Τελικά...έλεος...βρε παιδιά!!!

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εδώ και αρκετό καιρό που συμμετέχω στο φόρουμ αυτό έχω παρατηρήσει το εξής φαινόμενο:ανοίγεις ένα θεματάκι να μοιραστείς ένα πρόβλημα,μια απορία σου ή και κάποιες σκέψεις σου και τελικά βρίσκεσαι "απολογούμενος-η" στην ηλεκτρική καρέκλα.Θεωρητικά απο την στιγμή που συμμετέχεις εδώ και το θέλεις που συμμετέχεις-κανείς δεν σε πιάνει απο τον λαιμό να το κάνεις-σημαίνει ότι τουλάχιστον αγαπάς και προστατεύεις τα ζώα και τουλάχιστον σέβεσαι τους ανθρώπους.Αυτό πιστεύω εγώ με τον όποιο ουμανισμό κουβαλάω μέσα μου.Διαπιστώνω όμως αρκετές φορές και δυστυχώς σε θέματα που έχουν κάποια σημαντικότητα να υπάρχουν απαντήσεις μελών οι οποίες όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλά αντίθετα δημιουργούν αντιπαραθέσεις.Διαπιστώνω προκλητικές κατά την γνώμη μου συμπεριφορές-τσαμπουκαλεμένες ..με το συμπάθειο-και αναρωτίέμαι ...γιατί?Γιατί στο όνομα μιας ανώνυμης ταυτότητας κάποιοι-ες να το παίζουν μικροί θεοί "καταδικάζοντας χωρίς δίκη" κάποιους άλλους που "τόλμησαν" να ρωτήσουν κάτι?Γιατί θα πρέπει ένα μέλος που έχει ένα πρόβλημα και χρειάζεται κάποιες υπεύθυνες απαντήσεις να κάθεται να διαβάζει άχρηστα πράγματα?Γιατί να υπάρχει το φαινόμενο των "ομαδικών πυρών" ?Δέχομαι την διαφορετικότητα των ηλικιών μεταξύ των μελών,την διαφορά της προσωπικότητας του καθενός αλλά τελικά....έλεος βρε...παιδιά...έλεος!!!Υπάρχουν αρκετά θέματα στο φόρουμ αυτό είτε για να εκτονωθείτε είτε για να μας καταπλήξετε με τις γνώσεις σας.Σεβαστείτε τουλάχιστον και προφυλάξτε κάποια άλλα θέματα που ο στόχος τους είναι διαφορετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα.
Ακομα κι αν καποιος διαφωνει υπαρχει και ο ομορφος τροπος να το κανει.
Η επιθεση ποτε δεν εφερε αποτελεσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ESTELLE

Νεοφερμένος

Η ESTELLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ!Το έχω βιώσει και σε προσωπικό επίπεδο και ομολογώ ότι έγινα έξαλλη με αυτά που διάβαζα!:mad:Εχω φτάσει σε σημείο που φοβάμαι μερικές φορές να γράψω κάτι μη τυχόν το παρεξηγήσει κάποιος και ανάψουνε τα αίματα!:down:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια επίθεση...Ο καθένας είναι ελεύθερος να γράψει και να εκφέρει την απόψη του μέχρι το βαθμό φυσικά που δεν προσβάλλει ή μειώνει το άτομο ή τα άτομα με τα οποία συνομιλλεί..Σίγουρα κάποιοι έχουν περισσότερες γνώσεις σε κάποια θέματα.Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον στήσεις τον άλλο στα 6 μέτρα..Δεκτές όλες οι απόψεις αλλά όχι ρε παιδιά να κατηγορείς τον άλλο ευθέως και πολλές φορές να τον στολίζεις με διάφορα κοσμητικά επίθετα!!Με ποιό δικαίωμα;
Anyway ,εύχομαι να τα διαβάσουν αυτά ορισμένοι και να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους και τον τρόπο με τον οποίο επιτίθονται στους άλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα:)....στην πράξη όμως δυστυχώς δεν μπορούμε να αποφύγουμε αυτό το φαινόμενο...εγώ απλώς έμαθα να αγνοώ και να παραβλέπω τέτοια μηνύματα:greycat:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ESTELLE

Νεοφερμένος

Η ESTELLE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα:)....στην πράξη όμως δυστυχώς δεν μπορούμε να αποφύγουμε αυτό το φαινόμενο...εγώ απλώς έμαθα να αγνοώ και να παραβλέπω τέτοια μηνύματα:greycat:
Αχ Νικολέτα μου εγώ τσατίζομαι τόσο πολύ όταν διαβάζω τέτοια μηνύματα,ιδίως αν αναφέρονται σε μένα,που δεν μπορώ να μην απαντήσω!:mad:Ε αν δω ότι δεν βγαίνει πουθενά η συζήτηση το σταματάω γιατί δεν αξίζει να ασχοληθώ άλλο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Μεγάλη συζήτηση αυτό το "γιατί" που ρωτάς, roulsydney...:P

