Τι άποψη έχετε για την δράση της Γκρέτα Τούνμπεργκ;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν δεις και αλλάξει κάτι πες το μας.Προς το παρόν βλέπουμε ένα υστερικό κοριτσάκι να φωνάζει.
Το "υστερικό κοριτσάκι" έχει αυτισμό οπότε αυτό επηρεάζει τον τρόπο έκφρασής της. Ούτε εγώ είμαι φαν όπως θα πρόσεξες αλλά να προσέχουμε τι λέμε ώρες ώρες. Αν υπάρχει κόσμος που ταρακουνήθηκε έστω και λίγο από το λόγο της πάλι καλώς. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο όλα τσιλλ άουτ χούμαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Το "υστερικό κοριτσάκι" έχει αυτισμό οπότε αυτό επηρεάζει τον τρόπο έκφρασής της. Ούτε εγώ είμαι φαν όπως θα πρόσεξες αλλά να προσέχουμε τι λέμε ώρες ώρες. Αν υπάρχει κόσμος που ταρακουνήθηκε έστω και λίγο από το λόγο της πάλι καλώς. Δεν είναι άσπρο ή μαύρο όλα τσιλλ άουτ χούμαν.


Και από ποτέ το να είσαι αυτιστικός σημαίνει ότι πρέπει να φωνάζεις για να επιβάλεις την άποψη σου;;;Λέει σε ένα βίντεο ότι έπρεπε να ήταν στο σχολείο της όμως αναγκαστικά πήγε στο συνέδριο το ΟΗΕ.Και ρωταω εγώ ποιος την ανάγκασε να πάει εκεί και όχι στο σχολείο της;Μόνη της πήγε.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και από ποτέ το να είσαι αυτιστικός σημαίνει ότι πρέπει να φωνάζεις για να επιβάλεις την άποψη σου;;;Λέει σε ένα βίντεο ότι έπρεπε να ήταν στο σχολείο της όμως αναγκαστικά πήγε στο συνέδριο το ΟΗΕ.Και ρωταω εγώ ποιος την ανάγκασε να πάει εκεί και όχι στο σχολείο της;Μόνη της πήγε.
Άλλα λέει η γιαγιά μου άλλα ακούν τα αυτιά μου.. Ο αυτισμός είναι ένας παράγοντας που επηρεάζει σημαντικά τον τρόπο που εκφράζεται ο άνθρωπος που το έχει. Για αυτό φαίνεται περίεργος ο τρόπος έκφρασης της Γκρέτα. Δεν είναι ότι αποφάσισε απλά να τσιρίζει. Και δεν είπε κάτι περίεργο πέρα από το ότι έχουμε κατακρεουργήσει αυτόν τον έρμο τον πλανήτη. Όταν λέει αναγκάστηκε εννοεί ότι το θεωρεί χρέος να μιλήσει για αυτό στον κόσμο.
Μπορεί να παίζονται από πίσω διάφορα και εμένα η ένστασή μου στο θέμα έχει να κάνει περισσότερο με την έκθεση της στη δημοσιότητα ενώ είναι τόσο μικρή κάτι που μπορεί να της κάνει κακό. Πέρα από αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο αποτρόπαιο αν έστω και λίγοι άνθρωποι άλλαξαν κάτι σχετικά με τον τρόπο ζωής τους και το περιβάλλον επειδή την άκουσαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Άλλα λέει η γιαγιά μου άλλα ακούν τα αυτιά μου.. Ο αυτισμός είναι ένας παράγοντας που επηρεάζει σημαντικά τον τρόπο που εκφράζεται ο άνθρωπος που το έχει. Για αυτό φαίνεται περίεργος ο τρόπος έκφρασης της Γκρέτα. Δεν είναι ότι αποφάσισε απλά να τσιρίζει. Και δεν είπε κάτι περίεργο πέρα από το ότι έχουμε κατακρεουργήσει αυτόν τον έρμο τον πλανήτη. Όταν λέει αναγκάστηκε εννοεί ότι το θεωρεί χρέος να μιλήσει για αυτό στον κόσμο.
Μπορεί να παίζονται από πίσω διάφορα και εμένα η ένστασή μου στο θέμα έχει να κάνει περισσότερο με την έκθεση της στη δημοσιότητα ενώ είναι τόσο μικρή κάτι που μπορεί να της κάνει κακό. Πέρα από αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο αποτρόπαιο αν έστω και λίγοι άνθρωποι άλλαξαν κάτι σχετικά με τον τρόπο ζωής τους και το περιβάλλον επειδή την άκουσαν.


