Τελικά τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής;

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι τα μάτια μας καθρεφτίζουν την ψυχή μας? Υπάρχουν μάτια πολύ λυπημένα, σχεδόν εύθραυστα, μάτια που χαμογελάνε, μάτια ζωηρά, μάτια σκεπτικά, μάτια μελαγχολικά... Τελικά φαίνεται ο χαρακτήρας του ανθρώπου στα μάτια του? Μπορείτε να καταλάβετε έναν άνθρωπο μόνο από το βλέμμα του?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Όχι. Πολύ αμφιβάλω αν θα πέσεις μέσα κρίνοντας έναν χαρακτήρα από εκεί.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Όχι. Πολύ αμφιβάλω αν θα πέσεις μέσα κρίνοντας έναν χαρακτήρα από εκεί.
Και όμως το έχω παρατηρήσει. Η αδερφή μου πχ που είναι παλαβό έχει ζωηρό βλέμμα, εγώ που είμαι καταθλιπτική έχω πολύ λυπημένο βλέμμα, σαν να κλαίω ενώ δεν κλαίω...
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο τα μάτια... Η κατασκευή μας δεν είναι τυχαία, αλλά η "αντανάκλαση" της ψυχής μας στο υλικό πεδίο. Αυτό πιστεύω αν και όπως το διατύπωσα ίσως ακούγεται περίεργο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο τα μάτια... Η κατασκευή μας δεν είναι τυχαία, αλλά η "αντανάκλαση" της ψυχής μας στο υλικό πεδίο. Αυτό πιστεύω αν και όπως το διατύπωσα ίσως ακούγεται περίεργο.
Ναι κατάλαβα τι εννοείς. Γενικά εγώ σε έναν άνθρωπο παρατηρώ πάντα τα μάτια, νομίζω είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάω. Δεν νομίζω πως τα μάτια αλλάζουν με την διάθεση, εγώ ας πούμε (λόγω του ότι σπουδάζω υποκριτική) μπορώ να αλλάξω το βλέμμα μου σε τρόμο, σε χαρά, σε θλίψη, αλλά είναι πάντα λυπημένα τα μάτια μου... Δηλαδή και χαρούμενη να είμαι αυτά δακρύζουν
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκάθαρα ναι και μιλάω πάλι εκ πείρας!

Όσες φώτο έχω από την περίοδο που ήμουν χάλια ακόμα και που χαμογελάω τα μάτια μου είναι θλιμμένα..

Μου το έλεγαν και τότε όσοι δεν ήξεραν και εκρυβα καλά αυτό που περνούσα.
Κατι γίνεται ,δεν χαμογελούν τα μάτια σου ....


Όπως και τώρα που συναντώ ανθρώπους..
Αυτό το ψεύτικο γέλιο που λένε μερικοί, αυτή η προσποιητή συμπεριφορά αντικατροπτιζεται πλέον στο βλέμμα τους ..

Αυτό το βλέμμα πολλές φορές κρύβει τόσο θλίψη που δεν πα να έχεις και το πιο αστραφτερό χαμόγελο, εκεινα θα σε μαρτυρούν πάντα ;)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Ξεκάθαρα ναι και μιλάω πάλι εκ πείρας!

Όσες φώτο έχω από την περίοδο που ήμουν χάλια ακόμα και που χαμογελάω τα μάτια μου είναι θλιμμένα..

Μου το έλεγαν και τότε όσοι δεν ήξεραν και εκρυβα καλά αυτό που περνούσα.
Κατι γίνεται ,δεν χαμογελούν τα μάτια σου ....


Όπως και τώρα που συναντώ ανθρώπους..
Αυτό το ψεύτικο γέλιο που λένε μερικοί, αυτή η προσποιητή συμπεριφορά αντικατροπτιζεται πλέον στο βλέμμα τους ..

