Τι κάνει έναν έρωτα ανήθικο;

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ ανήθικη μια σχέση όταν είναι παράλληλη με κάποια άλλη..Το χειρότερο βέβαια είναι αν πχ πάω με κοπέλα του κολλητού μου / συγγενή μου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Να βαλω δυο ορους?
Ετσι για να παμε παρακατω το θεμα.
Συναισθηματικη απιστια και σεξουαλικη απιστια. Και οι δυο κολασιμες και τιμωρουνται το ιδιο?
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φίλη μου αν και η συναισθηματική είναι χειρότερη , είθισται να τιμωρείται η σεξουαλική απιστία.
Πάντως με συναισθηματική είναι πιθανότερο να χαλάσει μια σχέση , παρά με την σωματική...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Φίλη μου αν και η συναισθηματική είναι χειρότερη , είθισται να τιμωρείται η σεξουαλική απιστία.
Πάντως με συναισθηματική είναι πιθανότερο να χαλάσει μια σχέση , παρά με την σωματική...
Συμφωνω👍😊και με τις δυο η εμπιστοσυνη εχει χαθει. Αρα εχει φυγει ηδη καποιος απο μια υπαρχουσα σχεση.
Ομως πολλοι το ριχνουν και καλα στην ελαφρυτερη μορφη της απιστιας τη συναισθηματικη, οτι δεν συνεβη τελικα η δευτερη και αρα ειναι "καθαροι" πιο πολυ για να πατησουν στο να τους δεχτει ο αλλος πισω ξανα.
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν φύγει το μυαλό και σκέφτεσαι τον άλλο συνέχεια τι να το κάνω πως το σώμα σου θα είναι δίπλα μου;;;
Νομίζω είναι πιο βαρύ...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αν φύγει το μυαλό και σκέφτεσαι τον άλλο συνέχεια τι να το κάνω πως το σώμα σου θα είναι δίπλα μου;;;
Νομίζω είναι πιο βαρύ...
Ερωτηση τωρα: αληθεια το μυαλο δεν φυλακιζεται επομενως σε οποια σχεση και αν βρεθουμε ειτε μας γεμιζει ειτε οχι, το μυαλο μμας θα ταξιδευει, θελω να πω ενα μερος μας ταξιδευει.
Εισαι σε μια σχεση περνατε υπεροχα και εσυ σκεφτεσαι μια πρωην σου. Εκει αν δεν της το πεις και δεν το μαθει δεν εμαθε οτι για λιγο "εφυγες" απο τη σχεση.
Οσο και να εχουμε τον αλλον διπλα μας το ενα το αλλο, το μυαλο του δεν μπορουμε με κανεναν αλλο τροπο αν δεν μας το αποκαλυψει ο ιδιος να μαθουμε που ταξιδεψε και τι σκεφτηκε.
Αρα σε ολους μας εφοσον κανουμε ποσες σκεψεις καθε μερα, ενυπαρχει το να "απομακρυνθουμε" εστω και για λιγο. Υλικα ο αλλος ειναι διπλα μας εμεις σκεφτομαστε εναν πρωην μας.
Αρα δεν μπορουμε να ειμαστε βεβαιοι 100% οτι ο αλλος ειναι παντα δοσμενος σε μια σχεση.
Δεν γινεται.
Για αυτο το ανερμηνευτο κομματι βεβαιως.
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έτσι όπως το λες έχεις δίκιο αλλά δεν εννοούσα αυτό.. έχει διαφορά το να φύγει το μυαλό σου στιγμιαία σε κάποιο πρόσωπο με τον να τον σκέφτεσαι συνέχεια...
Μπορεί να σκεφτώ για δευτερόλεπτα μια πρώην, μια διάσημη , μια άγνωστη που είδα στον δρόμο και μου άρεσε, μια νέα συνάδελφο....
Είναι απολύτως λογικό αυτό...
Πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ..
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Έτσι όπως το λες έχεις δίκιο αλλά δεν εννοούσα αυτό.. έχει διαφορά το να φύγει το μυαλό σου στιγμιαία σε κάποιο πρόσωπο με τον να τον σκέφτεσαι συνέχεια...
Μπορεί να σκεφτώ για δευτερόλεπτα μια πρώην, μια διάσημη , μια άγνωστη που είδα στον δρόμο και μου άρεσε, μια νέα συνάδελφο....
Είναι απολύτως λογικό αυτό...
Πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ..
Ναι αρα υπαρχουν διαβαθμισεις οπως το ειπες. Και ετσι ειναι. Ολοι μας σκεφτομαστε διαφορα κατα καιρους δε σημαινει οτι θα γινουν και πραξη.
Πρεπει να υπαρχουν άλλοι όροι.
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η διαφορά της συναισθηματικής απιστίας (και αυτή μπορεί να εμπεριέχει το σεξ) με την σωματική είναι συνήθως (τουλάχιστον μέχρι παλαιότερα) με τον τρόπο που απιστεί ο άντρας και η γυναίκα...
Η γυναίκα (τώρα έχει αλλάξει βέβαια) αν απατούσε τον σύντροφό της θα υπήρχε έντονο συναίσθημα...ενώ για τον άντρα είναι λίγο διαφορετικά...μπορεί να πάει με κάποια που ούτε γνωρίζει το όνομα της ούτε θέλει να την ξαναδεί... φυσικά κ δεν είναι σωστό αλλά είναι ένα γεγονός...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή η ηθική είναι controlling mechanism της κοινωνίας ωστε να αποτρέψει στοχευμένες συμπεριφορές ή να την κρατήσει δεμένη και δομημένη,δεν πιστεύω πως είναι θεμα αντικειμενικότητας το τι θεωρεί ο καθένας ηθικό, είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό.
Καλά ειδικά στο κεφάλαιο έρωτας που ανοίγεται δεν πιστεύω πως είναι τίποτα ανήθικο.


