Τι θέλουν οι γυναίκες;

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Μπέσα και Ειλικρίνεια.

Στοιχεία που δυστυχώς πολλοί άντρες δεν το έχουν.

Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Devil: δεν έχω social εδώ και δυο μήνες.
Also devil: ποστάρει στο social platform e-Steki
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν θα είναι ευχαριστημένος με τίποτα γιατί πολύ απλά οι ανάγκες του έχουν προσδιοριστεί από cult ομάδες, από κινήματα κάθε λογής, από εμπορικές εκστρατείες και από διάφορες άλλες τέτοιες μόδες που βλέπουν το φως της δημοσιότητας. Οι αξίες που διαμορφώνουν τα κριτήρια του τι θέλει ο καθένας (εν προκειμένω οι γυναίκες) έχουν αντικατασταθεί σε μεγάλο βαθμό από τα κόμπλεξ της γενιάς των 60s και από άτομα που πατρονάρουν νέους στα θέλω τους αναλόγως με το τι νομίζουν πως στερήθηκαν οι ίδιοι.
Δες πόσες κοπέλες γνωρίζουν ανθρώπους αξιοπρεπείς και δουλευταράδες τίμιους κλπ και τους παρατάνε για το πρώτο ζάκουλο με λεφτά που θα βρουν στο διάβα τους, επειδή αυτοί που είχαν πριν δεν ήταν πλούσιοι και δεν μπορούσαν να προσφέρουν 7 ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό κοσμήματα, δώρα και διακοπές. Και στο τέλος καταλήγουν πληγωμένες σε ένα διαμέρισμα με γάτες κλαίγοντας, με όλους να τους φταίνε.

Έχω ακούσει και εγώ σε ραντεβού (ΠΟΛΛΑ) την άποψη ό,τι η δουλειά είναι πάνω από όλα και μάλιστα με μία εμμονική επιμονή. Λες και εμείς δεν ξέρουμε ό,τι η δουλειά είναι σημαντική για την επιβίωσή μας ή ας πούμε λες και όλοι οι άνδρες είναι τεμπέληδες. Στην πραγματικότητα αυτό το statement αντικατοπτρίζει τα κόμπλεξ ορισμένων κυράδων της γενιάς του 60 που νομίζει ότι κακόπεσε με τον κυρ Τάδε που έμπλεξε και στα 50 έμεινε άνεργος. Θεωρεί ότι στερήθηκε και έχει πιπιλίσει το μυαλό της ανηψιάς-κόρης κλπ με την συγκεκριμένη αρλουμπολογία για να εξασφαλίσει ότι ο σύντροφος θα της καλύπτει τις υλικές ανάγκες. Αντί να μαθαίνουν τα κορίτσια να πατάνε στα πόδια τους και να μην έχουν οικονομική εξάρτηση από κανέναν, να βρίσκουν έναν σύντροφο που να είναι τίμιος και σωστός απέναντί τους και να μην είναι τεμπέλης (αυτό αρκεί) και να προσπαθούν σαν ομάδα μαζί για το καλύτερο, ψάχνουν τον πλούσιο γιάπι με τα πολλά λεφτά που θα τις κάνει να ζήσουν ζωή χαρισάμενη και που συνήθως δεν πληροί απολύτως κανένα από τα (κατά πολύ)σημαντικότερα κριτήρια που προανέφερα. Και δεν αρκεί να κλείσεις τα social media δυστυχώς. Η υποκουλτούρα και η προβληματική νοοτροπία είναι τόσο διαδεδομένη που την ακούς να αναπαράγεται από κόσμο όπου και να πας.

Αυτή η κατηγορία που περιγραφεις είναι μόνο μια. Και είναι οι ψωνισμενες που ψάχνουν το χορηγό που θα τους λυσει τα προβληματα κ θα αναλάβει τις ευθυνες.

