Τεστ Προσωπικότητας

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Γενικά το Ελληνικό τεστ (η συγκεκριμένη ιστοσελίδα) έχει πολλές ανακρίβειες και λάθος είδη ερωτήσεων.

Για να σε βοηθήσω, θα σου πω ότι οι INFP δρουν με κύρια λειτουργία το Fi. Δηλαδή με βάση τις προσωπικές τους αξίες, τι είναι σωστό (καλό) και λάθος (κακό), θέλουν να αναλύουν σε ΒΑΘΟΣ τα συναισθήματά τους, δεν εκφράζουν εύκολα και άνετα αυτά που νιώθουν, και έχουν την εντύπωση ότι κανείς δεν τους καταλαβαίνει. Γενικά είναι συναισθηματικοί και έχουν έναν προσωπικό κώδικα ηθικής και αξιών. Αν παραβιάσεις την ηθική τους ή αν διαφωνήσεις με τις απόψεις τους μπορεί να προσβληθούν εύκολα. Είναι αποδεδειγμένα, οι τύποι που προσβάλλονται πιο εύκολα, οι πιο καλοκάγαθοι και αφελής τύποι και σαν άντρες, αυτοί με τις περισσότερες κοινωνικές φοβίες. Σαν στερεότυπο, οι INFPs είναι το κλασικό ονειροπόλο παιδάκι, που ρωτάει: γιατί ο κόσμος είναι κακός; Γιατί οι άνθρωποι σκοτώνουν; Γιατί όλοι βρίζουν και δεν είναι ευγενικοί; Είναι τα άτομα τα οποία ονειρεύονται έναν διαφορετικό, πιο ιδανικό κόσμο. Μια ιδανική σχέση, ένα ιδανικό σχολείο, ιδανική οικογένεια, ένα καλύτερο αύριο κλπ κλπ. Γενικά όμως είναι κλειστά, ντροπαλά και φοβούνται να κάνουν κινήσεις.

Από την άλλη, οι INTP παρότι έχουν πολλά κοινά με τα ξαδέρφια τους τους INFP, δεν λειτουργούν απαραίτητα με το συναίσθημα και τις αξίες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν ηθική). Η πρώτη λειτουργία τους είναι Ti, που σημαίνει ότι κύριο ρόλο στη ζωή τους, παίζει η λογική και η ανάλυση. Παρότι οι Thinkers (xxTx) είναι οι πιο αντικειμενικοί, οι INTP, ISTP, ENTP και ESTP (που έχουν Ti = introverted thinking), χρησιμοποιούν τη λογική τους με έναν ιδιαίτερο τρόπο, δηλαδή βλέπουν τα πράγματα με μια υποκειμενική αντικειμενικότητα. Δε ξέρω πως να το εξηγήσω :P απλώς έτσι λειτουργούν. Γενικά είναι αμερόληπτοι κλπ, όμως δεν πιστεύουν πράγματα και δεν υιοθετούν απόψεις, εάν δεν ταιριάζουν στη λογική τους. Π.χ. σε ένα διαγώνισμα Αρχαίων, ένα κείμενο είναι πολύ sos και ένα άλλο όχι τόσο. Ένας INTP, αν για οποιοδήποτε λόγο πιστέψει ότι αυτό το κείμενο δεν είναι sos, ο,τι και να του λες δεν το πιστεύει. Εκτός αν του το αποδείξεις με επιχειρήματα. Αυτό το παράδειγμα είναι πολύ πρόχειρο και ανακριβές αλλά αυτό έχω εύκαιρο. :redface: Γενικά, είναι αποδεδειγμένα ο πιο λογικός τύπος, και ο πιο λογικός από τους λογικούς (xxTx). Τους ενδιαφέρει, τι βγάζει νόημα, καθώς και η ακρίβεια (correct - incorrect και όχι right - wrong). Σαν στερεότυπο, INTPs είναι οι επιστήμονες, οι περίεργοι - έξυπνοι καθηγητές και πολύ συχνά, παρότι είναι έξυπνοι, ακούνε τους άλλους να λένε ''γιατί βαριέσαι να διαβάσεις ενώ σου κόβει τόσο;;''. :P
Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση Γιώργο. Αν και έχω κάποια στοιχεία από INFP, πραγματικά όταν διάβασα παρακάτω για ΙΝΡΤ ήμουν σε φάση "αυτό είναι!". Ακόμα και με τα παραδειγματα έπεσες τόσο μέσα -τι να πω..Πραγματικά ισχύουν όλα...με τη λογική; με το sos κειμενο; Πωπωπω...+ότι αναλύω τα πάντα σε υπερβολικό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Aφού τα εξηγείς έτσι τόσο ωραία και αναλυτικά, μπορείς να πεις και για εμάς τους INFJ? :redface:
Πόσο μου αρέσει αυτό το ''τα λες τόοοσο ωραίαα'' :P:D:D
Και να σκεφτείτε είμαι 15.5 χρονών :redface::redface:

Λοιπόοοννννν....... εδώ έχουμε δύσκολη δουλειά.

