Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γι αυτό είναι χρήσιμο να έχεις μια σκλαβα στο σπίτι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γι αυτό είναι χρήσιμο να έχεις μια σκλαβα στο σπίτι.
Κι εσυ τι θα προσφερεις?
Και ποιος σου ειπε οτι η αλλη θα το ανεχτει?
Δεν ζουμε στη μεσαιωνικη Αγγλια.
Wake up 😁
Πρωτα θα σε γδαρουν οι φεμινιστριες :hehe:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Θα σας πω πως ταχουμε μοιράσει. Εγώ εργάζομαι περιπου 6 ώρες τη μέρα και ο συζυγος με τα πήγαινε ελα περιπου ας πουμε 10 ώρες. Λοιπόν ΕΓΩ μαγειρευω, βάζω πληντυρια, τακτοποιω, ταιζω τα παιδια, κάνω μπανιο τα παιδια, πηγαινοφερνω τα παιδια, διαβάζω τα παιδια, κυρίως με μένα πανε βόλτα καθημερινες, βάζω σκουπα, βαζω πληντυρια πιάτων και πρόσφατα πήραμε στεγνωτήριο και μου λυσε τα χερια, καθαρίζω την τουαλέτα και την κουζίνα λιπη κλπ,ασχολουμαι με το αμάξι μου, service πλύσιμο κλπ. Εκτελώ χρέη γραμματέως επίσης κλείνω όλα τα ραντεβου με γιατρους, μαστορια κοκ.
Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ταΐζει τα παιδιά, πηγαινοφερνει τα παιδια σε δραστηριότητες, βγαίνουμε όλοι μαζι βόλτα το σ/κ, κάνει λίστα για ψώνια την οποια εγώ συμπληρωνω, παει σουπερ μαρκετ, πλενει πιατα αν μαζευτουν πολλα , ασχολείται με τον κήπο, πεταει τα σκουπίδια, ασχολείται με το αμάξι του service, πλυσιμο κλπ

Η ΟΙΚΙΑΚΗ ΒΟΗΘΟΣ (που έρχεται κάθε δέκα μέρες περιπου) σφουγγαρίζει, καθαρίζει φουρνο και ψυγείο κι ότι μαζευει λίγδα, ξεσκονίζει, σιδερωνει, κάνει αυλές, παντζουρια, μπάνια εξονυχιστικά, κουρτίνες κι ότι αγγαρεία χοντρή υπάρξει. Συντομα θα της ζητήσω τακτοποίηση ντουλάπες και κουβέρτες παπλωματα κοκ.
ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΧΑΛΙΩΝ μας πλένει τα χαλιά.
Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ μας πλενει τα αμάξια.

Καλά είμαστε νομίζω.

Θα ήθελα όταν είμαστε σπίτι σπίτι μαζι να μην επαναπαυεται τόσο γιατι θελω κι εγώ να κάνω το ίδιο κάποιες φορές αν και η αλήθεια είναι πως το μυαλό μου είναι στα παιδιά και δυσκολα θα κοιμηθω οπότε δεν του το ζηταω. Αν όμως θέλω να κάνω δικές μου δουλειές , αναλαμβάνει αλλά με παιρνει 250 τηλέφωνα "ποτε θα ρθεις" Μαζί με τα μικρά από πισω να ρωτάνε το ίδιο.

Επίσης θα ήθελα όταν πάω να κάνω το μπάνιο μου να μη με κυνηγάνε όλοι από πισω και "ελα μικρουλι μου να δουμε τι κάνει η μαμα" (Επειδή το μωρό γκρινιαζει εκείνη την ώρα, ίσως θέλει κι αυτός να παρει μάτι εκείνη την ώρα δεν το χω διασταυρώσει ακόμα) . Αλλά πλεον κλειδώνω κι αστους να σκουζουν.


Και κάπως έτσι κυλάει η ζωή μας. Μια ωραία ευτυχισμένη οικογένεια :D :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα σας πω πως ταχουμε μοιράσει. Εγώ εργάζομαι περιπου 6 ώρες τη μέρα και ο συζυγος με τα πήγαινε ελα περιπου ας πουμε 10 ώρες. Λοιπόν ΕΓΩ μαγειρευω, βάζω πληντυρια, τακτοποιω, ταιζω τα παιδια, κάνω μπανιο τα παιδια, πηγαινοφερνω τα παιδια, διαβάζω τα παιδια, κυρίως με μένα πανε βόλτα καθημερινες, βάζω σκουπα, βαζω πληντυρια πιάτων και πρόσφατα πήραμε στεγνωτήριο και μου λυσε τα χερια, καθαρίζω την τουαλέτα, ασχολουμαι με το αμάξι μου, service πλύσιμο κλπ. Εκτελώ χρέη γραμματέως επίσης κλείνω όλα τα ραντεβου με γιατρους, μαστορια κοκ.
Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ταΐζει τα παιδιά, πηγαινοφερνει τα παιδια σε δραστηριότητες, βγαίνουμε όλοι μαζι βόλτα το σ/κ, κάνει λίστα για ψώνια την οποια εγώ συμπληρωνω, παει σουπερ μαρκετ, πλενει πιατα αν μαζευτουν πολλα , ασχολείται με τον κήπο, πεταει τα σκουπίδια, ασχολείται με το αμάξι του service, πλυσιμο κλπ
Η ΟΙΚΙΑΚΗ ΒΟΗΘΟΣ σφουγγαρίζει, ξεσκονίζει, σιδερωνει, κάνει αυλές, παντζουρια, μπάνια εξονυχιστικά, κουρτίνες κι ότι αγγαρεία χοντρή υπάρξει. Συντομα θα της ζητήσω τακτοποίηση ντουλάπες και κουβέρτες παπλωματα κοκ.
ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΧΑΛΙΩΝ μας πλένει τα χαλιά.
Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ μας πλενει τα αμάξια.

Καλά είμαστε νομίζω.

Θα ήθελα όταν είμαστε σπίτι σπίτι μαζι να μην επαναπαυεται τόσο γιατι θελω κι εγώ να κάνω το ίδιο κάποιες φορές αν και η αλήθεια είναι πως το μυαλό μου είναι στα παιδιά και δυσκολα θα κοιμηθω οπότε δεν του το ζηταω. Αν όμως θέλω να κάνω δικές μου δουλειές , αναλαμβάνει αλλά με παιρνει 250 τηλέφωνα "ποτε θα ρθεις" Μαζί με τα μικρά από πισω να ρωτάνε το ίδιο.

Επίσης θα ήθελα όταν πάω να κάνω το μπάνιο μου να μη με κυνηγάνε όλοι από πισω και "ελα μικρουλι μου να δουμε τι κάνει η μαμα" (Επειδή το μωρό γκρινιαζει εκείνη την ώρα, ίσως θέλει κι αυτός να παρει μάτι εκείνη την ώρα δεν το χω διασταυρώσει ακόμα) . Αλλά πλεον κλειδώνω κι αστους να σκουζουν.


