Κουβεντούλα για μαγειρική και δίαιτα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,795 μηνύματα.
Τοστ ολικης με αυγο τυρί ντομάτα και μπιφτέκι είναι σαβουρα ; η τυρί κρέμα η κοτατζ. γιατί εγώ ετσι το κάνω. Επίσης φτιάχνω παριζακι κοτοπουλου μια φορά το μήνα.
Και γαλοπουλα τρώμε αλλά όχι συχνά τα Αποφευγω τα αλλαντικά
Devil βαριέμαι να σου κάνω τον αντίλογο όλη την ώρα. Φαε ότι θες

Αλλαντικά, ψωμια και τυριά αν θες να πετυχεις αυτό πουνμε ρώτησες στο άλλο θρεντ πρεπει να τα κόψεις.

Ξέρω είναι δυσκολο λόγω συνήθειας αλλά η καθαρή διατροφή δεν είναι τίποτα από όλα αυτά. Αντε μερικοί τρώνε τορτίγια. Ως εκεί.

Δεν υπάρχει θέμα αντί λόγου. Ρώτησες τι να κάνεις για να πετυχεις αυτό που θες.

Με αυτές τις επιλογές διατροφικά θα δυσκολευτεις. Ειλικρινά στο λέω χωρίς καμία διάθεση αντιλογου.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι πάντως που στα βιβλία της οικιακής οικονομίας έλεγε πως το ημερήσιο όριο είναι έξι κουταλάκια του γλυκού αν θυμάμαι σωστά (βέβαια αυτό αναπληρώνεται και μέσω άλλων τροφών, κανένας δε θα πάει να φάει σκέτη ζάχαρη νομίζω).
Το βραδινό βασικά καλύτερα να είναι κάτι ελαφρύ. Και προφανώς πρέπει να τρώμε μια δυο ώρες πριν τον ύπνο, ό,τι και αν είναι αυτό που θα φάμε.
Και κάτι άλλο που το έχω απορία, ειλικρινά: προσωπικά δεν κατάλαβα ποτέ τον κανόνα "όχι φρούτα το βράδυ".
Δημιουργουν ενέργεια κ το βράδυ θες να χαλαρώσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλαντικά, ψωμια και τυριά αν θες να πετυχεις αυτό πουνμε ρώτησες στο άλλο θρεντ πρεπει να τα κόψεις.

Ξέρω είναι δυσκολο λόγω συνήθειας αλλά η καθαρή διατροφή δεν είναι τίποτα από όλα αυτά. Αντε μερικοί τρώνε τορτίγια. Ως εκεί.

Δεν υπάρχει θέμα αντί λόγου. Ρώτησες τι να κάνεις για να πετυχεις αυτό που θες.

Με αυτές τις επιλογές διατροφικά θα δυσκολευτεις. Ειλικρινά στο λέω χωρίς καμία διάθεση αντιλογου.
Δεν τρώω εγώ τοστ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΤΟΣΤ. ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ

Κιεγω ειλικρινά βαρέθηκα.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,734 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Μα η κάθε τροφή δίνει ενέργεια :/:
Έχει φυσικά σάκχαρα που δίνουν ενέργεια γι'αυτό τρώνε πχ μπανάνα πο δρομεις μετά το τρέξιμο.
Δίνουν ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Που δε τη θες αν θες να πας για υπνο
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.
Συγκρίνεις δυο τροφές ανομίες γιααυτο επιμένω να το ψάξεις τα υπερκ τα κατά τους.
Είναι ανόμοιες δυο τροφές που περιέχουν τα ιδια σάκχαρα; Γιατί;
Τώρα εφόσον αμφισβητείς κ τους γιατρους νομίζω πως μιλάω σε τοίχο οπότε τι να λέμε τώρα. Εγώ αντιθέτως, τους εμπιστευομαι γενικά.
Δεν έχω μάθει να πιστεύω κάθε τι ακούω χωρίς να μου το εξηγεί κάποιος, ακόμα και αν πρόκειται για γιατρό, και ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που σύμφωνα με την κοινή λογική κλωτσάει :prettyplz:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Είναι ανόμοιες δυο τροφές που περιέχουν τα ιδια σάκχαρα; Γιατί;

Δεν έχω μάθει να πιστεύω κάθε τι ακούω χωρίς να μου το εξηγεί κάποιος, ακόμα και αν πρόκειται για γιατρό, και ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που σύμφωνα με την κοινή λογική κλωτσάει :prettyplz:
Γιατί η γάτα έχει ένα αυτί.
Ρωτα γιατρους αλλά είπαμε όχι αυτους
Δε ξερω ρωτα έναν παπα
Εγώ δεν είμαι ειδικός εγώ πήγα σε τέτοιον
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,795 μηνύματα.
Δημιουργουν ενέργεια κ το βράδυ θες να χαλαρώσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν τρώω εγώ τοστ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΤΟΣΤ. ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ

Κιεγω ειλικρινά βαρέθηκα.

