Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι ο φεμινισμός ο λόγος που η πλειοψηφία των γυναικών ζητάει από τους συντροφους τους να μοιράζονται τις δουλειές. Το ζητάνε γιατί απλούστατα γυρνάνε κουρασμένες από τις δουλειές τους όπως και οι άντρες και δικαιούνται κι αυτές λίγο χρόνο στο τέλος της μέρας για να χαλαρώσουν.

Το να κάνει λιγότερες δουλειές στο σπίτι αυτός που βγάζει περισσότερα χρήματα το βρίσκω άδικο και θεωρώ (όπως είπε και η Νεράιδα παραπάνω) ότι υποβιβάζει τη σχέση του ζευγαριού σε σχέση συναλλαγής. Συγγνώμη δηλαδή αν ένας άντρας έχει δέκα ακίνητα και δε δουλεύει αλλα από τα νοίκια φέρνει στο σπίτι διπλάσια χρήματα από τη γυναικα που είναι πχ πωλήτρια και ξεθεώνεται στην ορθοστασία όλη μέρα ενώ αυτός βλέπει τηλεόραση θα είναι δικαιολογημένος να μην κουνάει το δαχτυλάκι του?

Μπορεί να φαίνεται ακραίο το παράδειγμα αλλα όλοι ξέρουμε ότι δεν πληρώνουν όλες οι δουλειές το ίδιο καλά αναλογικά με τον χρόνο και κόπο που απαιτούν και για αυτό το λόγο θεωρώ ότι τα έξοδα και οι δουλειές του σπιτιού δεν πρέπει να μπαίνουν στην ίδια ζυγαριά. Για να καλυφθούν τα έξοδα του σπιτιού χρειάζονται χρήματα άρα όποιος βγάζει πιο πολλά οφείλει να πληρώνει μεγαλύτερο μέρος τους, για τις δουλειές του σπιτιού αντίστοιχα χρειάζεται χρόνος και κόπος άρα όποιος είναι πιο ξεκούραστος οφείλει να κάνει πιο πολλές.

Καθένας συνεισφέρει στην οικογένεια με οποιο τρόπο μπορεί, είτε διαθέτοντας χρήματα είτε χρόνο, και η περίπτωση να πληρώνει πιο πολύ ο ένας από τους όταν και οι δυο παίρνουν τα ίδια χρήματα είναι εξίσου παραλογη με την περίπτωση να κάνει ο ένας πιο πολλές δουλειές όταν κουράζονται και οι δυο το ίδιο εκτος σπιτιού. Δε βλέπω τίποτα φεμινιστικό σε όλα αυτά παρα μοναχα κοινή λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτη η λογικη που λεει "βαζω λιγοτερα χρηματα, οποτε κανω και τις περισσοτερες δουλειες για να σε ξεπληρωσω" ακουγεται στα αυτακια μου ιδιαιτερα υπολογιστικη και δε με εκφραζει καθολου.

Μπορει να μην σε εκφραζει αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.

Για να βγαζεις περισοτερα λεφτα πρεπει να δουλευεις περισοτερο οποτε αναγκαστικα εχεις λιγοτερο χρονο. Αλλα και λιγοτερο χρονο να μην εχεις καποιο trade off υπαρχει πχ μπορει να εχεις περισοτερο αγχος η αναγκη για περισοτερη ξεκουραση κτλ, nothing is for free in this world, διαφορετικα αν τα πας ΟΛΑ μισα μισα ζεις σε μικροτερο σπιτι κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLACKANGEL4898