Είσαι έξυπνη κοπέλα πιστεύεις ότι δεν κρύβεται κάποιος πίσω από αυτό το κοριτσάκι;Ειδικά αν δεις το παρελθόν της οικογένειας της εύκολα καταλαβαίνεις πολλά.Πραγματικα όμως θαυμάζω τον τρόπο που εξαπατεί τόσο κόσμο μόνο και μόνο επειδή είναι παιδί.
Τώρα στο αν άλλαξαν μερικοί τον τρόπο ζωής τους από την Γκρέτα δεν με νοιάζει ούτε μου δίνει αισιοδοξία για δυο λόγους.Πρωτον επειδή μιλάμε για ένα πολύ μικρό αριθμό ατόμων.Και δεύτερον ότι η αλλαγή αυτή θα είναι βραχυπρόθεσμη και όχι μακροπρόθεσμη,θέλω να πω ότι μόλις η Γκρέτα ξεχαστεί οι πολίτες αυτοί θα επιστρέψουν στις παλιές τους συνήθειες.Αν τα κράτη και πάνω από όλα οι ίδιοι οι πολίτες δεν σοβαρευτούν πάνω στο θέμα της οικολογίας μην περιμένουμε θαύματα από την Γκρέτα και την κάθε Γκρέτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τώρα στο αν άλλαξαν μερικοί τον τρόπο ζωής τους από την Γκρέτα δεν με νοιάζει ούτε μου δίνει αισιοδοξία για δυο λόγους.Πρωτον επειδή μιλάμε για ένα πολύ μικρό αριθμό ατόμων.Και δεύτερον ότι η αλλαγή αυτή θα είναι βραχυπρόθεσμη και όχι μακροπρόθεσμη,θέλω να πω ότι μόλις η Γκρέτα ξεχαστεί οι πολίτες αυτοί θα επιστρέψουν στις παλιές τους συνήθειες.


Που το ξέρεις? ^2 Για τι συνήθειες μιλάς ακριβώς?


Αν τα κράτη και πάνω από όλα οι ίδιοι οι πολίτες δεν σοβαρευτούν πάνω στο θέμα της οικολογίας μην περιμένουμε θαύματα από την Γκρέτα και την κάθε Γκρέτα.

