Τι θα διάλεγες, εσένα ή την μητέρα σου;

Θα διαλέγατε να πεθάνει η μητέρα σας για να ζήσετε έσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Ναι

    Ψήφοι: 25 37.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 42 62.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η παρακάτω ερώτηση είναι εμπνευσμένη από την ταινία Προάγγελος του Θανάτου .

Ας υποθέσουμε ότι

η μητέρα σας είναι 50 ετών και βρίσκεται στο νοσοκομείο μετά από εγκεφαλικό. Οι γιατροί δεν ξέρουν αν θα ζήσει ή όχι και υπάρχουν πιθανότητες να ζήσει.

Έσεις είστε στα 20, έχετε όλη την ζωή σας αλλά έχετε πολύ καλές σχέσεις με την μητέρα σας...

Αν έπρεπε να διαλέξετε αν θα πεθάνατε εσείς ή μητέρα σας.

Τι θα διαλέγατε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω, αν ειμουν πραγματικα δεμενος απο την μια δεν θα ηθελα να πεθανει και να την χασω απο την αλλη δεν θα ηθλενα να της δωσω την στεναχορια του να δει τον γιο της να πεθενει...

Αλλα κατα την παρουσα κατασταση παλι δεν ξερω αλλα μαλλον θα προτιμουσα να ζησω εγω... αλλα δεν ειμαι συγουρος και εινια και καπος σκληρο και εγωιστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μιας και είδα κι εγώ την ταινία...
Θα διάλεγα εμένα. Όσο εγωιστικό κι αν είναι, η μητέρα μου θα είχε ήδη ζήσει τη ζωή της ενώ εγώ θα ήμουν ακόμα στην αρχή. Και εφόσον άρχισε τα εγκεφαλικά ήδη είναι θέμα χρόνου να πεθάνει. Τέλος, αν διάλεγα εμένα, θα την καταδίκαζα να ζήσει την υπόλοιπη ζωή της με τη στεναχώρια οτι πέθανε η κόρη της (πόσο μάλλον αν ήξερε γιατί!). Άλλωστε γιατι ντε και καλά είναι κακό γι'αυτήν να πεθάνει? Πώς είστε σίγουροι (όσοι απαντήσετε το αντίθετο) ότι είναι τόσο χάλια στην "άλλη όχθη"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αν υπάρχει αντίπερα όχθη σίγουρα είναι καλύτερα, γιατί όπως λέει και ένας φίλος μου αποκλείεται να υπάρχει χειρότερο μέρος από αυτό που ζούμε...

They say that you passed away
And I hope you've gone to a better place
Time will tell, time will tell
We all will depart and decay
And we all will return to a better place
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμ εγώ μάλλον θα διάλεγα εμένα γιατί δεν ξέρω αν θα άντεχα τις τύψεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ τα μέλη να απαντάνε συμφώνα με κάποια από της δυνατές επιλογές...

Τα άσχετα ποστ θα μετάφερονται στο off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και εγώ εμένα θα διάλεγα να πεθάνω. Στην τελική πως μπορείς να ζήσεις μα το να σκέφτεσαι οτι ήσουν στην θέση να σώσεις την μητέρα σου και δεν το έκανες? Δεν έιναι μια σκέψη που θα ήθελα να με βασανίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Και εγώ εμένα θα διάλεγα να πεθάνω. Στην τελική πως μπορείς να ζήσεις μα το να σκέφτεσαι οτι ήσουν στην θέση να σώσεις την μητέρα σου και δεν το έκανες? Δεν έιναι μια σκέψη που θα ήθελα να με βασανίζει.
Όντως και δεν νομίζω ότι θα κατάφερει κανείς να διώξει αυτή την σκέψη για αυτό θα προτιμούσα να πεθάνω εγώ. Είναι άθλιο πιστεύω να ζήσει κανείς με τέτοια σκέψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε!
Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή
Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του.
όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου....
Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί...

