Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ρε παιδια γιατι ετσι?
ειναι δηλαδη τοσο κακο να βοηθαει ο ενας τον αλλο? δεν το νομιζω.
Συμφωνω με τη mind οτι πρεπει να υπαρχει κατανοηση και απο τις δυο πλευρες!!
το οτι ειμαστε γυναικες δεν σημαινει οτι ειμαστε και δουλες... και το οτι ειστε αντρες δεν σημαινει οτι ειστε αφεντικα!

δεν νομιζω οτι ζηταω πολλα μονο να μου δειξει οτι ενδιαφερεται για μενα, οτι δεν καθεται σαν πασας και τα περιμενει ολα ετοιμα( ξερεις ειμαι και λιγο αντιδραστικο στοιχειο, οταν το δω αυτο μπορει να μην κανω τιποτα, οταν δω οτι προσφερεται μπορει να δωσω τα παντα)

μου χει τυχει να μεινουμε με τον φιλο μου ενα μηνα μαζι σπιτι μου...
σας πληροφορω εσας τους αντρες οτι απο μονος του ενω κοιμομουν αδειαζε το πλυντηριο πιατων για να μην εχω να το κανω εγω μετα...

αυτο για μενα τα λεει ολα!!!

τον αγαπω!!:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αυτός; :P

Πλάκα κάνω, δεν έχω πρόβλημα να βοηθάω, αλλά είμαι ψιλοάχρηστη σε αυτά. Τον είχα φτάσει σε σημείο να λέει "Ξέρεις να κάνεις έστω και το οτιδήποτε από δουλειές του σπιτιού;". Ναι ξέρω, αλλά βαριέεεεεμαι :P

Τις λίγες μέρες που έχουμε μείνει στο ίδιο σπίτι με τον νυν μου, μου έφτιαξε την σπεσιαλτέ του και κάθε πρωί έφτιαχνε πρωινούλιιιι και μου έφτιαχνε και καφέ ενώ εκείνος δεν πίνει, και σκούπισε και το σπίτιιιι :redface:

Η αστεία φάση ήταν όταν πλέον είχα παραδεχτεί ότι είμαι απαράδεκτη και του είπα "Κοίτα να δεις, τώρα θα απλώσω τα ρούχα" και αποφασισμένη άρπαξα τον κουβά με τα βρεγμένα ρούχα και κατευθύνθηκα προς τα σκοινιά του απλώματος, τα οποία δεν ήξερα καν που βρίσκονται. Εκείνος έμεινε στον κήπο ευχαριστημένος που επιτέλους είχα αποφασίσει να το παίξω καλή νοικοκυρά και περίμενε. Αχμ… Δεν έκατσε όμως, όταν βρήκα τα σκοινιά του απλώματος συνειδητοποίησα ότι … ήταν πολύ ψηλά και δεν έφτανα να απλώσω τα ρούχα :redface: :P

Το ίδιο βράδυ νομίζω του είχα "μαγειρέψει", δηλαδή είχα ζεστάνει μία σάλτσα που είχε αφήσει η γιαγιά του στην κατάψυξη και την οποία εκείνος προσπαθούσε να ζεστάνει στο φουρνάκι μικροκυμάτων! ΑΑΑ όλα κι όλα, μπορεί εγώ να μην εξασκούμαι συχνά σε τέτοιο σταφ αλλά όταν χρειαστεί να κάνω κάτι το γυναικείο ένστικτο της νοικοκυράς ξυπνάει μέσα μου και προφανώς πράττω ορθώς. Η σάλτσα ζεσταίνεται στο τηγάνι και όχι στο φούρνο μικροκυμάτων :P Τέλος πάντων κατά τη διάρκεια αυτής της φοβερής μαγειρικής της σάλτσας η οποία συνόδεψε κάτι απλά μακαρόνια εκείνος με περιτριγύριζε και κάθε πέντε λεπτά έλεγε "Α ωραία, η Ρόζα μου μαγειρεύει". Ναι, λέγε το να το πιστέψεις :P

Και με τους πρώην μου οι ίδιες καταστάσεις έπαιζαν. Ένας πρώην μου είχε έρθει σπίτι μου και το είχε σκουπίσει :P Και με έναν άλλον, όποτε πήγαινα σπίτι του μαγείρευε και τρώγαμε και έπλενε και τα πιάτα και μία φορά θυμάμαι του γρίνιαζα κι όλας καθώς μαγείρευε, χιχι, εεεεβιλ :P

