Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή κατά τη γνώμη σας;

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Η ευτυχια νομιζω ειναι μικρες στιγμες και οχι κατασταση διαρκειας.
Μια αγκαλια ,το γελιο του παιδιου σου ,μια καλη μερα στη δουλεια,μια βολτα στη θαλασσα μικρα απλα πραγματα τετριμενα πολλες φορες και καμια φορα ασημαντα αλλα ειναι ολα αυτα που σε κανουν να χαμογελας στο τελος της ημερας οταν αραζεις στον καναπε ψοφια αλλα ικανοποιημενη .
Δεν εχει να κανει με το αν εισαι ερωτευμενη, πλουσια, μονη,με οικογενεια η οτι βαζει ο νους αλλα με το πως βλεπεις εσυ τον ευατο σου και τον κοσμο γενικοτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ευτυχια νομιζω ειναι μικρες στιγμες και οχι κατασταση διαρκειας.
Μια αγκαλια ,το γελιο του παιδιου σου ,μια καλη μερα στη δουλεια,μια βολτα στη θαλασσα μικρα απλα πραγματα τετριμενα πολλες φορες και καμια φορα ασημαντα αλλα ειναι ολα αυτα που σε κανουν να χαμογελας στο τελος της ημερας οταν αραζεις στον καναπε ψοφια αλλα ικανοποιημενη .
Δεν εχει να κανει με το αν εισαι ερωτευμενη, πλουσια, μονη,με οικογενεια η οτι βαζει ο νους αλλα με το πως βλεπεις εσυ τον ευατο σου και τον κοσμο γενικοτερα:)
That's the spirit. Για παράδειγμα το "μια καλή μέρα στη δουλειά" που κανείς δεν το αναφέρει, είναι πάρα πολύ σημαντικό. Εμένα τουλάχιστον με γεμίζει το αίσθημα που έχω όταν βγαίνει η δουλειά. Νιώθεις δημιουργικός βρε παιδί μου, ότι προσφέρεις, ότι κάνεις κάτι ΧΡΗΣΙΜΟ. Και φυσικά το ότι γι' αυτά πληρώνεσαι...

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, μια καλή σχέση είναι απλά ένα καλό συμπλήρωμα στα παραπάνω. Ένα πολύ καλό κερασάκι. Πολύ ωραίο μεν, αλλά απλώς ένα κερασάκι δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
That's the spirit. Για παράδειγμα το "μια καλή μέρα στη δουλειά" που κανείς δεν το αναφέρει, είναι πάρα πολύ σημαντικό. Εμένα τουλάχιστον με γεμίζει το αίσθημα που έχω όταν βγαίνει η δουλειά. Νιώθεις δημιουργικός βρε παιδί μου, ότι προσφέρεις, ότι κάνεις κάτι ΧΡΗΣΙΜΟ. Και φυσικά το ότι γι' αυτά πληρώνεσαι...

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, μια καλή σχέση είναι απλά ένα καλό συμπλήρωμα στα παραπάνω. Ένα πολύ καλό κερασάκι. Πολύ ωραίο μεν, αλλά απλώς ένα κερασάκι δε.

ή δεν ξέρεις από τούρτες
ή έχεις φθινοπωρινό πυρετούλι
και επειδή στη ζωή τα στερνά τιμούν τα πρώτα.....
θα ήταν ωραίο για κάποιον να πουν ;;;;;;;
ναι μωρε!!!! ο συγχωρεμένος είχε πολύ ευτυχία στη δουλειά του, αλλά ο καημένος ήταν άτυχος στη προσωπική του ζωή;;;;;;;
η ζωή και η ευτυχία είναι όπως το μεδούλι στο κόκκαλο να το γευτείς όλο............!!!!

