Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Φυσικά η γυναίκα!!!

-Δεν έχει λέει ο "πασάς" σημασία που δουλεύεις γιατί αυτά που παίρνεις δε λύνουν το πρόβλημα!!!

Τι άλλο λέει ο "πασάς":

-Αν δε μπορείς να συνδυάσεις δουλειά και οικογένεια( 2 παιδιά)......παράτα τη δουλειά!!!

-Δεν έχει σημασία που είσαι τέλεια στη δουλειά σου γιατί στο σπίτι.............δεν ξεσκόνισες!!!

-Όταν βγάλεις όσα βγάζω, έλα να τα πούμε!!!

-Προχθές μάζεψα τα πιάτα από το τραπέζι, τι άλλο θές??????????????

-Δε σε υποχρεώνει κανείς να δουλεύεις, γιατί γκρινιάζεις?


Και άλλα πολλά "πετυχημένα" ξεφουρνίζει για να "του κάνεις την τιμή" να συνεχίσεις να δουλεύεις!!!

Όταν αυτή η κατάσταση στο σπίτι συνδυάστηκε με εξωφρενικές καταστάσεις στη δουλειά, εγκατέλειψα (κατόπιν προτροπής του) τη δουλειά!!!

Συνεχίζει να γκρινιάζει για το κάθε τι αλλά τουλάχιστον έχω μόνο τις δουλειές του σπιτιού!!!

Η δουλεία μου μου λείπει πολύ και κρατάω ως θησαυρό την επιβεβαίωση που έπαιρνα μέσα απ΄αυτή!!!!

Ο "πασάς" εμμέσως διατυπώνει προσδοκία να βρώ κάτι άλλο.......Αλλά δεν θα την πατήσω!!!

Αν θέλει να ξαναβγώ στην αγορά εργασίας να μου το ζητήσει, για να κάνω και ΄γω τις αντίστοιχες "διαπραγματεύσεις"!!!!!

Η πορεία θα δείξει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Το πιο δίκαιο είναι να μοιράζονται και οι 2 σύζυγοι τις δουλειές του σπιτιού. δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται ρομαντικό να λέει ο άντρας στη γυναίκα του -αγάπη μου! που έβαλες τη σφουγγαρίστρα;;:D:redface:

και άμα έχεις πολύ καιρό να σφουγγαρίσεις , γιατί όλο το ξέχναγες
πού να δεις τι ρομαντική απάντηση δίνει η γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Η λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αναλόγως... Αν εγώ έχω μένω σπίτι και ο άντρας μου δουλέυει και έρχεται το μεσημέρι κουρασμένος, δεν θα τον βάλω να κάνει δουλειές τον άνθρωπο! Αν χρειαστώ κάτι θα του το ζητήσω βέβαια και θα με βοηθήσει. Αλλά πιστέυω οτι τα περισσότερα πρέπει να τα κάνει γυναίκα.. Τώρα, αν πρέπει να δουλεύουν και δυο, αλλάζει το θέμα, μπορούν να μοιραστούν. Αν και να σας πω την αλήθεια, έχω προσέξει πως αν κάνεις κάθε μέρα κι απο κάτι δεν είναι δα και κάτι τρομερό ούτε πολύ χρονοβόρο. Εκτός κι αν έχεις κανένα ανάκτορο.. Και εκτός απο τις μέρες που κάνεις γενική. Τι να πω, γνώμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δεν υπαρχει καποιος που πρεπει να κανει κατι...
και οι 2 μοιράζονται τις δουλειες,εχει περασει προ πολλού η εποχη που ηταν η γυναικα στο σπιτι και εκανε τις δουλειες και ο αντρας απλα εργαζοταν.η σχεση απαιτει συμβιβασμους και συνεργασια,κυριως αν η γυναικα δουλευει δεν θα επιφορτιζετε παντα ολες τις δουλειες του σπιτιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Οταν παντρευτω με το καλο(συντομα-σε κανα 2 μερες-αυριο μεθαυριο),βλεπουμε τι θα κανω εγω και τι η γυναικα μου!
Εγω παντως θελω να ασχομουμε με την αυλη και να μενω σε πολυκατοικια!(:P:P:P:P:teasing::teasing:)
Πραγματικα θελω να εχω τεραστια αυλη,δεντρα,γκαζον κ.λ.π.!Ακομα και την διακοσμηση εγω θα την αναλαβω!Ασε που θα την εχω πεντακαθαρη παντα!
Οσο για τις (εσωτερικες) δουλειες του σπιτιου...(βλεπουμε:D)
Βαψιμο-υδραυλικα-ηλεκτρολογικα κ.λ.π. θα τα κανω εγω!
Τα υπολοιπα η γυνη!


