Τι θα κάνατε για να κρατήσετε μια σχέση;

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
θα συνέχιζα να θέλω να μάθω τους λόγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
θα λυπομουν πολυ για αυτους που καταφεραν να απομακρυνουν ετσι το παιδι τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σε μορφή μουρμούρας θα τους αγνοούσα και θα άφηνα τη σχέση να πάρει το δρόμο της.Σε μορφή τελεσιγράφου όμως θα εξαγριωνόμουν και μόνο και μόνο απο αντίδραση θα τους χτυπούσα πιο πολύ την σχέση μου.Γενικά δεν μου αρέσει ο άλλος να μου επιβάλλεται,έχω δεχτεί και στο παρελθόν τελεσίγραφο(για τον ακριβώς αντίθετο λόγο δλδ να ξαναγυρίσω στη σχέση) και η αντιδρασή μου ήταν άμεση,έκοψα κάθε επαφή μαζί τους για μεγάλο διάστημα μέχρι να δεχθούν την απόφαση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ΞΥΛΟ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mahmut:
Πολύ του ξύλου μας βγήκες εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas the return

Νεοφερμένος

Ο trobas the return αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω δεν βαραω, θυμαμαι τον μπαμπα μου που κλωτσουσε την γιαγια και δεν ειναι ομορφη εικονα.
Για να κρατησω μια σχεση δεν θα εκανα και τρελα πραγματα, αλλωστε αν πληρωνεισ και εχεισ και αμαξι εισαι αρνταν, και επειδη εγω δεν εχω ουτε λεφτα αλλα ουτε καν καντραν απο τουτου δεν εχω και σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Σε μορφή μουρμούρας θα τους αγνοούσα και θα άφηνα τη σχέση να πάρει το δρόμο της.Σε μορφή τελεσιγράφου όμως θα εξαγριωνόμουν και μόνο και μόνο απο αντίδραση θα τους χτυπούσα πιο πολύ την σχέση μου.Γενικά δεν μου αρέσει ο άλλος να μου επιβάλλεται,έχω δεχτεί και στο παρελθόν τελεσίγραφο(για τον ακριβώς αντίθετο λόγο δλδ να ξαναγυρίσω στη σχέση) και η αντιδρασή μου ήταν άμεση,έκοψα κάθε επαφή μαζί τους για μεγάλο διάστημα μέχρι να δεχθούν την απόφαση μου.
σωστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Πολύ του ξύλου μας βγήκες εσύ...

Πάρα πολύ, τολμώ να προσθέσω 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
όχι βέβαια... δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δεν μπωρουν να πουν σε μια σχεση μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ξαναγράφω...

Εγώ απλά θέλω τους δικούς μου δίπλα μου...

Δε λέω να πάω να παντρευτώ στα 19 μου, εκεί... οκ.
Αλλά πλέον, στα 24 μου, λίγα μπορώ να φανταστώ που θα μπουν ανάμεσά τους και στη σχέση μου...

Δε θα βαριόμουν ποτέ όμως να το συζητάω! Γιατί, κανείς πάνω από τους δικούς μου, με τον άντρα μου όμως θα γεράσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δε θα μου εθεταν ποτε τετοιο διλημμα. Μου εχουν και τους εχω αρκετη εμπιστοσυνη στο πως μπορουμε να κρινουμε εναν ανθρωπο. Σιγουρα θα ακουγα ο,τι ειχαν να μου πουν, αν και μαλλον θα ηξερα το πως θα το εκριναν χωρις καν να τους ρωτησω, τελεσιγραφο ομως δεν θα υπηρχε ετσι κι αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
δεν μπορώ να πω ότι έχω βιώσει μια τέτοια κατάσταση,αν και σε κάποια φάση,είχαν υπάρξει κάποιες περίεργες αντιδράσεις... :mad:

