Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ανάλογα την περίπτωση, οι δουλειές μπορεί να μοιράζονται 50-50 ή να κάνει η γυναίκα παραπάνω ή ολα. Αν ο άντρας φέρνει περισσότερα λεφτά στη σχέση π.χ. είανι το μόνο λογικό. Γενικά πάντως τα καλύτερα ζευγάρια είναι όταν ο άντρας έχει λίγο παραπάνω στάτους απ' τη γυναίκα.

Προσωπικά, ένας άντρας που κοιτάει να βγάζει περισσότερα λεφτά και να έχει "λίγο παραπάνω στάτους" από μένα μου πέφτει λίγος. Το αν συμβαίνει ή όχι είναι άσχετο και μη δεδομένο πάνω απ' όλα. Η ζωή κρύβει εκπλήξεις, τα λεφτά πάνε κι έρχονται, και το στάτους ειλικρινά το θεωρώ παρωχημενη λέξη εν έτει 2019.

Αυτό που κάνει έναν άντρα να μετραει στα μάτια μου είναι να έχει πάνω απ όλα ισορροπία ανάμεσα σε φιλοδοξίες και αρχές, και οι κόποι του να είναι αντάξιοι των προσδοκιών του. Να τα χει βρει με τον εαυτό του, να ξέρει ποιος είναι και να είναι περήφανος για τη γυναίκα που έχει στο πλευρό του. Να τη βοηθάει να πραγματοποιήσει τους δικούς της στόχους και να είναι ευτυχισμένη. Γι' αυτόν τον άντρα και τουαλέτες σκουπιζω, και φύλλο για χωριάτικη πίτα ανοίγω, και τις παντόφλες του φέρνω. Αλλά άμα πνίγομαι κι εγώ στη δουλειά και γυρίσει και μου πει "δε βάζω σκούπα γιατί εγώ φέρνω τα πιο πολλά λεφτά και κάνεις τα ψώνια σου και σε πάω βόλτες" θα τρώει πίτσα Νίκας στα μικροκύματα για μια βδομάδα. Ανταγωνισμούς στη σχέση μου δε θέλω. Με όλο τον σεβασμό.

____________________________________________
Και για να απαντήσω και στο κυρίως θέμα, θεωρώ ότι στις μέρες μας που και οι δύο σύντροφοι εργάζονται σκληρά, οι δουλειές εκ των πραγμάτων πρέπει κάπως να μοιραστούν. Λέει ο καθένας ποιες δουλειές προτιμά και ανάλογα με το ωράριο και την ενέργεια που έχει κάθε μέρα, κάνει κι από κάτι. Προσωπικά δε με νοιάζει να είναι 50-50, αρκεί όταν είμαι κουρασμένη να είναι διατεθειμένος να με διευκολύνει σε κάποια πραγματάκια. Α, και να πλένει τα αυτοκίνητα, γιατί το καλοκαίρι που τα έπλυνα πρώτη φορά με τον πατέρα μου, συνειδητοποίησα πόσο απαίσια δουλειά είναι :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν εχει σημασια αν ο ενας βγαζει παραπανω απο τον αλλον. Εφοσον και οι 2 δουλευουν 8ωρο και κανουν παρομοια δουλεια, τοτε οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται 50-50. Τωρα αν καποιος ειναι 8 ωρες οικοδομη vs 8 ωρες γραφειο, το δικαιο ειναι αυτος που εχει δουλεια γραφειου να κανει παραπανω δουλειες. Τι αηδιες ειναι οτι ο αντρας σου παρεχει προστασια σε περιπτωση.... χουφτωματος ή ληστειας και γι' αυτο δεν πρεπει να κανει δουλειες. Παμε καλα;
Την εχετε δει ραγιαδες και τα θελετε ολα ετοιμα. Ρε ουστ.
Αλλα δεν φταιει κανεις αλλος απο τις μαναδες που μαθαινουν τους γιους τους να εχουν τετοια συμπεριφορα και τους φερονται σαν αυτοκρατορες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχει σημασια αν ο ενας βγαζει παραπανω απο τον αλλον. Εφοσον και οι 2 δουλευουν 8ωρο και κανουν παρομοια δουλεια, τοτε οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται 50-50. Τωρα αν καποιος ειναι 8 ωρες οικοδομη vs 8 ωρες γραφειο, το δικαιο ειναι αυτος που εχει δουλεια γραφειου να κανει παραπανω δουλειες. Τι αηδιες ειναι οτι ο αντρας σου παρεχει προστασια σε περιπτωση.... χουφτωματος ή ληστειας και γι' αυτο δεν πρεπει να κανει δουλειες. Παμε καλα;
Την εχετε δει ραγιαδες και τα θελετε ολα ετοιμα. Ρε ουστ.
Αλλα δεν φταιει κανεις αλλος απο τις μαναδες που μαθαινουν τους γιους τους να εχουν τετοια συμπεριφορα και τους φερονται σαν αυτοκρατορες.


