Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Είναι πολύ νωρίς ακόμη (για εμένα) να προβληματιστώ με αυτό το ζήτημα.Πάντως πιστεύω πως μαθαίνοντας στο παιδί απο μικρή ηλικία τον χριστιανισμό(μόνο για αυτόν μπορώ να αναφερθώ) είναι πολύ δύσκολο για το παιδί,στην συνέχεια της ζωής του, να αποχωριστεί κάποιες αντιλήψεις όπως η αναγκαιότητα ύπαρξης κάποιου παντοδύναμου όντος ή η μεταθάνατον ζωή.

Μαθαίνοντας στο παιδί από μικρή ηλικία την ανυπαρξία Θεού αντίστοιχα θα του είναι δύσκολο μεγαλώνοντας να αποχωριστεί αυτή την ιδέα.
Παραθέτοντας του 10 διαφορετικά πιθανά σενάρια-απόψεις το παιδί θα γυρίσει και θα σου πεί, ωραία και εσύ (που σε έχω πρότυπο) τι πιστεύεις;
Οπότε εκεί τι θα του πεις; Δεν σου λέω για να μην σου διαμορφώσω άποψη; Ακόμα και αυτό να κάνεις θα πάρει από άλλον την απάντηση του.
Συνεπώς ξαναλέω πως για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να του πείς τι πιστεύεις, να του ξεκαθαρίσεις οτι κανένας δεν έχει το αλάθητο και μετά, κυρίως μετά με την ζωή σου και με το παράδειγμα σου να του δείξεις οτι στέκεσαι συνεπείς και αληθινός απέναντι στις ιδέες, πιστεύω σου.
Το παιδί θα έχει πάρει το μάθημα του ως προς το τι σημαίνει πιστεύω σε κάτι. Σημαίνει οτι ζώ βάση της πίστης μου και δεν πιστεύω μόνο στα λόγια.
Τώρα την αληθινή πίστη θα την βρεί μόνο του στην πορεία. Εσύ θα του έχεις μάθει όμως τι σημαίνει επι του πρακτέως πιστός-ιδεολόγος.
Ίσως του έχεις δημιουργήσει μια προδιάθεση προς τα δικά σου πιστεύω αν είσαι "πετυχημένο" πρότυπο; Ίσως.
Αλλά για να γίνει πραγματικός ιδεολόγος όπως είδε και έβαλε πρότυπο εσένα θα ξέρει πως θα πρέπει να ζήσει την πίστη του, να την κάνει δική του και όχι να την πατρονάρει από το πατέρα του. Γιατί αν την ξεπατικώσει απλά δεν θα μπορεί να τη ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
'Oπα μη μπερδεύεις την πλύση εγκεφάλου με τις επιρροές και τα ερεθίσματα..αν δεν λαμβάνει κάποιος ερεθίσματα εκτός το οτι έχει μονόπλευρη άποψη για τον κόσμο,δεν αλλάζει απόψεις άρα δεν εξελίσσεται και καταλήγει να μην σκέφτεται.Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός..μόνο πλύση εγκεφάλου δεν της έχουν κάνει οι γονείς της κοπέλας απ'ότι φαίνεται!

Δεν μπερδεύω απολύτως τίποτα, θεωρώ οτι μια υποθάλπτουσα πλύση εγκεφάλου που μπορεί να κρύβεται πίσω από έννοιες όπως "μόδα", "διαφήμιση", "εκμοντερνισμός". "σύγχρονος τρόπος ζωής" είναι πολύ πιο ισχυρή, έντονη και υποσυνείδητη από το κήρυγμα σε μια εκκλησία ή το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο. Δεν κρατάει κανένας με το ζόρι τον άλλον στην εκκλησία, ούτε φυσικά τον υποχρεώνει να βαφτίσει τα παιδιά του. Στην τελική δεν θα πάθει τίποτα ένα παιδάκι (εκτός του οτι θα βραχεί) αν βαφτιστεί και πάρει και μια ευχή.