Να βαλω και το disclaimer μου γιατι συνεχώς παρεξηγούμαι : Αναφέρομαι στον εκούσιο έρωτα μεταξύ δύο ενήλικων ατόμων.
Οποιοδήποτε άλλο σενάριο δεν είναι τόσο θέμα ηθικής όσο καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ψυχική ασθένεια κτλ κτλ.
Τα παραπάνω είναι τραγικά γενικευμένα μην κολλήσετε σε μια λέξη και αρχίσετε rage επειδή είναι ανήθικο :)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή η ηθική είναι controlling mechanism της κοινωνίας ωστε να αποτρέψει στοχευμένες συμπεριφορές ή να την κρατήσει δεμένη και δομημένη,δεν πιστεύω πως είναι θεμα αντικειμενικότητας το τι θεωρεί ο καθένας ηθικό, είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό.
Καλά ειδικά στο κεφάλαιο έρωτας που ανοίγεται δεν πιστεύω πως είναι τίποτα ανήθικο.


Να βαλω και το disclaimer μου γιατι συνεχώς παρεξηγούμαι : Αναφέρομαι στον εκούσιο έρωτα μεταξύ δύο ενήλικων ατόμων.
Οποιοδήποτε άλλο σενάριο δεν είναι τόσο θέμα ηθικής όσο καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ψυχική ασθένεια κτλ κτλ.
Τα παραπάνω είναι τραγικά γενικευμένα μην κολλήσετε σε μια λέξη και αρχίσετε rage επειδή είναι ανήθικο :)
Η ηθική δηλαδή είναι υποκειμενική (συμφωνώ), αλλά τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι?
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ηθική δηλαδή είναι υποκειμενική (συμφωνώ), αλλά τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι?
Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι συνταγματικά κατοχηρωμένα, όπου αναφέρονται ως ατομικά ή κοινωνικά δικαιώματα. Με αυτό το σκεπτικό μπορείς να πας φυλακή για την καταπάτηση αυτών ενώ δεν μπορείς να πας φυλακή γιατι θεωρείς τον βιασμό ανήθικο.
Είναι δηλαδή γραφειοκρατικό το ζήτημα ώστε να μπορέσει ο νόμος να αποκριθεί σε τέτοιες συμπεριφορές.Δηλαδή το νομικό πλαίσιο που θα σταθεί το θύμα για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να επέλθει η δικαιοσύνη.
Η δική μου άποψη είναι πως είναι υποκειμενικά.
Αλλά δεν μετράει η δική μου άποψη.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Να το πω με μια φραση ξεκινωντας δηλαδη οποτε εκει θα εντοπισουμε την αναγκη υπαρξης ανηθικοτητας και θα τη σχολιασουμε βεβαιως "θα κανατε ποτε σχεση με εναν παντρεμενο ή δεσμευμενο γενικα?θα διαλυατε τη σχεση ή το γαμο και θα γινοσασταν το τριτο προσωπο?"
Δύσκολα βάζεις.
Υπάρχει και η άλλη μεριά της ερώτησης.
Ποιες θεωρείτε πως είναι οι προϋποθέσεις για να είναι ένα ζευγάρι ευτυχισμένο, δίχως τρίτα πρόσωπα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι συνταγματικά κατοχηρωμένα, όπου αναφέρονται ως ατομικά ή κοινωνικά δικαιώματα. Με αυτό το σκεπτικό μπορείς να πας φυλακή για την καταπάτηση αυτών ενώ δεν μπορείς να πας φυλακή γιατι θεωρείς τον βιασμό ανήθικο.
Δικαστήριο στην Νορβηγία, καταδίκασε 8χρονη να αποζημιώσει έναν φυλακισμένο.
Το μόνο που είχε κάνει ο άνθρωπος ; :crazy: ήταν ο βιασμός της μικρής :kill: :kill: :kill:
Βέβαια, στις σκανδιναβικές χώρες και μέχρι τον πρώτο βασιλιά της Νορβηγίας, ο άνδρας μπορούσε να πάρει το βρέφος και να το πετάξει έτσι απλά έξω στο δάσος για διάφορους δικούς του λόγους.
Είναι δηλαδή γραφειοκρατικό το ζήτημα ώστε να μπορέσει ο νόμος να αποκριθεί σε τέτοιες συμπεριφορές.Δηλαδή το νομικό πλαίσιο που θα σταθεί το θύμα για να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να επέλθει η δικαιοσύνη.
Η δική μου άποψη είναι πως είναι υποκειμενικά.
Αλλά δεν μετράει η δική μου άποψη.
Αρα, η ανισορροπία είναι το θέμα μας.
Με ποιον τρόπο θα μπορούσε να εξαλειφτεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύσκολα βάζεις.
Υπάρχει και η άλλη μεριά της ερώτησης.
Ποιες θεωρείτε πως είναι οι προϋποθέσεις για να είναι ένα ζευγάρι ευτυχισμένο, δίχως τρίτα πρόσωπα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δικαστήριο στην Νορβηγία, καταδίκασε 8χρονη να αποζημιώσει έναν φυλακισμένο.
Το μόνο που είχε κάνει ο άνθρωπος ; ήταν ο βιασμός της μικρής :kill: :kill: :kill:
Βέβαια, στις σκανδιναβικές χώρες και μέχρι τον πρώτο βασιλιά της Νορβηγίας, ο άνδρας μπορούσε να πάρει το βρέφος και να το πετάξει έτσι απλά έξω στο δάσος για διάφορους δικούς του λόγους.