Νεοφερμένος

Η BLACKANGEL4898 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αν και ειμαι σχετικα μικρη και δεν εχω εχς συζησει με καποιον πιστευω πωσ οταν ερθει αυτη η ωρα θα θελα να μειραζομασταν καποιες δουλειες, οπωσ το πλυσιμο των πιατων ή το να βαλουμε πλυντιριο, αλλα σιγουρα δεν θα τον αφινα να κανει τις "βαριες γυναικιες" δουλειες οπωσ το σφουγγαρισμα.... κι οχι γιατι δεν θα το εκανε καλα αλλα γιατι θα απομυθοποιουνταν η εικονα που εχω εγω γι αυτον... κι αντιστοιχα δεν θα μπορουσα να ασχολειθω με τα υδραυλικα του σπιτιου...
Αυτο δεν σημενει ομωσ οτι θα ανεχομαι να μου κανει το σπιτι αισχοσ και οσο εγω δουλειω αυτοσ να καθεται και να αραζει...
Επεισησ πιστευω οτι πρεπει τα εξοδα του σπιτιου να ειναι μισα μισα η να υπαρχουν κοινοι λογαριασμοι για τα εξοδα του σπιτιου εφοσον το ζευγαρειναι παντρεμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επεισησ πιστευω οτι πρεπει τα εξοδα του σπιτιου να ειναι μισα μισα η να υπαρχουν κοινοι λογαριασμοι για τα εξοδα του σπιτιου εφοσον το ζευγαρειναι παντρεμενο...

δεν ειναι παντα εφικτο αυτο, το νοικι στο σπιτι μου ειναι 700, η κοπελια μου βγαζει 900, αν πρεπει να δινει τα 350 στο νοικι δεν θα της μενει τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μπορει να μην σε εκφραζει αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.

Για να βγαζεις περισοτερα λεφτα πρεπει να δουλευεις περισοτερο οποτε αναγκαστικα εχεις λιγοτερο χρονο. Αλλα και λιγοτερο χρονο να μην εχεις καποιο trade off υπαρχει πχ μπορει να εχεις περισοτερο αγχος η αναγκη για περισοτερη ξεκουραση κτλ, nothing is for free in this world, διαφορετικα αν τα πας ΟΛΑ μισα μισα ζεις σε μικροτερο σπιτι κτλ...

Το υπογραμμισμενο δεν ειναι απολυτο. Εχει να κανει με την αμοιβη της εκαστοτε δουλειας και δεν ειναι αναγκαια συνθηκη.
Εχω και παραδειγμα προχειρο. Προκειται για φιλικο μου ζευγαρι, οπου και οι δυο ειναι τραπεζικοι, αλλα σε διαφορετικες τραπεζες. Δουλευουν τις ιδιες ωρες, εχουν το ιδιο στρες, μονο που η γυναικα αμοιβεται κανα-δυο κατοσταρικα παραπανω.
Σοου, το θεμα ειναι ο καθε ενας να αντιλαμβανεται τις αναγκες του αλλου, να γνωριζει τις υποχρεωσεις του και να υπαρχει μεταξυ τους επικοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το υπογραμμισμενο δεν ειναι απολυτο. Εχει να κανει με την αμοιβη της εκαστοτε δουλειας και δεν ειναι αναγκαια συνθηκη.

Ποσο με εκνευριζει οταν οι ανθρωποι δεν μπορουν να καταλαβουν τη γνωσιακη προκαταλειψη της αποκλεισης απο το μεσο της κατανομης...

Φυσικα και μπορει να συμβαινει αυτο, οπως μπορει να κερδισεις το λοτο η να εισαι πρεζεμπορος. Αλλα η ΝΟΡΜΑ δεν ειναι αυτη, η μεση της κατανομης λεει οτι για παιρνεις περισοτερα λεφτα δουλευεις περισοτερο. Ενας γιατρος για παραδειγμα μπορει να δουλευει 4 ωρες τη μερα και να βγαζει ανετα 400ε αυτες τις 4 ωρες. Βεβαια εχει σπουδασει 13 χρονια στα οποια εχει φτυσει αιμα, πρεπει καθημερινα να διαβαζει για να μενει up to date να ειναι στο τηλεφωνο πρακτικα συνεχεια για οτιδηποτε συμβει, να εχει καθαρο μυαλο και σταθερα χερια και να εχει το αγχος του ιατρικου λαθους.

Προσωπικα εχω δουλεψει και σε καλα αμοιβομενη δουλεια και σε δουλεια του ποδαρδιου, μπορω να σου πω οτι 8ωρο σε δουλεια με χαμηλο στρες ισοδυναμει με 2 ωρες δουλειας υψηλου στρες.