Χειρότερα θα πάθει αν εκτεθεί στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση κτλπ εξάλλου επιστημονικές έρευνες πιστοποιούν το τελευταίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Δεν μπερδεύω απολύτως τίποτα, θεωρώ οτι μια υποθάλπτουσα πλύση εγκεφάλου που μπορεί να κρύβεται πίσω από έννοιες όπως "μόδα", "διαφήμιση", "εκμοντερνισμός". "σύγχρονος τρόπος ζωής" είναι πολύ πιο ισχυρή, έντονη και υποσυνείδητη από το κήρυγμα σε μια εκκλησία ή το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο. Δεν κρατάει κανένας με το ζόρι τον άλλον στην εκκλησία, ούτε φυσικά τον υποχρεώνει να βαφτίσει τα παιδιά του. Στην τελική δεν θα πάθει τίποτα ένα παιδάκι (εκτός του οτι θα βραχεί) αν βαφτιστεί και πάρει και μια ευχή.

Χειρότερα θα πάθει αν εκτεθεί στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση κτλπ εξάλλου επιστημονικές έρευνες πιστοποιούν το τελευταίο.

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά δε μπορούμε να τα μεταφράζουμε όλα με πλύση εγκεφάλου έχει και ο καθένας την κρίση του και κάνει τις επιλογές του..απο αυτά που έλεγε η κοπέλα πιο πάνω δε φάνηκε να της έχουν κάνει και πολύ 'πλύση εγκεφάλου'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Τα παιδιά,όταν τους επιβάλλεις κάτι,γίνονται το ακριβώς αντίθετο απ'αυτό που εσύ επιδιώκεις. Είναι άκρως λανθασμένο,κατ'εμέ, να τα βάζεις με το ζόρι να πιστεύουν ότι κι εσύ,να προσπαθείς να τα κάνεις κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσήν σου οπωσδήποτε,γιατί τότε λειτουργείς χειριστικά και ,εννοείται,εγωιστικά. Είμαι υπέρ του να τα συμβουλεύεις,να τους λες ποιο πιστεύεις ότι είναι το σωστό σαν γονέας,να τους δίνεις συνεχώς το καλό παράδειγμα με τη δική σου ζωή και να τους αφήνεις οπωσδήποτε το ελεύθερο να σε ακολουθήσουν ή όχι. Εστιάζω δηλαδή στην καταπίεση και στο ότι είμαι κατά αυτής,εννοείται ότι ο γονέας πρέπει να πάρει το παιδί από το χέρι και να το καθοδηγήσει σε κάποια ηλικία. Απλά από ένα σημείο κ' μετά,όταν πλέον φτάσει σε μια ώριμη ηλικία,το ίδιο αποφασίζει τι πρεπει να πιστεψει,τι ζωη να κανει. Εν ολίγοις,πρέπει να λείπει η επιβολή και το 'ετσι θελω' απο το γονεα σε καθε φαση κ' πτυχη της ζωης του παιδιου του,μόνον έτσι θα γίνει δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
θα του λεγα γενικα περι θεουλη και οτι μαθαινε στα θρησκευτικα(αμα υπαρχουν μεχρι τοτε).οταν φτασει σε ωριμη ηλικια θα τον ρωτησει για τις αποψεις του περι θρησκειας,πιστης κτλπ.Τοτε θα του πω και τα δικα μου πιστευω,θα κανουμε μια ωραια συζητηση και θα καταληξει μονος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Θα τα γαλουχησω συμφωνα με τις Ορθοδοξες αρχες και παραδοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
η οικογενεια μου ασπαζεται την ορθοδοξια(πσσσσσ στην ελλαδα και ασπαζονται την ορθοδοξια,τι ειπα ο ατιμος ^^)δεν ηταν ποτε απο εκεινους που με τρεχαν στην εκκλησια καθε κυριακη να κοινωνησω και να παρω το αντιδωρο,βεβαια χριστουγεννα-πασχα και στην ονομαστικη μου εορτη πιτσιρικας πηγαινα εκκλησια με τους γονεις μου περνουσα κατω απο τον επιταφιο κτλ,σαν παιδι κι εγω εκανα θρησκευτικα και πηγαινα εκκλησια με το σχολειο.