Αυτό που θα πω είναι λίγο σκληρό αλλά... είσαι σίγουρος ότι είσαι INFJ? Είναι ο πιο σπάνιος τύπος προσωπικότητας παγκοσμίως, περίπου στο 1.2% και από αυτό το ποσοστό, οι άντρες είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λίγοι, κάπου στο 0,5%. Οπότε για να λες ότι είσαι INFJ σημαίνει πως έχεις κάνει πολλά τεστ και όλα βγαίνουν το ίδιο. Στατιστικά μιλώντας, οι INFJ είναι ο πιο εύκολος τύπος να μπερδευτεί με έναν άλλο. Εγώ πάντα νόμιζα πως είμαι INFJ και όλα τα τεστ έβγαζαν αυτό, ενώ στη πραγματικότητα, είμαι INFP. Αυτό το ένα γράμμα, μπορεί να σημαίνει τεράστιες διαφορές. Θα σου πω δυο πράγματα, αλλά καλό είναι να το ψάξεις και μόνος σου. :):):)

Οι INFJ νιώθουν περίεργοι και μόνοι, επειδή είναι σπάνιο να βρουν κάποιον με ίδιο τύπο. Μπορεί να είναι εσωστρεφείς, αλλά πολύ συχνά μοιάζουν με εξωστρεφείς, επειδή η 2η λειτουργία τους είναι η Fe. Οι άνθρωποι με Fe (ENFJ, ESFJ και INFJ, ISFJ), χρειάζονται κοινωνικότητα. Οι INFJ είναι εσωστρεφείς (σκέφτονται πολύ, σε μια παρέα μένουν σιωπηλοί, εκφράζονται καλύτερα με γράμματα και όχι με λόγια), αλλά θέλουν κόσμο, φίλους, βόλτα, παρέες, ομιλίες, να ακούν τα προβλήματα των άλλων κλπ κλπ (οι εσωστρεφείς δείχνουν στον κόσμο την 2η λειτουργία τους που είναι ΠΑΝΤΑ εξωστρεφής και οι εξωστρεφείς δείχνουν στο κόσμο τη 1η λειτουργία τους που είναι ΠΑΝΤΑ εξωστρεφής). Επίσης, σαν τα αδέρφια τους, τους INTJ, έχουν ΠΟΛΛΑ μέσα στο κεφάλι τους, σκέψεις, ιδέες, άγνωστο, συναισθήματα για τους άλλους. Η διαφορά, είναι πως αυτή τη διαίσθησή τους και τη φαντασία τους και τη τάση που έχουν να υπεραναλύουν και να βρίσκουν το νόημα, δεν το χρησιμοποιούν με λογικό τρόπο (INTJ), αλλά με συναισθηματικό (INFJ). Οι INTJ χρησιμοποιούν το Ni τους (νόημα, διαίσθηση, όραμα) για λογικούς σκοπούς. Π.χ. να κερδίσουν χρήματα, σημαντικές γνωριμίες, να γίνουν σημαντικοί, επιστήμονες κλπ. Ενώ οι INFJ χρησιμοποιούν το Ni τους (νόημα, διαίσθηση, όραμα) για συναισθηματικούς σκοπούς. Π.χ. να βρουν φάρμακο για το καρκίνο, να βοηθούν σε ιδρύματα κλπ.

Οι INTJ έχουν τις εξής λειτουργίες με αυτή τη σειρά: Ni - Te - Fi - Se. Δεν τα έχω αναλύσει ακόμα όλα.
Οι INFJ έχουν τις εξής λειτουργίες με αυτή τη σειρά: Ni - Fe - Ti - Se. Δεν έχουν αναλυθεί ακόμα όλες. Θα τις αναλύσω αργότερα. :clapup:

Γενικά και οι δύο τύποι, χάνονται από την πραγματικότητα και έχουν πολλά στο μυαλό τους (INTJ) αλλά και στη καρδιά τους (INFJ). Οι δεύτεροι, απορροφούν τα συναισθήματα των άλλων και τα ''νιώθουν'' στη καρδιά τους. Είναι εξαιρετικοί δάσκαλοι και ψυχολόγοι. Είναι περίπλοκοι και θέλουν ένα καλύτερο κόσμο. Συνήθως είναι αποφασιστικοί (το τονίζω. Όσοι έχουν P και όχι J, δεν είναι αποφασιστικοί) και διορατικοί. Θέλουν να μαντεύουν τι θα γίνει στο μέλλον.

Τι άλλο; ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πόσο μου αρέσει αυτό το ''τα λες τόοοσο ωραίαα'' :P:D:D
Και να σκεφτείτε είμαι 15.5 χρονών :redface::redface:

Λοιπόοοννννν....... εδώ έχουμε δύσκολη δουλειά.

Αυτό που θα πω είναι λίγο σκληρό αλλά... είσαι σίγουρος ότι είσαι INFJ? Είναι ο πιο σπάνιος τύπος προσωπικότητας παγκοσμίως, περίπου στο 1.2% και από αυτό το ποσοστό, οι άντρες είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λίγοι, κάπου στο 0,5%. Οπότε για να λες ότι είσαι INFJ σημαίνει πως έχεις κάνει πολλά τεστ και όλα βγαίνουν το ίδιο. Στατιστικά μιλώντας, οι INFJ είναι ο πιο εύκολος τύπος να μπερδευτεί με έναν άλλο. Εγώ πάντα νόμιζα πως είμαι INFJ και όλα τα τεστ έβγαζαν αυτό, ενώ στη πραγματικότητα, είμαι INFP. Αυτό το ένα γράμμα, μπορεί να σημαίνει τεράστιες διαφορές. Θα σου πω δυο πράγματα, αλλά καλό είναι να το ψάξεις και μόνος σου. :):):)