Και 100-200ε λιγοτερα η περισοτερα δεν νοηται ως ποσο, αυτοι οι φιλοι σου πρακτικα πληρονονται το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καταρχας, μη μου εκνευριζεσαι!:P

Οπως κι εαν εχει, το θεμα δεν ειναι να τα βαλουμε ολα σε μια ζυγαρια και να τα μοιρασουμε δια δυο.
Σημασια εχει να υπαρχει επικοινωνια αναμεσα ζευγαρι, να εχουν τη διαθεση να προσφερουν και επιγνωση των υποχρεσεων τους.
Διαφορετικα θα ζουμε μεσα στην γκρινια και κανεις δε θα ειναι ικανοποιημενος
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι ο φεμινισμός ο λόγος που η πλειοψηφία των γυναικών ζητάει από τους συντροφους τους να μοιράζονται τις δουλειές.

Φυσικα και δεν είναι φεμινισμος. Εϊναι τεμπελιά.

Για να βγαζεις περισοτερα λεφτα πρεπει να δουλευεις περισοτερο οποτε αναγκαστικα εχεις λιγοτερο χρονο.

Οποτε με τα περισσότερα λεφτά σου πληρώνεις την υπηρέτρια

Εχω και παραδειγμα προχειρο. Προκειται για φιλικο μου ζευγαρι, οπου και οι δυο ειναι τραπεζικοι, αλλα σε διαφορετικες τραπεζες. Δουλευουν τις ιδιες ωρες, εχουν το ιδιο στρες, μονο που η γυναικα αμοιβεται κανα-δυο κατοσταρικα παραπανω.....

Ο άντρας όμως αναγκάζεται να δουλέψει και στο κρεβάτι

Οπως κι εαν εχει, το θεμα δεν ειναι να τα βαλουμε ολα σε μια ζυγαρια και να τα μοιρασουμε δια δυο. Σημασια εχει να υπαρχει επικοινωνια αναμεσα ζευγαρι......

Ωστε να μην κλέψει κανένας στο ζύγι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το να ζητάει κάποιος να μοιράσετε και όχι να σου φορτώνει όλες τις δουλειές είναι τεμπελιά ;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οπως κι εαν εχει, το θεμα δεν ειναι να τα βαλουμε ολα σε μια ζυγαρια και να τα μοιρασουμε δια δυο.
Σημασια εχει να υπαρχει επικοινωνια αναμεσα ζευγαρι, να εχουν τη διαθεση να προσφερουν και επιγνωση των υποχρεσεων τους.
Διαφορετικα θα ζουμε μεσα στην γκρινια και κανεις δε θα ειναι ικανοποιημενος .

Ναι να επικοινονησουν οτι πρεπει να συνησφερουν εξισου ωστε κανενας να μην ειναι μαλακας. Καλο το pop psychology αλλα πολυ απλα δεν δουλευει στην πραγματικοτητα. Τι παει να πει "υποχρεωσεις"? Καλη η αγαπη αλλα η αγαπη ειναι διμερης κατασταση τα αλλα δεν ειναι.

Σκεψου το εξις: Ενα ζευγαρι το οποιο ΔΕΝ μοιραζεται τις δουλειες, εστω λοιπον οτι η γυναικα βγαζει περισοτερα λεφτα οποτε ξοδευει αναγκαστικα περισοτερα για να ειναι καλυτερο το σπιτι κτλ κτλ ΚΑΙ μοιραζονται τις δουλειες του σπιτιου εξισου.

Δεν βγαινει χαμενη? Τι ακριβως κερδιζει απο αυτη τη σχεση? Αγαπη? Η αγαπη ειναι και στους δυο, δεν ειναι trade off, ολα τα υπολοιπα ειναι.

Και αφου φυγει το αρχικο παθος και ο ερωτας (1-2-3 χρονια ΤΟ ΠΟΛΥ) και μεινει η συντροφικοτητα και η εκτιμηση ειναι πολυ ευκολο να τη πληγωσεις αν αρχισεις και νοιωθεις δουλος η ριγμενος.