σημερα επειτα απο σκεψεις-γνωσεις εχοντας περασει πολλα δεινα δεν ξερω πραγματικα αν πιστευω ή οχι,βεβαια εστερνιζομαι πολλες ιδεες μεσα απο τον χριστιανισμο και οι παραβολες ειναι μεγαλα μαθηματα για την ζωη
το μονο που ξερω ειναι πως αμα παω στην εκκλησια θα επικαλεστω τον θεο θα αναψω 3 κερακια
το ενα για τον πατερα μου που τον πηρε τοσο νωρις απο κοντα μου
το αλλο για την οικογενεια μου
και το αλλο λεγοντας να εχει καλα ολο τον κοσμο
απλως συλλογιζομαι οτι αν πραγματικα υπαρχει θεος,δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα προσευχηθει για το προσωπικο του συμφερον,προτιμω το 1 κακο που θα παθω εγω 1000 αλλοι που το αξιζουν να παθουν κατι καλο
αυτο θα μετεδιδα και στα παιδια μου
οτι δηλαδη μεσα απο τις δικες τους δυναμεις να καταφερουν οτι μπορουν και για τους ανθρωπους που αγαπανε ας κανουνε μια προσευχη,δεν βλαπτει

Ο Θεος του κοσμου να σας εχει παντοτε καλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Παιδί μου, θρησκεία είναι ένα καλούπι που κατασκευάζουν οι ασεβείς, με τους ευσεβείς τους πόθους..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Θα τους πω την ιστοριούλα σχετικά με το πώς η θρησκεία έγινε χρήμα και το χρήμα θρησκεία και έπειτα θα τα αφήσω να πάρουν το δρόμο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
"Παιδί μου, θρησκεία είναι ένα καλούπι που κατασκευάζουν οι ασεβείς, με τους ευσεβείς τους πόθους..."

Αυτό θα πείς στο παιδί σου;
Και επειδή νιώθω πως παίζουμε με τις λέξεις, τι θα του έλεγες πάνω στο θέμα Θεός;

Οκ αντιλαμβάνομαι την στάση περι των οργανωμένων θρησκειών και την συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό αλλά ουσία για έναν άνθρωπο και κατ' επέκταση σε αυτό που θα πείς σε ένα παιδί έχει το πια στάση θα κρατήση απέναντι σε αυτό που ονομάζουμε Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα ακολουθω το εθιμοτυπικα και θα τα διδαξω κυριως να ειναι ανοιχτομυαλα. Εγω προσωπικα πιστευω και ειμαι χριστιανη, θα τα διδαξω την αγαπη. Απο εκει κι επειτα, ας αποφασισουν που θελουν να προσανατολιστουν. Αλλωστε τα παιδια δεν ειναι κτημα μας, ειναι ξεχωριστες προσωπικοτητες. Θα προσπαθησω να τα μαθω να πατουν σταθερα στα ποδια τους, να ακουνε και να φιλτραρουν.. Ελπιζω να τα καταφερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Θα ακολουθω το εθιμοτυπικα και θα τα διδαξω κυριως να ειναι ανοιχτομυαλα. Εγω προσωπικα πιστευω και ειμαι χριστιανη, θα τα διδαξω την αγαπη. Απο εκει κι επειτα, ας αποφασισουν που θελουν να προσανατολιστουν. Αλλωστε τα παιδια δεν ειναι κτημα μας, ειναι ξεχωριστες προσωπικοτητες. Θα προσπαθησω να τα μαθω να πατουν σταθερα στα ποδια τους, να ακουνε και να φιλτραρουν.. Ελπιζω να τα καταφερω...


Σαν αγνωστικιστής που είμαι, θα τα αφήσω να διαλέξουν. Σωστό ποστ. Δε μπορώ να τους περάσω τη δική μου ιδέα. Χριστιανός θες αγόρι μου; Χριστιανός γίνε. Άθεος θες; Άθεος μείνε (αφού γεννιόμαστε άθεοι). Δεν υπάρχει κάποια ικανοποιητική εξήγηση για την αρχή του κόσμου, όλα είναι θεωρίες και όποια δέχεται ο καθένας, χωρίς να περιέχει φανατισμό φυσικά και να προκαλεί κακό σε άλλους ανθρώπους, είμαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στο θέμα της θρησκείας στα παιδιά μου δε θα διδάξω τίποτα.Όποια θρησκεία θέλουν ας ακολουθήσουν.Εγώ είμαι άθεος και δε θα με νοιάξει καθόλου πού θα πιστεύουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας και απο εμένα.