Οι INFJ νιώθουν περίεργοι και μόνοι, επειδή είναι σπάνιο να βρουν κάποιον με ίδιο τύπο. Μπορεί να είναι εσωστρεφείς, αλλά πολύ συχνά μοιάζουν με εξωστρεφείς, επειδή η 2η λειτουργία τους είναι η Fe. Οι άνθρωποι με Fe (ENFJ, ESFJ και INFJ, ISFJ), χρειάζονται κοινωνικότητα. Οι INFJ είναι εσωστρεφείς (σκέφτονται πολύ, σε μια παρέα μένουν σιωπηλοί, εκφράζονται καλύτερα με γράμματα και όχι με λόγια), αλλά θέλουν κόσμο, φίλους, βόλτα, παρέες, ομιλίες, να ακούν τα προβλήματα των άλλων κλπ κλπ (οι εσωστρεφείς δείχνουν στον κόσμο την 2η λειτουργία τους που είναι ΠΑΝΤΑ εξωστρεφής και οι εξωστρεφείς δείχνουν στο κόσμο τη 1η λειτουργία τους που είναι ΠΑΝΤΑ εξωστρεφής). Επίσης, σαν τα αδέρφια τους, τους INTJ, έχουν ΠΟΛΛΑ μέσα στο κεφάλι τους, σκέψεις, ιδέες, άγνωστο, συναισθήματα για τους άλλους. Η διαφορά, είναι πως αυτή τη διαίσθησή τους και τη φαντασία τους και τη τάση που έχουν να υπεραναλύουν και να βρίσκουν το νόημα, δεν το χρησιμοποιούν με λογικό τρόπο (INTJ), αλλά με συναισθηματικό (INFJ). Οι INTJ χρησιμοποιούν το Ni τους (νόημα, διαίσθηση, όραμα) για λογικούς σκοπούς. Π.χ. να κερδίσουν χρήματα, σημαντικές γνωριμίες, να γίνουν σημαντικοί, επιστήμονες κλπ. Ενώ οι INFJ χρησιμοποιούν το Ni τους (νόημα, διαίσθηση, όραμα) για συναισθηματικούς σκοπούς. Π.χ. να βρουν φάρμακο για το καρκίνο, να βοηθούν σε ιδρύματα κλπ.

Οι INTJ έχουν τις εξής λειτουργίες με αυτή τη σειρά: Ni - Te - Fi - Se. Δεν τα έχω αναλύσει ακόμα όλα.
Οι INFJ έχουν τις εξής λειτουργίες με αυτή τη σειρά: Ni - Fe - Ti - Se. Δεν έχουν αναλυθεί ακόμα όλες. Θα τις αναλύσω αργότερα. :clapup:

Γενικά και οι δύο τύποι, χάνονται από την πραγματικότητα και έχουν πολλά στο μυαλό τους (INTJ) αλλά και στη καρδιά τους (INFJ). Οι δεύτεροι, απορροφούν τα συναισθήματα των άλλων και τα ''νιώθουν'' στη καρδιά τους. Είναι εξαιρετικοί δάσκαλοι και ψυχολόγοι. Είναι περίπλοκοι και θέλουν ένα καλύτερο κόσμο. Συνήθως είναι αποφασιστικοί (το τονίζω. Όσοι έχουν P και όχι J, δεν είναι αποφασιστικοί) και διορατικοί. Θέλουν να μαντεύουν τι θα γίνει στο μέλλον.

Τι άλλο; ;):D
Πρώτον τα λες πράγματι πολύ ωραία. Δεύτερον εχεις κάνει κάποιου είδους διατριβή ή κάτι τέτοιο στο 16 personalities test? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
[/SPOILER]
Πρώτον τα λες πράγματι πολύ ωραία. Δεύτερον εχεις κάνει κάποιου είδους διατριβή ή κάτι τέτοιο στο 16 personalities test? :P
Χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ! :D:D

Όχι... έχω όμως κάνει μεγάλη έρευνα σε πολλές, ΠΟΛΛΕΣ ιστοσελίδες. Δηλαδή.... Π Ο Λ Λ Ε Σ! Τουλάχιστον καμια 60αρια χωρίς υπερβολές. Πολλές τις έχω αποθηκευμένες. Με ενδιαφέρει σαν κλάδος και ασχολούμαι όσο δε πάει :P:P

Και εκτός αυτού, τα λέω ωραία γιατί είμαι INFP. :P:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Πολλά σάιτ προτείνουν και ορισμένα επαγγέλματα για κάθε τύπο προσωπικότητας. Αυτά είναι ενδεικτικά ή υπάρχει λόγος που προτείνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πόσο μου αρέσει αυτό το ''τα λες τόοοσο ωραίαα'' :P:D:D
Και να σκεφτείτε είμαι 15.5 χρονών :redface::redface:

Λοιπόοοννννν....... εδώ έχουμε δύσκολη δουλειά.

Αυτό που θα πω είναι λίγο σκληρό αλλά... είσαι σίγουρος ότι είσαι INFJ? Είναι ο πιο σπάνιος τύπος προσωπικότητας παγκοσμίως, περίπου στο 1.2% και από αυτό το ποσοστό, οι άντρες είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λίγοι, κάπου στο 0,5%. Οπότε για να λες ότι είσαι INFJ σημαίνει πως έχεις κάνει πολλά τεστ και όλα βγαίνουν το ίδιο. Στατιστικά μιλώντας, οι INFJ είναι ο πιο εύκολος τύπος να μπερδευτεί με έναν άλλο. Εγώ πάντα νόμιζα πως είμαι INFJ και όλα τα τεστ έβγαζαν αυτό, ενώ στη πραγματικότητα, είμαι INFP. Αυτό το ένα γράμμα, μπορεί να σημαίνει τεράστιες διαφορές. Θα σου πω δυο πράγματα, αλλά καλό είναι να το ψάξεις και μόνος σου. :):):)

