Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
if it REALLY matters, τις περισσότερες φορές μαγειρεύει αυτός. Λόγω απόστασης γυρνάει νωρίτερα σπίτι, οπότε αν δεν έχουμε συννενοηθεί να φροντίσουμε να φάμε και οι δύο έξω, με το που φτανει σπίτι φτιάχνει φαί. Συνήθως μαγειρεύω εγώ τα σαββατοκύριακα (αν είμαστε Αθήνα), μιας και ο ίδιος εξίσου κουρασμένος με μένα είναι όταν γυρνάει τις καθημερινές, απλώς τυχαίνει και η δουλειά του είναι πιο κοντά στο σπίτι μας, οπότε επιφορτίζεται με το φαγητό τις καθημερινές.

Από την άλλη λόγω του "άγραφου νόμου" 'ένας πλένει ένας μαγειρευει' εγώ πλένω συχνότερα πιάτα.

===
Ποιός κέρδισε?

α,,ενδιαφερον...

επειδη εχω ακουσει πχ,,οτι οι σεφ πχ στο σπιτι,,παλι οι γυναικες μαγειρευουν καθημερινα..

οκ,,αν τσουλανε καλα τα πραγματα,,και ταιριαζει στους ανθρωπους ο καταμερισμος εργασιας,οκ ,αν οι ανθρωποι ειναι ικανοποιημενοι πραγματικα,,ολα καλα..

παντως εχω την εντυπωση,,οτι οταν ειδικα υπαρχουν παιδια στο σπιτι κλπ,,συνηθως μαγειρευει η γυναικα τα καθημερινα,ενω ο ανδρας στις περισσοτερες οικογενειες μπορει να μαγειρεψει σαν κατι σπεσιαλ ,αλλα οχι καθημερινα..-γυναικες λενε πχ οτι κανουν χαλια τη κουζινα κλπ.

παντως και γω δεν ειμαι αρνητικος στο μαγειρεμα ουσιαστικα,,αν χρειαζοταν θα μαθαινα δηλαδη..αλλωστε τωρα βοηθαω τη μανα μου στο μαγειρεμα..-

ειδικα στα ψητα ασχολουμαι,,μπαχαρικα κλπ..