Απορία...
Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε!
Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή
Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του.
όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου....
Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί...

Απορία...
Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου?

Τωρα μας τσάκισες!:worship:
Αυτό είναι φοβερό δίλημα. Ειναι πολύ δύσκολο να διαλέξω ένα απο τα δυο η να ξέρω ότι μπορούσα να μην αφήσω την μάνα μου να πεθανει η να στερήσω τον πατέρα απο το παιδί μου. Με πολύ βαριά καρδια θα ζούσα για να μην είναι ορφανό το παιδί! Αμαν ρε κακή επιρροή μας σακάτεψες πρωινιάτικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα διάλεγα την επιλογή του να ζήσω εγώ, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ. Ξέρω πως η μητέρα μου δεν θα μου το συγχωρούσε ποτέ, αλλά ούτε και στον εαυτό της, αν διάλεγα κάτι άλλο.
Πάντως είναι φοβερό δίλημμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Τωρα μας τσάκισες!:worship:
Αυτό είναι φοβερό δίλημα. Ειναι πολύ δύσκολο να διαλέξω ένα απο τα δυο η να ξέρω ότι μπορούσα να μην αφήσω την μάνα μου να πεθανει η να στερήσω τον πατέρα απο το παιδί μου. Με πολύ βαριά καρδια θα ζούσα για να μην είναι ορφανό το παιδί! Αμαν ρε κακή επιρροή μας σακάτεψες πρωινιάτικα!:)

και για να στο κάνω ακόμα πιο δύσκολο (ή μήπως τελικά πολύ εύκολο και αυτονόητο?).... αν είχες παιδί, θα ήθελες να πεθάνει αυτό αντί για σένα??

Και επειδή είμαι σίγουρη για την απάντηση σου....
Τελικά δεν είναι σχεδόν αυτονόητο στην πλειοψηφία των ανθρώπων βάση της ίδιας της ζωής ότι προτιμούν να πεθάνουν αυτοί αντί για τα παιδιά τους?

Και απορία και ερώτημα...
Τι είναι πιο εγωιστικό... το να πεθαίνεις γιατί δεν αντέχεις τις τύψεις ή το να ζεις γιατί αυτός είναι ο προορισμός σου?
Δεν είναι εγωιστικό να λες ότι θα πεθάνω εγώ για να μην πονέσω και ας πονέσει η μάνα μου?

Προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου εγωιστικό το να ζήσω εγώ έναντι της μάνας μου... εγωιστικό θα ήταν να έλεγα να ζήσω εγώ έναντι του παιδιού μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Και απορία και ερώτημα...
Τι είναι πιο εγωιστικό... το να πεθαίνεις γιατί δεν αντέχεις τις τύψεις ή το να ζεις γιατί αυτός είναι ο προορισμός σου?
Δεν είναι εγωιστικό να λες ότι θα πεθάνω εγώ για να μην πονέσω και ας πονέσει η μάνα μου?
Φοβέρο ερώτημα εθέσες....
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγωιστικό γιατί δεν ξέρουμε αν πόναει ο θάνατος και εγώ προσώπικα πιστεύω ότι δεν πονάει .... Οι τύψεις επίσγς είναι κάτι βάρυ και για πόλλους θα ήταν απαίσιο να ζούν με τύψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Φοβέρο ερώτημα εθέσες....
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εγωιστικό γιατί δεν ξέρουμε αν πόναει ο θάνατος και εγώ προσώπικα πιστεύω ότι δεν πονάει .... Οι τύψεις επίσγς είναι κάτι βάρυ και για πόλλους θα ήταν απαίσιο να ζούν με τύψεις