Εσύ ως πολίτης του κόσμου τούτου πως μειώνεις το περιβαλλοντικό σου αποτύπωμα?
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Το "υστερικό κοριτσάκι" έχει αυτισμό οπότε αυτό επηρεάζει τον τρόπο έκφρασής της.
Σοβαρά? Αυτό δεν το γνώριζα....ρε τους αδίστακτους "περιβαλλοντολόγους" να βάλουν μπροστά ένα αυτιστικό παιδί.
Αλλα θα μου πεις, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, ακόμα κι εσύ που δεν είσαι φαν της όπως λες, την βλέπεις με συμπάθεια.
Έξυπνη κίνηση, όντως!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σοβαρά? Αυτό δεν το γνώριζα....ρε τους αδίστακτους "περιβαλλοντολόγους" να βάλουν μπροστά ένα αυτιστικό παιδί.
Αλλα θα μου πεις, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, ακόμα κι εσύ που δεν είσαι φαν της όπως λες, την βλέπεις με συμπάθεια.
Έξυπνη κίνηση, όντως!
Καμία συμπάθεια απλώς δεν θεωρώ αποτρόπαιο κάποιος να κινητοποιεί κόσμο σχετικά με τα περιβαλλοντικά προβλήματα. Ότι μπορεί ο καθένας ατομικά να το κάνει. Απλώς στα περί υστερίας στην έκφρασή της το να αγνοείται το γεγονός ότι έχει αυτισμό και να σχολιάζεται "α το βλαμμένο φωνάζει" το θεωρώ απαράδεκτο.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Καμία συμπάθεια απλώς δεν θεωρώ αποτρόπαιο κάποιος να κινητοποιεί κόσμο σχετικά με τα περιβαλλοντικά προβλήματα. Ότι μπορεί ο καθένας ατομικά να το κάνει. Απλώς στα περί υστερίας στην έκφρασή της το να αγνοείται το γεγονός ότι έχει αυτισμό και να σχολιάζεται "α το βλαμμένο φωνάζει" το θεωρώ απαράδεκτο.
Κοίταξε να δεις τι πιστεύω εγώ γενικότερα για το θέμα, που δεν έχει να κάνει με υπολογισμούς, πόσα δέντρα κοπήκανε τι κυβικά πάγου λιώσανε, αν το διοξείδιο πέρασε το τάδε όριο και μπαρμπούτσαλα να ΄χαμε να λέγαμε και να χανόμαστε σε αριθμούς που δεν αποδεικνύουν τίποτα παρά μόνο ότι είναι....αριθμοί.
Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε εδώ που είμαστε και εννοείται πως δεν γίνεται να χτίσεις αν πρώτα δεν γκρεμίσεις, οπότε όλο αυτό που πέτυχε ο πολιτισμός και η τεχνολογία έχουν και το αντίτιμο τους.

Οι πράσινοι οικολόγοι ή όπως αλλιώς αυτοαποκαλούνται αυτοί, είναι συνήθως έξω από το παιγνίδι, κι όταν είσαι απ έξω είσαι και εναντίον. Σιγά όλοι τούτοι μη έχουν πλήρη συναίσθηση του τι υποστηρίζουν, οι ιδέες τους αλλάζουν άρδην ανάλογα... την εκάστοτε κατάσταση τους!

Υγ Σουτ!! Δεν δέχομαι αντιρρήσεις
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Ρε φιλε τι δεν καταλαβαινεις?

Αν σου αφηνε ο πατερας σου λεφτα και εχανες τα μισα θα θεωρουσες τον εαυτο σου πετυχημενο? Ελεος.

Ξέρω ότι παρεμβαίνω εκεί που δεν με έσπειραν και ότι μπορεί να είμαι ενοχλητικός αλλά θα το πω:

Θεωρώ ότι αυτή η λογική είναι εσφαλμένη από τη ρίζα της και καλόν θα είναι προτού να εκλιπαρήσουμε για το "έλεος" του "ρε φίλε" (οικονομολόγου αν δεν κάνω λάθος), να αφήσουμε και μια πιθανότητα διαφορετικής άποψης ή καλύτερης γνώσης των πραγμάτων από άλλους.

Όποιος έχει μπλεχτεί ακόμα και με το πιο σαχλό είδος επένδυσης, επιχείρησης, ξέρει ότι και το θησαυροφυλάκιο του Σκρουτζ Μακ Ντακ να έχει στην τσέπη, αύριο μπορεί να μην έχει βρακί να φορέσει. Ενω το υπαλληλάκι-δρόνος 9-5 της πολυεθνικής we are all a family, teamwork, be agile, elate_na_fame_ena_brunch_ston_aki, μπορεί να αβγατίζει 200-200 ευρώ το μήνα επειδή τρώει σκυλοτροφή και δε βγαίνει ούτε για να τον δει ο ήλιος.

