Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή κατά τη γνώμη σας;

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ένας νέος υπολογιστής.
Σύμπαν δώσε μου έναν, λάπτοπ να ΄ναι, όμορφο να ΄ναι, να χει και ωραία τσάντα.
Αμήν. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$ia

Νεοφερμένος

Η $ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευτυχία για εμένα αυτή τη στιγμή θα ήταν να ήμουν στην πόλη που σπουδάζω, με τους φίλους μου σε κανένα τσιπουράδικο! ΑΥΤΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η υγεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Για να ειναι καποιος πραγματικα ευτυχισμενος πρεπει να βλεπει την ευτυχια στα μικρα και καθημερινα πραγματα της ζωης,και συνηθως αυτα δεν ειναι υλικα αγαθα. Τι καλυτερο απο το να εχεις διπλα σου ανθρωποους που πραγματικα σε στηριζουν και σε αγαπουν για αυτο που πραγματικα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια αλλα ειναι καλυτερο να κλαις σε μια μεζονετα παρα σ' ενα παγκακι :P

Αυτο που βλεπω παντου γυρω μου ειναι πως η ευτυχια δεν ειναι προορισμος αλλα τροπος ζωης. Επιλεγεις, δεν περιμενεις να εισαι ευτυχισμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αγαπη, αγαπη, αγαπη!
Ομονοια, συνεργασια, φιλια, δυναμη, ενα χερι μαζι- ολα αυτα μαζι μεσα απο αγαπη πηγαζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
ο χρονοσ που περνασ με αγαπημενα προσωπα(φιλοι-οικογενεια)
γενικοτερα ευτυχια ειναι τα απλα κα8ημερινα πραγματα

ντα3ει οκ για μενα ευτυχια ειναι κ οταν τρωω σουβλακια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είναι και κάτι στιγμές που δε μπορείς να κοιμηθείς απ' τη χαρά σου. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν κι αυτές που λες εσύ.

Γιατί αυτές τις στιγμές η πραγματικότητα είναι καλύτερη από τα όνειρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Πραγματική ευτυχία είναι να βρίσκεσαι σε τέτοια ψυχοσωματική κατάσταση,ώστε να είσαι σε θέση να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Βλέπετε την ευτυχία ως συναίσθημα (νιώθω ευτυχισμένος) ή ως κατάσταση (είμαι ευτυχισμένος); Αν είσαι το νιώθεις κιόλας, θα μου πείτε, αλλά, αν "είσαι" ποια είναι τα αναγνωριστικά σημεία για να χαρακτηρίσεις τον εαυτό σου ή κάποιον άλλο ως ευτυχισμένο; Έρευνες, μέχρι στιγμής, έχουν καταλήξει πως οι γερές και καλές σχέσεις με τους άλλους ανθρώπους είναι η πηγή της ευτυχίας. Επίσης, φαίνεται να μην είναι θέμα ποσότητας αλλά ποιότητας των σχέσεων.

Για εμένα, η ευτυχία πρέπει να χαρακτηρίζεται από σταθερότητα. Δεν είναι μια στιγμή, αλλά το σύνολο όλων εκείνων των στιγμών που αναπολείς και νιώθεις ένα αίσθημα πληρότητας και ολοκλήρωσης. Για να το νιώθεις, μάλλον, σχετίζεται με συναισθήματα. Όμως, τα συναισθήματά μας δεν αναγνωρίζονται πάντα με σιγουριά, ούτε μπορούμε να εκφράσουμε με λόγια το πώς νιώθουμε, όχι πάντα. Έτσι, ίσως τα συναισθήματα να προέρχονται από την γενικότερη κατάσταση της ευτυχίας. Τα μπέρδεψα; Ίσως. Απλά, έγραψα γρήγορα τη σκέψη μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Τα περισσότερα από αυτά που διάβασα, μου φαίνονται ουτοπικα. Νομίζω στην πραγματικοτητα που ζούμε, δεν μπορείς να είσαι συνέχεια χαρουμενος, υγιής, ερωτευμένος και γενικά όλα να πηγαίνουν τέλεια. Κάποιοι είπαν να ξυπνας χαρουμενος. Αυτό είναι εύκολο, γιατί κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα, όμως αναρωτιεμαι, παραμένουν χαρουμενοι οσο περνάει η μέρα? Μπορεί να μην ξυπναω κάθε μέρα με χαμόγελο στα χείλη, όμως Ευτυχία για μένα είναι να πηγαινω για ύπνο χαμογελωντας. Το βράδυ. Που κάνουμε τον απολογισμό της ημέρας. Είμαι ευτυχισμενη που το "ισοζυγιο" κλείνει πάντα θετικό. Κι αυτό νομίζω είναι ένας πραγματοποιησιμος στόχος για τους περισσότερους από εμάς. Πολύ καλύτερο απ`το να περιμενεις μια ουτοπια και να απογοητευεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ορίσω ακριβώς τι πραγματικά είναι η ευτυχία, όμως μπορώ να την προσδιορίσω στις διάφορες μορφές της: ευτυχία ειναι μια κατάσταση παρατεταμένης ψυχικής ευφορίας. Ευτυχία είναι να έχεις αυτό ακριβώς που θέλεις, όταν το θέλεις (κι όχι πριν ή μετά).
Ευτυχία είναι στιγμές σαν κι αυτές:





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Had to be done
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για εμένα παλι, ευτυχία δεν ειναι μια κατασταση,καθώς θεωρω οτι δεν μπορεις να νιώθεις χαρούμενος καθε στιγμη της ημέρας για μεγάλες περιόδους συνεχόμενα. Σιγουρα οταν νιώθεις πως εχεις πετύχει ή εχεις ζήσει κάποια πραγματα στη ζωή σου και νιώθεις ολοκληρωμένος, μπορεις να νιώθεις οτι εισαι ευτυχισμένος με τον εαυτο σου. Ομως για εμένα ευτυχία ειναι οι στιγμές αυτες στις οποίες νιώθεις οτι εισαι ακριβώς εκει που πρεπει να εισαι, που χαμογελάς στον εαυτο σου και νιώθεις οτι αυτη η στιγμη δεν θες να τελειωσει ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πάντως, όταν αναφερθηκα σε κατάσταση και συναισθήματα δεν εννοούσα το "είμαι χαρούμενος για μεγάλο διάστημα". Δεν είμαι σίγουρη ότι εκφράζεται με λογια, αλλα, είναι ο,τι πιο κοντά στο στο αίσθημα πληρότητας και ολοκλήρωσης. Και εδώ φυσικά θα πρέπει να σχολιαστεί ότι ένας άνθρωπος που δεν έχει ζήσει δυσκολίες και στενοχωριες, πόσο ολοκληρωμενη ζωή μπορούμε να πούμε ότι έχει ζήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

Πολύ μου άρεσε αυτή η φωτογραφία με το γατάκι. Για λόγο που δεν μπορώ να εξηγήσω έκλαψα από συγκίνηση όταν την είδα. Κι εγώ παίρνω μεγάλη κι ανιδιοτελή αγάπη από τη γατούλα μου και μου δείχνει μεγάλη ευγνωμοσύνη για τη φροντίδα και τη στοργή που της προσφέρω, αν και δεν της δίδαξε κανείς την έννοια της ευγνωμοσύνης. Πραγματικά μου δίνει πολύ μεγαλη ευτυχία αυτό το πλασματάκι, ακόμα και σε περιόδους που είμαι λυπημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Το καλό σεξ με τον άνθρωπό σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Δύσκολο να περιγραφεί η ευτυχία με λόγια, εύκολο όμως να την καταλάβεις όταν την νοιώθεις. Σίγουρα και το καλό σεξ συνεισφέρει στην ευτυχία, όπως και το να έχεις καλούς φίλους, έναν σωστό σύντροφο στη ζωή και ανθρώπους γύρω σου που σε κάνουν να νοιώθεις καλά με τον ευατό σου.
Για μένα ευτυχία είναι να πέφτω το βράδυ για ύπνο ικανοποιημένη με τη μέρα που πέρασα και να μην βλέπω την ώρα να ξυπνήσω το πρωί, να απολαύσω το καφεδάκι μου και να ξεκινήσω την επόμενη μέρα μου. Να φροντίζω όλους αυτούς που αγαπάω, να φροντίζω τον εαυτό μου γιατί μου αρέσει και τον αγαπάω.
Ευτυχία είναι να μπορείς να απολαμβάνεις μικρά πράγματα αλλά και να γελάς με την καρδιά σου με χαζοπράγματα, όπως μια φωτό στο pinterest, ακόμα κι όταν έχεις βιώσει απώλεια.
Τελικά και μόλις το κατάλαβα, για να μπορέσει να νοιώσει κάποιος ευτυχισμένος πρέπει να είναι ισσοροπημένος για αρχή και να έχει μάθει να αγαπάει τον εαυτό του με τα προτερήματα και τα ελαττώματά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top