Τελικά είμαστε ραγιάδες η αυτοκράτορες; Μπερδεύτηκα.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Για το αν θα μοιράζονται οι οικιακές εργασίες, εξαρτάται από το αν εργάζονται κι οι δυο εκτός σπιτιού, ανεξάρτητα του χρηματικού ποσού που κερδίζει ο καθένας.
Πάντως για αρχή καλό θα είναι βρε παιδιά (απευθύνομαι ειδικά στο αρσενικό κοινό του φόρουμ) όταν ασχολείστε με κάτι, ή μετακινείτε κάτι, βάζετέ το μετά στη θέση του, δηλαδή εκεί που το βρήκατε. Μη τα αφήνετε όλα άνω-κάτω στο πέρασμά σας!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλή φασαρία για το τίποτα! Θα σας πω τι γινόταν στη δική μου οικογένεια. Ο πατέρας και η μητέρα, δούλευαν εξ ίσου και δυστυχώς δεν είχαν καμία απολύτως βοήθεια από παππούδες και γιαγιάδες λόγω προβλημάτων υγείας και προχωρημένης ηλικίας. Ανασκουμπώθηκαν λοιπόν και προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν εξ ίσου τις ευθύνες τις καθημερινότητας σε όλους τους τομείς (παιδιά, σπίτι, εξωτερικές δουλειές, οικογενειακές υποχρεώσεις κτλ). Δεν θυμάμαι ποτέ να έλεγε ο ένας στον άλλον "πήγαινε εσύ τα παιδιά στο σχολείο επειδή χθες τα πήγα εγώ" ή "σφουγγάρισε εσύ επειδή εγώ έβαλα σκούπα" ή "αφού μαγείρεψα εγώ αυτήν την εβδομάδα, θα μαγειρέψεις εσύ την άλλη" κτλ ΄Εγιναν μια γροθιά γιατί αν δεν το έκαναν, δεν θα μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα και ήταν και οι δύο ικανοποιημένοι όταν τα κατάφερναν. Ο,τι έβλεπαν ότι έπρεπε να γίνει, το έκαναν χωρίς να το αφήνουν για να το κάνει ο άλλος. Θυμάμαι σαν τώρα τον πατέρα μου πριν πολλά χρόνια να προσπαθεί με δυσκολία να ράψει ένα κουμπί. Του είπε η μητέρα μου "άστο βρε παιδάκι μου, θα σου το ράψω εγώ όταν τελειώσω" και εκείνος της απάντησε "σώπα καλέ στον στρατό πώς έραβα τα κουμπιά όταν ξηλώνονταν". Θέλω να πω ότι όταν έχεις μια ουσιαστική σχέση με τον άνθρωπό σου και οι απαιτήσεις της ζωής σου χτυπάνε την πόρτα, δεν θα κάτσεις να βάλεις σε ζυγαριά τι κάνει ο ένας και τι κάνει ο άλλος.΄Οσο μπορεί ο καθένας προσφέρει μπας και στο τέλος της ημέρας μείνει καμιά ώρα κενή, να πιουν ένα ποτήρι κρασί και να χαλαρώσουν!
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Και μάλιστα αν δεν κάνει έτσι ένα ζευγάρι
δεν προχωρά με τίποτα.

Εκτός αν έχει βρει κάπου να τα "φορτώνει".

Αλλά αυτά τα κάνουν "γαργάρα" σήμερα για να το παίζουν αγωνιστές.


:whatever:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά, ένας άντρας που κοιτάει να βγάζει περισσότερα λεφτά και να έχει "λίγο παραπάνω στάτους" από μένα μου πέφτει λίγος. Το αν συμβαίνει ή όχι είναι άσχετο και μη δεδομένο πάνω απ' όλα. Η ζωή κρύβει εκπλήξεις, τα λεφτά πάνε κι έρχονται, και το στάτους ειλικρινά το θεωρώ παρωχημενη λέξη εν έτει 2019.

