Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τις προτιμήσεις του ζευγαριού είναι ότι οι προτιμήσεις επηρεάζονται από τις μόδες. Έτσι ενώ δίνεις στο μωρό σου όνομα της προτίμησής σου και νομίζεις ότι πρωτοτυπείς, με το που πάει παιδικό ανακαλύπτεις ότι την ίδια ιδέα είχαν οι μισοί και πλέον γονείς. Τα νηπιαγωγεία πλέον είναι γεμάτα Αλέξανδρους, Νεφέλες, Δανάες. Είναι πραγματικά αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν σταματησουν τα νεα ζευγαρια να βαφτιζουν τα παιδια τους θα χασουν οι παπαδες το μεροκαματο. Δεν τους σκεφτεται κανενας αυτους του δολιους, να αναγκαζονται να την βγαζουν μονο με το μισθο καθε μηνα (αντε και λιγο απο το παγκαρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Old Nick

Νεοφερμένος

Ο Νικόλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πρώτο μου post. Και εγώ βαφτισμένος είμαι, αλλά δε νομίζω πως με πείραξε ή με επηρέασε καθόλου στην υπόλοιπη ζωή μου. Ένα έθιμο είναι και δυστυχώς στην Ελλάδα δίνουμε πολύ σημασία στα έθιμα. Στο κάτω-κάτω, εάν δεν υπάρχει Θεός, δεν πιστεύω πως με τη βάπτιση γίνομαι δούλος του ή κάτι τέτοιο και ούτε είναι κανά βασανιστήριο, λίγο νερό και λάδι έρχεται σε επαφή με το σώμα του παιδιού, σιγά το πράγμα δηλαδή, όχι και να τα μεγαλοποιούμε όλα :/
Για μένα δεν παίζει ρόλο, αν στο μέλλον αποφασίσω να μείνω στην Ελλάδα, θα τα βαπτίσω τα παιδιά μου -αν συνεχίσουμε με τους ίδιους ρυθμούς δηλαδή- δε γουστάρω να φάνε bullying απ'τα σκατοχριστιανόπουλα στο Δημοτικό και σαν έθιμο, μου αρέσει αλλά τονίζω, μόνο σαν έθιμο.
Πραγματικό πρόβλημα για μένα αποτελεί π.χ η περιτομή που κάνουν στα νεογέννητα αγόρια (πράγμα που γίνεται και στην Ελλάδα) που πραγματικά ΕΙΝΑΙ βασανιστήριο για τα βρέφη.
Επίσης, δε θα ξεχάσω ποτέ τη μέρα που πήγα στο αστυνομικό τμήμα με τη μητέρα μου όταν ήμουν 12 για να βγάλω ταυτότητα και ρωτάει ο αστυνόμος "θρήσκευμα"; και πριν προλάβω να πάρω ανάσα πετάγεται η μάνα μου "Χριστιανός Ορθόδοξος". Είχα τέτοια νεύρα, αλλά μάνα μου είναι την αγαπάω, αλλιώς...
Απόψεις μου πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για αυτο τωρα καταργηθηκε το θρησκευμα στις ταυτοτητες, λαθος ηταν και διορθωθηκε εν τελει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Old Nick

Νεοφερμένος

Ο Νικόλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για αυτο τωρα καταργηθηκε το θρησκευμα στις ταυτοτητες, λαθος ηταν και διορθωθηκε εν τελει ;)

Α, ναι; Δεν είχα ενημερωθεί. Αυτό είναι καλό, χαίρομαι που τ' ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Α, ναι; Δεν είχα ενημερωθεί. Αυτό είναι καλό, χαίρομαι που τ' ακούω.

Εδω και χρονια, ειχαν ξεσηκωθει βεβαια οι θρησκοληπτοι αλλα δεν αλλαξε η αποφαση. Εγω το 2007 εβγαλα την ταυτοτητα μου και δεν αναγραφει θρησκευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Old Nick

Νεοφερμένος

Ο Νικόλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εδω και χρονια, ειχαν ξεσηκωθει βεβαια οι θρησκοληπτοι αλλα δεν αλλαξε η αποφαση. Εγω το 2007 εβγαλα την ταυτοτητα μου και δεν αναγραφει θρησκευμα