Οι INFJ νιώθουν περίεργοι και μόνοι, επειδή είναι σπάνιο να βρουν κάποιον με ίδιο τύπο. Μπορεί να είναι εσωστρεφείς, αλλά πολύ συχνά μοιάζουν με εξωστρεφείς, επειδή η 2η λειτουργία τους είναι η Fe. Οι άνθρωποι με Fe (ENFJ, ESFJ και INFJ, ISFJ), χρειάζονται κοινωνικότητα. Οι INFJ είναι εσωστρεφείς (σκέφτονται πολύ, σε μια παρέα μένουν σιωπηλοί, εκφράζονται καλύτερα με γράμματα και όχι με λόγια), αλλά θέλουν κόσμο, φίλους, βόλτα, παρέες, ομιλίες, να ακούν τα προβλήματα των άλλων κλπ κλπ (οι εσωστρεφείς δείχνουν στον κόσμο την 2η λειτουργία τους που είναι ΠΑΝΤΑ εξωστρεφής και οι εξωστρεφείς δείχνουν στο κόσμο τη 1η λειτουργία τους που είναι ΠΑΝΤΑ εξωστρεφής). Επίσης, σαν τα αδέρφια τους, τους INTJ, έχουν ΠΟΛΛΑ μέσα στο κεφάλι τους, σκέψεις, ιδέες, άγνωστο, συναισθήματα για τους άλλους. Η διαφορά, είναι πως αυτή τη διαίσθησή τους και τη φαντασία τους και τη τάση που έχουν να υπεραναλύουν και να βρίσκουν το νόημα, δεν το χρησιμοποιούν με λογικό τρόπο (INTJ), αλλά με συναισθηματικό (INFJ). Οι INTJ χρησιμοποιούν το Ni τους (νόημα, διαίσθηση, όραμα) για λογικούς σκοπούς. Π.χ. να κερδίσουν χρήματα, σημαντικές γνωριμίες, να γίνουν σημαντικοί, επιστήμονες κλπ. Ενώ οι INFJ χρησιμοποιούν το Ni τους (νόημα, διαίσθηση, όραμα) για συναισθηματικούς σκοπούς. Π.χ. να βρουν φάρμακο για το καρκίνο, να βοηθούν σε ιδρύματα κλπ.

Οι INTJ έχουν τις εξής λειτουργίες με αυτή τη σειρά: Ni - Te - Fi - Se. Δεν τα έχω αναλύσει ακόμα όλα.
Οι INFJ έχουν τις εξής λειτουργίες με αυτή τη σειρά: Ni - Fe - Ti - Se. Δεν έχουν αναλυθεί ακόμα όλες. Θα τις αναλύσω αργότερα. :clapup:

Γενικά και οι δύο τύποι, χάνονται από την πραγματικότητα και έχουν πολλά στο μυαλό τους (INTJ) αλλά και στη καρδιά τους (INFJ). Οι δεύτεροι, απορροφούν τα συναισθήματα των άλλων και τα ''νιώθουν'' στη καρδιά τους. Είναι εξαιρετικοί δάσκαλοι και ψυχολόγοι. Είναι περίπλοκοι και θέλουν ένα καλύτερο κόσμο. Συνήθως είναι αποφασιστικοί (το τονίζω. Όσοι έχουν P και όχι J, δεν είναι αποφασιστικοί) και διορατικοί. Θέλουν να μαντεύουν τι θα γίνει στο μέλλον.

Τι άλλο; ;):D
Είμαι σίγουρος, εκτός του ότι ολα τα τεστ με βγάζουν INFJ, διαβάζοντας τις περιγραφές μιλάμε για την απόλυτη ταύτιση!
Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Εεεεελα να βλέπω αλλαγή καριέρας.. :P:D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι INFJ έχουν τις εξής λειτουργίες με αυτή τη σειρά: Ni - Fe - Ti - Se. Δεν έχουν αναλυθεί ακόμα όλες. Θα τις αναλύσω αργότερα.

Να ξέρεις,περιμένουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Πολλά σάιτ προτείνουν και ορισμένα επαγγέλματα για κάθε τύπο προσωπικότητας. Αυτά είναι ενδεικτικά ή υπάρχει λόγος που προτείνονται;
Τελείως ενδεικτικά. Ο καθένας είναι ικανός να κάνει όποιο επάγγελμα του αρέσει. Τα επαγγέλματα που προτείνει η κάθε ιστοσελίδα είναι
1. Βάσει στατιστικών
2. Επαγγέλματα τα οποία για να τα κάνεις, απαιτούνται κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά από κάθε τύπο.

Π.χ. ένας κλειστός και εσωστρεφής INFP δεν το πολυ έχει με τα λόγια και την ανοιχτή έκφραση. Άρα του ταιριάζουν επαγγέλματα που απαιτούν γραφή.

Π.χ.2 ένας ''πάντα σε ετοιμότητα'' ISTP που χρησιμοποιεί λογική και δράση, θα του ταίριαζαν άνετα επαγγέλματα με έντονη κινητικότητα και ψυχραιμία.