Δε μπορείς να ξεφύγεις απ' τη βιολογία σου λογικά το λες επειδή κάποιοι άντρες σου πέφτουνε "πολλοί". Ο άντρας πρέπει να είναι σε ανώτερη θέση απ' τη γυναίκα στην ιεραρχία, αλλά όχι για πολύ. Είναι απαραίτητη συνθήκη για μια πετυχημένη σχέση. Αυτό που δεν λέω είανι πως είναι το μόνο που χρειάζεται. Προφανώς το πόσο 2 άνθρωποι ταιριάζουν και το κατά πόσον οι αξίες τους συμβαδίζουν είναι εξίσου σημαντικό και απαραίτητο.

Btw, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Status hierarchies υπάρχουν και θα υπάρχουν, είανι μέρος της βιολογίας μας και καλό είναι να μην ελπίζουμε σε ουτοπίες.

Δεν εχει σημασια αν ο ενας βγαζει παραπανω απο τον αλλον. Εφοσον και οι 2 δουλευουν 8ωρο και κανουν παρομοια δουλεια, τοτε οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται 50-50. Τωρα αν καποιος ειναι 8 ωρες οικοδομη vs 8 ωρες γραφειο, το δικαιο ειναι αυτος που εχει δουλεια γραφειου να κανει παραπανω δουλειες. Τι αηδιες ειναι οτι ο αντρας σου παρεχει προστασια σε περιπτωση.... χουφτωματος ή ληστειας και γι' αυτο δεν πρεπει να κανει δουλειες. Παμε καλα;

Εχ, συγγνώμη, αλλά την έχεις δει λίγο πριγκίπισσα. Ναι ο άντρας έχει καθήκον να σε προστατέψει και να στήσει το ανάστημα του για σένα. Γι' αυτό το λόγο και θα περιμένει από σένα να τον περιποιείσαι και να τον υποστηρίζεις στην καθημερινότητα του. Αν δεν το θες επειδή πιστεύεις στην ισότητα(όταν σε βολεύει, και την ορίζεις ως ό,τι σε βολεύει) τότε θα σ' αφήσει και βρει άλλη πιο θηλυκή και πιο ώριμη, ενώ θα μείνεις με man-child που δε μπορεί να σταθεί με τους ώμους πίσω.

Πέρα απ' αυτό, είπαμε προφανώς για την περίπτωση που ο άντρας με τον έναν ή τον άλλον τρόπο δίνει χρήματα στη κοπέλα του κάτι το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά και μπορεί να είναι απόλυτα υγειές. Αν επωφελείσαι απ' το σύντροφο σου και τη δουλειά του, πρέπει να βρεις τρόπους να το ανταποδώσεις αυτό, αλλιώς είσαι αχάριστη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης αυτά τα ποστ από κάποιους του στυλ "άμα ο άλλος σας χουφτώσει ή σας την πέσει και ο δικός σας δεν αντιδράσει κλπ", δηλ αν γυρνώντας από την δουλειά μέσα στο λεωφορείο ο άλλος μου πιάσει τον κώλο πρέπει να γυρίσω σπίτι με σκιτσογράφο της αστυνομίας για να ξέρει ποιον να δείρει ο άντρας μου; Ή είμαστε όλοι τόσο σίγουροι ότι για κάθε ένα γεγονός που γίνεται παρουσία άντρα-προστάτη, δεν υπάρχουν άλλα 1,2,5,100 που αποκρύπτει η ίδια γυναίκα επειδή ξέρει ότι ό,τι και να κάνει, σε όποιον άντρα-προστάτη και να το πει, θα συνεχίσει να είναι απροστάτευτη γιατί by defalut δεν γεννήθηκε με πουλί και αρχίδια;
Αβάσιμο.

Αν σε χουφτώσουν βρε δίπλα στο αγόρι σου και δεν κάνει τίποτα τι θα σκεφτείς;

Πως είναι ώριμος και καλά κάνει και δεν αντιδράει;

'Η πως τα 'χεις με κοπέλα. λολ.