Lucky you! Όχι πως με νοιάζει βασικά, ας γράφει η ταυτότητα ό,τι θέλει. Μα καλά, τόσο καμμένοι είναι που πρέπει και να βλέπουν στην ταυτότητα τι πιστεύουν, δεν ξέρουν απο μόνοι τους; Ή μήπως τη θέλουν για αντιπερισπασμό, να τη δείξουν στο Διάολο όταν πεθάνουν, και να γλιτώσουν την Κόλαση απ' το "τσιπάρισμα"; Για όλα τους έχω ικανούς, lol.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Να κάτι που δεν περίμενα ποτέ ότι θα δω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μήπως είναι μούφα το βίντεο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γιατί μου φαίνεται τελείως κουκουρούκου να ρωτάς το 3χρονο οτιδήποτε άλλο εκτός του "θέλεις σοκολάτα/παγωτό/μπισκότο" και να περιμένεις να σου πει "ναι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Με τη διαφορά ότι σ' αυτήν την περίπτωση το ρώτησε γιατί εκδήλωνε έντονη δυσαρέσκεια (αρχικά πήγε να φύγει και μετά έλεγε "δε θέλω"). Στο μόνο σάιτ που το βρήκα προς το παρόν, έλεγε ότι αν κάποιος αρνηθεί τη συμμετοχή του σ' ένα μυστήριο, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Αν ισχύει -που λογικά ισχύει- βγάζει νόημα και για το βίντεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ισχύει δεν ισχύει , σίγουρα θα την πήγαν κάπου αλλού για να την βαφτίσουν.
Τον παραδέχομαι πάντως τον συγκεκριμένο για όποιο λόγο κι αν το έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Με τη διαφορά ότι σ' αυτήν την περίπτωση το ρώτησε γιατί εκδήλωνε έντονη δυσαρέσκεια (αρχικά πήγε να φύγει και μετά έλεγε "δε θέλω"). Στο μόνο σάιτ που το βρήκα προς το παρόν, έλεγε ότι αν κάποιος αρνηθεί τη συμμετοχή του σ' ένα μυστήριο, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Αν ισχύει -που λογικά ισχύει- βγάζει νόημα και για το βίντεο.
Τα τρίχρονα εκδηλώνουν έντονη δυσαρέσκεια για τα πάντα. Δεν θέλουν να φάνε, δεν θέλουν να κοιμηθούν, δεν θέλουν να κάνουν μπάνιο, δεν θέλουν να πάνε στην παιδική χαρά, δεν θέλουν να φύγουν από την παιδική χαρά. Είναι η ηλικία της άρνησης. Ότι και να τους πεις κάνουν το αντίθετο (και πολλοί γονείς τους ζητάνε επίτηδες να κάνουν το αντίθετο από αυτό που θέλουν π.χ. ο μπαμπάς: σήμερα δεν θα κάνεις μπάνιο, το τρίχρονο: όχιιιιιιιιι θέλω μπάνιοοοοοοοοο τώρααααααα). Αν ο παπάς έλεγε: σήμερα μικρή μου δεν θα βαφτιστείς, το μωρό θα έτρεχε από πίσω και θα φώναζε βάφτισέ με. Και στοίχημα ό,τι θες ;)

Αν αυτός που αρνηθεί τη συμμετοχή του σε ένα μυστήριο είναι σε ηλικία να παίρνει αποφάσεις, σαφώς να μην γίνει το μυστήριο. Αλλά το τρίχρονο δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι άνθρωπος της θρησκείας, η Nina-nana έχει δίκιο σε αυτό που λέει. Δεν μπορείς να ρωτάς ένα τρίχρονο και να περιμένεις σοβαρή απάντηση ενηλίκου ακριβώς επειδή είναι 3 χρονών, μωρό ακόμα.

Στο συγκεκριμένο ζήτηση δεν έχω άποψη γιατί δεν είμαι υπέρ της βάφτισης, αλλά ούτε κατά. Ωστόσο όσοι υποστηρίζουν τον παπά επειδή ρώτησε τι θέλει η μικρή, δεν είναι σοβαρή δικαιολογία.

Φαντάζομαι πως φταίνε οι γονείς σε αυτό, είναι δυνατόν αν θες να βαφτίσεις το παιδί και να περιμένεις να μεγαλώσει τόσο? Τώρα αυτή η εμπειρία που περνάει το παιδί δεν είναι και η καλύτερη καθώς θα νιώθει πως την αναγκάζουν να κάνει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ γιατι:
1.Το παιδι μπορι να μην θελησει να ακολουθησει το αναλογο θρησκευμ
Η
2.Μπορεί ακομη το παιδι να μην συμφωνεί με το ονομα
που του διαλεξαν οι γονείς του!!!!!
Αυτα από εμενα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το πρόβλημα με κάθε μορφή βάπτισης/περιτομής/κλπ. είναι οτι το ίδιο το άτομο δεν έχει τη δυνατότητα επιλογής, καθώς βρίσκεται σε ηλικία που δεν μπορεί νομικά να λάβει αποφάσεις. Αυτό και μόνο κατά την γνώμη μου καθιστά το 'έθιμο/μυστήριο' του νηπιοβαπτισμού ανήθικο και αντίθετο με κάθε ψευδαίσθηση ανεξιθρησκείας που υπάρχει στην μεσσαιωνική Ελλάδα του 2014.