Μα ακριβώς αυτό λέω... επιλέγω να πεθάνω και άρα να μην βιώσω τον πόνο της απώλειας της μητέρας μου, επιλέγω να μην βιώσω τις τύψεις .... επιλέγω να δώσω σε άλλον το βαρύ φορτίο της απώλειας αγαπημένου προσώπου και μάλιστα αυτό το βάρος το ρίχνω στη μάνα μου...
Εμένα αυτό μου κάνει σε πιό εγωιστικό από το θα ζήσω εγώ που είμαι πιο νέα και έχω πολλά ακόμα να προσφέρω στον εαυτό μου και στους γύρω μου...
Είναι ο νόμος της φύσης βρε παιδιά....
Τα παιδιά θάβουν τους γονείς και όχι οι γονείς τα παιδιά τους... (πω πω... χαρούμενο θέμααααα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Μα ακριβώς αυτό λέω... επιλέγω να πεθάνω και άρα να μην βιώσω τον πόνο της απώλειας της μητέρας μου, επιλέγω να μην βιώσω τις τύψεις .... επιλέγω να δώσω σε άλλον το βαρύ φορτίο της απώλειας αγαπημένου προσώπου και μάλιστα αυτό το βάρος το ρίχνω στη μάνα μου...
Εμένα αυτό μου κάνει σε πιό εγωιστικό από το θα ζήσω εγώ που είμαι πιο νέα και έχω πολλά ακόμα να προσφέρω στον εαυτό μου και στους γύρω μου...
Είναι ο νόμος της φύσης βρε παιδιά....
Τα παιδιά θάβουν τους γονείς και όχι οι γονείς τα παιδιά τους... (πω πω... χαρούμενο θέμααααα :P )
Μα αν πεθάνεις έσυ ή μήτερα θα έχει το βάρος μόνο για το υπόλοιπο της ζωής της ενώ εσύ θα πρέπει να κουβάλας το βάρος για ένα πολύ μεγαλύτερο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μα αν πεθάνεις έσυ ή μήτερα θα έχει το βάρος μόνο για το υπόλοιπο της ζωής της ενώ εσύ θα πρέπει να κουβάλας το βάρος για ένα πολύ μεγαλύτερο χρόνο.

το οποίο υπόλοιπο της ζωής της θα είναι το πολύ κανας μήνας μέχρι να πεθάνει από τον καημό της... άρα? τσάμπα η θυσία και όλα τα σχετικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
το οποίο υπόλοιπο της ζωής της θα είναι το πολύ κανας μήνας μέχρι να πεθάνει από τον καημό της... άρα? τσάμπα η θυσία και όλα τα σχετικα :P
Ακόμη καλλίτερα. Γιατί στην τελική θα κάνεις δεν θα είχε βάρος. Αν όμως ζούσες έσυ ή θα πεθάνες από τον καημό σου σύντομα ,επίσης κάλο , ή θα ζούσες για το υπόλοιπο της ζωής σου με βάρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
είναι μεγάλο δίλλημα. Μάλλον με το σκεπτικό ότι η φυσιολογική ροή τοων πραγμάτων είναι το παίδι να θάβει τους γονείς του ενώ το αντίθετο είναι τραγικό θα διάλεγα να ζήσω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο δίλλημα αυτό ... Τέσπα θα διάλεγα να ζήσω εγώ γιατί αν η μάνα μου με έχανε (χτύπα ξύλο και καλύτερα το κεφάλι μου στον τοίχο) θα τα τίναζε από την σταναχώρια της, άρα καλύτερα να ζήσει ένας παρά κανένας.

ΥΓ : Η επιλογή να πεθάνει ο τραγόπαπας που με κοίταγε σήμερα στην υπόγεια διάβαση με μισό μάτι υπάρχει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπόν, εκτός του ότι με ανατρίχιασε λίγο το topic :hmm: έχω να πω το εξής:
Ας σκεφτούμε όλοι τι είδους ζωή θα ζούσαμε ξέροντας ότι είχαμε την ευκαιρία να σώσουμε έναν άνθρωπο που αγαπάμε και δεν το κάναμε.
Για μένα προσωπικά θα ήταν εφιάλτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top