Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Ναι

    Ψήφοι: 47 25.8%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 89 48.9%
  • Κάθολου

    Ψήφοι: 46 25.3%

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Με νοιάζει και.... δε με νοιάζει τι θα πουνε οι δικοί μου άνθρωποι. Θέλω να ξέρω τη γνώμη τους....Θα επηρεαστώ, θα στεναχωρηθώ, θα προβληματιστώ αλλά δε θα αλλάξω στάση εύκολα.
Ο υπόλοιπος κόσμος δε με ενδιαφέρει τι λέει, αλλά η αλήθεια είναι ότι ακόμη στεναχωριέμαι όταν ακούσω κάτι αναληθές κτλ κτλ. Αυτό προσπαθώ να το διώξω απο το μυαλό μου......... Γιαννούτα όντως δεν είναι εύκολο. Μακάρι να ήταν ευκολότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δεν με νοιαζει τοσο αφου,δεν επηρεάζουν αισθητά τις επιλογες μου.απλα,αν ειναι θετικες μου προκαλούν μια ικανοποιηση αλλιως μια πικρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Καλα οχι σε τετοιο επιπεδο ομως

Αμα κατι δεν μαρεσει δεν θα στεναχωρηθω κιολας.Εκει τους γραφω κανονικα

Απλα θελω να φτασω στο επιπεδο του ανιωθου,αυτου που ειναι στον κοσμο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Απλα θελω να φτασω στο επιπεδο του ανιωθου,αυτου που ειναι στον κοσμο του

μπα του αδιάφορου καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Με νοιάζει υπό την έννοια να μην τραβάω αδιάκριτα βλέμματα που θα με κάνουν να νιώθω άβολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Προσπαθω να μην με νοιαζει τι θα πει ο κοσμος,αλλα ορισμενες φορες δυστυχως επηρεαζομαι αν και δεν πρεπει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Συνήθως επηρεάζομαι από αυτα που λένε οι δικοί μου άνθρωποι. Για τους ξένους λίγο με νοιάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Τις συμβουλες ολων τις ακουω αλλα δεν τις ακολουθω παντα...ρωταω πρωτα και μονο τον εαυτο μου τι θελω και πως θα το κανω,με γνωμονα παντα να προκαλω οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα στους αλλους.Εσωτερικα παντως οι γνωμες μας επηρεαζονται απο τους ανθρωπους που συναναστρεφομαστε πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ναι με επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων και μάλιστα πολύ. Αυτό δεν είναι πάντα καλό και προσπαθώ όσο είναι νωρίς να το αλλάξω, ακόμα ψάχνω τον τρόπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vvv#

Νεοφερμένος

Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
οχι γιατι εχω ισχυρο χαρακτηρα και τα χω βρει με τον εαυτο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πραγματικά, να το πω στεγνά...
Χέστηκα για το τι λέει ο κόσμος!

Εξαιτίας κάποιων τελευταίων γεγονότων κατάλαβα πόσο θέλει να ασχολείται με τις ζωές των άλλων και πόσο εύκολα μπορεί να διαστρεβλωθεί η αλήθεια.
Και κατάλαβα ότι δε με νοιάζει, ό,τι κι αν λένε!

Σημασία έχει να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και να μην μετανιώνεις για τις πράξεις σου.
Να είσαι σίγουρος για κάθε σου κίνηση!
Τότε δε σε αγγίζει τίποτα, καμιά πισώπλατη φήμη ή κουτσομπολιό.
Ούτε και ο φόβος για το ''τι θα πει ο κόσμος;''

Τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι εγώ και χαίρομαι γι αυτό! (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μικρη ακούγοντας πολλα θετικα χαιρομουν με αυτα και απεδιδα τα κακοβουλα σχολια σε ζηλια. Μεγαλωνοντας και καταλαβαινοντας οτι το αλαθητο ειναι ουτοπια αρχισε να με νοιαζει παρα πολυ η γνωμη που ειχαν για εμενα εκεινοι που θεωρουσα καλους ανθρωπους και ηθελα να ειναι φιλοι μου (δεν με ενδιεφερε τοσο να πιστευουν για μενα μονο θετικα οσο η συνολικη τους αποψη να ειναι συμπαθεια). Σε αλλους που δεν τους ειχα αναγκη η γλωσσα εκοβε και μαλλον καποιους εχει πληγωσει:(. Στο επομενο επιπεδο αντιλαμβανομενη την χρηση της λογικης στη ληψη αποφασεων αρχισα να την εντασω και σε αυτο το θεμα. Επισημα λοιπον η αληθεια οταν λεγεται δεν με νοιαζει. Αν ειναι για καλο θα βελτιωθω αν ειναι για κακο, κακο του κεφαλιου εκεινου που το ειπε:mad:. Αυτη ειναι και η συμβουλη μου προς τους αλλους. Δηλαδη οταν λεχθει κατι κακο για εμενα η οταν εγω κανω κατι που ερμηνευεται ασχημα ισως δεν αξιζω αυτη τη γνωμη αλλα ο σχολιαζων να εξεφερε γνωμη ακριτα η βασισμενος σε δικα του κομπλεξ. Εσωτερικα ομως επιδρα καταλυτικοτατα οχι τοσο στην προσκαιρη διαθεση μου οσο στην αποψη που εχω για εμενα μακροπροθεσμα (σχεδον απαλευτα).Επισης νιωθω πολυ αβολα απεναντι στο πληθος (πχ. αμφιθεατρο και κοινωνια) η οταν γνωριζω καποιον στην αρχη:redface:. Πλεον με οικογενεια φιλους εχουμε ξεπερασει το σημειο καμπης και δεν με νοιαζει, μπορουν ανετα και αμφιδρομα να ειπωθουν σημαντικες και πικρες αληθειες:):):). Στην ληψη αποφασεων σχεδον καθολου δεν ασχολουμαι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δε με νοιαζει τι θα πει ο κοσμος οταν αυτος ο κοσμος ειναι η γειτονισσα , ή οι γνωστοι μου ...
οταν ομως δεχτω μια ασχημη κριτικη απο ατομα που τα εκτιμω τοτε σιγουρα με νοιαζει και φυσικα με βαζει σε σκεψεις ...
αλλωστε θα ηταν ανουσιου να μας ενδιαφερε τι λεει ο ''κοσμος '' μιας και δε μας επηρεαζει η γνωμη του ...ποσο μαλλον θα ηταν πολυ ψυχοφθορο να προσπαθουμε να κανουμε πραγματα σε σχεση με την παραδοσιακη ηθικη , ακολουθοντας αυτη τη μεθοδο συντηρει κανεις και συντηριτικες αποψεις και καθοριζει τηζωη του συμφωνα με τα πρεπει των αλλων ...κατ αυτον τον τροπο δημιουργουνται νομιζω ανθρωποι με απωθημενα , κομπλεξ και πολλα αλλα ψυχολογικα ...
υπουλο τριπακι το φαινεσθαι τελικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Παει ο καιρος που με ενοιαζε η γνωμη των αλλων.
Εχω πληγωθει πολυ,εχω βιωσει ασχημες καταστασεις στη ζωη μου και ολα αυτα επειδη ακουσα τους αλλους.
Νομιζω,πως ο καθενας ειναι κυριος του εαυτου του και αποφασιζει με τις αναλογες συνεπειες φυσικα.
Το θεωρω ανελευθερια να σου επιβαλλουν κατι,ποτε δεν προκειται να το κανω.
Φυσικα το φιλτραρισμα μιας γνωμης ειναι παρα πολυ διαφορετικο και θεμιτο,αλλα εξαρταται και απο την υπαρχουσα κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν κάθεσαι να ασχολείσαι με τη γνώμη των άλλων, ζήτω που καήκαμε.. Συν τοις άλλοις δίνεις και δικαίωμα να έχει λόγο στη ζωή σου ο κάθενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δυσκολο για 'μενα να απαντησω. Καποιες φορες δεν με νοιαζει τι λενε και κανω αυτο που θελω κ καποιες αλλες νιωθω τοσο χαλια για πραγματα που ακουω ακομα και απο καποιο ξενο και με πιανουν τα ψυχολογικα μου και νιωθω απαισια. Δεν ξερω πως γινετε αυτο.. Μονο σε 'μενα συμβαινει?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν ξέρεις και έχεις αποδεχτεί ποιος είσαι δε θα σε ενοχλείσει να σου πει ο καθένας οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κοίτα, γενικά δε μ' ενοχλεί η άποψή σου για οτιδήποτε βλέπεις πάνω μου, ή σε μένα γενικά. Δηλαδή ό,τι και να πεις, όσο αρνητικό ή θετικό και να 'ναι δε θα με πειράξει, άρα ναι, λες ό,τι θες. :P