σίγουρα πρέπει να στέκεσαι οικονομικά καλά, και να αμοιβεσαι όπως σου αξίζει και να μην έχεις οικονομικές δυσκολίες, γιατί αυτές με την σειρά τους φέρνουν γκρίνια και κακή διάθεση....
αλλά όλα τα πράγματα είναι θέμα συνδυασμών
δεν μπορεί ο έρωτας και η σχέση να παρουσιάζεται σαν ενα τόσο δα κερασάκι και ειδικά κερασάκι γλασέ:P:P;)
συμφωνώ σε αυτό, που ίσως έμμεσα θες να πεις, ότι ένας άνθρωπος πρεπει να αισθάνεται πλήρης και ολοκληρωμένος ακόμη κι όταν είναι μόνος του και για κάποιο διάστημα είναι χωρίς σχέση στη ζωή του ....και να μην αισθάνεται κατηφής επειδή έτυχε να βρίσκεται χωρίς σχέση στη ζωή του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...ολοκληρωμένος ακόμη κι όταν είναι μόνος του και για κάποιο διάστημα είναι χωρίς σχέση στη ζωή του ....και να μην αισθάνεται κατηφής επειδή έτυχε να βρίσκεται χωρίς σχέση στη ζωή του.....

Ακριβή μου φίλη 3V, βάζω με τα δύο χέρια +, για το απόσπασμα αυτό και μόνον αυτό!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η ευτυχία, δεν είναι στιγμές.
Η ευτυχία έχει διάρκεια.


Αν σου πετύχει το γιουβέτσι, δε θα νιώσεις ευτυχία. Θα νιώσεις χαρά, ικανοποίηση, όχι ευτυχία.
Αν ο καλός σου σου προσφέρει ένα τριαντάφυλλο/σου πει ένα γλυκόλογο που θα διαρκέσει μια στιγμή ή άντε δύο, θα χαμογελάσεις, θα συγκινηθείς, θα χαρείς. Δε θα νιώσεις ευτυχία αν δεν συντελούν και άλλοι παράγοντες (εξηγώ παρακάτω).

Κατέληξα στο ότι ευτυχισμένη μπορείς να χαρακτηρίσεις μια περίοδο που απλά πλησιάζεις να πραγματοποιήσεις ή πραγματοποιείς τα όνειρά σου (επαγγελματικά/προσωπικά/πάσης φύσεως), όταν και οι 3 παράγοντες της παρενθέσεως βρίσκονται σε μία ισορροπία και είναι δύσκολο ένας από αυτούς να καταστρέψει τον άλλον. (πχ μπαίνεις στο πανεπιστήμιο και χωρίζεις με τον/την σύντροφό σου)

Η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο λοιπόν ή οποιαδήποτε επαγγελματική επιτυχία μπορεί να φέρει την ευτυχία, όχι μια ευτυχισμένη στιγμή, αλλά μια ευτυχισμένη περίοδο, ακριβώς γιατί είναι η πραγματοποίηση ενός στόχου, γιατί πρόκειται βραχυ/μακροπρόθεσμα να επηρρεάσει θετικά και άλλους παράγοντες.

Μια σχέση μπορεί να φέρει ευτυχία, ευτυχία με διάρκεια.. όχι μόνο ευτυχισμένες ρομαντικές/ερωτικές στιγμές, όταν αυτή η σχέση εκπέμπει έρωτα και ασφάλεια. Ζεις το τώρα κάνοντας όνειρα που συμπεριλαμβάνουν κι εκείνον/η. Σχεδιάζεις το μέλλον.

Η ευτυχία λοιπόν καταλήγοντας, θα έλεγα πως έχει να κάνει περισσότερο με το τι έχεις τώρα για να γευτείς ακόμα περισσότερο στο μέλλον.
Είναι οι ευνοικές συνθήκες του σήμερα και η θετική διάθεση για τις συνθήκες του αύριο και αυτό αν το επιτρέψεις στον εαυτό σου να συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
έχω ακούσει πολλούς βαρύγδουπους ορισμούς αλλά τείνω σε ένα παλιό τραγουδάκι

