Τι θα διάλεγες, εσένα ή την μητέρα σου;

Θα διαλέγατε να πεθάνει η μητέρα σας για να ζήσετε έσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 61)
  • Ναι

Ψήφοι: 24 39.3%
  • Όχι

Ψήφοι: 37 60.7%

mania

New member

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.
Παιδιά μακάβρια ερώτηση άς είναι και υποθετική, πιστέυω ότι κάθε πράγμα στον καιρό του, πιά μάνα θέλει να χάσει το παιδί της και ποιο παιδί θέλει να χάσει το γονειό του, ο ένας είναι νέος για να παιθάνει και ο άλλος θα παιθάνει άπο τον καμό του.

Εγώ θα έλεγα άν και δεν το πιστέυω ότι απαντάω θα έλεγα εγώ

alis

New member

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο ερώτημα και μου είναι επίσης δύσκολο να απαντήσω ειλικρινά... Αλλά ας το προσπαθήσω. Λοιπόν, αν ήξερα ότι δεν θα με κατέκριναν ή ότι δεν θα μαθευόταν ποτέ σε τρίτους, εκτός της οικογένειας, ΙΣΩΣ θα επέλεγα να ζήσω εγώ. Και όχι μόνο λόγω εγωισμού και επειδή θέλω να ζήσω εγώ, αλλά και επειδή ξέροντας την μητέρα μου, θα αυτοκτονούσε αμέσως μετά, όταν μάθαινε ότι πέθανα για χάρη της ή αν δεν το μάθαινε θα βυθιζόταν σε τεράστια θλίψη μετά το θανατό μου. Ενώ εγώ ως νεότερη θα το άντεχα καλύτερα. Αλλά από την άλλη μου είναι δύσκολο (θα μου ήταν, μάλλον) να ξέρω ότι μπορούσα να σώσω κάποιον και δεν το έκανα προσπαθώντας να σώσω το τομάρι μου. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο ''κάποιος'' είναι η μητέρα μου... Οι τύψεις θα με βασάνιζαν συνέχεια και αν μαθευόταν δεν θα ένιωθα άνετα με κανένα. Αν δεν μαθευόταν πάλι δεν θα ένιωθα άνετα έχοντας ένα τέτοιο μυστικό. Και αν το αποκάλυπτα ποιος ξέρει τις αντιδράσεις; Οπότε εντέλει θα επέλεγα να πεθάνω εγώ, όχι για κάποιον ανόητο λόγο γενναιότητας, αλλά επειδή η ζωή μου θα γινόταν κόλαση αν επέλεγα να ''σκοτώσω'' μητέρα μου...

love_angel

New member

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.
εχω τρομερη αδυναμια τη μητερα μου, υπερβολικα πολυ αγαπη και ολο οσοι με ζουν μου λενε να απογαλακτηστω γργορα γιατι εχω μεγαλωσει πια.

ειμαι μοναχοπαιδι και νιωθω οτι δεν εχω κανεναν αλλον. αγαπαω πολυ και τον πατερα μου, αλλα με τη μητερα μου εχω αλλου ειδους σχεσης. εχω πει στη μητερα μου να προσεχει τον ευατο της γιατι αν παθει κατι θα παθω και εγω.:/: νιωθω πως χωρις τη μητερα μου, ειμαι μονη και φοβαμαι τη μοναξια.

θα μου ηταν πολυ δυσκολο να ζησω χωρις τη μητερα μου, αν δεν ειχα εστω δημιουργησει ακομα δικη μου οικογενεια.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...