Η δική μου στάση, (καλύτερα μία στάση απο τις πολλές), θα ήταν στην κατεύθυνση της επεξήγησης σχετικά με την άγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κυριως θα ηθελα οτι και να πιστευουν να μην απαξιωνουν τις αλλες θρησκειες καθως η θρησκεια ειναι ιερη για τον καθενα. Ακομα και αν σου φαινεται γελοια οφειλεις να την σεβαστεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θα τους πω την ιστοριούλα σχετικά με το πώς η θρησκεία έγινε χρήμα και το χρήμα θρησκεία και έπειτα θα τα αφήσω να πάρουν το δρόμο τους...
Είμαι υποχρεωμένος να ομολογήσω την άγνοια μου.
Αγνοώ παντελώς την ιστοριούλα, μήπως ήταν καλύτερα αν την έκανες λίγο λιανώτερα;
Οσο για τον δρόμο που λες οτι θα αφήσεις τα παιδιά σου να πάρουν, είναι σίγουρο οτι θα διαβαίνουν κάποιον δρόμο.

Ομως, πιστεύεις οτι είσαι σε θέση να δείξεις, να εξηγήσεις και να οπλίσεις τα παιδιά σου με την δύναμη της δικής τους γνώμης; Είσαι σίγουρος οτι γνωρίζεις να εξηγήσεις επαρκώς τις θρησκείες; Γιατι απορρίπτοντας αβασάνιστα οποιαδήποτε θρησκεία, δείχνοντας την με το δάχτυλο μας, απλά κρυβόμαστε πίσω απο την αμάθεια μας.

Και εδώ μέσα βλέπω πολλά δάχτυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι υποχρεωμένος να ομολογήσω την άγνοια μου.
Αγνοώ παντελώς την ιστοριούλα, μήπως ήταν καλύτερα αν την έκανες λίγο λιανώτερα;

Μια φορά κι έναν καιρό σε ένα μακρινό μέρος ζούσε μια φυλή πρωτόγονων ανθρώπων. Η φυλή ζούσε αρμονικά, οι γυναίκες μαζεύαν καρπούς από τα δέντρα και οι άντρες κυνηγούσαν. Το βράδυ μαζεύονταν όλοι μαζί γύρω από τη φωτιά, τρώγανε και λέγαν ιστορίες για αγρίους. Αρχηγός της φυλής ήταν ο Ουγκ'νο'σμαρτ που ήταν φυσικά ο ψηλότερος και ο δυνατότερος από τους άντρες. Ο Ουγκ'νο'σμαρτ έτρωγε τα καλύτερα κομμάτια κρέατος, είχε όποια γυναίκα ήθελε και ότι έλεγε ήταν διαταγή. Στην ίδια φυλή ζούσε και ο Ουγκ'σο'σμαρτ, που είχε κρυφή επιθυμία να γίνει αρχηγός στη θέση του αρχηγού. Για να γίνει αυτό έπρεπε να προκαλέσει σε μονομαχία τον Ουγκ'νο'σμαρτ και να τον νικήσει μπροστά σε όλη τη φυλή πράγμα αδύνατο καθώς ο Ουγκ'σο'σμαρτ ήταν μικροκαμομένος και αδύναμος.

Καθώς λούφαρε μια μέρα απ'το κυνήγι αράζοντας σε ένα νερόλακκο,ο Ουγκ'σο'σμαρτ είδε ένα κεραυνό να σκάει σε ένα διπλανό δέντρο κάνοντάς το κάρβουνο. Αφού σηκώθηκε από τον κιτρινόχρωμο πλέον νερόλακκο, έκανε να φύγει όταν μια ιδέα καρφώθηκε στο μυαλό του.