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΕΙ??? :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καθώς διάβαζα το ποστ της suspiria παραπάνω (πλήρης ταύτιση σούσπι! Αν κι εγώ μάλλον είμαι χειρότερη, παίζει να τη ζέσταινα τη σάλτσα σε microwave!), σκεφτόμουν πόσο διαφορετικά συναισθήματα θα μου προκαλούσε με αντίστροφα τα φύλα:

Αρχική Δημοσίευση από suspirios:
Αυτή; :P

Πλάκα κάνω, δεν έχω πρόβλημα να βοηθάω, αλλά είμαι ψιλοάχρηστος σε αυτά. Την είχα φτάσει σε σημείο να λέει "Ξέρεις να κάνεις έστω και το οτιδήποτε από δουλειές του σπιτιού;". Ναι ξέρω, αλλά βαριέεεεεμαι :P

Τις λίγες μέρες που έχουμε μείνει στο ίδιο σπίτι με την νυν μου, μου έφτιαξε την σπεσιαλτέ της και κάθε πρωί έφτιαχνε πρωινούλιιιι και μου έφτιαχνε και καφέ ενώ εκείνη δεν πίνει, και σκούπισε και το σπίτιιιι :redface:

Η αστεία φάση ήταν όταν πλέον είχα παραδεχτεί ότι είμαι απαράδεκτος και της είπα "Κοίτα να δεις, τώρα θα απλώσω τα ρούχα" και αποφασισμένος άρπαξα τον κουβά με τα βρεγμένα ρούχα και κατευθύνθηκα προς τα σκοινιά του απλώματος, τα οποία δεν ήξερα καν που βρίσκονται. Εκείνη έμεινε στον κήπο ευχαριστημένη που επιτέλους είχα αποφασίσει να το παίξω "καλή νοικοκυρά" και περίμενε. Αχμ… Δεν έκατσε όμως, όταν βρήκα τα σκοινιά του απλώματος συνειδητοποίησα ότι … ήταν πολύ ψηλά και δεν έφτανα να απλώσω τα ρούχα :redface: :P

[...]

Και με τις πρώην μου οι ίδιες καταστάσεις έπαιζαν. Μια πρώην μου είχε έρθει σπίτι μου και το είχε σκουπίσει :P Και με μια άλλη, όποτε πήγαινα σπίτι της μαγείρευε και τρώγαμε και έπλενε και τα πιάτα και μία φορά θυμάμαι της γρίνιαζα κι όλας καθώς μαγείρευε, χιχι, εεεεβιλ :P

ΠΟΙΑ ΘΑ ΜΕ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΕΙ??? :D:D:D

Χμμμμμμ :hmm::hmm::hmm::hmm:

Δεν προσπαθώ να κατηγορήσω τη σουσπίρια, σε καμία περίπτωση, απλά πάντα με ενδιέφερε η εξερεύνηση του ανθρώπινου ψυχισμού. Αναρωτιέμαι λοιπόν, πόσοι από σας αντιδράσατε διαφορετικά στο παραπάνω σε σχέση με της suspiria? Κατά ποιό τρόπο; Θεωρείτε ότι είναι λογικό που αντιδράσατε διαφορετικά, ή ψυχολογικό/κοινωνικό "bug"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Michelle τώρα που τα έγραφα αυτό σκεφτόμουν ακριβώς! Αν έλεγε ένας άντρας τα ίδια θα τον σιχαινόμουν.

Όταν γίνονται αυτά είναι όμορφα εκείνη τη στιγμή για εμένα και συνήθως ο νυν μου, αλλά και ο πρώην μου το ίδιο, μου γρινιάζει ότι δεν κάνω τίποτα αλλά όχι στα αλήθεια. Και με τα ρούχα που δεν άπλωσα το βρήκε αστείο που δεν έφτανα το σκοινί και γελούσε και δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι όντως δεν κάνω τίποτα και είναι άδικο.

Τουλάχιστον τώρα που τα έγραφα αυτό το συναίσθημα μου έβγαλε, ότι είναι άδικο. Έφυγα από αυτό το θέμα και σκεφτόμουν ότι θα με ξενέρωνε να είμαι η καλή νοικοκυρά που φροντίζει τον άντρα της, και επίσης βαριέμαι να είμαι, αλλά μερικά πράγματα θα του άρεσαν και θα τα απολάμβανε.