Όλα αυτά, δεν σημαίνουν όμως πως και όλοι οι INFP μπορούν να γίνουν δάσκαλοι και συγγραφείς, ούτε όλοι οι ISTP πυροσβέστες και διασώστες. Ελπίζω να βοήθησα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Να ξέρεις,περιμένουμε :)
Και εσύ INFJ? ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Λοιπόνννν it's time to work work work work work :D:D

ΓΝΩΣΤΙΚΈΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΕΣ

Γνωστικές λειτουργίες (ΓΛ), είναι τρόποι με τους οποίους ο εγκέφαλος, αντλεί πληροφορίες και παίρνει αποφάσεις. Αυτές χωρίζονται σε λειτουργίες αντίληψης (άντληση πληροφοριών) και λειτουργίες κρίσης (λήψη αποφάσεων). Υπάρχουν 8. Όλοι οι άνθρωποι έχουν και τις 8, απλώς με διαφορετική σειρά. Έτσι δημιουργούνται οι 16 τύποι.
Η 1η ΓΛ ονομάζεται ''Dominant/Κυρίαρχη'' και είναι σαν έναν σοφό γέροντα. Δηλ, (σχεδόν) κάθε φορά που τη χρησιμοποιούμε, επιφέρει μόνο καλά αποτελέσματα. Αυτή η λειτουργία έχει αναπτυχθεί μέχρι τα 11-12 και τη χρησιμοποιούμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ χωρίς καν να το καταλαβαίνουμε.
Η 2η ΓΛ ονομάζεται ''Auxiliary/Βοηθητική'' και είναι σαν έναν έξυπνο ενήλικα. Δηλ, υποστηρίζει τη πρώτη ΓΛ και όταν τη χρησιμοποιούμε, είναι πάλι κάτι καλό για εμάς. Όχι σαν τη πρώτη, αλλά γενικά κάνει κυρίως καλό. Έχει αναπτυχθεί περίπου στα 20.
Η 3η ΓΛ ονομάζεται ''Tertiary/Τριτογενής'' και είναι σαν έναν έφηβο. Καλό είναι να προσέχουμε όταν τη χρησιμοποιούμε. Μπορεί να κάνει κακό (κυρίως), μπορεί όμως και καλό αν μάθουμε να την ελέγχουμε.
Η 4η ΓΛ ονομάζεται ''Inferior/Κατώτερη'' και είναι σαν ένα 6χρονο παιδάκι. Φέρεται πάντα ανώριμα, δεν την ελέγχουμε και εμφανίζεται υπό πίεση, stress, θυμό, νευρικότητα κλπ. Σπάνιο να μάθουμε να τη χρησιμοποιούμε σωστά.
Υπάρχουν και οι υπόλοιπες 4 που ονομάζονται ''Σκοτεινές Λειτουργίες'' και είναι ΜΟΝΟ κακές και δε ξέρω να τις αναλύω οπότε.... :P

Οι INFJ έχουν τις εξής:

Dominant/Κυρίαρχη --> Ni (Introverted iNtuition)
Η εσωστρεφής διαίσθηση, είναι λειτουργία αντίληψης. Άρα γενικότερα οι INFJ, προσπαθούν να ''αντιληφθούν'' και να ''καταλάβουν'' το κόσμο γύρω τους. Θέλουν να αντλούν και να επεξεργάζονται πληροφορίες. Το Ni, είναι η πιο δύσκολη λειτουργία να εξηγηθεί. Οπότε συγγνώμη για κάποιες ατέλειες. :/: Στο Ni, αρέσει να παρατηρεί τι υπάρχει γύρω του. Αφού το παρατηρήσει, θέλει να το δει από πολλές πλευρές. Μετά, όταν έχει συγκεντρώσει αρκετές παρατηρήσεις, καταλήγει σε ένα συμπέρασμα το οποίο είναι σχεδόν πάντα σωστό. Το Ni θέλει να μαντεύει, να βρίσκει τι θα γίνει αμέσως μετά. Ωστόσο, δε μπορεί να δει ΟΛΕΣ τις πιθανότητες και τις πλευρές σε μια κατάσταση. Μπορεί να δει, μόνο την ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΗ απ'όλες. Το Ne (άλλη λειτουργία) λέει: ΜΠΟΡΕΙ να γίνει αυτό και αυτό και αυτό. Το Ni λέει: Σύμφωνα με όσα ξέρω από το πριν και από το τώρα, ΘΑ γίνει ΑΥΤΟ και τέλος. Στους Ni αρέσει να παρατηρούν ''απαρατήρητα'' πράγματα (λέξεις, καταστάσεις κλπ) και μετά τα ενώνει για να καταλήξει κάπου. Επίσης, είναι άνθρωποι που δίνουν πολύ σημασία στα σύμβολα, στα πρότυπα κλπ. Είναι άτομα κρυφά και μυστικοπαθή. Ωστόσο, είναι και πολύ έντονοι, συγκεντρωμένοι και απόλυτα ενήμεροι για ''λάθη'' και αντιφάσεις στη καθημερινότητα. Επίσης, όταν τους μιλάς, ακούν ΠΟΛΥ προσεκτικά αυτά που λες και μερικές φορές κάνουν παύσεις για να αντιληφθούν ΠΛΗΡΩΣ αυτό που τους είπες. Γενικά υπερ σκέφτονται... :P

