Τι γνώμη έχετε για την βάφτιση ως κοινωνικό γεγονός;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
@DreamStealer
Το ξέρω αυτό, το θέμα είναι ότι δεν έχει καθόλου "τελετή" μωρε και δεν πειθει το σόι. Είναι απλά κάτι διαδικαστικό που κάνεις όπως και να έχει. Ενω πχ ο πολιτικός γάμος εχει και λίγο μπλα μπλα, μοιάζει πιό πολύ με "γεγονός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
κα εμε το ολο μυστηριο επιφερει ψυχολογικα τραυματα, και εχω αναφερθει σε αυτο αναλυτικα λιγες σελιδες πριν, ωστοσο μπορεις να παραβλεψεις τα οσα εγραψα, δεν χρειαζεται να συμφωνησεις μαζι μου.

Στο δευτερο κομματι τωρα, αλλο να εχεις την αποψη σου και αλλο να λες πραγματα που δεν ισχυουν. Στο ειπα και χθες και το προσπερασες, στο ξαναλεω λοιπον και ας το προσπερασεις για δευτερη φορα: Νομικα εφοσον καταγραφεις πχ σαν χριστιανος ΔΕΝ μπορεις να γινεις καποια στιγμη στη ζωη σου ανευ θρησκευματος, εχεις δικαιωμα ομως να αλλαξεις θρησκευμα εφοσον φερεις επισημο χαρτι απο το αλλο δογμα που ασπαστηκες.
Αν θες να αλλαξει η νομοθεσια εγω θα ειμαι ο πρωτος στη γραμμη, αλλα να μην παραπληροφορουμε ειτε σκοπιμως ειτε εν αγνοια μας γιατι διαβαζει κοσμος και αποκτα λανθασμενες εντυπωσεις.

η βαφτιση ψυχολογικο τραυμα;;;τι αλλο θα ακουσω η χριστιανη;;;;:Dπως σας ηρθε αυτο;;;ποιος το λεει;;;

απεταξαμην την καχυποψια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
η βαφτιση ψυχολογικο τραυμα;;;τι αλλο θα ακουσω η χριστιανη;;;;:Dπως σας ηρθε αυτο;;;ποιος το λεει;;;

απεταξαμην την καχυποψια.....


καταρχην δεν το λενε πολλοι παρα μονο εγω,
επιχειρηματολογια για αυτο εχω αναπτυξει λιγες σελιδες πιο πισω....
Χριστιανη? χμμμ ε οκ...

Ο καθείς εφ’ ω ετάχθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εμμ βλεπεις που στο λεω? εγω θελω να μην αναφερεται πουθενα οτι εντασομαι σε καποια θρησκεια, εφοσον δεν ειμαι, γιατι να αναγραφεται οτι Χ.Ο. αφου ειναι ψεμματα κιολας???
Απαντησε μου γιατι πρεπει να αναγραφονται στα στοιχεια μου οτι σωνει και καλα ειμαι Χριστιανος αφου ειμαι αθεος απο τα 12 μου?
Δεν θα επρεπε η πολιτεια να μου δινει το δικαιωμα να το αφαιρω απο τα στοιχεια μου?
Στην ελλαδα μπορεις να αλλαξεις τα παντα εκτος απο αυτα που εχουν σχεση με το θρησκευμα....
Αυτο ονομαζεται ορθοδοξος ταλιμπανισμος!!!

Εχεις δει πιτσιρικια που πανε για μπανιο στη θαλασσα να κλαινε?
εγω παντα τα βλεπω να ειναι μεσα στο γελιο και στη χαρα.... κατι δεν πιανεις και δυσκολευομαστε να συνεννοηθουμε....

Τελος συγκρινεις θεματα υγειας με την βαπτιση? :eek:


σε καθε κηπο υπαρχουν κ αγκαθια....το οτι γινεται καταχρηση απο καποιους σκοπιμα ,δεν σημαινει οτι φταιει ο χριστιανισμος ολακερος.....το ευκολο ειναι σε ενα προβλημα.....να πεταξεις ολο το προβλημα :P.....μπραβο το λυσες...:D

το δυσκολο ειναι να ξεχωρισεις ενα προς ενα τι θα κρατησεις κ τι οχι....αυτο απαιτει ωριμοτητα.

στην ταυτοτητα μου παντως δεν γραφει πουθενα το θρησκευμα μου....για ποια στοιχεια μιλας;;;

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι καθε φορα που κλαιει ενα παιδι....του δημιουργειται ψυχολογικο προβλημα;;;;
τα δακρυα μπορει να προερχονται απο χαρα,λυπη,εγωισμο,θυμο,και στην συγκεκριμενη περιπτωση απο το αγνωστο,που βλεπει ενα παιδακι...ομως γιαυτο υπαρχει εκει η αγκαλια της μαμας....του μπαμπα...κ ολων των αγαπημενων του...για να καταλαβει οτι δεν υπαρχει λογος να φοβαται.....
εγω θυμαμαι τα σπαραχτηκα δακρυα που εριξα την πρωτη μερα στο σχολειο....πωπωπω τραυμα:P.....αρα να μην πηγαινα....
αλλα κ παλι εκει υπαρχουν οι γονεις για να το καθησυχασουν....
εχεις δει παιδακι να σπαραζει γιατι θελουν να το βαλουν στην θαλασσα;;;;;
αγνωστο....αγνωστο...αγνωστο....οχι απαραιτητα ομως κακο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εχεις δει πιτσιρικια που πανε για μπανιο στη θαλασσα να κλαινε?
εγω παντα τα βλεπω να ειναι μεσα στο γελιο και στη χαρα.... κατι δεν πιανεις και δυσκολευομαστε να συνεννοηθουμε....