Ό άντρας πέρα από αντρικά γεννετικά όργανα έχει και παραπάνω σωματική δύναμη, συναισθηματική ηρεμία σε δύσκολες καταστάσεις, αλλά και είναι καθήκον του να προστατεύει τη γυναίκα και τα παιδιά του. Όλα αυτά τα πράγματα ήταν αυτονόητα λίγο παλιότερα και τώρα που δεν είανι απορούμε γιατί οι σχέσεις αντρών-γυναικών είναι τόσο μίζερες.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δε μπορείς να ξεφύγεις απ' τη βιολογία σου λογικά το λες επειδή κάποιοι άντρες σου πέφτουνε "πολλοί". Ο άντρας πρέπει να είναι σε ανώτερη θέση απ' τη γυναίκα στην ιεραρχία, αλλά όχι για πολύ. Είναι απαραίτητη συνθήκη για μια πετυχημένη σχέση. Αυτό που δεν λέω είανι πως είναι το μόνο που χρειάζεται. Προφανώς το πόσο 2 άνθρωποι ταιριάζουν και το κατά πόσον οι αξίες τους συμβαδίζουν είναι εξίσου σημαντικό και απαραίτητο.

Btw, δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Status hierarchies υπάρχουν και θα υπάρχουν, είανι μέρος της βιολογίας μας και καλό είναι να μην ελπίζουμε σε ουτοπίες.

Ναι, κατάλαβα ότι το θεωρείς συνθήκη για μια πετυχημένη σχέση, αλλά εγώ σου λέω ότι δε βρίσκω τον λόγο να μπει ένας άνθρωπος σε τέτοια σύγκριση με τον/την σύντροφό του. Από πότε το εισόδημα καθορίζει το ποιόν ενός ανθρώπου; Ειδικά από τη στιγμή που τονισες ότι τα δύο φύλα είναι ίσα αλλά όχι ίδια, θεωρώ ότι το σωστό είναι να βοηθά ο ένας τον άλλο να γίνει η καλύτερη εκδοχή του εαυτού του, να εκμεταλλευτεί τα δυνατά του σημεία και όλα όσα απορρέουν από αυτό (εισόδημα, στάτους, κλπ) έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Τις υπόλοιπες λεπτομερειες της απάντησής σου τις παραβλέπω με συνοπτικές διαδικασίες για ευνόητους λόγους.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Αβάσιμο.

Αν σε χουφτώσουν βρε δίπλα στο αγόρι σου και δεν κάνει τίποτα τι θα σκεφτείς;

Πως είναι ώριμος και καλά κάνει και δεν αντιδράει;

'Η πως τα 'χεις με κοπέλα. λολ.

Ό άντρας πέρα από αντρικά γεννετικά όργανα έχει και παραπάνω σωματική δύναμη, συναισθηματική ηρεμία σε δύσκολες καταστάσεις, αλλά και είναι καθήκον του να προστατεύει τη γυναίκα και τα παιδιά του. Όλα αυτά τα πράγματα ήταν αυτονόητα λίγο παλιότερα και τώρα που δεν είανι απορούμε γιατί οι σχέσεις αντρών-γυναικών είναι τόσο μίζερες.


Χωρίς διάθεση διαφωνίας, έχεις σκεφτεί το πόσο κακό μας κάνεις όταν υπερασπίζεσαι μια γυναίκα
δηλώνοντας την μυική δύναμη συνεχώς;
οφείλεις να διαχωρίζεις τα πράγματα. Αν κινδυνεύει, είναι σωστό να παρέμβεις, εγώ παίζει να τραβούσα και μπαλτά
αλλά φίλε μου αν δεν κινδυνεύει χέστην γιατί θα καταντήσει ΜΟΝΙΜΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΟΥ!!!

:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σωματοφύλακας δωρεάν δηλαδή :shifty:
Χμμμ, δεν το είχα σκεφτεί έτσι :shifty:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Το συμπέρασμα είναι, κορίτσια υιοθετήστε ένα σκυλάκι καλύτερα που θα σας προσέχει και θα σας φυλάει χωρίς να περιμένει ως ανταπόδοση να γίνετε δούλες του. :whistle:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, κατάλαβα ότι το θεωρείς συνθήκη για μια πετυχημένη σχέση, αλλά εγώ σου λέω ότι δε βρίσκω τον λόγο να μπει ένας άνθρωπος σε τέτοια σύγκριση με τον/την σύντροφό του. Από πότε το εισόδημα καθορίζει το ποιόν ενός ανθρώπου; Ειδικά από τη στιγμή που τονισες ότι τα δύο φύλα είναι ίσα αλλά όχι ίδια, θεωρώ ότι το σωστό είναι να βοηθά ο ένας τον άλλο να γίνει η καλύτερη εκδοχή του εαυτού του, να εκμεταλλευτεί τα δυνατά του σημεία και όλα όσα απορρέουν από αυτό (εισόδημα, στάτους, κλπ) έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Τις υπόλοιπες λεπτομερειες της απάντησής σου τις παραβλέπω με συνοπτικές διαδικασίες για ευνόητους λόγους.

Μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη δεν βλέπεις συχνά γιατρινες να τα εχουν με ντελιβεραδες.

Το συμπέρασμα είναι, κορίτσια υιοθετήστε ένα σκυλάκι καλύτερα που θα σας προσέχει και θα σας φυλάει χωρίς να περιμένει ως ανταπόδοση να γίνετε δούλες του. :whistle:

Χιμελα, αν ένας εξωγήινος σε δει μια μέρα να βγάζεις βόλτα το σκύλο, να μαζεύεις τα σκατα του, να τον ταΐζεις και να τον ποτιζεις, ποιος λες θα θεωρήσει πως είναι ο αφέντης και ποιος ο δούλος σε αυτη τη σχέση; :laugh:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη δεν βλέπεις συχνά γιατρινες να τα εχουν με ντελιβεραδες.

Ούτε το σκέφτονται οι γιατρίνες και τα φτιάχνουν με άλλους γιατρούς για παράδειγμα, είναι η φυσική τάξη των πραγμάτων, που βασίζεται σε εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης κοκ.

Ναι, κατάλαβα ότι το θεωρείς συνθήκη για μια πετυχημένη σχέση, αλλά εγώ σου λέω ότι δε βρίσκω τον λόγο να μπει ένας άνθρωπος σε τέτοια σύγκριση με τον/την σύντροφό του. Από πότε το εισόδημα καθορίζει το ποιόν ενός ανθρώπου; Ειδικά από τη στιγμή που τονισες ότι τα δύο φύλα είναι ίσα αλλά όχι ίδια, θεωρώ ότι το σωστό είναι να βοηθά ο ένας τον άλλο να γίνει η καλύτερη εκδοχή του εαυτού του, να εκμεταλλευτεί τα δυνατά του σημεία και όλα όσα απορρέουν από αυτό (εισόδημα, στάτους, κλπ) έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Τις υπόλοιπες λεπτομερειες της απάντησής σου τις παραβλέπω με συνοπτικές διαδικασίες για ευνόητους λόγους.

Κι'όμως αγαπημπου κρίνεις έτσι τους ανθρώπους που βλέπεις σε καθημερινή βάση, και κρίνεις αυτόματα το στάτους οποιουδήποτε αρσενικού σε πλησιάσει. Δεν είναι όλα ρόδινα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη δεν βλέπεις συχνά γιατρινες να τα εχουν με ντελιβεραδες.

Μα δεν είναι θέμα στάτους ή ιεραρχίας, είναι θέμα ενδιαφερόντων και χαρακτήρων. Δεν ειναι η ιεραρχία που φέρνει το ζευγάρι κοντά (ή μακριά, αντίστοιχα), είναι το αντικείμενο και οι ευθύνες της δουλειάς τους. Έχει άλλη καθημερινότητα και νοοτροπία ένας ελεύθερος επαγγελματίας, άλλη ένας υπάλληλος του δημοσίου και άλλη ένας ιδιωτικός υπάλληλος. Αντίστοιχα, το είδος της δουλειάς δείχνει και κάποια πράγματα για τον χαρακτήρα αυτού που την επέλεξε. Για εμένα έχει μεγαλύτερη σημασία ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιος την εργασία, το πού θέλει να φτάσει και πόσο διατεθειμένος είναι να πετύχει τους στόχους του, όχι το πόσα βγάζει και το πόσο κύρος έχει στο στάδιο που βρίσκεται. Εκεί κολλάω και διαφωνώ κυρίως, και γι αυτό μου φαίνονται επιφανειακά αυτά που λέει ο fast. Υπάρχουν δουλειές υποτιμημενες με μικρό περιθώριο κέρδους που, όμως, χρειάζεται να φτύσεις αίμα και να πάρεις μεγάλα ρίσκα για να τα βγάλεις πέρα. Και επειδή έχω μεγαλώσει σε τέτοια οικογένεια, έμαθα από πολύ μικρή να μην κοιτάω νούμερα και ταμπέλες, αλλά ανθρώπους.