Auxiliary/Βοηθητική --> Fe (Extraverted Feeling)
Το εξωστρεφές συναίσθημα, είναι μία λειτουργία κρίσης. Άρα είναι ο τρόπος με τον οποίο ο INFJ παίρνει αποφάσεις και κρίνει το κόσμο γύρω του. Εάν το εσωστρεφές συναίσθημα (Fi το οποίο έχουν για 1η λειτουργία οι INFP και ISFP), δεν εκδηλώνεται εύκολα και είναι ντροπαλό, τότε το εξωστρεφές συναίσθημα (Fe: 1η λειτουργία σε ENFJ, ESFJ και 2η λειτουργία σε INFJ, ISFJ) είναι ανοιχτό και εκφράζεται άνετα. Οι Fe χρήστες, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ social interaction! Δηλαδή ακόμα και οι εσωστρεφείς (INFJ, ISFJ) που το χρησιμοποιούν, χρειάζονται ΚΟΣΜΟ, χρειάζονται να συζητούν τα προβλήματα των άλλων, χρειάζονται να ακούν ομιλίες κλπ. Είναι η πιο εξωστρεφής από όλες τις (εξωστρεφείς) λειτουργίες. Το Fe έχει να κάνει με εμάς. Με εσάς. Με όλους (εκτός από εμένα). Είναι όταν φροντίζεις όλοι να πάρουν το ίδιο μερίδιο, ακόμα και αν εσύ το στερηθείς. Είναι όταν δεν αφήνεις κανένα άτομο έξω από τη παρέα. Είναι όταν ΝΙΩΘΕΙΣ τον πόνο του άλλου ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τον νιώθει ο άλλος. Οι Fe άνθρωποι έχουν προσωπικές αξίες, όμως προτιμούν να ακολουθούν τις παγκόσμιες αξίες, και όχι απαραίτητα της δικές τους. Αν αυτή η ΓΛ είναι unhealhty, τότε μπορεί να δημιουργήσει ένα ψεύτικο άτομο που ποτέ δεν κάνει αυτό που αγαπά. Ή μπορεί να κάνει ένα άτομο που χειραγωγεί τα πάντα και τους πάντες με τη πειθώ του. Αν είναι healthy, σημαίνει ότι βάζεις τα συναισθήματα των άλλων, πάνω από τα δικά σου. Δε μπορείς να είσαι χαρούμενος και υγιής, αν δεν είναι πρώτα οι άνθρωποι που αγαπάς χαρούμενοι. Τέλος, το Fe αντιλαμβάνεται πολύ εύκολα τη ''καταλληλότητα''. Δηλαδή ξέρει ότι κάποιες λέξεις πονάνε και προσβάλουν, άρα δεν τις λέει. Ή τις λέει επίτηδες για να προκαλέσει κάποιον. Εξαρτάται... Το Fe αποφασίζει με βάσει τους άλλους. ''Το θέλει ο άλλος αυτό;'', ''Θα τον επηρεάσει;'', ''Συμφωνεί;'', ''Θα έρθω μόνο αν πάτε όλοι σας...'', ''Θα το πω αρκεί να το πείτε και εσείς'' Οι Fe κάνουν το καλύτερο για την ΟΜΑΔΑ. Το Fe θα κάνει υποχωρήσεις, γιατί πιστεύει ότι πρέπει να θυσιάζουμε λίγη από την ατομικότητά μας για να διατηρηθεί αρμονία και ειρήνη. Αυτές είναι οι λέξεις κλειδιά για το Fe. Το αρνητικό είναι ότι οι Fe χρήστες, δεν αντιλαμβάνονται εύκολα το πώς νιώθουν, γιατί καταλαβαίνουν καλύτερα πώς νιώθουν οι άλλοι.

Tertiary/Τριτογενής --> Ti (Introverted Thinking)
Ti... περίπλοκη λειτουργία. Ti είναι όταν μαθαίνω κάτι, ακόμα και αν μου φαίνεται άχρηστο. Το μαθαίνω επειδή ΘΕΛΩ. Είναι γνώση. Δεν με απασχολεί το αποτέλεσμα ή αν η γνώση είναι χρήσιμη. Το Ti θέλει ακρίβεια, ανάλυση, θέλει να γνωρίζει τη διαδικασία, θέλει να καταλάβει τι είναι ορθό ή λάθος και να το διορθώσει. Ξέρει να βλέπει τι βγάζει νόημα, χρειάζεται ΠΛΗΡΗ κατανόηση ενός θέματος. Η θεωρία είναι καλύτερη από τα γεγονότα. Το ενδιαφέρει ''γιατί'', ''πώς έγινε αυτό;'', ''τι συμβαίνει ΠΙΣΩ από όλο αυτό;'', ''ποιο είναι το όλο σύστημα;'', ''τι είναι πιο λογικό;''. Η γνώση είναι σημαντική από μόνη της. Οι Ti χρήστες θέλουν να μαζεύουν όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορούν. Θέλει να ξέρει πώς δουλεύουν τα πράγματα και γιατί δουλεύουν έτσι. Έτσι και ο INFJ, θέλει να αποδομήσει το αποτέλεσμα. Να δει τις ενέργειες και το σύστημα πίσω από το τελικό έργο. Όταν όμως βρίσκεται σε χαμηλή θέση, όπως εδώ, Ο INFJ μπορεί να θεωρηθεί παράλογος. Ή ακόμα χειρότερα, να θεωρηθεί σκληρός και κρύος. Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει. Οι INFJ είναι αρκετά λογικοί για συναισθηματικοί τύποι (xxFx) βασικά. Επίσης, δεν μπορούν να θεωρηθούν και απαθής. Μερικές φορές κλείνονται πολύ και, ναι, είναι λίγο περίεργοι επειδή είναι σπάνιοι, όμως ''παγωμένοι'', είναι μόνο όταν το Ti τους υπερλειτουργεί. Όταν υπολειτουργεί, γίνονται ''υπερευαίσθητοι'' και δεν αναγνωρίζουν εύκολα τη λογική.