Αρα, η ανισορροπία είναι το θέμα μας.
Με ποιον τρόπο θα μπορούσε να εξαλειφτεί;
Έχεις θέσει ενα φοβερό ερώτημα.
Για μένα η ουσία είναι αυτή στο θέμα ζευγαριού.
Ερώτηση: Οταν λες τριτα προσωπα εννοεις και τα παιδιά; Γιατι επικρατεί ενα φαινόμενα κάνω παιδιά για να φτιάξω τη σχέση.
Δεν έχω απάντηση να δώσω εγώ θα περιμένω τις απαντήσεις άλλων.
 

nickd

Νεοφερμένος

Ο nickd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Απλό και παλιό όσο ο κόσμος.

Οι άντρες, στην πλειονότητά τους , κάνουν την απιστία όπως τρώνε ένα σουβλάκι ή ένα βρώμικο. Τους αρέσει σαν αλλαγή , ξέρουν ότι το φαγητό του σπιτιού ποιοτικά υπερέχει δεν θα εγκατέλειπαν ποτέ μόνιμα την τραπεζαρία τους ή την κουζίνα τους για μια καντίνα ή ένα σουβλατζίδικο. Συναισθηματικά δεν τους επηρρεάζει, απλά ευχαριστιούνται την γεύση την ώρα που τρώνε το junk.
Eξαιρώ τις περιπτώσεις που ερωτοχτυπιούνται, αυτές όμως είναι συντριπτικά λίγες.

Οι γυναίκες απ την άλλη πλευρά δεν απιστούν μόνο για να περάσουν καλά όπως οι άντρες. Εκει τα πράγματα ειναι πιο περίπλοκα. Πρέπει να υπάρχει συναισθηματική εμπλοκή, ή ανάγκη να ξεφύγουν απο ένα μεγαλο τέλμα καθημερινότητας , ή να εκδικηθούν κλπ πάντως όχι έτσι απλά για να φάν ένα σουβλάκι και να το ξεχάσουν....

Στην πλειονότητα αυτά, γιατί υπάρχουν και τα ξέκω$α που απλά πηδι..νται, αλλά ο κανόνας είναι το συναισθηματικο , ψυχικο υπόβαθρο...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλό και παλιό όσο ο κόσμος.