Αν βρισκεσαι σε μια σχεση στην οποια προσφερεις περισοτερα απο οσα παιρνεις ειναι προβλημα. Και στο λεω απο εμπειρια, εχω συζησει με μια κοπελα που γενικος δεν εκανε και πολλα, κατα βαση δεν μου προσεφερε τιποτα (ουτε καν εναν ωραιο κωλο η ενα ερεθιστικο μυαλο - λολ εικονα χανιμπαλ) οποτε η γκρινια ακολουθουσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη, το θεμα ειναι να δουμε ποιος βγαινει κερδισμενος και ποιος χαμενος σε συναρτηση με το ποιος θα κανει τις περισσοτερες δουλειες?!
Ελεος ρε συ Εποτε...
Με κανεις και επαναλαμβανομαι....Σημασια εχει πως και οι δυο εχουν υποχρεωσεις. Το πως θα μοιραστουν, εχει να κανει με το καθε ζευγαρι. Εαν θελουν να κρατησουν τις ισορροπιες, ειναι στο χερι τους.
Το θεμα δεν ειναι μη με πει ο αλλος μ@λακα, αλλα η συμβιωση μου με εκεινον να ειναι ομαλη, ωστε να μη δημιουργουνται προβληματα.
Αυτο ελειπε να σκεφτω...:
" Ποσα ακουμπαω στο σπιτι? Τοσα περισσοτερα απο σενα.
Τι ωρα γυριζω? Τοση μετα σενα.
ΠΟσες δουλειες πρεπει να γινουν την εβδομαδα. Τοσες.
Οποτε...αυτο."
Και επειδη στο θεμα της συμβιωσης εχω πολλα χρονια στην πλατη μου, ολο αυτο μου φανταζει το λιγοτερο γελοιο.

Και κατι αλλο...
Καλο το pop psychology αλλα πολυ απλα δεν δουλευει στην πραγματικοτητα
Για εσενα και εκεινους που βλεπουν την ερωτικη σχεση ως εμπορικη συναλλαγη μπορει το ανωθεν να ισχυει, για μενα βεβαια αυτα που εσυ χαρακτηριζεις pop psychology ειναι μερος της ζωης και καθημερινοτητας μου.
Ο καθεις βλεπεις διαμορφωνει την πραγματικοτητα του και ειναι υπευθυνος για εκεινη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η υπηρετρια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το να ζητάει κάποιος να μοιράσετε και όχι να σου φορτώνει όλες τις δουλειές είναι τεμπελιά ;:confused:


Τεμπελιά ειναι το μοτιβ για να βρείς τα λεφτά για να βρείς υπηρέτρια. Αν δεν την έχεις θα κάνεις τις δουλειές μόνος σου. Όσο την έχεις και ανάλογα τα λεφτά που έχεις θα προσαπαθήσεις όσο σε παίρνει να τις κάνει κάποιος άλλος. Ας είμαστε ειλικρινείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατί οι γυναίκες κατηγορούν το σύντροφό τους ότι δε συμμετέχει στις δουλειές του σπιτιού

Οι εργαζόμενες γυναίκες παραπονιούνται συχνά ότι ο σύντροφός τους δε βοηθάει στις καθημερινές -και ανιαρές είναι αλήθεια- δουλειές του σπιτιού.
Όμως αυτή η αδιαφορία και η αδράνεια από την πλευρά των ανδρών θα μπορούσε στην πραγματικότητα να είναι ένας μύθος που επινοείται από τη σύντροφό τους, υποστηρίζουν οι ερευνητές. Σύμφωνα με μια νέα μελέτη, οι γυναίκες καριέρας υπερβάλλουν για την αδιαφορία του συντρόφου τους για το σπίτι επειδή αισθάνονται ένοχες γιατί οι ίδιες αφιερώνουν πολύ χρόνο στη δουλειά τους και δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν πάντα με επιτυχία στο ρόλο τους ως σύζυγοι και ως μητέρες.
Με το να γκρινιάζουν στο σύζυγό τους για υποτιθέμενες παραλείψεις του, οι γυναίκες αισθάνονται πιο θηλυκές, αφού μπορούν να διατηρήσουν τον παραδοσιακά γυναικείο ρόλο της συντήρησης του σπιτιού και της φροντίδας της οικογένειας, επισημαίνουν οι ειδικοί.
«Οι γυναίκες που εργάζονται, οι οποίες κερδίζουν τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα από το σύζυγό τους, συνεχίζουν να βλέπουν τον εαυτό τους ως το πρόσωπο που ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβλήματα του νοικοκυριού και αυτό γιατί νιώθουν την ανάγκη να διατηρήσουν την παραδοσιακή γυναικεία ταυτότητα», αναφέρει η επικεφαλής της μελέτης και καθηγήτρια επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο Missouri, Δρ Rebecca Meisenbach.
Η έρευνα έγινε σε 15.000 Αμερικανίδες και τα αποτελέσματά της δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό Sex Roles.