Και στο τέλος ο επιχειρηματίας να έχει ρισκάρει, να έχει πάρει 1 εκατομμύριο από τον πατέρα του και να έχει καταλήξει με 500χιλιάρικα γιατί είχε 3 αποτυχημένες εξαγορές, 2 διαζυγιάρες από gold diggers που θα έχουν το χέρι απλωμένο για μια ζωή να του τα παίρνουν, 15 επιχειρήσεις με διεθνή παρουσία, 3 φορές χρεωκοπία και ξεκίνημα επιχειρήσεων από την αρχή κλπ κλπ.

Ενω ο υπάλληλος να ξεκίνησε με ένα χιλιάρικο από το μπαμπά και στα 65 του να έχει 10 χιλιάρικα υπόλοιπο γιατί μονίμως ξόδευε και κατανάλωνε κι αγόραζε με πιστωτικές και έκανε και πέντε κουτσούβελα γιατι το λέει ο Θεος και ζήταγε κι η μάνα του να ακούσει το όνομά της πέντε φορές, Σταματίνα, Ματίνα, Τίνα, Στάμω και Σταλίνα (γιατί όπως και να το κάνεις το χούι δεν φεύγει) -- σσ. τα ονόματα τυχαία για χιούμορ

Στο τέλος, ο πλούσιος με τον διαφορετικό τρόπο σκέψης έχει 500.000. Είναι στο -50% από την αρχική του θέση ενώ ο υπάλληλος στο +900%. Και να χρειαστεί μια μεταμόσχευση και ο πλούσιος να τα χώσει και να γίνει καλά, να του μείνουν και για τα δίδακτρα των εγγονιών του, ενω ο υπάλληλος να μην έχει να πληρώσει ούτε για την κηδεία του.

Επιμένεις για το ποιός είναι ο πιο επιτυχημένος; Και μόνο με το χρήμα, γιατί αν μετρήσουμε την επιτυχία με άλλους παράγοντες πχ. προσωπική ολοκλήρωση, κύρος, το ότι ο άλλος έγινε αρχηγός κράτους και πλανήτη... Εκεί κι αν ξεφεύγει το πράγμα.

Τα ποσοστά και οι αποδόσεις είναι μεγάλα καριόλια και ψεύτες. Γιατί μπορεί να τα πλάσει κανείς όπως θέλει. Και μη μπερδεύετε το κόστος ευκαιρίας με την επιτυχία ενός επιχειρηματία. Σίγουρα αυτός που μπορεί να βρει τη βέλτιστη απόδοση και να κάνει όλες τις σωστές επενδύσεις τη σωστή στιγμή, είναι και τυχερός και μάγκας. Αλλά η πραγματικότητα είναι μεγάλη πουτάνα.

Αυτά τα metrics -50%, 900%, 35%, 40%, είναι για πολιτικούς πριν τις εκλογές να εντυπωσιάζουν τους συνταξιούχους ότι δεν τους γάμησαν τη σύνταξη από το 2010 και μετά αλλά στην 4ετία διακυβέρνησής τους είδαν αύξηση 30%, ε ναι, αν από τα 300 ευρώ του την πας στα 390, σώθηκε.

Φυσικά, έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνήσεις με όλα όσα λεω εδω και να τα θεωρήσεις παραληρήματα ενός ανόητου, αλλά επειδή έχω ρισκάρει στη ζωή μου κι έχω δημιουργήσει πράγματα και έχω μπει μέσα, μιλάω εκ πείρας, όχι ελβετικός σουγιάς παντογνώστης, οικονομικά, χειροτεχνίες, υδραυλικά, αμυντική πολιτική, κοινωνική μέριμνα, πολιτική, φιλοσοφία.


