Τα πάντα για το Autocad

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πολλά προγράμματα υπάρχουν για τον σχεδιασμό, το θέμα είναι ότι ψάχνω για demo του autocad για να δεί και το αφεντικό μου τι δουλειά μπορεί να κάνει και δεν το βρήσκω πουθενά, ξέρει κανείς κάποιο σύνδεσμο για να μπορέσω να καταβάσω ένα demo απο το internet;:worry:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά, θέλεις μια δοκιμαστική έκδοση για να δεις τις δυνατότητες του προγράμματος;
Αν ναι, μπορείς να κατεβάσεις μια, διάρκειας 30 ημερών από την official σελίδα. Πρέπει να συμπληρώσεις κάποια στοιχεία, αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό πρόβλημα ε;

Τώρα αν εννοείς για επίδειξη των δυνατοτήτων του προγράμματος σε video, πες μου να ψάξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βίντεο ενδεικτικά μπορείς να βρεις και στο youtube, αλλά δεν ξέρω.
Κάνε καλύτερα αυτό που σου λέει ο Φανταγούλης, με το επίσημο demo!
Έχε υπ' όψιν ότι η βασική έκδοση του AutoCAD είναι καθαρά σχεδιαστική, με τη λογική γραμμής, κύκλου, κλπ, λίγο-πολύ σα να σχεδιάζεις με το χέρι, αλλά πολύ πιο γρήγορα και με ακρίβεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά, θέλεις μια δοκιμαστική έκδοση για να δεις τις δυνατότητες του προγράμματος;
Αν ναι, μπορείς να κατεβάσεις μια, διάρκειας 30 ημερών από την official σελίδα. Πρέπει να συμπληρώσεις κάποια στοιχεία, αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό πρόβλημα ε;

Τώρα αν εννοείς για επίδειξη των δυνατοτήτων του προγράμματος σε video, πες μου να ψάξω :)

Θα πάρω το πρόγραμμα 30 ημερών, θέλω να το παρουσιάσω στο αφεντικό μου, είναι μέσω της εταιρείας, αν τελικά του αρέσει θα γίνει και παραγγελία, σε ευχαριστώ, αν βρώ πρόβλημα σου λέω; θα το δούμε τι ψάρια πιάνει;)

Βίντεο ενδεικτικά μπορείς να βρεις και στο youtube, αλλά δεν ξέρω.
Κάνε καλύτερα αυτό που σου λέει ο Φανταγούλης, με το επίσημο demo!
Έχε υπ' όψιν ότι η βασική έκδοση του AutoCAD είναι καθαρά σχεδιαστική, με τη λογική γραμμής, κύκλου, κλπ, λίγο-πολύ σα να σχεδιάζεις με το χέρι, αλλά πολύ πιο γρήγορα και με ακρίβεια.

Δούλευα παλιά αυτό το πρόγραμμα απλά πάει καιρός, θέλω να δώ κατα πόσο θυμάμε την λογική του αλλιώς μπορεί να κοιτάξω και το αρτ αλλα δεν ξέρω επίσεις που θα το βρώ:redface: με ενδιαφέρει πολλύ περισσότερο αλλα το autocad μπορεί να βοηθήσει περισσότερο σε σχέδιο, πρεπει να δώ τι μπορώ να βρώ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ασχολούμαι με το Autocad, αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις αν συναντήσεις κάποια δυσκολία, όλο και κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει :)

Πάντως αν το πρόγραμμα το θέλεις για καθαρά αρχιτεκτονικό σχέδιο, υπάρχει και η εναλλακτική του Archicad (περισσότερα εδώ) το οποίο απ' ότι έχω ακούσει είναι πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Όλα τα σχεδιαστικά προγράμματα κινούνται στην ίδια λογική. Αυτό που τα διαχωρίζει είναι η πληρότητα της βιβλιοθήκης τους, το γραφικό περιβάλλον που απλουστεύει τη χρήση τους, η υποστήριξή τους από την εταιρεία. Εννοείται βέβαια και το κατά πόσο μπορείς να εκτυπώσεις ό,τι σχεδιάζεις.

Εναλλακτικά υπάρχει το Cadware (αν θυμάμαι καλά), το Archicad (που ανέφεραν πριν) και μπορείς να δοκιμάσεις μια από τις απλούστατες εφαρμογές 3d σχεδίασης που έχουν μαγαζιά στη Στουρνάρη.

Το κόστος είναι μεγάλο πάντως για όποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα επιλέξει μια εταιρεία να αποκτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάνια αν ξέρεις ήδη AutoCAD και σκοπεύεις να κατεβάσεις μία δοκιμαστική έκδοση για 30 μέρες, πάρε αυτό. Τα άλλα προγράμματα είναι αρκετά παρόμοια, τουλάχιστον όσον αφορά τις λειτουργίες που θα μπορεί να καταλάβει το αφεντικό σου.
Μην παιδεύεσαι να καταλάβεις νέες εντολές ξένου προγράμματος, με το άγχος μη λήξει το trial... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιργξνεο

Νεοφερμένος

Ο αιργξνεο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
To Autocad είναι σχεδιαστικό πρόγραμμα που σχεδιάζεις με γραμμές. Μ αυτό μπορείς να κάνεις απο αρχιτεκτονικά μέχρι τοπογραφικά. Τώρα αν δε θελεις να δουλέψεις με γραμμές και θέλεις με στοιχεία (τοιχους, σκαλες παραθυρα) θα χρειαστεις είτε το Autocad το archtectural desktop, είτε το Archicad . Υπάρχει autocad για κάθε τύπο μηχανικου, πχ οι τοπογραφει χρησιμοποιουν το map h to raster design, οι αρχιτεκτονες το architectural desktop, οι πολιτικοι to civil 3d ... Πέρα απο αυτά κυκλοφορούν και τα Portable Autocad τα οποία είναι καπου 80 μβ και λειτουργούν σαν viewer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipomoea

Νεοφερμένος

Η ipomoea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια αρχιτεκτονικής και στη σχολή μου το autocad θεωρείται κάτι σαν δεύτερη γλώσσα..Είχα την ατυχία να "μάθω" να δουλεύω το πρόγραμμα από μία πραγματικά ασχετη καθηγητρια οπότε τωρα που χρειάζομαι κάποιες γνώσεις για να μπορέσω να εκτυπώσω σωστά τις εργασίες μου σε plotters φωτοτυπείων δυσκοεύομαι αρκετά..Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Να σε διαφωτίσει πάνω σε τι όμως; Τι ζητάς να μάθεις συγκεκριμένα;
Τα layers τα γνωρίζεις; Σε τι δυσκολεύεσαι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipomoea

Νεοφερμένος

Η ipomoea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξέρω πως λειτουργούν τα layers..Μου είπανε οτι σχετικά με τα πάχη των γραμμών χρησιμοποιούνται χρώματα που αντιστοιχούν σε συγκεκριμένα πάχη.Εφτιαξα τα layers όπως μου είπανε όμως δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως όταν το πάω για εκτύπωση θα εκτυπωθουν τα πάχη που θέλω.(χωρις να φαίνονται τα χρώματα εννοείται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Tα έχεις ρυθμίσει στο πάχος της γραμμής που θέλεις και δεν εκτυπώνονται έτσι ή δεν το έχεις δοκιμάσει ποτέ και έχεις την περιέργεια πως να γίνεται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipomoea

Νεοφερμένος

Η ipomoea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θα επαναδιατυπώσω την ερωτηση μου...Οταν εχω ετοιμο ενα σχέδιο(με τα layers τα χρωματα και τα πάχη ετοιμα) τι κανω για να το βάλω σε ενα stick και να το παραδωσω για εκτύπωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ακολουθείς την ίδια διαδικασία όπως για κάθε είδους έγγραφο που θες να αποθηκεύσεις στο stick σου. :)
Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα πάντως ακόμα. Δε βοηθάς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
καλησπερα!
να σε ρωτησω κατι θα τα εκτυπωσεις εσυ η ιδια, η θα τα δωσεις να στα εκτυπωσουν? η διαδικασια ειναι απλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipomoea

Νεοφερμένος

Η ipomoea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα τα δώσω...Γι'αυτο μπερδεύομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα επαναδιατυπώσω την ερωτηση μου...Οταν εχω ετοιμο ενα σχέδιο(με τα layers τα χρωματα και τα πάχη ετοιμα) τι κανω για να το βάλω σε ενα stick και να το παραδωσω για εκτύπωση;


ή copy το αρχείο απ τον windows explorer σου, ή save as στο στικάκι σου
ότι σε βολεύει καλύτερα
θα τους ζητήσεις να το τυπώσουν Monochrome
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Για να μην γίνει κανένα λάθος βαλε τα σχέδια σου σε πλαίσια ανάλογα με την κλίμακα που θέλεις να εκτυπωθούν (πχ. αν θέλεις ένα σχέδιο να το εκτυπώσεις στην κλίμακα 1:100 φτιάχνεις πλαίσιο γύρο από το σχέδιο σου 0.41 χ 0.29 ) ώστε να χωρέσει με σιγουριά το σχέδιο, ρύθμισε τα πάχη γραμμών,τα layers σου και εκεί που θα τα δώσεις πεστους πως ακριβώς θέλεις να εκτυπωθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Καλημέρα και απο μένα,
Θα συμφωνήσω με την Simel αλλά πρόσεχε πάρα πολύ με τις κλίμακες, θέλω να πω: με τι μονάδες σχεδιάζεις και πως;
Δουλευω πολλά χρόνια (10) το aytocad και για εμένα είναι το καλύτερο σχεδιαστικό πρόγραμμα γενικά, βεβαια για το αρχιτεκτονικό σχέδιο έχει το cadware που έχει μεγάλη βοήθεια σε hatch και σε βιβλιοθήκη αντικειμένων, αλλά στο aytocad μπορείς να σχεδιάσεις τα πάντα.
Δουλευω το 2005 μαζί με το cadware 9.5 είναι πολύ καλός συνδιασμός.
Πολλά είπα για μένα, να πω για τα πενάκια και τα layers:
Εγώ από πάντα σχεδιάζω με δικά μου Layers στάνταρ, δηλαδή πάχος γραμμής και στύλ(εστιγμένη ή διακεκομένη κτλ), τυπώνω στο γραφείο μόνη μου πάντα στο monogrom, αλλά και έξω όταν δίνω για κάποιο λόγο, στο τυπωγραφείο που τα πηγαίνω δεν είναι πειραγμένο το aytocad και τυπώνει κατευθείαν με τα πάχοι που το έχω στο σχέδιο, δεν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω.
Σε κάποια μαγαζιά το πειράζουν και τότε πρεπει να βάλεις τα δικά σου Layers.
Βασικό είναι να τα βάλεις τα σχέδια σε πλαίσιο όπως είπαν και πιο πάνω για να μπορεί και αυτός που θα τα τυπώσει να καταλάβει τι θέλεις και πως να τυπωθούν.

Θα είμαι εδώ τριγύρω αν με χρειαστεί κανείς για περεταίρω πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipomoea

Νεοφερμένος

Η ipomoea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ όλους!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top