Οι άντρες, στην πλειονότητά τους , κάνουν την απιστία όπως τρώνε ένα σουβλάκι ή ένα βρώμικο. Τους αρέσει σαν αλλαγή , ξέρουν ότι το φαγητό του σπιτιού ποιοτικά υπερέχει δεν θα εγκατέλειπαν ποτέ μόνιμα την τραπεζαρία τους ή την κουζίνα τους για μια καντίνα ή ένα σουβλατζίδικο. Συναισθηματικά δεν τους επηρρεάζει, απλά ευχαριστιούνται την γεύση την ώρα που τρώνε το junk.
Eξαιρώ τις περιπτώσεις που ερωτοχτυπιούνται, αυτές όμως είναι συντριπτικά λίγες.

Οι γυναίκες απ την άλλη πλευρά δεν απιστούν μόνο για να περάσουν καλά όπως οι άντρες. Εκει τα πράγματα ειναι πιο περίπλοκα. Πρέπει να υπάρχει συναισθηματική εμπλοκή, ή ανάγκη να ξεφύγουν απο ένα μεγαλο τέλμα καθημερινότητας , ή να εκδικηθούν κλπ πάντως όχι έτσι απλά για να φάν ένα σουβλάκι και να το ξεχάσουν....

Στην πλειονότητα αυτά, γιατί υπάρχουν και τα ξέκω$α που απλά πηδι..νται, αλλά ο κανόνας είναι το συναισθηματικο , ψυχικο υπόβαθρο...
Μου αρέσει πάντως που χαρακτηρίζεις ξέκολλα τις γυναίκες που απλά πηδιούνται ενώ αντίστοιχα δεν βλέπω τους άντρες να μπαίνουν στο στόχαστρο απο τη πλευρά σου οταν κάνουν ακριβώς το ίδιο.
Φαντάζομαι υπερασπίζεσαι και το κλισέ με τη κλειδαριά και τα πολλά κλειδιά;
Κρίμα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Διαβάζω τι λέτε και απλά θέλω να σημειώσω δύο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι υπάρχουν μονογαμικές και πολυγαμικες σχέσεις. Και οι δύο είναι επιλογές. Με το να είσαι σε μία μονογαμική σχέση επιλέγεις εσύ και το άτομο με το οποίο είσαι μαζί ότι δεν θα πηγαίνετε με άλλους. Πρέπει όμως να αποδεχτούμε σιγά σιγά ότι σε κάποιους ανθρώπους δε ταιριάζει η μονογαμία όπως σε κάποιους άλλους δε ταιριάζει η πολυγαμία.

Το δεύτερο είναι ότι ο ορισμός της ηθικής είναι τόσο ευρύς όπως πχ και ο ορισμός της τέχνης. Οπότε είναι πολύ δύσκολο και υποκειμενικό πολλές φορές να κρίνεις ότι κάτι είναι ανήθικο σε οποιαδήποτε είδους σχέση. Οπότε προσωπικά θεωρώ λίγο άσκοπο όλο αυτό που γίνεται εδώ μέσα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μυαλο μου είναι ¨ηθικό¨η καρδιά μου όμως ¨ανήθικη¨

Εκεί τι γίνεται ?Πως τιθασεύεις μια καρδιά ?

Αλήθεια πόσο " ηθικός" μπορεί να ειναι ένας παντρεμένος άντρας ,σωστός σύζυγος και άψογος πατέρας οταν κάθε βραδυ ξαπλώνει σωματικά με την γυναικά του αλλα το μυαλό του ταξιδεύει σε ¨ανήθικες ¨σκέψεις για να καλύψει το κενό που του προκάλεσε το στερεότυπο ¨γάμος¨¨

Αυτός ο άνθρωπος πως μπορεί να δραπέτευση απο όλο αυτό χωρίς να τον πούνε ανήθικο?
Πόσο άδικο να ζεις φυλακισμένος στο ίδιο σου το σώμα, γιατι κάποιοι φρόντισαν να κοτσάρουν ταμπέλες στους ανθρώπους χωρίς να δούνε την πραγματική φυλακή που ζούνε και τί προσπάθεια κάνουν για να ξεφύγουν από αυτή ...

Γάμος -ηθικός έρωτας
Εξωσυζυγική σχέση -ανήθικος έρωτας

Δεν γίνεται να κρατήσουμε μόνο τον έρωτα και να πετάξουμε όλα τα άλλα ?
Πως γίνεται να κλείνεις την πορτα στον έρωτα που ερχεται απροειδοποιητα ?
Αλήθεια πως κλεινεις την πορτα στο ζω -αναπνεύω -υπάρχω -ονειρεύομαι ?