Αυτές οι τυπισες για μένα είναι γενικά φυρες είναι συνήθως για τίποτα ματσωμενους π είναι κ δεν είναι να κάνουν οικογένεια οπότε βρίσκουν μια με παρομοια μυαλά κ μ κάνουν κ κανα παιδι κ μετα χωρίζουν. Και ο ματσωμενος αναλαμβάνει τις ευθυνες. Και συνεχίζεται η ζωή αυτός με τα call girls η άλλη milf προσεγμένη.

Αν δεις κ στη show biz απειρα τέτοια παραδειγματα.

Κατά τα λοιπά είναι δυσκολο να ταιριάξουν δυο άνθρωποι ειναι πολυ πιο βαθιά το θέμα δεν ειναι μονο να αρέσει ο ένας στον άλλον.

Αλλά σίγουρα με την υπομονή τον σεβασμό κ την ωριμότητα κτίζονται κ διατηρούνται οι σχέσεις. Ένα γαμησι στο δίνει κ μια βιζιτα.

Όποτε τα δεν βρίσκω δεν κάνω τα ακουω βερεσέ από κάποιες... Απλά έχουν επιλέξει άλλο δρόμο. Όποια θέλει βρίσκει. Και συνήθως αυτός ο δρόμος θέλει πλεον ψυχανάλυση. Δεν σώνεται με μια απλή συμβουλή. Αυτά. Δεν ξέρω ποσο εύστοχος είμαι κρίνετε τα λεγόμενα μ ελευθερα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,882 μηνύματα.
Της γυναικας ο καημος , που@@@ λουσα και χορος λεει η παροιμια.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να σας κάνει λίγο λιγότερο σεξιστές, cheers
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Καταρχάς το βρίσκω λίγο άδικο να μιλάμε για ανθρώπους που ψάχνουν χορηγούς. Δεν είναι οι περισσότεροι, δεν είναι οι περισσότερες, αυτό που συνήθως ζητάμε ανεξαρτήτως φύλου είναι να ακούμε την καρδιά μας να χτυπάει, να μπαίνουμε σε μια αγκαλιά και εκεί να νιώθουμε ασφαλείς και ευτυχείς.
Αν μια κοπέλα είναι με έναν μεγαλύτερο ή όχι τόσο εμφανίσιμο δε σημαίνει πως θέλει τα λεφτά του, μπορεί να βλέπει κάτι που οι έξω δε βλέπουμε, έπειτα και αυτοί οι άνθρωποι μόνοι τους θα έμεναν;
Για τα ψυχολογικά Devil έχεις δίκιο και δε μιλάω σαν κριτής γιατί άπειρες φορές έχω αναφέρει τα δικά μου, και δεν είναι ότι δεν μπορεί ο καθένας να βρει μια κοπέλα ή μια κοπέλα ένα αγόρι είναι ότι κολλάμε σε εντελώς ακατάλληλους ανθρώπους και δε βλέπουμε γύρω μας.