Τελος συγκρινεις θεματα υγειας με την βαπτιση? :eek:
Τα μωρά όταν αρχίζουν πάνε στην θάλασσα κλαίνε μέχρι να συνηθίσουν το νερό. Επίσης κλαίνε όταν φεύγουν από το νερό. Όλα αυτά μέχρι να συνηθίσουν τη θάλασσα.

Δεν συγκρίνω τίποτα απλώς η θάλασσσα και τα εμβόλια είναι πιο τρομακτική εμπειρία από την βάφτιση. Και τα τρία φυσικά δεν δημιουργούν κανένα ψυχολογικό πρόβλημα στο παιδί, υπό φυσιολογικές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σχετικα με τα ψυχικα τραυματα θα σας πω μια ιστοριουλα.
Η μικροτερη αδερφη μου(9 ετων τωρα) αφοτου γεννηθηκε λατρευε κυριολεκτικα το νερο.Οταν την βαφτισαν οι γονεις μου,εκλαιγε τοσο πολυ,που απο εκεινη τι στιγμη και μετα,οποτε επρεπε να την κανουμε μπανιο στο σπιτι,ηταν λες και την σφαζαμε.Να μην μιλησω για μπανιο στη θαλασσα,σκετη κολαση.
Πρεπει να της πηρε περιπου 1 χρονο να το ξεπερασει.
Οποτε μην λετε οτι δεν δημιουργουνται ψυχολογικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
σε καθε κηπο υπαρχουν κ αγκαθια....το οτι γινεται καταχρηση απο καποιους σκοπιμα ,δεν σημαινει οτι φταιει ο χριστιανισμος ολακερος.....το ευκολο ειναι σε ενα προβλημα.....να πεταξεις ολο το προβλημα :P.....μπραβο το λυσες...:D

τι ειναι ο χριστιανισμος δηλαδη? δεν ειναι μια συμφωνια μεταξυ ανθρωπων?
Σαν τετοια για να μπορεσει να επικρατησει και να επιβληθει, δεν θα γινει αναγκαστικα μια σεχτα?
Η οποια βεβαια σιγα σιγα θα φθινει, αυτο ειναι κοινωνικα αναγκαιο...
Στην αρχη η εκκλησια δεν παντρευε ανθρωπους αν χωριζαν, στη συνεχεια επειδη οι ανθρωποι χωριζαν, το εφτιαξε και το εκανε τρεις φορες :clapup:
Εκτιμω και σεβομαι τα πιστευω των γυρω μου, και δεν θελω σε καμια περιπτωση να νιωσουν οτι πρεπει να αισθανθουν ασχημα για αυτο.
Δεν βαλλομαι κατα των πιστων, αλλα κατα των ρασοφορων και το πως ερμηνευουν κοινωνικα το θεμα, συν οτι η πολιτεια κανει πολλες φορες τα στραβα ματια και δημιουργει παρα πολλα προβληματα.
Παραδειγμα το οτι παλαιοτερα (εδω και καποια χρονια αυτο εχει σταματησει...) οι εκπαιδευτικοι ειχαν στο περιθωριο καποιο παιδι που δεν ηταν βαφτισμενο η αλλοθρησκο. Τι ειναι αυτο? εκπαιδευση? και την μαθανε σε ποια σχολη? Μαθανε τιποτα για σεβασμο ανθρωπινων δικαιωματων? Η μελεταγανε με την μπουργκα?
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
το δυσκολο ειναι να ξεχωρισεις ενα προς ενα τι θα κρατησεις κ τι οχι....αυτο απαιτει ωριμοτητα.

εκεινο που θελω ειναι να ζω σε μια συγχρονη δημοκρατικη κοινωνια που να γινονται σεβαστα θεμελιωση δικαιωματα του ανθρωπου. Μονο τελευταια εχουν γινει καποια βηματα στη ελλαδα αλλα δεν εχουμε φτασει σε τελικο σημειο.
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
στην ταυτοτητα μου παντως δεν γραφει πουθενα το θρησκευμα μου....για ποια στοιχεια μιλας;;;

προφανως εισαι νεα στην ηλικια.... :) και δεν προλαβες τις αλλες,
καταργηθηκε μεσα απο διαφορα συλλαλητηρια τα οποια τα θυμαμαι με νοσταλγια....
Υπαρχουν ακομα κρατικα εγραφα που αναφερεται το θρησκευμα, οπως η ληξιαρχικη πραξη γεννησης.
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
δηλαδη εσυ πιστευεις οτι καθε φορα που κλαιει ενα παιδι....του δημιουργειται ψυχολογικο προβλημα;;;;

τα παιδια στα πρωτα τους βηματα ανακαλυπτουν τον κοσμο, και για αυτα ειναι μια υποθεση προσαρμογης. Οχι καθε φορα που κλαιει ενα παιδι δεν αποκτα ψυχολογικο προβλημα.
Πχ οταν πειναει το οτι κλαιει ειναι σαν ενας διαλογος να πει "πειναω"
Μην φτανουμε σε υπερβολες, ουτε ειμαι παραλογος.
Το ειπα καθαρα και ποιο πριν, οτι μια βιαιη εκθεση οπως ειναι μια βαπτιση
καταγραφεται στη μνημη του παιδιου.
Αν αυτο το αμφισβητεις, παω πασο.
Αν επισης εσυ το θεωρεις μικρης σημασιας παλι πασο.
Παρολα αυτα ομως η γνωμη μου ειναι οτι το παιδι καλο ειναι να το προστατευσεις
οσο μπορεις στα πρωτα του βηματα τα οποια ειναι πολυ κρισιμα.
Συμπερασματικα, αν αποφυγεις μια βαπτιση θα εχεις κερδος γιατι θα αποφυγεις μια εκθεση
το αν αυτο ειναι σημαντικο η οχι, ειναι στη κριση του καθενος να το δει.
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
τα δακρυα μπορει να προερχονται απο χαρα,λυπη,εγωισμο,θυμο,και στην συγκεκριμενη περιπτωση απο το αγνωστο,που βλεπει ενα παιδακι...ομως γιαυτο υπαρχει εκει η αγκαλια της μαμας....του μπαμπα...κ ολων των αγαπημενων του...για να καταλαβει οτι δεν υπαρχει λογος να φοβαται.....