Τι ωραιο θεμα ,μακαρι να ειχα περισσοτερο χρονο να διαβαζω ολες τις απαντησεις σας !
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Προσωπικά αντί να σκέφτομαι τι είναι ηθικό και τι ανήθικο σύμφωνα με τις διάφορες θεωρίες ηθικής, βρίσκω πολύ πιο χρήσιμο κριτήριο το τι θα πλήγωνε περισσότερο ή λιγότερο το άτομο με το οποίο εμπλέκομαι συναισθηματικά. Επομένως είτε μιλάμε για γάμο, είτε για ένα απλό φλερτ, μου φαίνεται και στις δύο περιπτώσεις άσχημο και εγωιστικό (όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια) να κινηθείς πίσω απ' την πλάτη του άλλου. Για να φτάσεις στο σημείο να μπει τρίτο άτομο στη μέση, δείχνει ότι η σχέση σου παραπαίει εδώ και πολύ καιρό κι εσύ κάνεις τα στραβά μάτια - δεν πιστεύω ότι μπορείς να είσαι τέλεια, να 'χεις βρει τον άνθρωπό σου και να σκάσει ξαφνικά μια παρουσία που θα σου πάρει τα μυαλά.

Τώρα αν βγαίνεις χαλαρά με διάφορους και είσαι σε φάση γνωριμίας, πάλι δεν πιστεύω ότι θα ευδοκιμήσει κάτι απ' όλα αυτά γιατί ο άνθρωπος που έχει διασπασμένο το ενδιαφέρον του σε πολλά μέτωπα γίνεται αντιληπτός οπότε έλκει αντίστοιχες περιπτώσεις, αλλά αυτό ναι, δεν είναι κατακριτέο και "ανήθικο" εφόσον δεν τάζεις αποκλειστικότητα σε κανέναν. Στην ακραία περίπτωση όπως λέει κι η @Εχέμυθη υπάρχουν οι πολυγαμικές σχέσεις, οι οποίες ωστόσο θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά σπάνιες και λανθασμένα βαφτίζεται ως πολυγαμικός εκείνος που για τον χ,ψ λόγο απλώς δεν είναι αρκετά πρόθυμος να δεσμευτεί και θέλει κοινώς και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Η απόλυτη καφρίλα για μένα στον έρωτα, ωστόσο, είναι να λες μεγάλα λόγια που δεν τα εννοείς και να δημιουργείς προσδοκίες στις οποίες δεν μπορείς να φανείς αντάξιος. Όταν σε γνωρίζει ένας άνθρωπος είναι εξαιρετικά πιθανό να κουβαλάει ένα παρελθόν μαζί του, κατάλοιπα από προηγούμενες αποτυχίες, φόβο και άμυνες για να μην πληγωθεί. Πολλοί, λοιπόν, δεν αντιλαμβάνονται πόσο μεγάλη ευθύνη έχουν όταν λένε "σε θέλω" ή "μπορείς να μ' εμπιστευτείς" και πετάνε βαρύγδουπες λέξεις ελαφρά τη καρδία, με αποτέλεσμα ο άλλος να αφήνεται (γιατί δεν είναι κι υγιές να παραμένεις καχύποπτος σε μια σχέση) και να πληγώνεται πολύ χειρότερα μετά, αφού έχει ήδη επενδύσει συναισθηματικά. Θεωρώ ότι δεν αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους όσο σοβαρά θα 'πρεπε και αυτή είναι η αιτία των περισσότερων προβλημάτων που σκάνε μετά, συμπεριλαμβανομένης της απιστίας. Εδώ κρύβεται κι η απάντησή μου προς τον @Μάξιμος για το ερώτημα που έθεσε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Θα απαντήσω χρησιμοποιώντας τα λόγια της @Isiliel. Εκείνη τα είπε όλα:

Οι αρχαίοι έλληνες έδωσαν στον Θεό 'Ερωτα τη μορφή ενός μικρού φτερωτού παιδιού με τόξο και φαρέτρα... Κανείς δε ξεφεύγει από τα βέλη του. Όταν αυτά σε σημαδέψουν, δε ψάχνεις πια να βρεις ούτε το γιατί, ούτε το πως, ούτε το πρέπει... Παραδίνεσαι.

Ποτέ δεν ερωτεύτηκα κάποιον που δεν έπρεπε. Για να τον ερωτεύτηκα, πάει να πει πως έπρεπε.
Ποιός μπορεί να τα βάλει με το μικρό θεό?
Έπρεπε να τον ερωτευτώ για τους θεούς. Για τους ανθρώπους δεν έπρεπε...

Λογική και συναίσθημα δε πάνε χέρι-χέρι. Πάνε?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top