Εκτός από τη διαφορά ηλικίας και προσωπικότητας, μερικές φορές δίνεται η εντύπωση ότι γίνεται ομαδικό πέσιμο, επειδή πολλοί χρήστες απαντούν τα ίδια πράγματα, με αποτέλεσμα να δημιουργείται φαινόμενο χιονοστιβάδας, ενώ μεμονωμένα τα ποστ είναι εντελώς αθώα. Αυτό είναι όντως κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις στο νετ.:|

Όμως το σημαντικότερο είναι να θυμόμαστε ότι πίσω απ' την οθόνη υπάρχει άνθρωπος. Φυσικά, είναι δύσκολο για ορισμένα άτομα να συγκρατήσουν τον παρορμητισμό τους, αλλά όταν μιλάμε έντονα, όλοι στέκονται -δικαίως- στο ύφος και όχι στο περιεχόμενο.

Πάντως, πιστεύω ειλικρινά ότι οι περισσότεροι χρήστες εδώ είναι καλοπροαίρετοι, ακόμα κι αν ανάβουν πού και πού τα αίματα.

Τέλος, να θυμίσω ότι υπάρχει η επιλογή της αναφοράς μηνύματος (με το θαυμαστικό) για όσα ποστ θεωρείτε προσβλητικά/εμπρηστικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μεγάλη συζήτηση αυτό το "γιατί" που ρωτάς, roulsydney...:P

Καλή μου ruko μπορεί να είναι μεγάλη συζήτηση αλλά πίστεψέ με αξίζει τον κόπο. Όλοι εσείς που δουλέψατε και δουλεύετε για το φόρουμ αυτό ως συντονιστές το κάνετε μόνο απο αγάπη στα ζώα.Διαθέτετε προσωπικό σας χρόνο για να μπορούμε εμείς τα μέλη να ενημερωθούμε να χαλαρώσουμε και να έχουμε υποστήριξη σε μια δύσκολη στιγμή μας.Είναι μια προσπάθεια που κατευθύνεται απο αλτρουϊσμό.Δεν θάθελα λοιπόν αυτή η προσπάθεια που κατά την προσωπική μου άποψη και κρίση είναι απο τις πρωτοπόρες,να "εκφυλίζεται' σε χώρο πυγμαχίας.΄Αλλωστε εκτός απο την αγάπη μας για τα ζώα πρέπει να μας ενώνει και ο σεβασμός στους ανθρώπους.Δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι άλλο να μοιράσουμε μεταξύ μας που να γίνεται αιτία αντιπαραθέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstans

Νεοφερμένος

Η konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν βγαίνει κάτι με τις έντονες απαντήσεις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι αγαπάμε τα γατάκια μας, απλώς ο κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός και αντιδράει αλλιώς.
Απ' την άλλη όμως, σκέψου ότι κάποιοι από εμάς(και δεν βάζω τον αυτό μου μέσα) τρέχουν ΟΛΗ μέρα για να σώσουν-βοηθήσουν αδέσποτα γατιά και το θεωρώ φυσιολογικό να εξοργίζονται διαβάζοντας κάποιες απόψεις. Εκεί κάπου το καταλαβαίνω.
Η ουσία είναι όμως ότι απαντώντας κάποιος με οργή σίγουρα δεν θα ακουστεί, ενώ αν απαντήσει πιο ψύχραιμα μπορεί να βάλει σε σκέψεις αυτόν που θα διαβάσει την απάντηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
εχετε απολυτο δικιο!εγω προσωπικα μολις γραφτικα κ δε μ αρεσουν καθολου τετοιες συμπεριφορες!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Δεν θάθελα λοιπόν αυτή η προσπάθεια που κατά την προσωπική μου άποψη και κρίση είναι απο τις πρωτοπόρες,να "εκφυλίζεται' σε χώρο πυγμαχίας.΄

Γι' αυτό το λόγο έχουμε ζητήσει πολλές φορές τη συνεργασία των μελών. Έχουμε ξαναπεί ότι δεν είναι δυνατόν να διαβάζουμε όλα τα μηνύματα, οπότε, αν δεν θέλετε να εκφυλίζονται ενδιαφέρουσες συζητήσεις, πρέπει να βοηθήσετε λίγο κι εσείς αναφέροντας τα προβληματικά μηνύματα. Δεν είναι ανάγκη να απευθύνονται σε σας.