Το πήρα απόφαση. Θα του μαγειρέψω :P

εδιτ:
Βασικά δεν απαντάω σε αυτό που ρώτησες. Τώρα ξαναδιάβασα τι γράφεις ακριβώς. Τέλος πάντων, κι εγώ έκανα ένα παρόμοιο συνειρμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Η Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
:clapup: That's the spirit! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μισέλ σχώραμε θα επανέλθω όταν συνέλθω ώστε να απαντήσω στο πολύ ενδειαφέρον ερώτημα σου για την ώρα .....
:eek:

Βεβαια οι περισσοτεροι αντρες δεν ξερουν τα μυστικα... οποτε αναγκαστικα οι περισσοτερες δουλειες μενουν για εμας! Ειδικα για οσες απο εμας ειμαστε παλαβες με την καθαριοτητα! Και παλι πρεπει να σεβομαστε την αμαθια τους στον τομεα και να μην τους πιεζουμε... πολυ....
Μπαρδόν ??:fool:
Γενικα μαρεσουν οι δουλειες, οχι με μανια και θελω να τις αναλαμβανω εγω, φυσικα αν γυρναω πτωμα δε θα με χαλασει αν μου χει ετοιμασει ενα φαγακι ή εχει ζεστανει το νερακι ή εχει πεταχτει μεχρι το σουπερ μαρκετ η εστω κατι.
Τον αντρα να γονατιαζεται δε θελω να τον βλεπω, ουτε να μου κανει χοντρες δουλειες.
Το χω δει σε ανθρωπο κι εχω πεσει απο τα συννεφα, δεμαρεσε και αισθανθηκα καπως.
Ποιός ήθρε ?
:stunned:
σας πληροφορω εσας τους αντρες οτι απο μονος του ενω κοιμομουν αδειαζε το πλυντηριο πιατων για να μην εχω να το κανω εγω μετα...

αυτο για μενα τα λεει ολα!!!

τον αγαπω!
Γιατρέ μου … :worry:



Γιατρέ μου ….

Γιατρούδηη μουυυυυυυυυυυυ


Πείτε μου πως το ημερολόγιο δείχνει 2009 κι όχι 1909 , και πως διαβάζω το στέκι στο νετ κι όχι το βιβλίο οικοκυρικών , υπο της συγγραφέως Κλεονίκης Αριστοβούλου Ποιμενάρχα χήρας γυμνασιάρχου με τιμητικήν βράβευσιν , δια την παρασκευήν μουστοκούλουρων εις τον διαγωνισμόν
Μαγειρικής , που διοργάνωσε ο σύλλογος γυναικών Κάτω Κατωμαγούλας «Η Σουλιωτοπούλα»

Πείτε μου πληζζζζ

υγ : την κάνω , μάλλον μου λείπει ύπνος αλλιώς δεν εξηγείται


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε κοριτσαρες μου καλες συνελθετε και να συνελθουμε ολες. τις δουλειες δεν τις κανεις για τον αλλο, τις κανεις καταρχην για σενα. αν ξερεις να μαγειρευεις θα τρως και καλυτερα, αν ξερεις να κανεις και καμια δουλεια στο σπιτι πολυ απλα δεν θα πιασεις αραχνες.

μετα οσον αφορα το ετερον ημισυ τα παμε εκατο φορες αυτα. συζω σημαινει ζω μαζι αρα μοιραζομαι ενα χωρο αρα μοιραζομαι απλα καθημερινα εως πολυ πιο βαθεια και ουσιαστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Το'να χέρι νίβει τ'άλλο
και τα δυο το πρόσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Η Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γιατρέ μου ….

Γιατρούδηη μουυυυυυυυυυυυ


Πείτε μου πως το ημερολόγιο δείχνει 2009 κι όχι 1909 , και πως διαβάζω το στέκι στο νετ κι όχι το βιβλίο οικοκυρικών , υπο της συγγραφέως Κλεονίκης Αριστοβούλου Ποιμενάρχα χήρας γυμνασιάρχου με τιμητικήν βράβευσιν , δια την παρασκευήν μουστοκούλουρων εις τον διαγωνισμόν
Μαγειρικής , που διοργάνωσε ο σύλλογος γυναικών Κάτω Κατωμαγούλας «Η Σουλιωτοπούλα»