Αυτά ο μέσος Έλληνας τα έχει ψωμοτύρι, λογική ταρίφα "εεεγω θα σου πω τι έπρεπε να κάνεις". Κι εγω τους απαντώ: "Όχι ρε συ, να μην πεις, δεν γνωρίζεις." Και μετά παρεξηγούνται, "είσαι ακοινώνητος, είσαι εσωστρεφής και ξυνός". Είμαι. Και νιώθω υπέροχα γι αυτό. Cry me a river.


Δεν είδα κανέναν να πηγαίνει σε έναν επενδυτικό σύμβουλο με 1000 ευρώ στο χέρι αλλά όλοι ξέρουν τι θα έπρεπε να είχε κάνει καλύτερα ο Πρόεδρος της ισχυρότερης χώρας του κόσμου. Γι αυτό είναι πρόεδρος κι εμείς είμαστε στο στέκι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Που το ξέρεις? ^2 Για τι συνήθειες μιλάς ακριβώς?




Εσύ ως πολίτης του κόσμου τούτου πως μειώνεις το περιβαλλοντικό σου αποτύπωμα?


Αν και το σχόλιο σου είναι καθαρά ειρωνικό θα σου απαντήσω.

Πως βοηθώ το περιβάλλον:
1)Πάω τα μπουκάλια και τα πλαστικά για ανακύκλωση!
2)Δεν σπαταλάω τσάμπα νερό
3)Δεν σπαταλάω τσάμπα ρεύμα
4)Στο supermarket δεν αγοράζω ποτέ πλαστικές σακούλες.Και μάλιστα το έκανα πολύ πριν οι πλαστικές σακούλες άρχισαν να χρεώνονται.
5)Σε πολλά δωμάτια έχουμε λάμπες που δεν σπαταλούν πολύ ενέργεια!

Θα ήθελα να κάνω πολλά περισσότερα όμως το κράτος δεν βοηθά.ΠΧ στην Γερμανία έχουν ειδικούς κάδους,παντου μηχανήματα ανακυκλώσης και γενικά στην νοοτροπία των Γερμανών υπάρχει η λέξη ανακύκλωση και σεβασμός στο περιβάλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αν και το σχόλιο σου είναι καθαρά ειρωνικό θα σου απαντήσω.

Πως βοηθώ το περιβάλλον:
1)Πάω τα μπουκάλια και τα πλαστικά για ανακύκλωση!
2)Δεν σπαταλάω τσάμπα νερό
3)Δεν σπαταλάω τσάμπα ρεύμα
4)Στο supermarket δεν αγοράζω ποτέ πλαστικές σακούλες.Και μάλιστα το έκανα πολύ πριν οι πλαστικές σακούλες άρχισαν να χρεώνονται.
5)Σε πολλά δωμάτια έχουμε λάμπες που δεν σπαταλούν πολύ ενέργεια!

Θα ήθελα να κάνω πολλά περισσότερα όμως το κράτος δεν βοηθά.ΠΧ στην Γερμανία έχουν ειδικούς κάδους,παντου μηχανήματα ανακυκλώσης και γενικά στην νοοτροπία των Γερμανών υπάρχει η λέξη ανακύκλωση και σεβασμός στο περιβάλλον.


Καμία ειρωνεία. Απλά αποκαλείς ξεκάθαρα υποτιμητικά μια κοπέλα που δεν ξέρεις κοριτσάκι, κοπελιά, τελειωμένη και δε θυμάμαι τι άλλο εδώ και μέρες λες και άσχετα από το παρασκήνιο δεν είναι σωστή η κάθε είδους ευαισθητοποίηση του κόσμου.

Η Γερμανία σουτάρει τα πλαστικά της στην Κίνα όπως άλλες "ανεπτυγμένες" χώρες? Ειλικρινά ρωτάω. Γιατί αν τα αμολάει κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά χαίρω πολύ και στα λόγια είμαστε και μεις οικολόγοι.