και επειδη το ειπες εσυ, αυτο δηλαδη συμφωνησε μαζι σου?
πως μπορεις να πιστευεις οτι επειδη εσυ ειπες..... γιωργακη μην φοβασαι καλο μου... :D
αυτο συμφωνησε μαζι σου? :eek: Απλα σταματησε το πακετο που τρωει και ηρεμησε.
Ουτε ο διαλογος σας του ειπε κατι, ουτε η αγκαλια.
Απλα τελειωσε η φρικη που εφαγε και ηρεμησε.
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
εγω θυμαμαι τα σπαραχτηκα δακρυα που εριξα την πρωτη μερα στο σχολειο....πωπωπω τραυμα:P.....αρα να μην πηγαινα....

τωρα μιλας σαν το φοκο, που λεει να μην κανει εμβολια το παιδι....
Θα κανουμε δηλαδη συζητηση στη λογικη του παραλογου, σωστα?
Θα βαλουμε ισα και ομοια, την υγεια και την εκπαιδευση με το να αποκτησει θρησκευμα....
Αν τα εννοεις σοβαρα αυτα και χμμμ δεν κανεις χιουμορ, εχουμε αλλη αντιληψη
στο ποιο ειναι κρισιμο σημειο για να μεγαλωσει ενα παιδι.... νομιζω? :whistle:
Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
αλλα κ παλι εκει υπαρχουν οι γονεις για να το καθησυχασουν....
εχεις δει παιδακι να σπαραζει γιατι θελουν να το βαλουν στην θαλασσα;;;;;
αγνωστο....αγνωστο...αγνωστο....οχι απαραιτητα ομως κακο:hmm:

εχω δει ναι, και τους θεωρω το λιγοτερο ασχετους.
Γνωριζεις πως μπορει ενας ανθρωπος να αποκτησει φοβια με την θαλασσα
γιατι καποιος ενηλικας η γονιος θελησε το παιδι του να μην φοβαται την θαλασσα,
να το πεταει χυμα μεσα?
Εχω ξαναπει οτι μερικες φορες οι γονεις ειναι οτι ναναι, και πολυ απλα ΔΕΝ ξερουν να μεγαλωσουν σωστα ενα παιδι, ουτε να επικοινωνησουν μαζι του.
Ειναι ικανοι μονο στο να γεννησουν, και εκει τελειωνει η ικανοτητα τους.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ρώτα τους πολιτικούς που θες να ξέρω εγώ. Δεν είναι κάτι που ευθύνεται η εκκλησία αυτό αλλά η πολιτεία.
Εγώ είπα ότι κάποιος μπορεί να γίνει άθεος όταν ενηλικιωθεί κάτι το οποίο ισχύει (άθεος μπορείς να γίνει όχι άθρησκος).

στην ελλαδα το κρατος και η εκκλησια ειναι το ενα χερι νιβει το αλλο.
Εγω σου αναφερα να μην αναφερεται πουθενα το θρησκευμα μου μιας και αυτο δεν ισχυει.
Θεωω οτι ειναι δικαιωμα μου στα δημοσια εγγραφα μου να αναφερονται οτι ισχυει.
Επιπλεον εχουν βγει νομολογιες που αυτα που λεω τα υποστηριζουν.
Ελπιζω να μην διαφωνουμε και σε αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Σχετικα με τα ψυχικα τραυματα θα σας πω μια ιστοριουλα.
Η μικροτερη αδερφη μου(9 ετων τωρα) αφοτου γεννηθηκε λατρευε κυριολεκτικα το νερο.Οταν την βαφτισαν οι γονεις μου,εκλαιγε τοσο πολυ,που απο εκεινη τι στιγμη και μετα,οποτε επρεπε να την κανουμε μπανιο στο σπιτι,ηταν λες και την σφαζαμε.Να μην μιλησω για μπανιο στη θαλασσα,σκετη κολαση.
Πρεπει να της πηρε περιπου 1 χρονο να το ξεπερασει.
Οποτε μην λετε οτι δεν δημιουργουνται ψυχολογικα..