Πείτε μου πληζζζζ

Ολα θα στα πουμε! Δεν θα ηθελα να σε αφησω (τουλαχιστον εγω) με την απορια.
Παρ'ολα αυτα δεν εχω καταλαβει ακομα την ενσταση σου. :hmm:
Σε ποιο πραγμα δεν συμφωνεις και κανεις αυτον τον ατοπο παραληρισμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
τις δουλείες θα τις κάνει αυτός που ξέρει,θέλει και μπορεί

δν τίθεται καν θέμα σαγαπώ γτ μου κάνεις τις δουλειές

απλή κατανόσηση να υπάρχει, αν άλλος δν καταλαβαίνει τπτ άντε γεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Ολα θα στα πουμε! Δεν θα ηθελα να σε αφησω (τουλαχιστον εγω) με την απορια.
Παρ'ολα αυτα δεν εχω καταλαβει ακομα την ενσταση σου. :hmm:
Σε ποιο πραγμα δεν συμφωνεις και κανεις αυτον τον ατοπο παραληρισμο?

προσωπικά εγώ δεν θα είμαι ευχαριστημένη να γυρνάω στις 7 από τη δουλεια (όπως και εκείνος) και να έχω να μαγειρέψω, να πλύνω, να σιδερώσω και να καθαρίσω, αν όχι όλο το σπίτι έστω κουζίνα και τουαλέτα, να κάνω τα μπαλκόνια, να πάω σουπερ μάρκετ να είμαι σέξι για τις 12 το βράδυ που θα έχω τελειώσει τα βασικά (μαγείρεμα και λίγο σκουπισμα ή σιδέρωμα) και εκείνος απλά να βγάλει τα ρουχα από το πλυντήριο ή έστω να πλύνει τα πιάτα και μετα να θέλει και να γ@μ!σ3!....

ας μην αναφέρω στο ενδεχόμενο να υπάρχουν και παδιά που εκεί θα πρέπει και να τα διαβάσεις, να τα ταϊσεις, να τα κάνεις μπάνιο και λίγο να τα παίξεις και να τα κοιμήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Η Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν διαφωνω καθολου με αυτο που λες! Μην σου πω οτι τσαντιζομουν με τον τυπα που περιγραφεις καθως διαβαζα! :P

Δεν αφησα να εννοηθει ποτε οτι ειμαστε οι κυριουλες και δουλες η εστω κατι κατωτερο, και δεν ειπα και κατι παρεξηγησιμο.
Το μονο που ειπα (με αλλα λογια) ειναι οτι πολλες (μαζι και εγω) εχουμε τρελα με την καθαριοτητα. Εγω οταν καθαριζω, καθαριζω σε βαθος (tsoutsouba ultra!) και δεν την παλευω να βλεπω τσαπατσουλιες! :redface:
Τι μου φταιει ο καημενος ο ανθρωπος??
Θα του ζητησω να μου συναρμολογισει το συνθετο... εκαστος στο ειδος του! χιχιχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
προσωπικά εγώ δεν θα είμαι ευχαριστημένη να γυρνάω στις 7 από τη δουλεια (όπως και εκείνος) και να έχω να μαγειρέψω, να πλύνω, να σιδερώσω και να καθαρίσω, αν όχι όλο το σπίτι έστω κουζίνα και τουαλέτα, να κάνω τα μπαλκόνια, να πάω σουπερ μάρκετ να είμαι σέξι για τις 12 το βράδυ που θα έχω τελειώσει τα βασικά (μαγείρεμα και λίγο σκουπισμα ή σιδέρωμα) και εκείνος απλά να βγάλει τα ρουχα από το πλυντήριο ή έστω να πλύνει τα πιάτα και μετα να θέλει και να γ@μ!σ3!....

ας μην αναφέρω στο ενδεχόμενο να υπάρχουν και παδιά που εκεί θα πρέπει και να τα διαβάσεις, να τα ταϊσεις, να τα κάνεις μπάνιο και λίγο να τα παίξεις και να τα κοιμήσεις

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
προσωπικά εγώ δεν θα είμαι ευχαριστημένη να γυρνάω στις 7 από τη δουλεια (όπως και εκείνος) και να έχω να μαγειρέψω, να πλύνω, να σιδερώσω και να καθαρίσω, αν όχι όλο το σπίτι έστω κουζίνα και τουαλέτα, να κάνω τα μπαλκόνια, να πάω σουπερ μάρκετ να είμαι σέξι για τις 12 το βράδυ που θα έχω τελειώσει τα βασικά (μαγείρεμα και λίγο σκουπισμα ή σιδέρωμα) και εκείνος απλά να βγάλει τα ρουχα από το πλυντήριο ή έστω να πλύνει τα πιάτα και μετα να θέλει και να γ@μ!σ3!....