ευτυχία είναι αυτό που περιμένουμε να ρθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ευτυχία είναι εκείνο το συναίσθημα της πληρότητας, της αρμονίας και της γαλήνης που νιώθεις όταν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου. Εκείνη η στιγμή της εσωτερικής σιωπής, η οποία είναι τόσο δύσκολο να βιωθεί, αλλά όταν αυτό συμβεί, μοιάζει να εκτείνεται στο άπειρο. Τότε η μνήμη αποσιωπά τις άσχημες στιγμές και οι όμορφες μέρες που ζήσαμε μοιάζουν να γεμίζουν ολάκερη τη ζωή μας. Τότε και μόνο τότε, ένα ηλιόλουστο απόγευμα, σ' ένα παγκάκι αραχτός, με το ηλιοβασίλεμα να βάφει πορφυρά τα σύννεφα, πορτοκαλί τη θάλασσα και να καίει ηδονικά στο πρόσωπό σου, αποκτά υπόσταση και σημασία, σάμπως να ήταν το σημαντικότερο πράγμα επί της γης. Ένα παιδικό χαμόγελο, ένα χέρι τρυφερό να σου χαϊδεύει το μάγουλο, μια κλεφτή ματιά από ζεστά και υγρά μάτια, κάθε δάκρυ που ανάβλυσε απ' τα μάτια σου, κάθε γέλιο που αντήχησε στ' αυτιά σου, παίρνουν νόημα και ζωή, σαν πολύτιμα πετράδια στη συλλογή ενός Χαλίφη και τότε το στήθος σου φουσκώνει μ' εκείνο το σχεδόν ανυπόφορο αίσθημα, σάμπως να ήσουν παράφορα ερωτευμένος με την ίδια τη ζωή κι εκείνη να σου ψιθύρισε "σ' αγαπώ" κρυφά στ' αυτί, ενώ άγγιζε με χείλη θερμά και τρυφερά ανεπαίσθητα τα μάγουλά σου, γεμίζοντάς σε με μια κατακλυσμιαία ανατριχίλα σαν Θείον Δέος.

Ελευθερία είναι αυτό που περιμένουμε να 'ρθει. Ευτυχία είναι αυτό που ήρθε, όμως εμείς κοιτάζαμε αλλού, στα βάθη του Εγώ μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
θα ήταν ωραίο για κάποιον να πουν ;;;;;;;
ναι μωρε!!!! ο συγχωρεμένος είχε πολύ ευτυχία στη δουλειά του, αλλά ο καημένος ήταν άτυχος στη προσωπική του ζωή;;;;;;;
η ζωή και η ευτυχία είναι όπως το μεδούλι στο κόκκαλο να το γευτείς όλο............!!!!
Δεν νομίζω ότι η προσωπική ζωή του καθενός είναι κάτι που υπόκειται σε κρίση από τρίτους. Προσωπικά δεν δέχομαι να κριτικάρουν τρίτα άτομα κάτι το οποίο βασίζεται on pure luck. Γιατί είναι καθαρά θέμα τύχης να ταιριάξεις μ' έαν άτομο και γι' αυτό το "άτυχος" που 'πες πιο πάνω ναι ταιριάζει στην προσωπική ζωή.

Από την άλλη η επαγγελματική σταδιοδρομία είναι κάτι το οποίο μπορείς να το πλάσεις εσύ όπως θες. Βοηθά βέβαια κι εκεί η τύχη - να σου έρθουν 2-3 πράγματα θετικά - αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι εξαρτάται από εσένα. Εκεί σαφώς και μπορούν να κάνουν οι άλλοι όση κριτική θέλουν.

Γι' αυτό και σχεδόν ποτέ δεν λέμε "να πετύχω στην προσωπική μου ζωή" αλλά "να πετύχω στην επαγγελματική μου ζωή". Γιατί η προσωπική ζωή είναι καθαρά θέμα τύχης και γι' αυτό δεν την κατατάσσω στους θεμελιώδεις λίθους της ... "ευτυχίας". Προτιμώ να είναι κάτι το οποίο ξέρω ότι περνά απ' το χέρι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γι' αυτό και σχεδόν ποτέ δεν λέμε "να πετύχω στην προσωπική μου ζωή" αλλά "να πετύχω στην επαγγελματική μου ζωή". Γιατί η προσωπική ζωή είναι καθαρά θέμα τύχης και γι' αυτό δεν την κατατάσσω στους θεμελιώδεις λίθους της ... "ευτυχίας". Προτιμώ να είναι κάτι το οποίο ξέρω ότι περνά απ' το χέρι μου.