Και κάπως έτσι κυλάει η ζωή μας. Μια ωραία ευτυχισμένη οικογένεια :D :P
Εκλαψα με το "ελα μικρουλι μου να δουμε τι κάνει η μαμα" :hehe:
Ερωτηση εχεις δοκιμασει να αλλαξετε ποστα?
Αυτα που κανεις εσυ να τα κανει μια βδομαδα ή οσο παει σερί αυτος. Και εσυ αυτα που κανει συνηθως εκεινος.
Εχετε και την οικιακη βοηθο οποτε εχετε ξενοιασει για καποια πραγματα.
Σε γενικες γραμμες ειναι πως βολευεται η οικογενεια συνολικα.
Υπηρξαν στιγμες που πιεστηκες εννοω εξαντληθηκες γιατι σου επεσαν ολα μαζι και πολλα, σε καποια φαση?
Ή ετσι ειναι ολα μια χαρα?
Εμενα μου αρεσουν οι αλλες δηλ θα ηθελα να αλλαζω δουλειες σπιτιου να μην κανω μονο εγω τις ιδιες, καταλαβες. Γιαυτο ρωτησα.
Απο κει και περα ειναι πως βολευεται ο καθενας και συνολικα η οικογενεια αλιμονο ο καθενας κανει το προγραμμα του.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εκλαψα με το "ελα μικρουλι μου να δουμε τι κάνει η μαμα" :hehe:
Ερωτηση εχεις δοκιμασει να αλλαξετε ποστα?
Αυτα που κανεις εσυ να τα κανει μια βδομαδα ή οσο παει σερί αυτος. Και εσυ αυτα που κανει συνηθως εκεινος.
Εχετε και την οικιακη βοηθο οποτε εχετε ξενοιασει για καποια πραγματα.
Σε γενικες γραμμες ειναι πως βολευεται η οικογενεια συνολικα.
Υπηρξαν στιγμες που πιεστηκες εννοω εξαντληθηκες γιατι σου επεσαν ολα μαζι και πολλα, σε καποια φαση?
Ή ετσι ειναι ολα μια χαρα?
Εμενα μου αρεσουν οι αλλες δηλ θα ηθελα να αλλαζω δουλειες σπιτιου να μην κανω μονο εγω τις ιδιες, καταλαβες. Γιαυτο ρωτησα.
Απο κει και περα ειναι πως βολευεται ο καθενας και συνολικα η οικογενεια αλιμονο ο καθενας κανει το προγραμμα του.
Αν πιεστηκα η αν πιεζομαι σε φάσεις? Άστο. Δεν μπορείς να φανταστείς. Ειδικά σε περιόδους που πιεζομαι από τη δουλειά είναι να με πιανεις και κυριολεκτικα να σκαω.
Κοίτα. Εχω δοκιμάσει να παω σουπερ αλλά είναι οι ώρες που χω τα παιδια οπότε δεν μπορώ με τα παιδια στο σουπερ μαρκετ. Είναι αδυνατον, εξοντωνομαι.
Έχει δοκιμάσει να μαγειρευει αλλά όταν είναι με τα παιδιά μόνος δυσκολεύεται να κάτι άλλο τόσο μεγάλο ταυτόχρονα. Εγώ έχω συνηθίσει τα βάζω στον πάγκο και με βοηθουν. Εκείνος δεν τα καταφέρνει η τελοσπαντων δε θέλει μάλλον. Δεν ξέρω. Απλώς εγώ είμαι σπίτι ώρες που εχω άνεση να μαγειρέψω. Εκείνος γυρνάει αργά κουρασμένος, το μαγειρεμα του λείπε.. Και με τα παιδια είναι λίγο φρίκη.

Πληντυριο να βάλει? Ναι οκ δεν είναι και κάτι αυτό η αλήθεια είναι, δεν με κουραζει. Αυτό που με κουράζει είναι η τακτοποιηση. Όμως, δεν ξέρει ακριβώς που είναι τι και μου τα μπερδέυει, οπότε του λέω αστο. Μετά ψάχνω και δε γίνεται δουλειά έτσι. Αυτός έχει τρία δικά του συρτάρια και μια ντουλάπα κι εμείς 4 ντουλάπες και καμμια δεκαριά συρτάρια. Δε νομίζω να μπορέσει να τα βγάλει πέρα... Μπερδέυει τα ρουχα ποιανου είναι ποιο κλπ. "Ωχ δεν σου κανει αυτή η φανέλα να την πετάξουμε να πάρουμε άλλη! "
"Μα μπαμπά αυτή είναι του μωρου! "

Να βάλει σκουπα? Βαριέται. Όταν του το λέω αλλάζει θέμα δήθεν κ καλα. Εγώ με κήπο αποκλείεται να ασχοληθω. Δε μ'αρέσουν τα λουλουδια, δε μ'αρέσουν τα χωματα, δε μ'αρέσουν οι λάσπες ουτε τα κουνουπια και η υπόλοιπη παρεα.

Να τα διαβάσει νομίζω δεν το χει. Ακόμα τουλάχιστον. καλό είναι να διαβάζουν με έναν γιατί μετά μπερδευονται. Θυμάμαι κάναμε καποιες ασκήσεις μαθηματικά κι αλλιώς τα δείχνε εκείνος αλλιώς εγώ, το μπερδεψαμε. Εγώ εχω κι επαφή με τη δασκάλα οποτε ξέρω ακριβώς τι ζητάει. Όποτε το πηρα πάνω μου.

Έχω σκοπο όμως να βρω μια κοπελιτσα να τα βοηθάει. Και μαζί μου δηλαδή δεν νομίζω είναι σωστό. Χάνουμε παρα πολυ χρόνο από το παιχνιδι μας και παιρνω τον ρόλο της δασκάλας ενώ είμαι η μαμα και θυμώνω και μαλωνουμε και είναι κρίμα. Και μετα που όρεξη για παιχνιδι. Ενώ με μια ξένη κάθονται και τελειώνουν σε χρόνο ντετε.

Οπότε τι έμεινε....


Αλήθεια, ετσι όπως μέ διάβασες, εσυ που σαι απέξω, σου φαίνεται δίκαιη η μοιρασιά η με έχει ρίξει το ρεμάλι? :P :give_rose:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κι εσυ τι θα προσφερεις?
Και ποιος σου ειπε οτι η αλλη θα το ανεχτει?
Δεν ζουμε στη μεσαιωνικη Αγγλια.
Wake up 😁
Πρωτα θα σε γδαρουν οι φεμινιστριες :hehe:
Την παρουσία του , τι άλλο θέλεις ;

Έλεος πια με τις απαιτήσεις σας :D
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αν πιεστηκα η αν πιεζομαι σε φάσεις? Άστο. Δεν μπορείς να φανταστείς. Ειδικά σε περιόδους που πιεζομαι από τη δουλειά είναι να με πιανεις και κυριολεκτικα να σκαω.
Κοίτα. Εχω δοκιμάσει να παω σουπερ αλλά είναι οι ώρες που χω τα παιδια οπότε δεν μπορώ με τα παιδια στο σουπερ μαρκετ. Είναι αδυνατον, εξοντωνομαι.
Έχει δοκιμάσει να μαγειρευει αλλά όταν είναι με τα παιδιά μόνος δυσκολεύεται να κάτι άλλο τόσο μεγάλο ταυτόχρονα. Εγώ έχω συνηθίσει τα βάζω στον πάγκο και με βοηθουν. Εκείνος δεν τα καταφέρνει η τελοσπαντων δε θέλει μάλλον. Δεν ξέρω. Απλώς εγώ είμαι σπίτι ώρες που εχω άνεση να μαγειρέψω. Εκείνος γυρνάει αργά κουρασμένος, το μαγειρεμα του λείπε.. Και με τα παιδια είναι λίγο φρίκη.