Οταν ομως θα ειναι εγκυος(ξεκιναμε απο σημερα:D:D:D:P),ολη μερα θα καθετε και θα τρωει!
Ολα εγω θα τα κανω..()..εγω θα πληρωνω την καθαρηστρια(:bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αυτό ξαναπές το, όταν θα σου κατσικωθεί καμιά πεθερά στο σπίτι:P...
Θα είναι εκπαιδευμένη.Όταν θα έρχεται για τις δουλειές, θα πηγαίνω για καφέ. Μην είμαι μέσα στα πόδια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Αυτός που δεν πρόλαβε πρώτος το PC!! :devil:

Χαχαχα όχι! Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα -- όποιος έχει ελεύθερο χρόνο/όποιος θέλει:whistle:/όποιος τέλοσπαντων είναι στο σπίτι, ενώ ο άλλος είναι απασχολημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina94

Νεοφερμένος

Η xristina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το συνηθέστερο είναι η γυναίκα, όμως θα ήταν καλύτερο να είναι μοιρασμένες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται,πλεον και η γυναικα δουλευει οποτε και ο αντρας πρεπει να συνησφερει αντιστοιχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Το συνηθέστερο είναι η γυναίκα, όμως θα ήταν καλύτερο να είναι μοιρασμένες :P

το συνηθέστερο ίσχυε παλιά που η γυναικά δεν δούλευε και είχε περισσότερο ελεύθερο χρόνο, πλέον,δεν είναι το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κατα το πλειστον εγω, γιατι 1) μαρεσει να ασχολουμαι με το σπιτι, 2) δεν θα εμπιστευομουν αντρα να καθαρισει (τσαπατσουλιδες :P ) και 3) θεωρω πως οποιος εχει αναλαβει τα του οικου, κατεχει ηγετικη θεση!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
θεωρω πως οποιος εχει αναλαβει τα του οικου, κατεχει ηγετικη θεση!! :P

What????:eek:

Γιατί, αγώνα κάνετε για να έχει κάποιος ηγετική θέση;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γυναικα που δε ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι (οικογένεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ο οποιοσδηποτε ανθρωπος πρεπει να ξερει και να κανει τα βασικα για να επιβιωσει σημερα (μεσα σε αυτα ειναι και οι δουλειες του σπιτιου). Μιας και ολοι σε σπιτια ζουνε (υπαρχουν και οι εξερεσεις) , πρεπει να τα φροντιζουνε κιολας.Επομενως και με την καταλληλη επικοινωνια και οι δυο κατα την συγκατοικιση τους θα συμαζευουν και θα καθαριζουν.Η φροντιδα του σπιτιου δεν ειναι αποκλυστικο προνομιο ή υποχρεωση των γυναικων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Provlima Megalo

Νεοφερμένος

Ο Provlima Megalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γυναικα που δε ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι (οικογένεια)

Γυναίκα που δεν ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι ( οικιακή βοηθός ) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γυναικα που δε ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι (οικογένεια)
αυτο ισχυει πρακτικα..

αν και δεν χρειαζεται να ξερει...γιατι οι περισσοτρες δεν ξερουν πχ πολυ καλα στην αρχη,,ουτε μαγειρισσες ειναι..

αλλα να θελουν να μαθουν..


δεν ειναι αποκλυστικο προνομιο ή υποχρεωση των γυναικων !
δεν ειναι αποκλειστικο.
αλλα Κυριο ,ακομα και στα οικιακα ο ανδρας συνηθως βοηθος θα ειναι..-εγω τουλαχιστον ετσι ειμαι..