Από εκεί και πέρα, αυτό δε σημαίνει ότι δεν ακούω αυτά που λες. Αν έλεγα ότι δεν τα ακούω θα 'μουν στην καλύτερη υποκριτής, ή θα ζούσα σε σπηλιά μόνος μου. Δεν ισχύει τίποτα απ' τα δύο, οπότε ναι, ακούω τι λες. Οποισδήποτε και να 'σαι btw, δε με νοιάζει αν σε ξέρω 4 χρόνια ή αν είσαι περαστικός που συνάντησα σήμερα, δεν κατηγοριοποιώ έτσι, απλά ξεσκαρτάρω απ' όλα που θ' ακούσω την κριτική που μπορώ να χρησιμοποιήσω βασισμένος αποκλειστικά στους δικούς μου εγωιστικούς σκοπούς (να γίνω ο άνθρωπος που θέλω σήμερα να γίνω, για παράδειγμα).

Πώς να το πούμε απλά μωρέ, αν έρθεις και μου πεις ότι η βιολογία δεν έχει διέξοδο στον κόσμο πλεόν, όσο και να το τεκμηριώσεις, όσο δίκιο και να 'χεις, ίσως αντικειμενικά, δε θα μ' επηρεάσεις καθόλου. Απλά θ' ακούσω και μετά δε θα χρησιμοποιήσω τίποτα απ' αυτά που μου 'πες. Αν έρθεις ας πούμε και πεις ότι το χιούμορ μου θέλει φτιάξιμο ή ότι τα μαλλιά μου θέλουν μια αλλαγή ή ότι η μπλούζα που φοράω σήμερα θέλει άλλο χρώμα γιατί δεν ταιριάζει με κάτι άλλο πάνω μου ή ότι η συμπεριφορά μου θέλει service σε σημεία ή ό,τι άλλο τέλος πάντων στο ίδιο μήκος κύματος, απλά θα κοιτάξω να δω αν μπορεί αυτό να μπει κάπου σ' αυτό που ζω σήμερα. Αν αυτό που ζω σήμερα, και που για να το ζω με ικανοποιεί πλήρως προφανώς, είναι εντελώς ασύμβατο μ' αυτό που λες, κι αν δεν έχω δει κι ο ίδιος κάτι σχετικό μ' αυτό που κρίνεις, τις περισσότερες φορές τουλάχιστον, τότε δε θα χρησιμοποιήσω πάλι τίποτα. Αλλά είναι εντελώς διαφορετικό απ' την πρώτη περίπτωση για παράδειγμα, γιατί μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ και ίσως να δω κάτι που δεν έβλεπα μόνος μου.

Ναι, γενικά επηρεάζομαι καθημερινά, κάθε ώρα απ' τους ανθρώπους γύρω μου ξερωγώ, οπότε το να πω έτσι αόριστα ότι δε με νοιάζει η στάση που 'χουν οι τύποι απέναντι θα 'ταν ηλίθιο. Χρυσή τομή αυτοκαθορισμού και προσαρμογής στα ρεύματα είναι, και ίσως αρκετά δυσκολούτσικο να το περιγράψεις καλά γραπτά. Ό,τι πιάσετε μάγκες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,085 μηνύματα.
Το να λέει κάποιος τη γνώμη του, την κρίση του ή να ασκεί κριτική στο συνάνθρωπο του είναι κάτι το οποίο θεωρώ πως γινόταν από πάντα και θα συνεχίσει να γίνεται όσο υπάρχει το ανθρώπινο είδος.
Από εκεί και πέρα, ο κάθε άνθρωπος μπορεί να επιλέξει να ενδιαφέρεται για την κάθε γνώμη των γύρω του και να διαμορφώνει τη ζωή του με αυτό το γνώμονα, δηλαδή να ζει με έναν τέτοιο τρόπο ώστε να αποσπά θετικά σχόλια, ασχέτως εάν οι επιλογές τις οποίες κάνει τον αντιπροσωπεύουν ως άνθρωπο ή όχι.
Κάποιος άλλος μπορεί να μην ενδιαφέρεται καθόλου για καμία γνώμη των συνανθρώπων του και να ζει όπως εκείνος θέλει, κλείνοντας τα αυτιά του στο κάθε σχόλιο.
Προσωπικά με ενδιαφέρει η γνώμη των ανθρώπων που έχω επιλέξει να είναι δίπλα μου, ζητάω τη συμβουλή τους όποτε το κρίνω αναγκαίο αλλά οι επιλογές που θα κάνω κι οι αποφάσεις που θα πάρω είναι δικές μου.
Τα σχόλια των ανθρώπων που δεν γνωρίζω ή δεν είναι στον άμεσο κύκλο μου, δεν με ενδιαφέρουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
...«Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν.»​
Aριστοτέλης​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top