Η ευτυχία βέβαια εξ΄ορισμού είναι η καλή τύχη. ευ + τύχη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η ευτυχία, είτε είναι μοναχά στιγμές είτε είναι μία διαρκής φάση στη ζωή μας, είναι προσωπική υπόθεση.
Διατηρείται μέσα από τις φιλίες, τις σχέσεις, το αίσθημα αυτό της αρμονίας και της πληρότητας, αλλά στην πραγματικότητα είναι στο χέρι του καθενός να είναι ευτυχισμένος. Απαιτείται όμως ψυχικό σθένος για κάτι τέτοιο, πράγμα που πολλοί άνθρωποι πλέον δεν διαθέτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ευτυχία βέβαια εξ΄ορισμού είναι η καλή τύχη. ευ + τύχη ;)
Και αν δεν είσαι τι κάνεις; Κάθεσαι και γκρινιάζεις για το τι άτυχος είσαι που δεν είσαι ευτυχισμένος ή προσπαθείς να το αλλάξεις; Γιατί αν είναι να χρειάζεσαι και μπόλικη δόση τύχης για να 'σαι ευτυχισμένος θα 'χαμε πάει για φούντο ομαδικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η προσωπική ζωή του καθενός είναι κάτι που υπόκειται σε κρίση από τρίτους. Προσωπικά δεν δέχομαι να κριτικάρουν τρίτα άτομα κάτι το οποίο βασίζεται on pure luck. Γιατί είναι καθαρά θέμα τύχης να ταιριάξεις μ' έαν άτομο και γι' αυτό το "άτυχος" που 'πες πιο πάνω ναι ταιριάζει στην προσωπική ζωή.

Από την άλλη η επαγγελματική σταδιοδρομία είναι κάτι το οποίο μπορείς να το πλάσεις εσύ όπως θες. Βοηθά βέβαια κι εκεί η τύχη - να σου έρθουν 2-3 πράγματα θετικά - αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι εξαρτάται από εσένα. Εκεί σαφώς και μπορούν να κάνουν οι άλλοι όση κριτική θέλουν.

Γι' αυτό και σχεδόν ποτέ δεν λέμε "να πετύχω στην προσωπική μου ζωή" αλλά "να πετύχω στην επαγγελματική μου ζωή". Γιατί η προσωπική ζωή είναι καθαρά θέμα τύχης και γι' αυτό δεν την κατατάσσω στους θεμελιώδεις λίθους της ... "ευτυχίας". Προτιμώ να είναι κάτι το οποίο ξέρω ότι περνά απ' το χέρι μου.


Πάντα όλοι εύχονται ειδικά οι γονείς προς τα παιδιά τους να έχουν μια γεμάτη ευτυχισμένη ζωή και δεν εννοούν μόνο την επαγγελματική τους τύχη.....
Επίσης έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι ήταν άτυχοι στην επαγγελματική τους καριέρα και δεν προοδεύσαν, οπότε το επάγγελμα και η σταδιοδρομία τους γιατί να μην βασίζεται στην τύχη αλλά μόνο η προσωπική ζωή;;;;;;;

Οι αρχαίοι Έλληνες έλεγαν
συν Αθηνά και χείρα κίνει: εκτός από την Αθηνά, κούνα και τα χέρια σου...δηλαδή μην τα περιμένεις όλα ούτε από το θεό ούτε από την τύχη...... και κυρίως όλα εξαρτώνται από εμάς και η προσωπική ευτυχία και η επαγγελματική επιτυχία .......
Και αν δεν απομόνωνες τμήμα της απάντησης θα έβλεπες ότι είμαι η πρώτη που υποστηρίζω ότι πρέπει να είμαστε πλήρεις και ευτυχείς ακόμη κι όταν κάποια στιγμή η ζωή μας δεν συνοδεύεται από ταίρι......;)

Και το ταίρι ψαξιμο και τύχη θέλει και κυρίως θέληση στη ζωή μας να έχουμε κάποιον δίπλα μας......όλα τα υπόλοιπα τα ακούω ως εξής ..."όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια":P:P:P