Κι'όμως αγαπημπου κρίνεις έτσι τους ανθρώπους που βλέπεις σε καθημερινή βάση, και κρίνεις αυτόματα το στάτους οποιουδήποτε αρσενικού σε πλησιάσει. Δεν είναι όλα ρόδινα.

Ναι, αυτό σου εξηγώ, δεν κρίνω από σχολή, επάγγελμα, λεφτά, στάτους. Κρίνω απευθείας χαρακτήρες. Πόσο ντόμπρος είναι ο άλλος, πόσο αυστηρός είναι με τον εαυτό του και πρόθυμος να το παλέψει. Αν τηρεί το λόγο του. Στην τελική μπορεί να φέρνει 10 χιλιάρικα τον μήνα σπίτι και να είναι κληρονομιά από γονείς, που εμένα αυτό δε μου λέει τίποτα για τον ίδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν είναι θέμα στάτους ή ιεραρχίας, είναι θέμα ενδιαφερόντων και χαρακτήρων. Δεν ειναι η ιεραρχία που φέρνει το ζευγάρι κοντά (ή μακριά, αντίστοιχα), είναι το αντικείμενο και οι ευθύνες της δουλειάς τους. Έχει άλλη καθημερινότητα και νοοτροπία ένας ελεύθερος επαγγελματίας, άλλη ένας υπάλληλος του δημοσίου και άλλη ένας ιδιωτικός υπάλληλος. Αντίστοιχα, το είδος της δουλειάς δείχνει και κάποια πράγματα για τον χαρακτήρα αυτού που την επέλεξε. Για εμένα έχει μεγαλύτερη σημασία ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιος την εργασία, το πού θέλει να φτάσει και πόσο διατεθειμένος είναι να πετύχει τους στόχους του, όχι το πόσα βγάζει και το πόσο κύρος έχει στο στάδιο που βρίσκεται. Εκεί κολλάω και διαφωνώ κυρίως, και γι αυτό μου φαίνονται επιφανειακά αυτά που λέει ο fast. Υπάρχουν δουλειές υποτιμημενες με μικρό περιθώριο κέρδους που, όμως, χρειάζεται να φτύσεις αίμα και να πάρεις μεγάλα ρίσκα για να τα βγάλεις πέρα. Και επειδή έχω μεγαλώσει σε τέτοια οικογένεια, έμαθα από πολύ μικρή να μην κοιτάω νούμερα και ταμπέλες, αλλά ανθρώπους.


Ναι αλλα κοίτα να δεις ποιο είναι το θέμα, ακόμα και αυτά τα πράγματα που περιγράφεις εσύ πιο σου αρέσουν σε έναν αντρα, δηλαδή οι στόχοι και η αποφασιστικότητα αποτελούν ιεραρχία αξιών και βάση αυτής αναπόφευκτα θα τοποθετήσεις κάποιους άντρες πιο ψηλά και κάποιους πιο χαμηλά. Το ζήτημα είναι αν θα έβρισκες εσύ έναν άντρα ελκυστικό ο οποίος είναι πιο χαμηλά από εσένα στην ιεραρχία την οποία εσύ κρίνεις σημαντική (στόχους και αποφασιστικότητα) στην προκειμένη.

Σίγουρα διαφορετικές γυναίκες έχουν διαφορετικές ιεραρχίες σαν μέτρο κρίσης γιατί είναι διαφορετικά άτομα με διαφορετικές αξίες, εμπειρίες κτλ, αλλά δεν ήταν αυτό το point του fast αν κατάλαβα καλά.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Κρίνω απευθείας χαρακτήρες. Πόσο ντόμπρος είναι ο άλλος, πόσο αυστηρός είναι με τον εαυτό του και πρόθυμος να το παλέψει. Αν τηρεί το λόγο του. Στην τελική μπορεί να φέρνει 10 χιλιάρικα τον μήνα σπίτι και να είναι κληρονομιά από γονείς, που εμένα αυτό δε μου λέει τίποτα για τον ίδιο.