Αυτό το βλέμμα πολλές φορές κρύβει τόσο θλίψη που δεν πα να έχεις και το πιο αστραφτερό χαμόγελο, εκεινα θα σε μαρτυρούν πάντα ;)
Και εμένα έτσι είναι τα μάτια μου. Μονίμως θλιμμένα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Πάντως, τώρα θυμήθηκα, είχα δει ένα βίντεο παλαιότερα, που μιλούσε για γνωστούς serial killers (Ted Bundy, Jeffrey Dahmer κτλ.) και πως η πλειοψηφία εκείνων είχε τα λεγόμενα “Crazy eyes”, ή “Psychopath eyes”. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Βέβαια θεωρώ επρόκειτο για σύμπτωση αλλά… και πάλι.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ό,τι υπάρχει μέσα μας φανερώνεται στα μάτια μας. Το πιστεύω...

Λάμπουν όταν είμαστε ερωτευμένοι ή χαρούμενοι, πετάνε φλόγες όταν θυμώνουμε, είναι θολά σαν πονάμε...κοιτάνε χαμηλά σαν είμαστε ένοχοι...

Αν θέλουμε να μάθουμε ποιόν έχουμε απέναντί μας ή αν πραγματικά εννοεί αυτά που λέει, βοηθάει το να τον κοιτάξουμε κατάματα...

Λέει πολλά η γλώσσα του σώματος, αλλά και του βλέμματος...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,251 μηνύματα.
Θεωρώ πως ναι παιδιά. Τα μάτια δείχνουν πολλά για το ποιος είναι αυτός που έχουμε απέναντι μας. Δηλαδή αν κάποιος είναι στεναχωρημένος φαίνεται ξεκάθαρα από τα μάτια του, αν κάποιος είναι κακός η πονηρός το ίδιο. Όσο και να καλύπτεσαι τα μάτια στο τέλος δείχνουν ποιος είσαι.
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν ενα αδιαφορο κοινο βλέμμα....δεν λεει πολλα! Οπως και οι ίδιοι. Λιγοι εχουν αυτον τον μαγνητισμο που θα σε τραβήξουν με το βλέμμα τους.

Δυσκολο να καταλάβει ο αλλος τι εισαι παντως μονο απο το βλέμμα ή το προσωπο σου γενικα ! Πολυ δυσκολο! Μην πω απίθανο!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι τα μάτια μας καθρεφτίζουν την ψυχή μας? Υπάρχουν μάτια πολύ λυπημένα, σχεδόν εύθραυστα, μάτια που χαμογελάνε, μάτια ζωηρά, μάτια σκεπτικά, μάτια μελαγχολικά... Τελικά φαίνεται ο χαρακτήρας του ανθρώπου στα μάτια του? Μπορείτε να καταλάβετε έναν άνθρωπο μόνο από το βλέμμα του?
Αυτα που περιγραφεις δεν ειναι ομως ο χαρακτηρας ουτε η λεγομενη ψυχη,ειναι συναισθηματα και ψυχικες καταστασεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι. Πολύ αμφιβάλω αν θα πέσεις μέσα κρίνοντας έναν χαρακτήρα από εκεί.
Διοτι αυτα που περιγραφει και γραφουν και ολοι οι υπολοιποι ειναι συναισθηματα και ψυχικες καταστασεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ που ειναι κατι πολυ πιο πολυπλοκο απο τα συναισθηματα

Συναισθηματικη κατασταση ή συναισθημα προφανως και ΜΠΟΡΕΙ ,ισως να δουμε σε εναν ανθρωπο μια συγκεκριμενη στιγμη.Καμια σχεση με το τι χαρακτηρα εχει,προσωπικοτητα ή ''ψυχη'' οπως το εννοουμε.
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παντως εγω βρε παιδια οταν ειδα μετα απο χρονια μια κοπελα απο την σχολη μου και επαθα σοκ ! Ολοιδια ηταν αλλα ειχε αλλαξει τόσο πολύ το βλέμμα της! Προφανως δεν εννοω πως γερασε....αλλα ηταν αλλιως. Δεν ξερω αν το εχετε παρατηρήσει και εσεις αλλα καθως μεγαλωνουν οι γυναικες ιδίως αποκτούν ενα αλλο βλέμμα! Και συνήθως θα έλεγα πως εμενα προσωπικά δεν μου αρέσει. Οχι ολες ομως, πχ η μητερα μου και ας ειναι μεγάλη σε ηλικια δεν εχει αυτο το βλέμμα που χε η παλια συμφοιτήτρια όπως και αλλες κοπέλες στα 28-30 τους.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα !

Ο χαρακτηρας του ανθρωπου εξαρταται αμεσα απο τα συναισθηματα που κυριευεται την δεδομενη χρονικη στιγμη .

Μια αναδρομη στην ιστορια όσων εχουν επαφη με ψυχικα ευαλωτους χαρακτηρες δειχνει ξεκαθαρα κατι τετοιο .
Εχουμε δει πολυ δυναμικες προσωπικοτητες οταν περνανε μια παρα πολυ δυσκολη περιοδο στην ζωη τους να μεταμορφωνονται .
Απο δυναμικοι χαρακτηρες να γινονται αβουλα και παρα πολυ ευαλωτα πλασματα .
Εχουμε δει δυναμικους ανθρωπους να κλαινε σαν μικρα παιδια και ο φοβος ή η απογνωση να τους κυριεύει...

Ο φοβος που κυριεύει τον ανθρωπινο οργανισμο κατα την περιοδο που διανυει μια αγνωστη προς αυτον κατασταση ειναι ικανος να αλοιωση αλλα και να αλλαξει ριζικα τον χαρακτηρα του .

Το βεβαια ειναι πως μετα απο αυτη του την διαδρομη ο χαρακτηρας του δεν θα ειναι ποτε ξανα ο ιδιος με τον παλιο οποτε σαφεστατα και τα ματια ενος ανθρωπου ,αυτο που λετε οτι βγαζουν σαν συναισθημα ειναι και ο δεδομενος χαρακτηρας του οσο καλα και να τον ξερουμε .

Οπως και μετα το τελος της διαδρομης του ,οποια ειναι αυτη ,ευχαριστη ή δυσαρεστη αυτο που θα βγαινει παλι στα ματια του θα ειναι ο νεος χαρακτηρας του .

Παρτε δυο απλα παραδειγματα ..
Μια μητερα που εχει χασει το παιδι της (ο απόλυτος πονος,ζωγραφισμενος πλεον οχι μονο στα ματια της αλλα και σε ολοκληρη την σταση του σωματος της ) και ενας ανθρωπος που εχει κερδισει το πρωτο λαχνο του λαχειου ή εχει ξεπερασει μια πολυ δυσκολη αρρωστια( η απολυτη ευτυχια αναλογα τα θελω του καθενος μας ) ..
Ποτε ξανα αυτοι οι δυο ανθρωποι δεν θα ειναι οι ιδιοι .Καποια βασικα χαρακτηριστικα θα υπαρχουν ,τα τοσο δυνατα αισθηματα ομως που θα αντικατροπτιζονται για παντα στα ματια τους θα μαρτυρουν πως αυτοι οι ανθρωποι εχουν αλλαξει ολη την κοσμοθεωρια τους οποτε αυτοματα θα αλλαξουν και σαν χαρακτηρες ;)

Συναισθημα και χαρακτηρας ειναι αλληλένδετα πλεον :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντως εγω βρε παιδια οταν ειδα μετα απο χρονια μια κοπελα απο την σχολη μου και επαθα σοκ ! Ολοιδια ηταν αλλα ειχε αλλαξει τόσο πολύ το βλέμμα της! Προφανως δεν εννοω πως γερασε....αλλα ηταν αλλιως. Δεν ξερω αν το εχετε παρατηρήσει και εσεις αλλα καθως μεγαλωνουν οι γυναικες ιδίως αποκτούν ενα αλλο βλέμμα! Και συνήθως θα έλεγα πως εμενα προσωπικά δεν μου αρέσει. Οχι ολες ομως, πχ η μητερα μου και ας ειναι μεγάλη σε ηλικια δεν εχει αυτο το βλέμμα που χε η παλια συμφοιτήτρια όπως και αλλες κοπέλες στα 28-30 τους.
Αυτο δεν ισχυει μονο για τις γυναικες ισχυει για ολους τους ανθρωπους ..
Ακομα και για τα παιδια ..
Μεγαλωνοντας ο ανθρωπος επωμίζεται πολλα ,αναλογα λοιπον αυτα που λαμβανει διαμορφωνει και χαρακτηρα ;)