Μάλιστα, όσον αφορά το μαγείρεμα, δεν θυμάμαι να άκουσα για κανένα ζευγάρι που να μαγειρεύει η γυναίκα, σε όλα μαγείρευε κυρίως ο άντρας.
αυτο με εκπλησει,,νταξει,,ανδρες ειναι σεφ συνηθως,,αλλα στο σπιτι να μην μαγειρευουν οι γυναικες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Πιστεύω πως μια ισορροπημένη σχέση προϋποθέτει - ή και απαιτεί αν θέλετε - τη συνεργασία όλων. Άρα η απάντηση δεν είναι "Άντρας" ή "Γυναίκα". Η απάντηση είναι και οι δύο σε συνεργασία, ο καθένας όπως μπορεί. Αν για παράδειγμα ο άντρας δεν ξέρει να μαγειρεύει - που συνήθως αυτό ισχύει- θα μπορούσε να μάθει μία απλή σάλτσα ή να βράζει κανένα μακαρόνι ώστε να βοηθάει όσο το δυνατόν περισσότερο τη γυναίκα. Αν τώρα δεν μπορεί - ή μάλλον δε θέλει- θα μπορούσε να βοηθάει στο νοικοκυριό του σπιτιού. Ας κάνει ό,τι μπορεί. Και μόνο το ενδιαφέρον που θα δείξει στο να ξεκουράζει τη γυναίκα θα τον "ανεβάσει" πολύ στα μάτια της. Για την γυναίκα δεν κάνω λόγο..Συνήθως ξέρει να μαγειρεύει και είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού..Σπάνιες οι εξαιρέσεις..Αν πέσετε σ'αυτή την εξαίρεση...κουράγιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Για την γυναίκα δεν κάνω λόγο..Συνήθως ξέρει να μαγειρεύει και είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού..Σπάνιες οι εξαιρέσεις..Αν πέσετε σ'αυτή την εξαίρεση...κουράγιο!!
Δεν ξέρεις με τι προθυμία πλένω/απλώνω/σιδερώνω 5 πλυντήρια ρούχων την εβδομάδα, μαγειρεύω/ συγυρίζω/ διαβάζω τα παιδιά και τα τρέχω σε αγγλικά κλπ κάθε μέρα μετά την επιστροφή μου στις 6.30 από την δουλειά.:whistle:
Ενώ σαφώς θα έχανα εγώ μόνο με προθυμία το Σ από το ΣΚ για να κάνω γενική το σπίτι αν δεν είχα την άγια Κα που το κάνει για μένα.:whistle:
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πιστεύω πως μια ισορροπημένη σχέση προϋποθέτει - ή και απαιτεί αν θέλετε - τη συνεργασία όλων. Άρα η απάντηση δεν είναι "Άντρας" ή "Γυναίκα". Η απάντηση είναι και οι δύο σε συνεργασία, ο καθένας όπως μπορεί. Αν για παράδειγμα ο άντρας δεν ξέρει να μαγειρεύει - που συνήθως αυτό ισχύει- θα μπορούσε να μάθει μία απλή σάλτσα ή να βράζει κανένα μακαρόνι ώστε να βοηθάει όσο το δυνατόν περισσότερο τη γυναίκα. Αν τώρα δεν μπορεί - ή μάλλον δε θέλει- θα μπορούσε να βοηθάει στο νοικοκυριό του σπιτιού. Ας κάνει ό,τι μπορεί. Και μόνο το ενδιαφέρον που θα δείξει στο να ξεκουράζει τη γυναίκα θα τον "ανεβάσει" πολύ στα μάτια της. Για την γυναίκα δεν κάνω λόγο..Συνήθως ξέρει να μαγειρεύει και είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού..Σπάνιες οι εξαιρέσεις..Αν πέσετε σ'αυτή την εξαίρεση...κουράγιο!!
Δεν γράφει πουθενά ότι η γυναίκα είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού....Η μόνη δουλειά του σπιτιού που είναι δημιουργική είναι το μαγείρεμα.... τα συμπράγκαλα που μαζεύονται μετά, κατσαρόλια, πιρούνια, μαχαίρια, μπολάκια, ποτηράκια... είναι το θέμα Ποιος θα τα πλύνει....;;;:P
Δεν βρίσκω τίποτε ευχάριστο στο να σιδερώνω ή να καθαρίζω τα παράθυρα...
Θα πουν πολλοί.. Ναι, αλλά έτσι θα είσαι νοικοκυρεμένος, στη πένα και θα περνάς για σένιος και θα έχεις καθαρό το σπίτι, δεν αντιλέγω...
Αλλά δεν θα ξυπνήσω το πρωί και θα πω...αχ είμαι πολύ πρόθυμη και θα περάσω πολύ ευχάριστα 2 ώρες καθαρίζοντας..... Αναγκαίο κακό για το καλό μου απλώς…..;)
[FONT=&quot]Απλά στο μυαλό των ανθρώπων έχει περάσει ότι η δουλειά του σπιτιού είναι γυναικεία υπόθεση… αλλά δεν είναι ούτε επίκτητο ούτε κληρονομικό χάρισμα…:P:P