Φίλη προδωθηκε από το αγόρι της, αυτός τα έφτιαξε με συνάδελφό της και δεν ήθελε να δει άνδρα. Με το δίκιο της. Κοίτα όμως πού πάει η ιστορία. Τον ξεπερνά με έναν τύπο με τον οποίο η σχέση τους πια είναι κάτι εντελώς χλιαρό -αν ήταν ποτέ κάτι θερμο, και αργότερα κολλά με παντρεμένο. Βρε χρυσή μου αφού όταν σε απάτησε ο προηγούμενος ήθελες να πεθάνεις, είναι δυνατόν μετά να περιμένεις κάτι από τον παντρεμένο; Που την έπεφτε σε άλλες και ο γάμος του έχει πια νεκρώσει; Τον έχει πολύ ψηλά, θέλει να δίνει την εντύπωση πως μεταξύ τους υπάρχει κάτι παραπάνω, επιδιώκει συνεχώς την επιδοκιμασία και την προσοχή του. Τι κάνει αυτός; Την έχει αδειάσει άπειρες φορές όχι από κακία, τη συμπαθεί, αλλά πραγματικά δεν του λέει κάτι σα γυναίκα. Ε, εκεί όλοι νομίζω θα προσπαθούσαμε να απομακρυνθούμε, γιατί σίγουρα δεν ερωτευόμαστε πάντα τον κατάλληλο αλλά η ανοχή στο φτύσιμο έχει κάποια όρια. Με τη γυναίκα του δε, έχουν καλές σχέσεις δεν είναι κολλητές αλλά αν βρεθούν θα μιλήσουν.
Δεν είναι κακός χαρακτήρας η φίλη, το αντίθετο αλλά κάπου βλέπω ότι έχει μπλέξει τα πράγματα και βγάζει ανασφάλειες στα όρια του παραλόγου. Ενώ άνετα αν ήταν πιο δεκτική θα μπορούσε να έχει μια καλύτερη σχέση. Ένας ψυχολόγος θα τη βοηθούσε να δει πιο καθαρά την κατάσταση από εκεί και πέρα αν συνέχιζε με το ίδιο μυαλό δε θα έφταιγε κανείς. Και δεν υποτιμώ αυτό που έπαθε. Εγώ στη θέση της θα ήμουν χειρότερα. Καλό όμως είναι να μαθαίνουμε από την ατυχία μας.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,882 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λαθος thread ρε συ.
Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να δώσει στα καλά και ευαίσθητα κορίτσια ασφάλεια, σιγουριά και ό,τι άλλο επιθυμούν.
Στα κακά κορίτσια να δώσει περιπέτειες, πάθος, έρωτα, γέλιο και πολλά λεφτά. :D
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Πέτυχα άρθρο στο fb, γιατί οι γυναίκες θέλουν τα κακά παιδιά. Περιγράφει έναν τύπο άνδρα που έχει πολλές γυναίκες και σε έχει γραμμένη.
Sorry, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο σιχαμερό. Από έναν άνθρωπο που δεν έχει καθόλου αγάπη μέσα του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Λαθος thread ρε συ.