Αυτός που θα φέρνει δέκα χιλιάρικα σπίτι
το μήνα από κληρονομιά είναι θαυμάσιος σύζυγος και πατέρας.
Επίδοξος εραστής, αγαπητός, γλύκας κτλ.
Όλοι θα μιλούν γι'αυτον με στόμφο και θα είναι γοητευτικός σε όλες τις γυναίκες.

Η διάφορα που έχει από εμάς τους πολλούς υπόλοιπους είναι ότι δεν χρειάζεται να μοχθεί όπως εμείς. Κι αυτό είναι το μόνο που ζηλεύω. Κατά τα αλλα δεν θα μάθει ποτέ αν τον αγάπησαν πραγματικά. Τώρα βέβαια έτσι που έχουμε γινει, δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο αυτό αλλά σίγουρα μέσα μας όλοι ξέρουμε την αλήθεια.

:thumbup:

Σωματοφύλακας δωρεάν δηλαδή :shifty:
Χμμμ, δεν το είχα σκεφτεί έτσι :shifty:


Έχω να μπω πάρα πολύ καιρό.
Ούτε γεια δεν είπες ρε Πεπάκι.

Σκληρές οι γυναίκες σήμερα...

;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αυτός που θα φέρνει δέκα χιλιάρικα σπίτι
το μήνα από κληρονομιά είναι θαυμάσιος σύζυγος και πατέρας.
Επίδοξος εραστής, αγαπητός, γλύκας κτλ.
Όλοι θα μιλούν γι'αυτον με στόμφο και θα είναι γοητευτικός σε όλες τις γυναίκες.

Η διάφορα που έχει από εμάς τους πολλούς υπόλοιπους είναι ότι δεν χρειάζεται να μοχθεί όπως εμείς. Κι αυτό είναι το μόνο που ζηλεύω. Κατά τα αλλα δεν θα μάθει ποτέ αν τον αγάπησαν πραγματικά. Τώρα βέβαια έτσι που έχουμε γινει, δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο αυτό αλλά σίγουρα μέσα μας όλοι ξέρουμε την αλήθεια.

:thumbup:




Έχω να μπω πάρα πολύ καιρό.
Ούτε γεια δεν είπες ρε Πεπάκι.

Σκληρές οι γυναίκες σήμερα...

;)


Γεια:shifty:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ναι αλλα κοίτα να δεις ποιο είναι το θέμα, ακόμα και αυτά τα πράγματα που περιγράφεις εσύ πιο σου αρέσουν σε έναν αντρα, δηλαδή οι στόχοι και η αποφασιστικότητα αποτελούν ιεραρχία αξιών και βάση αυτής αναπόφευκτα θα τοποθετήσεις κάποιους άντρες πιο ψηλά και κάποιους πιο χαμηλά. Το ζήτημα είναι αν θα έβρισκες εσύ έναν άντρα ελκυστικό ο οποίος είναι πιο χαμηλά από εσένα στην ιεραρχία την οποία εσύ κρίνεις σημαντική (στόχους και αποφασιστικότητα) στην προκειμένη.

Σίγουρα διαφορετικές γυναίκες έχουν διαφορετικές ιεραρχίες σαν μέτρο κρίσης γιατί είναι διαφορετικά άτομα με διαφορετικές αξίες, εμπειρίες κτλ, αλλά δεν ήταν αυτό το point του fast αν κατάλαβα καλά.

Μα δεν είπα ποτέ ότι δεν έχω κριτήρια, αλίμονο. Απλά όταν λέμε για ιεραρχία στα παραπάνω σχόλια, όντως δεν εννοούμε αυτό. Επίσης εσύ μου λες αν θα έβρισκα ελκυστικό έναν άντρα με χαμηλότερα κριτήρια από τα δικά μου (τον οποίο μπορεί και να βρισκα, btw, αλλά θα με προβληματιζε το μέλλον μαζί του), ο fast λέει ότι οι πιο πετυχημένες σχέσεις είναι αυτές που ο άντρας είναι πάνω απ τη γυναίκα στα κριτήρια που θέτει. Το να βρίσκονται στο ίδιο "λεβελ" ας πούμε δεν παίζει σαν ενδεχόμενο; Γιατί παίρνουμε όλα τα παραδείγματα όπου υπάρχει χάσμα;

Αυτός που θα φέρνει δέκα χιλιάρικα σπίτι
το μήνα από κληρονομιά είναι θαυμάσιος σύζυγος και πατέρας.
Επίδοξος εραστής, αγαπητός, γλύκας κτλ.
Όλοι θα μιλούν γι'αυτον με στόμφο και θα είναι γοητευτικός σε όλες τις γυναίκες.