Το αυτοκίνητο που ονειρεύεσαι να πάρεις για να κυκλοφορείς στη λαμπερή Αθήνα είναι πιστεύεις οικολογική επιλογή? Τυχόν εταιρίες που τιμάς τα προϊόντα τους γνωρίζεις τι αντίκτυπο έχουν στο περιβάλλον? Κρέας υποθέτω τρως, ε?

Κοινώς άλλοι κάνουν 5 πράγματα, άλλοι μηδέν. Αν ας πουμε η Γκρέτα κάνει τους πρώτους να αλλάξουν 2 συνήθειες ακόμα και τους δεύτερους άλλες 2 επιτυχία θα είναι. Στην τελική παραπάνω ενημέρωση -> πιο πιθανό οι λαοί να πιέσουν τις κυβερνήσεις τους για παραπάνω μέτρα. Δεν έχω δει περα από φωτογραφίες της η αλήθεια είναι αλλά προσωπικά με "ενοχλεί" περισσότερο ο Χάρυ και η Μέγκαν που την έχουν δει environmentalists / humanitarians και πήγαν 4-5 ταξίδια με private jets το καλοκαίρι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Καμία ειρωνεία. Απλά αποκαλείς ξεκάθαρα υποτιμητικά μια κοπέλα που δεν ξέρεις κοριτσάκι, κοπελιά, τελειωμένη και δε θυμάμαι τι άλλο εδώ και μέρες λες και άσχετα από το παρασκήνιο δεν είναι σωστή η κάθε είδους ευαισθητοποίηση του κόσμου.

Η Γερμανία σουτάρει τα πλαστικά της στην Κίνα όπως άλλες "ανεπτυγμένες" χώρες? Ειλικρινά ρωτάω. Γιατί αν τα αμολάει κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά χαίρω πολύ και στα λόγια είμαστε και μεις οικολόγοι.

Το αυτοκίνητο που ονειρεύεσαι να πάρεις για να κυκλοφορείς στη λαμπερή Αθήνα είναι πιστεύεις οικολογική επιλογή? Τυχόν εταιρίες που τιμάς τα προϊόντα τους γνωρίζεις τι αντίκτυπο έχουν στο περιβάλλον? Κρέας υποθέτω τρως, ε?

Κοινώς άλλοι κάνουν 5 πράγματα, άλλοι μηδέν. Αν ας πουμε η Γκρέτα κάνει τους πρώτους να αλλάξουν 2 συνήθειες ακόμα και τους δεύτερους άλλες 2 επιτυχία θα είναι. Στην τελική παραπάνω ενημέρωση -> πιο πιθανό οι λαοί να πιέσουν τις κυβερνήσεις τους για παραπάνω μέτρα. Δεν έχω δει περα από φωτογραφίες της η αλήθεια είναι αλλά προσωπικά με "ενοχλεί" περισσότερο ο Χάρυ και η Μέγκαν που την έχουν δει environmentalists / humanitarians και πήγαν 4-5 ταξίδια με private jets το καλοκαίρι.


Αν η Γκρέτα ήθελε σεβασμό θα μπορούσε να μιλάει σοβαρά με επιχειρήματα και όχι να φωνάζει.Οι Γερμανοί πραγματικά έχουν οικολογική συνείδηση δεν ξέρω όμως που ξεφορτώνεται τα απόρριματα της.Οσο για το αυτοκίνητο θεωρω πολύ καλή επιλογή τα ηλεκτροκίνητα!
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αν η Γκρέτα ήθελε σεβασμό θα μπορούσε να μιλάει σοβαρά με επιχειρήματα και όχι να φωνάζει.Οι Γερμανοί πραγματικά έχουν οικολογική συνείδηση δεν ξέρω όμως που ξεφορτώνεται τα απόρριματα της.Οσο για το αυτοκίνητο θεωρω πολύ καλή επιλογή τα ηλεκτροκίνητα!