αυτη ειναι μια προσωπικη δυσκολια,(που μπορει να προυπηρχε,και εκδηλωθηκε στην πραξη της βαφτισης)να σκεφτει η αδελφουλα σου "τελικα το νερο ειναι κακο;;"ειναι ομως μικρη ακομα,κ σιγουρα θα το επεξεργαστει μεσα της εν καιρω....εμεις εδω απλα συζηταμε την αποψη μας....καμια επιστημονικη ερευνα δεν υπαρχει που να λεει οτι η βαφτιση προκαλει ψυχικα τραυματα...κ θεωρω οτι ειναι κακο να αναφερουμε τετοιους ορους,χωρις φυσικα να μπορουμε να τους αποδειξουμε.Επιπλεον δεν εχω καταλαβει....γινεται πιο σημαντικη η αποψη καποιου οταν αναφερει τετοιους ορους ανυποστατα;;;;:hmm:Αντιθετα υπαρχουν πολλες ερευνες που δειχνουν οτι ο ανθρωπος που χρησιμοποιει τετοιες μεθοδους για να πεισει για την αποψη του,εχει πολλη χαμηλη αυτοπεποιθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η αδερφη μου,οταν βαφτιστηκε,ηταν σχεδον 1 ετους,οποτε λιγακι δυσκολο να σκεφτει αυτα που λες.
Προσωπικα το θεωρω αρκετα τραυματικη εμπειρια,εισαι σε μια τεραστια αιθουσα,γεματη προσωπα που δεν αναγνωριζεις,τροπος επικοινωνιας περα απο το κλαμα δεν εχεις,και παραλληλα εχεις εναν γερο να σε βουταει σε μια κολυμπηθρα,της οποιας το μεγεθος και το βαθος δεν μπορεις να αντιληφθεις.
Και μαλιστα οσο περισσοτερο κλαις,τοσο περισσοτερο γελανε και χαιρονται οι γυρω σου.
Σκετο πανηγυρι λεω γω...Να παιζουν ετσι με την ζωουλα ενος ανυπερασπιστου πλασματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Σχετικα με τα ψυχικα τραυματα θα σας πω μια ιστοριουλα.
Η μικροτερη αδερφη μου(9 ετων τωρα) αφοτου γεννηθηκε λατρευε κυριολεκτικα το νερο.Οταν την βαφτισαν οι γονεις μου,εκλαιγε τοσο πολυ,που απο εκεινη τι στιγμη και μετα,οποτε επρεπε να την κανουμε μπανιο στο σπιτι,ηταν λες και την σφαζαμε.Να μην μιλησω για μπανιο στη θαλασσα,σκετη κολαση.
Πρεπει να της πηρε περιπου 1 χρονο να το ξεπερασει.
Οποτε μην λετε οτι δεν δημιουργουνται ψυχολογικα..

αυτα ας τα διαβαζουν μερικοι περισπουδαστοι....
καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος, και κανεις δεν μπορει να προεξοφλησει
το πως θα λειτουργησει το ανθρωπινο μυαλο κατω απο καταστασεις που
για ενα παιδι βρεφικης ηλικιας ειναι ενα σοκ.

καμια επιστημονικη ερευνα δεν υπαρχει που να λεει οτι η βαφτιση προκαλει ψυχικα τραυματα...κ θεωρω οτι ειναι κακο να αναφερουμε τετοιους ορους,χωρις φυσικα να μπορουμε να τους αποδειξουμε.Επιπλεον δεν εχω καταλαβει....γινεται πιο σημαντικη η αποψη καποιου οταν αναφερει τετοιους ορους ανυποστατα;;;;:hmm:Αντιθετα υπαρχουν πολλες ερευνες που δειχνουν οτι ο ανθρωπος που χρησιμοποιει τετοιες μεθοδους για να πεισει για την αποψη του,εχει πολλη χαμηλη αυτοπεποιθηση.
Γιατι υπαρχει επιστημονικη ερευνα που να λεει οτι δεν προκαλει ψυχικα τραυματα? :hmm:
Σαφως και δεν υπαρχει γιατι εδω μιλαμε για ενηλικα και οι αντιδρασεις του ανθρωπινου εγκεφαλου ειναι ανεξηγητες, ποσο μαλλον ενος βρεφους.
Επιστημονικα το μονο που υπαρχει ειναι η αποψη περι ανακλησης μνημης, οτι μπορει να υποθεσει κανεις για αυτο.

Εγω θα μεινω στο οτι το κενο που εχει η αναγκαστικα η επιστημη,
το συμπληρωνει ο καθενας αναλογα με το μυαλο του. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
τι ειναι ο χριστιανισμος δηλαδη? δεν ειναι μια συμφωνια μεταξυ ανθρωπων?
Σαν τετοια για να μπορεσει να επικρατησει και να επιβληθει, δεν θα γινει αναγκαστικα μια σεχτα?
Η οποια βεβαια σιγα σιγα θα φθινει, αυτο ειναι κοινωνικα αναγκαιο...
Στην αρχη η εκκλησια δεν παντρευε ανθρωπους αν χωριζαν, στη συνεχεια επειδη οι ανθρωποι χωριζαν, το εφτιαξε και το εκανε τρεις φορες :clapup:
Εκτιμω και σεβομαι τα πιστευω των γυρω μου, και δεν θελω σε καμια περιπτωση να νιωσουν οτι πρεπει να αισθανθουν ασχημα για αυτο.
Δεν βαλλομαι κατα των πιστων, αλλα κατα των ρασοφορων και το πως ερμηνευουν κοινωνικα το θεμα, συν οτι η πολιτεια κανει πολλες φορες τα στραβα ματια και δημιουργει παρα πολλα προβληματα.
Παραδειγμα το οτι παλαιοτερα (εδω και καποια χρονια αυτο εχει σταματησει...) οι εκπαιδευτικοι ειχαν στο περιθωριο καποιο παιδι που δεν ηταν βαφτισμενο η αλλοθρησκο. Τι ειναι αυτο? εκπαιδευση? και την μαθανε σε ποια σχολη? Μαθανε τιποτα για σεβασμο ανθρωπινων δικαιωματων? Η μελεταγανε με την μπουργκα?




εκεινο που θελω ειναι να ζω σε μια συγχρονη δημοκρατικη κοινωνια που να γινονται σεβαστα θεμελιωση δικαιωματα του ανθρωπου. Μονο τελευταια εχουν γινει καποια βηματα στη ελλαδα αλλα δεν εχουμε φτασει σε τελικο σημειο.