Πληντυριο να βάλει? Ναι οκ δεν είναι και κάτι αυτό η αλήθεια είναι, δεν με κουραζει. Αυτό που με κουράζει είναι η τακτοποιηση. Όμως, δεν ξέρει ακριβώς που είναι τι και μου τα μπερδέυει, οπότε του λέω αστο. Μετά ψάχνω και δε γίνεται δουλειά έτσι. Αυτός έχει τρία δικά του συρτάρια και μια ντουλάπα κι εμείς 4 ντουλάπες και καμμια δεκαριά συρτάρια. Δε νομίζω να μπορέσει να τα βγάλει πέρα... Μπερδέυει τα ρουχα ποιανου είναι ποιο κλπ. "Ωχ δεν σου κανει αυτή η φανέλα να την πετάξουμε να πάρουμε άλλη! "
"Μα μπαμπά αυτή είναι του μωρου! "

Να βάλει σκουπα? Βαριέται. Όταν του το λέω αλλάζει θέμα δήθεν κ καλα. Εγώ με κήπο αποκλείεται να ασχοληθω. Δε μ'αρέσουν τα λουλουδια, δε μ'αρέσουν τα χωματα, δε μ'αρέσουν οι λάσπες ουτε τα κουνουπια και η υπόλοιπη παρεα.

Να τα διαβάσει νομίζω δεν το χει. Ακόμα τουλάχιστον. καλό είναι να διαβάζουν με έναν γιατί μετά μπερδευονται. Θυμάμαι κάναμε καποιες ασκήσεις μαθηματικά κι αλλιώς τα δείχνε εκείνος αλλιώς εγώ, το μπερδεψαμε. Εγώ εχω κι επαφή με τη δασκάλα οποτε ξέρω ακριβώς τι ζητάει. Όποτε το πηρα πάνω μου.

Έχω σκοπο όμως να βρω μια κοπελιτσα να τα βοηθάει. Και μαζί μου δηλαδή δεν νομίζω είναι σωστό. Χάνουμε παρα πολυ χρόνο από το παιχνιδι μας και παιρνω τον ρόλο της δασκάλας ενώ είμαι η μαμα και θυμώνω και μαλωνουμε και είναι κρίμα. Και μετα που όρεξη για παιχνιδι. Ενώ με μια ξένη κάθονται και τελειώνουν σε χρόνο ντετε.

Οπότε τι έμεινε....


Αλήθεια, ετσι όπως μέ διάβασες, εσυ που σαι απέξω, σου φαίνεται δίκαιη η μοιρασιά η με έχει ρίξει το ρεμάλι? :P :give_rose:
Εμ γιαυτο ρωτησα ενιωσα να τραβας ενα μεγαλο βαρος και αυτος να ειναι απαλαφρα λιγακι. Αλλα αφου τα κανει μανταρα αστον καλυτερα καντα εσυ ανεθεσε του αλλα που κανει να μην τα κανεις εσυ και παρε μια δασκαλα για ιδιαιτερα αν θες να βοηθαει.
Υπαρχουν λυσεις.
Ειναι πως βολευεστε.
Αλλα εκει που πιεζεσαι πες του το ξερεις δε με βολευει το προγραμμα ξερω γω. Κατι τετοιο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εμ γιαυτο ρωτησα ενιωσα να τραβας ενα μεγαλο βαρος και αυτος να ειναι απαλαφρα λιγακι. Αλλα αφου τα κανει μανταρα αστον καλυτερα καντα εσυ ανεθεσε του αλλα που κανει να μην τα κανεις εσυ και παρε μια δασκαλα για ιδιαιτερα αν θες να βοηθαει.
Υπαρχουν λυσεις.
Ειναι πως βολευεστε.
Αλλα εκει που πιεζεσαι πες του το ξερεις δε με βολευει το προγραμμα ξερω γω. Κατι τετοιο.
Το χω νιώσει κι εγώ και τον δικαιολογώ επειδή η δουλειά που κάνει είναι πολυωρη και δυσκολη. Αν πω κάτι εκλαμβάνεται ως γκρίνια όποτε προκειμενου να με θεωρεί και γκρινιαρα, κάτι που δεν είμαι, προτιμω να αναλαμβανω εγώ.
Οχι σοβαρά, αισθάνομαι πως κάποια πράγματα δεν τα χει. Βέβαια αν εγω χτυπάει ξυλο πάθαινα κάτι αναγκα και οι θεοι πειθονται ε. Του το χω πει άλλωστε, μάθε τα κατατοπια αλλιώς καμμια ώρα θα χρειάζεται κάτι και θα δυσκολευετεις. "Ναι αγάπη μου εχεις δίκιο" Και διπλωματικά κι ωραία μου την κάνει.

Είναι όμως φιλότιμος. Αν τον πιασω σε καλή στιγμή (ξέρεις :P ) μόνο ναι θα ακουσω. Απλώς έχω κι εγώ την τάση να αναλαμβάνω πολλα , να χω τον έλεγχο, είμαι τέτοιος τυπος. Ψυχαναγκαστικο βέβαια, με αποτελειωνει πολλες φορες αλλά λέω όσο αντεχω. Πιστευω όταν θα τα φτυσω θα γίνει αντιληπτό. Μπορεί να με ακουσετε κι εσείς όπου κι αν βρίσκεστε.
Γενικά πάντως είμαι ήρεμος άνθρωπος.
:D

Εντάξει όλα καλά, τον αγαπάω πολυ! :inlove:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το χω νιώσει κι εγώ και τον δικαιολογώ επειδή η δουλειά που κάνει είναι πολυωρη και δυσκολη. Αν πω κάτι εκλαμβάνεται ως γκρίνια όποτε προκειμενου να με θεωρεί και γκρινιαρα, κάτι που δεν είμαι, προτιμω να αναλαμβανω εγώ.
Οχι σοβαρά, αισθάνομαι πως κάποια πράγματα δεν τα χει. Βέβαια αν εγω χτυπάει ξυλο πάθαινα κάτι αναγκα και οι θεοι πειθονται ε. Του το χω πει άλλωστε, μάθε τα κατατοπια αλλιώς καμμια ώρα θα χρειάζεται κάτι και θα δυσκολευετεις. "Ναι αγάπη μου εχεις δίκιο" Και διπλωματικά κι ωραία μου την κάνει.