Μάλιστα. Δηλαδή σε ενοχλεί ο τρόπος που μιλάει. Την είδα λίγο σε ένα βίντεο από περιέργεια και ψιλοφαίνεται ο αυτισμός από το πως μιλάει, δηλαδή δεν είναι κάτι για το οποίο φταίει αυτή αλλά η ασθένεια της. Ούτε με την εκμετάλλευση της συμφωνώ ούτε με το χλευασμό της.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση λέει εδώ και εδώ ότι η Γερμανία έστελνε σκουπίδια στην Κίνα και έπειτα στη Μαλαισία και τα δήλωνε ανακυκλωμένα ψευδώς.

Εγώ θεωρώ καλύτερα τα ΜΜΜ πάλι και το αυτοκίνητο περιττό για μετακινήσεις εντός πόλεως με ελάχιστες εξαιρέσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Μάλιστα. Δηλαδή σε ενοχλεί ο τρόπος που μιλάει. Την είδα λίγο σε ένα βίντεο από περιέργεια και ψιλοφαίνεται ο αυτισμός από το πως μιλάει, δηλαδή δεν είναι κάτι για το οποίο φταίει αυτή αλλά η ασθένεια της. Ούτε με την εκμετάλλευση της συμφωνώ ούτε με το χλευασμό της.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση λέει εδώ και εδώ ότι η Γερμανία έστελνε σκουπίδια στην Κίνα και έπειτα στη Μαλαισία και τα δήλωνε ανακυκλωμένα ψευδώς.

Εγώ θεωρώ καλύτερα τα ΜΜΜ πάλι και το αυτοκίνητο περιττό για μετακινήσεις εντός πόλεως με ελάχιστες εξαιρέσεις.


Κοιτά αν το αμάξι είναι ηλεκτρικό δεν νομίζω να μολύνει!!!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η Γκρέτα ενοχλεί πολλούς επειδή λέει αλήθειες. Αν έλεγε ανοησίες και απλά φώναζε χωρίς λόγο, δεν θα την πολεμούσαν τόσοι <<"σπουδαίοι">> (με πολλά εισαγωγικά). Θα την άφηναν να λέει μέχρι να ξεχαστεί. Όμως συνέχεια ασχολούνται μαζί της προσπαθώντας με κάθε τρόπο να αμαυρώσουν την εικόνα της. Εστιάζουν στο πρόβλημά της, γράφουν σεξιστικά σχόλια, διαδίδουν ότι πληρώνεται από τον Soros και πολλά ακόμα. Μέχρι και παραποιημένες φωτογραφίες της δημοσιεύουν. Ο Μπολσονάρο (υποψήφιος πρέσβης της Βραζιλίας στις ΗΠΑ) ανέβασε την πρώτη φωτογραφία με σχόλιο "Η Γκρέτα τρώει δίπλα σε παιδάκια που πεινούν". Μόνο που η αληθινή φωτογραφία είναι η δεύτερη. Ντροπή...


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Η Γκρέτα ενοχλεί πολλούς επειδή λέει αλήθειες. Αν έλεγε ανοησίες και απλά φώναζε χωρίς λόγο, δεν θα την πολεμούσαν τόσοι <<"σπουδαίοι">> (με πολλά εισαγωγικά). Θα την άφηναν να λέει μέχρι να ξεχαστεί. Όμως συνέχεια ασχολούνται μαζί της προσπαθώντας με κάθε τρόπο να αμαυρώσουν την εικόνα της. Εστιάζουν στο πρόβλημά της, γράφουν σεξιστικά σχόλια, διαδίδουν ότι πληρώνεται από τον Soros και πολλά ακόμα. Μέχρι και παραποιημένες φωτογραφίες της δημοσιεύουν. Ο Μπολσονάρο (υποψήφιος πρέσβης της Βραζιλίας στις ΗΠΑ) ανέβασε την πρώτη φωτογραφία με σχόλιο "Η Γκρέτα τρώει δίπλα σε παιδάκια που πεινούν". Μόνο που η αληθινή φωτογραφία είναι η δεύτερη. Ντροπή...