Οφείλουμε απέναντι στον εαυτό μας να είμαστε ενεργητικοί και όχι παθητικοί ....."τι να κάνω δεν είχα τύχη"......:hmm:

"Ο Αριστοτέλης πιστεύει ότι ο άνθρωπος μπορεί να μάθει να είναι ευτυχισμένος. Γιατί την ευδαιμονία δεν την στέλνουν οι θεοί, αλλά αποκτιέται με την συνεχή πρακτική εξάσκηση της Αρετής. Η ευδαιμονία είναι για τον άνθρωπο αποκλειστικά αυτοσκοπός. Είναι τέλεια, δεν της λείπει τίποτα. Και, όπως τονίζει ο σταγειρίτης φιλόσοφος, δεν είναι κατάσταση αλλά ενέργεια. Δεν αποτελεί μια παθητική στάση, αλλά δυναμική. Είναι σύνολο πράξεων και όχι μόνο γνώσεων. Είναι ενεργητικός τρόπος αντίληψης της πραγματικότητας.
Η ευδαιμονία που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο, είναι η δραστηριότητα της Ψυχής η οποία οδηγείται από την Αρετή. Επειδή όμως υπάρχουν πολλές αρετές, ο άνθρωπος θα πρέπει να αναζητήσει αυτήν που είναι τελειότερη για να τον οδηγήσει στην ευδαιμονία. Μια τέτοια αρετή πρέπει να είναι αυτοσκοπός και όχι απλά ένα μέσο για να φτάσει σε μια άλλη. Στην κορυφή της ιεραρχίας των αρετών βρίσκεται η Σοφία. Η φρόνηση κάνει τον άνθρωπο ικανό να φτάσει στην Σοφία."
από την ιστοσελίδα https://www.nea-acropoli-heraklio.gr/1/209.html

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι αρχαίοι Έλληνες έλεγαν συν Αθηνά και χείρα κίνει: εκτός από την Αθηνά, κούνα και τα χέρια σου...δηλαδή μην τα περιμένεις όλα ούτε από το θεό ούτε από την τύχη...... και κυρίως όλα εξαρτώνται από εμάς και η προσωπική ευτυχία και η επαγγελματική επιτυχία .......
Συμφωνώ στο "συν Αθηνά και χείρα κίνει". Γι' αυτό και σου 'πα ότι τουλάχιστον στα επαγγελματικά μας περνάνε πολλά απ' τα χέρια μας, αλλά ανέφερα και εκεί ότι σαφώς και βοηθά αν έχεις την τύχη με το μέρος σου και σου 'ρθουν 3-4 πράγματα όπως τα θες. Δεν με προσέχεις ρε φιλενάδα και θα θυμώσω. :P

Αλλά στα προσωπικά είναι καθαρά θέμα τύχης. Αν πέφτεις σε ατομα που δεν ταιριάζεις ή σε άτομα που δεν έχετε κοινά ενδιαφέροντα ή σε ψυχοπαθείς-μουρλές-παρανοϊκές, εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά να συνεχίσεις την ζωή σου.

Εάν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι για τον τομέα αυτόν, πολύ ευχαρίστως να μου αναφέρεις και τι μπορείς να κάνεις (φερ' ειπείν να βάλεις αγγελία;
)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αλλά στα προσωπικά είναι καθαρά θέμα τύχης. Αν πέφτεις σε ατομα που δεν ταιριάζεις ή σε άτομα που δεν έχετε κοινά ενδιαφέροντα ή σε ψυχοπαθείς-μουρλές-παρανοϊκές, εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά να συνεχίσεις την ζωή σου.