προφανως εισαι νεα στην ηλικια.... :) και δεν προλαβες τις αλλες,
καταργηθηκε μεσα απο διαφορα συλλαλητηρια τα οποια τα θυμαμαι με νοσταλγια....
Υπαρχουν ακομα κρατικα εγραφα που αναφερεται το θρησκευμα, οπως η ληξιαρχικη πραξη γεννησης.




τα παιδια στα πρωτα τους βηματα ανακαλυπτουν τον κοσμο, και για αυτα ειναι μια υποθεση προσαρμογης. Οχι καθε φορα που κλαιει ενα παιδι δεν αποκτα ψυχολογικο προβλημα.
Πχ οταν πειναει το οτι κλαιει ειναι σαν ενας διαλογος να πει "πειναω"
Μην φτανουμε σε υπερβολες, ουτε ειμαι παραλογος.
Το ειπα καθαρα και ποιο πριν, οτι μια βιαιη εκθεση οπως ειναι μια βαπτιση
καταγραφεται στη μνημη του παιδιου.
Αν αυτο το αμφισβητεις, παω πασο.
Αν επισης εσυ το θεωρεις μικρης σημασιας παλι πασο.
Παρολα αυτα ομως η γνωμη μου ειναι οτι το παιδι καλο ειναι να το προστατευσεις
οσο μπορεις στα πρωτα του βηματα τα οποια ειναι πολυ κρισιμα.
Συμπερασματικα, αν αποφυγεις μια βαπτιση θα εχεις κερδος γιατι θα αποφυγεις μια εκθεση
το αν αυτο ειναι σημαντικο η οχι, ειναι στη κριση του καθενος να το δει.






και επειδη το ειπες εσυ, αυτο δηλαδη συμφωνησε μαζι σου?
πως μπορεις να πιστευεις οτι επειδη εσυ ειπες..... γιωργακη μην φοβασαι καλο μου... :D
αυτο συμφωνησε μαζι σου? :eek: Απλα σταματησε το πακετο που τρωει και ηρεμησε.
Ουτε ο διαλογος σας του ειπε κατι, ουτε η αγκαλια.
Απλα τελειωσε η φρικη που εφαγε και ηρεμησε.




τωρα μιλας σαν το φοκο, που λεει να μην κανει εμβολια το παιδι....
Θα κανουμε δηλαδη συζητηση στη λογικη του παραλογου, σωστα?
Θα βαλουμε ισα και ομοια, την υγεια και την εκπαιδευση με το να αποκτησει θρησκευμα....
Αν τα εννοεις σοβαρα αυτα και χμμμ δεν κανεις χιουμορ, εχουμε αλλη αντιληψη
στο ποιο ειναι κρισιμο σημειο για να μεγαλωσει ενα παιδι.... νομιζω? :whistle:




εχω δει ναι, και τους θεωρω το λιγοτερο ασχετους.
Γνωριζεις πως μπορει ενας ανθρωπος να αποκτησει φοβια με την θαλασσα
γιατι καποιος ενηλικας η γονιος θελησε το παιδι του να μην φοβαται την θαλασσα,
να το πεταει χυμα μεσα?
Εχω ξαναπει οτι μερικες φορες οι γονεις ειναι οτι ναναι, και πολυ απλα ΔΕΝ ξερουν να μεγαλωσουν σωστα ενα παιδι, ουτε να επικοινωνησουν μαζι του.
Ειναι ικανοι μονο στο να γεννησουν, και εκει τελειωνει η ικανοτητα τους.-


δεν ξερω πως γινεται η πλλαπλη παραθεση αλλα σου απαντω με την σειρα:

σε καθε εποχη οι αναγκες των ανθρωπων αλλαζαν,κ η κοινωνια δεν ηταν ετοιμη να αντιμετωπισει τα καινουρια δεδομενα που εθετε η κοινωνικη μας εξελιξη κ πορεια...γιαυτο κ καποτε ενας γαμος ηταν αρκετος...γιατι κανενας δεν θελησε δευτερο....αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν υπηρχε κ η πλευρα που ηθελε υποταγμενους τους ανθρωπους....
παραδειγμα στην σημερινη κοινωνια...οι αστεγοι ζουν κ πεθαινουν στο περιθωριο....γιατι ουτε εγω ουτε εσυ ουτε η κοινωνικοπολιτικη κατασταση ηταν ετοιμη να αντιμετωπισει κατι τετοιο....αυτο κ παλι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κ η πλευρα (βλ Ευρωπη,κ οχι μονο) που θελει να εξοντωσει τον Ελληνισμο.Τι ειναι αυτο;;;πολιτισμος;;;;ή ειναι τα θεμελιωδη δικαιωματα που αναφερεσαι;;;;

ταυτοτητα επρεπε να αλλαξεις.....ειχε δωθει κ περιθωριο χρονου,για αλλαγη....που τελικα επαψε να ισχυει....οποτε αν θες να μην αναγραφεται θρησκευμα στην ταυτοτητα σου πηγαινε κ αλλαξε την....μπορεις κ εσυ που μαλλον εισαι μεγαλυτερος:P

μια βιαιη εκθεση ενος παιδιου ειναι αποδεδειγμενα ψυχικο τραυμα.....αλλα....τιποτα δεν αποδεικνυει οτι η βαφτιση ειναι πραξη βιας....κ αυτο γιατι οι γονεις του παιδιου δεν εχουν προθεση να του κανουν κανενα κακο...κ ακομα κ αν ενα παιδι οταν μεγαλωσει διαφωνησει με την βαφτιση...θα πρεπει να λαβει κ υποψιν του οτι δεν διεπραχθει βια,κ δεν υπηρχε σκοπος βιας,αν θελει να εχει μια εμπεριστατωμενη αποψη.