Μόνο οι γυναίκες που δεν έχουν παιδιά κάτω των 18 ετών δήλωσαν ότι δεν αισθάνονται ισχυρή αίσθηση της ευθύνης για το σπίτι.
Αν και ελάχιστες έρευνες έχουν γίνει για το ρόλο των γυναικών που δουλεύουν και συγχρόνως στηρίζουν την οικογένεια πρόσφατες εκτιμήσεις δείχνουν ότι όλο και περισσότερες γυναίκες κερδίζουν πλέον πιο πολλά χρήματα από το σύντροφό τους.
Όπως δήλωσε η Rebecca Meisenbach η πλειονότητα των γυναικών που συμμετείχαν στη μελέτη δεν δυσανασχετούν για το γεγονός ότι ο σύζυγός τους δεν είναι ούτε «κουβαλητής» ούτε προστάτης της οικογένειας.
«Πάνω από το 60 % δήλωσαν ότι απολαμβάνουν να έχουν τον έλεγχο του σπιτιού.
Προβάλλοντας ιστορίες για το πώς οι άνδρες θα πρέπει να παρακινηθούν από τις ίδιες να κάνουν συγκεκριμένες δουλειές στο σπίτι, οι γυναίκες καταφέρνουν να αποδείξουν ότι είναι το στήριγμα της οικογένειας, που φροντίζει για το νοικοκυριό και τα παιδιά.

Κατευθύνοντας τις δουλειές του σπιτιού που θα γίνουν από τους συζύγους τους, διατηρούν την αίσθηση του ελέγχου σύμφωνα με τον παραδοσιακό ρόλο που τους έχει ανατεθεί.»
Αν και οι προσδοκίες από τους ρόλους της οικογένειας είναι περισσότερο ρευστές από ποτέ, η παραδοσιακή αντίληψη που θέλει τον άνδρα «κολόνα του σπιτιού» και την γυναίκα να ασχολείται με το νοικοκυριό εξακολουθεί να υπερισχύει.
Πρόσφατη βρετανική έρευνα έδειξε ότι το 32% των νέων συμφώνησε ότι ο κατεξοχήν ρόλος των γυναικών στην κοινωνία είναι να είναι καλές σύζυγοι και μητέρες.
Παράλληλα οι γυναίκες που κερδίζουν πολύ περισσότερα χρήματα από τους συζύγους τους συχνά αναφέρουν ότι αυτό δημιουργεί προβλήματα στη σχέση τους.
«Ο σεβασμός μας για το σύντροφό μας στηρίζεται στο κατά πόσον εκπληρώνει τις προσδοκίες που συνδέονται με το ʽʼισχυρό φύλοʼʼ», σημειώνει η ψυχολόγος και συγγραφέας Janet Reibstein.
«Οι γυναίκες που κερδίζουν περισσότερα από τους χαμηλά αμειβόμενους συζύγους τους προσπαθούν να ξεπεράσουν την κοινωνική προκατάληψη που λέει ότι ένας άνδρας πρέπει να συντηρεί οικονομικά τη γυναίκα του.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
«Οι γυναίκες που εργάζονται, οι οποίες κερδίζουν τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα από το σύζυγό τους, συνεχίζουν να βλέπουν τον εαυτό τους ως το πρόσωπο που ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβλήματα του νοικοκυριού και αυτό γιατί νιώθουν την ανάγκη να διατηρήσουν την παραδοσιακή γυναικεία ταυτότητα». [...]
Προβάλλοντας ιστορίες για το πώς οι άνδρες θα πρέπει να παρακινηθούν από τις ίδιες να κάνουν συγκεκριμένες δουλειές στο σπίτι, οι γυναίκες καταφέρνουν να αποδείξουν ότι είναι το στήριγμα της οικογένειας, που φροντίζει για το νοικοκυριό και τα παιδιά.