Ειναι σαν το ΚΚΕ. ΟΧΙ σε όλα.

Οτι κ αν πείς εισαι σεξιστής. Και να σε εκμεταλευεται η αλλη κ να το πεις

εισαι σεξιστη φιλε τέλος :D η κασέτα αυτη δεν τελειωνει ποτέ !


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταρχάς το βρίσκω λίγο άδικο να μιλάμε για ανθρώπους που ψάχνουν χορηγούς. Δεν είναι οι περισσότεροι, δεν είναι οι περισσότερες, αυτό που συνήθως ζητάμε ανεξαρτήτως φύλου είναι να ακούμε την καρδιά μας να χτυπάει, να μπαίνουμε σε μια αγκαλιά και εκεί να νιώθουμε ασφαλείς και ευτυχείς.
Αν μια κοπέλα είναι με έναν μεγαλύτερο ή όχι τόσο εμφανίσιμο δε σημαίνει πως θέλει τα λεφτά του, μπορεί να βλέπει κάτι που οι έξω δε βλέπουμε, έπειτα και αυτοί οι άνθρωποι μόνοι τους θα έμεναν;
Για τα ψυχολογικά Devil έχεις δίκιο και δε μιλάω σαν κριτής γιατί άπειρες φορές έχω αναφέρει τα δικά μου, και δεν είναι ότι δεν μπορεί ο καθένας να βρει μια κοπέλα ή μια κοπέλα ένα αγόρι είναι ότι κολλάμε σε εντελώς ακατάλληλους ανθρώπους και δε βλέπουμε γύρω μας.
Φίλη προδωθηκε από το αγόρι της, αυτός τα έφτιαξε με συνάδελφό της και δεν ήθελε να δει άνδρα. Με το δίκιο της. Κοίτα όμως πού πάει η ιστορία. Τον ξεπερνά με έναν τύπο με τον οποίο η σχέση τους πια είναι κάτι εντελώς χλιαρό -αν ήταν ποτέ κάτι θερμο, και αργότερα κολλά με παντρεμένο. Βρε χρυσή μου αφού όταν σε απάτησε ο προηγούμενος ήθελες να πεθάνεις, είναι δυνατόν μετά να περιμένεις κάτι από τον παντρεμένο; Που την έπεφτε σε άλλες και ο γάμος του έχει πια νεκρώσει; Τον έχει πολύ ψηλά, θέλει να δίνει την εντύπωση πως μεταξύ τους υπάρχει κάτι παραπάνω, επιδιώκει συνεχώς την επιδοκιμασία και την προσοχή του. Τι κάνει αυτός; Την έχει αδειάσει άπειρες φορές όχι από κακία, τη συμπαθεί, αλλά πραγματικά δεν του λέει κάτι σα γυναίκα. Ε, εκεί όλοι νομίζω θα προσπαθούσαμε να απομακρυνθούμε, γιατί σίγουρα δεν ερωτευόμαστε πάντα τον κατάλληλο αλλά η ανοχή στο φτύσιμο έχει κάποια όρια. Με τη γυναίκα του δε, έχουν καλές σχέσεις δεν είναι κολλητές αλλά αν βρεθούν θα μιλήσουν.
Δεν είναι κακός χαρακτήρας η φίλη, το αντίθετο αλλά κάπου βλέπω ότι έχει μπλέξει τα πράγματα και βγάζει ανασφάλειες στα όρια του παραλόγου. Ενώ άνετα αν ήταν πιο δεκτική θα μπορούσε να έχει μια καλύτερη σχέση. Ένας ψυχολόγος θα τη βοηθούσε να δει πιο καθαρά την κατάσταση από εκεί και πέρα αν συνέχιζε με το ίδιο μυαλό δε θα έφταιγε κανείς. Και δεν υποτιμώ αυτό που έπαθε. Εγώ στη θέση της θα ήμουν χειρότερα. Καλό όμως είναι να μαθαίνουμε από την ατυχία μας.


Mια χαρα κακος και ανταγωνιστικος χαρακτηρας ειναι για να μπλέξει με παντρεμενο

βασικα σορρυ που θα αποδομησω τη φιλη σου αλλα απο αυτα που έγραψες στα συναισθηματικα της ειναι ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

Με τέτοιες πλέον ουτε ραντεβου δε βγαινω δεν έχουν να μ προσφέρουν κάτι. Ας ζησουν στη τρέλα τους εκει. Μια χαρά κ δεν πειράζουν κ κανέναν... εκτος απο τη κερατού την γυναικα του άλλου που δε ξέρει τιποτα.

Ασε μας ρε φιλε τοσα αρσενικα ελευθερα κ η αλλη πηγε με παντρεμενο κ περιμένει να της πούμε ελα μωρε δεν εισαι κακια δεν έφταιγες εσυ. Απλα έτυχε.

Εγω τοσο ανοιχτομυαλος δεν ειμαι θα πω αληθειες κ οποιος θέλει με κανει παρέα. Τουλαχιστον έχω ηθική και αξιοπρέπεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταρχάς το βρίσκω λίγο άδικο να μιλάμε για ανθρώπους που ψάχνουν χορηγούς. Δεν είναι οι περισσότεροι, δεν είναι οι περισσότερες, αυτό που συνήθως ζητάμε ανεξαρτήτως φύλου είναι να ακούμε την καρδιά μας να χτυπάει, να μπαίνουμε σε μια αγκαλιά και εκεί να νιώθουμε ασφαλείς και ευτυχείς.

