κεφάλι.

Επίσης θέλει πολύ αργά και οπωσδήποτε ψηλάφηση/κάλυψη αν έχεις ελιές ή άλλα bumps.

Θέλει διπλό καθρέφτη βέβαια ή πατέντα με διπλή οθονη/καμερούλα για πιο εύκολα πίσω, αλλά και με το χέρι το αισθάνεσαι μια χαρά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top