Σκεψου τι εχει περασει η μητερα σου μονο με εσας ...αγωνιες ,εννοιες και πολλα αλλα ..
Οποτε αν εμενε ακριβως η ιδια τοτε θα μιλουσαμε για εναν ανθρωπο ΧΩΡΙΣ συναισθηματα ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλημερα !

Ο χαρακτηρας του ανθρωπου εξαρταται αμεσα απο τα συναισθηματα που κυριευεται την δεδομενη χρονικη στιγμη .

Μια αναδρομη στην ιστορια όσων εχουν επαφη με ψυχικα ευαλωτους χαρακτηρες δειχνει ξεκαθαρα κατι τετοιο .
Εχουμε δει πολυ δυναμικες προσωπικοτητες οταν περνανε μια παρα πολυ δυσκολη περιοδο στην ζωη τους να μεταμορφωνονται .
Απο δυναμικοι χαρακτηρες να γινονται αβουλα και παρα πολυ ευαλωτα πλασματα .
Εχουμε δει δυναμικους ανθρωπους να κλαινε σαν μικρα παιδια και ο φοβος ή η απογνωση να τους κυριεύει...

Ο φοβος που κυριεύει τον ανθρωπινο οργανισμο κατα την περιοδο που διανυει μια αγνωστη προς αυτον κατασταση ειναι ικανος να αλοιωση αλλα και να αλλαξει ριζικα τον χαρακτηρα του .

Το βεβαια ειναι πως μετα απο αυτη του την διαδρομη ο χαρακτηρας του δεν θα ειναι ποτε ξανα ο ιδιος με τον παλιο οποτε σαφεστατα και τα ματια ενος ανθρωπου ,αυτο που λετε οτι βγαζουν σαν συναισθημα ειναι και ο δεδομενος χαρακτηρας του οσο καλα και να τον ξερουμε .

Οπως και μετα το τελος της διαδρομης του ,οποια ειναι αυτη ,ευχαριστη ή δυσαρεστη αυτο που θα βγαινει παλι στα ματια του θα ειναι ο νεος χαρακτηρας του .

Παρτε δυο απλα παραδειγματα ..
Μια μητερα που εχει χασει το παιδι της (ο απόλυτος πονος,ζωγραφισμενος πλεον οχι μονο στα ματια της αλλα και σε ολοκληρη την σταση του σωματος της ) και ενας ανθρωπος που εχει κερδισει το πρωτο λαχνο του λαχειου ή εχει ξεπερασει μια πολυ δυσκολη αρρωστια( η απολυτη ευτυχια αναλογα τα θελω του καθενος μας ) ..
Ποτε ξανα αυτοι οι δυο ανθρωποι δεν θα ειναι οι ιδιοι .Καποια βασικα χαρακτηριστικα θα υπαρχουν ,τα τοσο δυνατα αισθηματα ομως που θα αντικατροπτιζονται για παντα στα ματια τους θα μαρτυρουν πως αυτοι οι ανθρωποι εχουν αλλαξει ολη την κοσμοθεωρια τους οποτε αυτοματα θα αλλαξουν και σαν χαρακτηρες ;)

Συναισθημα και χαρακτηρας ειναι αλληλένδετα πλεον :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτο δεν ισχυει μονο για τις γυναικες ισχυει για ολους τους ανθρωπους ..
Ακομα και για τα παιδια ..
Μεγαλωνοντας ο ανθρωπος επωμίζεται πολλα ,αναλογα λοιπον αυτα που λαμβανει διαμορφωνει και χαρακτηρα ;)

