Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρω οτι δεν ειναι θεμα ποιος απο τους δυο θα τις κανει.. Αλλα ποιος εχει τη διαθεση και την ικανοτητα να τις κανει..Καποιες φορες ειναι και θεμα αναγκης να ζεις σε ενα καθαρο χωρο,αρα κι αυτο παιζει σημαντικο ρολο.Υπαρχουν αντρες που εχουν αριστη σχεση με την ταξη και την καθαριοτητα,οποτε αυτοματα ο ρολος αυτος δεν ανηκει αποκλειστικα στη γυναικα. Για μενα σωστο ειναι να διατηρουν και οι δυο μια στοιχειωδη ταξη ωστε να βρεθει ποτε κανεις απο τους στη δυσαρεστη θεση να διαφωνουν πανω σε αυτο το θεμα..Η συμβιωση,ο γαμος και ολα τα παρεμφερει,αντιπροσωπευουν το "μοιραζομαστε" σε ολους τους τομεις!
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Ενδιαφέρον και αυτό το thread. Προσωπικά πάντα μου άρεσε η καθαριότητα και η τάξη από μικρό παιδάκι και τα έκανα και μόνος μου. Μετέπειτα στην ζωή αν ζεις μόνος είναι αναγκαία όλα αυτά να τα μάθεις. Στο θέμα της συμβιωσης, καταρχάς να πω ότι εξεπλάγην από τις αναχρονιστικές απόψεις που διάβασα στις πρώτες σελίδες και ακόμα πιο πολύ που δεν εμφανίστηκε καμία φεμιναζι να αρχίσει να βρίζει τους πάντες. Νομίζω ότι το ποιος θα κάνει τα οικοκυρικα εξαρτάται απόλυτα από τον χρόνο που έχει ο καθένας και όχι από το φύλο. Παλιότερα που οι γυναικες δεν δούλευαν ήταν λογικό να κάνουν αυτές τις δουλειές του σπιτιού, σήμερα που μπήκαν στην αγορά εργασίας και συνεισφέρουν οικονομικά το δίκαιο είναι εφόσον δουλεύουν και οι δύο και συνεισφέρουν στον οικονομικό τομέα έτσι να δουλεύουν και οι δύο και να συνεισφέρουν στην καθαριότητα και στην τάξη του σπιτιού.
Τώρα από εκεί και πέρα αν ο ένας από τους δύο δεν μπορεί για τον χ ψ λόγο να βρει δουλειά και ο άλλος έχει το δίκαιο είναι να αναλάβει αυτός τις οικιακές δουλειές ανεξαρτήτως φύλου και ταμπού. Τα δεν θα τα κάνω καλά και βαριέμαι δεν νομίζω να ισχύουν, όλα γίνονται με εξάσκηση. Δεν γεννήθηκαν οι γυναίκες με έμφυτο ταλέντο στα οικοκυρικα απλά ηταν αυτό για το οποίο εκπαιδεύονταν και προορίζονταν για αιώνες τώρα.

Αν και μερικές πηγαίνουν στο αντίθετο άκρο και από αντιδραση δεν κάνουν δουλειές του σπιτιού, αυτό είναι εξίσου κατακριτέο με την αντίληψη του " ο άνδρας δεν κάνει για τέτοιες δουλειές ". Δεν βλέπω κάποια διαφορά σε αυτά τα δύο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1.Σκούπισμα-Σφουγγάρισμα ---> σκούπα ρομπότ

2.Μαχαιροπήρουνα-Πιάτα-Μαγειρικά σκεύη ---> πληντύριο πιάτων

3.Ρούχα-Σεντόνια ---> πληντύριο/στεγνωτήριο [δεν τσαλακώνουν κι όλας]

4.Εστίες-Φούρνος ---> σύστημα πυρόλυσης/αυτοκαθαριζόμενα τοιχώματα

5.Μπάνιο ---> κυκλοφορούν στο εμπόριο αυτοκαθαριζόμενες τουαλέτες

6.Μπαλκόνι ---> να 'ναι καλά η φύση, το καθαρίζει μόνη της, όποτε βρέχει

Ποια είναι η αρμοδιότητά μου; Να λερώνω :P

Λάτρης του μινιμαλισμού, δεν έχω έπιπλα-διακοσμητικά πέρα από τα απαραίτητα. Γλιτώνω, έτσι, την ύπουλη σκόνη!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
1.Σκούπισμα-Σφουγγάρισμα ---> σκούπα ρομπότ

2.Μαχαιροπήρουνα-Πιάτα-Μαγειρικά σκεύη ---> πληντύριο πιάτων

3.Ρούχα-Σεντόνια ---> πληντύριο/στεγνωτήριο [δεν τσαλακώνουν κι όλας]

4.Εστίες-Φούρνος ---> σύστημα πυρόλυσης/αυτοκαθαριζόμενα τοιχώματα

5.Μπάνιο ---> κυκλοφορούν στο εμπόριο αυτοκαθαριζόμενες τουαλέτες

6.Μπαλκόνι ---> να 'ναι καλά η φύση, το καθαρίζει μόνη της, όποτε βρέχει

Ποια είναι η αρμοδιότητά μου; Να λερώνω :P

Λάτρης του μινιμαλισμού, δεν έχω έπιπλα-διακοσμητικά πέρα από τα απαραίτητα. Γλιτώνω, έτσι, την ύπουλη σκόνη!