Για να μην γίνει το θέμα αντιπαράθεση....ανάμεσα στο τι γράφω εγώ και τι γράφεις εσύ.....:P:P:P[άλλωστε δεν συνηθίζω να απαντώ τρίτη φορά...ορίστε μου χαλάς την αρχή μου :P] όταν πέφτουμε πάνω σε λάθους ανθρώπους στην προσωπική μας ζωή ...το πρόβλημα δεν είναι αυτοί αλλά εμείς οι ίδιοι που τους επιλέγουμε......
οπότε ή αλλάζουμε προτεραιότητες και επιλογές ή απλώς τραβάμε τα μαλλάκια μας....και κυρίως βλέπουμε που έχουμε κάνει λάθος εμείς στις επιλογές μας.......:clapup::(
είναι αυτό που λέμε "άτσα μας μπουγάτσα μας".........:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η ευτυχία είναι απλά ευτυχία. Και η ειλικρινής ευτυχία μπορεί να επιτευχθεί μόνο χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι ικανή και αναγκαία συνθήκη για την ευτυχία είναι ο Έρωτας.

και ενα παιδι ή ηλικιωμενος μπορει να ειναι ευτυχισμενος χωρις να ερωτευθει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και αν δεν είσαι τι κάνεις; Κάθεσαι και γκρινιάζεις για το τι άτυχος είσαι που δεν είσαι ευτυχισμένος ή προσπαθείς να το αλλάξεις;
Μα δε σου λέω τι πρέπει να κάνεις για να νιώσεις ευτυχισμένος. Σου εξηγώ ότι η τύχη/συγκυριές/όπως θες πες το είναι ένας παράγοντας.
Στο περιβάλλον μου συναντώ ανθρώπους που δεν τους κάθεται ποτέ τίποτα από μόνο του και συνεχώς τους βλέπεις να προσπαθούν να πιάσουν την ευτυχία, άλλους που τους έρχονται οι ευκαιρίες ουρανοκατέβατες. Οι δεύτεροι είναι πιο ευτυχισμένοι από τους πρώτους. Τόσο απλά.



Γιατί αν είναι να χρειάζεσαι και μπόλικη δόση τύχης για να 'σαι ευτυχισμένος θα 'χαμε πάει για φούντο ομαδικώς.
Θεωρείς ότι υπάρχουν πολλοί ευτυχισμένοι άνθρωποι γύρω σου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η ευτυχία είναι απλά ευτυχία. Και η ειλικρινής ευτυχία μπορεί να επιτευχθεί μόνο χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

Βοηθησε με λιγο με το ειλικρινης... Τι θελεις να πεις???:confused::worry:

Πιστευω παντως, οτι ειναι προφανες πως υπαρχει καποια αιτια(λογος) που θα σε οδηγησει στην ευτυχια... Εκτος κι αν το ειλικρινης, δινει μια αλλη διασταση που δεν μπορω να σκεφτω τωρα...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ευτυχία είναι η αίσθηση πληρότητας
Ευτυχία είναι να κάνεις μια αναδρομή στα περασμένα και να σου ξεφεύγει ένα χαμόγελο
Ευτυχία είναι όταν έρθει η ώρα του απολογισμού να μην έχεις μετανιώσει για κάτι
Ευτυχία είναι να είναι ήρεμη και γεμάτη η ψυχή σου
Ευτυχία είναι... δεν είμαι σίγουρη τι είναι.
Πάντως όταν το σκέφτομαι και κλείνω τα μάτια μου, μου έρχονται στο μυαλό γέλια και ψυχική γαλήνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Βοηθησε με λιγο με το ειλικρινης... Τι θελεις να πεις???:confused::worry:

Πιστευω παντως, οτι ειναι προφανες πως υπαρχει καποια αιτια(λογος) που θα σε οδηγησει στην ευτυχια... Εκτος κι αν το ειλικρινης, δινει μια αλλη διασταση που δεν μπορω να σκεφτω τωρα...:confused:
Συνήθως οι άνθρωποι κυνηγάνε την ευτυχία τους ικανοποιώντας επιθυμίες. Ειλικρινή ευτυχία λέω την ευτυχία που μένει, όχι την εφήμερη. Και αν κάποιος εξοικειωθεί λίγο περισσότερο με την ανθρώπινη φύση και καταλάβει ότι όλα είναι δυνατά, τότε εύκολα μπορεί να καταλάβει ότι δε χρειάζεται να υπάρχει λόγος για να είναι κανείς ευτυχισμένος... ;)
Δες το σαν δικαίωμα. Κάτι που κανείς δε σου δίνει, και που κανείς δε μπορεί να σου αφαιρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top