Σκεψου τι εχει περασει η μητερα σου μονο με εσας ...αγωνιες ,εννοιες και πολλα αλλα ..
Οποτε αν εμενε ακριβως η ιδια τοτε θα μιλουσαμε για εναν ανθρωπο ΧΩΡΙΣ συναισθηματα ;)
Ναι αλλα δεν συμβαινει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους τόσο έντονα, πχ η μανα μου εμενα εχει ενα βλεμα λες και ειναι καμια 30αρα. Αθωο. Και αλλες ειναι 30 μην σου πω και 25 και ειναι λες και ειναι 50 το βλέμμα τους. Και σε συμπεριφορά επίσης, ξερω κοπελες 23 και να συμπεριφέονται σαν 50αρες.
Μπορει να συμβαινει και στους αντρες, σε εναν αντρα το χα παρατηρήσει μονο ομως. Εμένα προσωπικα δεν μου αρεσει αυτο παντως, προτιμώ το πιο ανάλαφρο αθώο βλέμμα. Γουστα ειναι αυτα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου στα αλλα που ειπες, οντως αλλαζει το βλέμμα αν αλλαξει ο χαρακτηρας μας. Ειναι ομως ευκολο για τους αλλους να μας ψυχολογήσουν απο το βλέμμα μας; Εγω νομιζω πως ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο.Την αλλαγή ισως την δεις οπως εγω με την συμφοιτήτρια πχ γιατι την ηξερα ηδη. Αν καποιον δεν τον ξερεις ομως και τον γνωρισεις πρωτη φορα θα μπορεις να υποθέσεις τον χαρακτήρα του;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα δεν συμβαινει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους τόσο έντονα, πχ η μανα μου εμενα εχει ενα βλεμα λες και ειναι καμια 30αρα. Αθωο. Και αλλες ειναι 30 μην σου πω και 25 και ειναι λες και ειναι 50 το βλέμμα τους. Και σε συμπεριφορά επίσης, ξερω κοπελες 23 και να συμπεριφέονται σαν 50αρες.
Μπορει να συμβαινει και στους αντρες, σε εναν αντρα το χα παρατηρήσει μονο ομως. Εμένα προσωπικα δεν μου αρεσει αυτο παντως, προτιμώ το πιο ανάλαφρο αθώο βλέμμα. Γουστα ειναι αυτα.
Μα αυτο λεμε !
Οτι καθε ανθρωπος αναλογα τα βιωματα του βγαζει και το αντισοιχο ανεξαρτητως ηλικιας ..
Βλεπεις καμια φορα τα δυσαρεστα ή ακομα και τα ευχαριστα γεγονοτα που ερχονται στην ζωη μας δεν μας ρωτανε πρωτα τι ηλικια ειμαστε ;)

Αυτες μαλλον που ειναι 25 κατι εχουν περασει και ειναι ετσι ...ακομα και κατι παιδικο που το κουβαλανε μεχρι ΚΑΙ αυτη την ηλικια ..
Μπορει σε καμια 10αρια χρονια αυτη η 25αρα που λες να εχει ενα βλεμμα τελειως διαφορετικο ,πολυ πιο ευχάριστο για εσενα ...ισως τοτε μπορεις να πεις οτι κατι αλλαξε στην ζωη της ;)
Συμφωνω απολυτα μαζι σου στα αλλα που ειπες, οντως αλλαζει το βλέμμα αν αλλαξει ο χαρακτηρας μας. Ειναι ομως ευκολο για τους αλλους να μας ψυχολογήσουν απο το βλέμμα μας; Εγω νομιζω πως ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο.Την αλλαγή ισως την δεις οπως εγω με την συμφοιτήτρια πχ γιατι την ηξερα ηδη. Αν καποιον δεν τον ξερεις ομως και τον γνωρισεις πρωτη φορα θα μπορεις να υποθέσεις τον χαρακτήρα του;
Σιγουρα δεν μπορεις να ψυχολογησεις εναν ανθρωπο μονο απο το βλεμμα .
Αυτο ειναι απλα μια επιφανειακη αντιμετωπιση καποιου .
Απλα οταν ενας ανθρωπος σου βγαζει κατι ευχαριστο θες να τον γνωρισεις ακομα περισσοτερο ..