Το καημένο κοριτσάκι!!!Ξερεις δεν χρειάζεται προσπάθεια για να χαλάσουν την εικόνα της,μόνη της κάνει ταυτόχρονα διαφήμιση και δυσφήμηση στον εαυτό της.
Περιμένουμε την κυρία Γκρέτα να πάει στην Κίνα,Ινδία και Ιαπωνία!Τι δεν θα πάει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Περιμένουμε την κυρία Γκρέτα να πάει στην Κίνα,Ινδία και Ιαπωνία!Τι δεν θα πάει;
Είναι υπανάπτυκτοι εκεί, ίσως πάει όμως Τουρκία να τους....αγριοκοιτάξει και να τους κατακεραυνώσει με σκληρά λόγια.
Όσο για το παραπάνω γεύμα, ας φάει το παιδί όσο θέλει, αρκεί να ανακυκλώσει σωστά τα σκουπίδια για να μειώσει το περιβαλλοντικό της ...αποτύπωμα.
Και όπως μου είπες σε ένα πριβέ, άρκτου παρούσης αυτή αποτυπώματα ζητεί :D
Πέρα από πλάκα όμως, έχουν ξεσηκωθεί οι σπόροι απανταχού, η επανάσταση του μπόμπιρα, ρε τι θα δουν ακόμα τα μάτια μας!

https://www.gazzetta.gr/plus/diethni...-toy-gia-klima-stoys-dromoys-tis-mikris-polis
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tόσο καιρό νόμιζα ότι όσοι δεν κατανοούν ότι αντιμετωπίζουμε περιβαλλοντικό πρόβλημα είναι urban myth...Δηλαδή πραγματικά, ελπίζω να τρολάρετε μερικοί.
Στη τελική ας την προωθούν, ας έχει την ασφάλεια των γονιών της, ας, ας, ας... Ε, και; Ποιο είναι το τόσο τρομερό δηλαδή για να είναι όλοι τόσο τρίγκερντ; Χμ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Είναι υποανάπτυκτοι εκεί, ίσως πάει όμως Τουρκία να τους....αγριοκοιτάξει και να τους κατακεραυνώσει με σκληρά λόγια.
Όσο για το παραπάνω γεύμα, ας φάει το παιδί όσο θέλει, αρκεί να ανακυκλώσει σωστά τα σκουπίδια για να μειώσει το περιβαλλοντικό της ...αποτύπωμα.
Και όπως μου είπες σε ένα πριβέ, άρκτου παρούσης αυτή αποτυπώματα ζητεί :D
Πέρα από πλάκα όμως, έχουν ξεσηκωθεί οι σπόροι απανταχού, η επανάσταση του μπόμπιρα, ρε τι θα δουν ακόμα τα μάτια μας!

https://www.gazzetta.gr/plus/diethni/article/1399513/sta-hnaria-tis-gkreta-12hronos-italos-diadilose-monos-toy-gia-klima-stoys-dromoys-tis-mikris-polis


Νομίζω τρώει βούτυρο στην φωτογραφία.Δεν λυπάται τα ζώα;;;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Tόσο καιρό νόμιζα ότι όσοι δεν κατανοούν ότι αντιμετωπίζουμε περιβαλλοντικό πρόβλημα είναι urban myth...Δηλαδή πραγματικά, ελπίζω να τρολάρετε μερικοί.
Στη τελική ας την προωθούν, ας έχει την ασφάλεια των γονιών της, ας, ας, ας... Ε, και; Ποιο είναι το τόσο τρομερό δηλαδή για να είναι όλοι τόσο τρίγκερντ; Χμ.
Μήπως επειδή έχει βαρεθεί ο κόσμος τους....δήθεν?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top