Είναι όμως φιλότιμος. Αν τον πιασω σε καλή στιγμή (ξέρεις :P ) μόνο ναι θα ακουσω. Απλώς έχω κι εγώ την τάση να αναλαμβάνω πολλα , να χω τον έλεγχο, είμαι τέτοιος τυπος. Ψυχαναγκαστικο βέβαια, με αποτελειωνει πολλες φορες αλλά λέω όσο αντεχω. Πιστευω όταν θα τα φτυσω θα γίνει αντιληπτό. Μπορεί να με ακουσετε κι εσείς όπου κι αν βρίσκεστε.
Γενικά πάντως είμαι ήρεμος άνθρωπος.
:D

Εντάξει όλα καλά, τον αγαπάω πολυ! :inlove:
Κοιταξε ειστε δεμενοι και αυτο φαινεται απο ολα τα μικρα που μας περιεγραψες, γνωμη αυτο να μην το χασετε ποτέ👍😊και οι δουλειες δεν ειναι κατι τερμα δυσκολο τα παιδια μεγαλωνουν σε καποια φαση οταν πανε για σπουδες θα ειστε παλι οι δυο σας.
Απλα του λες οταν αισθανεσαι ζορισμα ελα να με βοηθησεις δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη, ολα μπορουν να τα κανουν και αυτοι.
Θα το λες ελα να με βοηθησεις και ετσι δεν θα τα κανεις τερμα μονη αλλα θα μοιραζεται η δουλεια οπως λεμε.
Να ειστε καλα και αγαπημενοι!
Σας χαιρομαι! Λατρευω τετοιες στιγμες ειλικρινα. 😊👍φιλιάαααα
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Θα σας πω πως ταχουμε μοιράσει. Εγώ εργάζομαι περιπου 6 ώρες τη μέρα και ο συζυγος με τα πήγαινε ελα περιπου ας πουμε 10 ώρες. Λοιπόν ΕΓΩ μαγειρευω, βάζω πληντυρια, τακτοποιω, ταιζω τα παιδια, κάνω μπανιο τα παιδια, πηγαινοφερνω τα παιδια, διαβάζω τα παιδια, κυρίως με μένα πανε βόλτα καθημερινες, βάζω σκουπα, βαζω πληντυρια πιάτων και πρόσφατα πήραμε στεγνωτήριο και μου λυσε τα χερια, καθαρίζω την τουαλέτα και την κουζίνα λιπη κλπ,ασχολουμαι με το αμάξι μου, service πλύσιμο κλπ. Εκτελώ χρέη γραμματέως επίσης κλείνω όλα τα ραντεβου με γιατρους, μαστορια κοκ.
Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ταΐζει τα παιδιά, πηγαινοφερνει τα παιδια σε δραστηριότητες, βγαίνουμε όλοι μαζι βόλτα το σ/κ, κάνει λίστα για ψώνια την οποια εγώ συμπληρωνω, παει σουπερ μαρκετ, πλενει πιατα αν μαζευτουν πολλα , ασχολείται με τον κήπο, πεταει τα σκουπίδια, ασχολείται με το αμάξι του service, πλυσιμο κλπ

Η ΟΙΚΙΑΚΗ ΒΟΗΘΟΣ (που έρχεται κάθε δέκα μέρες περιπου) σφουγγαρίζει, καθαρίζει φουρνο και ψυγείο κι ότι μαζευει λίγδα, ξεσκονίζει, σιδερωνει, κάνει αυλές, παντζουρια, μπάνια εξονυχιστικά, κουρτίνες κι ότι αγγαρεία χοντρή υπάρξει. Συντομα θα της ζητήσω τακτοποίηση ντουλάπες και κουβέρτες παπλωματα κοκ.
ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΧΑΛΙΩΝ μας πλένει τα χαλιά.
Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ μας πλενει τα αμάξια.

Καλά είμαστε νομίζω.

Θα ήθελα όταν είμαστε σπίτι σπίτι μαζι να μην επαναπαυεται τόσο γιατι θελω κι εγώ να κάνω το ίδιο κάποιες φορές αν και η αλήθεια είναι πως το μυαλό μου είναι στα παιδιά και δυσκολα θα κοιμηθω οπότε δεν του το ζηταω. Αν όμως θέλω να κάνω δικές μου δουλειές , αναλαμβάνει αλλά με παιρνει 250 τηλέφωνα "ποτε θα ρθεις" Μαζί με τα μικρά από πισω να ρωτάνε το ίδιο.

Επίσης θα ήθελα όταν πάω να κάνω το μπάνιο μου να μη με κυνηγάνε όλοι από πισω και "ελα μικρουλι μου να δουμε τι κάνει η μαμα" (Επειδή το μωρό γκρινιαζει εκείνη την ώρα, ίσως θέλει κι αυτός να παρει μάτι εκείνη την ώρα δεν το χω διασταυρώσει ακόμα) . Αλλά πλεον κλειδώνω κι αστους να σκουζουν.


Και κάπως έτσι κυλάει η ζωή μας. Μια ωραία ευτυχισμένη οικογένεια :D :P
Λιγότερα μου φαίνεται ότι κάνει , αλλά δουλεύει και παραπάνω από ότι λες . Το θέμα είναι πως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, αν εσύ τρέχεις πανικόβλητη πάνω κάτω και αυτός είναι αραχτός ας πούμε στο κοινό σας χρόνο στο σπίτι ενώ μπορεί να βάλει μια σκούπα ή να πλύνει ένα πιάτο και κάθεται . Έτσι μόνο, αλλιώς δεν μπορείς να το ζυγίζεις ποιος κάνει τα πιο πολλά, μέχρι να πάει σούπερμάρκετ και να γυρίσει εσύ μπορεί να έχεις τελειώσει 5 δουλειές , δεν είναι τόσο μετρήσιμο .
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πιεστηκα η αν πιεζομαι σε φάσεις? Άστο. Δεν μπορείς να φανταστείς. Ειδικά σε περιόδους που πιεζομαι από τη δουλειά είναι να με πιανεις και κυριολεκτικα να σκαω.
Κοίτα. Εχω δοκιμάσει να παω σουπερ αλλά είναι οι ώρες που χω τα παιδια οπότε δεν μπορώ με τα παιδια στο σουπερ μαρκετ. Είναι αδυνατον, εξοντωνομαι.
Έχει δοκιμάσει να μαγειρευει αλλά όταν είναι με τα παιδιά μόνος δυσκολεύεται να κάτι άλλο τόσο μεγάλο ταυτόχρονα. Εγώ έχω συνηθίσει τα βάζω στον πάγκο και με βοηθουν. Εκείνος δεν τα καταφέρνει η τελοσπαντων δε θέλει μάλλον. Δεν ξέρω. Απλώς εγώ είμαι σπίτι ώρες που εχω άνεση να μαγειρέψω. Εκείνος γυρνάει αργά κουρασμένος, το μαγειρεμα του λείπε.. Και με τα παιδια είναι λίγο φρίκη.

Πληντυριο να βάλει? Ναι οκ δεν είναι και κάτι αυτό η αλήθεια είναι, δεν με κουραζει. Αυτό που με κουράζει είναι η τακτοποιηση. Όμως, δεν ξέρει ακριβώς που είναι τι και μου τα μπερδέυει, οπότε του λέω αστο. Μετά ψάχνω και δε γίνεται δουλειά έτσι. Αυτός έχει τρία δικά του συρτάρια και μια ντουλάπα κι εμείς 4 ντουλάπες και καμμια δεκαριά συρτάρια. Δε νομίζω να μπορέσει να τα βγάλει πέρα... Μπερδέυει τα ρουχα ποιανου είναι ποιο κλπ. "Ωχ δεν σου κανει αυτή η φανέλα να την πετάξουμε να πάρουμε άλλη! "
"Μα μπαμπά αυτή είναι του μωρου! "

Να βάλει σκουπα? Βαριέται. Όταν του το λέω αλλάζει θέμα δήθεν κ καλα. Εγώ με κήπο αποκλείεται να ασχοληθω. Δε μ'αρέσουν τα λουλουδια, δε μ'αρέσουν τα χωματα, δε μ'αρέσουν οι λάσπες ουτε τα κουνουπια και η υπόλοιπη παρεα.