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αγαπητή veni_vidi_vici, όλες γνωρίζουμε ότι οι δουλειές του σπιτιού θεωρούνται γυναικεία υπόθεση ως αποτέλεσμα ανδρικής επιταγής- για να μπορεί να αράζει το ανδρικό φύλο. Προσωπικά, δεν βρίσκω καμία ικανοποίηση στις δουλειές αυτές, μόνο να πλένω τα πιάτα μου αρέσει. Κατά τα άλλα, κάνουμε την ανάγκη φιλοτιμία. Διότι στους λοιπούς τομείς, ως γυναίκες, είμεθα εργαζόμενες σε απαιτητικά επαγγέλματα, ψυχοφθόρα, καθώς επίσης έχουμε μάθει να κάνουμε και δουλειές-μερεμέτια στο σπίτι, αυτά που "κλασσικά" θα έκανε ένας άνδρας. For the win..
Α, παίζει και κάτι άλλο, όμως. Αυτός που κάνει τις δουλειές στο νοικοκυριό, έχει και τον "έλεγχο". Εννοώ ότι με αυτόν τον τρόπο οι γυναίκες "ευνούχιζαν" τους άνδρες. Αν το καταλάβαιναν οι ίδιοι αυτό, θα έβλεπαν πόσο "πληρώνουν" το αραλίκι και θα επέλεγαν να είνα περισσότερο αυτόνομοι. Αλλά σιγά μην το καταλάβουν. Αυτό θέλει αλλαγή νοοτροπίας που δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Δεν ξέρεις με τι προθυμία πλένω/απλώνω/σιδερώνω 5 πλυντήρια ρούχων την εβδομάδα, μαγειρεύω/ συγυρίζω/ διαβάζω τα παιδιά και τα τρέχω σε αγγλικά κλπ κάθε μέρα μετά την επιστροφή μου στις 6.30 από την δουλειά.:whistle:
Ενώ σαφώς θα έχανα εγώ μόνο με προθυμία το Σ από το ΣΚ για να κάνω γενική το σπίτι αν δεν είχα την άγια Κα που το κάνει για μένα.:whistle:
:confused:
Έτσι όπως το θέτεις όχι δεν είναι προθυμία..Μάλλον παρεξήγησες αυτό που ήθελα να πω..Εννοούσα απλώς πως μια γυναίκα σχεδόν πάντα αναλαμβάνει τις δουλειές του σπιτιού..Αλλά θεωρώ πως και οι δύο πρέπει να βοηθάνε εξίσου..
Δεν γράφει πουθενά ότι η γυναίκα είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού....Η μόνη δουλειά του σπιτιού που είναι δημιουργική είναι το μαγείρεμα.... τα συμπράγκαλα που μαζεύονται μετά, κατσαρόλια, πιρούνια, μαχαίρια, μπολάκια, ποτηράκια... είναι το θέμα Ποιος θα τα πλύνει....;;;:P
Δεν βρίσκω τίποτε ευχάριστο στο να σιδερώνω ή να καθαρίζω τα παράθυρα...
Θα πουν πολλοί.. Ναι, αλλά έτσι θα είσαι νοικοκυρεμένος, στη πένα και θα περνάς για σένιος και θα έχεις καθαρό το σπίτι, δεν αντιλέγω...
Αλλά δεν θα ξυπνήσω το πρωί και θα πω...αχ είμαι πολύ πρόθυμη και θα περάσω πολύ ευχάριστα 2 ώρες καθαρίζοντας..... Αναγκαίο κακό για το καλό μου απλώς…..;)
[FONT=&quot]Απλά στο μυαλό των ανθρώπων έχει περάσει ότι η δουλειά του σπιτιού είναι γυναικεία υπόθεση… αλλά δεν είναι ούτε επίκτητο ούτε κληρονομικό χάρισμα…:P:P

[/FONT]
Ναι πολλές φορές καταντάει αγγαρεία.. Αυτό που εννοούσα είναι πως τις περισσότερες φορές, αν όχι πάντα, η γυναίκα ασχολείται με τις δουλειές του σπιτιού και ο άντρας ποτέ..Ήταν λάθος μου η έκφραση "με προθυμία". Άλλωστε στις δουλειές του σπιτιού υποστήριξα πως πρέπει να βοηθούν και οι δύο. Λάθος έκφραση, σόρρυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εγώ. Βασικά το μόνο που δεν κάνω είναι να βάζω πλυντήριο, κι αυτό επειδή δεν έτυχε. Κατα τ'αλλα όλα μόνη μου τα κάνω, (αν θες να γίνει κάτι καλά, κάνε το μόνος σου :p). Το κακό βέβαια με αυτό είναι ότι έχουν επαναπαυθει οι υπόλοιποι εδώ μέσα και δεν κάνουν τίποτα πλέον και γκρινιαζουν αν δεν τα έχω μαζέψει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
α,,ενδιαφερον...