ας μην αναφέρω στο ενδεχόμενο να υπάρχουν και παδιά που εκεί θα πρέπει και να τα διαβάσεις, να τα ταϊσεις, να τα κάνεις μπάνιο και λίγο να τα παίξεις και να τα κοιμήσεις
Kαλά zanin πιο υπερβολική δε θα μπορούσες να γίνεις!
Ένα σπίτι, ε δε θέλει και καθημερινά όοολα αυτά που γράφεις, μην τρελαθούμε!
Ούτε σκουπίζεις κάθε μέρα, ούτε τα μπαλκόνια πλένεις.
κι αυτό το "να θέλει και να γ@μ!σ3!" , γιατί να μη θέλει δηλαδίς; γ@μ!σ3! , γ@μ!σ3! :P
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!!!
γιατί είσαι εκπληκτη:hmm:

αυτές είναι στην ουσία οι δουλειές του σπιτιού.... και οκ οταν μένεις μόνος. βρωμίζει 1 φορά, αλλά όταν μένεις και με φίλο τότε η βρωμιά διπλασιάζεται ε και κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να καθαρίσει....

τα παραπάνω τα εγραψα με αφορμη ένα ποστ της ria82 νομιζω που έλεγε πως της αρκεί, όπως και σε άλλες γυναίκες, απλά ο σύντροφος με μικρές πράξεις να τη σκέφτεται π.χ. άδειασμα πλυντηρίου πιάτων.

κορίτσια αυτό είναι καλό μέχρι τον 1 χρόνο (και πολύ λέω) να δω μετά τα 10 χρονια τι θα λέτε εσεις που δεν θέλετε να μοιράζονται οι δουλειές.... αν κάποιος μάθει να μη μοιράζεται δουλειές από την αρχή, μετά μη του ζητήσετε να το κάνει.... γιατί πιθανόν να μη το κάνει....

Kαλά zanin πιο υπερβολική δε θα μπορούσες να γίνεις!
Ένα σπίτι, ε δε θέλει και καθημερινά όοολα αυτά που γράφεις, μην τρελαθούμε!
Ούτε σκουπίζεις κάθε μέρα, ούτε τα μπαλκόνια πλένεις.
κι αυτό το "να θέλει και να γ@μ!σ3!" , γιατί να μη θέλει δηλαδίς; γ@μ!σ3! , γ@μ!σ3! :P
:hehe:


δεν είπα πως θα πέσουν όλα μαζί ρε παιδιά, αλλά όταν μένουν 2 άτομα μαζί ( δε λέω για παιδιά)
σίγουρα θα μαγειρέυεις... είπαμε να φάμε junk αλλά όχι κάθε μέρα...
την άλλη όμως σίγουρα θα έχεις σίδερο ή σκούπισμα σπιτιου....την άλλη μέρα αν θα σου έρθουν φίλοι να δουμε αν το σπίτι θα λάμπει ως διαμαγείας

ας πουν τις εμπειρίες τους οι μανάδες του φόρουμ να δούμε αν προλαβαίνουν να τα κάνουν όλα αυτά μόνες και απλά οι σύζυγοι να τις σκέφτονται στο άδειασμα του πλυντηρίου

δε λέω να μη γ@μ... αλλά όταν δουλέυεις 10ώρες ( με τα μεταφορικά) και έχεις να μαγειρέψεις ή να κάνεις κάποια δουλειά του σπιτιού μόνη σου, σίγουρα η όρεξη για κοκο δεν είναι ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Ενώ οι γυναίκες ουδέποτε θέλουν να γαμηθούν οι καημένες...

Τι ηθικές που είστε βρε, συγκινήθηκα!!:clapup::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Ενώ οι γυναίκες ουδέποτε θέλουν να γαμηθούν οι καημένες...