Κατευθύνοντας τις δουλειές του σπιτιού που θα γίνουν από τους συζύγους τους, διατηρούν την αίσθηση του ελέγχου σύμφωνα με τον παραδοσιακό ρόλο που τους έχει ανατεθεί
Αν και οι προσδοκίες από τους ρόλους της οικογένειας είναι περισσότερο ρευστές από ποτέ, η παραδοσιακή αντίληψη που θέλει τον άνδρα «κολόνα του σπιτιού» και την γυναίκα να ασχολείται με το νοικοκυριό εξακολουθεί να υπερισχύει.
Το έχω ξαναγράψει, ότι δεν φτάνουν μία ή δύο γενιές, ώστε να ξεχαστούν ή να ξεπεραστούν πρότυπα και κοινωνικές νόρμες, οι οποίες χρειάστηκαν μερικές χιλιάδες χρόνια για να εγκατασταθούν. Εδώ βλέπουμε Αμερικανίδες, γυναίκες δηλαδή μιας χώρας που φημίζεται για την πρόοδό της σε τέτοια ζητήματα, που θα μπορούσε κανείς να πει ότι η ιδέα της ισότητας των φύλων και της αλλαγής των ρόλων τους ξεκίνησε από εκεί, να βρίσκονται ακόμη σε μεταβατικό στάδιο όσον αφορά την αποδοχή νέων ρόλων και την απόρριψη των παλαιών.

Σε άλλο σημείο βλέπουμε τέτοιες τάσεις "Δυνάμεων Αδράνειας", όπως τις περιγράφει η επιστήμη της φυσικής, να είναι ακόμη και σήμερα ιδιαίτερα ισχυρές, σε μια ακόμη πρωτοπόρο χώρα, σε ό,τι αφορά το φεμινισμό, τη Μεγάλη Βρετανία:
Πρόσφατη βρετανική έρευνα έδειξε ότι το 32% των νέων συμφώνησε ότι ο κατεξοχήν ρόλος των γυναικών στην κοινωνία είναι να είναι καλές σύζυγοι και μητέρες.
Παράλληλα οι γυναίκες που κερδίζουν πολύ περισσότερα χρήματα από τους συζύγους τους συχνά αναφέρουν ότι αυτό δημιουργεί προβλήματα στη σχέση τους.
Σε όλες μας τις συζητήσεις, οι οποίες αφορούν τις σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων, την ισότητα, τη γυναικεία χειραφέτηση, αυτό είναι φανερό, σε όποιον μπορεί να σταθεί λίγο παράμερα και να παρατηρήσει, ανεπηρέαστος από το φύλο στο οποίο ανήκει. Άλλο τόσο είναι φανερό, ότι η βιασύνη κάποιων γυναικών, οι οποίες απαιτούν απ' όλους και όλες, να ενστερνιστούν τα νέα πρότυπα εδώ και τώρα, ειδάλλως να τους κατηγορούν για φαλοκρατισμό ή οπισθοδρομικότητα, είναι εν πολλοίς άκαιρη κι ενάντια στη φυσική ροή των πραγμάτων.

Γνώμη μου είναι πως έχουμε κάνει πολλά και σημαντικά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση, μέσα σε λίγο σχετικά χρόνο. Το να επιταχύνουμε κι άλλο τις εξελίξεις, θα είχε ως μόνο αποτέλεσμα την πλήρη αποσάθρωση του ψυχολογικού και κοινωνικού μας υποβάθρου και θα δημιουργούσε εντροπικά φαινόμενα στην κοινωνία. Λίγη υπομονή φίλες και φίλοι, σε μία ή δύο γενιές ακόμη, θα βρούμε τα πατήματά μας και θα ισορροπήσουμε σε νέες θέσεις. Η εποχή την οποία διανύουμε, είναι μεταβατική σε πάρα πολλούς τομείς, όπως και σε αυτόν των κοινωνικών ρόλων των δύο φύλων, για τον οποίο συζητάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
απλά ισονομία και στις δουλειές του σπιτιού.......
χωρίς διατυμπανισμούς προς το περιβάλλον και των δύο
τύπου
"ααααα εμένα ο γιωργάκης μου πλένει τα πιάτα":P
ή
"αααααα εμένα η μαρίτσα μου με αγαπάει και πλένει μέχρι και το αυτοκίνητο κι εγώ αραχτός στο καναπέ":P