Πως θα νιώθατε αν οι γονείς σας, όταν ήσασταν μωρά, σας παντρεύανε με άλλα μωρά όπως παλιά? Ή αν αποφάσιζαν τι δουλειά θα κάνετε από την κούνια? Αν σας κάνανε τατουάζ ως νήπια? Αν σας γράφανε σε κάποια πολιτική παράταξη? Γιατί περί αυτού πρόκειται. Η εγγραφή μελών σε μια θρησκεία από την βρεφική ηλικία της προσδίδει δύναμη και κύρος, ώστε να μιλάμε σήμερα για αφύσικα ποσοστά στην χώρα μας: 97% των ελλήνων 'δηλώνουν' οτι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι σύμφωνα με την εκκλησιας.

Πείτε μου εσείς, από τον κοινωνικό σας περίγυρο: είναι το 97% χριστιανοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το όνομα γιατι το διαλέγουν οι γονείς; το επίθετο ,την υπηκοότητα, κτλ γιατι τα διαλέγουν οι γονείς ; Ας περιμένουν μέχρι τα παιδιά τους να γίνουν 18 και μετά να επιλέξουν τα ίδια αν θέλουν να διαθέτουν τα παραπάνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Τα τρίχρονα εκδηλώνουν έντονη δυσαρέσκεια για τα πάντα. Δεν θέλουν να φάνε, δεν θέλουν να κοιμηθούν, δεν θέλουν να κάνουν μπάνιο, δεν θέλουν να πάνε στην παιδική χαρά, δεν θέλουν να φύγουν από την παιδική χαρά. Είναι η ηλικία της άρνησης. Ότι και να τους πεις κάνουν το αντίθετο (και πολλοί γονείς τους ζητάνε επίτηδες να κάνουν το αντίθετο από αυτό που θέλουν π.χ. ο μπαμπάς: σήμερα δεν θα κάνεις μπάνιο, το τρίχρονο: όχιιιιιιιιι θέλω μπάνιοοοοοοοοο τώρααααααα). Αν ο παπάς έλεγε: σήμερα μικρή μου δεν θα βαφτιστείς, το μωρό θα έτρεχε από πίσω και θα φώναζε βάφτισέ με. Και στοίχημα ό,τι θες ;)
Αν αυτός που αρνηθεί τη συμμετοχή του σε ένα μυστήριο είναι σε ηλικία να παίρνει αποφάσεις, σαφώς να μην γίνει το μυστήριο. Αλλά το τρίχρονο δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει γνώμη.

Ναι, το 3χρονο δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει γνώμη, γι' αυτό περιμένεις μέχρι να γίνει 15χρονο, 18χρονο ή όσο χρειαστεί για να έχει.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ. Προφανώς δεν υποστήριξα ότι το παιδάκι αρνήθηκε τη βάφτισή του από συνειδητή αντιθρησκευτική σκοπιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το όνομα γιατι το διαλέγουν οι γονείς; το επίθετο ,την υπηκοότητα, κτλ γιατι τα διαλέγουν οι γονείς ; Ας περιμένουν μέχρι τα παιδιά τους να γίνουν 18 και μετά να επιλέξουν τα ίδια αν θέλουν να διαθέτουν τα παραπάνω....

Το όνομα/επίθετο/υπηκοότητα είναι διαφορετικά όμως! Για το όνομα θα συμφωνήσω οτι θα έπρεπε να υπάρχει εύκολη διαδικασία αλλαγής, όμως η ύπαρξή του είναι απαραίτητη για την αναγνώριση του ατόμου (έστω και κατά την παιδική ηλικία). Το ίδιο και το επίθετο. Σε κάθε περίπτωση, το όνομα και το επίθετο δεν επηρεάζουν την ανατροφή ενός ατόμου παρά μόνο αν είναι ακραία (βλέπε: Hashtag, Orangejello...) στις οποίες είναι απαραίτητη η παρέμβαση του κράτους. Επίσης η ύπαρξη πολλών ανθρώπων με το ίδιο όνομα δεν έχει αντίκτυπο στην ισχύ οποιασδήποτε οργάνωσης, εκτός και αν υπάρχει Σύλλογως Πέτρων, οπότε πάω πάσο.

Η υπηκοότητα αν θυμάμαι καλά χορηγείται από το εκάστοτε κράτος με βάση κάποια κριτήρια, και δεν θα ήταν δυνατή η επιλογή άλλης από τους γονείς παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top