Είπαμε απαιτεί θυσίες και υπομονη αμα νευριάζεις μόνον που στα λέω... Δουλειά δεν θα γίνει 😄

Απλά μερικοί νομίζουν ότι με τα τοστακια και τα ψωμάκια θα έχουν απόδοση.

Το τοστ έχει μέσα γαλοπουλα που είναι μέσα στα συντηρητικά, τυρί που είναι τίγκα στο αλάτι... Ψωμί με ζάχαρη και γλουτένη κτλ κτλ ουτε για τα παιδια είναι πρωτη ποιοτητα αλλά από το να φάνε τα πεινιρλι από το κυλικείο είναι καλυτερο οκ.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καλα και 100 γιατροί να μου πουν ότι το ένα κάνει κακο και το άλλο όχι αν δεν ακούσω τον λόγο δε θα τους πιστέψω προφανέστατα.
Μιλάμε για δυο τροφές που περιέχουν ακριβώς τα ιδια σάκχαρα. Η λογική λέει ότι όσο παχαίνει το ένα τόσο παχαίνει και το άλλο, αλλά τεσπα βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι :prettyplz:



Ειδικά αν μιλάμε για τοστ με αλλαντικά μακριααα. Από τότε που έμαθα ότι κανονικά έχουν γκρι χρώμα και το ροζ που βλέπουμε είναι σκέτη χρωστική δεν ξαναπήρα.
Ε το παχαίνει δεν είναι κακό, κακό είναι να παχαίνεις χωρίς να παίρνεις βιταμίνες, αντιοξειδωτικά κτλ και αυτή είναι η διαφορά τους υποτίθεται . Ότι η ζάχαρη είναι κενή θερμίδα, ενώ το μέλι έχει κάποιο όφελος για τον οργανισμό.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Είπαμε απαιτεί θυσίες και υπομονη αμα νευριάζεις μόνον που στα λέω... Δουλειά δεν θα γίνει 😄

Απλά μερικοί νομίζουν ότι με τα τοστακια και τα ψωμάκια θα έχουν απόδοση.

Το τοστ έχει μέσα γαλοπουλα που είναι μέσα στα συντηρητικά, τυρί που είναι τίγκα στο αλάτι... Ψωμί με ζάχαρη και γλουτένη κτλ κτλ ουτε για τα παιδια είναι πρωτη ποιοτητα αλλά από το να φάνε τα πεινιρλι από το κυλικείο είναι καλυτερο οκ.
Κρις Κρις φέτες ζωής χωρίς ζάχαρη
Εγώ σπάνια τρώω όμως τοστ στη φάση που ειμαι. Όταν μπω σε συντήρηση θα τρώω όμως
Νευριάζω που με ρωτατε συνεχώς λες κ εχω για όλα την απάντηση. Κι εγώ δεν τα λέω από το μυαλό μου...
Τι είμαι ο Αϊνστάιν να τα ξερω όλα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.
Ρωτα γιατρους αλλά είπαμε όχι αυτους
Όλα τα υπόλοιπα τα προσπερνάω, αλλά επειδή είμαι επιστήμονας αυτά δε θα μου τα λες ούτε για πλάκα. Ήμουν ξεκάθαρη πιο πάνω σε ό,τι αφορά τους γιατρούς.
Αυτά είχα να πω και ζητάω συγγνώμη που βγήκα εκτός θέματος :prettyplz:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εδώ ένα δίκιο το έχει η Πακ βασικά.
Άμα υπάρχει μέτρο όλα καλά μπορούν να είναι. Εδώ μέχρι και τα ναρκωτικά, υπό άλλη χρήση (και ίσως και μορφή) είναι ευεργετικά για τον άνθρωπο. Η ζάχαρη γιατί να είναι τόσο κακή επομένως;
Να προσέχουμε, αλλά μην καταδικάζουμε κιόλας συγκεκριμένες τροφές. Όλα χρειάζονται.
Ε και τι στο καλό, μια φορά ζούμε, το να τρως λίγη ζαχαρίτσα παραπάνω (ειδικά όταν είσαι μικρός που έχεις τέλειο μεταβολισμό) δεν είναι κακό, εφόσον φυσικά δε συντρέχουν παράγοντες υγείας που το κάνουν αποτρεπτικό. Απλά χρειάζεται μέτρο.
Η ζάχαρη δεν χρειάζεται ασχέτως που θα φάμε γιατί μια ζωή την έχουμε..