μπορει με την λογικη του εκεινη την ωρα το παιδι να μην μπορει να συμφωνησει....κ αυτο γιατι δεν ειναι ανεπτυγμενη ακομα η λογικη του....καθαρα κ μονο απο ενστικτο...συμφωνει με αυτο που θεωρουν καλο...οι ανθρωποι που το αγαπουν.Πραγματικα ειναι βιαιο να μιλας για ενα βρεφος σαν να ειναι μικρομεγαλο....σαν να εχει ανεπτυγμενη λογικη...γιατι ζητας περισσοτερα απο αυτα που μπορει....:redface:

παραλογο;;;ποιο ειναι το παραλογο ακριβως;;;ανεξαρτητα απο την οποια κατασταση το παιδι φοβαται το αγνωστο...
οπως κ το δικο σου παιδι θα φοβαται την αθειια....γιατι ειναι μια αγνωστη κατασταση γιαυτο...κ αθειια δεν ειναι "τα βλεπω ολα φλατ,κ δεν υπαρχει τιποτα"θα πρεπει επιχειρηματολογωντας να μιλησεις κ εσυ στο παιδι σου γιαυτη σου την επιλογη...που κ εσυ συμφωνα με τα λεγομενα σου...του επιβαλεις....

συμφωνω οτι υπαρχουν κ ανθρωποι "οχι ανικανοι"που εκαναν παιδια ενω στην ουσια δεν αποδεχθηκαν ποτε τον ρολο αυτο...
ομως εκεινο που λες...ειναι "το θεμα ειναι πως χειριζεται ο καθε γονιος την εκαστοτε κατασταση"κ σε αυτο συμφωνω...καταστασεις υπαρχουν πολλες....το θεμα ειναι να βρουμε που κ πως ακριβως συνδεομαστε εμεις με την καθε κατασταση,νοοτροπια,αντιληψη κλπ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Η αδερφη μου,οταν βαφτιστηκε,ηταν σχεδον 1 ετους,οποτε λιγακι δυσκολο να σκεφτει αυτα που λες.
Προσωπικα το θεωρω αρκετα τραυματικη εμπειρια,εισαι σε μια τεραστια αιθουσα,γεματη προσωπα που δεν αναγνωριζεις,τροπος επικοινωνιας περα απο το κλαμα δεν εχεις,και παραλληλα εχεις εναν γερο να σε βουταει σε μια κολυμπηθρα,της οποιας το μεγεθος και το βαθος δεν μπορεις να αντιληφθεις.
Και μαλιστα οσο περισσοτερο κλαις,τοσο περισσοτερο γελανε και χαιρονται οι γυρω σου.
Σκετο πανηγυρι λεω γω...Να παιζουν ετσι με την ζωουλα ενος ανυπερασπιστου πλασματος.

δεν θα σκεφτει την βαφτιση της....θα επεξεργαστει ποσο κακη κ γιατι ειναι...η σχεση της με το νερο...
τωρα το να βλεπει τον γερο,ως κακο....γιατι;;;επειδη ειναι γερος;;;που θα της κανει κακο....το αγνωστο ειναι αυτο που φοβαται το παιδι...κ ακομα κ αν εκεινη την στιγμη φοβαται...μεγαλωνοντας κ ωριμαζοντας,αναθεωρει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δεν ξερω πως γινεται η πλλαπλη παραθεση αλλα σου απαντω με την σειρα:

ουτε εγω αλλα με ενημερωσαν, γενικα ειναι αβολο αλλα οκ....
αν σε ενδιαφερει μελετησε το,
καθε παραγραφος που θες να γινει quote, πρεπει να εχει την εξης μορφη:

[QUOTE=DreamStealer]
κειμενο.....
για παραδειγμα, DreamStealer εισαι το καλυτερο παιδι... :whistle:
[/QUOTE]

το παραπανω εχει αγκυλη QUOTE= nick αγκυλη και κλεινει
αγκυλη καθετος QUOTE αγκυλη



Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
σε καθε εποχη οι αναγκες των ανθρωπων αλλαζαν,κ η κοινωνια δεν ηταν ετοιμη να αντιμετωπισει τα καινουρια δεδομενα που εθετε η κοινωνικη μας εξελιξη κ πορεια...γιαυτο κ καποτε ενας γαμος ηταν αρκετος...γιατι κανενας δεν θελησε δευτερο....αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν υπηρχε κ η πλευρα που ηθελε υποταγμενους τους ανθρωπους....
παραδειγμα στην σημερινη κοινωνια...οι αστεγοι ζουν κ πεθαινουν στο περιθωριο....γιατι ουτε εγω ουτε εσυ ουτε η κοινωνικοπολιτικη κατασταση ηταν ετοιμη να αντιμετωπισει κατι τετοιο....αυτο κ παλι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κ η πλευρα (βλ Ευρωπη,κ οχι μονο) που θελει να εξοντωσει τον Ελληνισμο.Τι ειναι αυτο;;;πολιτισμος;;;;ή ειναι τα θεμελιωδη δικαιωματα που αναφερεσαι;;;;

να εξοντωσει τον ελληνισμο? ποιος το θελει αυτο? δηλαδη στη πορτογαλια που ειναι στην ιδια φαση θελουν να εξοντωσουν τον ... πορτογαλισμο? :eek:
Απλα στην ευρωπη οι ισχυρες οικονομιες επελεξαν τον φιλελευθερισμο τον οποιο επιβαλουν σε ολη την ευρωπη.
Αυτο σημαινει περισσοτερες πιεσεις στα φτωχα στρωματα, περικοπες στην κοινωνικη προνοια και οτι αλλο ζεις σημερα...
Τα θεμελιωδη δικαιωματα που αναφερομαι ειναι οτι οπως καταγραφει απο αρκετες συνθηκες που νομιζω και εσυ γνωριζεις.