Γενικα ειναι η αυρα του καθενος μας ..
Σιγουρα εγω παντως εναν ανθρωπο που μου βγαζει το βλεμμα του κατι αρνητικο απο αυτα που μονο εγω ως χαρακτηρας εχω ενταξει στην κατηγορια αυτη ,δεν θα επιδιώξω να τον γνωρισω περισσοτερο ουτε θα ασχοληθω παραπανω μαζι του.
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Μα αυτο λεμε !
Οτι καθε ανθρωπος αναλογα τα βιωματα του βγαζει και το αντισοιχο ανεξαρτητως ηλικιας ..
Βλεπεις καμια φορα τα δυσαρεστα ή ακομα και τα ευχαριστα γεγονοτα που ερχονται στην ζωη μας δεν μας ρωτανε πρωτα τι ηλικια ειμαστε ;)

Αυτες μαλλον που ειναι 25 κατι εχουν περασει και ειναι ετσι ...ακομα και κατι παιδικο που το κουβαλανε μεχρι ΚΑΙ αυτη την ηλικια ..
Μπορει σε καμια 10αρια χρονια αυτη η 25αρα που λες να εχει ενα βλεμμα τελειως διαφορετικο ,πολυ πιο ευχάριστο για εσενα ...ισως τοτε μπορεις να πεις οτι κατι αλλαξε στην ζωη της ;)

Σιγουρα δεν μπορεις να ψυχολογησεις εναν ανθρωπο μονο απο το βλεμμα .
Αυτο ειναι απλα μια επιφανειακη αντιμετωπιση καποιου .
Απλα οταν ενας ανθρωπος σου βγαζει κατι ευχαριστο θες να τον γνωρισεις ακομα περισσοτερο ..

Γενικα ειναι η αυρα του καθενος μας ..
Σιγουρα εγω παντως εναν ανθρωπο που μου βγαζει το βλεμμα του κατι αρνητικο απο αυτα που μονο εγω ως χαρακτηρας εχω ενταξει στην κατηγορια αυτη ,δεν θα επιδιώξω να τον γνωρισω περισσοτερο ουτε θα ασχοληθω παραπανω μαζι του.
Η μανα μου αν σου πω τι τραβαει τοσα χρονια θα τραβάς τα μαλλια σου! Αποκλείεται αυτες οι 25αρες να χουν περασει ουτε τα μισα. Ειναι ισως ο τροπος αντιμετώπισης των δυσκολιών.
Και θεωρώ πως ο πυρήνας της ανθρώπινης προσωπικότητας δεν αλλαζει ΠΟΤΕ οτι και αν περάσεις. Μπορει πχ να καταφερεις να γινεις πιο δυναμικός, ή να αλλαξεις πιο επιφανειακά πραγματα. Αλλα για μενα ενας κακός ανθρωπος καλός δεν μπορει να γινει. Ουτε το αντίστροφο ευκολα τουλαχιστον ή μονιμα.
Δεν ξερω δεν θα ελεγα εμενα προσωπικά πως μου βγαζει κατι αρνητικο το βλέμμα κανενος ανθρωπου παντως, δεν μου εχει τυχει να πω αχ δεν ξερω μου βγαζει κατι ασχημο αυτος δεν θελω να μιλαμε. Ισως ειμαι πολύ καλοπροαίρετη.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι τα μάτια μας καθρεφτίζουν την ψυχή μας? Υπάρχουν μάτια πολύ λυπημένα, σχεδόν εύθραυστα, μάτια που χαμογελάνε, μάτια ζωηρά, μάτια σκεπτικά, μάτια μελαγχολικά... Τελικά φαίνεται ο χαρακτήρας του ανθρώπου στα μάτια του? Μπορείτε να καταλάβετε έναν άνθρωπο μόνο από το βλέμμα του?
Εγώ προσωπικά όχι δεν μπορώ να καταλάβω. Το έχω ακούσει πολλές φορές αυτό με τα μάτια αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ ούτε να παρατηρήσω ούτε να εξηγήσω ούτε να ψυχολογήσω. Ενδιαφέρον θέμα μπας και μάθω και τίποτα
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εξαρτάται αν έχουν μυωπία. Αν ίσχυε αυτό τότε στη δική μου περίπτωση η ψυχή μου καθρεφτίζεται ως μάλλον κάτι τυφλό και αόριστο :P η θεωρία μου λοιπόν είναι ότι όσο μεγαλύτερη τήν έχεις, την γκαβομαρα, τόσο πιο δύσκολα καθρεφτίζεται ο ψυχικός σου κόσμος. Εσείς τι γνώμη έχετε;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μανα μου αν σου πω τι τραβαει τοσα χρονια θα τραβάς τα μαλλια σου! Αποκλείεται αυτες οι 25αρες να χουν περασει ουτε τα μισα. Ειναι ισως ο τροπος αντιμετώπισης των δυσκολιών.
Ακριβως !
Καθε ανθρωπος εχει αναπτυξη τον δικο του αμυντικο μηχανισμο και προσαρμοζεται αναλογα με το περιβαλλον που ζει και συναναστρεφεται
Και θεωρώ πως ο πυρήνας της ανθρώπινης προσωπικότητας δεν αλλαζει ΠΟΤΕ οτι και αν περάσεις. Μπορει πχ να καταφερεις να γινεις πιο δυναμικός, ή να αλλαξεις πιο επιφανειακά πραγματα. Αλλα για μενα ενας κακός ανθρωπος καλός δεν μπορει να γινει. Ουτε το αντίστροφο ευκολα τουλαχιστον ή μονιμα.
Ο πυρηνας ,οι βασεις δηλαδη δεν αλλαζουν ποτε ,απλα αλλαζει ο τροπος σκεψης που βλεπουμε καποια πραγματα ..