Η διάφορα που έχει από εμάς τους πολλούς υπόλοιπους είναι ότι δεν χρειάζεται να μοχθεί όπως εμείς. Κι αυτό είναι το μόνο που ζηλεύω. Κατά τα αλλα δεν θα μάθει ποτέ αν τον αγάπησαν πραγματικά. Τώρα βέβαια έτσι που έχουμε γινει, δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο αυτό αλλά σίγουρα μέσα μας όλοι ξέρουμε την αλήθεια.

:thumbup:

Όταν λέω ότι δε μου λέει τίποτα για τον ίδιο, δε σημαίνει πως τον υποτιμώ. Σημαίνει ότι όντως δε μου λέει τίποτα, πρέπει να δω αλλά στοιχεία του χαρακτήρα του για να κρίνω. Φυσικά και μπορεί να είναι υπέροχος πατέρας και σύζυγος, αλλά δε θα είναι εξαιτίας της οικονομικής κατάστασης της οικογένειάς του. Γενικά νομίζω η συζήτηση πάει αλλού τώρα, αλλά για να κλείσω το σχόλιο, ο μοχθος μπορεί αφενός να μας εξαντλεί σωματικά και ψυχικά, αλλά από την άλλη είναι το όπλο που μας μαθαίνει να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες και να εκτιμούμε τις χαρές της ζωής. Δεν έχεις τίποτα να ζηλέψεις, κατ εμέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αβάσιμο.

Αν σε χουφτώσουν βρε δίπλα στο αγόρι σου και δεν κάνει τίποτα τι θα σκεφτείς;

Πως είναι ώριμος και καλά κάνει και δεν αντιδράει;

'Η πως τα 'χεις με κοπέλα. λολ.

Ό άντρας πέρα από αντρικά γεννετικά όργανα έχει και παραπάνω σωματική δύναμη, συναισθηματική ηρεμία σε δύσκολες καταστάσεις, αλλά και είναι καθήκον του να προστατεύει τη γυναίκα και τα παιδιά του. Όλα αυτά τα πράγματα ήταν αυτονόητα λίγο παλιότερα και τώρα που δεν είανι απορούμε γιατί οι σχέσεις αντρών-γυναικών είναι τόσο μίζερες.
Αν με χουφτώσει κάποιος (και η πρόταση τελειώνει εδώ, ανεξαρτήτως αν δίπλα μου είναι ο άντρας μου, ο πατέρας μου ή ο Πάπας της Ρώμης), οφείλω πρώτα απ' όλα εγώ να μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου. Και αυτό σε δημόσιο χώρο σημαίνει να φωνάξω, γιατί τέτοιοι τύποι το κάνουν στα μουλωχτά και αν τους ξεμπροστιάσεις μαζεύονται. Ο άντρας δηλαδή δίπλα τι θα κάνει; Θα του επιτεθεί για να τον ακινητοποιήσει; Και μετά τι; Θα αντλήσω ηθική ικανοποίηση ότι αχ το ζουζούνι μου, πλακώνει άλλους άντρες στο ξύλο για πάρτη μου, δείτε κορίτσια τι άντρακλα έχω;:mpliaks: Αυτοί είναι νόμοι της ζούγκλας, και αν ο ένας αποφάσισε να συμπεριφερθεί λειτουργώντας με βασικά ένστικτα, δεν χρειάζεται να το κάνει και ο δεύτερος (που υποτίθεται είναι και ο άνθρωπός μου και συμπεριφερόμαστε πολιτισμένα).
Μην μου φέρεις σαν αντιπαράδειγμα "δηλαδή αν σου επιτεθεί με μπουνιές κάτσε να τις φας", γιατί ξέρεις ότι είναι διαφορετικού είδους δράση-αντίδραση.

Και τι πάει να πει καθήκον να προστατεύσει την γυναίκα και τα παιδιά του; Αν εγώ δεν μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, που κατ' εξοχήν είμαι υπόλογος του εαυτού μου, με ποιο δικαίωμα, ποια λογική και ποια απαίτηση περιμένω τον άντρα-προστάτη να καθαρίσει για μένα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top