Τελικά...έλεος...βρε παιδιά!!!

zoo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αλλά εδώ νομίζω πως παραλογιζόμαστε.
Είναι στη φύση μου να παίρνω το μέρος του αδικημένου, κι εδώ γίνεται μια αδικία: καμιά από τις κοπέλες δεν πρόσβαλε κανέναν και είναι άδικο να δημιουργούνται τέτοιες εντυπώσεις.

Κάνεις ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Την ρώτησα αν θα χρεισημοποιούσε τους ίδιους χαρακτηρισμούς και για το παιδί της ή άνθρωπο με αναπηρία και όχι μόνο το συνέχισε, αλλά με το ίδιο υποτιμητικό και χλευαστικό ύφος.
Επίσης δήλωσε ότι το βλέπει αστεία το ζήτημα και αυτό είναι που με εξοργίζει, γιατί δεν μπορεί ο άλλος να κοροιδεύει τον πόνο του άλλου. Ακόμη και του γάτου του. Κορόιδεψε την αναπηρία γενικώς.
Αν εσύ δεν βλέπεις θέμα ή προσβολή, τότε μάλλον είσαι πολύ υγιής, άρα πολύ μακριά από όλα αυτά. Και δεν είναι το ίδιο να έχει ο άλλος ( που μαζί του έχεις μεγαλώσει) το πρόβλημα και όχι εσύ η ίδια. Δεν μπορείς να γνωρίζεις πως είναι και πως νοιώθει αυτός, όσο και αν το νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukia

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κάνεις ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Την ρώτησα αν θα χρεισημοποιούσε τους ίδιους χαρακτηρισμούς και για το παιδί της ή άνθρωπο με αναπηρία και όχι μόνο το συνέχισε, αλλά με το ίδιο υποτιμητικό και χλευαστικό ύφος.
Επίσης δήλωσε ότι το βλέπει αστεία το ζήτημα και αυτό είναι που με εξοργίζει, γιατί δεν μπορεί ο άλλος να κοροιδεύει τον πόνο του άλλου. Ακόμη και του γάτου του. Κορόιδεψε την αναπηρία γενικώς.
Δε συμφωνώ πως ειπώθηκαν πράγματα με άσχημο/προσβλητικό/κακοπροαίρετο κλπ τρόπο όπως ισχυρίζεσαι, αλλά ούτε και θα κάτσω να αναλύσουμε τις δημοσιεύσεις που έγιναν.
Έλπιζα να δεις ότι κάνεις λάθος πρώτα πρώτα για να ηρεμήσεις εσύ η ίδια που έχεις χαλαστεί τόσο πολύ.

Αν εσύ δεν βλέπεις θέμα ή προσβολή, τότε μάλλον είσαι πολύ υγιής, άρα πολύ μακριά από όλα αυτά. Και δεν είναι το ίδιο να έχει ο άλλος ( που μαζί του έχεις μεγαλώσει) το πρόβλημα και όχι εσύ η ίδια. Δεν μπορείς να γνωρίζεις πως είναι και πως νοιώθει αυτός, όσο και αν το νομίζεις.
Η ζωή είναι σκληρή (σχεδόν) για όλους. Με πολλούς και διάφορους τρόπους.
Κι αν θεωρείς ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, δεν θα κάτσω να κάνω διαγωνισμό κακουχίας προκειμένου να ακουστεί και να "μετρήσει" η άποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δε συμφωνώ πως ειπώθηκαν πράγματα με άσχημο/προσβλητικό/κακοπροαίρετο κλπ τρόπο όπως ισχυρίζεσαι, αλλά ούτε και θα κάτσω να αναλύσουμε τις δημοσιεύσεις που έγιναν.
Έλπιζα να δεις ότι κάνεις λάθος πρώτα πρώτα για να ηρεμήσεις εσύ η ίδια που έχεις χαλαστεί τόσο πολύ.


Η ζωή είναι σκληρή (σχεδόν) για όλους. Με πολλούς και διάφορους τρόπους.
Κι αν θεωρείς ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, δεν θα κάτσω να κάνω διαγωνισμό κακουχίας προκειμένου να ακουστεί και να "μετρήσει" η άποψη μου.

Το ότι δεν συμφωνείς δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο. Και από τη στιγμνή που δεν είσαι στην ίδια θέση, δεν έχεις το δικαίωμα να με κρίνεις και να αποφαζίσεις για εμένα, τι να κάνω.
Ούτε κάνουμε κανένα διαγωνισμό.
Απλά για ακόμη μιαφορά βλέπω ότι η νοοτροπία των Ελλήνων δεν αλλάζει με τίποτα, δυστυχώς!
Μ΄αρέσει που θέλουμε και ΕΕ, τέτοιοι που είμαστε...:/: Αλλά μόνο στα λόγια, γιατί από πράξεις=μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staman2