Inferior/Κατώτερη --> Se (Extraverted Sensing)
Η εξωστρεφής αίσθηση, είναι όταν ζω το τώρα. Αναλαμβάνω δράση. Ζω τη στιγμή. Κάνω και καμιά τρέλα. Είναι όταν απολαμβάνω το παρόν. Επίσης είναι όταν προσπαθώ να συγκεντρωθώ αλλά ξαφνικά παρατήρησα μία πεταλούδα έξω και αφήνω τη δουλειά που και έκανα και τρέχω να δω/αγγίξω κλπ τη πεταλούδα. Αυτοί οι χρήστες, θέλουν να χρησιμοποιούν τις 5 αισθήσεις τους, συνέχεια. Δεν υπεραναλύουν. Αν θέλουν να κάνουν κάτι, απλώς το κάνουν. Έχουν εκ φύσεως μία αυτοπεποίθηση και έναν δυναμισμό. Φανταστείτε λοιπόν πως ο INFJ, είναι το ακριβώς αντίθετο :P . Υπεραναλύει. Σκέφτεται τις συνέπειες. Μένει άτολμος μερικές φορές. Χάνεται στο κόσμο του και ξεχνάει ο,τι υπάρχει γύρω του. Δεν έχει καλή αίσθηση του περιβάλλοντος γύρω του. Δεν αντέχει πολλά, έντονα φώτα, δυνατούς ήχους, αγγίγματα, περίεργες γεύσεις, άσχημες οσμές κλπ κλπ. Δεν μπορεί να ανεχτεί εξωτερικές διεγέρσεις. Για αυτό και ίσως οι inferior Se, δεν πάνε σε θορυβώδη μέρη, περίεργα εστιατόρια, δε βλέπουν ταινίες με έντονη δράση κλπ. Δεν ζουν εύκολα τη στιγμή. Του INFJ, δεν του είναι άνετο να κάνει αυτό που θέλει, ή να δράσει. Χρειάζεται κίνητρο...

Αυτάααα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αχ Γιώργο εμένα τώρα με έβγαλε ENTJ, μπορείς να πεις και για εμένα αν έχεις όρεξη; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
κι εμένα INTP
αν μπορείς να εξηγήσεις.... :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εξηγεί πιο πανω επειδή και γω INTP βγήκα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εξηγεί πιο πανω επειδή και γω INTP βγήκα:)
Σε ευχαριστώ!

Παιδιά χρεώνω τις αναλύσεις με την ώρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Αχ Γιώργο εμένα τώρα με έβγαλε ENTJ, μπορείς να πεις και για εμένα αν έχεις όρεξη; :redface:
Θα σου κάνω και εσένα.. :P:D:D

ENTJ... Te - Ni - Se - Fi

Είναι στρατηγικοί. Θέλουν να ελέγχουν. Χρειάζονται λογική και οργάνωση. Λειτουργούν έτσι ώστε να είναι ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΙ (λέξη κλειδί). Ακόμα, έχουν πολλές σκέψεις, ιδέες και ΣΤΟΧΟΥΣ στο μυαλό τους. Θέλουν να πετύχουν, και μάλιστα θέλουν να ξεχωρίσουν και να τους δει ο κόσμος.

Γενικά είναι εξωστρεφής. Θέλουν παρέες κλπ, όμως η εξωστρέφειά τους, γίνεται με ιδιαίτερο τρόπο. Μπορούν και μόνο τους. Απλως χρειάζονται αναγνώριση από τους άλλους. Όταν σκέφτονται, πολλές φορές λένε ανοιχτά τις σκέψεις τους. Ακόμα, αν είναι unhealthy, έχουν τη τάση να διατάζουν και να βλέπουν τον εαυτό τους ως ανώτερο.

Έχουν στόχους, ιδέες και θα κάνουν τα πάντα για να τα πετύχουν. Θα δουλέψουν, θα κουραστούν, θα σκεφτούν, θα αναλύσουν και θα προσπαθήσουν. Ακόμα, οι στόχοι τους μοιάζουν κάπως ''άπιαστοι''. Θέλουν πολλά, they dream big. Δεν είναι ρεαλιστές όπως τα αδέρφια τους οι ESTJ. Ωστόσο, οι ENTJ έχουν όραμα και συχνά είναι ΠΟΛΥ διορατικοί και μαντεύουν σωστά το μέλλον. Βλέπουν το πιο βολικό πράγμα για να βγάλουν πολύ αποτέλεσμα, σε λίγο χρόνο, με το λιγότερο κόστος και το κάνουν. ;)
Είναι γεννημένοι αρχηγοί (Te) και τους βγαίνει έμφυτα. Ξέρουν να οργανώνουν, να διαχειρίζονται, να κανονίζουν κλπ. Θέλουν να ελέγχουν και να έχουν το πάνω χέρι. Είναι μία από τις πιο dominant προσωπικότητες. Θέλουν να λένε τα λάθη σου και σε βοηθάνε να μην τα ξανακάνεις. Τους αρέσει να διορθώνουν λάθη και αντιφάσεις.

Μερικές φορές είναι τόσο αφοσιωμένοι στο στόχο, που χάνονται από τη πραγματικότητα και ξεχνούν να ζήσουν. Το κακό, είναι πως το Te τους, σε συνδυασμό με το αδύναμο Fi τους, τους κάνει να νομίζουν πως οι άλλοι μόνο ευθύνονται για τα προβληματά τους, και αδιαφορούν για το δικό τους μερίδιο ευθύνης. Γενικά δεν εκφράζονται εύκολα. Δεν κατανοούν με ευκολία τους άλλους και βάζουν τη λογική και τη δικαιοσύνη, πάνω από την ηθική και τις αξίες (δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό).