Είπα οτι ειναι μιά κατηγορία μόνο. Και επισης ειπα οτι δεν ειναι μόνο οι γυναικες έτσι ειναι κ οι άντρες που μπλέκουν μαζί τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταρχάς το βρίσκω λίγο άδικο να μιλάμε για ανθρώπους που ψάχνουν χορηγούς. Δεν είναι οι περισσότεροι, δεν είναι οι περισσότερες, αυτό που συνήθως ζητάμε ανεξαρτήτως φύλου είναι να ακούμε την καρδιά μας να χτυπάει, να μπαίνουμε σε μια αγκαλιά και εκεί να νιώθουμε ασφαλείς και ευτυχείς.
Αν μια κοπέλα είναι με έναν μεγαλύτερο ή όχι τόσο εμφανίσιμο δε σημαίνει πως θέλει τα λεφτά του, μπορεί να βλέπει κάτι που οι έξω δε βλέπουμε, έπειτα και αυτοί οι άνθρωποι μόνοι τους θα έμεναν;
Για τα ψυχολογικά Devil έχεις δίκιο και δε μιλάω σαν κριτής γιατί άπειρες φορές έχω αναφέρει τα δικά μου, και δεν είναι ότι δεν μπορεί ο καθένας να βρει μια κοπέλα ή μια κοπέλα ένα αγόρι είναι ότι κολλάμε σε εντελώς ακατάλληλους ανθρώπους και δε βλέπουμε γύρω μας.

Σαφώς και δεν ξέρουμε τι γίνεται μέσα σε ενα ζευγάρι κ σαφως μπορει κάποιος ή κάποια να εχει πιο ανεπτυγμένες δεξιότητες κοινωνικου χαρακτηρα και συναισθηματικής νοημοσύνης. Οπως εγραψα κ πριν η σχέση δεν ειναι απλά πηδιόμαστε κ άντε γεια. Μιά περίοδο συζώ. Δεν μιλάω θεωρητικά μόνο. Μιλάω κ εμπειρικά.

Ειναι τελειως διαφορετικό οταν συζείς πλέον με κάποια ή κάποιον. Υπάρχουν πλέον άλλα ζητήματα και άλλου είδους αντιμετωπιση. Δεν σηκωνεσαι απλα ενα βράδυ να φυγεις κ να κτυπήσεις τη πόρτα πισω σου αν υπάρξει σε κάτι διαφωνία ή παρεξήγηση.

Εγώ στη θέση της θα ήμουν χειρότερα. Καλό όμως είναι να μαθαίνουμε από την ατυχία μας.

Το πάν ειναι η αυτοκριτική. Σε κάποια θέματα δεν μπορει να βοηθησει ο συντροφος χρειάζεται ειδικός συμφωνώ σε αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Αυτό για τα χρήματα δεν ήταν τόσο προσωπικό, ήθελα να απαντήσω στη κοινή αντίληψη ότι μια γυναίκα είναι με κάποιον μεγαλύτερο ή όχι τόσο εμφανίσιμο για τα λεφτά.
Να φέρω και ένα παράδειγμα από τη show biz, δεν πιστεύω ότι οπωσδήποτε η Τσιμτσιλη είναι με το Σοφό για τα λεφτά. Σιγά, δεν είναι και εφοπλιστής, στο χώρο που κινείται θα μπορούσε να βρει πλουσιοτερο. Και ok, κάποιες είναι έτσι, δεν πρέπει όμως να παραγνωρίζουμε ότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, ο,τι δεν αρέσει σε μένα ή στους πολλούς μπορεί να αρέσει σε κάποιον άλλον.
Η φίλη έχει καλά στοιχεία και ίσως δεν έχει καν συνειδητοποιήσει ότι είναι ερωτευμένη. Και εγώ τον πρώτο χρόνο που τη γνώριζα νόμιζα ότι απλώς τον εκτιμά και τον θαυμάζει. Μετα είδα γλώσσα του σώματος, είδα διαφορα που δε μου άφησαν αμφιβολία. Έχω πάθει πλάκα όμως με τις ανασφάλειες της και ότι εγώ έχω πάθει πλάκα κάτι λέει. Κατά τη γνώμη μου σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν μάλιστα βλέπεις ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον, κανείς μια προσπάθεια να απομακρυνθεις. Αλλιώς είναι λίγο ταπεινωτικό για σένα να προσπαθείς τόσο πολύ για ψίχουλα. Ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον και σχέση είμαι σε θέση να το ξέρω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Nαι πολύ καλά στοιχεία ! Αντι να βρει καναν σοβαρο ξερω γω κάθεται κ ελπίζει στον παντρεμένο.