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Προσπαθησα να μεινω αμετοχη αλλα δεν τα καταφερα. Γι'αυτο ενα μνμ θα γραψω μονο...
Τα ατομα με προβληματα υγειας ειναι πολυ ευαισθητα... Ο αρραβωνιαστικος μου ειναι ΑΜΕΑ και το γνωριζω αρκετα καλα....
Μπορουν να ειναι ευεξαπτα με το θεμα και να παρεξηγουνται ακομα κι αν δεν υπαρχει λογος.
Ομως αυτα τα ατομα μπορουν να βρουν λογο και δικαιολογημενα, στα λογια καποιων που εμεις οι υπολοιποι μπορει να θεωρησουμε αστεια.
Οταν δεν εχεις καποιο προβλημα ειναι πολυ δυσκολο να κατανοησεις αυτον που το εχει και γιατι μπορει εσενα να σου φαινεται παραλογος η οτιδηποτε αλλο. Σημασια εχει να σεβομαστε τα συναισθηματα τους ασχετα αν τα κατανοουμε η οχι. Δεν μπορουμε να απαγορεψουμε σε κανενα να ενοχληθει με κατι που εμας μας φαινεται απλο.
Αποψη μου, λιγη ευαισθησια και κατανοηση σε ατομα που εχουν προβλημα...
Δε θα αντιμετωπιζαμε ποτε ενα γατακι με ξυλο, φωνες κλπ αν αυτο εσπαζε ενα βαζο 1000?. Αυτο δε μπορει να το ξερει ουτε εμεις μπορουμε να του ζητησουμε να εχει τη λογικη τη δικη μας....

Θα συμφωνήσω με την alice!:) Και επιτρέψτε μου να έχω μια κάποια άποψη για το θέμα ως εκπαιδευτικός για ΑμεΑ. Πρέπει να σεβόμαστε και να προσπαθούμε να κατανοούμε την ψυχική τους κατάσταση αλλά και τα ίδια τα ΑμεΑ θα πρέπει να μάθουν να ελέγχουν τα συναισθήματά τους σε σχέση με τους συνανθρώπους τους και να μην προβάλουν συνεχώς τον εαυτό τους ως ανήμπορο και καημένο. Μερικές φορές έχουν την τάση να παρεξηγούν και να παρερμηνεύουν καταστάσεις με αποτέλεσμα να αντιδρούν έντονα και υπερβολικά στα μάτια μας....τους καταλαβαίνω απόλυτα και δουλειά μου είναι να τους βοηθώ. Έχουν πολύ ευαίσθητους χαρακτήρες αλλά με λίγη στήριξη μπορούν να αντιμετωπίσουν την ζωή, η οποία είναι για όλους σκληρή. Άλλωστε όλοι μας είμαστε άτομα με ειδικές/ ξεχωριστές ανάγκες;):)
Οι απόψεις και των δυο παραπάνω κοριτσιών με εκφράζουν απόλυτα. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ρε παιδιά είναι δυνατόν να καθόμαστε να το συζητάμε; ΖΟΟ, καταλαβαίνω πως πειράχτηκες, και πιστεύω πως δεν έχει σημασία τί λέμε εμείς. Το γεγονός είναι ότι πειράχτηκες, και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν μας να κρίνει αν οι λόγοι σου στέκουν ή όχι. Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Με δεδομένο ότι ενοχλήθηκες από τον τρόπο που εκφράστηκε κάποιος/α σε αυτό το forum, ΓΙΑΤΙ νιώθεις την ανάγκη να σου ζητήσει κάποιος συγνώμη; Προσωπικά, όταν δεν συμφωνώ με τα λεγόμενα των άλλων, είτε τους παραθέτω τα επιχειρήματά μου, είτε απλά τους αγνοώ. Γιατί το πήρες τόσο σοβαρά και τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα πετύχεις κάτι αν ασχοληθείς με το τί λέει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα τόσο πολύ;

Ύστερα, σχετικά με τα αμεα κλπ... Δεν νομίζω ότι τα αμεα αξίζουν ιδιαίτερης αντιμετώπισης. Είναι άνθρωποι αξιοπρεπείς, όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Κατανοώ την ευθιξία της ΖΟΟ, αλλά δεν καταλαβαίνω την απαίτησή της για δημόσια συγνώμη. Κοπέλα μου, δεν σ' αρέσει αυτό που είπε η άλλη ή ο τρόπος που εκφράστηκε για τον γάτο της; ΟΚ, γράψε την αντίδρασή σου, σε 1,2,3 posts, αλλά μέχρι εκεί... Τί είναι αυτά για κυρώσεις και τέτοια; Μου φαίνεται σαν να χρησιμοποιείς την ευθιξία σου σαν πρόσχημα για να απαιτήσεις να σε σέβονται οι υπόλοιποι. Όμως ο σεβασμός δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι αρτιμελής ή όχι. Ο σεβασμός κερδίζεται λόγω της προσωπικότητας του κάθε ατόμου ξεχωριστά.

Τέλος, ο ορισμός του ανθρώπου και της ανθρώπινης συμπεριφοράς ξαναγράφεται από τον καθένα μας καθημερινά. Δεν είναι de facto αυτό πο νομίζεις εσύ ή η άλλη που είπε τον γάτο της 'κουφό'... Δηλαδή θα επιβάλλουμε στον άλλο τον τρόπο που θα εκφράζεται;

Είναι σαν να λες στον άλλο 'μη βρίζεις σε παρακαλώ δεν είναι ωραίο'. Εντελώς παρανοϊκό, εκτός κι αν στο λέει ο πατέρας ή η μητέρα σου, που έχουν το δικαίωμα να σε 'νουθετήσουν'.

Στις υπόλοιπες, τί να πω, χοντραίνετε ένα θέμα χωρίς να υπάρχει νόημα. Το forum είναι για να εκφράζονται όλες οι απόψεις, όχι για να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας για τον τρόπο που εκφραζόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top