επειδη εχω ακουσει πχ,,οτι οι σεφ πχ στο σπιτι,,παλι οι γυναικες μαγειρευουν καθημερινα..

οκ,,αν τσουλανε καλα τα πραγματα,,και ταιριαζει στους ανθρωπους ο καταμερισμος εργασιας,οκ ,αν οι ανθρωποι ειναι ικανοποιημενοι πραγματικα,,ολα καλα..

παντως εχω την εντυπωση,,οτι οταν ειδικα υπαρχουν παιδια στο σπιτι κλπ,,συνηθως μαγειρευει η γυναικα τα καθημερινα,ενω ο ανδρας στις περισσοτερες οικογενειες μπορει να μαγειρεψει σαν κατι σπεσιαλ ,αλλα οχι καθημερινα..-γυναικες λενε πχ οτι κανουν χαλια τη κουζινα κλπ.

παντως και γω δεν ειμαι αρνητικος στο μαγειρεμα ουσιαστικα,,αν χρειαζοταν θα μαθαινα δηλαδη..αλλωστε τωρα βοηθαω τη μανα μου στο μαγειρεμα..-

ειδικα στα ψητα ασχολουμαι,,μπαχαρικα κλπ..


αυτο με εκπλησει,,νταξει,,ανδρες ειναι σεφ συνηθως,,αλλα στο σπιτι να μην μαγειρευουν οι γυναικες..

Άγγελε θα σφουγγάριζες ποτέ το σπίτι σου αν ήσουν παντρεμένος; Μου καρφώθηκε η απορία τώρα, απάντησε σε παρακαλώ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε θα σφουγγάριζες ποτέ το σπίτι σου αν ήσουν παντρεμένος; Μου καρφώθηκε η απορία τώρα, απάντησε σε παρακαλώ... :P
να την ξεκαρφωσεις γιατι σε υποθετικα ερωτηματα δεν απαντω..;)
ουτε εγω δεν ξερω πώς θα φερθω τοτε,,πολλα αλλαζουν..

παντως σφουγγαρισμα σκουπισμα κλπ που σκυβουν μεση,, ειναι απιστευτο να εκανα καθημερινα,,κουραζομαι πολυ σε τετοια ως αλυγιστος παντα..εκτος και αν ειναι με ηλεκτρικη με μακρυ κονταρι..:P

παντως δεν ειναι θεμα ιδεας ανδρισμου κλπ μπουρδες,,αλλα οτι δεν μου αρεσει -κολλαει τοσο,,


μαγειρεμα ομως και πλυσιμο ρουχα ,πιατα σε πλυντηριο ίσως και σιδερωμα ισως δεν τα αποκλειω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άγγελε θα σφουγγάριζες ποτέ το σπίτι σου αν ήσουν παντρεμένος; Μου καρφώθηκε η απορία τώρα, απάντησε σε παρακαλώ... :P
Ο Άγγελος; Ποτέ! Και τις παντόφλες θα του φέρνει η γυναίκα του! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Άγγελος; Ποτέ! Και τις παντόφλες θα του φέρνει η γυναίκα του! :hehe:

γιατι κουλος ειμαι και δεν μπορω τις παρω εγω?

εδω δεν μου τις φερνεις ποτέ η μανα μου θα μου τις φερει η ξενη γυναικα?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται ισοτιμα και στα 2 φυλα και αν υπαρχουν και παιδια να κανουν και αυτα καποιες δουλειες . συγκατοικοι σε ενα σπιτι με την γυναικα να κανει τις δουλειες και τον αντρα να μπαινει στο σπιτι απο την δουλεια το μεσημερι μου θυμιζει εντονα διαφημιση στην αμερικη την δεκαετια του 60 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
:hmm::hmm:
Πραγματικά μερικές γυναίκες στα μάτια μου φαίνονται ήρωες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
γιατι κουλος ειμαι και δεν μπορω τις παρω εγω?