Δείτε, για παράδειγμα, τι συμβαίνει εδώ. Πολλοί αναφέρατε ότι έχετε παρατηρήσει ή έχετε πέσει θύματα άσχημης συμπεριφοράς. Γιατί το λέτε εδώ, γενικά και αόριστα, και δεν το αναφέρετε με report όταν συμβαίνει, ώστε να το δούμε εγκαίρως και να πάρουμε τα μέτρα μας;

Ίσως πολλοί φοβούνται ότι γίνονται χαφιέδες, αν αναφέρουν μηνύματα, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Όλοι ενδιαφερόμαστε για το καλό της κοινότητας, οπότε πρέπει να κάνουμε κάτι για να εξαλειφθούν τα άσχημα φαινόμενα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Αν και είμαι πολύ πρόσφατα εγγεγραμμένη στο φόρουμ, και δεν έχω συναντήσει ακόμα τις προαναφερθείσες συμπεριφορές, θα συμφωνήσω απόλυτα, γιατί εδώ είμαστε για να συζητήσουμε για τα ζωάκια και να κάνουμε τη ζωή τους καλύτερη, όχι για να λογομαχήσουμε. Σίγουρα θα υπάρξουν διαφωνίες, και φυσικά έχουμε όλοι το δικαίωμα να πούμε τη γνώμη μας, αλλά πάντα με τρόπο πολιτισμένο και με σεβασμό στο συνομιλητή και σε όλα τα μέλη του φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γι' αυτό το λόγο έχουμε ζητήσει πολλές φορές τη συνεργασία των μελών. Έχουμε ξαναπεί ότι δεν είναι δυνατόν να διαβάζουμε όλα τα μηνύματα, οπότε, αν δεν θέλετε να εκφυλίζονται ενδιαφέρουσες συζητήσεις, πρέπει να βοηθήσετε λίγο κι εσείς αναφέροντας τα προβληματικά μηνύματα. Δεν είναι ανάγκη να απευθύνονται σε σας.

Δείτε, για παράδειγμα, τι συμβαίνει εδώ. Πολλοί αναφέρατε ότι έχετε παρατηρήσει ή έχετε πέσει θύματα άσχημης συμπεριφοράς. Γιατί το λέτε εδώ, γενικά και αόριστα, και δεν το αναφέρετε με report όταν συμβαίνει, ώστε να το δούμε εγκαίρως και να πάρουμε τα μέτρα μας;

Ίσως πολλοί φοβούνται ότι γίνονται χαφιέδες, αν αναφέρουν μηνύματα, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Όλοι ενδιαφερόμαστε για το καλό της κοινότητας, οπότε πρέπει να κάνουμε κάτι για να εξαλειφθούν τα άσχημα φαινόμενα.:)

Δεν διαφωνώ μαζί σου γιαυτό και άνοιξα αυτό το θέμα σήμερα.Περνάω ένα μικρό γολγοθά,ανοίγω θέμα για τον Σπίντυ Τζούνιορ και πρέπει να απολογηθώ γιατί δεν δίνω ένα ανεμβολίαστο γατάκι στα παιδάκια που κλαίνε,ενώ οι γονείς τους δεν ενδιαφέρονται ούτε να το εμβολιάσουν ούτε να το στειρώσουν.Δηλώνω την πρόθεσή μου να το κάνω και βρίσκομαι απολογούμενη....Τι να πώ...:blink::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louiza26

Νεοφερμένος

Η Louiza26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σου γιαυτό και άνοιξα αυτό το θέμα σήμερα.Περνάω ένα μικρό γολγοθά,ανοίγω θέμα για τον Σπίντυ Τζούνιορ και πρέπει να απολογηθώ γιατί δεν δίνω ένα ανεμβολίαστο γατάκι στα παιδάκια που κλαίνε,ενώ οι γονείς τους δεν ενδιαφέρονται ούτε να το εμβολιάσουν ούτε να το στειρώσουν.Δηλώνω την πρόθεσή μου να το κάνω και βρίσκομαι απολογούμενη....Τι να πώ...:blink::blink:


Πολύ απλά θα ακούσεις όλες τις απόψεις (να το δώσεις, να μην το δώσεις, να το κρατήσεις ή όποια άλλη άποψη σου πουν) και θα κάνεις αυτο που εσύ θεωρείς σωστό και δε χρειάζεται να απολογείσαι σε κανέναν. Μην περιμένεις όλοι να συμφωνήσουν μαζί σου, ο καθένας έχει τη γνώμη του:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyka

Νεοφερμένος

Η kyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πολύ απλά θα ακούσεις όλες τις απόψεις (να το δώσεις, να μην το δώσεις, να το κρατήσεις ή όποια άλλη άποψη σου πουν) και θα κάνεις αυτο που εσύ θεωρείς σωστό και δε χρειάζεται να απολογείσαι σε κανέναν. Μην περιμένεις όλοι να συμφωνήσουν μαζί σου, ο καθένας έχει τη γνώμη του:)

Συμφωνώ και επαυξάνω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickymoon

Νεοφερμένος

Η vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
παντως, εκτος απο τις φορες που ειναι εντελως ξεκαθαρο, ο γραπτος λογος εχει αδυναμια (καποιες φορες) να εκφρασει το υφος η την αισθηση αυτου που γραφει.
ευκολα το χιουμορ μπορει να περασει σαν ειρωνια λεω για παραδειγμα.
κ εγω εχω παρατηρησει ενα απολυτο υφος σε ορισμενους κ θεωρω οτι κανουν κακο αντι για καλο.
νομιζω ομως οτι δεν ειναι ο κανονας στο φορουμ αλλα η εξαιρεση.
σιγουρα στα πεντε επιθετικα μηνυματα θα πηρες κ δεκαπεντε υποστηρικτικα η με ενδιαφερον.
ruko τι εννοεις να αναφερουμε τα μηνυματα αυτα τα επιθετικα? γιατι τι θα γινει? ρωταω απο περιεργια οχι απο επιθεση. (εδω αναφερομαι στην αδυναμια του γραπτου λογου)
εγω εχω κ μια αλλη απορια η συζητηση σ ενα θεμα μπορει να παρει διαστασεις εκτος θεματος. αυτο ειναι κακο?? αφου ομως ανοιγονται θεματα, τι γινεται σ αυτην την περιπτωση ωστε να μην θεωρηθεις κ οτι χαλας το θεμα.
ειμαι κ εγω σχετικα καινουργια κ δεν ξερω το "πρωτοκολλο" επικοινωνιας του φορουμ πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παντως, εκτος απο τις φορες που ειναι εντελως ξεκαθαρο, ο γραπτος λογος εχει αδυναμια (καποιες φορες) να εκφρασει το υφος η την αισθηση αυτου που γραφει.
ευκολα το χιουμορ μπορει να περασει σαν ειρωνια λεω για παραδειγμα.
κ εγω εχω παρατηρησει ενα απολυτο υφος σε ορισμενους κ θεωρω οτι κανουν κακο αντι για καλο.
νομιζω ομως οτι δεν ειναι ο κανονας στο φορουμ αλλα η εξαιρεση.
σιγουρα στα πεντε επιθετικα μηνυματα θα πηρες κ δεκαπεντε υποστηρικτικα η με ενδιαφερον.
ruko τι εννοεις να αναφερουμε τα μηνυματα αυτα τα επιθετικα? γιατι τι θα γινει? ρωταω απο περιεργια οχι απο επιθεση. (εδω αναφερομαι στην αδυναμια του γραπτου λογου)
εγω εχω κ μια αλλη απορια η συζητηση σ ενα θεμα μπορει να παρει διαστασεις εκτος θεματος. αυτο ειναι κακο?? αφου ομως ανοιγονται θεματα, τι γινεται σ αυτην την περιπτωση ωστε να μην θεωρηθεις κ οτι χαλας το θεμα.
ειμαι κ εγω σχετικα καινουργια κ δεν ξερω το "πρωτοκολλο" επικοινωνιας του φορουμ πολυ καλα
Να σου πώ την άποψή μου λοιπόν.΄Οταν κάποιος έχει ανοίξει ένα θέμα μ' ενα πχ πρόβλημα υγείας του γατιού του που θα μπορούσε να ήταν το δικό σου,τι θα κάνεις?Θα μπείς για να τον βοηθήσεις εφόσον γνωρίζεις ή θα μπείς απλά για να το παίξεις "γκουρού" και να του τσακίσεις τα νεύρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ruko τι εννοεις να αναφερουμε τα μηνυματα αυτα τα επιθετικα? γιατι τι θα γινει? ρωταω απο περιεργια οχι απο επιθεση. (εδω αναφερομαι στην αδυναμια του γραπτου λογου)
Το πρώτο και βασικότερο που θα γίνει, είναι ότι οι συντονιστές θα δούμε το εν λόγω μήνυμα, γιατί είναι πολύ πιθανό μέχρι να γίνει η αναφορά να μην το έχει διαβάσει κανένα από τα μέλη της ομάδας συντονισμού.
Αν, αφού το διαβάσουμε, διαπιστώσουμε ότι παραβιάζεται κάποιος κανόνας, θα προβούμε στις κατάλληλες ενέργειες. Αν χρειάζεται κάποια άλλη παρέμβαση (π.χ. μεταφορά του post σε άλλο thread, ή του thread σε άλλη κατηγορία του φόρουμ), θα το κάνουμε και αυτό.:)
εγω εχω κ μια αλλη απορια η συζητηση σ ενα θεμα μπορει να παρει διαστασεις εκτος θεματος. αυτο ειναι κακο?? αφου ομως ανοιγονται θεματα, τι γινεται σ αυτην την περιπτωση ωστε να μην θεωρηθεις κ οτι χαλας το θεμα.
Το να βγαίνουμε εκτός θέματος είναι κακό γιατί επιβαρύνει σε μεγάλο βαθμό τη χρηστικότητα του φόρουμ. Αν, για παράδειγμα, ένα thread για κάποιο πρόβλημα υγείας περιέχει και 2-3 σελίδες με ποστ για ένα φανταστικό νυχοδρόμιο που αγόρασε η τάδε, τότε κάποιο μέλος που θα θέλει να διαβάσει τις πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα υγείας και να βοηθηθεί, θα δυσκολευτεί αρκετά.
Γι' αυτό τον λόγο, αν θέλουμε να συζητήσουμε κάτι διαφορετικό, καλό είναι να το κάνουμε είτε σε κάποιο thread με σχετικό θέμα που υπάρχει ήδη, είτε να ανοίξουμε νέο thread, εφόσον το θέμα δεν έχει συζητηθεί αλλού στο φόρουμ.
Σε περίπτωση που κάποιο μέλος εντοπίσει πολλά ποστ που είναι εκτός θέματος σε μια συζήτηση, καλό είναι να τα αναφέρει κάνοντας report, ώστε να μπορέσουμε να τα μεταφέρουμε σε μια πιο σωστή θέση στο φόρουμ, "καθαρίζοντας" έτσι το αρχικό θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickymoon

Νεοφερμένος

Η vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
δηλαδη εννοεις οτι ολο αυτο λειτουργει βοηθητικα προς το φορουμ κ οχι με την εννοια της λογοκρισιας??
επισης ειναι αδυνατον (τουλαχιστον για εμενα) να εχω διαβασει ολα τα θεματα κ σιγουρα θα ανοιξω κ θεματα ξαναειπωμενα. σ αυτην την περιπτωση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickymoon

Νεοφερμένος

Η vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Να σου πώ την άποψή μου λοιπόν.΄Οταν κάποιος έχει ανοίξει ένα θέμα μ' ενα πχ πρόβλημα υγείας του γατιού του που θα μπορούσε να ήταν το δικό σου,τι θα κάνεις?Θα μπείς για να τον βοηθήσεις εφόσον γνωρίζεις ή θα μπείς απλά για να το παίξεις "γκουρού" και να του τσακίσεις τα νεύρα?
εχεις δικιο, αλλα νομιζω οτι πρεπει να αγνοεις τους γκουρου κ να ακους οτι σ ενδιαφερει (δεν ειναι κ πολυ ευκολο)
παντως πολυ καλα εκανες κ ανοιξες αυτο το θεμα. μαζι σου ειμαι
κ μακαρι να διαβασω πολλες αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
δηλαδη εννοεις οτι ολο αυτο λειτουργει βοηθητικα προς το φορουμ κ οχι με την εννοια της λογοκρισιας??

Ναι.:) Ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράζει τις απόψεις του, αρκεί να το κάνει κόσμια και σύμφωνα με τους κανόνες.
Όσο για το άλλο που είπες, είναι αλήθεια ότι ο γραπτός λόγος μπορεί να δημιουργήσει παρεξηγήσεις, αλλά αυτές συνήθως λύνονται γρήγορα. Όμως αν η λειτουργία του φόρουμ διακόπτεται, είτε λόγω καβγά είτε εξαιτίας της συμπεριφοράς κάποιου χρήστη, καλό είναι να το αναφέρετε για να παίρνουμε τα μέτρα μας.

επισης ειναι αδυνατον (τουλαχιστον για εμενα) να εχω διαβασει ολα τα θεματα κ σιγουρα θα ανοιξω κ θεματα ξαναειπωμενα. σ αυτην την περιπτωση??

Ε καλά, δε χάθηκε κι ο κόσμος. Αν συμβεί αυτό, θα το μεταφέρουμε στο αρχικό θέμα ή θα το αφήσουμε ως έχει, αναλόγως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top