Και στα παιδιά θεωρώ ότι θα δώσεις για να μη τους βγει αντίδραση μετά..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,795 μηνύματα.
Κρις Κρις φέτες ζωής χωρίς ζάχαρη
Εγώ σπάνια τρώω όμως τοστ στη φάση που ειμαι. Όταν μπω σε συντήρηση θα τρώω όμως
Νευριάζω που με ρωτατε συνεχώς λες κ εχω για όλα την απάντηση. Κι εγώ δεν τα λέω από το μυαλό μου...
Τι είμαι ο Αϊνστάιν να τα ξερω όλα

ΚΡΙΣ ΚΡΙΣ | Ψωμί Τόστ Φέτες Ζωής Ολικής Άλεσης 500g Έκπτωση 0.30Ε | AB

Αυτο λές. Δεν φαίνεται να έχει ζάχαρη όχι. Ειναι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη.
Κάντο αυγοφετα και εισαι οκ. Χωρις τυριά και αλλαντικά ομως.... τυρι λίγο κότατζ

ετσι θα το έτρωγα. Και λίγο λάδι βεβαια.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.
Μου έχουν μείνει κάτι κύβοι (ζωμός κότας), τι μπορώ να τους κάνω; Για πείτε ιδέες :prettyplz:
Τους είχα πάρει για τις σούπες που έφτιαχνα τον χειμώνα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Μου έχουν μείνει κάτι κύβοι (ζωμός κότας), τι μπορώ να τους κάνω; Για πείτε ιδέες :prettyplz:
Τους είχα πάρει για τις σούπες που έφτιαχνα τον χειμώνα.
ριζοτο φτωχο
κριθαροτο φτωχο
μανιταρια σωτε τεριακι
μακαρονια καρμποναρα
μακαρονια κατσιο ε πεπε
ρεβυθια με ρυζι
λαχανοριζο
ζυμαρικα φιογκακια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.
Μου έχουν μείνει κάτι κύβοι (ζωμός κότας), τι μπορώ να τους κάνω; Για πείτε ιδέες :prettyplz:
Τους είχα πάρει για τις σούπες που έφτιαχνα τον χειμώνα.
εγω κυβους ( λαχανικων βεβαια , αλλα οκ ) πεταω στο σπανακορυζο
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Μου έχουν μείνει κάτι κύβοι (ζωμός κότας), τι μπορώ να τους κάνω; Για πείτε ιδέες :prettyplz:
Τους είχα πάρει για τις σούπες που έφτιαχνα τον χειμώνα.
Εγώ τα βάζω και σε λαδερά, πάει, ειδικά αν κάνεις πχ κοτόπουλο με φασολάκια
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Μου έχουν μείνει κάτι κύβοι (ζωμός κότας), τι μπορώ να τους κάνω; Για πείτε ιδέες :prettyplz:
Τους είχα πάρει για τις σούπες που έφτιαχνα τον χειμώνα.
Να τους πετάξεις γιατί έχουν μέσα ζάχαρη😁 και συστατικά άχρηστα... Καλυτερα όταν βράζεις κοτόπουλο να κρατάς τον ζωμό...
Εχω να χρησιμοποιησω κυβους πάνω από δυο χρόνια...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημερα!! Ψαροσουπιτσα για σήμερα
Με πατατα σέλινο καροτο (δε βάζω κολοκυθι δεν το τρώει η κόρη)!
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Υσ. Επειδή έχω βάλει στη ψαρόσουπα πατατα και σε αυτή τη φάση εγώ δεν τρώω πατατα , για μένα κάνω γαριδακια με μπασματι κ φρέσκια ντομάτα κ σκόρδο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Λοιπόν το τελευταίο είναι το επιδόρπιο. Η μους που σας έλεγα.
Γιαουρτι, νες, σιρόπι αγαυης κ από πάνω κακάο απαχο.
Δεν υπαρχει...
Καλο υπόλοιπο!!!


IMG_20240329_121218.jpg
IMG_20240329_121227.jpg
IMG_20240329_123215.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ριζοτο φτωχο
κριθαροτο φτωχο
μανιταρια σωτε τεριακι
μακαρονια καρμποναρα
μακαρονια κατσιο ε πεπε
ρεβυθια με ρυζι
λαχανοριζο
ζυμαρικα φιογκακια
Καλε εσυ ξέρεις πολλα
Μπράβο! Ρίχνε ρίχνε ιδέες!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top