Να τα διαβάσει νομίζω δεν το χει. Ακόμα τουλάχιστον. καλό είναι να διαβάζουν με έναν γιατί μετά μπερδευονται. Θυμάμαι κάναμε καποιες ασκήσεις μαθηματικά κι αλλιώς τα δείχνε εκείνος αλλιώς εγώ, το μπερδεψαμε. Εγώ εχω κι επαφή με τη δασκάλα οποτε ξέρω ακριβώς τι ζητάει. Όποτε το πηρα πάνω μου.

Έχω σκοπο όμως να βρω μια κοπελιτσα να τα βοηθάει. Και μαζί μου δηλαδή δεν νομίζω είναι σωστό. Χάνουμε παρα πολυ χρόνο από το παιχνιδι μας και παιρνω τον ρόλο της δασκάλας ενώ είμαι η μαμα και θυμώνω και μαλωνουμε και είναι κρίμα. Και μετα που όρεξη για παιχνιδι. Ενώ με μια ξένη κάθονται και τελειώνουν σε χρόνο ντετε.

Οπότε τι έμεινε....


Αλήθεια, ετσι όπως μέ διάβασες, εσυ που σαι απέξω, σου φαίνεται δίκαιη η μοιρασιά η με έχει ρίξει το ρεμάλι? :P :give_rose:
Ίδια είναι όλα τα ρεμαλια πάνω κάτω μην αγχώνεσαι ..

Ειδικά αυτό έλα να δούμε τι κάνει η μαμά γνωστό το κόλπο πες του αλλά δεν πιάνει πλέον ,είναι αυτό που σκέφτηκες 🤪🤪🤪

είναι κάποια πράματα που καλώς ή κακώς αν δεν τα κάνει η γυναίκα δεν γίνονται σωστά ..
Και αν έχεις και ένα ψυχαναγκασμό με την τάξη και την καθαριότητα ,εντάξει εκεί τα κάνεις όλα μόνη σου γιατί ποιος ο λόγος να τα κανει ο άλλος και μετά να τρέχεις από πίσω να τα κάνεις και εσύ ..

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και μην φοβάσαι θα επιβιώσεις ..
Σου μιλάει μια συμπασχουσα για πολλά πολλά χρόνια 😉❤️
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κοιταξε ειστε δεμενοι και αυτο φαινεται απο ολα τα μικρα που μας περιεγραψες, γνωμη αυτο να μην το χασετε ποτέ👍😊και οι δουλειες δεν ειναι κατι τερμα δυσκολο τα παιδια μεγαλωνουν σε καποια φαση οταν πανε για σπουδες θα ειστε παλι οι δυο σας.
Απλα του λες οταν αισθανεσαι ζορισμα ελα να με βοηθησεις δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη, ολα μπορουν να τα κανουν και αυτοι.
Θα το λες ελα να με βοηθησεις και ετσι δεν θα τα κανεις τερμα μονη αλλα θα μοιραζεται η δουλεια οπως λεμε.
Να ειστε καλα και αγαπημενοι!
Σας χαιρομαι! Λατρευω τετοιες στιγμες ειλικρινα. 😊👍φιλιάαααα
Ειμαστε ναι, με τα πάνω μας και τα κάτω μας βέβαια. Χωρίς εκείνον εχω κενό δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς εκείνον. Όχι πως αν ποτε συνέβαινε θα εμένα μετεωρη. Μετά τον ερχομο των παιδιων έγινα αρκετά σκληρή όχι με τον άνδρα μου, γενικότερα εννοώ. Μου βγήκε. Πιθανόν επειδη τα εχω υπο την προστασια μου. Οπως τα ζώα που αν πας να τα αγγιξεις τα μωρά τους σου επιτιθενται.ετσι νιώθω κι εγώ ότι πανω απολα και όλους,εκεινα. Κι ενώ έχουμε περασει μια περίοδο παρα πολυ δυσκολη, ήμασταν τόσο χάλια που έλεγες αυτό δε θα βγει σε καλό. Όμως έστρωσαν τα πράγματα με πολλη δουλειά και θέληση κι από τους δυο μας.
Πιστευω όλα τα ζευγάρια βιώνουν δυσκολες καταστάσεις κάποια στιγμή. Το θέμα είναι να μη βγεις εκτός ορίων και ηθικής κάτι που δε συνέβη σε εμάς ευτυχώς. Ένας ήταν καθαρά επικοινωνιακό και υπαρξιακο που με βοήθεια λυθηκε! Όμως ο γάμος είναι μια σοβαρή υπόθεση και θέλει γερά στομάχια. Βασικά θέλει αγάπη και επαφή όπως έγραψες. Νομίζω αν χαθεί η επαφή χάνεται ο έλεγχος μετά. Προς ώρας δηλαδή αισθάνομαι καλά και ποτε μα ποτε δε μου βγάζει το δεδομένο. Ενώ με άλλες σχέσεις μου πχ το ειχα αισθανθεί αυτό. Ελπίζω να μη με θεωρεί κι αυτός δεδομένη όμως. Και να αισθάνεται κι εκείνος το ίδιο. Έτσι δειχνει παντως ! :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λιγότερα μου φαίνεται ότι κάνει , αλλά δουλεύει και παραπάνω από ότι λες . Το θέμα είναι πως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, αν εσύ τρέχεις πανικόβλητη πάνω κάτω και αυτός είναι αραχτός ας πούμε στο κοινό σας χρόνο στο σπίτι ενώ μπορεί να βάλει μια σκούπα ή να πλύνει ένα πιάτο και κάθεται . Έτσι μόνο, αλλιώς δεν μπορείς να το ζυγίζεις ποιος κάνει τα πιο πολλά, μέχρι να πάει σούπερμάρκετ και να γυρίσει εσύ μπορεί να έχεις τελειώσει 5 δουλειές , δεν είναι τόσο μετρήσιμο .
Εντάξει θα το κάνει αλλά όχι με τον ζήλο τον δικό μου. Δηλαδή εκείνον δεν τον νοιάζει αν θα μείνει όλη νυχτα ο νεροχυτης γεμάτος, θα τα πλυνει λέει μετά αλλά στο μεταξυ τον έχει πάρει ο υπνος κυριολεκτικά όρθιο. Και τον λυπάμαι.. Κι επειδη δε θέλω να βλέπω κι εγώ την κουζίνα αρχίζω κι εγώ και τα κανω...
Καλά σκουπα με την καμμια δε βάζει. Μόνο σακουλες αλλάζει :P Και κάνει παρατηρήσεις γιατί δεν την αδειαζω. Η αλήθεια είναι ότι για δυο βδομάδες κάποτε εβαζα σκουπα χωρίς σακουλα. Την ειχα ξεχάσει. Και μόλις την ειχαμε αγοράσει :redface:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίδια είναι όλα τα ρεμαλια πάνω κάτω μην αγχώνεσαι ..

Ειδικά αυτό έλα να δούμε τι κάνει η μαμά γνωστό το κόλπο πες του αλλά δεν πιάνει πλέον ,είναι αυτό που σκέφτηκες 🤪🤪🤪

είναι κάποια πράματα που καλώς ή κακώς αν δεν τα κάνει η γυναίκα δεν γίνονται σωστά ..
Και αν έχεις και ένα ψυχαναγκασμό με την τάξη και την καθαριότητα ,εντάξει εκεί τα κάνεις όλα μόνη σου γιατί ποιος ο λόγος να τα κανει ο άλλος και μετά να τρέχεις από πίσω να τα κάνεις και εσύ ..