Ε ντάξει αμα δεν έχεις αξιοπρέπεια αυτα κάνεις.

Ο παντρεμενος δεν έχει προβλημα. Πηδάει κ περνάει καλά. Εχει κ τη καβατζα τη γυναικα του.

Μιλαμε τωρα για σπουδαιες προσωπικότητες ανθρωπων. Ο μέν ένας ατιμάζει το γάμο του.

Με τοσες πουτανες που μπορουσε να πάει στην ηλικια πριν τον γάμο δεν χορτασε και η άλλη

κυνηγάει εναν πατρεμενο.

Οκ.

Δεν εχω να σχολιάσω κατι αλλο. Ειλικρινα. Αυτες οι καταστασεις ειναι οντως για ψυχολογο. Γινεται επικινδυνο πλέον.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Μωρέ δίκιο έχεις, αλλά και αυτή έχει κολλήσει, μήπως δε θα ήθελε κάτι καλύτερο; Είναι πιο εύκολο να εμπνεεσαι από κάτι άπιαστο από το να δοκιμάσεις με τον σοβαρό που λες με όλο το ρίσκο μιας σχέσης. Όταν φυσάς και το γιαούρτι.
Και σε ο,τι μου απαντήσεις το ξέρω πώς θα έχεις δίκιο αλλά δεν μπορείς να ξεφοβισεις τον άλλον ή να του βάλεις μυαλό. Είναι όλο θέμα τραυμάτων και ανασφάλειας. Ίσως και ανταγωνισμού, δεν το βγάζω απέξω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μωρέ δίκιο έχεις, αλλά και αυτή έχει κολλήσει, μήπως δε θα ήθελε κάτι καλύτερο; Είναι πιο εύκολο να εμπνεεσαι από κάτι άπιαστο από το να δοκιμάσεις με τον σοβαρό που λες με όλο το ρίσκο μιας σχέσης. Όταν φυσάς και το γιαούρτι.
Και σε ο,τι μου απαντήσεις το ξέρω πώς θα έχεις δίκιο αλλά δεν μπορείς να ξεφοβισεις τον άλλον ή να του βάλεις μυαλό. Είναι όλο θέμα τραυμάτων και ανασφάλειας. Ίσως και ανταγωνισμού, δεν το βγάζω απέξω.

Όχι ρε συ ουτε καν τι μυαλό να βάλεις. Οι άνθρωποι αυτοι έχουν κάνει τις επιλογές τους.

Προφανώς και δεν θα πάει κάποιος που ψάχνει συναισθηματική ασφάλεια - σεβασμό - σταθερότητα με κάποια που συμπεριφέρεται έτσι. Θα χάσει το χρόνο του.

Και τέλος επειδη νταξει δεν εχει κ νόημα να την αναλύουμε , εγω πιστευω οτι αμα ηθελε κάτι καλυτερο θα έβαζε και στόχο να το αποκτήσει. Θα πηγαινε αρχικά σε εναν ειδικό θα δουλευε τις ανασφάλειες της κ μετά θα φροντιζε να γνωρισει ανθρώπους με σωστά κριτήρια και όχι..... παντρεμένους. Εντάξει για αυτο σ ειπα δεν εχω να σχολιάσω κάτι αλλο.