Θέλουν να ξεπερνούν τον εαυτό τους. Συνήθως χρησιμοποιούν τη γνώση για να πετύχουν. Δεν θα μάθουν κάτι που θεωρούν άχρηστο. Π.χ. στην άλγεβρα ίσως δεν είναι τόσο καλοί, γιατί παρότι υπάρχει λογική, δεν είναι και τόσο χρήσιμη στη καθημερινότητα. Π.χ. το να λύνεις εξίσωση 3ου βαθμού ή το f(x) δεν είναι και τόσο χρήσιμα. Για αυτό και δεν θα του αρέσουν. Η γεωμετρία από την άλλη, ή η φυσική, δεν είναι μόνο θεωρία. Μιλούν για καθημερινά πράγματα που ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ. Άρα θα τα μάθει καλύτερα. Γενικά πιστεύουν ότι αποτέλεσμα > ανάλυση.

Αυτά... :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
θυμαμαι πως παλια το τεστ με εβγαζε INFJ αλλα τωρα πια με βγαζει σταθερα ISTJ και νομιζω πως αυτο ειναι σωστοτερο. GP369 πιασε κι απο εδω, αν δεν βαριεσαι, μια αναλυση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
περα από την πλάκα, είσαι φοβερός και μπράβο σου που έχεις ασχοληθεί!

Θα σε ενδιέφερε κάτι ανάλογο ως επάγγελμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θα σου κάνω και εσένα.. :P:D:D

ENTJ... Te - Ni - Se - Fi

Είναι στρατηγικοί. Θέλουν να ελέγχουν. Χρειάζονται λογική και οργάνωση. Λειτουργούν έτσι ώστε να είναι ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΙ (λέξη κλειδί). Ακόμα, έχουν πολλές σκέψεις, ιδέες και ΣΤΟΧΟΥΣ στο μυαλό τους. Θέλουν να πετύχουν, και μάλιστα θέλουν να ξεχωρίσουν και να τους δει ο κόσμος.

Γενικά είναι εξωστρεφής. Θέλουν παρέες κλπ, όμως η εξωστρέφειά τους, γίνεται με ιδιαίτερο τρόπο. Μπορούν και μόνο τους. Απλως χρειάζονται αναγνώριση από τους άλλους. Όταν σκέφτονται, πολλές φορές λένε ανοιχτά τις σκέψεις τους. Ακόμα, αν είναι unhealthy, έχουν τη τάση να διατάζουν και να βλέπουν τον εαυτό τους ως ανώτερο.

Έχουν στόχους, ιδέες και θα κάνουν τα πάντα για να τα πετύχουν. Θα δουλέψουν, θα κουραστούν, θα σκεφτούν, θα αναλύσουν και θα προσπαθήσουν. Ακόμα, οι στόχοι τους μοιάζουν κάπως ''άπιαστοι''. Θέλουν πολλά, they dream big. Δεν είναι ρεαλιστές όπως τα αδέρφια τους οι ESTJ. Ωστόσο, οι ENTJ έχουν όραμα και συχνά είναι ΠΟΛΥ διορατικοί και μαντεύουν σωστά το μέλλον. Βλέπουν το πιο βολικό πράγμα για να βγάλουν πολύ αποτέλεσμα, σε λίγο χρόνο, με το λιγότερο κόστος και το κάνουν. ;)
Είναι γεννημένοι αρχηγοί (Te) και τους βγαίνει έμφυτα. Ξέρουν να οργανώνουν, να διαχειρίζονται, να κανονίζουν κλπ. Θέλουν να ελέγχουν και να έχουν το πάνω χέρι. Είναι μία από τις πιο dominant προσωπικότητες. Θέλουν να λένε τα λάθη σου και σε βοηθάνε να μην τα ξανακάνεις. Τους αρέσει να διορθώνουν λάθη και αντιφάσεις.

Μερικές φορές είναι τόσο αφοσιωμένοι στο στόχο, που χάνονται από τη πραγματικότητα και ξεχνούν να ζήσουν. Το κακό, είναι πως το Te τους, σε συνδυασμό με το αδύναμο Fi τους, τους κάνει να νομίζουν πως οι άλλοι μόνο ευθύνονται για τα προβληματά τους, και αδιαφορούν για το δικό τους μερίδιο ευθύνης. Γενικά δεν εκφράζονται εύκολα. Δεν κατανοούν με ευκολία τους άλλους και βάζουν τη λογική και τη δικαιοσύνη, πάνω από την ηθική και τις αξίες (δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό).

Θέλουν να ξεπερνούν τον εαυτό τους. Συνήθως χρησιμοποιούν τη γνώση για να πετύχουν. Δεν θα μάθουν κάτι που θεωρούν άχρηστο. Π.χ. στην άλγεβρα ίσως δεν είναι τόσο καλοί, γιατί παρότι υπάρχει λογική, δεν είναι και τόσο χρήσιμη στη καθημερινότητα. Π.χ. το να λύνεις εξίσωση 3ου βαθμού ή το f(x) δεν είναι και τόσο χρήσιμα. Για αυτό και δεν θα του αρέσουν. Η γεωμετρία από την άλλη, ή η φυσική, δεν είναι μόνο θεωρία. Μιλούν για καθημερινά πράγματα που ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ. Άρα θα τα μάθει καλύτερα. Γενικά πιστεύουν ότι αποτέλεσμα > ανάλυση.

Αυτά... :redface::D
Ευχαριστωω :D Μόνο αυτό για την άλγεβρα και τη φυσική δεν ισχύει και είναι το αντίθετο για εμένα, κατά τα αλλά θα έλεγα ότι έχει πέσει μέσα... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
περα από την πλάκα, είσαι φοβερός και μπράβο σου που έχεις ασχοληθεί!

Θα σε ενδιέφερε κάτι ανάλογο ως επάγγελμα?
Σε ευχαριστώ τόσο πολύ!! :redface::D

Ναι θέλω να γίνω ψυχολόγος και personality analyser :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top