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και μην φοβάσαι θα επιβιώσεις ..
Σου μιλάει μια συμπασχουσα για πολλά πολλά χρόνια 😉❤️
Αχ σε ευχαριστώ ! Επίσης :thankuu::bigarmhug
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αν πιεστηκα η αν πιεζομαι σε φάσεις? Άστο. Δεν μπορείς να φανταστείς. Ειδικά σε περιόδους που πιεζομαι από τη δουλειά είναι να με πιανεις και κυριολεκτικα να σκαω.
Κοίτα. Εχω δοκιμάσει να παω σουπερ αλλά είναι οι ώρες που χω τα παιδια οπότε δεν μπορώ με τα παιδια στο σουπερ μαρκετ. Είναι αδυνατον, εξοντωνομαι.
Έχει δοκιμάσει να μαγειρευει αλλά όταν είναι με τα παιδιά μόνος δυσκολεύεται να κάτι άλλο τόσο μεγάλο ταυτόχρονα. Εγώ έχω συνηθίσει τα βάζω στον πάγκο και με βοηθουν. Εκείνος δεν τα καταφέρνει η τελοσπαντων δε θέλει μάλλον. Δεν ξέρω. Απλώς εγώ είμαι σπίτι ώρες που εχω άνεση να μαγειρέψω. Εκείνος γυρνάει αργά κουρασμένος, το μαγειρεμα του λείπε.. Και με τα παιδια είναι λίγο φρίκη.

Πληντυριο να βάλει? Ναι οκ δεν είναι και κάτι αυτό η αλήθεια είναι, δεν με κουραζει. Αυτό που με κουράζει είναι η τακτοποιηση. Όμως, δεν ξέρει ακριβώς που είναι τι και μου τα μπερδέυει, οπότε του λέω αστο. Μετά ψάχνω και δε γίνεται δουλειά έτσι. Αυτός έχει τρία δικά του συρτάρια και μια ντουλάπα κι εμείς 4 ντουλάπες και καμμια δεκαριά συρτάρια. Δε νομίζω να μπορέσει να τα βγάλει πέρα... Μπερδέυει τα ρουχα ποιανου είναι ποιο κλπ. "Ωχ δεν σου κανει αυτή η φανέλα να την πετάξουμε να πάρουμε άλλη! "
"Μα μπαμπά αυτή είναι του μωρου! "

Να βάλει σκουπα? Βαριέται. Όταν του το λέω αλλάζει θέμα δήθεν κ καλα. Εγώ με κήπο αποκλείεται να ασχοληθω. Δε μ'αρέσουν τα λουλουδια, δε μ'αρέσουν τα χωματα, δε μ'αρέσουν οι λάσπες ουτε τα κουνουπια και η υπόλοιπη παρεα.

Να τα διαβάσει νομίζω δεν το χει. Ακόμα τουλάχιστον. καλό είναι να διαβάζουν με έναν γιατί μετά μπερδευονται. Θυμάμαι κάναμε καποιες ασκήσεις μαθηματικά κι αλλιώς τα δείχνε εκείνος αλλιώς εγώ, το μπερδεψαμε. Εγώ εχω κι επαφή με τη δασκάλα οποτε ξέρω ακριβώς τι ζητάει. Όποτε το πηρα πάνω μου.

Έχω σκοπο όμως να βρω μια κοπελιτσα να τα βοηθάει. Και μαζί μου δηλαδή δεν νομίζω είναι σωστό. Χάνουμε παρα πολυ χρόνο από το παιχνιδι μας και παιρνω τον ρόλο της δασκάλας ενώ είμαι η μαμα και θυμώνω και μαλωνουμε και είναι κρίμα. Και μετα που όρεξη για παιχνιδι. Ενώ με μια ξένη κάθονται και τελειώνουν σε χρόνο ντετε.

Οπότε τι έμεινε....


Αλήθεια, ετσι όπως μέ διάβασες, εσυ που σαι απέξω, σου φαίνεται δίκαιη η μοιρασιά η με έχει ρίξει το ρεμάλι? :P :give_rose:
Σ'έχει ρίξει το ρεμάλι...:cool: μα γιαυτό-ν τα κάνεις όλα.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Σ'έχει ρίξει το ρεμάλι...:cool: μα γιαυτό-ν τα κάνεις όλα.
Χμ τώρα που με διάβασα κι εγώ...
Που συμφωνείτε κι εσείς...
Λέτε να σηκώσω αμανε? :xtipao:
Να ασκήσω βέτο? :big_boss:
Να σηκώσω μπαιρακι?:dwarf:
Να το πνίξω το κουνέλι? :bunny:

Οχι αυτό είναι ασχετο! :jumpy:

Γεια σου Μαξιμε! Πες μας εσυ, βοηθάς τη συζυγο? Μοιράζεστε τις δουλειές? Οι άντρες του φόρουμ τι λένε για όλα αυτά? Η αλήθεια είναι δεν εχω παει να διαβάσω πισω αλλά θα πάω από περιέργεια να δω! :sonic:
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τι εποχές μου θύμησες τώρα.
Τότε ς που μας περίμεναν με την λεκάνη γεμάτη με ζεστό νερό και την πετσέτα στο χέρι...
:cool:
οχι αληθεια θα μας πεις! :D εσυ την βοηθας?την βοηθουσες καθολου?πες καλε :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σου Μαξιμε! Πες μας εσυ, βοηθάς τη συζυγο? Μοιράζεστε τις δουλειές? Οι άντρες του φόρουμ τι λένε για όλα αυτά? Η αλήθεια είναι δεν εχω παει να διαβάσω πισω αλλά θα πάω από περιέργεια να δω! :sonic:
λοιπον εχω συναντησει ζευγαρια με παιδια ετσι?Να τα κανει ολα η γυναικα ολα μιλαμε και ο αντρας να πληρωνει μονο λογαριασμους,και η γυναικα να δουλευει ναι ,καποιοι ειναι ετσι.
Καποιοι ειναι που τα μοιραζονται και τα δυο δουλειες κλπ.
Καποιοι ειναι που εχω δει και η γυναικα μιλαμε δεν εκανε τιποτα δηλ αντε να εκανε ενα καθαρισμα και ενα μαγειρεμα,ολα τα αλλα μα ολα τα αλλα τα εκανε ο αντρας μεχρι και τα μαλλια της εβαφε για να μην πηγαινει κομμωτηριο,ολα τα εκανε ενα ζευγαρι που ηξερα ο αντρας της και αυτη καθοταν βασιλισσα,βεβαια και τους 2 τους καημενους τους εφαγε η μαρμαγκα,κριμα δηλαδη γιατι εφυγαν οι ανθρωποι πριν την ωρα τους,αλλα αυτο ειναι τερμα ασχετο με το θεμα μας.Ομως εκαναν ολες τις δουλειες μαγειρεμα σκουπισμα τα σκουπιδια ψωνια τα παιδια διαβασματα,τα παντα.
Εχω γνωρισει ζευγαρια που ειχαν και τη γιαγια ή πεθερα μαζι και ολες μα ολες τις δουλειες και τα παιδια τα εκανε η γιαγια ή η πεθερα.Εχω δει γονεις να παρκαρουν τα παιδια στους παππουδες για να κανουν ζωαρα.Εχω δει γονεις να ειναι με τα παιδια τους μαζι σε ολα ταξιδια δουλειες ολα.
Απο ολα εχει ο μπαξες :P τι εχει συνηθισει καποιος πιστευω να κανει στη ζωη του και ποσο αλλαζει ή προσαρμοζεται αν θες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Χμ τώρα που με διάβασα κι εγώ...
Που συμφωνείτε κι εσείς...
Λέτε να σηκώσω αμανε? :xtipao:
Να ασκήσω βέτο? :big_boss:
Να σηκώσω μπαιρακι?:dwarf:
Να το πνίξω το κουνέλι? :bunny:

Οχι αυτό είναι ασχετο! :jumpy:

Γεια σου Μαξιμε! Πες μας εσυ, βοηθάς τη συζυγο? Μοιράζεστε τις δουλειές? Οι άντρες του φόρουμ τι λένε για όλα αυτά? Η αλήθεια είναι δεν εχω παει να διαβάσω πισω αλλά θα πάω από περιέργεια να δω! :sonic:
Είσαι σκέτη απόλαυση...
Αλλά, εγώ είμαι σκληρός άνδρας.
Στο σπίτι κάνω ότι λέει η γυναίκα μου. Λέω εγώ τώρα...
Και είμαι ήσυχοςςςςςςςςςςςςςςςςςςς...
Να λέω και κάτι όμως.
Οταν ο μεγάλος μου γιος έπρεπε να τον κάνουν μπάνιο, έκλαιγε πολύ...
Βάζω το χέρι μου στο νερό και κάηκα. Αυτό εξηγείται γιατι σαν γυναίκες είστε της υπερβολής.
Γεμίζετε το πιάτο μέχρι πάνω.
Ανεβάζετε την θερμοκρασία να μη κρυώσει το παιδί.
Απο εκεί και πέρα έκανα μπάνιο τον μικρό μέχρι που μεγάλωσε.
Επίσης βοήθησα την γυναίκα μου όταν έκανε την πρώτη της πίτα, να κλείσει το σχίσιμο.
Της έδωσα κλωστή και βελόνα και γελάμε ακόμα όταν το θυμηθούμε.
Απίστευτα πράγματα.
Αλλά, σαν ρεμάλι που είμαι και εγώ, όταν είδα με την αδερφή της να βαριούνται ποια θα κάνει καφέ, είπα αφήστε θα κάνω εγώ.
Πρόθυμος έτσι;
χμμμ...
όταν δοκίμασαν έπαθαν πλάκα... ε, σαν γυναίκες που είναι, πες μου, είναι δυνατό να καταλάβουν αν είναι μέτριος ή σκέτος;
απαπα... ποτές δεν θα καταλάβει μια γυναίκα πόσες κουταλιές αλάτι έχει μέσα ο καφές... :kill:

Υ.Γ. πνίξε το κουνέλι, πνίξτο να ησυχάσεις... το πολύ πολύ να γίνεις δολοφόνισα. γουάουου
σήκωσε μπαϊράκι, άσκησε βέτο και παίξε αμανέ...

Πριν έρθουν τα χαρτομάντηλα που σου στέλνω, μη δοκιμάσεις τέτοια πράγματα... μέχρι τότεςςςςς να είσαι γλυκιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είσαι σκέτη απόλαυση...
Αλλά, εγώ είμαι σκληρός άνδρας.
Στο σπίτι κάνω ότι λέει η γυναίκα μου. Λέω εγώ τώρα...
Και είμαι ήσυχοςςςςςςςςςςςςςςςςςςς...
Να λέω και κάτι όμως.
Οταν ο μεγάλος μου γιος έπρεπε να τον κάνουν μπάνιο, έκλαιγε πολύ...
Βάζω το χέρι μου στο νερό και κάηκα. Αυτό εξηγείται γιατι σαν γυναίκες είστε της υπερβολής.
Γεμίζετε το πιάτο μέχρι πάνω.
Ανεβάζετε την θερμοκρασία να μη κρυώσει το παιδί.
Απο εκεί και πέρα έκανα μπάνιο τον μικρό μέχρι που μεγάλωσε.
Επίσης βοήθησα την γυναίκα μου όταν έκανε την πρώτη της πίτα, να κλείσει το σχίσιμο.
Της έδωσα κλωστή και βελόνα και γελάμε ακόμα όταν το θυμηθούμε.
Απίστευτα πράγματα.
Αλλά, σαν ρεμάλι που είμαι και εγώ, όταν είδα με την αδερφή της να βαριούνται ποια θα κάνει καφέ, είπα αφήστε θα κάνω εγώ.
Πρόθυμος έτσι;
χμμμ...
όταν δοκίμασαν έπαθαν πλάκα... ε, σαν γυναίκες που είναι, πες μου, είναι δυνατό να καταλάβουν αν είναι μέτριος ή σκέτος;
απαπα... ποτές δεν θα καταλάβει μια γυναίκα πόσες κουταλιές αλάτι έχει μέσα ο καφές... :kill:

Υ.Γ. πνίξε το κουνέλι, πνίξτο να ησυχάσεις... το πολύ πολύ να γίνεις δολοφόνισα. γουάουου
σήκωσε μπαϊράκι, άσκησε βέτο και παίξε αμανέ...

Πριν έρθουν τα χαρτομάντηλα που σου στέλνω, μη δοκιμάσεις τέτοια πράγματα... μέχρι τότεςςςςς να είσαι γλυκιά.
@Μάξιμος το ηξερα οτι θα τα εκανες εσυ τα περισσοτερα!!! :clapping: :clapping:
καταρχην μπραβο σου δεν ειναι ολοι σαν εσενα αλλοι βαριουνται αλλοι δεν ασχολουνται καν.
Ειναι και το ιδιο το ατομο τι θελει να κανει.
Ξερεις απο που το καταλαβα οτι εσυ θα τα εκανες τα περισσοτερα? :P
εχεις μια τεραστια υπομονη με τις γυναικες,αυτο εχω καταλαβει απο τα σχολια σου απο τις σκεψεις σου,ξερεις και τις χειριζεσαι και αρα τις ηρεμεις κιολας.
Και πως το καταφερνεις?Μονο κανοντας τες να νιωσουν οτι αναλαμβανεις εσυ.
Και μπραβο ετσι?
Ελπιζω ακομα να ειστε μαζι και αγαπημενοι:thumbup:να συνεχισετε να ειστε δηλαδη.
Δειχνεις οτι την καταλαβαινεις τη γυναικα και στην υστερια της :P και στον πονο της,και αυτο δεν το βρισκεις σε ολους,οποτε απο μενα ρισπεκτ!:hi:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τι εποχές μου θύμησες τώρα.
Τότε ς που μας περίμεναν με την λεκάνη γεμάτη με ζεστό νερό και την πετσέτα στο χέρι...
:cool:

@Μάξιμος το ηξερα οτι θα τα εκανες εσυ τα περισσοτερα!!! :clapping: :clapping:
καταρχην μπραβο σου δεν ειναι ολοι σαν εσενα αλλοι βαριουνται αλλοι δεν ασχολουνται καν.
Ειναι και το ιδιο το ατομο τι θελει να κανει.
Ξερεις απο που το καταλαβα οτι εσυ θα τα εκανες τα περισσοτερα? :P
εχεις μια τεραστια υπομονη με τις γυναικες,αυτο εχω καταλαβει απο τα σχολια σου απο τις σκεψεις σου,ξερεις και τις χειριζεσαι και αρα τις ηρεμεις κιολας.
Και πως το καταφερνεις?Μονο κανοντας τες να νιωσουν οτι αναλαμβανεις εσυ.
Και μπραβο ετσι?
Ελπιζω ακομα να ειστε μαζι και αγαπημενοι:thumbup:να συνεχισετε να ειστε δηλαδη.
Δειχνεις οτι την καταλαβαινεις τη γυναικα και στην υστερια της :P και στον πονο της,και αυτο δεν το βρισκεις σε ολους,οποτε απο μενα ρισπεκτ!:hi:
Κι από μένα :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εσυ τι θα προσφερεις?
Και ποιος σου ειπε οτι η αλλη θα το ανεχτει?
Δεν ζουμε στη μεσαιωνικη Αγγλια.
Wake up 😁
Πρωτα θα σε γδαρουν οι φεμινιστριες :hehe:
Νομίζεις κυρά μου. Εμένα οι φεμινίστριες με συμπαθούν γιατί δεν είμαι ύπουλος. Η βρόχα πέφτει straight through.

Ας αναπτύξω κι εγώ λίγο τις σκέψεις μου πάνω στο θέμα. Καταρχάς ας τονίσουμε πως οι άντρες και οι γυναίκες έχουν διαφορετικό τρόπο σκέψης όσον αφορά τον χώρο που μένουν. Αν δείτε σπίτι άντρα θα δείτε πως θυμίζει (ή θα έπρεπε να θυμίζει) στρατώνα. Έχει δηλαδή τα απαραίτητα μέσα, είναι μικρό, και είναι φτιαγμένο για να είναι προπάντων λειτουργικό και βολικό, και όχι όμορφο. Ένα τέτοιο σπίτι το καθαρίζεις εύκολα και γρήγορα. Στο στρατό θυμάμαι έκανα σκούπισμα σφουγγάρισμα με χώρο 300τ.μ. σε ένα δεκάλεπτο, ακριβώς επειδή η διάταξη ήταν τέτοια που σου έκανε την δουλειά και την ζωή πιο εύκολη.

Οι γυναίκες τώρα, έχουν την ψυχολογία του nester και έτσι τα σπίτια τους είναι φτιαγμένα με εντελώς διαφορετική νοοτροπία, είναι φτιαγμένα για να είναι όμορφα, cozy και είναι και κατά μέσο όρο μεγαλύτερα. Όταν έχεις ένα κάρο μπιχλιμπίδια στο σπίτι που είναι απλά για διακόσμηση, πολλά έπιπλα κτλ όλα αυτά κάνουν το καθάρισμα και την συντήρηση πολύ πιο δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία. Και το θέμα είναι, πως οι γυναίκες δεν μπορούν να ζουν σε αντρικά σπίτια γιατί τα βρίσκουν καταθλιπτικά και γενικά απαίσια, οπότε όταν παντρεύεται ένα ζευγάρι αυτό που γίνεται στην πληθώρα των περιπτώσεων είναι η γυναίκα να φτιάχνει το σπίτι όπως το θέλει, και ο άντρας απλά να μένει εκεί, και γενικά να μην ασχολείται με το πως θα είναι ο χώρος, είτε γιατί δεν το νοιάζει, είτε γιατί θέλει να αποφύγει καυγάδες και γκρίνια. Μετά βέβαια ο καυγάς θα γίνει όταν θα πας να καθαρίσεις και θα δεις ότι από εκεί που θα μπορούσε να είναι δουλειά δέκα λεπτών έχει γίνει δουλειά δύω ωρών γιατί έχεις ένα κάρο μπιχλιμπίδια να μετακινήσεις και να ξαναθυμάσαι που μπαίνουν, έπιπλα να μετακινείς γιατί δε χωράει να βάλεις από κάτω σφουγγαρίστρα γιατί τα υπερυψωμένα με πόδια δεν είναι aesthetic και χαλάνε το design και άλλα τέτοια, οπότε σπάζεσαι και λες καλά κάντα μόνη σου.


Ένα άλλο κακό που έχουν πολλές γυναίκες και αυτό είναι κατάλοιπο από τις μανάδες τους, ιδιαίτερα οι βορειοελλαδίτισσες ξέρουν τι λέω, είναι πως πρέπει όλα να είναι με ένα συγκεκριμένο τρόπο καθαρισμένα και ταχτοποιημένα, για μη ντρέπεται η μάνα για την κόρη, για να μην λέει η πεθερά την νύφη ακαμάτα και ανοικοκύρευτη και για να λεν οι φίλες της "Αχ χρυσή μου, τι ωραίο το σπίτι σου!". Ομολογουμένως αυτό το φαινόμενο έχει αρχίσει να φθίνει στην δική μας γενιά, πράγμα που είναι και καλό και κακό για διαφορετικούς λόγους, αλλά το συναντάω ακόμη αρκετά σαν νοοτροπία σε πολλά κορίτσια. Οι γυναίκες λοιπόν θα αφιερώσουν δέκα λεπτά να καθαρίσουν κάτι πολύ καλά ενώ ο άντρας θα αφιέρωνε δύο λεπτά για να το καθαρίσει στο 80% και μετά θα αρχίσει ο καυγάς "Άμα είναι να τα κάνεις έτσι άστα μην τα κάνεις καθόλου", "Μια δουλειά δεν είσαι ικανός να κάνεις" κ.ο.κ.

Επίσης αν μην τρελαθούμε τώρα. Τα σημερινά σπίτια ΔΕΝ έχουν δουλειές. Τρως, βάζεις το πιάτο στο πλυντήριο πιάτων. Τα άπλυτα τα μαζεύεις σε ένα καλάθι και τα ρίχνεις στο πλυντήριο. Το σιδέρωμα είναι περιττό (όχι δεν αποστειρώνει τα ρούχα, τα μικρόβια ψοφάνε στο πλυντήριο) και οι περισσότερες γυναίκες το κάνουν επειδή έτσι μάθανε από μάνες και γιαγιάδες. Τα μόνα ρούχα που θέλουν σιδέρωμα είναι τα πουκάμισα. Για σκούπισμα υπάρχουν ρομποσκούπες. Τζάκια δεν ανάβουμε έχουμε καλοριφέρ. Τα μωρά χέζουν σε πάνες μιας χρήσης όχι σε πανιά που πλένονται στο χέρι κτλ. Αν συγκρίνουμε τη ζωή δηλαδή μιας γυναίκας το 1940 με μια γυναίκα του 2020, η δεύτερη είναι βασίλισσα. Οι σημερινές οικιακές εργασίες λοιπόν δεν είναι τίποτα και μπορούν πολύ εύκολα να ενταχθούν σε μια καθημερινή ρουτίνα και να γίνονται γρήγορα και αποτελεσματικά, αν ο σκοπός είναι αυτός. Και δεν χρειάζεται και τα σπίτια να είναι λαμπίκο και να μεγαλώνουν τα παιδιά σε αποστειρωμένα περιβάλλοντα. Ατροφεί το ανοσοποιητικό τους μετά και φυσικά αποροφάνε και όλα τα χημικά κατάλοιπα που αφήνει πίσω το συχνό καθάρισμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top