Απλα μη μασατε το παραμύθι που σας πουλάει... του θύματος. Δε παιζει αυτο. Καθενας κ καθεμια κάνουν τις επιλογές τους με τις όποιες συνέπειες.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Ναι, και εμένα επειδή είναι στο στενό μου κύκλο με απασχόλησε πιο πολύ από ότι έπρεπε. Όχι για να τη σχολιάσω αλλά γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση η περίπτωσή της.
Δε θα το σκεφτώ άλλο, δε μου κάνει καλό, από μια ηλικία και μετά έχεις εσύ την ευθύνη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ναι, και εμένα επειδή είναι στο στενό μου κύκλο με απασχόλησε πιο πολύ από ότι έπρεπε. Όχι για να τη σχολιάσω αλλά γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση η περίπτωσή της.
Δε θα το σκεφτώ άλλο, δε μου κάνει καλό, από μια ηλικία και μετά έχεις εσύ την ευθύνη.

Νομίζεις ειναι η μοναδική ; εχει κ άλλα πολλά. Γενικά οι εποχές ειναι δύσκολες για τις σχέσεις. Παλιά ηταν αλλιώς. Οι γυναικες και οι άντρες ειχαν πιο πολύ στο μυαλο τους να κάνουν οικογένεια κ κάτι να κρατήσει.

Ενω τώρα , κόσμος χάνεται στις εφαρμογές του dating και το έχει μετατρέψει σε μαραθώνιο για λάικ κ ραντεβού επιβεβαίωσης , άλλες αλλοι μπλέκουν με παντρεμένους οπως λές... και πάει λέγοντας. Και αμα πεις κ κάτι "εεε ασε τη κοπελα να κάνει οτι θέλει ή το αγόρι"

βρε δεν τους κραταμε... ας κάνουν. Απλα μη ξυπνήσουν μια μέρα στα 35-40 και ψάχνουν να βρούν κατάλληλο άνθρωπο για γάμο κ σχέση γιατι μπορει το timing να ειναι άλλο τότε. Οι συγκυρίες κ οι καταστάσεις αλλάζουν.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 801 μηνύματα.
Και υπάρχει και το άλλο κουλό, όταν ένας παντρεμένος ενδιαφέρεται για εμένα, δε θα πω οι φίλοι του, γιατί οι φίλοι είναι φιλοι, το περιβάλλον του με παροτρύνει να τα φτιάξω μαζί του. Το έχουμε χάσει εντελώς.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,034 μηνύματα.
Ωχου ρε παιδιά πολύ το ζορίζεται το θέμα. Πέρα από κάτι γραφικούς εδώ μέσα που τσουβαλιάζουν τους πάντες σε σακιά ε δεν νομίζω να μπορεί να γίνει σοβαρή συζήτηση επί του θέματος. Εφόσον όλοι συμφωνούμε πως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός τότε θα συμφωνούμε πως θέλει και διαφορετικά πράγματα. Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Άντε καλές διακοπές σε όλους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,709 μηνύματα.
Καταρχάς το βρίσκω λίγο άδικο να μιλάμε για ανθρώπους που ψάχνουν χορηγούς. Δεν είναι οι περισσότεροι, δεν είναι οι περισσότερες, αυτό που συνήθως ζητάμε ανεξαρτήτως φύλου είναι να ακούμε την καρδιά μας να χτυπάει, να μπαίνουμε σε μια αγκαλιά και εκεί να νιώθουμε ασφαλείς και ευτυχείς.
Αν μια κοπέλα είναι με έναν μεγαλύτερο ή όχι τόσο εμφανίσιμο δε σημαίνει πως θέλει τα λεφτά του, μπορεί να βλέπει κάτι που οι έξω δε βλέπουμε, έπειτα και αυτοί οι άνθρωποι μόνοι τους θα έμεναν;

Μόνο εγώ βλέπω το οξύμωρο σχήμα ;

Ούτε σε παραμύθια δεν γράφονται αυτά.