Τι ηθικές που είστε βρε, συγκινήθηκα!!:clapup::hehe:

Απορώ που βρίσκεις το περίεργο

Είναι ένα από τα δύο βασικά στερεότυπα που μαθαίνουν αρκετές γυναίκες από μικρές και το οποίο περνά ασυνείδητα μέσα τους έστω και αν το αρνούνται αν τις ρωτήσεις:

1) Το σεξ το απολαμβάνει μόνο ο άντρας και οι γυναίκες πρέπει να το δίνουν με μέτρο σαν αντάλλαγμα και επιβράβευση. Άμεση συνεπαγωγή αυτού είναι ότι οι άντρες είναι ανόητα γουρούνια που ενδιαφέρονται μόνο για σεξ και είναι εύκολα υποχείρια.

Ανέκδοτο που προκύπτει από αυτό:

Αν οι άντρες λειτουργούσαν στο σεξ, όπως οι γυναίκες το ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί λόγω υπογεννητικότητας

Έχει πλάκα όταν επισημαίνεις κάτι τέτοιο και αμέσως η γυναίκα απαντά "δεν εννοούσα αυτό". Έλα όμως που για να το είπες κάτι κρύβεται από πίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Ενώ οι γυναίκες ουδέποτε θέλουν να γαμηθούν οι καημένες...

Τι ηθικές που είστε βρε, συγκινήθηκα!!:clapup::hehe:

Μπα, κι αυτές το θέλουν. Απλώς αυτές για να συμβεί αυτό, θέλουν να συντρέχουν άλλοι 1.345.768 παράγοντες. Εμάς μας αρκεί μόνο ένας:P (Δε χρειάζομαι νομίζω και να τον αναφέρω κιόλας...)

Τέλος πάντων, για να είμαι κι εντός θέματος, εγώ πιστεύω ότι τις δουλειές στο σπίτι πρέπει κυρίως να τις κάνει η γυναίκα. Ο άντρας να δουλεύει εκτός σπιτιού και η γυναίκα να είναι σαν καλή νοικοκυρά και δούλα και κυρά όπως λέει η παροιμία. Είμαι πολύ παραδοσιακός σε κάτι τέτοιο.

Αφού όμως καλώς ή κακώς δουλεύουμε και οι δύο τη σήμερον ημέρα, θεμιτό είναι να μοιράζονται σε ένα βαθμό οι δουλειές του σπιτιού αναλόγως με τις υπάρχουσες ανάγκες. Σαφώς όμως τον έλεγχο του νοικοκυριού κατά πρώτο λόγο τον έχει η γυναίκα.

Αν φυσικά αυτή δε θέλει καθόλου να δουλεύει, δε θα είχα κανένα πρόβλημα εγώ προσωπικά να πάρω οικιακή βοηθό αρκεί να υπάρχουν τα λεφτά.

Όχι όμως και να απαιτήσει η γυναίκα να κάνω εγώ τις δουλειές του σπιτιού για να πάει αυτή για καφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όχι όμως και να απαιτήσει η γυναίκα να κάνω εγώ τις δουλειές του σπιτιού για να πάει αυτή για καφέ...

Απαπαπα ντροπής πράματα!


Δεν καταλαβαίνω βρε Πέτρο, πως το έχεις στο μυαλό σου..
Πως να το απαιτήσει δηλαδή;
Δηλαδή αν σου πει: "Ξέρεις αγάπη κανόνισα για καφέ με τη Σούλα, πλύνε εσύ τα πιάτα και θα τα πλύνω εγώ αύριο" δε θα το κάνεις επειδή επέλεξε να πάει για καφέ; :worry:
Ή μήπως οι δουλειές είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί να καθυστερήσει;

Με την ίδια λογική με τον άντρα μου, αν έχουμε καθορίσει μια μέρα της εβδομάδας για τις χοντρές δουλειές του σπιτιού (γιατί δε θέλουν πιο συχνά από μια φορά τη βδομάδα το μπάνιο,τα μπαλκόνια, τα τζάμια, το σκούπισμα, το σφουγγάρισμα) και μου πει εκείνη τη μέρα ότι θα πάει για καφέ, εεε ή θα τα κάνουμε νωρίτερα, ή όταν επιστρέψει. Αν λείπει όλη τη μέρα θα τα κάνουμε την επόμενη!
Αν μου πει: "Ξέρεις αγάπη.. εγώ πάω για καφέ, κάν΄τα όλα μόνη σου" δείχνει ότι δε με σέβεται, σπάει τη συμφωνία μας και τρώει το τσόκαρο στο δόξα πατρί!