εδω δεν μου τις φερνεις ποτέ η μανα μου θα μου τις φερει η ξενη γυναικα?:worry:

Πεσ'τα δε Άγγελε που σε πειράζουν!
Το άλλο σου μισό θα είναι Άγγελε... δεν θα'ναι ξένη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πεσ'τα δε Άγγελε που σε πειράζουν!
Το άλλο σου μισό θα είναι Άγγελε... δεν θα'ναι ξένη.
αλλα δεν θα ειναι η μανα μου..

θα ειμαστε επι ισοις οροις,,αλλη τελειως η σχεση..

η μανα σου εχει υποχρεωση να σε φροντισει ταισει ως ενα σημειο, ενω η γυναικα σου δεν ειναι ετσι,,


και ο πατερας μου πχ πριν παντρευτει ηταν πιο γομαρι και δεν βοηθουσε σε τιποτα τη μανα του..

και απο οταν παντρευτηκε και φαι ετοιμασε και βοηθησε στο σπιτι οπως μπορουσε..

ο ανθρωπος αλλαζει,,με τροπους που δεν περιμενουμε..

μην με παρεξηγητε τοσο βρε παιδια..;):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
η μανα σου εχει υποχρεωση να σε φροντισει ταισει ως ενα σημειο, ενω η γυναικα σου δεν ειναι ετσι,,

Μέχρι τα 8. Μετά μεγαλώνοντας καταφέρνεις να τρέφεσαι μόνος σου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα να κανω τις δουλειες του σπιτιου,ισα ισα καποιες μου αρεσουν,οπως για παραδειγμα τα ψωνια στο σουπερμαρκετ,το μαγειρεμα ιδιαιτερα,το σφουγγαρισμα,το πλυσιμο των πιατων λιγακι...Αλλα δεν θα καταντησω και δουλα:1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μέχρι τα 8. Μετά μεγαλώνοντας καταφέρνεις να τρέφεσαι μόνος σου... :P
ναι,,αλλα η υποχρεωση της μανας ειναι υποχρεωση..

ενω η γυναικα εχει κανει μια επι ισοις οροις συμβαση απλα μαζι σου που αν την πολυπρηξεις σπαει..και σε στελνει πισω στη μανα σου..:P

ενω η μανα ειναι μανα..

ποσα κακομαθημενα παιδια εχω ακουσει να λενε"με γεννησες θα με πληρωσεις!:worry:,,με ρωτησες που με γεννησες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
ναι,,αλλα η υποχρεωση της μανας ειναι υποχρεωση..

ενω η γυναικα εχει κανει μια επι ισοις οροις συμβαση απλα μαζι σου που αν την πολυπρηξεις σπαει..και σε στελνει πισω στη μανα σου..:P

ενω η μανα ειναι μανα..

ποσα κακομαθημενα παιδια εχω ακουσει να λενε"με γεννησες θα με πληρωσεις!:worry:,,με ρωτησες που με γεννησες?
Η υποχρέωση της μάνας τελειώνει όταν ενηλικιωθείς, τα υπόλοιπα είναι απλώς αγάπη της οικογένειας. :)
Επίσης υποχρέωση της μάνας είναι να σε μάθει "να παίρνεις τις παντόφλες μόνος σου" ώστε να ενηλικιωθείς.
Και καλό θα ήταν αν σε στείλει η καλή σου πίσω στην μαμά σου είτε εσύ να μην πας είτε εκείνη να μην σε δεχτεί για να μάθεις να πατάς στα πόδια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Αναλόγως ποιος/ποιοι δουλεύουν. Δεν το θεωρώ άδικο να αναλαμβάνει τις δουλειές του νοικοκυριού αυτός που κάθεται σπίτι. Δηλαδή αν ο άλλος δε βοηθήσει, τι σημαίνει; Ότι δε μετράει που εργάζεται και φέρνει τα λεφτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top