η αλήθεια είναι,ότι αν ήμουν πραγματικά ερωτευμένη και μου έφερναν αντιρρήσεις ή προσπαθούσαν να μου δημιουργήσουν εμπόδια -το τονίζω όμως,χωρίς να υπάρχει πολύ σημαντικός λόγος..-,δεν θα είχα όρια.. θα το τράβαγα στα άκρα.. :worry: δεν θα υπολόγιζα τίποτα,γιατί είναι δική μου η ζωή μου και σίγουρα δεν θ'αφήσω τους άλλους να την ζήσουν για'μενα με τον τρόπο που εκείνοι θέλουν... :boxing:
..τα πήρα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

secret-sinner

Νεοφερμένος

Η secret-sinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εξαρτάται πολύ.
Αν δεν είναι κάτι που το θεωρώ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σημαντικό και αν άλλα πράγματα προέχουν για μένα τότε δεν θα κάνω και πάρα πολλά.
Από την άλλη αν έχω κολλήσει τόσο άσχημα
θα το τραβούσα όσο πιο μακριά μπορούσα χωρίς όμως να παραμελώ άλλα πράγματα που και κατά και μετά τη σχέση θα συνεχίσουν να έχουν την ίδια σημασία και βαρύτητα για την υπόλοιπη ζωή μου.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ο πατέρας μου ποτέ δεν ασχολείται με τα ερωτικά μου, δεν έχω κάνει άλλωστε και ποτέ κάτι σοβαρό. Η μητέρα μου το έχει άγχος, είναι σχεδόν σίγουρη ότι οι επιλογές μου είναι αλλού γι'αλλού. Οπότε ανησυχεί λίγο, πετάει μπηχτές, κάνει συνωμοσίες με την αδερφή μου.:) Αλλά ποτέ δεν έχει προσπαθήσει να με επηρεάσει με αρνητικό τρόπο. Ούτε νομίζω να το έκανε. Αλλά θεωρητικά μιλώντας θα άκουγα όλες τις απόψεις, λόγο ύπαρξης θα έχουν, αλλά θα έκανα αυτό που θα θεωρούσα εγώ σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snake

Νεοφερμένος

Ο Snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν θα έκανα τίποτα παραπανω. Αν σε μια σχέση αυτο που εισαι διατεθειμένος να δώσεις δεν ειναι αρκετό, τότε ίσως ειναι καλύτερο να την τελειώσεις παρά να εκβιάζεις καταστάσεις. Η σχέση βασιζεται σε αμοιβαίες υποχωρήσεις και "παροχές" αλλά μόνο ως το σημείο που δεν θεωρούμε οτι θίγεται το "εγώ" μας. Αν πιστεψω λοιπόν ότι πρέπει να "πιέσω" τον εαυτό μου έξω από τα όριά μου για να συνεχιστεί μια σχέση, απλά δεν θα το κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ποτέ δεν έκανα το χατήρι στους γωνείς μου να διαλέγουν τον εκάστωτε συντροφό μου! Ειδικά για τον άντρα μου η μαμά είχε μεγάλο πρόβλημα γιατί είναι 17 χρόνια μεγαλύτερός μου και έχει και 2 παιδιά από προηγούμενο γάμο! So what? Μου έκανε μεγάλο πόλεμο αλλά δεν πτωήθηκα απλά της είπα πως αν δεν θέλει ας μην έρθει στον γάμο no problem! Της θύμησα πως μιλάμε για την δική μου ζωή και πως αφού εγώ αυτόν θέλω και είμαι ευτυχισμένη μαζί του, δεν της πέφτει λόγος!:mad: Εγώ δεν της είπα την γνώμη μου όταν διάλεξε τον πατριό μου (αν και με ρώτησε) της είπα πως αφού εκείνη θα είναι μαζί του, αυτή μόνο μπορεί να ξέρει αν είναι κατάλληλος κι αν είναι ευτυχισμένη μαζί του! Τελικά και στον γάμο ήρθε και τώρα είναι ο Κωστας αυτό και ο γαμπρούλης μου εκείνο και όλα καλά! :D Ετσι είναι οι γωνείς!Εχουν κάποια στάνταρτ για τα παιδιά τους και οτιδήποτε έξω από αυτό τους ξυνίζει! Αν τους κάνουμε το χατήρι εμείς θα δυστυχήσουμε (κι αυτοί στη συνέχεια γιατί θα ξέρουν πως ευθήνονται για αυτό!)! Οταν ο γωνιός βλέπει πως ο καιρός περνάει και το παιδί του ζει καλά και είναι ευτυχισμένο, τότε παύει να γίνεται εμπόδιο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τα άκρα είναι σχετικά και πάντα σε σχέση με την ηλικία του καθενός! Πχ ένας αυτοβιοποριζόμενος φτάνει πιο εύκολα στα άκρα! Γιατί στα άκρα μπορούν να το τραβήξουν και οι γονείς απλά λόγω μιας μικρής λεπτομέριας τελικά συνήθως υποχωρούν.