Πάμε στις καθημερινές δουλειές
:
μαγείρεμα,πλύσιμο πιάτων, συγύρισμα

Μέρα παρά μέρα:
Ξεσκόνισμα άντε και κανα πλυντήριο



Τώρα πείτε μου, εσείς που λέτε, ότι θέλετε ο άντρας να βοηθάει, τι εννοείται!
Να σας βάζει το palmolive στο σφουγγαράκι ενώ πλένετε τα πιάτα, ή να πατάει το κουμπί του πλυντηρίου;
Ή μήπως στις χοντρές δουλειές της εβδομάδας της πρώτης κατηγορίας, άντε να ρίξει ένα σκουπισματάκι για να πούμε ότι κάτι έκανε και δε φάνηκε γάιδαρος!;

Πραγματικά απορώ!
Ένα σπίτι για να είναι τακτοποιημένο και καθαρό, δεν απαιτεί πάνω από μισή ώρα την ημέρα, όταν οι δουλειές μοιράζονται (και εφόσον γίνεται η εβδομαδιαία γενική καθαριότητα.. που άντε να διαρκέσει 1-1.30 και πάλι όταν μοιράζεται).
Δηλαδή θέλετε τη γυναίκα σας να κουράζεται; :/:
Γιατί να μην χαρίσετε και σε αυτήν τον ίδιο ελεύθερο χρόνο με σας, με το να ασχοληθείτε για μισή ώρα με τις υποχρεώσεις σας;
Τι να πω..


Αρχίζω να πιστεύω πως οι περισσότεροι από εσάς που έχετε μια τέτοια στάση, δεν έχετε μένει μόνοι σας..
διαφορετικά δε δικαιολογώ αυτή την άγνοια γύρω από τα οικιακά και τις υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Ενώ οι γυναίκες ουδέποτε θέλουν να γαμηθούν οι καημένες...

Τι ηθικές που είστε βρε, συγκινήθηκα!!:clapup::hehe:

βρε παιδια εννοείται πως θέλουμε σεξ :P:D, αλλά μη μου πείτε πως έχετε την ίδια όρεξη για σεξ, ακόμα και αντοχές, αν δουλευεις 8 ή 10 ακόμα και 12 ώρες

το ίδιο απολαμβάνεις κάτι (κοκό :P)αν δουλεύεις 8 ώρες και το ίδιο αν δουλεύεις 11:hmm:


προς φαντασμένος
φαντασμένος:
¨"Είναι ένα από τα δύο βασικά στερεότυπα που μαθαίνουν αρκετές γυναίκες από μικρές και το οποίο περνά ασυνείδητα μέσα τους έστω και αν το αρνούνται αν τις ρωτήσεις:

1) Το σεξ το απολαμβάνει μόνο ο άντρας και οι γυναίκες πρέπει να το δίνουν με μέτρο σαν αντάλλαγμα και επιβράβευση. Άμεση συνεπαγωγή αυτού είναι ότι οι άντρες είναι ανόητα γουρούνια που ενδιαφέρονται μόνο για σεξ και είναι εύκολα υποχείρια.

Ανέκδοτο που προκύπτει από αυτό:

Αν οι άντρες λειτουργούσαν στο σεξ, όπως οι γυναίκες το ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί λόγω υπογεννητικότητας

Έχει πλάκα όταν επισημαίνεις κάτι τέτοιο και αμέσως η γυναίκα απαντά "δεν εννοούσα αυτό". Έλα όμως που για να το είπες κάτι κρύβεται από πίσω :P¨"

διαφωνώ:) και αντιστρέφω τους ρόλους για να καταλάβαιτε. έστω ότι η γυναίκα βάζει πλυντήριο και ο αντρας κάνει όλα τα άλλα:
εγώ (γυναίκα) αν μετά από τη δουλεια ξεκουραζόμουν και δεν έκανα τίποτα από δουλείες παρά μόνο να έβαζα πλυντήριο (10'), εννοείται πως θα όρμαγα στο ψητό, ο άλλος όμως που θα μαγείρευε και θα συγύριζε και το σπίτι μόνος (1-1.30 ώρα), σίγουρα θα ήταν πιο κουρασμένος από εμένα και λιγότερο ορεξάτος.

αλήθεια θα είχατε εσεις οι άντρες την ίδια ορεξη- αντοχή- απόλαυση με εμάς;;;

ποτέ δεν εννοουσα πως κάνεις έρωτα από υποχρέωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top