Βεβαια εχεις ενα δικαιο στο πνευμα που βαζεις,
συζηταμε εδω για βαφτισεις και ψυχολογικα τραυματα, οταν δεν θα μπορεις να παρεις φρουτοκρεμες και πανες στο παιδι σου αυριο??

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
ταυτοτητα επρεπε να αλλαξεις.....ειχε δωθει κ περιθωριο χρονου,για αλλαγη....που τελικα επαψε να ισχυει....οποτε αν θες να μην αναγραφεται θρησκευμα στην ταυτοτητα σου πηγαινε κ αλλαξε την....μπορεις κ εσυ που μαλλον εισαι μεγαλυτερος:P

σιγα μην γραφει η δικη μου ταυτοτητα θρησκευμα, αυτο μας ελειπε.... :P
χαιρομαι που βρηκαμε τις ηλικιες μας..... :)


Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
μια βιαιη εκθεση ενος παιδιου ειναι αποδεδειγμενα ψυχικο τραυμα.....αλλα....τιποτα δεν αποδεικνυει οτι η βαφτιση ειναι πραξη βιας....κ αυτο γιατι οι γονεις του παιδιου δεν εχουν προθεση να του κανουν κανενα κακο...κ ακομα κ αν ενα παιδι οταν μεγαλωσει διαφωνησει με την βαφτιση...θα πρεπει να λαβει κ υποψιν του οτι δεν διεπραχθει βια,κ δεν υπηρχε σκοπος βιας,αν θελει να εχει μια εμπεριστατωμενη αποψη.
μαστα... οκ εγω διαφωνησα, και μαλιστα εχω κανει εκτεταμενη συζητηση πανω σε αυτο.
Και θεωρω οτι υπηρξε βια πανω μου.
Και λοιπον? πως εγω μπορω να δικαιωθω?
Οσο με αφορα θεωρω οτι η βαφτιση μου ηταν μια πραξη βιας πανω μου, μπορω να κανω κατι για αυτο?
χθες σημερα η αυριο?



Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
μπορει με την λογικη του εκεινη την ωρα το παιδι να μην μπορει να συμφωνησει....κ αυτο γιατι δεν ειναι ανεπτυγμενη ακομα η λογικη του....καθαρα κ μονο απο ενστικτο...συμφωνει με αυτο που θεωρουν καλο...οι ανθρωποι που το αγαπουν.Πραγματικα ειναι βιαιο να μιλας για ενα βρεφος σαν να ειναι μικρομεγαλο....σαν να εχει ανεπτυγμενη λογικη...γιατι ζητας περισσοτερα απο αυτα που μπορει....:redface:


ξερω αρκετους γονεις που στο ονομα της αγαπης, ξυλοκοπουσαν το παιδι τους η εφαρμοζαν λεκτικη βια με στοχο να το φερουν στον ισιο δρομο.... (μεσα σε αυτους και εγω) Ασε και να μας μενει τετοια αγαπη.... νομιζω πρεπει να συμφωνεις με αυτο.
Δεν ειπα ποτε να ανοιξω συζητηση με το παιδι. Θα ημουν παραφρονας αν ελεγα κατι τετοιο.
Δηλαδη ειπα ποτε εγω να κανω διαλογο... ελα γιωργακη θες να βαφτιστεις η οχι?
μπουυυυυυ ο γιωργακης.... α οκ δεν θελει....
Ειπα να αφησεις τετοια ζητηματα να αποφασισει το ιδιο το παιδι, δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι θα παθει ενα παιδι αν τετοια εντελως προσωπικα ζητηματα ενος ανθρωπου τα επιλεξει ο ιδιος και σορρυ αλλα δεν αφορα εσενα σαν γονεα οι θρησκευτικες - πολιτικες οι αλλες προτιμησεις ασχετως να μιλαμε για το αυριανο σου παιδι.
Το παιδι σου περα απο αυτο ειναι ενας ξεχωριστος ανθρωπος μην το ξεχναμε αυτο.


Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
παραλογο;;;ποιο ειναι το παραλογο ακριβως;;;ανεξαρτητα απο την οποια κατασταση το παιδι φοβαται το αγνωστο...
οπως κ το δικο σου παιδι θα φοβαται την αθειια....γιατι ειναι μια αγνωστη κατασταση γιαυτο...κ αθειια δεν ειναι "τα βλεπω ολα φλατ,κ δεν υπαρχει τιποτα"θα πρεπει επιχειρηματολογωντας να μιλησεις κ εσυ στο παιδι σου γιαυτη σου την επιλογη...που κ εσυ συμφωνα με τα λεγομενα σου...του επιβαλεις....

κανεις λαθος, σε καμια περπτωση δεν θα επιβαλω δικη μου θεση και καημο στο παιδι μου ποτε.
Μακρια απο μενα τετοιες πρακτικες.... αντιθετα θα παρεχω συν τω χρονο ολες τις δυνατοτητες για να εχει την γνωση να επιλεξει μονο του τι τον ολοκληρωνει σαν ανθρωπο.
Σε πληροροφορω οτι αν αυριο το παιδι μου θελει να γινει μοναχος, δεν θα με φτιαξει κιολας,
αλλα θα ειναι η επιλογη ΤΟΥ και σαν τετεοια θα πρεπει να ειναι απολυτα σεβαστη.


Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο:
συμφωνω οτι υπαρχουν κ ανθρωποι "οχι ανικανοι"που εκαναν παιδια ενω στην ουσια δεν αποδεχθηκαν ποτε τον ρολο αυτο...
ομως εκεινο που λες...ειναι "το θεμα ειναι πως χειριζεται ο καθε γονιος την εκαστοτε κατασταση"κ σε αυτο συμφωνω...καταστασεις υπαρχουν πολλες....το θεμα ειναι να βρουμε που κ πως ακριβως συνδεομαστε εμεις με την καθε κατασταση,νοοτροπια,αντιληψη κλπ:hmm:

ειναι δυσκολο να εισαι γονιος, και δεν θελω να παριστανω τον εξυπνο...
ουτε υποστηριζω οτι εγω ειμαι ο αλανθαστος και ολοι οι αλλοι αχρηστοι.
Εχω ομως την διαθεση και ανοικτο μυαλο να προσπαθησω για το καλυτερο.
Και αυτο ειναι μια καλη βαση για υγιη παιδια.

Απο κει και περα,
εδω και δυο χρονια περναμε τον χειροτερο τυφωνα της ιστοριας στην ελλαδα.
Ο μισθος επεσε στα 500 κατι ευρω.
15000 ΔΥ θα απολυθουν μονο φετος σε ενα συνολο 150.000 μεχρι το 2015.
Η ανεργια θα φτασει δεν ξερω και εγω που.
Χθες πηγα για υπνο, και ελεγα.... βρε μπας και ξυπνησω αυριο και βρω δραχμες? :hmm:
Ειλικρινα δεν ξερω που σταματαει ολο αυτο και το τελευταιο που με μαρανε ειναι οι βαφτισεις.....

Θελω να πω οτι αν σημερα θες να κανεις παιδι, οι οροι ειναι πολυ χειροτεροι απο οτι γνωριζαμε.
Αρα το ζευγαρι πρεπει να εχει απολυτη συμπνοια και αντοχες,
καυγαδες και διαφωνιες σημερα ειναι μεγαλη πολυτελεια και οποιος νομιζει οτι εχει χρονο για να ξυνεται,
θα διαπιστωσει οτι ζει σε αλλο πλανητη με τον πιο τραγικο τροπο.


Ευχαριστω για την καλη συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Πλέον τη βάφτιση στην ηλικία και με τον τρόπο που γίνεται τη θεωρώ οριακά abuse.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Την χειροτερη.

1677007338511.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Με αρέσει αρκετά ως παράδοση. Ενώνονται οι οικογένειες εις ένα εκ των δύο σημαντικότερων μυστηρίων της θρησκείας μας.

Συμφωνώ όμως πως με τα νέα δεδομένα αποτελεί μία πράξη χωρίς την έγκριση του ατόμου που εβαπτίζετο. Ο νεαρός ή η νεαρά που εβαπτίζεται στις πλείστες περιπτώσεις δεν έχει ακόμη την ωριμότητα να αποδεχτεί ή να αρνηθεί αυτό που του συμβαίνει κάτι που αντιβαίνει στο δικαίωμα της συνειδητής επιλογής των ανθρώπων για το θρήσκευμα/δόγμα τους.

Για να κατανοήσουμε όμως το γιατί συμβαίνει αυτό πρέπει να πάμε αιώνες πίσω. Ο νηπιοβαφτισμός επικράτησε διότι τις παλαιότερες εποχές οι άνθρωποι δεν ήξεραν αν θα ζούνε μέχρι το τέλος της εβδομάδος, οι αρρώστιες εξαφάνιζαν μέσα σε λίγες ημέρες ολόκληρα χωριά. Ο φόβος για το αύριο που ζούσαν οι άνθρωποι τότε είναι ένα αίσθημα που ημείς δεν το έχουμε νιώσει, με εξαίρεση εν μέρει τις αρχές της πανδημίας του COVID-19 όπου για πρώτη φορά ο νέος άνθρωπος αισθάνθηκε απροστάτευτος από την επιστήμη. Η πίστις εις την μετά θάνατον ζωή ήτο πηγή κουράγιου για αυτούς τους ανθρώπους. Έτσι εβάφτιζαν τα παιδιά των όσο γρηγορότερα γίνονταν γιατί έτσι πίστευαν ότι τους εξασφάλιζαν το εισιτήριο για την επόμενη ζωή.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Και τωρα που εχουμε 2023 επειδη γενικα εχει αυξηθει το προσδοκιμο ζωης, και η επιστημη τρεχει πολυ γρηγορα, δεν σημαινει οτι υπερνικησαμε τον θανατο και την φθορα. Γιαυτον τον λογο παραμενει ο νηπιοβαπτισμος. Για τους πιστους, το βαπτισμα εχει να κανει με τον καθαρισμο απο το προπατορικο αμαρτημα και την ενταξη στην εκκλησια. Δεν ρισκαρεις κοινως το να παραμεινεις αβαπτιστος, γιατι ο θανατος μπορει να ερθει απροσμενα σε ολους μας.

Οσο για το αν ειναι βασανισμος η οχι μια διαδικασια που το παιδι δεν θα θυμαται, και διαρκει ενα μισαωρο στο συνολο, ας μην σχολιασω. για την ακριβεια η ολη βασανιστική διαρκεια ειναι στην καταδυση στην κολυμβηθρα περιπου 3 λεπτα διαρκειας. Πιο τραυματικο ειναι σαν εμπειρια η επισκεψη στον παιδιατρο για εμβολιο...

Στην τελικη δεν αναγκασε κανενας ουτε στολισμους, ουτε 500 καλεσμενους, ουτε κερασματα μετα το μυστηριο, και ουτε καν το ιδιο το μυστηριο. Ολα αυτα ειναι η εμπορευματοποιηση που υπαρχει και στον γαμο. Οποτε μην παραπονιέστε για το μυστηριο.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,968 μηνύματα.
η βαπτιση θα πρεπει να γινεται στα 18 και αν συναινεί ο ενήλικας (πια).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top