Αυτό και αν θα πει υπερσπαταλη νερού...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Γιατί; Εάν είναι γεμάτο το πλυντήριο, εξοικονομείς νερό, δε σπαταλάς.

Προφανώς και δεν μίλαγα για μια στο τόσο. Αυτό το συχνό είναι που κάνει την ζημιά. Άλλωστε αν μένεις και μόνος δεν βγαίνει. Θα πρέπει να συσσωρευεις άπλυτα για καιρό για να γεμίσει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κάθε βράδυ έχω δείπνο στο σπίτι μου, και γεμίζει το πλυντήριο για τα πιάτα :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Προφανώς και δεν μίλαγα για μια στο τόσο. Αυτό το συχνό είναι που κάνει την ζημιά. Άλλωστε αν μένεις και μόνος δεν βγαίνει. Θα πρέπει να συσσωρευεις άπλυτα για καιρό για να γεμίσει.

Αν είναι ψιλοάδειο, τότε καθαρίζουν εξίσου αποτελεσματικά και στο σύντομο πρόγραμμα, αλλά και πάλι όσον αφορά το πλυντήριο ρούχων τουλάχιστον (πιάτων δεν είχα όταν έμενα μόνη μου για να ξέρω), γεμίζει πολύ εύκολα αν υπολογίσεις και πετσέτες, σεντόνια, τραπεζομάντιλα κτλ. Τα πιάτα φαντάζομαι πως όντως μαζεύονται πιο δύσκολα, αλλά υπάρχουν και μικρά πλυντήρια που χωράνε πολύ λίγα πραγματάκια, οπότε πάλι problem solved.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το πληντύριο για τα ρούχα ποτέ γεμάτο μέχρι πάνω. Χαλάει :P

@Μάρκος Βασίλης και τα 2 μπορεί :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Αν είναι ψιλοάδειο, τότε καθαρίζουν εξίσου αποτελεσματικά και στο σύντομο πρόγραμμα, αλλά και πάλι όσον αφορά το πλυντήριο ρούχων τουλάχιστον (πιάτων δεν είχα όταν έμενα μόνη μου για να ξέρω), γεμίζει πολύ εύκολα αν υπολογίσεις και πετσέτες, σεντόνια, τραπεζομάντιλα κτλ. Τα πιάτα φαντάζομαι πως όντως μαζεύονται πιο δύσκολα, αλλά υπάρχουν και μικρά πλυντήρια που χωράνε πολύ λίγα πραγματάκια, οπότε πάλι problem solved.

Καλά για πλυντήριο ρούχων προφανώς και δεν μίλαγα. Ποια άλλη λύση άλλωστε θα υπήρχε περι αυτού; Να πάρουμε την σκάφη και να τρέχουμε στα ποτάμια; Ευτυχισμένο το 1800 😝
Τώρα για τα υπόλοιπα θα αναγκαστώ να συμφωνήσω μιας που δεν έμεινα ακόμη μόνος και ποτέ οπότε μιλάω πάντα εκ του ασφαλούς.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Το LIDL διαιωνίζει τα έμφυλα στερεότυπα :lol:
119297779_3473966192624510_7684399134839000708_n.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δες πώς παρουσιάζουν τον άνδρα και τη γυναίκα.
Και οι 2 είναι χαρούμενοι γι΄αυτό, που κάνουν (ο άνδρας να κάθεται και η γυναίκα να κάνει δουλειές).

Πάντως, οι προσφορές δεν είναι καλές, σε άλλα super market καλύτερες θα βρείτε...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,015 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι είναι κάτι σεξιστικό, απλά είναι λογικό οτι η γυναίκα θα κοιτάξει το φυλλάδιο αυτό και θα αποφασίσει να ψωνίσει το τάδε απορρυπαντικό οπότε θα ταυτιστεί περισσότερο με την κοπέλα που σκουπίζει παρά με έναν μαντραχαλά που σκουπίζει. Η διαφήμιση έχει το σκοπό να νιώσεις οτι ταυτίζεσαι με αυτόν που διαφημίζει το προϊόν ώστε να το επιλέξεις. Αν δείξει πχ μια ηλικιωμένη να διαφημίζει σερβιέτες πιο πολύ κουφό θα σού φανεί παρά να πας να το αγοράσεις. Θες να ταυτιστείς και να μοιάσεις στον άνθρωπο που διαφημίζει κάτι ή να γελάσεις με κάτι που θα το θυμάσαι. Γι' αυτό και μας έχουν μείνει στο μυαλό διαφημίσεις με αστείο περιεχόμενο, πχ τυχαίο; δε νομίζω!, μπούχουμ δέρνουμε; , πουτ δε κοτ ντάουν σλόουλι κλπ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top