Αν ο γονιός σας έδιωχνε από το σπίτι και τα λεφτά, θα σταματάγατε πχ το σχολείο ή την σχολή και όλη την άνεση που ίσως θεωρείτε δεδομένη καθώς μας παρέχετε απλόχερα για να είστε με τον έρωτα? Και αν ο έρωτας δεν έχει την λύση να παρέχει στέγη πχ ή οικονομική υποστήριξη τι γίνεται?

Αλλά δύσκολα απίστευτα δύσκολα ένας γονιός θα φτάσει εκεί, κάτι που τα παιδιά το γνωρίζουν και το αντιμετωπίζουν περίπου ως cheat και εύκολα δηλώνουν θα το τραβήξουν όσο δεν πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Έχοντας προσωπική εμπειρία σε αυτό το θέμα, θα έλεγα να ζυγίζεις το κάθε τι καλά. αν μπορέσει κάποιος να περάσει την ιδέα στους γονείς του ότι είναι εμπιστος κ κύριος του εαυτού του θα τον σεβαστουν. άλλωστε έμαθα από πολύ νωρίς ότι δυστυχώς ακόμα και από τους γονείς σου πρέπει να κερδίσεις τον σεβασμό, δεν είναι δεδομένος.
αν η σχέση είναι σοβαρή κ πράγματι όλα πάνε καλά συνεχίζεις απτόητος, αν υπάρχουν πράγματα που ίσως κατά βάθος σε ενοχλούν κ σένα δεν είναι κακό να παίρνεις υπόψην σου κάποιες συμβουλές από ανθρώπους που εμπιστεύεσαι κ θέλουν το καλό σου (άσχετα που μπορεί αυτό να καταλήξει στο κακό σου), αρκεί να ξέρεις ότι η τελική απόφαση είναι δικιά σου και να σιγουρευτείς ότι κ οι άλλοι το έχουν χωνέψει...
από εκεί και πέρα, το να τραβάς τα όρια, όπως λέει κ ο Demelene, έχει να κάνει και με τι επιπτώσεις μπορείς να αντέξεις. αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος είναι σίγουρα ευκολότερο, απτό να έχεις χαρτζιλίκι από γονείς κ μια σχολή που δύσκολα θα αφήσεις κ τις ανέσεις γενικά. ακόμα κ έτσι όμως καλό είναι να έχεις το θάρρος της γνώμης σου, να το πηγαίνεις μέχρι εκεί που σε παίρνει, και να επωμίζεσαι τις επιπτώσεις που τυχόν παρουσιαστούν σε περίπτωση που η επιλογή σου είναι ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οι γονείς δεν θέλουν αλλα εσείς τον/την θέλετε πόσο το τραβάτε για να κρατήσετε μια σχέση που θέλετε. Ποια είναι τα όρια σας ?


Καλή ερώτηση, φτάνω στα άκρα, είμουν έτοιμη να φτάσω παραπέρα αλλα υποχώρησαν, είμουν έτοιμη να παρατήσω σπίτι και ότι άλλο υπήρχε για να είμαι μαζί του, είμουν έτοιμη να μετακομησω ακόμα και Αθήνα, τα πάντα θα κάνω, έκανα και θα ξαναέκανα για να ζήσω ξανά αυτό που ζώ τώρα:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top