την οργανωση και τις εντολες τις δινει η γυναικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γυναίκα που δεν ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι ( οικιακή βοηθός ) :/:

Δεν είπα να τα κάνει όλα η γυναίκα αλλά το είναι μια γυναίκα που δε ξέρει να μαγειρεύει να σκουπίζει να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά τότε οι οικογένεια που θα δημιουργήσει δε πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ. Δυστυχώς δεν μπορεί ολα να τα υποκαταστήσει μια οικιακή βοηθός γιατί δεν αγοράζονται όλα με τα χρήματα. Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Δυστυχώς βλέπω γυναίκες που χωρίς να δουλεύουν καθόλου ή κάνοντας μια δουλειά 600 ευρώ αποστασιοποιούνται πλήρως από τις δουλειές του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.
βασικα σαν σκουπιδιαρηδες οδοκαθαριστες μαγειρες κλπ,σε μαζικα επαγγελματικο χωρο ,πλυσιμο πολλων πιατων κλπ

οι ανδρες κυριαρχουν..

αλλα στο συνολο της καθημερινης μικροδιαχειρισης ενος σπιτιου,,οι γυναικες ειναι συνηθως καλυτερες..και εχουν δυνατοτερο ενστικτο καθαριοτητας συνηθως,,λογω κατασκευης..
ετσι ειναι φυσικα ενστικτα απο την εποχη των σπηλαιων..

απλα ο ανδρας δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα μαζι,,,,μην μας μπλεκετε με πολλα..

απλα πειτε μας τι να κανουμε και θα το κανουμε..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν είπα να τα κάνει όλα η γυναίκα αλλά το είναι μια γυναίκα που δε ξέρει να μαγειρεύει να σκουπίζει να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά τότε οι οικογένεια που θα δημιουργήσει δε πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ. Δυστυχώς δεν μπορεί ολα να τα υποκαταστήσει μια οικιακή βοηθός γιατί δεν αγοράζονται όλα με τα χρήματα. Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Δυστυχώς βλέπω γυναίκες που χωρίς να δουλεύουν καθόλου ή κάνοντας μια δουλειά 600 ευρώ αποστασιοποιούνται πλήρως από τις δουλειές του σπιτιού.
Αποφασίστε τι στο καλό εντυπωσιακό έχουν αυτές οι δουλειές του σπιτιού που οι αντρες ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ τους δεν μπορούν να κάνουν! :eek:
Και επίσης θα ήθελα πολύ να ξέρω πως ΞΕΡΕΙ μια γυναίκα να μεγαλώσει παιδιά αλλά και πως το ελέγχεις πριν δημιουργήσεις οικογένεια.
Το αντρικό ροζ σύννεφο είναι όσο ροζ και το γυναικείο τελικά.
Πόσο κοστίζουν οι δουλειές στο σπίτι? Και από πότε τα λεφτά που παίρνεις σε μια δουλειά αντιστοιχούν με την κούραση ή με τις ώρες που ξοδεύεις? Αν εσύ έχεις μια δουλειά 600 € πως θες να σε αντιμετωπίζουμε: ως κωλοβαρούντα ίσως?
Και όλοι οι άνεργοι σύζυγοι με τις εργαζόμενες γυναίκες τώρα με την κρίση προς Θεού μην σφουγγαρίστε, δεν είναι στη ΦΥΣΗ σας. Θα γυρίσει η γυναίκα σας από τη δουλειά των 600 , θα βάλει το πλυντήριο, θα μαγειρέψει, θα διαβάσει τα παιδιά. Και λόγω της γυναικείας της φύσης δεν θα νοιώσει ΜΑΛΑΚΑΣ, αλλά δούλα και κυρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.
Αχχχ,..... άτιμες μαμάδες που διαστρεβλώνετε τη φύση των αγοριών και νομίζουν μετά πως δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα σπίτι μόνοι τους. :whistle:
Διότι αυτό ακριβώς σημαίνει το "από τη φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά", πως είναι καταδικασμένος για όλη του τη ζωή να εξαρτάται από μια γυναίκα... Το προτιμάτε αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top