Τωρα τι σημαινει η λεξη κακός ?
Εγω ξερω οτι ολοι οι κακοι ειναι στην φυλακη ...Ποσοι απο αυτους λες να αλλαξουν ή να μετανιωσαν ?



Δεν ξερω δεν θα ελεγα εμενα προσωπικά πως μου βγαζει κατι αρνητικο το βλέμμα κανενος ανθρωπου παντως, δεν μου εχει τυχει να πω αχ δεν ξερω μου βγαζει κατι ασχημο αυτος δεν θελω να μιλαμε. Ισως ειμαι πολύ καλοπροαίρετη.
Εμενα μου βγαζει και το " κακο " ,ισως μεσα απο ενα τελειως προσποιητό χαμογελο που εκει το αντιλαμβανεσαι πληρως ,μεσα απο ενα επικριτικό βλεμμα ,το γνωστο σκαναρισμα που λεω εγω και καθε φορα που το κανει ανατριχιαζεις οταν το αντιλαμβανεσαι :popeanim::popeanim::popeanim: μεσα απο ενα ¨τι ομορφη που εισαι " και το οτι βραζει απο μεσα της καθρεπτιζεται στα ματια της και πολλα πολλα αλλα ..

Ναι ισως εισαι και πλεον αυτο με τους αντιστοιχους ανθρωπους ειναι μεγαλο λαθος γιατι στο τελος εσυ πληγωνεσαι ,αυτο να το θυμασαι ..
Προτιμω τον ντομπρο ανθρωπο ,αυτο που εχει οτι ειναι να στο πει κατάμουτρα, παρα τον διπρόσωπο που μεσα στο σπιτι του θαβει τους παντες και βγαινοντας απο την πορτα του σπιτιου του τον μονο που τον νοιαζει ειναι η εικονα του και μιλα ψευτικα ακομα και γι αυτους που πριν λιγο του κατακεραυνωνε ..

Να ξερεις αυτοι οι ανθρωποι το μονο που ψαχνουν ειναι αποδοχη και γι αυτο ειναι ικανοι να τα εχουν καλα ακομα και με αυτον που αργοτερα θα βγαλουν μαχαιρι και θα τον μαχαιρωσουν πισωπλατα με την ιδια ευκολια που μπροστα τους ,τους μιλουσαν με ευγενεια και θαυμασμο ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top