"Αδελφοί, αδελφοί τρέξτε να κρυφτείτε" ακούστηκε η πανικόβλητη φωνή του Ουγκ'σο'σμαρτ. Όλοι ξαφνιασμένοι γύρισαν να δουν τι συνέβη. ο Ουγκ'σο'σμαρτ με καταματωμένο πρόσωπο στεκόταν αλαφιασμένος μπροστά στη φυλή. "Μεγάλη συμφορά μας βρήκε, ο Θεός του κεραυνού ο Ιζ'νο'ρίαλ έχει θυμώσει με τη φυλή μας και ετοιμάζεται να μας καταστρέψει." Ο φόβος ζωγραφίστηκε στα πρόσωπα της φυλής, καθώς ο Ουγκ'νο'σμαρτ ξεπρόβαλε από τη καλύβα του απευθύνοντας του τι λόγο . "Και που το ξέρεις εσύ αυτό?" τον ρώτησε. "Καθώς ακολουθούσα τα ίχνη ενός λαγού στο δάσος, ο Ιζ'νο'ρίαλ εμφανίστηκε μπροστά μου, ρίχνοντας ένα κεραυνό σε ένα διπλανό δέντρο για να μου δείξει τη δύναμή του, θα τον ακούσατε κι εσείς." Φοβισμένες ματιές στο βάθος άρχισαν να γνέφουν καταφατικά, καθώς ο Ουγκ'σο'σμαρτ συνέχιζε. "Μου είπε πως ο αρχηγός της φυλής ο Ουγκ'νο'σμαρτ τον προσέβαλε όταν είπε πως είναι ο πιο δυνατός στον κόσμο και γι'αυτό θα καταστρέψει όλη τη φυλή" Άγριες ματιές στράφηκαν πλέον στον Ουγκ'νο'σμαρτ ο οποίος ξεροκατάπιε. "Μη φοβάστε όμως αδελφοί, με κίνδυνο της ζωής μου κατάφερα να πείσω τον Ιζ'νο'ρίαλ να συγχωρήσει τη φυλή μας αν θυσιάσουμε στο βωμό του τον Ουγκ'νο'σμαρτ." Με μιας δυνατές φωνές ακούστηκαν καθώς οι άντρες της φυλής ορμούσαν ομαδικά στον Ουγκ'νο'σμαρτ. Μετά από μια σύντομη πάλη τον ακινητοποίησαν και τον δέσανε σε ένα δέντρο. Ο Ουγκ'σο'σμαρτ τον πλησίασε φωνάζοντας "Ω μεγάλε Ιζ'νο'ρίαλ δέξου αυτή θυσία στο όνομά σου. Σου παραδίδουμε αυτόν που σε προσέβαλλε για να τον τιμωρήσεις." Με μια μαχαιριά στη καρωτίδα ο Ουγκ'νο'σμαρτ άρχισε να βλέπει τα ραδίκια ανάποδα.

Ο Ιζ'νο'ρίαλ φυσικά δεν κατέστρεψε τη φυλή καθώς η οργή του εξευμενίστηκε. Ο Ουγκ'σο'σμαρτ ο αγαπητός του Θεού έγινε ο νέος αρχηγός της φυλής. Έτρωγε τα καλύτερα κρέατα, είχε όποια γυναίκα ήθελε και ότι έλεγε ήταν διαταγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μια φορά κι έναν καιρό σε ένα μακρινό μέρος ζούσε μια φυλή πρωτόγονων ανθρώπων. Η φυλή ζούσε αρμονικά, οι γυναίκες μαζεύαν καρπούς από τα δέντρα και οι άντρες κυνηγούσαν. Το βράδυ μαζεύονταν όλοι μαζί γύρω από τη φωτιά, τρώγανε και λέγαν ιστορίες για αγρίους. Αρχηγός της φυλής ήταν ο Ουγκ'νο'σμαρτ που ήταν φυσικά ο ψηλότερος και ο δυνατότερος από τους άντρες. Ο Ουγκ'νο'σμαρτ έτρωγε τα καλύτερα κομμάτια κρέατος, είχε όποια γυναίκα ήθελε και ότι έλεγε ήταν διαταγή.
Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω σε ποιο σημείο συνδέεται ένας πεινασμένος για κομάτια κρέατος και για γυναίκες, με την θρησκεία και το χρήμα.
Κατα τα άλλα, μια ιστορία για αγρίους είναι. Ανεπιφύλακτα δηλώνω οτι εγώ δεν είμαι άγριος.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω σε ποιο σημείο συνδέεται ένας πεινασμένος για κομάτια κρέατος και για γυναίκες, με την θρησκεία και το χρήμα.
Κατα τα άλλα, μια ιστορία για αγρίους είναι. Ανεπιφύλακτα δηλώνω οτι εγώ δεν είμαι άγριος.:/:

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως η κοινωνία μας δεν είναι μια κοινωνία αγρίων και πως εσύ ανεπιφύλακτα δεν είσαι ένας απ'αυτούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Βασικά επειδή έχω πέσει και εγώ θύμα σαν παιδί στο θέμα της θρησκείας δεν θα επιθυμούσα να ανακυκλωθεί η ιστορία και στα δικά μου παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top