ΥΓ : Αν κάνουμε μια έρευνα στις ηλικίες 18-40 θα δούμε ότι α) κυρίαρχη επιλογή τα λεφτά, το κοινωνικό στάτους του επαγγέλματος του/της συντρόφου , β) μεγάλο ποσοστό επαναπάευεται σε μια σχέση που δεν θέλει γιατί φοβάται να εκτεθεί και δεν ζει, γ) μικρό ποσοστό που όντως ερωτεύονται, δ) υπάρχουν αυτοί που πηδ@νε δεξιά και αριστερά, και υπάρχουν και ε) οι μοναχοί/χές.

Από αυτές τις 5 κατηγορίες τολμώ να επιλέξω τις τελευταίες 2 κατηγορίες για διαφορετικούς εντελώς λόγους.
Με την κατηγορία δ να της βγάζω το καπέλο.

Το παράλογο συμβαίνει στην ηλικιακή ομάδα 30-40 που θα δεις απίστευτα ζευγάρια, που πριν 10 χρόνια ο ένας δεν θα κοιτούσε τον άλλον ΟΜΩΣ συγκεκριμένοι κοινωνικοί παράγοντες τους οδήγησαν στη συμβίωση/γάμο. Γιατί άραγε ;

Ερώτηση κλειδί : Γιατί τον/την επέλεξες για σχέση/γαμο ;



Το χρήμα είναι αυτό που καθορίζει τα πάντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να φέρω και ένα παράδειγμα από τη show biz, δεν πιστεύω ότι οπωσδήποτε η Τσιμτσιλη είναι με το Σοφό για τα λεφτά.
Όταν παντρεύτηκαν τι ήταν η Τσιμτσιλή και τι ο Σοφός ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

. Συνεπώς, δεν είναι εύκολα ευχαριστημένες και είναι μόνιμα δυστυχισμένες. Θα πω εδώ πως ναι, έχουν δικαίωμα στο καλύτερο. Αλλά το δικαίωμα στο καλύτερο δεν είναι τίποτα άλλο από το αντίστοιχο δικαίωμα τους να είναι και αυτές οι καλύτερες μετά από αντίστοιχη προσπάθεια, να τους αναγνωρίζεται και να διεκδικούν το καλύτερο μαζί με τις υποχρεώσεις που απορρέουν όμως. Παρατηρώ μια άνευ προηγουμένου αμεριμνησία τα τελευταία χρόνια. Πολλές (όχι όλες το ξαναλέω) δεν προσπαθούν και απαιτούν να προσπαθεί μόνο ο άλλος, δεν ανταποκρίνονται καν στα στάνταρ που θέλουν να πληροί ο άλλος και επιπροσθέτως έχουν κατεβάσει την ποιότητα των κριτηρίων τους σε υλικό επίπεδο.
Έλκονται από το χρήμα, τη δύναμη, την ψεύτικη "τέλεια" εικόνα του cool τύπου που εμφανίζεται αψεγάδιαστος στα social media έτοιμος για νέες περιπέτειες που συνήθως έχει περισσότερα από ένα χόμπι και φυσικά την ικανότητα να τους καλύπτει τις "ανάγκες" τις οποίες φρόντισαν να τους μάθουν κάτι τύπισσες "απογοητευμένες από τη ζωή" ή τα life style περιοδικά.
Κάτι με το οποίο με συμφωνώ.
Αυτό ισχύει και σε άλλες πτυχές της ζωής.

Βέβαια η υποβάθμιση των κριτηρίων σε υλικό επίπεδο είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να μας ανησυχήσει σαν κοινωνία. Για παράδειγμα στην Πανούκλα του Καμύ είναι ορατός ο διαχωρισμός του εγώ (ατομική ιδιότητα) με το εμείς.
Από την άλλη τα μη ποιοτικά χαρακτηριστικά που έχουμε εισάγει σε κάθε πτυχή της ζωής, και η μετάβαση αν όχι η διαμονή σε έναν υλικό κόσμο περιγράφονται από Σαρτρ και Έσσε .


Η απορία μου : Πώς η ψεύτικη εικόνα διοικεί μια κοινωνία ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top