αυτά είναι μικρότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Η Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Για μενα ειτε μενεις με την φιλη σου, ειτε με τους γονεις σου, ειτε με τον αντρα σου (με βερα η χωρις) η συγκατοικηση ειναι συμβιωση. Εισαι με εναν ανθρωπο που δεν ειναι ανωτερος η κατωτερος σου! Οποτε πρεπει να βοηθουν ολοι, και να διευκολυνουν ο ενας τον αλλο.
Βεβαια οι περισσοτεροι αντρες δεν ξερουν τα μυστικα... οποτε αναγκαστικα οι περισσοτερες δουλειες μενουν για εμας! Ειδικα για οσες απο εμας ειμαστε παλαβες με την καθαριοτητα! :P Και παλι πρεπει να σεβομαστε την αμαθια τους στον τομεα και να μην τους πιεζουμε... πολυ....

Αλλα τα πιατακια μια χαρα τα πλενουν! Λιγο με το πασο τους, ομως τουλαχιστον τα καθαριζουν! (κακια! χιχιχι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
καλησπέρα..
αν έρθει η ώρα κ η στιγμή να συμβιώσω,το μόνο σίγουρο ειναι ότι μέσα σε αυτα που θέλω απο τον σύντροφο μου ειναι να με βοηθάει στο σπίτι.
αυτή ειναι η γενική εικόνα μου,το πώς να βοηθάει.. σε αυτο το θέμα ειναι το πως το βλέπει και πως το διαχειρίζεται το κάθε ζευγάρι!
και συμβολικά να το δει ο καθένας μας,μας λέει πολλά να συμμετέχουν και οι δύο στις δουλειές του σπιτιού(δεν μίλαω για υπερβολές φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το να λες όμως "να με βοηθάει", σημαίνει ότι κατά τη γνώμη σου οι δουλειές του σπιτιού είναι κατ' εξοχήν γυναικεία υπόθεση κι ο άντρας στην καλύτερη περίπτωση θα αποτελεί "βοηθητικό προσωπικό". Είναι έτσι τα πράγματα, όπως τα κατάλαβα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βρε Χαος ας μην το πολυαναλυουμε και κολλαμε σε λεξεις. Η κοπελα λεει κατι σωστο που πιστευω-υπαρχουν κι εξαιρεσεις- αρεσει σε ολες μας, δηλαδη εκει που γλειφεις το πατωμα κυριολεκτικα, να φιλοτιμηθει ο χριστιανος και να πεταξει τα σκουπιδια, η να πλυνει κανα πιατακι ή εστω να κανει κατιτις. Κι οχι αραχτος- κατινα, παντοφλα- για θα τη φαει στο κεφαλι.:D

Γενικα μαρεσουν οι δουλειες, οχι με μανια και θελω να τις αναλαμβανω εγω, φυσικα αν γυρναω πτωμα δε θα με χαλασει αν μου χει ετοιμασει ενα φαγακι ή εχει ζεστανει το νερακι ή εχει πεταχτει μεχρι το σουπερ μαρκετ η εστω κατι.
Τον αντρα να γονατιαζεται δε θελω να τον βλεπω, ουτε να μου κανει χοντρες δουλειες.
Το χω δει σε ανθρωπο κι εχω πεσει απο τα συννεφα, δεμαρεσε και αισθανθηκα καπως. Αν ανηκω στην κατηγορια οπως λες οσων πιστευουν οτι ειναι γυναικεια υποθεση, τοτε το δεχομαι, ανηκω σαυτη τη κατηγορια. Χωρις ομως να θεωρω οτι δεν μπορω ναναλαβω πιο βαριες δουλειες. Τα κανω ολα και συμφερω:D και περιμενω απο τον αλλο κατανοηση, προσφορα με τον τροπο που πιστευει θα με κανει χαρουμενη. Και σιγουρα αυτος που χω διπλα μου σε γενικες γραμμες γνωριζει τι με κανει χαρουμενη...

Εν πασει περιπτωσει, φιλοτιμο και απο τις δυο πλευρες και αμοιβαια βοηθεια. Κανεις δεν ειναι δουλος κανενος. Κι ουτε υποχρεωμενος.
(Εχω ξαναπαντησει στο θεμα αυτο σε παλιοτερες σελιδες, τα ιδια πανω κατω εχω πει:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top